Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Κορίτσια γεια σας, σήμερα βγήκανε τα αποτελεσματα του DNA μετα την αποξεση κ δεν βρέθηκε τίποτα. Μου είπε πως θα κάνουμε για καρυότυπο ζεύγους ( το περιμέναμε) κ για κυστική ίνωση. Ξέρει καμια τι είναι κ σε τι επηρεάζει;

Σήμερα βγήκε η απάντηση της κυστικης μ ινωσης και είμαι σε αναμονή κ για την απάντηση καρυοτυπου ζεύγους. Εμενα ο καρυοτυπος του μωρού έδειξε ότι υπήρχε τρισωμια 13 οπότε κάναμε κ μεις καρυοτυπο για να δούμε αν ήταν τυχαίο γεγονός ή αν υπάρχει κάποιο χρωμόσωμα δικό μ ή του συζύγου σε μετατοπιση κλπ και το μεταφέρουμε στο παιδί.  

Όσον αφορά τον καρυοτυπο είναι κάτι παθολογικό όπως πχ το στίγμα κλπ και μεταφέρεται από τους γονείς, υπάρχει περίπτωση να είσαι φορέας και να το μεταφέρεις στο παιδί... Αν όμως είναι και οι 2 γονείς φορείς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το παιδί να πάσχει από κυστικη ινωση... Από κει ξεκινούν τα προβλήματα... Ευτυχώς είναι αρκετά σπάνιο απ οτι μ ειπαν.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

Σήμερα βγήκε η απάντηση της κυστικης μ ινωσης και είμαι σε αναμονή κ για την απάντηση καρυοτυπου ζεύγους. Εμενα ο καρυοτυπος του μωρού έδειξε ότι υπήρχε τρισωμια 13 οπότε κάναμε κ μεις καρυοτυπο για να δούμε αν ήταν τυχαίο γεγονός ή αν υπάρχει κάποιο χρωμόσωμα δικό μ ή του συζύγου σε μετατοπιση κλπ και το μεταφέρουμε στο παιδί.  

Όσον αφορά τον καρυοτυπο είναι κάτι παθολογικό όπως πχ το στίγμα κλπ και μεταφέρεται από τους γονείς, υπάρχει περίπτωση να είσαι φορέας και να το μεταφέρεις στο παιδί... Αν όμως είναι και οι 2 γονείς φορείς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το παιδί να πάσχει από κυστικη ινωση... Από κει ξεκινούν τα προβλήματα... Ευτυχώς είναι αρκετά σπάνιο απ οτι μ ειπαν.. 

Δεν βρήκανε καμια ανωμαλία στο εμβρυο, ρωτησα τοτε γτ δεν προχώρησε αλλά δεν είχανε ν μ απαντήσουν κάτι. Μου είπανε για τον καρυότυπο ( αν κ δεν είχε κάποια ανωμαλία) θα το κάνουμε προληπτικά. Την κυστική ίνωση πρωτη φορά την ακούω κ αυτή προληπτικά μου είπε.. Κλασσικά το αποδίδουν σε τυχαίο γεγονος, εμένα δεν μ καλύπτει όμως αυτή η απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Tintin είπε:

Δεν βρήκανε καμια ανωμαλία στο εμβρυο, ρωτησα τοτε γτ δεν προχώρησε αλλά δεν είχανε ν μ απαντήσουν κάτι. Μου είπανε για τον καρυότυπο ( αν κ δεν είχε κάποια ανωμαλία) θα το κάνουμε προληπτικά. Την κυστική ίνωση πρωτη φορά την ακούω κ αυτή προληπτικά μου είπε.. Κλασσικά το αποδίδουν σε τυχαίο γεγονος, εμένα δεν μ καλύπτει όμως αυτή η απάντηση 

Ναι την κυστικη ινωση την κάνουν προληπτικά... Θα δείτε και στον καρυοτυπο σας,; αλλα πιστεύω ούτε αυτός θα δείξει κάτι. Θρομβοφιλια,μεταδιδομενα κλπ έχεις κάνει φαντάζομαι..  

Πόσο ήσουν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

Ναι την κυστικη ινωση την κάνουν προληπτικά... Θα δείτε και στον καρυοτυπο σας,; αλλα πιστεύω ούτε αυτός θα δείξει κάτι. Θρομβοφιλια,μεταδιδομενα κλπ έχεις κάνει φαντάζομαι..  

Πόσο ήσουν;

Ημουν 11 εβδομάδων. Εκανα προληπτικά ενέσεις για θρομβοφιλια, ειχα κανει όλες τις αιματολογικές( όλες καλες) κ είχα κανει κ υστεροσκοπιση.. Λόγω ηλικιας (32) μου λένε πως μάλλον είναι τυχαίο γεγονος, αλλά εμένα αυτό το άγνωστο  με αγχωνει

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Όσες ειστε εγκυουλες εχω μια απορια..ειμαι 15η βδομάδα κ νομιζω πως η κοιλιά μ μίκρυνε σε σχεση με οταν ημουν 13-14η… το εχει πάθει καμια ;

Καλησπέρα, μην ανησυχείς, ψυχολογικό είναι :) το ίδιο έπαθα...λολ

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/8/2022 at 11:58 ΜΜ, κοτοπουλάκι είπε:

καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα ζυγίστηκα κ είμαι ακόμα 56 κιλά. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 54 κιλά κ είμαι 18 εβδομάδων κ 5 ημερών.

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πάρει παραπάνω; Ανησυχώ λίγο.

Μια χαρά είσαι είμαι 21 εβδομαδες κ έβαλα 3 κιλά! Κ εμένα το βάρος του είναι μια χαρά :) μην ανησυχείς, μπορεί να βάλουμε στο 3ο τρίμηνο περισσότερα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Μια χαρά είσαι είμαι 21 εβδομαδες κ έβαλα 3 κιλά! Κ εμένα το βάρος του είναι μια χαρά :) μην ανησυχείς, μπορεί να βάλουμε στο 3ο τρίμηνο περισσότερα!! 

Ωραία, ας είναι καλά το μωρό κ θα πάρουμε κ εμείς τα κιλά μας ελπίζω αργότερα. Χαίρομαι που υπάρχουν κ άλλες σαν εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2022 at 11:19 ΠΜ, eva13232 είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι και ανακατεύομαι , θα ήθελα να ξέρετε ότι σας παρακολουθώ όλες και διαβάζω τα πάντα ! σας είχα ξαναπεί την ιστορία μου ειμαι 42 μισό πολύ χαμηλή ΑΜΗ και κάνω φυσικούς κύκλους με το σφακ και δεν πάμε καθόλου καλά έχουμε καταφέρει μόνο ένα εμβρυάκι 3ων ημερών 6 κυττάρων ύστερα από 4  ωοληψίες σε 5 μήνες. Σήμερα έχω συγκλονιστεί και νοιώθω οτι γκρεμίζονται όλα γυρω μου εν τω μεταξύ ο σφακ λειπει σε διακοπές και δεν ξέρω ποιον άλλον να ρωτήσω πείτε μου σας παρακαλώ όσες μπορεί να ξέρετε ενώ έχω σταθερά περίοδο όλα μου τα χρόνια και σε διάρκεια και σε κύκλο , ξαφνικά οι δύο τελευταίες φορές είναι με αίμα καφέ προς μαύρο και κρατάει μόνο 3 μέρες. Παλιότερα είχα είτε στην αρχή είτε την τελευταία μέρα καφέ αίμα και όλες τις άλλες από τις 5 συνολικά που κρατούσε κανονική ροή με κόκκινο αίμα. υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στις ωοληψίες αυτή η διαφορά ή μπαίνω σε εμμηνόπαυση ????

 

εγώ εδω ειμαι παλι η τρελή ππυ δεν ξερω τι μου συμβαίνει..... βοηθήστε με ρε κορες .....

τελευταία περιοδος 20 Ιουλίου οπως σας περιεγραφα παραπανω ,με καφε και μαύρο αιμα. περίμενα κανονοκα περίοδο 16 Αυγούστου,  ακομα τιποτα και εχω τρομερούς πονοκεφάλους και πόνους περιοδου αλλα περίοδος γιοκ.... τι να υποθέσω? τι να κανω ? τρέμω μήπως εφτασα στο μη παρέκει εμμηνόπαυση  κλιμακτήριο???? εν τω μεταξυ είχαμε κανονικα επαφές στις γόνιμες -ειπαμε να εκμεταλλευτουμε το γεγονός οτι το κέντρο είναι κλειστό. ο σφακ ο γιατρος μου ακόμα με παιρνει τηλέφωνο από την τελευταία φορά που απελπισμένη παλι απευθύνθηκα σε εσάς.... δεν ξερω τι να κανω και πως να ηρεμησω καπως ......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας , αν σας έχει τύχει ή από φίλες γνωστές κλπ 

Συχνές ουρολοιμωξεις , που μεν περνάνε αλλά πάλι εμφανίζεται,  και είναι και πολύ ενοχλητικό,  πρόκειται για δικό μου άνθρωπο και κάποια στιγμή είχε αναφερθεί κάποια κοπέλα αν θυμάμαι καλά που αντιμετωπιζε συχνά και βρήκε μια απλή λύση και ηρέμησε! Μακάρι να δει το δει ή οποια γνωρίζει,  ας μου γράψει 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Εύχομαι και μέσα από την καρδιά μου , γερά μωράκια στην αγκαλιά σας όσες είστε εγκυουλες,  οι υπόλοιπες να συνεχίσετε τον αγώνα σας , η Παναγία δεν αφήνει καμία,  θα συμβεί σίγουρα και θα έρθει το μωράκι , έχω και εγώ τον αγώνα μου,  ίσως κάποιες με θυμούνται οι πιο παλιές και τώρα έχω τα διδυμακια μου να κοιμούνται.

Σας φιλώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Κορίτσια γεια σας, σήμερα βγήκανε τα αποτελεσματα του DNA μετα την αποξεση κ δεν βρέθηκε τίποτα. Μου είπε πως θα κάνουμε για καρυότυπο ζεύγους ( το περιμέναμε) κ για κυστική ίνωση. Ξέρει καμια τι είναι κ σε τι επηρεάζει;

Καλησπέρα, να τις κανεις τις εξετάσεις γιατί αν έχει ένας από τους δυο σας θέμα χρειάζεται διερεύνηση μετά των εμβρυων. Ένας πολύ καλός μας φίλος είχε θέμα στα χρωμοσώματα του κ έκαναν προεμφυτευτικο έλεγχο στα έμβρυα τους. Εμένα ο άντρας μου έχει μια μετάλλαξη ινοκυστικης νόσου κ χρειάστηκε να εξεταστω κι εγώ γιατί αν είχα κατι παρόμοιο θα έπρεπε να κάνουμε κ μεις προεμφυτευτικο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική βέβαια. Δεν σημαίνει ότι κάποιος θα έχει κάτι αλλά προχωράς με περισσότερη σιγουριά μετά.

  • Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Anniee είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας , αν σας έχει τύχει ή από φίλες γνωστές κλπ 

Συχνές ουρολοιμωξεις , που μεν περνάνε αλλά πάλι εμφανίζεται,  και είναι και πολύ ενοχλητικό,  πρόκειται για δικό μου άνθρωπο και κάποια στιγμή είχε αναφερθεί κάποια κοπέλα αν θυμάμαι καλά που αντιμετωπιζε συχνά και βρήκε μια απλή λύση και ηρέμησε! Μακάρι να δει το δει ή οποια γνωρίζει,  ας μου γράψει 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Εύχομαι και μέσα από την καρδιά μου , γερά μωράκια στην αγκαλιά σας όσες είστε εγκυουλες,  οι υπόλοιπες να συνεχίσετε τον αγώνα σας , η Παναγία δεν αφήνει καμία,  θα συμβεί σίγουρα και θα έρθει το μωράκι , έχω και εγώ τον αγώνα μου,  ίσως κάποιες με θυμούνται οι πιο παλιές και τώρα έχω τα διδυμακια μου να κοιμούνται.

Σας φιλώ 

Προβιοτικα όχι μόνο από το στόμα αλλα κ κολπικά να δοκιμασει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, eva13232 είπε:

εγώ εδω ειμαι παλι η τρελή ππυ δεν ξερω τι μου συμβαίνει..... βοηθήστε με ρε κορες .....

τελευταία περιοδος 20 Ιουλίου οπως σας περιεγραφα παραπανω ,με καφε και μαύρο αιμα. περίμενα κανονοκα περίοδο 16 Αυγούστου,  ακομα τιποτα και εχω τρομερούς πονοκεφάλους και πόνους περιοδου αλλα περίοδος γιοκ.... τι να υποθέσω? τι να κανω ? τρέμω μήπως εφτασα στο μη παρέκει εμμηνόπαυση  κλιμακτήριο???? εν τω μεταξυ είχαμε κανονικα επαφές στις γόνιμες -ειπαμε να εκμεταλλευτουμε το γεγονός οτι το κέντρο είναι κλειστό. ο σφακ ο γιατρος μου ακόμα με παιρνει τηλέφωνο από την τελευταία φορά που απελπισμένη παλι απευθύνθηκα σε εσάς.... δεν ξερω τι να κανω και πως να ηρεμησω καπως ......

Τεστ εγκυμοσύνης η χοριακη έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Όσες ειστε εγκυουλες εχω μια απορια..ειμαι 15η βδομάδα κ νομιζω πως η κοιλιά μ μίκρυνε σε σχεση με οταν ημουν 13-14η… το εχει πάθει καμια ;

Η κοιλιά εξαρτάται και από το πρήξιμο που έχεις, πιθανόν να ξεπρήστηκες κάπως κ σου φαίνεται ότι μίκρυνε. Κ εγώ είχα τέτοιες ανησυχίες κ κοιτούσα την κοιλιά μου όλη την ώρα. Δεν είναι κάτι πάντως.

14 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Δεν βρήκανε καμια ανωμαλία στο εμβρυο, ρωτησα τοτε γτ δεν προχώρησε αλλά δεν είχανε ν μ απαντήσουν κάτι. Μου είπανε για τον καρυότυπο ( αν κ δεν είχε κάποια ανωμαλία) θα το κάνουμε προληπτικά. Την κυστική ίνωση πρωτη φορά την ακούω κ αυτή προληπτικά μου είπε.. Κλασσικά το αποδίδουν σε τυχαίο γεγονος, εμένα δεν μ καλύπτει όμως αυτή η απάντηση 

Το ίδιο ακριβώς έπαθα κ εγώ με το πρώτο μου εμβρυάκι. Παλινδρόμησε χωρίς να βρεθεί κάτι παθολογικό στο dna του. Έτσι απλά δεν προχώρησε.. Κυστική ίνωση δεν είχε κανένας από τους δυο. Δυστυχώς δεν τα ξέρουμε όλα, προφανώς υπήρχε λόγος που το έμβρυο δεν προχώρησε αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ. Πάντως τώρα είμαι σχεδόν 5 μηνών, ελπίζω να πάει καλά αυτή τη φορά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...