Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Πιστεύω από ότι έχω καταλάβει ότι θα μπορούσαν να εμφυτεύτουν και τα δυο γιατι εξαρτάται και σε τι φαση βρίσκεται το έμβρυο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου με βοήθησαν πολυ!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα! Σε κάθε υπέρηχο,ο γιατρός βλέπει πόσα γραμμάρια ζυγίζει το εμβρυο,οπότε αν είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας 

Σ’ ευχαριστώ @Blue Velvet 

Στις 2/8 το μωρό ήταν 219γρ. Ήμουν περίπου 17 εβδομάδων. Ο γιατρός κ το πρόγραμμα έβγαλαν ότι είναι πολύ καλά από βάρος.

Τώρα πρέπει να περιμένω άλλες 2 εβδομάδες για τον υπέρηχο Β επιπέδου. Ελπίζω να είναι όλα καλά κ τότε.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!Δεν ξέρω και εγώ που να εναποθεσω τις ελπίδες μου..έχω πάρει ήδη εικοσι κιλά με την εξωσωματική και την εγκυμοσύνη (και έχω άλλους δύο μήνες)και φοβάμαι μην βγάλω κάποιο πρόβλημα υγείας..Έκανα τεράστια βλακεία και δεν πρόσεχα τη διατροφή μου στην εξωσωματική και από κει και πέρα πήρα την κάτω βόλτα. Πάντα ήμουν μεταξύ 53-62 κιλών και πλέον δεν με αναγνωριζω. Θα πάω σε διαιτολόγο σίγουρα μετά τη γέννα και ελπίζω να με βοηθήσει.

Αυτό που λες πάντως για το θηλασμό,το έχω ζήσει με δύο φίλες μου,οι οποίες δεν έβαλαν πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και πήραν μετά με το θηλασμό. Αλλά εγώ δεν έχω περιθώρια,άμα συνεχισω έτσι δεν με βλέπω καλά..

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου το λιχουδικο,που του αρεσει μέχρι και καφεδάκι ❤️

Ελπίζω πως θα τα χάσω και εγώ,γιατί αν βάλω κ αλλά,τότε σίγουρα δε θα μου βγει σε καλό..Στην εξωσωματική δεν έτρωγα ιδιαίτερα τζανκ φουντ,αλλά είχα τάση για γλυκά και κυρίως για πολύ αλμυρά τρόφιμα(τουρσί,παστό ψάρι κτλ) Στην εγκυμοσύνη σχεδόν ο,τι τρώω το βγάζω,αλλά δε μπορώ και να φάω πολλές τροφές. Πχ κρέας και ψάρι έχω να φάω από την αρχή της εγκυμοσύνης,με αναγουλιαζουν παρά πολύ και αυτό δεν είναι καλό,διότι είναι πηγή πρωτεϊνών. Την τρίτη πάω για καμπύλη ζαχάρου και ελπίζω να μην έχω βγάλει διαβήτη κύησης 

Καλημέρα! Μπορείς να πας σε διαιτολόγο από τώρα. Θα βοηθηθείτε και μάνα και μωρό. Η ουσία είναι να τρέφεσαι σωστά. Και τα κιλά χάνονται… περπάτημα ήρεμο προς το παρόν, σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα διατροφής προσαρμοσμένο στις ανάγκες σας.

Είναι βάρος σωματικό και ψυχικό. Το ξέρουμε όλες. Κάθε οργανισμός όμως είναι διαφορετικός. Άλλες χάνουν στο θηλασμό άλλες παχαίνουν πιο πολύ, άλλες παχαίνουν με τις ορμόνες της εξωσωματικής άλλες όχι κλπ Άκου το σώμα σου, αγάπα το και με υπομονή θα φτάσεις στα καλύτερά σου!! 
 

Καλή λευτεριαααά!!! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Καλημέρα! Μπορείς να πας σε διαιτολόγο από τώρα. Θα βοηθηθείτε και μάνα και μωρό. Η ουσία είναι να τρέφεσαι σωστά. Και τα κιλά χάνονται… περπάτημα ήρεμο προς το παρόν, σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα διατροφής προσαρμοσμένο στις ανάγκες σας.

Είναι βάρος σωματικό και ψυχικό. Το ξέρουμε όλες. Κάθε οργανισμός όμως είναι διαφορετικός. Άλλες χάνουν στο θηλασμό άλλες παχαίνουν πιο πολύ, άλλες παχαίνουν με τις ορμόνες της εξωσωματικής άλλες όχι κλπ Άκου το σώμα σου, αγάπα το και με υπομονή θα φτάσεις στα καλύτερά σου!! 
 

Καλή λευτεριαααά!!! 

Καλημέρα κορτσι μου! Δεν πήγα ακόμα στον διαιτολόγο διότι συνεχίζω να κάνω εμετούς και με αηδιάζουν πολλές τροφές..Αλλά σκέφτομαι πως πρέπει να πάω από τωρα..Υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ να φάω τίποτα παρά μόνο λίγο καρπουζι και κριτσινια..Πιστεύω πως αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει κιλά στην εγκυμοσύνη και είναι λογικό,αφού ολα τα βγάζω. Αλλά η εξωσωματική με γονάτισε,έκανα και εγώ βλακείες και έτρωγα ζάχαρη και αλατι και χάθηκε η μπάλα.Ευτυχως η μικρή είναι μια χαρά,προχθές που πήγαμε στο γιατρό ήταν 1370γρ(είμαι στην 28η). Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τα καλά σου λόγια,εύχομαι σε όλες τα καλύτερα ❤️❤️❤️

4 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Σ’ ευχαριστώ @Blue Velvet 

Στις 2/8 το μωρό ήταν 219γρ. Ήμουν περίπου 17 εβδομάδων. Ο γιατρός κ το πρόγραμμα έβγαλαν ότι είναι πολύ καλά από βάρος.

Τώρα πρέπει να περιμένω άλλες 2 εβδομάδες για τον υπέρηχο Β επιπέδου. Ελπίζω να είναι όλα καλά κ τότε.

Καλημέρα κοτοπουλακι! Πολύ ευχάριστα τα νέα σου,ο μπέμπης σου είναι γερός και υγιέστατος!!Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και στη β επιπέδου και να πάρει σωστή θέση το μωρό,έτσι ώστε να δεις και το προσωπάκι του,είναι απίστευτη εμπειρία ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Blue Velvet είπε:

 

Καλημέρα κοτοπουλακι! Πολύ ευχάριστα τα νέα σου,ο μπέμπης σου είναι γερός και υγιέστατος!!Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και στη β επιπέδου και να πάρει σωστή θέση το μωρό,έτσι ώστε να δεις και το προσωπάκι του,είναι απίστευτη εμπειρία ❤️

Μέχρι ώρας καλά φαίνεται, ακόμα έχω το άγχος μου βέβαια γιατί δεν μπορείς να δεις τα πάντα από τους υπερήχους κ το νιπτ, ελπίζω όμως να είναι καλά ο μικρούλης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα ζυγίστηκα κ είμαι ακόμα 56 κιλά. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 54 κιλά κ είμαι 18 εβδομάδων κ 5 ημερών.

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πάρει παραπάνω; Ανησυχώ λίγο.

Να είχαμε όλες τον μεταβολισμό σου και τι δεν θα έδινα. Το μωρό παίρνει ο,τι πρέπει να πάρει. Φαίνεται στο υπερηχογράφημα το βάρος του ανά εβδομάδα. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ele@n είπε:

Να είχαμε όλες τον μεταβολισμό σου και τι δεν θα έδινα. Το μωρό παίρνει ο,τι πρέπει να πάρει. Φαίνεται στο υπερηχογράφημα το βάρος του ανά εβδομάδα. 

Με καθησυχάζει κάπως αυτό που μου λέτε κορίτσια, παίρνω κ τις βιταμίνες μου, τρώω το φαγητό μου κ φρούτα κλπ, μόνο που είμαι στεναχωρημένη κ θυμωμένη, αυτά φοβάμαι μήπως επηρεάσουν τον μπέμπη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , κοτοπουλάκι είπε:

Με καθησυχάζει κάπως αυτό που μου λέτε κορίτσια, παίρνω κ τις βιταμίνες μου, τρώω το φαγητό μου κ φρούτα κλπ, μόνο που είμαι στεναχωρημένη κ θυμωμένη, αυτά φοβάμαι μήπως επηρεάσουν τον μπέμπη.

Άνθρωποι με συναισθήματα είμαστε. Αν ήταν λόγω στενοχώριας και θυμού να επηρεάζονται όλα τα μωρά θα είχε αφανιστεί το είδος. Αλλά εντάξει, κι εσύ μην το παρακάνεις. Πάτα λίγο pause στα προσωπικά και ξεκινά να ετοιμάζεις του μπέμπη τα πράγματα....βλέπε στο ίντερνετ ρούχα, κρεβάτι ο,τι χρειαστεί, και να ονειρευτείς αυτή τη συνέχεια γιατί δεν υπάρχει καλύτερο...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα ζυγίστηκα κ είμαι ακόμα 56 κιλά. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 54 κιλά κ είμαι 18 εβδομάδων κ 5 ημερών.

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πάρει παραπάνω; Ανησυχώ λίγο.

Καλησπέρα, σας διαβάζω πότε πότε, εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα θέματα των προσωπικών. Προέχει η υγεία της μαμάς κ του μωρού φυσικά. Εμείς μετά από κάποιες προσπάθειες κοντευουμε να πάρουμε αγκαλιά το μωράκι μας. Μη σε αγχωνουν τα κιλά. Στο πρώτο τρίμηνο δεν είχα πάρει τίποτα και δεν είχα ούτε εμετούς ούτε αναγουλες, έτρωγα κανονικά τα πάντα όλα. Ούτε η κορτιζόνη μου δημιούργησε πρόβλημα ούτε χρειάστηκε να περιορίσω αλάτι,ζάχαρη. Όλα με μέτρο. Στο δεύτερο τρίμηνο ξεκίνησα να παίρνω κιλά, κάπου 4 πήρα και άλλα τόσα τώρα που τελειώνω το τρίτο.

Καλη Παναγιά να έχουμε, με ηρεμία και αγάπη.

  • Μου αρέσει 9

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Καλησπέρα, σας διαβάζω πότε πότε, εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα θέματα των προσωπικών. Προέχει η υγεία της μαμάς κ του μωρού φυσικά. Εμείς μετά από κάποιες προσπάθειες κοντευουμε να πάρουμε αγκαλιά το μωράκι μας. Μη σε αγχωνουν τα κιλά. Στο πρώτο τρίμηνο δεν είχα πάρει τίποτα και δεν είχα ούτε εμετούς ούτε αναγουλες, έτρωγα κανονικά τα πάντα όλα. Ούτε η κορτιζόνη μου δημιούργησε πρόβλημα ούτε χρειάστηκε να περιορίσω αλάτι,ζάχαρη. Όλα με μέτρο. Στο δεύτερο τρίμηνο ξεκίνησα να παίρνω κιλά, κάπου 4 πήρα και άλλα τόσα τώρα που τελειώνω το τρίτο.

Καλη Παναγιά να έχουμε, με ηρεμία και αγάπη.

Με το καλό το μωράκι σας! Κι εγώ δεν πρόσεξα ιδιαίτερα ούτε αλάτι ούτε ζάχαρη τελικά, μετράω το ζάχαρό μου κ είναι πάντα εντός ορίων οπότε τρώω κ κανένα γλυκάκι ενίοτε. 

Ανεβαίνω στη ζυγαριά κάθε βδομάδα κ εύχομαι να έχω πάρει κανένα κιλό αλλά τίποτα.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, κοτοπουλάκι είπε:

Με το καλό το μωράκι σας! Κι εγώ δεν πρόσεξα ιδιαίτερα ούτε αλάτι ούτε ζάχαρη τελικά, μετράω το ζάχαρό μου κ είναι πάντα εντός ορίων οπότε τρώω κ κανένα γλυκάκι ενίοτε. 

Ανεβαίνω στη ζυγαριά κάθε βδομάδα κ εύχομαι να έχω πάρει κανένα κιλό αλλά τίποτα.

 

 

Να είσαι καλά, και σε σένα εύχομαι με το καλό να το κρατήσεις αγκαλίτσα!

Ούτε θέμα είχα με το ζαχαρο. Και ο ενδοκρινολόγος στην αρχή με συμβούλευε να προσέχω, να πάρω τόσο σε κάθε μήνα κλπ και πλέον μου λέει θα μπορούσα να πάρω κι άλλα κιλά. Είναι στον άνθρωπο τελικά, δεν παίρνουν όλοι τα ίδια κιλά....τα μωράκια ο,τι πρέπει να πάρουν το παίρνουν. Και προς το τέλος παίρνουν περισσότερο :wub:

  • Μου αρέσει 2

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Moomin  Με το καλο να το υποδεχτειτε σπιτι σας!!  

Κοριτσια οποια θελει γλυκο αλλα δε θελει ζαχαρη, μπορει να δοκιμασει τα ζαχαροπλαστεια slim bites που ειναι για διαβητικους. Τα δοκιμασα προσφατα κ παρολο που δεν αντεχω τη στεβια μου αρεσαν!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 10:12 ΠΜ, Ntzn είπε:

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου! Καλη επιτυχια κ σε εσας ευχομαι! 

Θα μπορουσες να μοιραστεις το ονομα του γιατρου σας; Δεν γνωριζω εαν επιτρεπεται, οποτε το καταλαβαινω εαν δεν θελεις/ μπορεις.  

Θα ειναι διαφορετικο αυτη την φορα, καθως ο αντρας μου δεν μπορει να παρει ολη την αδεια που θα παρω εγω κ δεν θα ειναι μαζι μου στα ραντεβου, οπως εχει υπαρξει μεχρι τωρα. 

Ο λογος που σκεφτομαστε για Ελλαδα ειναι γιατι εδω βαζουν πανω απο ενα εμβρυα την φορα, ενω στην Σκωτια που ειμαστε βαζουν αυστηρα ενα εμβρυο καθε φορα. 

Υπάρχουν πραγματικά αξιόλογα κέντρα στην Αθήνα. Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σ ένα γιατρό που ασχολείται με ζευγάρια από το εξωτερικό για να είναι έμπειρος στον προγραμματισμό της διαδικασίας. Επίσης, να έχεις κατά νου αρκετές μέρες άδειας γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί η κάθε διαδικασία. Στο λέω εκ πείρας που βγήκα αρκετά εκτός αναμενόμενου προγραμματισμού. Επίσης ν ξέρεις ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια τάση αποφυγής της δίδυμης κύησης, οπότε ακόμα και εάν  μεταφέρουν δύο έμβρυα πολλές φορές επιλέγουν ένα καλό κι ένα μέτριο. Συζήτησε τα αυτά με τους γιατρούς που θα επισκεφθείς!!!Πολύ καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...