Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Texas είπε:

Χαχα λέω μήπως αν κοιμηθώ στον καναπέ και σηκωθώ σαν σίγμα τελικό η πιαστώ επηρεάσω αρνητικά … τι να κάνω και εγώ η καψερη που μετά από τις αποτυχίες κάθομαι και σκευτομαι τι λάθη έκανα και την παραμικρή μου κίνηση αν έπαιξε ρόλο στην αποτυχία ..

Στην πρώτη ετ εμένα στον δεύτερο χωρίς ασανσέρ. Μη σου πω τι είχα σκεφτεί για τα σκαλιά θα σου βγει ο καφές από τη μύτη. Εν τέλει τα ανέβηκα ποδαράτα απλά μπορεί να μου πήρε πεντάλεπτο. Ανέβαινα σιγά σιγά βάζοντας περισσότερο βάρος στο χέρι που κρατούσε την κουπαστή για να μη σφίγγεται η κοιλιά. Κατά τον ίδιο τρόπο κατέβαινα. Μια χαρά πέτυχε...

Επίσης στην πρώτη φυσική σύλληψη ανεβοκατέβαζα αγκαλιά τον σκύλο μου σε αυτές τις σκάλες γιατί είχε αρθριτικά και στη δεύτερη τις μέρες της εμφύτευσης έκανα κοιλιακούς μαζί με τον γιο μου σπίτι...

Ειλικρινά ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω. Κι αν με ρώτησεις τώρα, από τώρα σκέφτομαι πώς θα αποφύγω πάλι τις υπερβολές.

4 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορτισα πήραμε 5!! :D μακαρι να γονιμοποιηθουν τα 2 έστω αλλά τα πήγαμε πολύ καλά! 

Ουαουυυυυυ!!!! Όχι απλά καλά, τρικαλα τα πήγες!!! Ένιωσα στις πέντε γονιμοποιήσεις λοιπόν!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Mariam23 είπε:

Eγω έχω

 FSH : 6,69 mUI/mL. (2,5-12,5)
E2 : 37,6 pg/mL (12,5-160)
LH 2,95 mUI/mL (1,9-12,6)

άρα είναι κακό? Οι γιατροί δεν μου είπαν κάτι 

επίσης έχω σταθερό κύκλο που διαρκεί 6-7 ημέρες . Δεν έχω πολυκυστικες 'η κάποιο άλλο πρόβλημα. 

την πρώτη φορά έμεινα έγκυος μια μια προσπάθεια (χρωμοσωμικη ανωμαλία όμως μας έτυχε)και δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από 2 μήνες προσπαθειών βιοχημική 

Είναι πολύ καλές οι εξετασεις σου μην αγχώνεσαι. Τωρα αυτή η μικρή διαφορά μπορει να έτυχε μέσα στον κύκλο. Αυτο αλλάζει σε κάθε κυκλο. Μπορεις να παρεις αν θες καμια βιταμίνη για πριν την σύλληψη βοηθάει να κάνεις καλύτερες ωορηξιες κ να πίνεις πολυ νερό.  Οι εξετασεις σου είναι εξαιρετικές . Απλα βοηθησε τον οργανισμό σου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

Είναι πολύ καλές οι εξετασεις σου μην αγχώνεσαι. Τωρα αυτή η μικρή διαφορά μπορει να έτυχε μέσα στον κύκλο. Αυτο αλλάζει σε κάθε κυκλο. Μπορεις να παρεις αν θες καμια βιταμίνη για πριν την σύλληψη βοηθάει να κάνεις καλύτερες ωορηξιες κ να πίνεις πολυ νερό.  Οι εξετασεις σου είναι εξαιρετικές . Απλα βοηθησε τον οργανισμό σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Παίρνω φυλλικό οξύ μόνο ,εδώ και πολλούς μήνες. Μου είπε και η γυναικολόγος για κάποιες αν θελήσω να πάρω αλλά θα το δω :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mariam23 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Παίρνω φυλλικό οξύ μόνο ,εδώ και πολλούς μήνες. Μου είπε και η γυναικολόγος για κάποιες αν θελήσω να πάρω αλλά θα το δω :)

Το φυλλικο οξυ δεν βοηθάει στην σύλληψη. Απλα βοηθάει μετέπειτα όταν μείνεις εγκυος για μια ανωμαλία στο μωρό να μην την αποκτήσει. Για την σύλληψη κ καλες ωορηξιες μπορείς να πάρεις αλλες βιταμινες 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορτισα πήραμε 5!! :D μακαρι να γονιμοποιηθουν τα 2 έστω αλλά τα πήγαμε πολύ καλά! 

Πετάει η ομάδα!!!!!!!! Χαίρομαι πάρα πολύ Angot μου!!! Καλές γονιμοποιήσεις στα τυχερά ωάρια του μήνα!!! :):wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , linaa είπε:

Το φυλλικο οξυ δεν βοηθάει στην σύλληψη. Απλα βοηθάει μετέπειτα όταν μείνεις εγκυος για μια ανωμαλία στο μωρό να μην την αποκτήσει. Για την σύλληψη κ καλες ωορηξιες μπορείς να πάρεις αλλες βιταμινες 

Έχεις κάποια κατά νου?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariam23 said:

Eγω έχω

 FSH : 6,69 mUI/mL. (2,5-12,5)
E2 : 37,6 pg/mL (12,5-160)
LH 2,95 mUI/mL (1,9-12,6)

άρα είναι κακό? Οι γιατροί δεν μου είπαν κάτι 

επίσης έχω σταθερό κύκλο που διαρκεί 6-7 ημέρες . Δεν έχω πολυκυστικες 'η κάποιο άλλο πρόβλημα. 

την πρώτη φορά έμεινα έγκυος μια μια προσπάθεια (χρωμοσωμικη ανωμαλία όμως μας έτυχε)και δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από 2 μήνες προσπαθειών βιοχημική 

Όχι κάλε, μια χαρά είναι οι τιμές σου. Οι τέλειες εξετάσεις είναι σαν το τζόκερ πιθανές. Μην σκας

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

Το ότι είναι εξωσωματικος δεν αποκλείει να εχει εμπειρία σε επεμβάσεις.  Γυναικολογος ειναι κ αυτός.  Αυτο εξαρταται απο εσένα καθαρά ποσο τον εμπιστεύεσε 

Τον εμπιστεύομαι, αλλά πόσο καλός είναι στις λαπαροσκοπήσεις δεν μπορώ να το ξέρω όταν η εξειδίκευση του είναι οι εξωσωματικές...Αυτό που με κρατάει να την κάνω μαζί του είναι το γεγονός οτι θα κάνουμε μαζί την ετ και ειναι σημαντικό να έχει εικόνα της μήτρας...Έχει καμιά εμπειρία από λαπαροσκόπηση στο Ιασώ; Έμεινε ευχαριστημένη;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariam23 said:

Eγω έχω

 FSH : 6,69 mUI/mL. (2,5-12,5)
E2 : 37,6 pg/mL (12,5-160)
LH 2,95 mUI/mL (1,9-12,6)

άρα είναι κακό? Οι γιατροί δεν μου είπαν κάτι 

επίσης έχω σταθερό κύκλο που διαρκεί 6-7 ημέρες . Δεν έχω πολυκυστικες 'η κάποιο άλλο πρόβλημα. 

την πρώτη φορά έμεινα έγκυος μια μια προσπάθεια (χρωμοσωμικη ανωμαλία όμως μας έτυχε)και δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από 2 μήνες προσπαθειών βιοχημική 

Κοριτσι οι γιατροι να ξερεις δεν τα εξηγουνε..εγω εχω περιεργεια κ μ αρεσει κιολας να μαθαινω κ εκατσα κ διαβασα αρκετα κ με συζητηση με φιλο γιατρο εμαθα διαφορα..αλλα κυριως καταλαβα ειναι ολα σχετικα..κ αναλογα τη γυναικα παει..γι αυτο κ μερικοι γιατροι βασιζονται πολυ στις ορμονικες,αλλοι καθολου κ αλλοι λιγο..γιατι εχουν δει τα ματια τους πολλα κ ολα να ανατρεπονται...καμια φορα κ σε καθε κυκλο...με την fsh οχι τοσο(οσο πιο χαμηλη,τοσο το καλυτερο)..με την Ε2 πανω απο 50 οντως ισως κυστη(η αλλη ωοθηκη μπορει να ναι μια χαρα ομως)..η lh ομως ειναι το μπερδεμα του αιωνα..οντως πρεπει να ναι ιση για εναν τελειο κυκλο..ομως σουπερ γονιμοποιησεις μπορει να χεις κ με ανιση..το προβλημα μ αυτην ειναι μην αναβοκατεβαινει κατα τη διαρκεια της διεγερσης(σε φυσικους η ηπιους κυκλους),ασχετα απ την ωορρηξια..γιατι εκει μπορει να επηρρεασει την ποιοτητα των ωραριων..Το αλλο θεμα μ αυτη τη χαζοlh ειναι οτι επηρρεαζεται αρκετα απ το αν εχουμε αγχος..δεν αποκλειεται την επομενη των εξετασεων σου αν ησουν κουλ,να εστρωνε η τιμη της..Και εννοειται οπως ισχυει κ με τις υπολοιπες ορμονες,γινονται μπουγαδα καθως μεγαλωνουμε κ μπρεδευουν κ τους γιατρους κ μας..ομως ολα στον υπερηχο φαινονται,δεν κρυβονται..οποτε εμπιστευσου το γιατρο αν σου ειπε να προχωρησετε σε διεγερση..Οπως σου ειπαν κ τα κοριτσια,οι τιμες σου ειναι πολυ καλες!!!

1 hour ago, Mariam23 said:

Έχεις κάποια κατά νου?

Εγω μετα απο μπολικη ερευνα πηρα τις lifertil..αν δε θελεις να δωσεις τοσο χρημα,εφοσον δεν εχεις κ θεμα με ποιοτητα ωαριων(εχεις συμπαθεστατη fsh) και δεν εχεις χαμηλη αμη, παρε απλο συμπληρωμα οπως πχ Mollers total..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Θηρίο είσαι ρε Angot ! Σε λίγο θα μείνεις έγκυος κορίτσι μου,είναι θέμα χρόνου!Πιες όσο προλαβαίνεις τις μπυριτσες σου,γιατί σε λίγο θα αρχίσεις τις χωρίς αλκοόλ :wub: Φιλιά πολλά ❤️❤️❤️

Αχαχαχα ξέρω ξέρω 1 την ημερα! :P ναι πήγαμε ανέλπιστα καλα είπε ο γιατρός, ξεκίνησε να βγάλει 1 που είδε και μετα έβλεπε κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο... Κλπ κλπ!! Πέρασε η κοιλια μου κ ολας, που έλεγα ότι ποναω μπας και είναι κύστες - έντερο κλπ... Τλκ μάλλον τα ωαρια ήταν.. Απορώ τα κοριτσια που έχουν καμία 30αρια πως πονάνε! 

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Στην πρώτη ετ εμένα στον δεύτερο χωρίς ασανσέρ. Μη σου πω τι είχα σκεφτεί για τα σκαλιά θα σου βγει ο καφές από τη μύτη. Εν τέλει τα ανέβηκα ποδαράτα απλά μπορεί να μου πήρε πεντάλεπτο. Ανέβαινα σιγά σιγά βάζοντας περισσότερο βάρος στο χέρι που κρατούσε την κουπαστή για να μη σφίγγεται η κοιλιά. Κατά τον ίδιο τρόπο κατέβαινα. Μια χαρά πέτυχε...

Επίσης στην πρώτη φυσική σύλληψη ανεβοκατέβαζα αγκαλιά τον σκύλο μου σε αυτές τις σκάλες γιατί είχε αρθριτικά και στη δεύτερη τις μέρες της εμφύτευσης έκανα κοιλιακούς μαζί με τον γιο μου σπίτι...

Ειλικρινά ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω. Κι αν με ρώτησεις τώρα, από τώρα σκέφτομαι πώς θα αποφύγω πάλι τις υπερβολές.

Ουαουυυυυυ!!!! Όχι απλά καλά, τρικαλα τα πήγες!!! Ένιωσα στις πέντε γονιμοποιήσεις λοιπόν!

Χαχχα τον άλλο μήνα όμως ριμε μεταφορά γτ ηταν 2ης φάσης και δεν γίνεται; δεν θέλει; δεν κατάλαβα να σ πω! 

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Πετάει η ομάδα!!!!!!!! Χαίρομαι πάρα πολύ Angot μου!!! Καλές γονιμοποιήσεις στα τυχερά ωάρια του μήνα!!! :):wub:

Χαχαχα το φάσκελο που λέγαμε, τλκ δεν ήταν φάσκελο :razz:.. Μακαρι να γονιμοποιηθουν έστω τα 2!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, froufrou80 είπε:

Τον εμπιστεύομαι, αλλά πόσο καλός είναι στις λαπαροσκοπήσεις δεν μπορώ να το ξέρω όταν η εξειδίκευση του είναι οι εξωσωματικές...Αυτό που με κρατάει να την κάνω μαζί του είναι το γεγονός οτι θα κάνουμε μαζί την ετ και ειναι σημαντικό να έχει εικόνα της μήτρας...Έχει καμιά εμπειρία από λαπαροσκόπηση στο Ιασώ; Έμεινε ευχαριστημένη;

Γενικα εξειδικευμένος γιατρος στις λαπαροσκοπησεις δεν υπάρχει. Απλα αν είναι ο άνθρωπος γυναικολογος χειρουργος μπορει να κανει επεμβάσεις.  Γενικα οι εξωσωματικοι επειδή έχουν να κάνουν με υπογονιμοτητα τέτοιες επεμβάσεις κάνουν αρκετά συχνά δηλαδη ειναι μέσα στην ρουτίνα τους να κάνουν κ τετοια πραγματα . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Ενώ από χθες το απόγευμα είχε σταματήσει. Τώρα που πήγα τουαλέτα είδα λίγο ροζ στο χαρτί. Αγχώθηκα πάλι 

Ναι φυσικο ειναι να αγχώνεσαι , μόνο που βλέπουμε αίμα μας πιάνει πανικός,  φαντάζομαι θα είσαι ξάπλα κ θα ξεκουράζεται ε ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαριευα είπε:

Κοριτσι οι γιατροι να ξερεις δεν τα εξηγουνε..εγω εχω περιεργεια κ μ αρεσει κιολας να μαθαινω κ εκατσα κ διαβασα αρκετα κ με συζητηση με φιλο γιατρο εμαθα διαφορα..αλλα κυριως καταλαβα ειναι ολα σχετικα..κ αναλογα τη γυναικα παει..γι αυτο κ μερικοι γιατροι βασιζονται πολυ στις ορμονικες,αλλοι καθολου κ αλλοι λιγο..γιατι εχουν δει τα ματια τους πολλα κ ολα να ανατρεπονται...καμια φορα κ σε καθε κυκλο...με την fsh οχι τοσο(οσο πιο χαμηλη,τοσο το καλυτερο)..με την Ε2 πανω απο 50 οντως ισως κυστη(η αλλη ωοθηκη μπορει να ναι μια χαρα ομως)..η lh ομως ειναι το μπερδεμα του αιωνα..οντως πρεπει να ναι ιση για εναν τελειο κυκλο..ομως σουπερ γονιμοποιησεις μπορει να χεις κ με ανιση..το προβλημα μ αυτην ειναι μην αναβοκατεβαινει κατα τη διαρκεια της διεγερσης(σε φυσικους η ηπιους κυκλους),ασχετα απ την ωορρηξια..γιατι εκει μπορει να επηρρεασει την ποιοτητα των ωραριων..Το αλλο θεμα μ αυτη τη χαζοlh ειναι οτι επηρρεαζεται αρκετα απ το αν εχουμε αγχος..δεν αποκλειεται την επομενη των εξετασεων σου αν ησουν κουλ,να εστρωνε η τιμη της..Και εννοειται οπως ισχυει κ με τις υπολοιπες ορμονες,γινονται μπουγαδα καθως μεγαλωνουμε κ μπρεδευουν κ τους γιατρους κ μας..ομως ολα στον υπερηχο φαινονται,δεν κρυβονται..οποτε εμπιστευσου το γιατρο αν σου ειπε να προχωρησετε σε διεγερση..Οπως σου ειπαν κ τα κοριτσια,οι τιμες σου ειναι πολυ καλες!!!

Εγω μετα απο μπολικη ερευνα πηρα τις lifertil..αν δε θελεις να δωσεις τοσο χρημα,εφοσον δεν εχεις κ θεμα με ποιοτητα ωαριων(εχεις συμπαθεστατη fsh) και δεν εχεις χαμηλη αμη, παρε απλο συμπληρωμα οπως πχ Mollers total..

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Με φυσική σύλληψη έχουμε πετύχει την μια κύηση και την άλλη βιοχημική. Από δική μου πρωτοβουλία έκανα εξετάσεις ορμονικές. 

Απλά έγραψα στο θέμα αυτό γιατί οι γυναίκες που έχουν μπει στην διαδικασία της εξωσωματικής σίγουρα για να έχουν καταλήξει εκεί έχουν κάνει εξετάσεις και ίσως ξέρουν. 

Μήπως η σωστή αναλογία FSH/LH σχετίζεται και με τον κύκλο? Δηλαδή για κύκλο 28 ημερών? 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορτισα πήραμε 5!! :D μακαρι να γονιμοποιηθουν τα 2 έστω αλλά τα πήγαμε πολύ καλά! 

Τι όμορφα νέα!! Σου εύχομαι να είναι και τα 5 τυχερά και να γίνουν υπέροχες βλαστοκύστες!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Τι όμορφα νέα!! Σου εύχομαι να είναι και τα 5 τυχερά και να γίνουν υπέροχες βλαστοκύστες!!

Ειμαι τυχερή στο θέμα αυτό γτ τα βάζω 3ων ημερών. Εμεινα 1 φορα έγκυος με 3ων και τωρα δεν αλλάζουμε! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...