Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Χθες πήγα για υπέρηχο,μπήκα στην 28η εβδομάδα και η μικρη είναι σούπερ! Αυτό που μου είπε ο γιατρός και έπαθα σοκ είναι πως έχω πάρει μόλις 3,5 κιλά στην εγκυμοσύνη,ενώ στη διαδικασία της εξωσωματικής πήρα 17 μέσα σε πέντεμιση μήνες .. Το ότι εβαλα τόσο λίγα κιλά στην εγκυμοσύνη πιστεύω πως οφείλεται και στους καθημερινούς εμετους που έκανα μέχρι περίπου τον έκτο και στο ότι με αηδιάζουν σχεδόν όλα τα φαγητα.Ακόμα κάνω εμετούς αλλά όχι κάθε μέρα. Έκανα τεράστιο λάθος στην εξωσωματική και έτρωγα αλάτι και γλυκά,διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι το έχετε κόψει οι πιο πολλές και εγώ η βλαμμένη έτρωγα μέχρι και λαχανο τουρσί. Και ενώ περπατούσα κάθε εβδομάδα,κατά μέσο όρο 25-30χμ γιατί φοβόμουν να μην γίνω σαν ρεβυθοκεφτες από τις ορμόνες,εγώ πρηζομουν κανονικοτατα.. Ελπίζω να τα χάσω στο θηλασμό,θα κάνω τα παντα,γιατί αλλιώς δε με βλέπω καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , Little star είπε:

Ε τότε μην αγχώνεσαι,  γρήγορα θα σου περάσει.  Εγω την είχα πάθει στην πρώτη εξωσωματικη που είχα έναν ηλιθιο γιατρό και εγω ήμουν εντελώς κουκουρουκου. Φαντάσου ότι τη μέρα που έκανα την ovitrelle ήμουν για ούζα,  έτρωγα, έπινα και κάπνιζα όλη μέρα. Ο, τι να ναι δηλαδή...δεν πρόσεξα καθόλου τη διατροφή (κανείς δεν μου το είχε πει) και έτσι την πάτησα άσχημα. Και δεν πήγε την ετ μετά μόνο μες στο χαλι μου έπαιρνα και όλα αυτά τα φάρμακα και υπέφερα. Τελικά κατέληξε σε βιοχημική. 

Η μπουμπού δόξα τω Θεω, το παλεύει ακόμα. Χθες πάλι πήγαμε. Έχει ακόμα μερικές μέρες μου είπε ο γιατρός. Θα με ξαναδεί την Τετάρτη γιατί θα φύγει και εγω θα πηγαίνω στο νοσοκομείο μέχρι την Τετάρτη για να τσεκάρουμε ότι όλα είναι ακόμα καλά. Τους έχει εκπλήξει όλους. 

Ααα..είχες μείνει και έγκυος δηλαδή. Διάβασα πως τότε χειροτερεύει περισσότερο η υπερδιέγερση. Κι εγώ για αυτό την επαθα είπε ο γιατρός,λόγω υψηλής χοριακης. Είχα κόψει σε όλη τη διέγερση και την επόμενη βδομάδα μαχαίρι αλάτι και ζάχαρη, γιατί παίρνω και κορτιζονη. Τα ξεκίνησα λίγο λίγο μετά και τώρα καλά να πάθω! 

Αχ είναι μαχητρια το αστέρι σου! Μη φοβάσαι τίποτα! Σε λίγα χρόνια θα την κυνηγάς και θα σου φαίνονται σαν ψέμα όσα πέρασες για να την κρατήσεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μιας και το συζητατε τωρα, ποσο καιρο πρεπει να προσεχουμε με τη διατροφη μας μετα της ετ? Γιατι εχω την εντυπωση οτι ενω προσεχα τρομερα στη φαση διεγερση και ετ, μετα τη βοιζημικη που τα παρατησα ολα τοτε αρχισε το πρηξιμο και κυριως κοιλια. Δεν κανω γουρουνιες με το φαγητο, αλατι παρπανω μερικες φορες.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα σε όλες! Χθες πήγα για υπέρηχο,μπήκα στην 28η εβδομάδα και η μικρη είναι σούπερ! Αυτό που μου είπε ο γιατρός και έπαθα σοκ είναι πως έχω πάρει μόλις 3,5 κιλά στην εγκυμοσύνη,ενώ στη διαδικασία της εξωσωματικής πήρα 17 μέσα σε πέντεμιση μήνες .. Το ότι εβαλα τόσο λίγα κιλά στην εγκυμοσύνη πιστεύω πως οφείλεται και στους καθημερινούς εμετους που έκανα μέχρι περίπου τον έκτο και στο ότι με αηδιάζουν σχεδόν όλα τα φαγητα.Ακόμα κάνω εμετούς αλλά όχι κάθε μέρα. Έκανα τεράστιο λάθος στην εξωσωματική και έτρωγα αλάτι και γλυκά,διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι το έχετε κόψει οι πιο πολλές και εγώ η βλαμμένη έτρωγα μέχρι και λαχανο τουρσί. Και ενώ περπατούσα κάθε εβδομάδα,κατά μέσο όρο 25-30χμ γιατί φοβόμουν να μην γίνω σαν ρεβυθοκεφτες από τις ορμόνες,εγώ πρηζομουν κανονικοτατα.. Ελπίζω να τα χάσω στο θηλασμό,θα κάνω τα παντα,γιατί αλλιώς δε με βλέπω καλά 

Μην ελπίζεις στον θηλασμό πολλα πράγματα. Εγω στην εγκυμοσυνη πήρα 11 κιλά. Μεχρι να αποθηλασω ειχα χάσει τα 6. Αποθηλασα οταν εγινε 14 μηνών. Το θεμα ειναι οτι οταν θηλαζα πεινούσα ασταμάτητα, έτρωγα πολυ και έτρωγα και γλυκά που ειχα στερηθεί στην εγκυμοσυνη. Αυτη ειναι η δίκη μου εμπειρια.τα αλλα 5 κιλά τα έχασα σε τρεις μηνες αφου αποθηλασα, εύκολα γιατι πλεον δεν πεινουσα.

Και έχασα και τρία  επιπλεον τωρα καθως τον κυνηγάω ασταμάτητα και οταν με βλέπει να βάζω κατι στο στόμα μου δεν υπάρχει περιπτωση να μην το δοκιμάσει και ο ίδιος. Οποτε μπισκότα ή οτιδήποτε με ζάχαρη και αλάτι ειναι απαγορευμένα , κανα βράδυ μονο οταν κοιμηθεί. Κανει κρυφές  επιθέσεις ακομα και στον καφε μου....

Με το καλο το μωράκι σου ! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 4

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα σε όλες! Χθες πήγα για υπέρηχο,μπήκα στην 28η εβδομάδα και η μικρη είναι σούπερ! Αυτό που μου είπε ο γιατρός και έπαθα σοκ είναι πως έχω πάρει μόλις 3,5 κιλά στην εγκυμοσύνη,ενώ στη διαδικασία της εξωσωματικής πήρα 17 μέσα σε πέντεμιση μήνες .. Το ότι εβαλα τόσο λίγα κιλά στην εγκυμοσύνη πιστεύω πως οφείλεται και στους καθημερινούς εμετους που έκανα μέχρι περίπου τον έκτο και στο ότι με αηδιάζουν σχεδόν όλα τα φαγητα.Ακόμα κάνω εμετούς αλλά όχι κάθε μέρα. Έκανα τεράστιο λάθος στην εξωσωματική και έτρωγα αλάτι και γλυκά,διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι το έχετε κόψει οι πιο πολλές και εγώ η βλαμμένη έτρωγα μέχρι και λαχανο τουρσί. Και ενώ περπατούσα κάθε εβδομάδα,κατά μέσο όρο 25-30χμ γιατί φοβόμουν να μην γίνω σαν ρεβυθοκεφτες από τις ορμόνες,εγώ πρηζομουν κανονικοτατα.. Ελπίζω να τα χάσω στο θηλασμό,θα κάνω τα παντα,γιατί αλλιώς δε με βλέπω καλά 

Και στις εξωσωματικες έτρωγα μόνο γλυκά και οτι σαβούρα υπήρχε, όπως και  στην εγκυμοσύνη και  είχα πάρει μόνο 4.6kg αλλά και εγω εκανα κάθε μέρα εμετο. Μόλις γεννησα έχασα 15κιλα χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα και δεν θήλασα. Θα τα χάσεις αμέσως, μην αγχωνεσαι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Καντι είπε:

Μην ελπίζεις στον θηλασμό πολλα πράγματα. Εγω στην εγκυμοσυνη πήρα 11 κιλά. Μεχρι να αποθηλασω ειχα χάσει τα 6. Αποθηλασα οταν εγινε 14 μηνών. Το θεμα ειναι οτι οταν θηλαζα πεινούσα ασταμάτητα, έτρωγα πολυ και έτρωγα και γλυκά που ειχα στερηθεί στην εγκυμοσυνη. Αυτη ειναι η δίκη μου εμπειρια.τα αλλα 5 κιλά τα έχασα σε τρεις μηνες αφου αποθηλασα, εύκολα γιατι πλεον δεν πεινουσα.

Και έχασα και τρία  επιπλεον τωρα καθως τον κυνηγάω ασταμάτητα και οταν με βλέπει να βάζω κατι στο στόμα μου δεν υπάρχει περιπτωση να μην το δοκιμάσει και ο ίδιος. Οποτε μπισκότα ή οτιδήποτε με ζάχαρη και αλάτι ειναι απαγορευμένα , κανα βράδυ μονο οταν κοιμηθεί. Κανει κρυφές  επιθέσεις ακομα και στον καφε μου....

Με το καλο το μωράκι σου ! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!Δεν ξέρω και εγώ που να εναποθεσω τις ελπίδες μου..έχω πάρει ήδη εικοσι κιλά με την εξωσωματική και την εγκυμοσύνη (και έχω άλλους δύο μήνες)και φοβάμαι μην βγάλω κάποιο πρόβλημα υγείας..Έκανα τεράστια βλακεία και δεν πρόσεχα τη διατροφή μου στην εξωσωματική και από κει και πέρα πήρα την κάτω βόλτα. Πάντα ήμουν μεταξύ 53-62 κιλών και πλέον δεν με αναγνωριζω. Θα πάω σε διαιτολόγο σίγουρα μετά τη γέννα και ελπίζω να με βοηθήσει.

Αυτό που λες πάντως για το θηλασμό,το έχω ζήσει με δύο φίλες μου,οι οποίες δεν έβαλαν πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και πήραν μετά με το θηλασμό. Αλλά εγώ δεν έχω περιθώρια,άμα συνεχισω έτσι δεν με βλέπω καλά..

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου το λιχουδικο,που του αρεσει μέχρι και καφεδάκι ❤️

πρίν από 6 λεπτά , Marina21 είπε:

Και στις εξωσωματικες έτρωγα μόνο γλυκά και οτι σαβούρα υπήρχε, όπως και  στην εγκυμοσύνη και  είχα πάρει μόνο 4.6kg αλλά και εγω εκανα κάθε μέρα εμετο. Μόλις γεννησα έχασα 15κιλα χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα και δεν θήλασα. Θα τα χάσεις αμέσως, μην αγχωνεσαι. 

Ελπίζω πως θα τα χάσω και εγώ,γιατί αν βάλω κ αλλά,τότε σίγουρα δε θα μου βγει σε καλό..Στην εξωσωματική δεν έτρωγα ιδιαίτερα τζανκ φουντ,αλλά είχα τάση για γλυκά και κυρίως για πολύ αλμυρά τρόφιμα(τουρσί,παστό ψάρι κτλ) Στην εγκυμοσύνη σχεδόν ο,τι τρώω το βγάζω,αλλά δε μπορώ και να φάω πολλές τροφές. Πχ κρέας και ψάρι έχω να φάω από την αρχή της εγκυμοσύνης,με αναγουλιαζουν παρά πολύ και αυτό δεν είναι καλό,διότι είναι πηγή πρωτεϊνών. Την τρίτη πάω για καμπύλη ζαχάρου και ελπίζω να μην έχω βγάλει διαβήτη κύησης 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω απορία σε αυτό που λέτε με το αλάτι κ τη ζάχαρη .... Είναι καλύτερα να τα κόβουμε στην εξωσωματική γιατί βοηθάει στην επιτυχία της ή για να μην παίρνουμε κιλά από τα φάρμακα ;;;

Έπισης έχω καταλάβει ότι βοηθάει να τρώμε αβοκάντο κ αυγά. Αυτό ισχύει γενικότερα για γονιμότητα ή σε συγκεκριμένα στάδια της εξωσωματικής. Εγώ τα έχω εντάξει γενικότερα στη διατροφή μου αλλά δε ξέρω ποια είναι η ιδανική ποσότητα ανα ημέρα. Πχ ποσά αυγά κ ποσό αβοκάντο κάνει καλό να τρώμε σε ημερήσια βάση ; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Κορίτσια έχω απορία σε αυτό που λέτε με το αλάτι κ τη ζάχαρη .... Είναι καλύτερα να τα κόβουμε στην εξωσωματική γιατί βοηθάει στην επιτυχία της ή για να μην παίρνουμε κιλά από τα φάρμακα ;;;

Έπισης έχω καταλάβει ότι βοηθάει να τρώμε αβοκάντο κ αυγά. Αυτό ισχύει γενικότερα για γονιμότητα ή σε συγκεκριμένα στάδια της εξωσωματικής. Εγώ τα έχω εντάξει γενικότερα στη διατροφή μου αλλά δε ξέρω ποια είναι η ιδανική ποσότητα ανα ημέρα. Πχ ποσά αυγά κ ποσό αβοκάντο κάνει καλό να τρώμε σε ημερήσια βάση ; 

Όταν ξεκίνησα τη διαδικασία,ο γιατρός μου είχε πει να προσέχω με το αλάτι και τη ζάχαρη για να μην πάρω πολλά κιλά καθως και να ελαττώσω τον καφέ και το τσιγάρο για λόγους υγείας,παρόλο που έπινα ελάχιστο καφέ και τα τσιγάρα δεν ξεπερνούσαν τα 7την ημέρα. Αυτό με τη ζάχαρη και το αλάτι δεν το έκανα ποτέ,αλλά έκοψα τελείως τον καφέ και το τσιγάρο το ελάττωσα μέχρι που έκανα εμβρυομεταφορα και το έκοψα τελείως. Ο γιατρός μου δεν μου είπε να τρώω κάτι συγκεκριμένο και έτσι  δεν έφαγα ούτε ένα αβοκάντο και όσο για τα αυγά δε θυμάμαι,αλλά έτρωγα σπανια. Με τη δεύτερη εμβρυομεταφορα έμεινα έγκυος 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Σήμερα πήγαμε για τον πρώτο μας υπέρηχο! Είναι διδυμακια!!! Ακούσαμε και τις καρδούλες τους! 130 και 132 παλμοί! Ο αντρας μου μόνο που δε λιποθύμησε από τη χαρά του, δεν τον έχω ξαναδεί έτσι! Πόσο μοναδικό συναίσθημα. Εύχομαι με όλη μου την καρδιά ολες να το ζήσετε γρήγορα γρηγορα! 

Ο γυναικολόγος είπε πως στις ωοθήκες έχω από μια κύστη στην καθεμία, η μια 6εκατοστα. Τρόμαξα λιγάκι. Είπε πως έχω πάθει μια μικρή υπερδιέγερση και γι αυτό συνέβη αυτό και να τρώω αρκετή πρωτεϊνη για λίγες μέρες. Με καθησύχασε πώς αυτές οι κύστες συνήθως φεύγουν μόνες τους ως την 20η εβδομάδα. Τρόμαξα λιγακι να σας πω την αλήθεια. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

Τελεια τα νεα σου!! Ευχομαι μια τελειομηνη κ ηρεμη εγκυμοσυνη :wub:
 Νομιζω πως δεν τους αγχωνουν ιδιαιτερα οι κυστεις. Μια φιλη με κυστη 7 εκ. στην ωοθηκη συνελαβε φυσιολογικα κ της την εβγαλε στην καισαρικη (αν σου ειπε οτι θα απορροφηθει, ακομη καλυτερα)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eleonora85 είπε:

Τελεια τα νεα σου!! Ευχομαι μια τελειομηνη κ ηρεμη εγκυμοσυνη :wub:
 Νομιζω πως δεν τους αγχωνουν ιδιαιτερα οι κυστεις. Μια φιλη με κυστη 7 εκ. στην ωοθηκη συνελαβε φυσιολογικα κ της την εβγαλε στην καισαρικη (αν σου ειπε οτι θα απορροφηθει, ακομη καλυτερα)

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Να είσαι καλά!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Όταν ξεκίνησα τη διαδικασία,ο γιατρός μου είχε πει να προσέχω με το αλάτι και τη ζάχαρη για να μην πάρω πολλά κιλά καθως και να ελαττώσω τον καφέ και το τσιγάρο για λόγους υγείας,παρόλο που έπινα ελάχιστο καφέ και τα τσιγάρα δεν ξεπερνούσαν τα 7την ημέρα. Αυτό με τη ζάχαρη και το αλάτι δεν το έκανα ποτέ,αλλά έκοψα τελείως τον καφέ και το τσιγάρο το ελάττωσα μέχρι που έκανα εμβρυομεταφορα και το έκοψα τελείως. Ο γιατρός μου δεν μου είπε να τρώω κάτι συγκεκριμένο και έτσι  δεν έφαγα ούτε ένα αβοκάντο και όσο για τα αυγά δε θυμάμαι,αλλά έτρωγα σπανια. Με τη δεύτερη εμβρυομεταφορα έμεινα έγκυος 

Εγώ τσιγάρο κ καφέ τα έκοψα πριν την πρώτη εξωσωματική εντελώς .... για αλάτι κ ζάχαρη δε μου είχε πει κάτι ούτε ο πρώτος ούτε ο δεύτερος γιατρός .... κ η αλήθεια είναι για τη ζάχαρη δε με κόφτει αλλά με το αλάτι έχω θεματάκι .... δεν υπάρχει φαΐ που δε βάζω έξτρα αλάτι πριν φάω ... κ αν πρέπει να φάω ανάλατα πολύ θα ζοριστώ ..... μη σας πω περισσότερο κ από το τσιγάρο θα με ζορίσει ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Lela79 είπε:

Εγώ τσιγάρο κ καφέ τα έκοψα πριν την πρώτη εξωσωματική εντελώς .... για αλάτι κ ζάχαρη δε μου είχε πει κάτι ούτε ο πρώτος ούτε ο δεύτερος γιατρός .... κ η αλήθεια είναι για τη ζάχαρη δε με κόφτει αλλά με το αλάτι έχω θεματάκι .... δεν υπάρχει φαΐ που δε βάζω έξτρα αλάτι πριν φάω ... κ αν πρέπει να φάω ανάλατα πολύ θα ζοριστώ ..... μη σας πω περισσότερο κ από το τσιγάρο θα με ζορίσει ! 

Είναι ζορικο να κόψεις το αλάτι κορίτσι μου. Βασανιστικό θα έλεγα χαχα. Και κυρίως γιατί υπάρχει παντού. Εγώ όσο έκανα την αυστηρή διατροφή το είχα κόψει εντελώς από παντού.  Έκανα παραγγελία στο φούρνο πχ να μου φτιαξει ψωμί χωρίς αλάτι. Βρήκα παξιμάδια και ψωμί τοστ χωρίς αλάτι. Μαγείρευα τα πάντα ανάλατα και πρόσθετα μονο στη μεριδα του συζυγου. Σάλτσες έτοιμες, κέτσαπ απαγορεύονται. Τυρί εννοείται είναι εκτός. Έτρωγα μόνο λίγη φρέσκια μοτσαρέλα, ίσα ίσα να μου φεύγει ο καημός. Τα μόνα πράγματα που ετρωγα ευχάριστα ήταν κρέας και ψάρι ψητό με πολύυυυυ λεμόνι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 11:46 ΜΜ, Penaki είπε:

Δεν το ειχα σκεφτεί έτσι!!! Οποτε αν ξέρεις αποκλείεται η εμφυτευση κ των δυο? Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 

Πιστεύω από ότι έχω καταλάβει ότι θα μπορούσαν να εμφυτεύτουν και τα δυο γιατι εξαρτάται και σε τι φαση βρίσκεται το έμβρυο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα ζυγίστηκα κ είμαι ακόμα 56 κιλά. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 54 κιλά κ είμαι 18 εβδομάδων κ 5 ημερών.

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πάρει παραπάνω; Ανησυχώ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα ζυγίστηκα κ είμαι ακόμα 56 κιλά. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 54 κιλά κ είμαι 18 εβδομάδων κ 5 ημερών.

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πάρει παραπάνω; Ανησυχώ λίγο.

Καλησπέρα! Σε κάθε υπέρηχο,ο γιατρός βλέπει πόσα γραμμάρια ζυγίζει το εμβρυο,οπότε αν είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...