Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

       Το Q10 είναι καλό αλλά θέλει μεγαλύτερη δόση από 30mg την ημέρα. Γενικα πριν πάρεις οτιδήποτε να ρωτάς πρώτα το γιατρό σου. Για το φολικο οξυ όντως θέλει προσοχή, και εμένα επειδή έπαιρνα και filicin και είχαν και οι βιταμίνες όταν έφτασε πάνω από κάποιο όριο έκοψα τις βιταμίνες, βέβαια ήμουν εγκυος και έκανα εξετάσεις για τα πάντα κάθε μήνα οπότε δε φοβόμουν για υπερδοσολογια κλπ.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Kate92 είπε:

Δε φεύγει αυτός ο φόβος νομίζω. Εγώ ακόμα κοιτάω με αγωνία. Ναυτιες έχω λίγες, ευτυχώς λίγες είναι οι δύσκολες μέρες. 3-4 φορές έκανα εμετό μόνο. Αλλά κάθε απόγευμα το στομάχι μου είναι σα να έχει μολύβι. Μπήκα αισίως στην 11η εβδομάδα. 21 σεπτεμβρη έχω αυχενικη και αγωνιώ. Πήρα και ενάμιση κιλό και μου κακοφαινεται, αλλά μετά σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να είμαι αχάριστη και να μην ασχολούμαι με ρηχά πράγματα. Εσύ πως πας από ναυτία? Κουραση μπολικη? 

Εχω ναυτιες το πρωι  κ με το που ξυπναω ξεκιναω τις φρυγανιες για να το προλαβω. Και λιγη υπνηλια!
Τυχερη εισαι! Η αυχενικη σου κοντευει κ θα σου φυγει ενα μεγαλο αγχος!!!! Ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα τελεια!!!
Θα μας ενημερωσεις φανταζομαι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , eleonora85 είπε:

Εχω ναυτιες το πρωι  κ με το που ξυπναω ξεκιναω τις φρυγανιες για να το προλαβω. Και λιγη υπνηλια!
Τυχερη εισαι! Η αυχενικη σου κοντευει κ θα σου φυγει ενα μεγαλο αγχος!!!! Ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα τελεια!!!
Θα μας ενημερωσεις φανταζομαι :rolleyes:

Σωτήριες οι φρυγανιές! Εμένα από το μεσημέρι και μετά με πιάνει. 

Εννοείται! Περιμένουμε νέα από το φασολινο σου! Ολα καλα θα είναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είχα ξαναρώτησει αλλά δεν μου απάντησε καμία. Μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα τι διατροφή ακολουθείτε πρίν, κατά την διάρκεια και μετά την εμβρυομεταφορα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είχα ξαναρώτησει αλλά δεν μου απάντησε καμία. Μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα τι διατροφή ακολουθείτε πρίν, κατά την διάρκεια και μετά την εμβρυομεταφορα? 

Καλησπέρα. Εγώ για να είμαι ειλικρινής όταν ξεκίνησα τα χάπια για την προετοιμασία της ετ το μόνο που μου είπαν είναι ένας καφές την ημέρα, λίγο προσοχή στο αλάτι, όχι αλκοόλ. Όλα τα αλλά κανονικά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλησπέρα. Εγώ για να είμαι ειλικρινής όταν ξεκίνησα τα χάπια για την προετοιμασία της ετ το μόνο που μου είπαν είναι ένας καφές την ημέρα, λίγο προσοχή στο αλάτι, όχι αλκοόλ. Όλα τα αλλά κανονικά. 

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Angot είπε:

Μπορεί οποιαδήποτε μέρα. Εμενα ειναι ναυτικός και σκέψου έδωσε σπέρμα τον προηγούμενο μήνα.

Τι καλά ! Γιατί κ μένα ο άντρας μου δουλεύει ατο εξωτερικό κι πρέπει να φύγει .. απλά εγώ θα μείνω πίσω για τη διαδικασία ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είχα ξαναρώτησει αλλά δεν μου απάντησε καμία. Μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα τι διατροφή ακολουθείτε πρίν, κατά την διάρκεια και μετά την εμβρυομεταφορα? 

Καλησπερα!!
Την πιο αυστηρη διατροφη νομιζω πρεπει να την κανεις στη φαση της διεγερσης.
Εγω 20 μερες πριν τη μεταφορα επρεπε παλι να μη φαω αλατι κ ζαχαρη λογω κορτιζονης (την οποια τη συνεχιζει κ μετα τη μεταφορα).
Εκτος αυτου,  η γενικη οδηγια που πηρα  αμεσως μετα τη μεταφορα ηταν μια προσεκτικη διατροφη. Με καλα πλυμενα τα λαχανικα κ καλα ψημενο το κρεας κ το ψαρι (βασικα θεωρεις τον εαυτο σου εγκυο, οποτε προσεχεις ο,τι κ μια εγκυος).
Τωρα εσυ επιπλεον μπορεις να τρως φρουτα (ανανα, αβοκαντο κλπ), αυγα κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Neverstop είπε:

@Angotτι έγινε τελικά με την ωοληψια σου? 

Κορίτσι μ πήραμε 2 ωαρια και περιμένουμε να  δούμε αν γονιμοποιηθουν... Με ε2 :32 και που πήραμε ωοθηλακια με ωαρια μέσα. Ευχαριστημενη είμαι!!

Απ οτι καταλαβα το 1 θα είναι οκ για να προχωρήσει αν προχωρήσει .. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω πάλι ωοληψια γτ δεν νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να μεταφερω μόνο 1 εμβρυακι. 

πρίν από 18 λεπτά , minnie26 είπε:

Τι καλά ! Γιατί κ μένα ο άντρας μου δουλεύει ατο εξωτερικό κι πρέπει να φύγει .. απλά εγώ θα μείνω πίσω για τη διαδικασία ..

Ναι ναι και στην 1η ivf πάλι έλειπε και βάλαμε κατεψυγμένο. Και σκέψου ήμουν και μονη στην ωοληψια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσι μ πήραμε 2 ωαρια και περιμένουμε να  δούμε αν γονιμοποιηθουν... Με ε2 :32 και που πήραμε ωοθηλακια με ωαρια μέσα. Ευχαριστημενη είμαι!!

Απ οτι καταλαβα το 1 θα είναι οκ για να προχωρήσει αν προχωρήσει .. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω πάλι ωοληψια γτ δεν νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να μεταφερω μόνο 1 εμβρυακι. 

Ναι ναι και στην 1η ivf πάλι έλειπε και βάλαμε κατεψυγμένο. Και σκέψου ήμουν και μονη στην ωοληψια... 

Κάτι τέτοιο θα γίνει και με μένα ! Αναγκαστικά .. το δείγμα πρέπει να το δώσει εκεί που θα γίνει και η εξωσωματική; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , minnie26 είπε:

Κάτι τέτοιο θα γίνει και με μένα ! Αναγκαστικά .. το δείγμα πρέπει να το δώσει εκεί που θα γίνει και η εξωσωματική; 

Εμενα και την πρώτη φορά και τωρα ξεκίνησε τη 'καλοπέραση' στο σπίτι και απλως τα πήγαμε στο κέντρο για καταψυξη. Πειραιάς - Μαρούσι απόσταση χωρίς κίνηση! 

Βασικά τώρα βάλαμε στην  κατάψυξη σπέρμα τον προηγούμενο μήνα αλλά σήμερα που ήταν η ωοληψια μου έτυχε να είναι εδώ οπότε έδωσε απευθείας σπέρμα και τα βάλαμε για γονιμοποίηση με φρέσκο σπέρμα. Το προτίμησε ο γιατρός εφοσων υπήρχε δυνατότητα... Για να μην σε ανησυχεί πάντως εγώ την 1η φορά έμεινα έγκυος με το κατεψυγμένο αρα δεν πιστεύω ότι έχει και ιδιαίτερες διάφορες το ένα με το άλλο! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Κοριτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα βιβλίο που διαβάζω, λέγεται " Μία μητέρα γεννιέται "του Daniel stern , αποφάσισα ότι πέρασα πολύ χρόνο προετοιμαζοντας τον εαυτό μου ιατρικά..κ ήρθε η στιγμή  να προετοιμαστω και ψυχολογικά για την εμβρυομεταφορα που θα κάνω στον επόμενο κύκλο. Η γέννηση ενός παιδιού συνεπάγεται μια ολοκληρωτική μεταμόρφωση μας , που πολλές φορές μπορεί να την φοβόμαστε κ  να την μπλοκάρουμε ασυνείδητα . Με το καλό όλες μας σύντομα να έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά 

Καλησπέρα. Ααα ωραία θα το ψάξω. Σε ευχαριστούμε 

πρίν από 55 λεπτά , eleonora85 είπε:

Καλησπερα!!
Την πιο αυστηρη διατροφη νομιζω πρεπει να την κανεις στη φαση της διεγερσης.
Εγω 20 μερες πριν τη μεταφορα επρεπε παλι να μη φαω αλατι κ ζαχαρη λογω κορτιζονης (την οποια τη συνεχιζει κ μετα τη μεταφορα).
Εκτος αυτου,  η γενικη οδηγια που πηρα  αμεσως μετα τη μεταφορα ηταν μια προσεκτικη διατροφη. Με καλα πλυμενα τα λαχανικα κ καλα ψημενο το κρεας κ το ψαρι (βασικα θεωρεις τον εαυτο σου εγκυο, οποτε προσεχεις ο,τι κ μια εγκυος).
Τωρα εσυ επιπλεον μπορεις να τρως φρουτα (ανανα, αβοκαντο κλπ), αυγα κλπ

Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κορίτσι μ πήραμε 2 ωαρια και περιμένουμε να  δούμε αν γονιμοποιηθουν... Με ε2 :32 και που πήραμε ωοθηλακια με ωαρια μέσα. Ευχαριστημενη είμαι!!

Απ οτι καταλαβα το 1 θα είναι οκ για να προχωρήσει αν προχωρήσει .. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω πάλι ωοληψια γτ δεν νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να μεταφερω μόνο 1 εμβρυακι. 

Ναι ναι και στην 1η ivf πάλι έλειπε και βάλαμε κατεψυγμένο. Και σκέψου ήμουν και μονη στην ωοληψια... 

Πραγματικά με τόσο χαμηλή οιστραδιολη δύο ωαρια είναι πολύ καλά! Εύχομαι να είναι και ποιοτικά και να προχωρήσουν και τα δύο!

Για τη μεταφορά συμφωνώ κι εγώ, καλύτερα δύο. Δες πρώτα την εξέλιξη από αύριο και μετά βλέπεις! 

Καλή επιτυχία! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Neverstop είπε:

Πραγματικά με τόσο χαμηλή οιστραδιολη δύο ωαρια είναι πολύ καλά! Εύχομαι να είναι και ποιοτικά και να προχωρήσουν και τα δύο!

Για τη μεταφορά συμφωνώ κι εγώ, καλύτερα δύο. Δες πρώτα την εξέλιξη από αύριο και μετά βλέπεις! 

Καλή επιτυχία! 

Δεν έχω πολλές ελπίδες. Θα δούμε! Ευχαριστώ κορίτσι και σε σένα τα καλύτερα εύχομαι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

Εμενα και την πρώτη φορά και τωρα ξεκίνησε τη 'καλοπέραση' στο σπίτι και απλως τα πήγαμε στο κέντρο για καταψυξη. Πειραιάς - Μαρούσι απόσταση χωρίς κίνηση! 

Βασικά τώρα βάλαμε στην  κατάψυξη σπέρμα τον προηγούμενο μήνα αλλά σήμερα που ήταν η ωοληψια μου έτυχε να είναι εδώ οπότε έδωσε απευθείας σπέρμα και τα βάλαμε για γονιμοποίηση με φρέσκο σπέρμα. Το προτίμησε ο γιατρός εφοσων υπήρχε δυνατότητα... Για να μην σε ανησυχεί πάντως εγώ την 1η φορά έμεινα έγκυος με το κατεψυγμένο αρα δεν πιστεύω ότι έχει και ιδιαίτερες διάφορες το ένα με το άλλο! 

Κατάλαβα ! Αύριο που θα πάμε στο γιατρό θα μου λυθούν όλες οι απορίες ..ο κάθε γιατρός λειτουργεί κ διαφορετικά ! Σε ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...