Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Γειά σας και από μένα κορίτσια!!!

Εύχομαι σε όσες ξεκινουν την προσπάθεια καλή δύναμη, και σε όσες περιμένουν για αποτέλεσμα να έχουν τεράστιες χοριακες μέσα από την καρδιά μου!!!! 

Εγώ μετά από 5 αποβολες,( 3 παλινδρομες, 1 βιοχημικη και 1 κενο σακο) μπήκα και εγώ στον "χορό" της εξωσωματικής. 

Έκανα 01.11.22 εμβρυομεταφορά με 2 εμβρυα κατεψυγμένα 3 ημερών. Μου είπαν το Σάββατο 12.11 να κάνω χοριακη , αλλά εδώ στη Γερμανια που μενω δεν βρίσκω προς στιγμήν κάποιο μικροβιολογικο να είναι ανοιχτό Σάββατο. (Την εμβρυομεταφοράτην εκανα Ελλάδα).  Λέτε αν κάνω Παρασκευή θα δείξει? Θα σκάσω από την αγωνία μου μέχρι Δευτέρα μετά. 

 

Εύχομαι σε όλες μας να εκπληρωθεί το όνειρο μας και να γίνουμε Μανούλες!!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , Angot είπε:

Ειμαι τυχερή στο θέμα αυτό γτ τα βάζω 3ων ημερών. Εμεινα 1 φορα έγκυος με 3ων και τωρα δεν αλλάζουμε! 

Και πολύ καλά κάνετε. Εγώ με δύο άριστες βλαστοκύστες (4ΑΑ) δεν είχα καλά αποτελέσματα, αρχικά πήραμε θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν κράτησε για πολύ (βιοχημική) και έχω προβληματιστεί για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Και πολύ καλά κάνετε. Εγώ με δύο άριστες βλαστοκύστες (4ΑΑ) δεν είχα καλά αποτελέσματα, αρχικά πήραμε θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν κράτησε για πολύ (βιοχημική) και έχω προβληματιστεί για την συνέχεια.

Εχεις κατάψυξη εμβρυακια για επόμενη εμβρυομεταφορά;  εγώ έκανα διακοπή κυησης μετά την αυχενική λόγω τρισωμιαε του μωρού 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

Εχεις κατάψυξη εμβρυακια για επόμενη εμβρυομεταφορά;  εγώ έκανα διακοπή κυησης μετά την αυχενική λόγω τρισωμιαε του μωρού 

Ναι, έχω αλλά είναι μόνο ένα, σχεδόν άριστο (3ΑΑ). Δεν είχαμε επιτυχία με δύο άριστα και θα υπάρξει επιτυχία με μόνο ένα; Έχω αφήσει αυτόν τον κύκλο για να ηρεμίσω και στον επόμενο θα αποφασίσω, αλλά δεν το βλέπω και πολύ θετικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariam23 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Με φυσική σύλληψη έχουμε πετύχει την μια κύηση και την άλλη βιοχημική. Από δική μου πρωτοβουλία έκανα εξετάσεις ορμονικές. 

Απλά έγραψα στο θέμα αυτό γιατί οι γυναίκες που έχουν μπει στην διαδικασία της εξωσωματικής σίγουρα για να έχουν καταλήξει εκεί έχουν κάνει εξετάσεις και ίσως ξέρουν. 

Μήπως η σωστή αναλογία FSH/LH σχετίζεται και με τον κύκλο? Δηλαδή για κύκλο 28 ημερών? 

Α ωραια κοριτσι που δε χρειαζεται να πας εξωσωματικα! Δεν ειμαι γιατρος,αλλα απ οσο γνωριζω οχι δεν εχει να κανει με τον κυκλο..μπορεις να χεις κυκλο κ 24,25,26 ημερων κ να ειναι μια χαρα οι τιμες..συνηθως εχει να κανει με την ηλικια...Καλα εκανες κ εκανες ορμονικες,να χεις μια εικονα..θα δεις,αν ξανακανεις καποια στιγμη,οτι μπορει να ναι σε αναλογια κ η lh..μη σε αγχωνει..ελπιζω να χεις κανει κ ΑΜΗ..θα χεις καλυτερη εικονα συνολικα...Καλες προσπαθειες!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτό το θέμα με τις σκάλες και εγώ το σκέφτομαι ,γιατί και εμείς έχουμε σκάλες στο σπίτι μας και είναι παλιά ξύλινη και είναι λίγο απότομη ή εμένα μου φαίνεται τουλαχιστον έτσι. Και εγώ σκέφτομαι να κοιμάμαι στο καναπέ της πρώτες ημέρες ,δε ξέρω θα ρωτήσω και το γιατρό να δω τι θα μου πει όταν έρθει η ώρα ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EvgeniaCher είπε:

Ναι, έχω αλλά είναι μόνο ένα, σχεδόν άριστο (3ΑΑ). Δεν είχαμε επιτυχία με δύο άριστα και θα υπάρξει επιτυχία με μόνο ένα; Έχω αφήσει αυτόν τον κύκλο για να ηρεμίσω και στον επόμενο θα αποφασίσω, αλλά δεν το βλέπω και πολύ θετικά.

Είχες επιτυχημένη εξωσωματικη άσχετα με το αποτέλεσμα εμφύτευση έγινε... Οχι, και γω στη θέση σου 2 θα περίμενα να βάλω!! Αλλα έχουμε δει και πολλές φορές κοπέλες που λένε θα βάλω αυτό το ένα για να πάω με διαφορετικό πρωτόκολλο, και βλέπουμε ότι τλκ μένουν έγκυος με αυτό το 1... 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Texas είπε:

Χαχα λέω μήπως αν κοιμηθώ στον καναπέ και σηκωθώ σαν σίγμα τελικό η πιαστώ επηρεάσω αρνητικά … τι να κάνω και εγώ η καψερη που μετά από τις αποτυχίες κάθομαι και σκευτομαι τι λάθη έκανα και την παραμικρή μου κίνηση αν έπαιξε ρόλο στην αποτυχία ..

Θα σου πω τι είχα κάνει εγώ που μένω σε μεζονέτα στις ετ μου και σε αυτήν που πέτυχε. Όπως είπε η @kateriiina25 κοιμόμουνα μια χαρα στο βολικό μου κρεβατακι και το πρωί αφού έκανα το μποτε μου κατέβαινα και ξανά ανέβαινα τσούκου τσούκου το βράδυ μόνο για ύπνο για τις 3 πρωτες μέρες.Με τις σκάλες μόνο σε εκείνη την εγκυμοσύνη δυσκολεύτηκα γιατί είχα την 10η εβδομάδα αιμορραγία όποτε αναγκαστικά κοιμομουνα στον καναπέ. Αν ήταν στο χέρι μου παντως δεν θα εμένα σε σπίτι με εσωτερικές σκάλες.

@Kallo προσπάθησε να ξεκουράσεις και μην ασχολείσαι ούτε με τις δουλειές του σπιτιού. Όλα καλά θα πάνε!

@Angot μου γλυκιά ευχομαι καλές  γονιμοποιήσεις τώρα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Linoula είπε:

Θα σου πω τι είχα κάνει εγώ που μένω σε μεζονέτα στις ετ μου και σε αυτήν που πέτυχε. Όπως είπε η @kateriiina25 κοιμόμουνα μια χαρα στο βολικό μου κρεβατακι και το πρωί αφού έκανα το μποτε μου κατέβαινα και ξανά ανέβαινα τσούκου τσούκου το βράδυ μόνο για ύπνο για τις 3 πρωτες μέρες.Με τις σκάλες μόνο σε εκείνη την εγκυμοσύνη δυσκολεύτηκα γιατί είχα την 10η εβδομάδα αιμορραγία όποτε αναγκαστικά κοιμομουνα στον καναπέ. Αν ήταν στο χέρι μου παντως δεν θα εμένα σε σπίτι με εσωτερικές σκάλες.

@Kallo προσπάθησε να ξεκουράσεις και μην ασχολείσαι ούτε με τις δουλειές του σπιτιού. Όλα καλά θα πάνε!

@Angot μου γλυκιά ευχομαι καλές  γονιμοποιήσεις τώρα!

@Texas και γω αυτό ακριβώς έκανα, το σπίτι μου είναι μεζονέτα, ανέβαινα 1 φορα μόνο  για να πέσω για ύπνο!  

@Linoula σε ευχαριστώ πάρα πολύ το πρωί θα μάθω πόσα προχώρησαν! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Ναι φυσικο ειναι να αγχώνεσαι , μόνο που βλέπουμε αίμα μας πιάνει πανικός,  φαντάζομαι θα είσαι ξάπλα κ θα ξεκουράζεται ε ; 

Ναι ξάπλα συνέχεια. Μόνο για τουαλέτα σηκώνομαι 

πρίν από 23 λεπτά , Linoula είπε:

Θα σου πω τι είχα κάνει εγώ που μένω σε μεζονέτα στις ετ μου και σε αυτήν που πέτυχε. Όπως είπε η @kateriiina25 κοιμόμουνα μια χαρα στο βολικό μου κρεβατακι και το πρωί αφού έκανα το μποτε μου κατέβαινα και ξανά ανέβαινα τσούκου τσούκου το βράδυ μόνο για ύπνο για τις 3 πρωτες μέρες.Με τις σκάλες μόνο σε εκείνη την εγκυμοσύνη δυσκολεύτηκα γιατί είχα την 10η εβδομάδα αιμορραγία όποτε αναγκαστικά κοιμομουνα στον καναπέ. Αν ήταν στο χέρι μου παντως δεν θα εμένα σε σπίτι με εσωτερικές σκάλες.

@Kallo προσπάθησε να ξεκουράσεις και μην ασχολείσαι ούτε με τις δουλειές του σπιτιού. Όλα καλά θα πάνε!

@Angot μου γλυκιά ευχομαι καλές  γονιμοποιήσεις τώρα!

Ναι κορίτσι μου τώρα μόνο ξεκούραση. Μόνο να είναι καλά το μωράκι μου με νοιάζει. Τίποτα άλλο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Sonne said:

Γειά σας και από μένα κορίτσια!!!

Εύχομαι σε όσες ξεκινουν την προσπάθεια καλή δύναμη, και σε όσες περιμένουν για αποτέλεσμα να έχουν τεράστιες χοριακες μέσα από την καρδιά μου!!!! 

Εγώ μετά από 5 αποβολες,( 3 παλινδρομες, 1 βιοχημικη και 1 κενο σακο) μπήκα και εγώ στον "χορό" της εξωσωματικής. 

Έκανα 01.11.22 εμβρυομεταφορά με 2 εμβρυα κατεψυγμένα 3 ημερών. Μου είπαν το Σάββατο 12.11 να κάνω χοριακη , αλλά εδώ στη Γερμανια που μενω δεν βρίσκω προς στιγμήν κάποιο μικροβιολογικο να είναι ανοιχτό Σάββατο. (Την εμβρυομεταφοράτην εκανα Ελλάδα).  Λέτε αν κάνω Παρασκευή θα δείξει? Θα σκάσω από την αγωνία μου μέχρι Δευτέρα μετά. 

 

Εύχομαι σε όλες μας να εκπληρωθεί το όνειρο μας και να γίνουμε Μανούλες!!!! 

Πολλα κοριτσια κανουν κ 9η κ 10η μερα χοριακη απο μονες τους γιατι εχουν αγωνια...η και το τεστ απ το φαρμακειο...Αν εχεις κοντα νοσοκομειο σιγουρα θα μπορεις κ εκει το Σαββατο..Αλλιως κανε την Παρασκευη οσο πιο αργα στη μερα γινεται(βεβαιως κ κατι θα δειξει) κ αν ο γιατρος ζητησει τιμη  κ τη Δευτερα,τοτε ξανακανεις..Ευχομαι να χεις υπεροχα νεα!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, foza said:

Καλημέρα κορίτσια 9η μέρα ετ σημερα  έκανα ένα τεστ ούρων αρνητικό βγήκε την Τετάρτη θα κάνω και μια χοριακη και βλέπουμε 

Καλημερα κοριτσι..το ξερεις οτι το αποτελεσμα απ το τεστ ουρων δεν ειναι απαραιτητα ενδεικτικο..δεν ειναι τοσο ευαισθητο..μια κατεψυγμενη βλαστοκυστη αναλογα τον οργανισμο της καθε γυναικας θελει απο 7 εως 10 μερες για να δειξει την ορμονη...οποτε μη χανεις ελπιδα μεχρι την Τεταρτη...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Μαριευα said:

Πολλα κοριτσια κανουν κ 9η κ 10η μερα χοριακη απο μονες τους γιατι εχουν αγωνια...η και το τεστ απ το φαρμακειο...Αν εχεις κοντα νοσοκομειο σιγουρα θα μπορεις κ εκει το Σαββατο..Αλλιως κανε την Παρασκευη οσο πιο αργα στη μερα γινεται(βεβαιως κ κατι θα δειξει) κ αν ο γιατρος ζητησει τιμη  κ τη Δευτερα,τοτε ξανακανεις..Ευχομαι να χεις υπεροχα νεα!!

Μαριευα σε ευχαριστώ πολύ!!! 

Θα πάω την Παρασκευή να κάνω χοριακη. Ακόμα όμως και η Παρασκευή φαντάζει πολύ πολύ μακρινή!! :oops:

4 και σήμερα λοιπόν!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Μαριευα είπε:

Καλημερα κοριτσι..το ξερεις οτι το αποτελεσμα απ το τεστ ουρων δεν ειναι απαραιτητα ενδεικτικο..δεν ειναι τοσο ευαισθητο..μια κατεψυγμενη βλαστοκυστη αναλογα τον οργανισμο της καθε γυναικας θελει απο 7 εως 10 μερες για να δειξει την ορμονη...οποτε μη χανεις ελπιδα μεχρι την Τεταρτη...

Μακάρι να είναι λάθος αυτό εύχομαι !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...