Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

On 10/8/2022 at 12:19 ΜΜ, Lela79 είπε:

Και εγώ θέλω να αρχίσω βελονισμό για την επόμενη εξωσωματική ....

Γνωριζεις κάποιον ή αν υπάρχουν εδώ κοπέλες που έχουν δοκιμάσει κ έμειναν ευχαριστημένες γίνεται να μου στείλετε πμ με στοιχεία επικοινωνίας για βελονιστη στην Αθήνα ;  

Λειτουργεί ο βελονισμός πριν την εξωσωματική; Έχουμε θετικά αποτελέσματα συνήθως ; Έχει κανείς εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/8/2022 at 5:23 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω χαθεί λίγο τον τελευταίο καιρό. Είχα ανάγκη κάπως να ξεφύγω από όλα τα θέματα της εξωσωματικής και να ασχοληθώ λίγο με την δουλειά μου για να ξεχαστώ (μέχρι τουλάχιστον να ξεκινήσουμε με αντιβιώσεις κτλ την θεραπεία). Εσείς τι κάνετε; Δεν μπορούσα να διαβάσω τόσα πολλά μηνύματα και έχω μείνει πίσω. @Kallo μου μόνο για σένα είδα τα στενάχωρα νέα. Κουράγιο και υπομονή κορίτσι μου. Κανένα άλλο συνταρακτικό νέο; Οι εγκυούλες είστε όλες καλά; @κοτοπουλάκι είδα λίγο και τα δικά σου που ακόμα σε ταλαιπωρεί αυτός ο αχαρακτήριστος. Κουράγιο και σε σένα και focus στο μωράκι σου.  

Εγώ παρότι σταμάτησα για λίγο να ασχολούμαι με γυναικολογικά και εξωσωματικές, είπα να πιάσω και άλλες ειδικότητες χαχαχα
 Έχω κάτι ζαλάδες εδώ και 2 εβδομάδες καθημερινά και συνεχόμενα και τρέχω σε ΩΡΛ και νευρολόγους, κάνω εξετάσεις, μαγνητικές κτλ και ακόμα δεν έχουμε βρει τι φταίει. Και ξέρετε ποιο είναι το πιο εκνευριστικό, ε? Που με ρωτάνε όλοι μήπως και είμαι έγκυος :lol:

Κατερινάκι μου επειδή κάποτε πέρασα ίδια φάση ,αυτό οφείλεται σε αυχένα η στρες/άγχος στεναχώρια.. η χαμηλό σίδηρο ..και εγώ είχα κάνει τα πάντα από εξετάσεις 

..ελεγξε και εάν αυχένας σίδηρος δεν είναι πρέπει να χαλαρώσεις συναισθηματικά ..να δεις με άλλη ματιά τις καταστάσεις ..πιο χαλαρά ,δούλεψε το .. εγώ είχα φθάσει σε σημείο να φοβάμαι να βγω έξω μη λιποθυμήσω ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλα! Θα ξεκινήσω διέγερση τέλη του μήνα αν όλα πάνε καλά. Δυστυχώς στον προηγούμενο κύκλο δεν τα κατάφερα λόγω κύστεων και έτσι η Gonal που μου είχε δώσει ο γιατρός μου και έληγε τον Ιούλιο πήγε σε μία άλλη κοπέλα. Μήπως περισσευει σε κάποια κοπέλα Gonal ή menopur; Σας ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Πήρα εξετασεις 2ης μερας του κύκλου 

FSH  2.39 mIU/mL

LH 0.97 mIU/ml

E2 185.00 pg/ml 

Πρώτη φορά τόσο υψηλη E2 και από οτι διαβαζω καλό δεν ειναι για το ωάριο του μηνα.

Όχι τίποτα αλλο, αλλα το κεντρο ειναι κλειστό και ελεγα να κανω εξετασεις την 8η μερα του κύκλου και ovitrelle μόνη μου και φυσική επαφή.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Καλησπερα σας

Πήρα εξετασεις 2ης μερας του κύκλου 

FSH  2.39 mIU/mL

LH 0.97 mIU/ml

E2 185.00 pg/ml 

Πρώτη φορά τόσο υψηλη E2 και από οτι διαβαζω καλό δεν ειναι για το ωάριο του μηνα.

Όχι τίποτα αλλο, αλλα το κεντρο ειναι κλειστό και ελεγα να κανω εξετασεις την 8η μερα του κύκλου και ovitrelle μόνη μου και φυσική επαφή.

 

 

 

Καλησπέρα! Δεν ξέρω να που απαντήσω για τις εξετάσεις αλλά θα έλεγα να μην κανείς κάτι μόνη σου. Η γνώμη μου είναι να δεις πότε έχεις ωορρηξία με τα τεστακια και να περάσετε καλα δυο μερούλες :wink:. Χωρίς ovitrelle. Ένας μήνας είναι κορίτσια, από Σεπτέμβρη επιστρέφουμε στους υπερήχους και στα φάρμακα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μηπως ετυχε σε καποια μετα απο την ενεση innohep  να βγαλει ενα εξογκωμα στο σημειο της ενεσης (σαν μεγαλο καρουμπαλο);; 
Το εβγαλα χθες κ σημερα ειναι ακομη εκει κ μελανιασμενο.
Ρωτησα τη μαια αν μπορω να τις κανω πισω στον γοφο κ μου ειπε μονο για μπροστα στον μηρο. Στην κοιλια δυσκολευομαι πια να βρω σημειο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , eleonora85 είπε:

Κοριτσια μηπως ετυχε σε καποια μετα απο την ενεση innohep  να βγαλει ενα εξογκωμα στο σημειο της ενεσης (σαν μεγαλο καρουμπαλο);; 
Το εβγαλα χθες κ σημερα ειναι ακομη εκει κ μελανιασμενο.
Ρωτησα τη μαια αν μπορω να τις κανω πισω στον γοφο κ μου ειπε μονο για μπροστα στον μηρο. Στην κοιλια δυσκολευομαι πια να βρω σημειο...

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!Εγώ είμαι στον 7ο μήνα και κάνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης κάθε μέρα!!Έχω βγάλει εξογκώματα, έχω γίνει μοβ και μετά πράσινη, όλα είναι φυσιολογικά να ξέρεις!!Εμένα η αιματολογος που την είχα ρωτήσει μου είπε ότι μπορώ να κάνω σε όλη την περιοχή της κοιλιάς 2 δάχτυλα από τον αφαλό, και αν βρω τα σκούρα μπορώ να κάνω είτε ψηλα στον μηρό είτε στον ποπο στο κάτω μέρος που έχει λίπος!!Μέχρι στιγμής κάνω μόνο στην κοιλιά!!Απλά εγώ πριν καρφώσω την ένεση ψάχνω για σημείο που δεν με πονάει και μετά την κάνω!!,Έτσι αποφεύγω τις πολλές μελανιές!!!

Επίσης εγώ επεκτεινομαι στην κοιλιά και πολύ πλάγια οπότε έχω αρκετό μέρος για να τις κάνω!!Απλά όσο περνάει ο καιρός και φουσκώνει δυσκολεύονται πολύ να καρφωθουν οι ενέσεις!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giouli36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!Εγώ είμαι στον 7ο μήνα και κάνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης κάθε μέρα!!Έχω βγάλει εξογκώματα, έχω γίνει μοβ και μετά πράσινη, όλα είναι φυσιολογικά να ξέρεις!!Εμένα η αιματολογος που την είχα ρωτήσει μου είπε ότι μπορώ να κάνω σε όλη την περιοχή της κοιλιάς 2 δάχτυλα από τον αφαλό, και αν βρω τα σκούρα μπορώ να κάνω είτε ψηλα στον μηρό είτε στον ποπο στο κάτω μέρος που έχει λίπος!!Μέχρι στιγμής κάνω μόνο στην κοιλιά!!Απλά εγώ πριν καρφώσω την ένεση ψάχνω για σημείο που δεν με πονάει και μετά την κάνω!!,Έτσι αποφεύγω τις πολλές μελανιές!!!

Επίσης εγώ επεκτεινομαι στην κοιλιά και πολύ πλάγια οπότε έχω αρκετό μέρος για να τις κάνω!!Απλά όσο περνάει ο καιρός και φουσκώνει δυσκολεύονται πολύ να καρφωθουν οι ενέσεις!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις οδηγιες Γιουλη! Φοβηθηκα χθες μηπως εκανα κατι λαθος κ φουσκωσε :rolleyes:
Συνεχιζεις ακομη ε; Νομιζα πως τις αντιπηκτικες τις κοβουμε μαζι με τα αλλα φαρμακα...

Περα απο τις ενεσεις, ευχομαι να εχεις μια ευκολη εγκυμοσυνη για το 2μηνο που απομενει κ με το καλο να υποδεχτειτε το μωρο σας !!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , eleonora85 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις οδηγιες Γιουλη! Φοβηθηκα χθες μηπως εκανα κατι λαθος κ φουσκωσε :rolleyes:
Συνεχιζεις ακομη ε; Νομιζα πως τις αντιπηκτικες τις κοβουμε μαζι με τα αλλα φαρμακα...

Περα απο τις ενεσεις, ευχομαι να εχεις μια ευκολη εγκυμοσυνη για το 2μηνο που απομενει κ με το καλο να υποδεχτειτε το μωρο σας !!!!!

Σ'ευχαριστω πολύ κοπέλα μου!!Εγώ έχω ηπια θρομβοφιλια γι'αυτο και θα κάνω ενέσεις μέχρι να γεννήσω!!!Κάποιοι γιατροί τις δίνουν προληπτικά στην εξωσωματικη και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα τις σταματάνε!!Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα σε όποιο στάδιο και να βρίσκεσαι και να κρατήσεις σύντομα στην αγκαλιά σου ένα γερό μωράκι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, eleonora85 είπε:

Κοριτσια μηπως ετυχε σε καποια μετα απο την ενεση innohep  να βγαλει ενα εξογκωμα στο σημειο της ενεσης (σαν μεγαλο καρουμπαλο);; 
Το εβγαλα χθες κ σημερα ειναι ακομη εκει κ μελανιασμενο.
Ρωτησα τη μαια αν μπορω να τις κανω πισω στον γοφο κ μου ειπε μονο για μπροστα στον μηρο. Στην κοιλια δυσκολευομαι πια να βρω σημειο...

Στις ενέσεις arvekap που έκανα εγώ μου είχε δώσει μια μαία την εξής συμβουλή: πριν κάνω την ένεση να ακουμπάω μια καθαρή παγοκυστη (εγώ την τύλιγα και σε χαρτί κουζίνας) για λίγα δευτερόλεπτα στο σημείο, μετά να καθαρίζω απαλά με οινόπνευμα, να κάνω την ένεση και μετά πάλι οινόπνευμα και την παγοκυστη πάνω από το βαμβάκι. Εγώ πρόσθεσα και κάτι ακόμα που είχα διαβάσει εδώ, ακουμπούσα κ ένα βαμβάκι με αλουμινονερο στο τέλος για κάνα λεπτακι. Επειδή μελανιαζω εύκολα αυτό όλο με είχε βοηθήσει πολύ κ σπανίως μελανιαζα. Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, δεν θέλει γενικά πολύ πίεση ή τρίψιμο με το βαμβάκι η περιοχή. Βέβαια δεν ξέρω αν οι innohep ή οι prolutex έχουν άλλη αντιμετώπιση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Στις ενέσεις arvekap που έκανα εγώ μου είχε δώσει μια μαία την εξής συμβουλή: πριν κάνω την ένεση να ακουμπάω μια καθαρή παγοκυστη (εγώ την τύλιγα και σε χαρτί κουζίνας) για λίγα δευτερόλεπτα στο σημείο, μετά να καθαρίζω απαλά με οινόπνευμα, να κάνω την ένεση και μετά πάλι οινόπνευμα και την παγοκυστη πάνω από το βαμβάκι. Εγώ πρόσθεσα και κάτι ακόμα που είχα διαβάσει εδώ, ακουμπούσα κ ένα βαμβάκι με αλουμινονερο στο τέλος για κάνα λεπτακι. Επειδή μελανιαζω εύκολα αυτό όλο με είχε βοηθήσει πολύ κ σπανίως μελανιαζα. Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, δεν θέλει γενικά πολύ πίεση ή τρίψιμο με το βαμβάκι η περιοχή. Βέβαια δεν ξέρω αν οι innohep ή οι prolutex έχουν άλλη αντιμετώπιση. 

Σε ευχαριστω πολυ Μαρινα! Κι εγω ετριβα μετα την ενεση με το βαμβακι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!:) Είμαι καινούρια στο forum. Εύχομαι καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα σε όλες! :). Βρίσκομαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής. 11-8 έγινε η εμβρυομεταφορά (2 έμβρυα 3 ημερών, στο συγκεκριμένο κέντρο μου είπαν ότι δεν αφήνει να φτάσουν τα έμβρυα σε βλαστοκύστες τα μεταφέρουν στις 3 μερες). Αναμένω 25-8 να γίνει η χοριακή (τις άλλες φορές δεν πρόλαβα να φτάσω στη χοριακή γιατί δυστηχως αδιαθέτησα). Θέλω να ρωτήσω κάτι, βλέπω πολλές κοπέλες ότι τις παρακολουθεί αιματολογός μήπως πρέπει να βρω και εγω κάποιον; Ο γυναικολόγος δεν μου έχει αναφέρει κάτι για αιματολογό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tina2 είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!:) Είμαι καινούρια στο forum. Εύχομαι καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα σε όλες! :). Βρίσκομαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής. 11-8 έγινε η εμβρυομεταφορά (2 έμβρυα 3 ημερών, στο συγκεκριμένο κέντρο μου είπαν ότι δεν αφήνει να φτάσουν τα έμβρυα σε βλαστοκύστες τα μεταφέρουν στις 3 μερες). Αναμένω 25-8 να γίνει η χοριακή (τις άλλες φορές δεν πρόλαβα να φτάσω στη χοριακή γιατί δυστηχως αδιαθέτησα). Θέλω να ρωτήσω κάτι, βλέπω πολλές κοπέλες ότι τις παρακολουθεί αιματολογός μήπως πρέπει να βρω και εγω κάποιον; Ο γυναικολόγος δεν μου έχει αναφέρει κάτι για αιματολογό.

 

 

Καλησπέρα κοριτσι μου και καλή επιτυχία!Εύχομαι να είναι η τρίτη και τυχερή!!Εγώ ανακάλυψα ότι έχω ηπια θρομβοφιλια μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικες στο πλαίσιο κάποιων εξετάσεων που έκανα λόγω των αποτυχιων!!Εκεί κάποιοι δείκτες για την θρομβοφιλια ήταν ανεβασμένοι και πήγα σε αιματολογο όπου μου διέγνωσε την θρομβοφιλια!!

Πολλοί όμως γιατροί στα πλαίσια της εξωσωματικής δίνουν προληπτικά τις ενέσεις καθώς και σαλοσπιρ!!Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα αν αυτή τη φορά δεν προκύψει εγκυμοσυνη (που το απευχομαι) να επισκεφτείς ένα καλό αιματολογο για να σου κάνει έναν καλό έλεγχο!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Όσες ειστε εγκυουλες εχω μια απορια..ειμαι 15η βδομάδα κ νομιζω πως η κοιλιά μ μίκρυνε σε σχεση με οταν ημουν 13-14η… το εχει πάθει καμια ;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, σήμερα βγήκανε τα αποτελεσματα του DNA μετα την αποξεση κ δεν βρέθηκε τίποτα. Μου είπε πως θα κάνουμε για καρυότυπο ζεύγους ( το περιμέναμε) κ για κυστική ίνωση. Ξέρει καμια τι είναι κ σε τι επηρεάζει;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...