Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew said:

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

      Σου ευχόμαστε καλή επιτυχία !!!! 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλησπέρα κοριτσι και από Εμενα.

Εκανα πρόσφατα φυσικό, και από ότι εχω καταλάβει μέχρι τώρα σε κάθε κύκλο, στην αρχή μπορεί να έχουμε αρκετά ωοθηλακια από τα οποία ένα θα επικρατήσει, θα μεγαλώσει και θα έχει (ή όχι) το ωάριο του μήνα μας μέσα. Μερικές φορές, σπάνια χωρίς φαρμακευτικη υποστήριξη μπορεί να έχουμε 2 και έτσι προκύπτουν και τα έτερο ζυγά δίδυμα. 
Δεν ξέρω πως μπορεί να είχες πολλά και όλα κενά. Ίσως ήταν κύστες; 
Και εγώ στον φυσικό που έκανα είχα μέχρι και την ωοληψια 2, ένα μεγάλο που μας παραπλάνησε και κάναμε την ωοληψια, και τελικά ήταν κενό και ενα μικρούλη που είχε το ωάριο του μήνα μέσα, εκεί δίπλα κολλημένο (όπως το ειδα αρον υπέρηχο)

Μεγαλη προσοχη με τις κύστες, κυρίως αν πάρεις φάρμακα. Ορμόνες τσέκαρες αυτόν τον μήνα με το φυσικό κύκλο; 

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ  για τις πληροφοριες! τώρα αρχίζω σιγά σιγά να τα ξεκαθαρίζω... Ναι είχα κάνει εξετάσεις ήταν όλα καλά! Τώρα στην επόμενη περίοδο μου πε να πάρω αντισυλληπτικα και στη μεθεπόμενη να πάω να με δει την 1η-2η μέρα αν είναι όλα καλά  για να ξεκινήσω ενέσεις. Μου πε να χω πάρει όμως και  τις puregon 600 γιατί μπορεί να χρειαστεί να τις ξεκινήσω από τότε . Αλλά την ποσότητα της ένεσης δεν την καθορίζουν ύστερα από τις εξετάσεις αίματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , ZoiD83 είπε:

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ  για τις πληροφοριες! τώρα αρχίζω σιγά σιγά να τα ξεκαθαρίζω... Ναι είχα κάνει εξετάσεις ήταν όλα καλά! Τώρα στην επόμενη περίοδο μου πε να πάρω αντισυλληπτικα και στη μεθεπόμενη να πάω να με δει την 1η-2η μέρα αν είναι όλα καλά  για να ξεκινήσω ενέσεις. Μου πε να χω πάρει όμως και  τις puregon 600 γιατί μπορεί να χρειαστεί να τις ξεκινήσω από τότε . Αλλά την ποσότητα της ένεσης δεν την καθορίζουν ύστερα από τις εξετάσεις αίματος?

Θυμάσαι Ε2 στην αρχή του κύκλου; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ZoiD83 είπε:

Επίσης άλλη απορία... η ποσότητα της πρώτης ένεσης δεν καθορίζεται ύστερα από τις εξετάσεις αίματος?

Το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσει καθορίζεται από τις ορμονολογικές που λογικα έχεις ήδη κάνει. ΑΜΗ, fsh… Συνήθως ζητάνε πάλι δεύτερη μέρα του κύκλου να δουν αν είναι όλα καλά και ξεκινάς αλλιώς μετά 7η μέρα. Το πώς θα προχωρήσεις με τις ενέσεις καθορίζεται από τους υπερήχους και τις ορμονολογικές που θα κάνεις παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Chris_V είπε:

Θυμάσαι Ε2 στην αρχή του κύκλου; 

Έχει δει το προφίλ σου, FSH, AMH και τις άλλες και έχει ήδη μια ιδέα τι δόση θα σου δώσει. Μετά θα μέτρας  καθε 2 μέρες  Ε2 για να δείτε αν χρειαστεί να την αλλάξατε. Θα σου κάνει και υπέρηχους παράλληλα 

πρίν από 16 λεπτά , Σποράκι είπε:

Το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσει καθορίζεται από τις ορμονολογικές που λογικα έχεις ήδη κάνει. ΑΜΗ, fsh… Συνήθως ζητάνε πάλι δεύτερη μέρα του κύκλου να δουν αν είναι όλα καλά και ξεκινάς αλλιώς μετά 7η μέρα. Το πώς θα προχωρήσεις με τις ενέσεις καθορίζεται από τους υπερήχους και τις ορμονολογικές που θα κάνεις παράλληλα.

Πιάσε κόκκινο που λένε, τα ίδια γράψαμε! 
Να πηγαίναμε σε κανένα κεντρο τα απογεύματα να δίναμε οδηγίες :wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , ZoiD83 είπε:

104,6 pg/ml

Αν ήταν 2η-3η μέρα κύκλου είναι λιγακι ανεβασμένη, λογικά πρέπει να είναι 30-50, που δείχνει ότι δεν υπάρχει κύστη από τον προηγούμενο κύκλο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Chris_V είπε:

Αν ήταν 2η-3η μέρα κύκλου είναι λιγακι ανεβασμένη, λογικά πρέπει να είναι 30-50, που δείχνει ότι δεν υπάρχει κύστη από τον προηγούμενο κύκλο 

Ήταν 3η μέρα του κύκλου. Άρα δεν θα έπρεπε να είχε προχωρήσει σε ωοληψια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ZoiD83 είπε:

Ήταν 3η μέρα του κύκλου. Άρα δεν θα έπρεπε να είχε προχωρήσει σε ωοληψια?

Δεν νομίζω να σχετίζεται, δίνει εικόνα για τον κύκλο, αν έχει προϋπάρχοντα κυστικα 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Με τον σύζυγό έχουνε κάνει τις εξετάσεις που ζητήθηκαν και περιμένουμε μόνο τα αποτελέσματα από τον καρυοτοπο ώστε να πάμε στο 2ο ραντεβού με τον γιατρό με τις εξετάσεις μαζεμένες. 

Κλείσαμε όμως ραντεβου κ με την επιτροπή για Φλεβάρη.

Αυτό που με έβαλε σε σκέψεις είναι πως στον υπέρηχο που μου έγινε ο γιατρός συμπέρανε πως η αριστερή ωοθήκη εφάπτεται της μήτρας και ζήτησε από τη μαία να το καταχωρίσει ότι ίσως να υπάρχει δυσκολία προσέγγισης της.......Εχει καποια άλλη παρομοια εμπειρία;

να αναφέρω επίσης πως το 2021 είχα εξωμητριο από φυσική επαφή στην αριστερή σάλπιγγα και σκέφτηκα μήπως έφταιγε αυτό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Chris_V είπε:

Έχει δει το προφίλ σου, FSH, AMH και τις άλλες και έχει ήδη μια ιδέα τι δόση θα σου δώσει. Μετά θα μέτρας  καθε 2 μέρες  Ε2 για να δείτε αν χρειαστεί να την αλλάξατε. Θα σου κάνει και υπέρηχους παράλληλα 

Πιάσε κόκκινο που λένε, τα ίδια γράψαμε! 
Να πηγαίναμε σε κανένα κεντρο τα απογεύματα να δίναμε οδηγίες :wink:

Χαχαχα, να βγάζουμε και τίποτα όμως, όχι μόνο να δίνουμε B)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Αγάπ said:

 @vasoula88

Κι εγώ ετ μετά τις γιορτές....τι ωραιααα

Εμένα μου ειπε να κάνω μια καλλιέργεια λίγες μέρες πριν να ξεκινήσουμε τις ορμόνες για να προλάβουμε κάποιο χαζο μικρόβιο, εάν τυχον υπάρχει. Παίρνω ένα συμπλήρωμα διατροφής με σίδηρο και φολικο οξύ, C,D.

Και μια εβδομάδα γαλακτοβακιλλους, eva biolact υποθετα

@kateriiina25 Δεν ξερω εαν κανει παραπάνω γάλακτοβ...να σου πω την αλήθεια έχει μέσα 10 το κουτί κι έλεγα μήπως χρησιμοποιήσω 1 την εβδομάδα σαν συντήρηση μέχρι την ετ. Αλλα φοβάμαι μην κάνω βλακεια

Κοιτά, εγώ παίρνω και αντιβιώσεις και κάνω και εγχύσεις οπότε είναι απαραίτητο να παίρνω προβιοτικά και να βάζω και υπόθετα. Παρόλα αυτά να σου πω πως δεν έχω ακούσει ποτέ ότι οι γαλακτοβάκιλλοι μπορεί να είναι παραπάνω από όσο πρέπει και να δημιουργήσουν και πρόβλημα. Τα κολπικά υπόθετα ειδικά μπορείς να τα χρησιμοποιείς και εντελώς προληπτικά 1 την εβδομάδα άσχετα με εξωσωματικές, προβλήματα κτλ. 

59 minutes ago, Σποράκι said:

Πέντε σε φυσικό κύκλο;;; Κάτι δεν καταλαβαίνω. Αν όντως είχες 5 εννοείται πως πρέπει να πάρεις φάρμακα να δοκιμάσεις.

 

52 minutes ago, ZoiD83 said:

Μα και μένα όταν μου είπε ότι έχω 5 από μονη μου φάνηκαν μια χαρα και για την ηλικία μου! Αλλά συνέχεια μου έλεγε ότι είναι λίγα οπότε και εγω έλεγα οκ ότι πεις! Δεν ξέρω και γω κάπου έχω μπερδευτεί... Τώρα ελπίζω να φτιάξει ο κύκλος μου... για να συνεχίσω...

Προφανώς εννοεί τις καταβολές, τα ωοθυλάκια δηλαδή που φαίνονται στην αρχή του κύκλου πριν μεγαλώσει το ένα του κύκλου.  

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ZoiD83 είπε:

Ήταν 3η μέρα του κύκλου. Άρα δεν θα έπρεπε να είχε προχωρήσει σε ωοληψια?

Εφόσον ήσουν σε φυσικό κύκλο θα προχωρούσε σε ωοληψια, ίσως να μην ξεκινούσες ενέσεις με αυτή την τιμή. Πάντως εφόσον έχεις καταβολές μπορεί να πάει καλά το πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Chris_V είπε:

Δεν νομίζω να σχετίζεται, δίνει εικόνα για τον κύκλο, αν έχει προϋπάρχοντα κυστικα 

Μάλιστα.... αρχίζω σιγά σιγά και τα ξεδιαλυνω...είναι τόσα πολλά... Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κοιτά, εγώ παίρνω και αντιβιώσεις και κάνω και εγχύσεις οπότε είναι απαραίτητο να παίρνω προβιοτικά και να βάζω και υπόθετα. Παρόλα αυτά να σου πω πως δεν έχω ακούσει ποτέ ότι οι γαλακτοβάκιλλοι μπορεί να είναι παραπάνω από όσο πρέπει και να δημιουργήσουν και πρόβλημα. Τα κολπικά υπόθετα ειδικά μπορείς να τα χρησιμοποιείς και εντελώς προληπτικά 1 την εβδομάδα άσχετα με εξωσωματικές, προβλήματα κτλ. 

 

Προφανώς εννοεί τις καταβολές, τα ωοθυλάκια δηλαδή που φαίνονται στην αρχή του κύκλου πριν μεγαλώσει το ένα του κύκλου.  

Και εγώ καταβολές νόμιζα αλλά στην ωοληψια της είπε ότι τα πηρε όλα απλά ήταν άδεια. Άρα είχε περισσότερα από ένα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...