Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, foza είπε:

Μακάρι να είναι λάθος αυτό εύχομαι !!

Αυτό το μπέρδεμα με τα τεστ δεν παλεύεται. Όταν θα κάνω την επόμενη ετ θα κάνω υπομονή μέχρι τη χοριακή. Μη δίνεις ακόμα σημασία στο αποτέλεσμα, κάνε υπομονή μέχρι την χοριακή. Πολύ πιθανό να εκπλαγείς ευχάριστα :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Angot είπε:

Είχες επιτυχημένη εξωσωματικη άσχετα με το αποτέλεσμα εμφύτευση έγινε... Οχι, και γω στη θέση σου 2 θα περίμενα να βάλω!! Αλλα έχουμε δει και πολλές φορές κοπέλες που λένε θα βάλω αυτό το ένα για να πάω με διαφορετικό πρωτόκολλο, και βλέπουμε ότι τλκ μένουν έγκυος με αυτό το 1... 

Πράγματι έχω διαβάσει μέσα από εδώ ότι αρκετές κοπέλες με μεταφορά μιας μόνο βλαστοκύστης απέκτησαν τα παιδάκια τους. Το θέμα είναι ότι για να μπορέσω να βάλω δύο θα πρέπει να κάνω από την αρχή διέγερση για να αποκτήσω περισσότερα εμβρυάκια αλλά από την στιγμή που υπάρχει ένα στην κατάψυξη δεν μπορούν μέσω του ΕΟΠΠΥ να μου δικαιολογήσουν τα φάρμακα παρόλο που έχω πάρει έγκριση από την επιτροπή για δύο κύκλους. 

Σε ενημέρωσαν για την εξέλιξη των ωαρίων  σου ή περιμένεις μέσα στην ημέρα;

3 ώρες πρίν, foza είπε:

Καλημέρα κορίτσια 9η μέρα ετ σημερα  έκανα ένα τεστ ούρων αρνητικό βγήκε την Τετάρτη θα κάνω και μια χοριακη και βλέπουμε 

Καλημέρα σου!! Θεωρώ ότι είναι νωρίς για τεστ, ειδικά των ούρων που δεν είναι και τόσο ευαίσθητα. Υπομονή θα περάσουν και αυτές οι δύο μέρες και πρωί πρωί Τετάρτης κάνεις την χοριακή σου. Εύχομαι να είναι υψηλή :) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μακάρι τι να πω γιατί και στην 1η αν και δεν ήταν βλαστοκυστες εκανα ήταν αρνητικό και είχε βγει και η χοριακη 0 
απογοητευτηκα είναι η αλήθεια γιατί αυτήν τη φορά το πίστευα τοοοοόσο ποκυ ότι πέτυχε και μου ήρθε κάπως το αρνητικό ας ελπίσουμε να αλλάξει!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια, ευχομαι θετικές χοριακές σε αυτές που είναι σε αναμονη. Εχω κλείσει ραντεβου με την Οικονομοπουλου στο Ελενα για την 1η Δεκεμβριου στις 9:00 αλλά δυστυχώς δεν μπορω να πάω, μήπως κάποια κοπέλα εχει ραντεβου για μεταγενεστερη ημερομηνία και θέλει να αλλάξουμε; Αν όχι θα ενημερωσω εδω οτι θα το ακυρωσω ώστε αν θέλει να το κλείσει κάποια. Επίσης μήπως γνωρίζετε καθε πότε "ανεβαζουν" τα νεα ραντεβού στο site 1535 για την Οικονομοπουλου; Εχω κουραστει να μπαίνω και να τσεκαρω αλλά δεν βρίσκω κανένα διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EvgeniaCher είπε:

Πράγματι έχω διαβάσει μέσα από εδώ ότι αρκετές κοπέλες με μεταφορά μιας μόνο βλαστοκύστης απέκτησαν τα παιδάκια τους. Το θέμα είναι ότι για να μπορέσω να βάλω δύο θα πρέπει να κάνω από την αρχή διέγερση για να αποκτήσω περισσότερα εμβρυάκια αλλά από την στιγμή που υπάρχει ένα στην κατάψυξη δεν μπορούν μέσω του ΕΟΠΠΥ να μου δικαιολογήσουν τα φάρμακα παρόλο που έχω πάρει έγκριση από την επιτροπή για δύο κύκλους. 

Σε ενημέρωσαν για την εξέλιξη των ωαρίων  σου ή περιμένεις μέσα στην ημέρα;

Καλημέρα σου!! Θεωρώ ότι είναι νωρίς για τεστ, ειδικά των ούρων που δεν είναι και τόσο ευαίσθητα. Υπομονή θα περάσουν και αυτές οι δύο μέρες και πρωί πρωί Τετάρτης κάνεις την χοριακή σου. Εύχομαι να είναι υψηλή :) 

Μην πάρεις φαρμακα, παρε το ωάριο του φυσικού κυκλου... Εγω πχ παίρνω κλομιφεν χαπάκια και κάνουν περίπου 2 ευρώ αν θυμάμαι καλά! Έτσι κι αλλιώς για το 1 πας ώστε να βάλεις 2! Απλως είναι λόγο ρίσκο γτ δεν ξέρεις αν θα φτάσει βλαστοκύστη! 

Εγω ακόμα περιμένω!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, foza είπε:

Καλημέρα κορίτσια 9η μέρα ετ σημερα  έκανα ένα τεστ ούρων αρνητικό βγήκε την Τετάρτη θα κάνω και μια χοριακη και βλέπουμε 

Πολλές φορές τα τεστ δεν ανιχνεύουν τόσο νωρίς.. Φαντάζομαι την απογοήτευση σου αλλά κάνε λίγο υπομονή. Ίσως όλα να πάνε καλά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Angot είπε:

Μην πάρεις φαρμακα, παρε το ωάριο του φυσικού κυκλου... Εγω πχ παίρνω κλομιφεν χαπάκια και κάνουν περίπου 2 ευρώ αν θυμάμαι καλά! Έτσι κι αλλιώς για το 1 πας ώστε να βάλεις 2! Απλως είναι λόγο ρίσκο γτ δεν ξέρεις αν θα φτάσει βλαστοκύστη! 

Εγω ακόμα περιμένω!! 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ο ιατρός μου δεν μου έχει αναφέρει αυτό το ενδεχόμενο παρόλο που του είπα ότι δεν θέλω να κάνω μεταφορά μόνο 1 βλαστοκύστης. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2022 at 11:51 ΠΜ, Angot είπε:

Κορτισα πήραμε 5!! :D μακαρι να γονιμοποιηθουν τα 2 έστω αλλά τα πήγαμε πολύ καλά! 

Να γονιμοποιηθούν όλα εύχομαι! Καλή επιτυχία ❤️

22 ώρες πρίν, froufrou80 είπε:

Συγχαρητήρια για τα καλά νέα! Κορίτσια, έχω έναν προβληματισμό....Θα πρέπει να αφαιρέσω ένα τεράστιο υπορογόνιο ινομύωμα πρίν την εμβρυομεταφορά....Ο εξωσωματικός μου μου πρότεινε να το αφαιρέσω σε αυτόν...Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να έχει αυτός τον πρώτο λόγο μιας και θα κάνουμε μαζί την ετ. Όμως, ο προβληματισμός μου είναι αν θα πρέπει να διαλέξω κάποιον άλλον, πιο εξειδικευμένο σε ενδοσκοπικές επεμβάσεις;;;

Καλησπέρα froufou ,πρέπει να το βγάλεις; Είπες υπορογονιο άρα δεν είναι μέσα στη μήτρα σωστά; Είναι από έξω ,έχεις πάρει και άλλη γνώμη; Καλό θα ήταν ,συνήθως επηρεάζουν μέσα στη μήτρα και πρέπει να βγαίνουν ,..

.

21 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Kαλησπερα κορίτσια. Να σας κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρει κάποια? 

Στις εξετάσεις ορμονών,, σας είπε ποτέ κάποιος γιατρός ότι το ιδανικό είναι να έχουμε FSH/LH =1? 

Κάπου το διάβασα στο ίντερνετ και εμένα δεν βγαίνει τόσο. 

Ωστόσο και η γυναικολόγος μου αλλά και η ενδοκρινολόγος μου, είδαν τις εξετάσεις μου και μου είπαν ότι ήταν μια χαρά..

 

Πώς το υπολογίζουμε αυτό; fsh δια lh ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maroxmarox είπε:

Να γονιμοποιηθούν όλα εύχομαι! Καλή επιτυχία ❤️

Καλησπέρα froufou ,πρέπει να το βγάλεις; Είπες υπορογονιο άρα δεν είναι μέσα στη μήτρα σωστά; Είναι από έξω ,έχεις πάρει και άλλη γνώμη; Καλό θα ήταν ,συνήθως επηρεάζουν μέσα στη μήτρα και πρέπει να βγαίνουν ,..

.

Πώς το υπολογίζουμε αυτό; fsh δια lh ?

Ναι. Αλλά υποθέτω ότι αυτό είναι το ιδανικό. Όπως και καλά ιδανικό είναι να έχεις 28 ημέρες κύκλο. Δεν σημαίνει ότι αυτή που έχει 25 'η 35 έχει πρόβλημα. 

Έτσι νομίζω θα λειτουργεί και αυτο το κλασμα  τιμών. Δεν είμαστε ρομπότ για να έχουμε τον απόλυτο άσσο. 

Απ'οσο διαβάζω όμως σε ξένα άρθρα, κοιτάνε πολύ την fsh με την Ε2 . Διότι υψηλή Ε2 υποδηλώνει ότι ο οργανισμός δουλεύει πιο σκληρά για να παράξει ωάρια. Άρα υποδηλώνει ίσως μειωμένα αποθέματα.  Επίσης αυξημένη τιμή Ε2  μπορεί 'τεχνητα ' να κρύψει την υψηλή fsh και να δώσει ψευδώς καλό αποτέλεσμα (την χαμηλή fsh)

 

Όπως και να έχει επειδή απ'οσο κατάλαβα αυτές οι εξετάσεις είναι πάντα συνδιαστικες όχι μόνο μεταξύ τους αλλά και με την εικόνα την γενικότερη της γυναίκας (ιστορικό, Παπ, υπέρηχος) καλό είναι οι γιατροί να έχουν τελική αξιολόγηση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια τα 2 μου είπαν.. 

Μπράβο σου!!!

3 ώρες πρίν, foza είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια μακάρι τι να πω γιατί και στην 1η αν και δεν ήταν βλαστοκυστες εκανα ήταν αρνητικό και είχε βγει και η χοριακη 0 
απογοητευτηκα είναι η αλήθεια γιατί αυτήν τη φορά το πίστευα τοοοοόσο ποκυ ότι πέτυχε και μου ήρθε κάπως το αρνητικό ας ελπίσουμε να αλλάξει!!! 

Να σκέφτεσαι ότι έκανες τεστ δύο μέρες νωρίτερα από την αναμενόμενη, αυτό δεν σημαίνει τίποτα!!! Εγώ από την αγωνία μου είχα κάνει μια μέρα πριν την β χοριακή τεστ ούρων το οποίο είχε βγει αρνητικό και την επόμενη μέρα η β χοριακή είχε βγει θετική, δυστυχώς κατέληξε σε βιομηχανική αλλά εμφύτευση είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Σποράκι είπε:

Μπράβο! Έχεις τα τρία έμβρυα που ήθελες. Τώρα πας για ετ στον επόμενο κύκλο;

Ναι στον επόμενο κύκλο.. Θα βάλω 2.! Μακάρι να φτάσουν και τα 2, 3ων ημερών 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Angot είπε:

Ναι στον επόμενο κύκλο.. Θα βάλω 2.! Μακάρι να φτάσουν και τα 2, 3ων ημερών 

Θα φτάσουν. Το δύσκολο είναι μέχρι εδώ, αφού γονιμοποιήθηκαν θα προχωρήσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...