Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! @Angot τώρα είδα ότι έκανες ωοληψια,κρίμα που πήρες μόνο δύο,όμως έχεις αποθέματα και ο γιατρός θα βρει λύση σίγουρα. Σκέψου ότι σε λίγο καιρό θα είσαι έγκυος και κομμένες πάλι οι μπυριτσες ;-) Στην πρώτη μου διέγερση,έκανα ενασεις κάθε μέρα με altermon και με ΑΜΗ 9,5,τη μέρα της ωοληψιας είχα μόνο ένα ωάριο. Αφού και ο γιατρός όταν με εξέταζε στους υπερήχους έλεγε ότι αυτό είναι πολύ περίεργο και ίσως φταίει το ότι έπαιρνα αντισυλληπτικά από 17 χρόνων(που κανονικά δεν κάνει από τόσο μικρή ηλικία) Όταν μετά πήρα φεμαρα μαζί με meriofert,έδωσα δέκα ωάρια,που καλά είναι ,αλλά πάλι λίγα για την ΑΜΗ μου. Το καλό είναι ότι έμεινα έγκυος και σε λίγο θα είσαι και εσύ, είναι θέμα χρόνου,διότι θα μείνεις σίγουρα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , happiness79 είπε:

Η πλειοψηφία των γυναικών που κάνουν εξωσωματική ανήκουν σε μεγαλύτερο ηλικιακό φάσμα από εσένα. Γι' αυτό προτείνουν συχνά να μεταφέρονται δύο. Εξαρτάται πάντα βέβαια και από το αίτιο που οδήγησε ένα ζευγάρι στην εξωσωματική. Στην περίπτωση σου, έχει τους λόγους του ο γιατρός σου που σου μιλάει για ένα και νομίζω ότι αν ήμουν στη θέση σου θα τον άκουγα. Αν όμως έχεις αμφιβολίες, καλύτερα να το συζητήσεις και με εμβρυολόγο. Μην επηρεάζεσαι όμως από παραδείγματα που διαβάζεις εδώ, γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το σημαντικό είναι να γίνεται εξατομικευμένη συμβουλευτική. 

Στο έχω ξαναπεί, εγώ μαζί του είμαι! Γιατί να σε μπουκώσει φάρμακα αφού ανταποκρίνεσαι και με πιο light μεθόδους? Από την άλλη βέβαια αν έχεις αρχίσει να κουράζεσαι, εσύ ξέρεις και να το πεις αυτό, δεν αποφασίζει μόνος του ο γιατρός, έχετε κι εσείς λόγο που μετράει!

Σ ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Εχεις δίκιο για την εξατομικευμενη συμβουλευτικη. Τον ακουω τον γιατρο η αληθεια ειναι (κ ας μην με αφηνει να συνεχισω το λειζερ χαχαχ) και προσπαθω να μην επηρεαζομαι.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Angot είπε:

Οοοο καλή ΑΜΗ έχεις μπράβο... Έχεις κάποιο θέμα ή εισια και συ ανεξήγητη; 

Μωρε το σκέφτομαι ότι εφοσων έχω απάντηση με κλομιφεν 2 αυτή τη φορά και 4 την προηγούμενη. Άσχετα που γονιμοποιηθηκαν και τις 2 φορες τα μισά. Πιστεύω θα τα πάω καλά με τις ενέσεις ώστε να έχω εμβρυα και απλως να κανω εμβρυομεταφορες. Μη παιδεύομαι συνέχεια με ωοληψιες. Χωριά ότι ποναω σήμερα. 

Οχι κοριτσι μ το πρώτο μωρό αναγκαστικά να το ρίξω λόγω του ότι βρέθηκε τρισωμια στην αυχενική... Οπότε προσπαθώ ξανά για το 1ο μου μωρό... Μικρούλα είσαι, μην ανησυχείς θα πανε ολα καλά και έκανες πάρα πολύ καλά που ψαχτηκες νωρις, θα μείνεις γρήγορα εγκυος... Εγω ξεκίνησα να ψάχνομαι στα 29 και ακόμα παιδεύομαι... Το θετικό είναι πως ξέρω ότι μένω έγκυος και δεν το αποβάλλω.. Άρα δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό θεμα. Εχω κανει και όλες τις εξετάσεις και δεν έχουμε βρει τπτ. 

ενδομητριωση που εχω κανει λαμπαροσκοπηση,
ηλικια? ποιοτητα? υποθέσεις κάνουμε... κ γενικα δεν εχω καλη ανταποκριση στα φαρμακα

πρίν από 40 λεπτά , happiness79 είπε:

Αν πάτε με κανονική διέγερση την επόμενη φορά πάντως καλό είναι να αφήσετε έναν κύκλο κενό πριν την ετ, για να έχει ξεκουραστεί ο οργανισμός σου από τα φάρμακα, έχει καλύτερα ποσοστά επιτυχίας έτσι. Επίσης σκέψου ότι με διακοπή κύησης τον Ιούνιο, δεν είναι και τόσο αργά να πας για επόμενη προσπάθεια τον Οκτώβρη, ώστε να έχει επουλώσει το σώμα σου τις πληγές του. Καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου, αλλά καλό είναι να μη βιάζεσαι. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι ακόμα έτοιμο το σώμα σου, γι' αυτό να ανταποκρίθηκες τόσο διαφορετικά αυτή τη φορά από την προηγούμενη. Ακουσε το σώμα σου και με αυτό πορέψου και όλα θα πάνε καλά!

Καλό κουράγιο! Αρα τώρα θα ξεκινήσεις πάλι έναν κύκλο για να μαζέψεις και να βάλεις δύο, σωστά? Με το καλό να γίνουν όλα Silvy μου! Εχετε ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ και εύχομαι να κοντεύετε σε μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

γεια σου κοριτσι μου γλυκομιλητο! τωρα θα κανουμε μακρυ πρωτόκολλο.. 
τον αυγουστο επαθα φλεγμονώδη πυελωδη νοσο υπαρχει υποψια να μου εχει κανει υδροσαλπιγγα
αρα θα προσπαθησουμε να μαζεψουμε, να κανουμε μετα σαλπιγγογραφια κ πιθανον χειρουργειο κ μετα να μεταφερουμε...
ελπιζω να μη χρειαστει!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα σε όλες! @Angot τώρα είδα ότι έκανες ωοληψια,κρίμα που πήρες μόνο δύο,όμως έχεις αποθέματα και ο γιατρός θα βρει λύση σίγουρα. Σκέψου ότι σε λίγο καιρό θα είσαι έγκυος και κομμένες πάλι οι μπυριτσες ;-) Στην πρώτη μου διέγερση,έκανα ενασεις κάθε μέρα με altermon και με ΑΜΗ 9,5,τη μέρα της ωοληψιας είχα μόνο ένα ωάριο. Αφού και ο γιατρός όταν με εξέταζε στους υπερήχους έλεγε ότι αυτό είναι πολύ περίεργο και ίσως φταίει το ότι έπαιρνα αντισυλληπτικά από 17 χρόνων(που κανονικά δεν κάνει από τόσο μικρή ηλικία) Όταν μετά πήρα φεμαρα μαζί με meriofert,έδωσα δέκα ωάρια,που καλά είναι ,αλλά πάλι λίγα για την ΑΜΗ μου. Το καλό είναι ότι έμεινα έγκυος και σε λίγο θα είσαι και εσύ, είναι θέμα χρόνου,διότι θα μείνεις σίγουρα !

Κι εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά από τα 17 μου ως τα 24 και διαβάζω τώρα αυτό που γράφεις κι έχω τρελαθεί!!! Υπάρχει περίπτωση αυτό να φταίει που βασανιστήκαμε τόσο? Πωπω! Μα κι εγώ τότε δεν τα είχα ξεκινήσει από μόνη μου, αλλά σε συνεννόηση με την τότε γυναικολόγο μου. Δε θα προσπαθούσε να με αποτρέψει αν δεν έκανε να τα πάρω τότε? Πωπω, έχω τρελαθεί τώρα στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί αυτό να ευθύνεται για την τόση ταλαιπώρια...

πρίν από 35 λεπτά , Maria.28 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Εχεις δίκιο για την εξατομικευμενη συμβουλευτικη. Τον ακουω τον γιατρο η αληθεια ειναι (κ ας μην με αφηνει να συνεχισω το λειζερ χαχαχ) και προσπαθω να μην επηρεαζομαι.

Μα γιατί σου έκοψε το λέιζερ καλέ??? Μα κι αυτός!!!

πρίν από 34 λεπτά , silvy22 είπε:

ενδομητριωση που εχω κανει λαμπαροσκοπηση,
ηλικια? ποιοτητα? υποθέσεις κάνουμε... κ γενικα δεν εχω καλη ανταποκριση στα φαρμακα

γεια σου κοριτσι μου γλυκομιλητο! τωρα θα κανουμε μακρυ πρωτόκολλο.. 
τον αυγουστο επαθα φλεγμονώδη πυελωδη νοσο υπαρχει υποψια να μου εχει κανει υδροσαλπιγγα
αρα θα προσπαθησουμε να μαζεψουμε, να κανουμε μετα σαλπιγγογραφια κ πιθανον χειρουργειο κ μετα να μεταφερουμε...
ελπιζω να μη χρειαστει!!!

Ε όχι! Τι ατυχία! Ελπίζω κι εγώ πραγματικά να μη χρειαστεί! Πώς το έπαθες? Με το καλό η διέγερση, να έχετε καλή ψαριά!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , happiness79 είπε:

Κι εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά από τα 17 μου ως τα 24 και διαβάζω τώρα αυτό που γράφεις κι έχω τρελαθεί!!! Υπάρχει περίπτωση αυτό να φταίει που βασανιστήκαμε τόσο? Πωπω! Μα κι εγώ τότε δεν τα είχα ξεκινήσει από μόνη μου, αλλά σε συνεννόηση με την τότε γυναικολόγο μου. Δε θα προσπαθούσε να με αποτρέψει αν δεν έκανε να τα πάρω τότε? Πωπω, έχω τρελαθεί τώρα στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί αυτό να ευθύνεται για την τόση ταλαιπώρια...

Μα γιατί σου έκοψε το λέιζερ καλέ??? Μα κι αυτός!!!

Ε όχι! Τι ατυχία! Ελπίζω κι εγώ πραγματικά να μη χρειαστεί! Πώς το έπαθες? Με το καλό η διέγερση, να έχετε καλή ψαριά!!!

Ελα ντε ;
Μικρόβιο λέει ο γιατρός 

Αλλα μπορεί να συμβεί σαλπιγγιτιδα στις κοπέλες π κάνουν εξωσωματική 30% πιθανότητες 

επισης μπορεί απο την ενδομητριωση 

Μόνιμα  φλεγμονή έχω μπορεί να φουντώνει κ να ξεφουντωνει

είχα  πυρετό , ανεβασμένη crp και πόνο στην κοιλιά 

Εσυ πως είσαι ;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , happiness79 είπε:

Κι εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά από τα 17 μου ως τα 24 και διαβάζω τώρα αυτό που γράφεις κι έχω τρελαθεί!!! Υπάρχει περίπτωση αυτό να φταίει που βασανιστήκαμε τόσο? Πωπω! Μα κι εγώ τότε δεν τα είχα ξεκινήσει από μόνη μου, αλλά σε συνεννόηση με την τότε γυναικολόγο μου. Δε θα προσπαθούσε να με αποτρέψει αν δεν έκανε να τα πάρω τότε? Πωπω, έχω τρελαθεί τώρα στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί αυτό να ευθύνεται για την τόση ταλαιπώρια...

Μα γιατί σου έκοψε το λέιζερ καλέ??? Μα κι αυτός!!!

Τι να σου πω ρε κορίτσι,αυτό μου είπε και να σου πω την αλήθεια,έχει μια λογική. Με 9,5 ΑΜΗ να δίνω ένα ωάριο μόνο? Κάτι δεν πάει καλα..Ο γιατρός μου είπε πως υπάρχει περίπτωση ο γιατρός που είχα στα 17(πριν 20χρονιαδλδ) να έβλεπε τα ωοθυλάκια για κύστες..είναι ένα ενδεχόμενο και αυτό. Από τα 17 ξεκίνησα να παίρνω αντισυλληπτικά γιατι είχα διαγνωστεί με ΣΠΩ και τα έπαιρνα για αρκετά χρόνια.  Πάντα είχα θέματα με τα γυναικολογικα μου,μέχρι και περιτονιτιδα λόγω κύστης έχω πάθει και  τον Αύγουστο διαπιστώθηκε  ότι έχω και κλειστές σάλπιγγες.. Πάλι καλά που έμεινα έγκυος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτησω, μπορείς να βάλεις στον ίδιο κύκλο. 1 κατεψυγμένο έμβρυο 3ων ημερών και 1 φρέσκο; δλδ να βάλω στον επόμενο κύκλο το κατεψυγμενο μαζί με το κανονικό μ του φυσικού κύκλου.; Να μην κάνω καθόλου διεγερση δλδ. 

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα σε όλες! @Angot τώρα είδα ότι έκανες ωοληψια,κρίμα που πήρες μόνο δύο,όμως έχεις αποθέματα και ο γιατρός θα βρει λύση σίγουρα. Σκέψου ότι σε λίγο καιρό θα είσαι έγκυος και κομμένες πάλι οι μπυριτσες ;-) Στην πρώτη μου διέγερση,έκανα ενασεις κάθε μέρα με altermon και με ΑΜΗ 9,5,τη μέρα της ωοληψιας είχα μόνο ένα ωάριο. Αφού και ο γιατρός όταν με εξέταζε στους υπερήχους έλεγε ότι αυτό είναι πολύ περίεργο και ίσως φταίει το ότι έπαιρνα αντισυλληπτικά από 17 χρόνων(που κανονικά δεν κάνει από τόσο μικρή ηλικία) Όταν μετά πήρα φεμαρα μαζί με meriofert,έδωσα δέκα ωάρια,που καλά είναι ,αλλά πάλι λίγα για την ΑΜΗ μου. Το καλό είναι ότι έμεινα έγκυος και σε λίγο θα είσαι και εσύ, είναι θέμα χρόνου,διότι θα μείνεις σίγουρα !

Με κουράζει η αναμονή. Γενικά δεν φημίζομαι για την υπομονή μου... Και δυστυχώς σε αυτό το χορό η υπομονη είναι το Α και το Ω....  Ίσως ακόμα ο οργανισμος μου δεν έχει συνέλθει τελείως από την προηγούμενη κύηση. Είχα τελείως άλλη απάντηση αυτή τη φορά σε σχέση με την προηγούμενη.. Ιδια ακριβώς διεγερση... 

1η φορά με κλομιφεν 5 μερες, 1 orgalutran, 1 ovitrelle 

1093 ε3 και μετα 830 - 4 ωάρια και γονιμοποιηθηκαν τα 2

ΚΑΙ

2η φορα με κλομιφεν 5 μερες, 2 orgalutran, 1 ovitrelle 

425 ε2 μετά 55 και μετα 32

2 ωαρια και γονιμοποιηθηκε το 1

Δλδ με ε2 :32  και που βρήκα ωάριο ευχαριστώ θα έπρεπε να λέω! Βέβαια και τα 550€ είναι αρκετά για 1 ωάριο. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Το σπέρμα καλυτερεύει με την εξωσωματική... Γίνεται επεξεργασία... Ολα θα πανε καλα μην ανησυχείς.... Μπράβο και στον άντρα σου που ήταν τόσο πρόθυμος. Σε ποιον γιατρό είσαι; στείλε μ pm αν θες. 

Πάντα αφήνουμε έναν κύκλο κενό πρίν την εμβρυομεταφορά γτ με την κλομιφεν επηρεάζεται το ενδομητριο.. Οπότε θεωρώ ότι 4 μήνες ειναο αρκετός καιρός για να φιλοξενήσω ένα καινούριο KFC. Ίσως δεν ήμουν ακόμα έτοιμη τωρα, στην πρώτη εξωσωματικη κύλησαν όλα πιο ομαλά με τις εξετάσεις μου. Τώρα είχα καλή απάντηση 5-6 ωαρια αλλά κατάλληλα για ωοληψια ήταν μόνο τα 2... Και απο αυτά μόνο το 1 ίσως φτάσει 3ων ημερών... Θα δούμε. Απλως δεν θέλω τον Ιανουάριο κυνηγάω τον Ιανουάριο, οχι την υπογονιμοτητα... Αυτό είναι το λάθος μου τώρα και δυστυχώς δεν σταματώ να το σκέφτομαι! 

Ειλικρινά σε αυτό το κομμάτι είμαι τυχερή γιατί με το που του είπα να ψαχτούμε ήταν θετικοτατος χωρίς κανένα ίχνος δυσανασχέτησης! Όπως επίσης και για την εξωσωματική θέλει να ξεκινήσουμε αμέσως χωρίς να χάσουμε άλλο χρόνο! Εγώ είμαι από Κατερίνη , τον γιατρό μου τον λένε Κουφογιαννη Κλεάνθη.. τώρα για εξωσωματικό δεν ξέρω, να δω ποιον θα μου προτείνει ! 

2 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Σ ευχαριστω κοπελα μου, ελπιζω να ηρεμησω λιγο τωρα που θα ξεκινησω γιατι η αναμονη πολλους μηνες τωρα μ εχει τρελανει. Εγω ειμαι 1.60 με 50 κιλα, μικροσωμη γενικα, με σκληρυνση κ μια κοπωση κατα περιοδους κ ζαλαδες, βοηθεια δεν θα εχω οταν γεννησω, οποτε καταλαβαινεις οτι μετα απ ολα αυτα το σκεφτομαι αλλιως για τα 2 έμβρυα. Ελπιζω να σου πανε ολα τελεια με την πρωτη!!! 

Έχεις και σύ τα δικιά σου .. αυτή η αναμονή σε τρελαίνει οπής όλους φαντάζομαι ..εύχομαι ότι καλύτερο μέσα από τη καρδιά μου!!! Εσυ κ ο άντρας σου ξέρετε τι είναι το καλύτερο για εσάς … Κ εγώ χωρίς καμία βοήθεια θα είμαι λόγω ότι ζούμε εξωτερικό ..εγώ κ ο άντρας ου μόνο! Αλλά θα τα καταφέρουμε όπως κ να έχει !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια να ρωτησω, μπορείς να βάλεις στον ίδιο κύκλο. 1 κατεψυγμένο έμβρυο 3ων ημερών και 1 φρέσκο; δλδ να βάλω στον επόμενο κύκλο το κατεψυγμενο μαζί με το κανονικό μ του φυσικού κύκλου.; Να μην κάνω καθόλου διεγερση δλδ. 

Με κουράζει η αναμονή. Γενικά δεν φημίζομαι για την υπομονή μου... Και δυστυχώς σε αυτό το χορό η υπομονη είναι το Α και το Ω....  Ίσως ακόμα ο οργανισμος μου δεν έχει συνέλθει τελείως από την προηγούμενη κύηση. Είχα τελείως άλλη απάντηση αυτή τη φορά σε σχέση με την προηγούμενη.. Ιδια ακριβώς διεγερση... 

1η φορά με κλομιφεν 5 μερες, 1 orgalutran, 1 ovitrelle 

1093 ε3 και μετα 830 - 4 ωάρια και γονιμοποιηθηκαν τα 2

ΚΑΙ

2η φορα με κλομιφεν 5 μερες, 2 orgalutran, 1 ovitrelle 

425 ε2 μετά 55 και μετα 32

2 ωαρια και γονιμοποιηθηκε το 1

Δλδ με ε2 :32  και που βρήκα ωάριο ευχαριστώ θα έπρεπε να λέω! Βέβαια και τα 550€ είναι αρκετά για 1 ωάριο. 

 

εγω οταν πετυχα εγκυμοσυνη βαλαμε μια φρεσκια βλαστοκυστη 5 ημ και μια κατεψυγμενη σιγουρα θα γινετε και με 3 ημερων αρκει να εχεις και καλο ενδομητριο κτλ προσπαθησε ενα κυκλο με ηπια διεγερση πριν πας στις ενεσεις δεν ειναι ωραια εμπειρια
αναστατώνεται ολο σου το ειναι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , silvy22 είπε:

εγω οταν πετυχα εγκυμοσυνη βαλαμε μια φρεσκια βλαστοκυστη 5 ημ και μια κατεψυγμενη σιγουρα θα γινετε και με 3 ημερων αρκει να εχεις και καλο ενδομητριο κτλ προσπαθησε ενα κυκλο με ηπια διεγερση πριν πας στις ενεσεις δεν ειναι ωραια εμπειρια
αναστατώνεται ολο σου το ειναι

Και όταν δεν παίρνω ωαρια όλο μου το είναι αναστατώνεταο χαχαχαχ! Θα τον ρωτήσω αν είναι να προσπαθήσω και με femara μόνο... Απλως είναι άλλη ασφάλεια να έχεις εμβρυα απόθεμα στην κατάψυξη Παιδεύεσαι για 1 μηνα αλλά τουλάχιστον δεν έχεις τις ωοληψιες συνέχεια.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Angot είπε:

Κορίτσια να ρωτησω, μπορείς να βάλεις στον ίδιο κύκλο. 1 κατεψυγμένο έμβρυο 3ων ημερών και 1 φρέσκο; δλδ να βάλω στον επόμενο κύκλο το κατεψυγμενο μαζί με το κανονικό μ του φυσικού κύκλου.; Να μην κάνω καθόλου διεγερση δλδ. 

Με κουράζει η αναμονή. Γενικά δεν φημίζομαι για την υπομονή μου... Και δυστυχώς σε αυτό το χορό η υπομονη είναι το Α και το Ω....  Ίσως ακόμα ο οργανισμος μου δεν έχει συνέλθει τελείως από την προηγούμενη κύηση. Είχα τελείως άλλη απάντηση αυτή τη φορά σε σχέση με την προηγούμενη.. Ιδια ακριβώς διεγερση... 

1η φορά με κλομιφεν 5 μερες, 1 orgalutran, 1 ovitrelle 

1093 ε3 και μετα 830 - 4 ωάρια και γονιμοποιηθηκαν τα 2

ΚΑΙ

2η φορα με κλομιφεν 5 μερες, 2 orgalutran, 1 ovitrelle 

425 ε2 μετά 55 και μετα 32

2 ωαρια και γονιμοποιηθηκε το 1

Δλδ με ε2 :32  και που βρήκα ωάριο ευχαριστώ θα έπρεπε να λέω! Βέβαια και τα 550€ είναι αρκετά για 1 ωάριο. 

 

Παρόμοια αγωγή σου έδωσε και ισως να μην εχει συνέλθει ο οργανισμός σου,πιθανόν να έχεις δίκιο. Το σίγουρο είναι πως ο γιατρός θα σκεφτεί κάτι αλλο,έτσι ώστε στην επόμενη ωοληψια να πάρετε πιο πολλά. Ίσως χρειαστεί να κάνεις διέγερση για πιο πολλές μέρες και με πιο πολλά φάρμακα,αλλά αξίζει τον κόπο. Θέλει υπομονή ρε κορίτσι,ξέρω ότι δεν κρατιέσαι,όμως δώσε λίγο χρόνο και στον οργανισμό σου να συνέλθει και  θα μείνεις έγκυος,είναι σίγουρο❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Angot είπε:

Και όταν δεν παίρνω ωαρια όλο μου το είναι αναστατώνεταο χαχαχαχ! Θα τον ρωτήσω αν είναι να προσπαθήσω και με femara μόνο... Απλως είναι άλλη ασφάλεια να έχεις εμβρυα απόθεμα στην κατάψυξη Παιδεύεσαι για 1 μηνα αλλά τουλάχιστον δεν έχεις τις ωοληψιες συνέχεια.  

Μπραβο στον γιατρο σου παντως που δε σε παει με ενεσεις  αμεσως! Συνηθως οι γιατροι προτιμουν την ευκολη λυση κ θελουν να ξεμπερδευουν...
Ξερω οτι βιαζεσαι.. ολες το ιδιο βιωνουμε..  αλλα πρεπει πρωτα απ ολα να προσεχουμε κ το σωμα μας.
Φυσικα λαμβανουμε υποψη την ηλικια μας κ παιρνουμε το ρισκο μας αλλα νομιζω οτι ηλικιακα δε χρειαζεται να τρεξεις τοσο..
Επιπλεον οι περισσοτερες εδω μεσα δεν καταληξαμε κ με  καποιο  θεαματικο αριθμο βλαστοκυστεων απο τις ενεσεις. Εγω για πχ  κατεληξα με 2 μονο (ειχα καλη αμη κ εβγαλα αρχικα 9 ωαρια). Ενας εμβρυολογος του ιασω ειχε πει σε γνωστη μου οτι καμια φορα με τις ενεσεις ο οργανισμος πιεζεται υπερβολικα κ τα ωαρια που σου δινει δεν ειναι τοσο ποιοτικα..
Παντως κ εγω θα περιμενα για να βαλω αλλη μια βλαστοκυστη! Και μακαρι σε αυτες τις 2 να βρισκονται τα μικρα σας :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , eleonora85 είπε:

Μπραβο στον γιατρο σου παντως που δε σε παει με ενεσεις  αμεσως! Συνηθως οι γιατροι προτιμουν την ευκολη λυση κ θελουν να ξεμπερδευουν...
Ξερω οτι βιαζεσαι.. ολες το ιδιο βιωνουμε..  αλλα πρεπει πρωτα απ ολα να προσεχουμε κ το σωμα μας.
Φυσικα λαμβανουμε υποψη την ηλικια μας κ παιρνουμε το ρισκο μας αλλα νομιζω οτι ηλικιακα δε χρειαζεται να τρεξεις τοσο..
Επιπλεον οι περισσοτερες εδω μεσα δεν καταληξαμε κ με  καποιο  θεαματικο αριθμο βλαστοκυστεων απο τις ενεσεις. Εγω για πχ  κατεληξα με 2 μονο (ειχα καλη αμη κ εβγαλα αρχικα 9 ωαρια). Ενας εμβρυολογος του ιασω ειχε πει σε γνωστη μου οτι καμια φορα με τις ενεσεις ο οργανισμος πιεζεται υπερβολικα κ τα ωαρια που σου δινει δεν ειναι τοσο ποιοτικα..
Παντως κ εγω θα περιμενα για να βαλω αλλη μια βλαστοκυστη! Και μακαρι σε αυτες τις 2 να βρισκονται τα μικρα σας :)

Τα βάζω 3ων ημερών κατάψυξη. Την 1η φορά δοκίμασα με 3ων ημερών και έμεινα έγκυος οπότε δεν θα άλλαζα τουλάχιστον αυτό το κομμάτι, γτ σημαίνει πως η μητρα δέχεται τα 3ων ημερών και δεν τα αποβάλλει ως ξένο σώμα... Γενικά το μόνο που θα άλλαζα είναι αυτός ο κύκλος, αυτός ο κύκλος ξεκίνησε καλά δλδ βλέπαμε ωαρια κλπ αλλά δεν εξελισσόταν σωστά... Ο γιατρός απ οτι καταλαβαίνω θεώρησε πως θα έβρισκε ποιοτικό ωάριο  παρόλο που είχα κακή ε2... Σε αυτό είχε δίκιο δεν μπορώ να πω κάτι!! Στην επόμενη όμως ωοληψια θα ήθελα να αλλάξουμε κάτι, να το μπουσταρουμε λίγο. Ας κάνω κανονικά διεγερση με διαφορετικά χαπια,μηπως και ξεκολλήσει λίγο ο οργανισμος μου! Δλδ πιστεύω δεν έχει νόημα να το πάω πάλι με κλομιφεν... 

πρίν από 11 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Παρόμοια αγωγή σου έδωσε και ισως να μην εχει συνέλθει ο οργανισμός σου,πιθανόν να έχεις δίκιο. Το σίγουρο είναι πως ο γιατρός θα σκεφτεί κάτι αλλο,έτσι ώστε στην επόμενη ωοληψια να πάρετε πιο πολλά. Ίσως χρειαστεί να κάνεις διέγερση για πιο πολλές μέρες και με πιο πολλά φάρμακα,αλλά αξίζει τον κόπο. Θέλει υπομονή ρε κορίτσι,ξέρω ότι δεν κρατιέσαι,όμως δώσε λίγο χρόνο και στον οργανισμό σου να συνέλθει και  θα μείνεις έγκυος,είναι σίγουρο❤️

Δεν είμαι σίγουρη πως θα μ αλλάξει τη διαδικασία... Θα του το ζητήσω όμως κατά πάσα πιθανότητα... Δλδ θέλω στην επόμενη ωοληψια να παρω 3 εμβρυα ώστε να έχω σύνολο 4 αν πάει και το χθεσινό καλα . Αυτό θα του πω και ας μου δώσει να πιω ότι νομίζει!! Θέλω να έχω εμβρυα για 2 ετ. Νομίζω ότι θα τα καταφέρω σε κάποια από τις 2 επόμενες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

Τα βάζω 3ων ημερών κατάψυξη. Την 1η φορά δοκίμασα με 3ων ημερών και έμεινα έγκυος οπότε δεν θα άλλαζα τουλάχιστον αυτό το κομμάτι, γτ σημαίνει πως η μητρα δέχεται τα 3ων ημερών και δεν τα αποβάλλει ως ξένο σώμα... Γενικά το μόνο που θα άλλαζα είναι αυτός ο κύκλος, αυτός ο κύκλος ξεκίνησε καλά δλδ βλέπαμε ωαρια κλπ αλλά δεν εξελισσόταν σωστά... Ο γιατρός απ οτι καταλαβαίνω θεώρησε πως θα έβρισκε ποιοτικό ωάριο  παρόλο που είχα κακή ε2... Σε αυτό είχε δίκιο δεν μπορώ να πω κάτι!! Στην επόμενη όμως ωοληψια θα ήθελα να αλλάξουμε κάτι, να το μπουσταρουμε λίγο. Ας κάνω κανονικά διεγερση με διαφορετικά χαπια,μηπως και ξεκολλήσει λίγο ο οργανισμος μου! Δλδ πιστεύω δεν έχει νόημα να το πάω πάλι με κλομιφεν... 

Δεν είμαι σίγουρη πως θα μ αλλάξει τη διαδικασία... Θα του το ζητήσω όμως κατά πάσα πιθανότητα... Δλδ θέλω στην επόμενη ωοληψια να παρω 3 εμβρυα ώστε να έχω σύνολο 4 αν πάει και το χθεσινό καλα . Αυτό θα του πω και ας μου δώσει να πιω ότι νομίζει!! Θέλω να έχω εμβρυα για 2 ετ. Νομίζω ότι θα τα καταφέρω σε κάποια από τις 2 επόμενες. 

Και εγώ πιστεύω πως θα τα καταφέρεις,σκέψου ότι δύο ωάρια βγάλατε χθες και το ένα ήταν καλό,οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου:wink:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

Τα βάζω 3ων ημερών κατάψυξη. Την 1η φορά δοκίμασα με 3ων ημερών και έμεινα έγκυος οπότε δεν θα άλλαζα τουλάχιστον αυτό το κομμάτι, γτ σημαίνει πως η μητρα δέχεται τα 3ων ημερών και δεν τα αποβάλλει ως ξένο σώμα... Γενικά το μόνο που θα άλλαζα είναι αυτός ο κύκλος, αυτός ο κύκλος ξεκίνησε καλά δλδ βλέπαμε ωαρια κλπ αλλά δεν εξελισσόταν σωστά... Ο γιατρός απ οτι καταλαβαίνω θεώρησε πως θα έβρισκε ποιοτικό ωάριο  παρόλο που είχα κακή ε2... Σε αυτό είχε δίκιο δεν μπορώ να πω κάτι!! Στην επόμενη όμως ωοληψια θα ήθελα να αλλάξουμε κάτι, να το μπουσταρουμε λίγο. Ας κάνω κανονικά διεγερση με διαφορετικά χαπια,μηπως και ξεκολλήσει λίγο ο οργανισμος μου! Δλδ πιστεύω δεν έχει νόημα να το πάω πάλι με κλομιφεν... 

Ναι αυτο να το κανεις! Δοκιμασε φεμαρα!
Δεν ξερεις πως μπορει να αντιδρασεις σε αυτα.. μπορει να παει περιφημα!
Παντως μια κοπελα ειχε κανει διεγερση με ενεσεις (ειχε πωα)  κ απο τα 5 που εβγαλε (ολα απο 1 ωοθηκη μονο) εβγαλε 0 βλαστοκυστες.
Με φεμαρα εβγαλε 3 ωαρια κ εγιναν κ τα 3 βλαστοκυστες!!! Εβαλε 2 κ επιασε το αγορακι της.
Θελω να πω πως με το καθε φαρμακο αντιδρουμε διαφορετικα. Επισης σε καθε φαση δεν αποκρινομαστε το ιδιο δυστυχως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...