Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Αν θες να σου προτείνω ιατρό στείλε μου πμ.

       

      Καλημέρα κορίτσια!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση!

      Πήρε ο άντρας μου χθες κ τους δύο τηλ, με τον γιατρό δεν μίλησε πολύ,μου ξαναεστειλε μηνύματα,με την μαία μίλησα κ εγώ.Απλα προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πράγματα.

      Αθήνα είμαι αν έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε...Ξαναλέω τον εμπιστεύομαι τυφλά αλλα δεν ξέρω πως θα τους αντικρυσω ξανά.Ειμαι 3 χρόνια μαζί του,εκείνος με βοήθησε να έχω τα δίδυμακια στην κοιλίτσα μου...πολλά περίεργα κ διαφορετικά συναισθήματα.Αχ τι σου κάνουν οι ορμόνες 😳

      @Lila ki συγχαρητήρια ♥️Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά!Θα κάνεις χοριακη?

      Καλή Ανάσταση να έχουμε!Του χρόνου όλες αγκαλιά με τα θαύματα μας♥️

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, winspert είπε:

Δεν φτανει που ξεπέρασα τον εαυτό μου και τις επιθυμίες μου,πηρα σερπαφαρ,εκανα δυο ωαρια....και απλα δεν γονιμοποιηθηκε ΚΑΝΕΝΑ... Τζάμπα τα φαρμακα,τζαμπα η ταλαιπωρία,τζαμπα και τα ονειρα απο Σεπτέμβρη να κανω εμβρυομεταφορα...Τζαμπα και τα λεφτα...Ουτε με τα φεμαρα ειχαμε καν γονιμοποιηση,ουτε με τα σερπαφαρ...Τυχαιο;;; Δε νομιζω...Μεγαλη η σφαλιαρα που εφαγα σημερα...Μεγαλη η απογοήτευση...Μεσα σε 14 μηνες εχω κανει περιπου 12 ωοληψιες μεσα στις οποίες εχω παρει δυο φορές φεμαρα και μια σερπαφαρ... Νιωθω τοση κουραση....Οριακα να τα παρατησω.... Συγγνώμη που σας μαυριζω αλλα μονο εσεις καταλαβαινετε...Ποσες θυσίες πια;;; Και η πλακα είναι οτι πηγαμε δυο φορές στη θάλασσα και δεν μπηκα μεσα γιατί καπως το είδα να μην παγωσει η κοιλια μου αφου ετοιμαζομουν για ωοληψια... Χανω τοσα πράγματα....απο τη ζωη γενικότερα...και απο τον χρόνο μου με το παιδι μου...

Ειναι δύσκολο αυτο που βιώνουμε αλλα εχουμε τα μωράκια μας , το ξέρεις οπως κι εγω ειναι θεμα τύχης ποτε θα πετύχουμε το καλο. Υπομονη οσο αντεχεις να προσπαθείς. Για τον γιο αου ποσο καιρό προσπαθουσες. Γιατι εγω που προσπαθούσα 7 χρόνια μου φαίνεται σταγόνα στον ωκεανό ενας χρόνος για μενα.

3 ώρες πρίν, Eternity είπε:

@winspert και @Ele@nείμαστε στην ίδια θέση νομίζω κορίτσια. Όταν κι εμένα ο γιατρός μου ζήτησε από την αρχή ορμονολογικες, ΑΜΗ, υστεροσκοπηση, εξετάσεις του συζύγου μέσα μου άκουγα μια φωνή να λέει "παράααααατα τα, κάτσε να χαρείς το παιδάκι σου, πάρε του ενα σκυλάκι για παρέα και μην ξαναδείς γιατρό στα μάτια σου για χρόνια! Κουράστηκααααα. Το οικονομικό μας έχει γονατίσει... Ακόμη κι ο Μαντ... μου λέει" παλεύετε 9 χρόνια, θα σου κάνω κάτι καλύτερο στην τιμή. Και ξέρετε ποιο ήταν το καλύτερο? 400 ευρώ έκπτωση αλλά αν μείνω έγκυος θα του τα δώσω! Να γυρίσω το γραφείο ανάποδα μου ήρθε! Είμαι κι εγώ πολύ προβληματισμενη

Το εχει πει και σε αλλη κοπελα αυτο σου κανω την έκπτωση και αν πετύχεις θα μου τα δώσεις. Συγνώμη κιόλας αλλα τεράστια γελοιότητα , σαν να σου λέει Δώς μου τα 3.000 για την σιγουρη αποτυχία και μετα βλέπουμε! Λες και τους λείπουν . Για την ιστορία η κοπελα δεν έκανε την χοριακη εκεί και ουτε καν του ειπε ποτε οτι πέτυχε.

  • Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου γλυκά, ήθελα να μοιραστώ τα νέα μου και να δώσω κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούν, γιατί θαύματα γίνονται και κάποια στιγμή γυρίζει η τύχη μας. Πριν 10 μέρες, στα 42,5 μου, γέννησα το αγοράκι μου, κάτι που φοβόμουν ότι μπορεί και να μην βίωνα ποτέ. 

Αυτή ήταν η 3η εγκυμοσύνη μου, έπειτα από 2 ανεπιτυχείς εξωσωματικές (3 αν μετρήσω και μια κατάψυξη ωαρίων μερικά χρόνια πριν) και έπειτα από 2 φυσικές συλλήψεις (μία βιοχημική και μία παλλίνδρομη). Έχω χαμηλή AMH, είμαι φτωχή αποκρίτρια και το σπέρμα ναι μεν καλό σε νούμερα αλλά με υψηλό κατακερματισμό, κι όμως τα καταφέραμε (πάλι με φυσική σύλληψη & αυτή τη φορά femara). Πετύχαμε το καλό ωάριο με το καλό σπέρμα, και έπειτα από μήνες συνεχούς ανησυχίας αν θα πάνε όλα καλά, αν θα σταματήσει αυτό το όνειρο, ακόμα και την τελευταία στιγμή, γίναμε επιτέλους γονείς σε ένα φανταστικό, υγιές και θαυμαστό πλασματάκι. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αγάπη και ευλογία, και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να το βιώσετε και εσείς - δεν σταματάω να σας διαβάζω και να ζω τις αγωνίες αλλά και τις χαρές σας… στέλνω λοιπόν όοοολη μου τη μπεμπεδόσκονη και τη σκέψη μου :wub:

Καλησπερα και πολλα συγχαρητηρια!!! 
Οταν λες φυσιολογικη συλληψη εννοεις χωρις εξωσωματικη η υποβοηθηση ; Τα femara τι ειναι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Καντι είπε:

Ειναι δύσκολο αυτο που βιώνουμε αλλα εχουμε τα μωράκια μας , το ξέρεις οπως κι εγω ειναι θεμα τύχης ποτε θα πετύχουμε το καλο. Υπομονη οσο αντεχεις να προσπαθείς. Για τον γιο αου ποσο καιρό προσπαθουσες. Γιατι εγω που προσπαθούσα 7 χρόνια μου φαίνεται σταγόνα στον ωκεανό ενας χρόνος για μενα.

Το εχει πει και σε αλλη κοπελα αυτο σου κανω την έκπτωση και αν πετύχεις θα μου τα δώσεις. Συγνώμη κιόλας αλλα τεράστια γελοιότητα , σαν να σου λέει Δώς μου τα 3.000 για την σιγουρη αποτυχία και μετα βλέπουμε! Λες και τους λείπουν . Για την ιστορία η κοπελα δεν έκανε την χοριακη εκεί και ουτε καν του ειπε ποτε οτι πέτυχε.

Μου μετέφεραν την προσφορά του από το λογιστήριο διαφορετικα θα του έλεγα ότι το λογικό είναι να μην πάρει τίποτα αν αποτυχω. Δεν τα πάω εγώ καλά με τα ιδιωτικά, νιώθω ότι με βλέπουν σα χρήμα και με χαλάει αυτό. Γέννησα στο Αλεξάνδρας και έβλεπα να φέρνουν γυναίκες από το Ιασω για να βγάλει το δημόσιο το φίδι από την τρύπα όπως με τον κορονοιο. Όταν γεννουσα, είχα γύρω μου 10 άτομα, ένιωθα απίστευτη ασφαλεια. Τέλος πάντων, άλλη συζήτηση αυτή. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Καντι είπε:

Ειναι δύσκολο αυτο που βιώνουμε αλλα εχουμε τα μωράκια μας , το ξέρεις οπως κι εγω ειναι θεμα τύχης ποτε θα πετύχουμε το καλο. Υπομονη οσο αντεχεις να προσπαθείς. Για τον γιο αου ποσο καιρό προσπαθουσες. Γιατι εγω που προσπαθούσα 7 χρόνια μου φαίνεται σταγόνα στον ωκεανό ενας χρόνος για μενα.

Το εχει πει και σε αλλη κοπελα αυτο σου κανω την έκπτωση και αν πετύχεις θα μου τα δώσεις. Συγνώμη κιόλας αλλα τεράστια γελοιότητα , σαν να σου λέει Δώς μου τα 3.000 για την σιγουρη αποτυχία και μετα βλέπουμε! Λες και τους λείπουν . Για την ιστορία η κοπελα δεν έκανε την χοριακη εκεί και ουτε καν του ειπε ποτε οτι πέτυχε.

Εμενα παντως δε μου ειπε τιποτα τετοιο και μου εκοψε 1.000€. Τι να πω , δεν το κανει με ολες;; Πολυ κακο παντως και αντιεπαγγελματικο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου γλυκά, ήθελα να μοιραστώ τα νέα μου και να δώσω κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούν, γιατί θαύματα γίνονται και κάποια στιγμή γυρίζει η τύχη μας. Πριν 10 μέρες, στα 42,5 μου, γέννησα το αγοράκι μου, κάτι που φοβόμουν ότι μπορεί και να μην βίωνα ποτέ. 

Αυτή ήταν η 3η εγκυμοσύνη μου, έπειτα από 2 ανεπιτυχείς εξωσωματικές (3 αν μετρήσω και μια κατάψυξη ωαρίων μερικά χρόνια πριν) και έπειτα από 2 φυσικές συλλήψεις (μία βιοχημική και μία παλλίνδρομη). Έχω χαμηλή AMH, είμαι φτωχή αποκρίτρια και το σπέρμα ναι μεν καλό σε νούμερα αλλά με υψηλό κατακερματισμό, κι όμως τα καταφέραμε (πάλι με φυσική σύλληψη & αυτή τη φορά femara). Πετύχαμε το καλό ωάριο με το καλό σπέρμα, και έπειτα από μήνες συνεχούς ανησυχίας αν θα πάνε όλα καλά, αν θα σταματήσει αυτό το όνειρο, ακόμα και την τελευταία στιγμή, γίναμε επιτέλους γονείς σε ένα φανταστικό, υγιές και θαυμαστό πλασματάκι. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αγάπη και ευλογία, και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να το βιώσετε και εσείς - δεν σταματάω να σας διαβάζω και να ζω τις αγωνίες αλλά και τις χαρές σας… στέλνω λοιπόν όοοολη μου τη μπεμπεδόσκονη και τη σκέψη μου :wub:

Να το χαίρεστε το αγοράκι σας!!! Σ' ευχαριστούμε γι' αυτό το υπέροχο μοίρασμα! ❤ Να είστε όλοι γεροί και να έχετε μια ευτυχισμένη ζωή μαζί! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου γλυκά, ήθελα να μοιραστώ τα νέα μου και να δώσω κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούν, γιατί θαύματα γίνονται και κάποια στιγμή γυρίζει η τύχη μας. Πριν 10 μέρες, στα 42,5 μου, γέννησα το αγοράκι μου, κάτι που φοβόμουν ότι μπορεί και να μην βίωνα ποτέ. 

Αυτή ήταν η 3η εγκυμοσύνη μου, έπειτα από 2 ανεπιτυχείς εξωσωματικές (3 αν μετρήσω και μια κατάψυξη ωαρίων μερικά χρόνια πριν) και έπειτα από 2 φυσικές συλλήψεις (μία βιοχημική και μία παλλίνδρομη). Έχω χαμηλή AMH, είμαι φτωχή αποκρίτρια και το σπέρμα ναι μεν καλό σε νούμερα αλλά με υψηλό κατακερματισμό, κι όμως τα καταφέραμε (πάλι με φυσική σύλληψη & αυτή τη φορά femara). Πετύχαμε το καλό ωάριο με το καλό σπέρμα, και έπειτα από μήνες συνεχούς ανησυχίας αν θα πάνε όλα καλά, αν θα σταματήσει αυτό το όνειρο, ακόμα και την τελευταία στιγμή, γίναμε επιτέλους γονείς σε ένα φανταστικό, υγιές και θαυμαστό πλασματάκι. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αγάπη και ευλογία, και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να το βιώσετε και εσείς - δεν σταματάω να σας διαβάζω και να ζω τις αγωνίες αλλά και τις χαρές σας… στέλνω λοιπόν όοοολη μου τη μπεμπεδόσκονη και τη σκέψη μου :wub:

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου, τυχερό και ευτυχισμένο να είναι στη ζωή του. Αργά ή γρήγορα τα καταφέρνουμε, ευχαριστούμε πολύ για την μπεμπεδοσκονη :wub:

4 ώρες πρίν, Euaki26 είπε:

Αλλη μια ωοληψια σήμερα και παλι αναμονη για το αποτέλεσμα...4 στο συνολο απτα 8 που βλεπαμε στον υπέρηχο.... τι να πω, οτι ειναι να γινει θα γινει... 1 θελουμε εξάλλου..

Καλή επιτυχία, και τα τέσσερα να τα καταφέρουν!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Sila80 said:

Καλησπερα και πολλα συγχαρητηρια!!! 
Οταν λες φυσιολογικη συλληψη εννοεις χωρις εξωσωματικη η υποβοηθηση ; Τα femara τι ειναι; 

Ναι φυσιολογική. Είχα όμως πάρει για 5 μέρες femara σε αυτόν τον κύκλο (είναι ένα χάπι παρόμοιο με την κλομιφαίνη/σερπαφάρ) γιατί πήγαινα για πολύ ήπια διέγερση, δηλ. τροποποιημένο φυσικό κύκλο. Τελικά όμως δεν έκανα ωοληψία, επομένως κάναμε προγραμματισμένες επαφές με τεστ ωορρηξίας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , koukouvagia είπε:

Ναι φυσιολογική. Είχα όμως πάρει για 5 μέρες femara σε αυτόν τον κύκλο (είναι ένα χάπι παρόμοιο με την κλομιφαίνη/σερπαφάρ) γιατί πήγαινα για πολύ ήπια διέγερση, δηλ. τροποποιημένο φυσικό κύκλο. Τελικά όμως δεν έκανα ωοληψία, επομένως κάναμε προγραμματισμένες επαφές με τεστ ωορρηξίας.

Γιατι δεν κανατε ωοληψια; Αυτο δηλαδη μπορει καποιος να το κανει απο μονος του απλα να του γραψει τα χαπια ο ιατρος;

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Sila80 said:

Γιατι δεν κανατε ωοληψια; Αυτο δηλαδη μπορει καποιος να το κανει απο μονος του απλα να του γραψει τα χαπια ο ιατρος;

Ειναι χάπι αντίστοιχο με το serpafar για προκληση ωορρηξιας. Η κανονική του χρήση ειναι για γυναίκες με καρκίνο στον μαστό. Ειναι αντιοιστρογόνο. Εγω το έπαιρνα πάνω απο 1 χρονο σερί για να έχω ωορρηξία μπας και καταφέρω φυσιολογική σύλληψη. Δεν χρειάζεται συνταγογράφηση αν και ειναι λίγο ακριβό 

2 hours ago, koukouvagia said:

Κορίτσια μου γλυκά, ήθελα να μοιραστώ τα νέα μου και να δώσω κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούν, γιατί θαύματα γίνονται και κάποια στιγμή γυρίζει η τύχη μας. Πριν 10 μέρες, στα 42,5 μου, γέννησα το αγοράκι μου, κάτι που φοβόμουν ότι μπορεί και να μην βίωνα ποτέ. 

Αυτή ήταν η 3η εγκυμοσύνη μου, έπειτα από 2 ανεπιτυχείς εξωσωματικές (3 αν μετρήσω και μια κατάψυξη ωαρίων μερικά χρόνια πριν) και έπειτα από 2 φυσικές συλλήψεις (μία βιοχημική και μία παλλίνδρομη). Έχω χαμηλή AMH, είμαι φτωχή αποκρίτρια και το σπέρμα ναι μεν καλό σε νούμερα αλλά με υψηλό κατακερματισμό, κι όμως τα καταφέραμε (πάλι με φυσική σύλληψη & αυτή τη φορά femara). Πετύχαμε το καλό ωάριο με το καλό σπέρμα, και έπειτα από μήνες συνεχούς ανησυχίας αν θα πάνε όλα καλά, αν θα σταματήσει αυτό το όνειρο, ακόμα και την τελευταία στιγμή, γίναμε επιτέλους γονείς σε ένα φανταστικό, υγιές και θαυμαστό πλασματάκι. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αγάπη και ευλογία, και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να το βιώσετε και εσείς - δεν σταματάω να σας διαβάζω και να ζω τις αγωνίες αλλά και τις χαρές σας… στέλνω λοιπόν όοοολη μου τη μπεμπεδόσκονη και τη σκέψη μου :wub:

Να σου ζήσει το παιδάκι σου! 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sila80 said:

Γιατι δεν κανατε ωοληψια; Αυτο δηλαδη μπορει καποιος να το κανει απο μονος του απλα να του γραψει τα χαπια ο ιατρος;

Πάντα με παρακολούθηση ιατρού, δεν θα έπαιρνα χάπια μόνη μου και φυσικά δεν πρότεινα κάτι τέτοιο σε καμία κοπέλα. Ο λόγος που ακύρωσα την ωοληψία είναι επειδή τότε βγήκαν και οι εξετάσεις σπέρματος, που έδειξαν (αναπάντεχα) υψηλό κατακερματισμό. Θεωρήσαμε πως πρέπει να βελτιώσουμε το σπέρμα πρώτα για ένα τρίμηνο, πριν την οποιαδήποτε προσπάθεια γονιμοποίησης ξανά, επομένως το προσπαθήσαμε φυσικά. Και για καλή μας τύχη, μας πρόλαβε  το μπεμπέ. Ίσως έπαιξε ρόλο και η διέπεται που είχα κάνει 2 μήνες πριν. Σε όλες μου τος συλλήψεις είχε προηγηθεί προσφάτως διέγερση. Επίσης, είχα κάνει και διαγνωστική υστεροσκόπηση με σκράτσινγκ 1 μήνες πριν την επιτυχή σύλληψη. 

Γι’αυτό θα λέω πάντα, είναι καθαρά θέμα τύχης να βρεθεί το καλό ωάριο. Εμένα έτυχε να μην είναι στους κύκλους που έκανα τις εξωσωματικές. Από την άλλη, όσον αφορά το θέμα σπέρμα, στις εξωσωματικές είχαμε κάνει μικρογονιμοποίηση. Θεωρώ όμως πως κατά τη φυσική επαφή, υπερισχύει το πραγματικά καλό σπερματοζωάριο (και όχι αυτό που θα επιλέξουν βάση μορφολογίας και μόνο - δυστυχώς δεν μπορούν να ξέρουν αν στον πυρήνα του είναι όντως καλό).

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ψευδώς κλειστές? Πρώτη φορά το ακούω,πάντως στη δική μου περίπτωση σίγουρα ήταν κλειστές,διότι προσπαθούσαμε πολύ καιρό και τζιφος..Επίσης απ' όσο ξέρω,αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές και ανοιξουν με κάποια επέμβαση,υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για εξωμήτριο. Και εσύ έχεις θέμα με τις σάλπιγγες κορίτσι μου? Εγώ το έπαθα μάλλον από μικρόβιο,είχα βγάλει μεγάλη κύστη και είχε ανοίξει,με αποτέλεσμα να πάθω περιτονίτιδα και να μολυνθούν οι σάλπιγγες μου

Εγώ είχα κάνει σαλπιγγογραφια και ήταν κλειστή η αριστερή, μετά από μισό χρόνο έκανα λαπαροσκόπηση και στην εξέταση με μπλε μεθυλενιο αποδείχτηκε ότι ήταν κλειστές και οι δύο. Δεν προσπάθησε να τις ανοίξει. 

Ο γιατρός μου είπε πως κάνουν συσπάσεις και δεν περνάει το υγρό με αποτέλεσμα να φαίνονται ψεύδος κλειστές. 

Μετά τη λαπαροσκοπιση και ενώ είχα ξεκινήσει αρβεκαπ για μακρύ πρωτόκολλο, έκανα β χοριακη προκειμένου να πάρω τα φάρμακα της επιτροπής και ήταν 9,9 

Ήταν το μόνο θετικό που έχω δει στη ζωή μου (έχω κάνει 3ΕΤ με 4 εμβρυομεταφορες, σύνολο  10 γονιμοποιημένα ωάρια), μπορεί να ήταν λάθος του εργαστηρίου δεν ξέρω τι να υποθέσω, αλλά όλοι οι γιατροί λένε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες και μόνοι μας 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, koukouvagia είπε:

Πάντα με παρακολούθηση ιατρού, δεν θα έπαιρνα χάπια μόνη μου και φυσικά δεν πρότεινα κάτι τέτοιο σε καμία κοπέλα. Ο λόγος που ακύρωσα την ωοληψία είναι επειδή τότε βγήκαν και οι εξετάσεις σπέρματος, που έδειξαν (αναπάντεχα) υψηλό κατακερματισμό. Θεωρήσαμε πως πρέπει να βελτιώσουμε το σπέρμα πρώτα για ένα τρίμηνο, πριν την οποιαδήποτε προσπάθεια γονιμοποίησης ξανά, επομένως το προσπαθήσαμε φυσικά. Και για καλή μας τύχη, μας πρόλαβε  το μπεμπέ. Ίσως έπαιξε ρόλο και η διέπεται που είχα κάνει 2 μήνες πριν. Σε όλες μου τος συλλήψεις είχε προηγηθεί προσφάτως διέγερση. Επίσης, είχα κάνει και διαγνωστική υστεροσκόπηση με σκράτσινγκ 1 μήνες πριν την επιτυχή σύλληψη. 

Γι’αυτό θα λέω πάντα, είναι καθαρά θέμα τύχης να βρεθεί το καλό ωάριο. Εμένα έτυχε να μην είναι στους κύκλους που έκανα τις εξωσωματικές. Από την άλλη, όσον αφορά το θέμα σπέρμα, στις εξωσωματικές είχαμε κάνει μικρογονιμοποίηση. Θεωρώ όμως πως κατά τη φυσική επαφή, υπερισχύει το πραγματικά καλό σπερματοζωάριο (και όχι αυτό που θα επιλέξουν βάση μορφολογίας και μόνο - δυστυχώς δεν μπορούν να ξέρουν αν στον πυρήνα του είναι όντως καλό).

Συγχαρητήρια να τον χαίρεστε 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ 

Πολύ χαμηλή αμη 

Πολύ σπέρμα μεν με υψηλό κατακερματισμό δε

Ένα μήνα πριν μείνω έγκυος είχα κάνει σκαρτσινγκ + προβιοτικα εγώ γιατί είχα μικρόβιο στη μήτρα και πέτυχε 

Με εξωσωματική βέβαια αλλά 

Δόξα το Θεό διανύω τον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου στο κοριτσάκι μου και όλα μέχρι στιγμής είναι τέλεια 

Χρειάζεται σωστή καθοδήγηση και όλα γίνονται 

Να τον καμαρωνετε και μόνο χαρές στο σπιτικό σάς 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, koukouvagia said:

Πάντα με παρακολούθηση ιατρού, δεν θα έπαιρνα χάπια μόνη μου και φυσικά δεν πρότεινα κάτι τέτοιο σε καμία κοπέλα. Ο λόγος που ακύρωσα την ωοληψία είναι επειδή τότε βγήκαν και οι εξετάσεις σπέρματος, που έδειξαν (αναπάντεχα) υψηλό κατακερματισμό. Θεωρήσαμε πως πρέπει να βελτιώσουμε το σπέρμα πρώτα για ένα τρίμηνο, πριν την οποιαδήποτε προσπάθεια γονιμοποίησης ξανά, επομένως το προσπαθήσαμε φυσικά. Και για καλή μας τύχη, μας πρόλαβε  το μπεμπέ. Ίσως έπαιξε ρόλο και η διέπεται που είχα κάνει 2 μήνες πριν. Σε όλες μου τος συλλήψεις είχε προηγηθεί προσφάτως διέγερση. Επίσης, είχα κάνει και διαγνωστική υστεροσκόπηση με σκράτσινγκ 1 μήνες πριν την επιτυχή σύλληψη. 

Γι’αυτό θα λέω πάντα, είναι καθαρά θέμα τύχης να βρεθεί το καλό ωάριο. Εμένα έτυχε να μην είναι στους κύκλους που έκανα τις εξωσωματικές. Από την άλλη, όσον αφορά το θέμα σπέρμα, στις εξωσωματικές είχαμε κάνει μικρογονιμοποίηση. Θεωρώ όμως πως κατά τη φυσική επαφή, υπερισχύει το πραγματικά καλό σπερματοζωάριο (και όχι αυτό που θα επιλέξουν βάση μορφολογίας και μόνο - δυστυχώς δεν μπορούν να ξέρουν αν στον πυρήνα του είναι όντως καλό).

Πόσο ήταν ο κατακερματισμός αλήθεια;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, διαβάζω καιρό το φόρουμ αλλά σήμερα αποφάσισα να γράψω.ειμαι 32 ετων κ μετα απο την πρώτη μ εξωσωματική ( μερικώς διαβατες σάλπιγγες καλό σπέρμα) η καρδιά του εμβρύου σταμάτησε στην 11 εβδομαδα. Αύριο είναι η αποξεση, το έχει περάσει καμια; μετα απο ποσο καιρό ξαναεκανε έμβρυο μεταφορά;

  • Λυπημένη/-ος 18
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sila80 είπε:

Τελικά ο υπέρηχος καμια σχεση με την ωοληψια εμεις βλεπαμε 10 κ πηραμε κ εμεις 4 : (

Καλη επιτυχια σου εύχομαι!!

Ναι τελικά οτι βλεπεις δεν σημαινει οτι ειναι και αυτο... η e2 ηταν 840 οποτε ειχα μια υποψια οτι δεν θα ειναι ολα καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...