Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , marmaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!
Είδα χτες στο ινσταγκραμ δηλώσεις του Μαν...η ότι σύμφωνα με ένα συνέδριο που πήγε πρόσφατα έχει αποδειχθεί ότι το ERA test δεν μπορεί να προβλέψει το παράθυρο εμφύτευσης κι απλά αυξάνει το κόστος των εξετάσεων και την ταλαιπωρία....

Καλημέρα, τι είναι το ΕΡΑ τεστ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , Angot είπε:

Καλημέρα, τι είναι το ΕΡΑ τεστ; 

Κάνεις προετοιμασία σαν να πας για ετ, παίρνεις 120 ώρες προγεστερόνης πριν την εξέταση, που είναι το σύνηθες παράθυρο εμφύτευσης και σου δείχνει αν έχει μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης 1-3 ημέρες και πρέπει να πάρεις περισσότερη προγεστερόνη πριν την ετ.
Στο σαιτ του Ιασω λέει ότι: "Το ERA τεστ ενδείκνυται για ασθενείς με 3 τουλάχιστον αποτυχημένες προσπάθειες εμφύτευσης. Το ατομικό παράθυρο εμφύτευσης μπορεί να είναι μετατοπισμένο στο 25% για αυτές τις περιπτώσεις. Το τεστ εφαρμόζεται σε ασθενείς με φυσιολογική μήτρα και πάχος ενδομητρίου 6 mm και μεγαλύτερο."

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marmaki είπε:

Κάνεις προετοιμασία σαν να πας για ετ, παίρνεις 120 ώρες προγεστερόνης πριν την εξέταση, που είναι το σύνηθες παράθυρο εμφύτευσης και σου δείχνει αν έχει μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης 1-3 ημέρες και πρέπει να πάρεις περισσότερη προγεστερόνη πριν την ετ.
Στο σαιτ του Ιασω λέει ότι: "Το ERA τεστ ενδείκνυται για ασθενείς με 3 τουλάχιστον αποτυχημένες προσπάθειες εμφύτευσης. Το ατομικό παράθυρο εμφύτευσης μπορεί να είναι μετατοπισμένο στο 25% για αυτές τις περιπτώσεις. Το τεστ εφαρμόζεται σε ασθενείς με φυσιολογική μήτρα και πάχος ενδομητρίου 6 mm και μεγαλύτερο."

Μάλιστα, και αφού ο κύκλος, η ωορρηξία ακόμα και η περιοδος κατά 1-2 μέρες αλλάζουν κάθε μήνα, αυτο παραμένει πάντα το ίδιο; ανά δλδ έχεις μετατόπιση της έχει για κάθε κύκλο; σορρυ που ρωτάω απλως δεν το είχα ακούσει πάλι και μ φαινεται περίεργο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angot είπε:

Μάλιστα, και αφού ο κύκλος, η ωορρηξία ακόμα και η περιοδος κατά 1-2 μέρες αλλάζουν κάθε μήνα, αυτο παραμένει πάντα το ίδιο; ανά δλδ έχεις μετατόπιση της έχει για κάθε κύκλο; σορρυ που ρωτάω απλως δεν το είχα ακούσει πάλι και μ φαινεται περίεργο 

Όλα αυτά υπολογίζονται βάση την ημέρα της ωορρηξιας. Άρα αν τον επόμενο μήνα έχεις ωορρηξία δυο μέρες νωρίτερα αντίστοιχα πάει και το παράθυρο. Μια φορά το μετράς και ξέρεις πόσες μέρες προγεστερονη πρέπει να πάρεις πριν την ετ. Το σύνηθες είναι 5,5 μέρες αλλά ένα μικρό ποσοστό θέλει περισσότερο ή λιγότερο. Εγώ πχ θέλω 6,5 μέρες

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

Μάλιστα, και αφού ο κύκλος, η ωορρηξία ακόμα και η περιοδος κατά 1-2 μέρες αλλάζουν κάθε μήνα, αυτο παραμένει πάντα το ίδιο; ανά δλδ έχεις μετατόπιση της έχει για κάθε κύκλο; σορρυ που ρωτάω απλως δεν το είχα ακούσει πάλι και μ φαινεται περίεργο 

Το παράθυρο εμφύτευσης δεν αλλάζει. Η ωορρηξία αλλάζει, αλλά η ωχρινικη φάση είναι πάντα ίδια.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, Angot said:

Καλημερα  την 9η μερα ήταν 50 και την 11η 32- 13η έκανα ωοληψια! 

Και ενώ έπεσε και ήταν τόσο χαμηλή πήγε έτσι καλά; Μπράβοο! Τελικά δεν έχω καταλάβει γιατί τις μετράμε αφού είναι φορές που δείχνουν τέλειες και παίρνουμε άδεια ωάρια και άλλες είναι στα τάρταρα και έχουμε ποιοτικά έμβρυα. Μία φίλη μου έκανε προχτές ωοληψία από διέγερση με menopur 300 μονάδες και σε όλο τον κύκλο δεν της ζήτησε ούτε μία φορά εξέταση. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αλλά είδα ότι τουλάχιστον εκείνη δεν ήταν αγχωμένη με τις τιμές να αναρωτιέται "είναι καλή, δεν είναι;". Βέβαια το αποτέλεσμα ήταν 3 άδεια αλλά αυτό είναι άσχετο. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Και ενώ έπεσε και ήταν τόσο χαμηλή πήγε έτσι καλά; Μπράβοο! Τελικά δεν έχω καταλάβει γιατί τις μετράμε αφού είναι φορές που δείχνουν τέλειες και παίρνουμε άδεια ωάρια και άλλες είναι στα τάρταρα και έχουμε ποιοτικά έμβρυα. Μία φίλη μου έκανε προχτές ωοληψία από διέγερση με menopur 300 μονάδες και σε όλο τον κύκλο δεν της ζήτησε ούτε μία φορά εξέταση. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αλλά είδα ότι τουλάχιστον εκείνη δεν ήταν αγχωμένη με τις τιμές να αναρωτιέται "είναι καλή, δεν είναι;". Βέβαια το αποτέλεσμα ήταν 3 άδεια αλλά αυτό είναι άσχετο. 

Εμενα μ ζηταςι 3 φορές πριν την ωοληψία... Κοιταξε την προηγούμενη φορά είχα πάνω από 800 ε2 και φτιάξαμε μαζί με το σπέρμα 2 πολύ καλά ποιοτικά εμβρυα. Αυτή τη φορά φτιάξαμε 1 εξαιρετικό έμβρυο... Οπότε πιστεύω έχει να κάνει κυρίως με την ποσότητα των ωαρίων, στην ποιότητα παίζουν κ αλλα ρόλο.. Να δούμε τώρα αυτό το μήνα τι θα γίνει! Παντως κ μενα στον προηγούμενο κύκλο μ ειχε δημιουργήσει τρομερή ανασφαλεια η ε2 μ και πιστεύα ότι έπρεπε να ακυρωθεί ο κύκλος.... Αλλα ο γιατρός μ τλκ ήξερε καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Maria.28 είπε:

Κοριτσιαααα ειμαι στη 2η μερα του κυκλου κ ξεκιναω σήμερα ένεση gonal κ αγχωθηκα ξαφνικα πολυ.... Καμια συμβουλη??? 

Αντε καλή αρχή. Να μην αγχώνεσαι. Το πρώτο τρύπημα είναι δύσκολο και πιο πολύ ο φόβος. Θα δεις δεν είναι τίποτα. Θα τα συνηθίσεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσιαααα ειμαι στη 2η μερα του κυκλου κ ξεκιναω σήμερα ένεση gonal κ αγχωθηκα ξαφνικα πολυ.... Καμια συμβουλη??? 

Καλή αρχηηη!! Να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, να ακολουθείς τα βήματα που σου λένε προσεκτικά και όλα θα πάνε μια χαρά! Λίγο άγχος για κάθε τι καινούριο πάντα υπάρχει και είναι λογικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσιαααα ειμαι στη 2η μερα του κυκλου κ ξεκιναω σήμερα ένεση gonal κ αγχωθηκα ξαφνικα πολυ.... Καμια συμβουλη??? 

Καλη επιτυχία να έχεις!!!! Η πρωτη μέρα είναι λίγο αγχωτική με την ένεση αλλά δεν ποναει είναι πολυ μικρή η βελόνα της. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Αντε καλή αρχή. Να μην αγχώνεσαι. Το πρώτο τρύπημα είναι δύσκολο και πιο πολύ ο φόβος. Θα δεις δεν είναι τίποτα. Θα τα συνηθίσεις 

@Kallo @Linoula @Penaki σας ευχαριστω πολυ κοριτσια. Ετσι ειναι ο φοβος της πρωτης φορας! Δεν με νοιαζουν οι βελονες πιο πολυ με αγχωνει το να πανε ολα καλα μεχρι το τελος. Θα σας πω τα νεα μου κ μετα την ωοληψια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Το παράθυρο εμφύτευσης δεν αλλάζει. Η ωορρηξία αλλάζει, αλλά η ωχρινικη φάση είναι πάντα ίδια.

Όταν πας με τεχνητό κύκλο με φάρμακα η ωορρηξία δεν αλλάζει, γιατί την καθορίζουν τα φάρμακα. Αυτό που εννοούμε λέγοντας μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης, έχει να κάνει με την ποσότητα της προγεστερόνης που χρειάζεται ο κάθε οργανισμός ώστε να είναι έτοιμος για την εμβρυομεταφορά. Οι περισσότερες γυναίκες χρειάζονται -δε θυμάμαι πόσες μέρες- προγεστερόνης, πάντως παραμένει σταθερός ο αριθμός των ημερών. Υπάρχει όμως κι ένα πολύ μικρό ποσοστό γυναικών των οποίων ο οργανισμός χρειάζεται λίγο αυξημένη ή λίγο λιγότερη ποσότητα προγεστερόνης προκειμένου να είναι ιδανικές οι συνθήκες για να πετύχει η εμβρυομεταφορά. Αυτό το δείχνει το ΕΡΑ τεστ. Προσωπικά το έχω κάνει και μου έδειξε ότι χρειάζομαι μία μέρα παραπάνω προγεστερόνη από το σύνηθες. Αυτό σε κάθε προσπάθεια προετοιμασίας για ετ δεν αλλάζει, αφού είναι ελεγχόμενος ο κύκλος με τα φάρμακα και έτσι πας με τις ίδιες συνθήκες κάθε φορά. Γι' αυτό μάλιστα και λένε ότι το ΕΡΑ τεστ για να έχει νόημα πρέπει να γίνεται πάντα σε τεχνητό κύκλο. Γιατί στον φυσικό, ο κάθε κύκλος μπορεί να είναι διαφορετικός από τον προηγούμενο. Τώρα γιατί λένε ότι δεν έχει νόημα αυτή η εξέταση δεν ξέρω, μπορεί να έχουν νέα δεδομένα, τι να πω.

5 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Και ενώ έπεσε και ήταν τόσο χαμηλή πήγε έτσι καλά; Μπράβοο! Τελικά δεν έχω καταλάβει γιατί τις μετράμε αφού είναι φορές που δείχνουν τέλειες και παίρνουμε άδεια ωάρια και άλλες είναι στα τάρταρα και έχουμε ποιοτικά έμβρυα. Μία φίλη μου έκανε προχτές ωοληψία από διέγερση με menopur 300 μονάδες και σε όλο τον κύκλο δεν της ζήτησε ούτε μία φορά εξέταση. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αλλά είδα ότι τουλάχιστον εκείνη δεν ήταν αγχωμένη με τις τιμές να αναρωτιέται "είναι καλή, δεν είναι;". Βέβαια το αποτέλεσμα ήταν 3 άδεια αλλά αυτό είναι άσχετο. 

Δεν τις μετράνε όλοι οι γιατροί με την ίδια συχνότητα. Ο δικός μου σε κύκλους είτε φυσικούς είτε με φάρμακα μία φορά τη μέτραγε και αυτήν προς το τέλος, για να κρίνει αν αντιστοιχούσε η τιμή στην υπερηχογραφική εικόνα και μόνο αν θεωρούσε ότι χρειαζόταν και δεύτερη μέτρηση κάναμε (σπάνια).

4 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσιαααα ειμαι στη 2η μερα του κυκλου κ ξεκιναω σήμερα ένεση gonal κ αγχωθηκα ξαφνικα πολυ.... Καμια συμβουλη??? 

Καλή αρχή κορίτσι!!! Απόλυτα φυσικό είναι, ξεκινάς τον αγώνα σου! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , happiness79 είπε:

Όταν πας με τεχνητό κύκλο με φάρμακα η ωορρηξία δεν αλλάζει, γιατί την καθορίζουν τα φάρμακα. Αυτό που εννοούμε λέγοντας μετατοπισμένο παράθυρο εμφύτευσης, έχει να κάνει με την ποσότητα της προγεστερόνης που χρειάζεται ο κάθε οργανισμός ώστε να είναι έτοιμος για την εμβρυομεταφορά. Οι περισσότερες γυναίκες χρειάζονται -δε θυμάμαι πόσες μέρες- προγεστερόνης, πάντως παραμένει σταθερός ο αριθμός των ημερών. Υπάρχει όμως κι ένα πολύ μικρό ποσοστό γυναικών των οποίων ο οργανισμός χρειάζεται λίγο αυξημένη ή λίγο λιγότερη ποσότητα προγεστερόνης προκειμένου να είναι ιδανικές οι συνθήκες για να πετύχει η εμβρυομεταφορά. Αυτό το δείχνει το ΕΡΑ τεστ. Προσωπικά το έχω κάνει και μου έδειξε ότι χρειάζομαι μία μέρα παραπάνω προγεστερόνη από το σύνηθες. Αυτό σε κάθε προσπάθεια προετοιμασίας για ετ δεν αλλάζει, αφού είναι ελεγχόμενος ο κύκλος με τα φάρμακα και έτσι πας με τις ίδιες συνθήκες κάθε φορά. Γι' αυτό μάλιστα και λένε ότι το ΕΡΑ τεστ για να έχει νόημα πρέπει να γίνεται πάντα σε τεχνητό κύκλο. Γιατί στον φυσικό, ο κάθε κύκλος μπορεί να είναι διαφορετικός από τον προηγούμενο. Τώρα γιατί λένε ότι δεν έχει νόημα αυτή η εξέταση δεν ξέρω, μπορεί να έχουν νέα δεδομένα, τι να πω.

Το ίδιο πίστευα και εγώ για τον τεχνητό κύκλο αλλά μου είπαν ότι δεν έχει σημασία. Στον τεχνητό κύκλο ξεκινάς την προγεστερονη όταν είναι έτοιμο το ενδομήτριο και παίρνεις όσες μέρες έχει δείξει το ΕΡΑ αν το έχεις κάνει και αν πας με φυσικό ξεκινάς την προγεστερονη ανάλογα με το αποτέλεσμα. Θεωρητικά εμείς που έχουμε μια μέρα επιπλέον μετατόπιση στον φυσικό κύκλο πρέπει να ξεκινήσουμε την προγεστερονη πριν την ωοληψια (λογικά μια μέρα πριν). Έτσι μου το εξήγησαν τώρα αν πάνε όλα καλά τον επόμενο μήνα θα πάω σε ετ με φυσικό κύκλο και θα μάθω ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσιαααα ειμαι στη 2η μερα του κυκλου κ ξεκιναω σήμερα ένεση gonal κ αγχωθηκα ξαφνικα πολυ.... Καμια συμβουλη??? 

Είμαστε πολλές! Ψυχραιμίαααα!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...