Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Δεν φτανει που ξεπέρασα τον εαυτό μου και τις επιθυμίες μου,πηρα σερπαφαρ,εκανα δυο ωαρια....και απλα δεν γονιμοποιηθηκε ΚΑΝΕΝΑ... Τζάμπα τα φαρμακα,τζαμπα η ταλαιπωρία,τζαμπα και τα ονειρα απο Σεπτέμβρη να κανω εμβρυομεταφορα...Τζαμπα και τα λεφτα...Ουτε με τα φεμαρα ειχαμε καν γονιμοποιηση,ουτε με τα σερπαφαρ...Τυχαιο;;; Δε νομιζω...Μεγαλη η σφαλιαρα που εφαγα σημερα...Μεγαλη η απογοήτευση...Μεσα σε 14 μηνες εχω κανει περιπου 12 ωοληψιες μεσα στις οποίες εχω παρει δυο φορές φεμαρα και μια σερπαφαρ... Νιωθω τοση κουραση....Οριακα να τα παρατησω.... Συγγνώμη που σας μαυριζω αλλα μονο εσεις καταλαβαινετε...Ποσες θυσίες πια;;; Και η πλακα είναι οτι πηγαμε δυο φορές στη θάλασσα και δεν μπηκα μεσα γιατί καπως το είδα να μην παγωσει η κοιλια μου αφου ετοιμαζομουν για ωοληψια... Χανω τοσα πράγματα....απο τη ζωη γενικότερα...και απο τον χρόνο μου με το παιδι μου...

Κουράγιο. Κ εγώ έτσι μπηκα εχθές στο φόρουμ και έγραψα. Από την μεγάλη σφαλιάρα και την απίστευτη απογοήτευση που ένιωθα. Είμαστε εδώ και σε νιώθουμε. Εμένα μου έκανε μεγαλη διαφορά η «αγκαλιά» των κοριτσιών εδώ. Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να μην χάνουμε τόσα πράγματα όπως λες από την ζωή μας. έτσι ακριβως νιώθω κ εγω. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πφφφφφ αγχωθηκα με 77. 58σκεφτομαι να πέσει και εμενα; τον Μάρτιο είχα 30 και κατέληξε σε βιοχημικη. Η πρώτη μου ηταν 100 και εχω κανει το κοριτσακι μου. Η αναμονή ειναι δύσκολη. Ενω ήμουν παρα πολυ χαλαρή ολο αυτο το διάστημα. Σήμερα εχω λιγες σκεψεις.. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Σε διαδικασία  εξωσωματικής μπηκαμε επειδή είχαν περάσει ήδη δυο χρόνια που προσπαθούσαμε και δεν ερχόταν (πέρα από τη βιοχημική και την παλλινδρομη). Ήταν μια απόφαση που μέσα στην άγνοια μας θεωρούσαμε ότι θα δώσει ένα τέλος στην αναμονή μας, μας διαβεβαίωναν κ όλοι πως είμαστε πολύ εύκολη περίπτωση (χαχαχαχαχ εδώ γελάμε), οπότε είμαστε η προσωποποίηση του «πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος». Βέβαια στο μεταξύ μας βρήκαν χαμηλή ΑΜΗ που ίσως ευθύνεται για τις αποτυχίες…και από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν έχω τεφαρικια ωάρια. Ο Σφακ μου μίλησε αρκετη ώρα στο τηλφ που το εκτίμησα δεόντως και έχουμε κ ραντεβού στις 25 να τα πούμε κ πιο αναλυτικά. θεωρεί πως είναι θέμα ποσοστού, τουλάχιστον προς το παρόν. Εγώ πάντως δεν θέλω να ξαναμπώ στη διαδικασία χωρίς να καταλάβω γιατί μπαίνω και πως και ιδανικά θα ηθελα κάτι μικρό έστω να αλλάξει. Αλλά οκ το αφήνω κ πάνω του γιατί τον εμπιστεύομαι. 

Σε ρώτησα γιατί κι εγώ ενώ για 2 χρόνια δε μπορούσα να μείνω έγκυος, ξαφνικά το 2016 έμεινα 4 φορές και συνολικα είχα 2 βιοχημικές, 2 παλλινδρομες και 1 επιτυχημένη εγκυμοσύνη. Από τη στιγμή που έχεις μείνει έγκυος, ψάξε την αιτία των αποβολών πριν ξαναμπείς σε διαδικασία εξωσωματικής. Γνώμη μου πάντα... 

7 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ καλή μου! Ω ναι, είναι ήδη έρωτας!!! Κοίτα, επειδή έμεινα έγκυος φυσικά δε θεωρώ ότι αυτό αναιρεί το γεγονός ότι ήταν περιττές οι εξωσωματικές. Πιστεύω ότι μετά από αλλεπάλληλες αποτυχίες και ατυχίες επιτέλους σταθήκαμε τυχεροί. Εξάλλου ύστερα από ένα εξάμηνο επαφών χωρίς αποτέλεσμα στα 39 που ήμουν τότε, αυτό προτείνουν όλοι, εξωσωματική. Και εμείς όχι εξάμηνο, αλλά ένα χρόνο δώσαμε περιθώριο πριν προχωρήσουμε σε σπερματεγχύσεις και στη συνέχεια σε εξωσωματικές. Κάποιο συγκεκριμένο αίτιο δε βρέθηκε ποτέ και ελέγξαμε πραγματικά τα πάντα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα ήταν η αιτιολογία. Και ο γιατρός μου πάντα μου έφερνε παραδείγματα ζευγαριών που ύστερα από πολλές προσπάθειες τελικά πετύχαιναν φυσική σύλληψη, σα να το περίμενε αυτό και από εμάς. 

Ήταν όμως όλα φυσιολογικα τόσο σε εσένα όσο και στο σύζυγο έτσι δεν είναι? Και σε ποια ηλικία έμεινες μόνη σου? Να παιρνω λίγο θάρρος! 

6 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

 

Να φανταστώ αυτο το μεγάλο κέντρο που τις βγάζει όλες με μικρόβιο ειναι το Γεν;

Σε τεχνητό κύκλο δεν εισαι; Στον τεχνητό δεν κανεις ωορρηξία και δεν έχει στάνταρ μερα που κανεις την ετ. Ειναι αναλόγως το πάχος του ενδομητρίου  

Μπορεις να πας στο Μητέρα που ειναι ανοιχτά όλες τις μέρες της εβδομάδας

Αυτό κατάλαβα ότι είναι... 

6 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

 

Να φανταστώ αυτο το μεγάλο κέντρο που τις βγάζει όλες με μικρόβιο ειναι το Γεν;

Σε τεχνητό κύκλο δεν εισαι; Στον τεχνητό δεν κανεις ωορρηξία και δεν έχει στάνταρ μερα που κανεις την ετ. Ειναι αναλόγως το πάχος του ενδομητρίου  

Μπορεις να πας στο Μητέρα που ειναι ανοιχτά όλες τις μέρες της εβδομάδας

Ειναι συμβεβλημενοι με ΕΟΠΠΥ? Τη συμμετοχή θα πληρώσω, ξέρεις? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Eternity είπε:

Ήταν όμως όλα φυσιολογικα τόσο σε εσένα όσο και στο σύζυγο έτσι δεν είναι? Και σε ποια ηλικία έμεινες μόνη σου? Να παιρνω λίγο θάρρος! 

 

Στα 42,5 παρακαλώ! Φυσιολογικά όλα, φυσικά με χαμηλή αμη λόγω ηλικίας, αλλά όχι κάποιο άλλο εύρημα. Και το σπέρμα μια χαρά στα σπερμοδιαγράμματα, ποτέ δεν κοιτάξαμε όμως κατακερματισμό ούτε οξειδωτικό στρες, θα ήταν τα επόμενα βήματα αλλά δεν προλάβαμε. Να παίρνεις θάρρος, εννοείται!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marmaki είπε:

Κι εμένα οι υπέρηχοι μου ήταν πιο καλοί από τις εξετάσεις μου κι έτσι μου πρότειναν διεγέρσεις. 
Αφού είχες 4 ωοθηλάκια δεν θα ήθελες να προσπαθήσεις διέγερση με ενέσεις για να πάρεις πιο πολλά ωάρια και να μην παιδευτείς με τόσες πολλές ωοληψίες κάθε μήνα;
Δες το αισιόδοξα, εντόπισες ένα θέμα που έχεις και θα δράσεις γι αυτό.
 

Ειχα 4α...μετα ομως δεν αδιαθετησα...δε ξερω τι συμβαινει...τη τετ θα παω στο Σφακ να με δει...οτι μ πει κ αυτος ο Ψ...για διεγερση ουτε καν το προτεινε...

Εχω παρει dufaston κ μακαρι να αδιαθετησω δευτ.Τριτη....μακαρι

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 47 λεπτά , Marina21 είπε:

Πφφφφφ αγχωθηκα με 77. 58σκεφτομαι να πέσει και εμενα; τον Μάρτιο είχα 30 και κατέληξε σε βιοχημικη. Η πρώτη μου ηταν 100 και εχω κανει το κοριτσακι μου. Η αναμονή ειναι δύσκολη. Ενω ήμουν παρα πολυ χαλαρή ολο αυτο το διάστημα. Σήμερα εχω λιγες σκεψεις.. 

Θα σου πρότεινα να μη διαβάζεις πολλά στην κατάσταση σου, γιατί επηρεάζεσαι και σου μπαίνουν άσχημες σκέψεις στο μυαλό χωρίς λόγο. Ολα αυτά είναι υποθετικά σενάρια! Και γιατί να μην πηγαίνουν όλα καλά δηλαδή? Κάνε ευχάριστα πράγματα να περάσει ο χρόνος σου ομαλά ως την επόμενη χοριακή και ζήσε τη χαρά ότι είσαι έγκυος! Εύχομαι να πηγαίνουν όλα τέλεια!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marina21 είπε:

Πφφφφφ αγχωθηκα με 77. 58σκεφτομαι να πέσει και εμενα; τον Μάρτιο είχα 30 και κατέληξε σε βιοχημικη. Η πρώτη μου ηταν 100 και εχω κανει το κοριτσακι μου. Η αναμονή ειναι δύσκολη. Ενω ήμουν παρα πολυ χαλαρή ολο αυτο το διάστημα. Σήμερα εχω λιγες σκεψεις.. 

Μην το σκέφτεσαι τώρα επειδή συνέβη σε μένα. Είναι τυχαίο γεγονός, όπως μου είπε και ο γιατρός έχει να κάνει με το dna των εμβρύων. Εσένα θα είναι καλές, να δέις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@winspert κορίτσι μου λυπάμαι πολύ. Δεν σου ταίριαξαν τελικά καθόλου τα φάρμακα αυτά. Ίσως αν έπαιρνες κάθε μήνα, κάποιος κύκλος να πήγαινε καλά αλλά δεν έχει νόημα, αν ειναι να περάσουν μήνες για να πάρεις πάνω από ένα, ε τότε καλύτερα με φυσικούς που παίρνεις ένα τον μήνα. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου, είναι πολύ ζόρι ολο αυτό που έχεις περάσει. Δεν μπορώ πια αυτή την συμβουλή χαλάρωσε και συνέχισε και είσαι δυνατή κτλ. Και αν δεν είσαι δεν πειράζει, και αν τα παρατήσεις πάλι ok είναι. Ο,τι αντέχει η ψυχή σου να κάνεις. Δεν είναι κακό να κουράστηκες, έχεις περάσει για χρόνια καταστάσεις που άλλοι για αντίστοιχο λόγο δεν χρειάστηκαν στάλα ταλαιπωρίας. Προς το παρόν κάνε ένα διάλειμμα, νομίζω το εχεις ανάγκη και μετά βλέπεις πως και αν θα συνεχίσεις. Σου στέλνω μια αγκαλιά! 

1 hour ago, Eternity said:

Σε ρώτησα γιατί κι εγώ ενώ για 2 χρόνια δε μπορούσα να μείνω έγκυος, ξαφνικά το 2016 έμεινα 4 φορές και συνολικα είχα 2 βιοχημικές, 2 παλλινδρομες και 1 επιτυχημένη εγκυμοσύνη. Από τη στιγμή που έχεις μείνει έγκυος, ψάξε την αιτία των αποβολών πριν ξαναμπείς σε διαδικασία εξωσωματικής. Γνώμη μου πάντα... 

Ήταν όμως όλα φυσιολογικα τόσο σε εσένα όσο και στο σύζυγο έτσι δεν είναι? Και σε ποια ηλικία έμεινες μόνη σου? Να παιρνω λίγο θάρρος! 

Αυτό κατάλαβα ότι είναι... 

Ειναι συμβεβλημενοι με ΕΟΠΠΥ? Τη συμμετοχή θα πληρώσω, ξέρεις? 

Ναι ειναι συμβεβλημένοι κανονικά. Μονο συμμετοχή θα πληρώσεις. Και αν εχεις και την εφαρμογή τους, σε 3 ωρες θα εχεις τα αποτελέσματα στο κιν σου. Αν δεν την εχεις, επειδή ειναι Κυριακη, δεν ξερω τι άλλες επιλογές εχεις. Ρώτησε τους 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

Στα 42,5 παρακαλώ! Φυσιολογικά όλα, φυσικά με χαμηλή αμη λόγω ηλικίας, αλλά όχι κάποιο άλλο εύρημα. Και το σπέρμα μια χαρά στα σπερμοδιαγράμματα, ποτέ δεν κοιτάξαμε όμως κατακερματισμό ούτε οξειδωτικό στρες, θα ήταν τα επόμενα βήματα αλλά δεν προλάβαμε. Να παίρνεις θάρρος, εννοείται!!!

Οι γιατροί τι σου είπαν όταν το έμαθαν? Γιατί με χαμηλή ΑΜΗ κάποια κέντρα θα σου μιλούσαν και για δανεικά! Πάντως με νευριαζει που όλα στην ηλικία πάνε να τα αποδώσουν. Στις 4 εξωσωματικες δεν κατάφεραν να μείνεις έγκυος και τα κατάφερες μόνη σου! Κι εμείς τώρα θα κάνουμε κατακερματισμο και οξειδωτικό στρες αν και ο Βουλγ... στο spermlab μας είπε τζάμπα χρήματα, με τέτοιο σπερμοδιαγραμμα δε θα έχει τίποτα και έχει νόημα να κάνουμε μόνο pcr έλεγχο για μικρόβια. Έχω βαρεθεί να ακούω αλλά από εδώ αλλά από εκεί και μετά να πρέπει εμείς να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. Τελικά θα τα κάνουμε όλα για να μην έχουμε αμφιβολίες. 450 ευρώ παρακαλώ... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lydiakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου και από εμένα. Έκανα την πρώτη μου προσπάθεια  με  εμφύτευση δύο ωαρίων ΑΒ ποιότητας την τρίτη 4 Ιουλίου. Έκανα πρώτη χοριακη στις 9 μέρες και είχα 86. Πήγα σήμερα για επαναληπτική και είχα 57. Από το κέντρο μου είπανε ότι κάτι μάλλον δεν προχώρησε και μου ζήτησαν να κόψω τα φάρμακα. Μήπως ξέρετε πότε μπορώ να κάνω την επόμενη προσπάθεια;;;

Χωρίς να θέλω να σου δώσω ελπίδες, εγώ δε θα τα σταματούσα. Θα ξαναέκανα χοριακή τη Δευτέρα να δω πως πάει και αν συνεχίζει να μειώνεται ναι θα τα σταματούσα. Τόσα φάρμακα έχουμε πάρει δε θα γίνει τίποτα αν τα συνεχίσεις δύο μέρες ακόμη. Πάντα θα σε τρώει η αμφιβολία, δώσε σε παρακαλώ μια ευκαιρία στο εμβρυακι σου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω μια απορία : Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το είχε αναφέρει (σόρρυ κορίτσια,με τόσα σχόλια κάθε μέρα, μπερδεύομαι),πάντως είχε πει πως ήξερε κάποια γυναίκα η οποία ενώ είχε κλειστές σάλπιγγες,τα κατάφερε και έμεινε έγκυος φυσιολογικά. Ε πώς γίνεται αυτό ρε κορίτσια,εξηγήσετε το μου..Εγώ προσπαθούσα για παιδί ενάμιση χρόνο και όταν έδειξε η σαλπιγγογραφια ότι και οι δύο μου σάλπιγγες είσαι κλειστές και έκλαιγα με λυγμούς,ο γυναικολόγος μου είχε πει πως μπορώ να μείνω έγκυος,αλλά μόνο με εξωσωματική..Όπως και εγινε. Πως γίνεται να μείνεις έγκυος φυσιολογικά με κλειστές σάλπιγγες? Ούτε με σπερματεγχυση δεν γίνεται.Ας μου το εξηγήσει κάποια,έχω μεγάλη περιέργεια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Simodoro είπε:

Χωρίς να θέλω να σου δώσω ελπίδες, εγώ δε θα τα σταματούσα. Θα ξαναέκανα χοριακή τη Δευτέρα να δω πως πάει και αν συνεχίζει να μειώνεται ναι θα τα σταματούσα. Τόσα φάρμακα έχουμε πάρει δε θα γίνει τίποτα αν τα συνεχίσεις δύο μέρες ακόμη. Πάντα θα σε τρώει η αμφιβολία, δώσε σε παρακαλώ μια ευκαιρία στο εμβρυακι σου. 

Είναι δύσκολη η απόφαση ειδικά γιατί πίστευα πραγματικά ότι ήμουν έγκυος αφού είχα και φουλ συμπτώματα. Να φανταστείς ότι τις τελευταίες δυο μέρες είχα και πρωινή ναυτία και αλλαγές στη διάθεση. Αποφάσισα όμως να τα σταματήσω για να αρχίσω να ξεπρηζομαι, αφού και ο γιατρός μου με διαβεβαίωσε ότι πρόκειται για βιοχημική κύηση που μάλλον οφείλεται στο dna των εμβρύων. Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την συμβουλή. Ελπίζω να μην το μετανιώσω. Αν και μέσα μου πάντα θα θέλω να έχω αυξημένη χοριακη τη Δευτέρα!! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@winspert και @Ele@nείμαστε στην ίδια θέση νομίζω κορίτσια. Όταν κι εμένα ο γιατρός μου ζήτησε από την αρχή ορμονολογικες, ΑΜΗ, υστεροσκοπηση, εξετάσεις του συζύγου μέσα μου άκουγα μια φωνή να λέει "παράααααατα τα, κάτσε να χαρείς το παιδάκι σου, πάρε του ενα σκυλάκι για παρέα και μην ξαναδείς γιατρό στα μάτια σου για χρόνια! Κουράστηκααααα. Το οικονομικό μας έχει γονατίσει... Ακόμη κι ο Μαντ... μου λέει" παλεύετε 9 χρόνια, θα σου κάνω κάτι καλύτερο στην τιμή. Και ξέρετε ποιο ήταν το καλύτερο? 400 ευρώ έκπτωση αλλά αν μείνω έγκυος θα του τα δώσω! Να γυρίσω το γραφείο ανάποδα μου ήρθε! Είμαι κι εγώ πολύ προβληματισμενη

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Έχω μια απορία : Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το είχε αναφέρει (σόρρυ κορίτσια,με τόσα σχόλια κάθε μέρα, μπερδεύομαι),πάντως είχε πει πως ήξερε κάποια γυναίκα η οποία ενώ είχε κλειστές σάλπιγγες,τα κατάφερε και έμεινε έγκυος φυσιολογικά. Ε πώς γίνεται αυτό ρε κορίτσια,εξηγήσετε το μου..Εγώ προσπαθούσα για παιδί ενάμιση χρόνο και όταν έδειξε η σαλπιγγογραφια ότι και οι δύο μου σάλπιγγες είσαι κλειστές και έκλαιγα με λυγμούς,ο γυναικολόγος μου είχε πει πως μπορώ να μείνω έγκυος,αλλά μόνο με εξωσωματική..Όπως και εγινε. Πως γίνεται να μείνεις έγκυος φυσιολογικά με κλειστές σάλπιγγες? Ούτε με σπερματεγχυση δεν γίνεται.Ας μου το εξηγήσει κάποια,έχω μεγάλη περιέργεια 

Θεωρητικά δε γίνεται, απλώς μερικές φορές οι σάλπιγγες φαίνονται ψεύδος κλειστές.

Όπως και να έχει εμείς θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε με τον ένα ή τον άλλο τροπο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Simodoro είπε:

Θεωρητικά δε γίνεται, απλώς μερικές φορές οι σάλπιγγες φαίνονται ψεύδος κλειστές.

Όπως και να έχει εμείς θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε με τον ένα ή τον άλλο τροπο

Ψευδώς κλειστές? Πρώτη φορά το ακούω,πάντως στη δική μου περίπτωση σίγουρα ήταν κλειστές,διότι προσπαθούσαμε πολύ καιρό και τζιφος..Επίσης απ' όσο ξέρω,αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές και ανοιξουν με κάποια επέμβαση,υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για εξωμήτριο. Και εσύ έχεις θέμα με τις σάλπιγγες κορίτσι μου? Εγώ το έπαθα μάλλον από μικρόβιο,είχα βγάλει μεγάλη κύστη και είχε ανοίξει,με αποτέλεσμα να πάθω περιτονίτιδα και να μολυνθούν οι σάλπιγγες μου

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...