Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, teenthybell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Έχετε καταλάβει τι διάφορα έχουν πρακτικα τα έμβρυα τριων ημερών με τις βλαστοκυστες ως προς το αποτέλεσμα της εμβρυομεταφορας? Απο τι εξαρτάται αυτη η απόφαση τού γιατρου? Εμένα δεν μου έγινε η ερωτη να επιλεξω ας πούμε κ τα εκαναν τριων ημερών απο μονοι τους.

Καλησπέρα! Ως προς το αποτέλεσμα δεν έχουν διάφορα. Αν είναι να προχωρήσουν θα προχωρησουν είτε 3ων ημερών είτε βλαστοκυστες. Εγώ με τριών ημερών είμαι αυτή τη στιγμή έγκυος σε δίδυμα.. απλά είναι ένας τρόπος "ελέγχου ποιότητας" για να το πω όπως το καταλαβαίνω. Αν δηλαδή κάποια δεν πρόκειται να προχωρήσουν από 3ων ημερών σε βλαστοκυστες να μην έχει μπει η γυναίκα σε διαδικασία εμβρυομεταφοράς άδικα. Απλά νομίζω ότι κάποιες μελέτες λένε ότι ίσως το περιβάλλον της μήτρας βοηθά κάποια που ίσως δεν τα κατάφερναν εργαστηριακά να προχωρήσουν..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 ώρες πρίν, eleni 21 είπε:

@Ria_ και εγώ είμαι 16 μέρες μετα από αποβολή και εχω ακριβώς αυτό που περιγράφεις.. μίλησα με τον γιατρό σήμερα κ μου είπε να μην ανησυχώ.. τελευταία είναι.. καθαρίζουμε 

Αχ κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση . Είχες αδιαθετησει εσύ μετά ? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Maroxmarox said:

@kateriiina25 ο γιατ πιστεύει ότι το θέμα είναι ξεκάθαρα στα έμβρυα ,εσένα όμως τα εμβρυακια σου ήταν άριστα και βλαστοκυστες έγιναν με πολύ καλό βαθμό,πώς φταίνε τα εμβρυακια; Στο εξήγησε;

Δυστυχως δεν έχει να κάνει η ποιότητα της βλαστοκυστης με τα υγιή έμβρυα που δίνουν εγκυμοσύνη. Σκέψου ότι όταν στέλνεις για προεμφυτευτικό έλεγχο μπορεί να στείλεις 6 βλαστοκύστες ΑΑ και να βγει μόνο η μία καλή. Μου εξήγησε ότι σε περιπτώσεις σαν και μένα που έχω πολυκυστικές και μεγάλο αριθμό εμβρύων το ποσοστό υγιών εμβρύων είναι περίπου 1 στα 3 

34 minutes ago, Nephele78 said:

Μην ασχολησε με τα νκ ουτε ιντραλιπιντς τιποτα .στη θεωρια βοηθα και μονο για ψυχολογικους λογους ..δεν εχει κανενα νοημα 

 

Λες, ε; Έστειλα στην Οικονομοπούλου και μου απάντησε ήδη η γυναίκα να πάω από 'κει. Θα δω τι θα μου πει και εκείνη 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , LeneL είπε:

Καλησπέρα! Ως προς το αποτέλεσμα δεν έχουν διάφορα. Αν είναι να προχωρήσουν θα προχωρησουν είτε 3ων ημερών είτε βλαστοκυστες. Εγώ με τριών ημερών είμαι αυτή τη στιγμή έγκυος σε δίδυμα.. απλά είναι ένας τρόπος "ελέγχου ποιότητας" για να το πω όπως το καταλαβαίνω. Αν δηλαδή κάποια δεν πρόκειται να προχωρήσουν από 3ων ημερών σε βλαστοκυστες να μην έχει μπει η γυναίκα σε διαδικασία εμβρυομεταφοράς άδικα. Απλά νομίζω ότι κάποιες μελέτες λένε ότι ίσως το περιβάλλον της μήτρας βοηθά κάποια που ίσως δεν τα κατάφερναν εργαστηριακά να προχωρήσουν..

Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Είναι η πρώτη σου ετ; Με συγχωρείς δεν έχω παρακολουθήσει που βρίσκεσαι ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Είναι η πρώτη σου ετ; Με συγχωρείς δεν έχω παρακολουθήσει που βρίσκεσαι ..

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Τι συγνώμη βρε, αλίμονο.. ναι μια ετ έχω κάνει αλλά είμαι με δωρεά. Με τα δικά μου δεν έφταναν ούτε σε γονιμοποίηση... Εσύ σε τι φάση είσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Συγνώμη προκαταβολικά για την κατάχρηση του topic!

Έχω προβληματιστει αρκετά με τον 3 μηνών γιο μου όσον αφορά πιπιλα ή δάχτυλο στο στόμα!την αρχή η αλήθεια είναι την εκανα εγώ όταν  πριν από 1 βδομάδα έχοντας να κοιμηθώ 4 βραδιά έδωσα πιπιλα και μου κοιμήθηκε για πρώτη φορά σερί το βράδυ!και από τότε του εδινα συχνά πυκνά για να κοιμηθει και από ότι κατάλαβα την συνήθισε!!

σήμερα που πήγαμε στην παιδίατρο και της το είπα μου είπε εν ολίγοις ότι καλύτερα  να βάζει τα χέρια δτο στόμα πάρα την πιπιλα! Και ότι πρέπει σε αυτήν την ηλικία να τα βάζει!Όταν της είπα ότι μπορεί να του γίνει συνήθεια και να μην μπορεί να υο κόψει μου είπε ότι και πιπιλα να του δώσεις πάλι θα  βαζει τα χέρια στο στομα, είναι στο χαρακτήρα του κάθε παιδιου! Επισης παρατήρησα ότι σήμερα που γυρίσαμε από τη  γιατρο στο σπίτι μετά το 1ο μας εμβολιο έβαλε για πρώτη φορά τον αντίχειρα στο στόμα για να κοιμηθεί και συνεχίζει να το κάνει οταν νυσταζει!!Στενοχωριεμαι πολύ γιατί νομίζω ότι εγώ φταίω που άρχισε να βάζει τον αντίχειρα στο στόμα και σαν εικονα δε μου αρεσει καθόλου, γιατί του έμαθα την πιπιλα!!

για να μην παρεκκλινουμε από το θέμα του καφέ αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία ή θέλει να μου πει την προσωπική της εμπειρία με το μωρό της ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, ναι θα σου στείλω, θα χαρώ να μιλήσουμε. 

Θα το ψάξω σίγουρα. Σε ευχαριστώ πολύ

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ τα intralipids τα είχες κάνει προληπτικά ή είχες κάποιο θέμα; Στα είχε προτείνει ο εξωσωματικός σου;

Ο γιατρός μου είπε ότι ναι μεν είναι κάτι αμφιλεγόμενο όλο αυτό με τα intralipids αλλά αν μου τα δώσει ανοσολόγος δεν είναι αντίθετος να τα πάρω. Πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα στα έμβρυα 

Μία κοπέλα με ενημέρωσε ότι λογικά έχω κάνει εξέταση για τα natural killers οταν έκανα τις εξετάσεις μου στο Ελενας και πράγματι τις έχω κάνει και δεν το ήξερα. Το αποτέλεσμα μου είναι λίγο πάνω από το όριο. 12.000% είναι το όριο και έχω 12.523%. Τώρα τι σημαίνει αυτό, ίδέα δεν έχω 

Προληπτικά μετά την πρώτη αποτυχία... καποιες μερες πριν την εμβρυομεταφορα τα καναμε! 

Ακόμη να σου πω γιατί αν θυμάμαι καλά σκέφτεσαι μήπως τα εμ ρυα σου δεν είναι καλά... ότι εγώ τελικά έκανα παιδακι στην 3η εμβρυομεταφορα από το ίδιο υλικό.... εχοντας όλες τις αμφιβολιες για την ποιότητα και πηγαίνοντας να τα "καψω" για να κάνω νέα διέγερση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ria_ είπε:

Αχ κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση . Είχες αδιαθετησει εσύ μετά ? 

Καλησπέρα τι εννοείς;;8 Ιανουαρίου απεβαλα.. ακόμα κάτι λίγα καφετιά  έχω ..και χοριακη χτες 20...σε καμιά βδομάδα θα ξανακάνω χοριακη να δούμε ότι μηδένισε 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sisheido said:

Προληπτικά μετά την πρώτη αποτυχία... καποιες μερες πριν την εμβρυομεταφορα τα καναμε! 

Ακόμη να σου πω γιατί αν θυμάμαι καλά σκέφτεσαι μήπως τα εμ ρυα σου δεν είναι καλά... ότι εγώ τελικά έκανα παιδακι στην 3η εμβρυομεταφορα από το ίδιο υλικό.... εχοντας όλες τις αμφιβολιες για την ποιότητα και πηγαίνοντας να τα "καψω" για να κάνω νέα διέγερση!

Πιστεύω κι εγώ ότι κάποιο, έστω και ένα θα είναι καλό αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει αυτό.

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πιστεύω κι εγώ ότι κάποιο, έστω και ένα θα είναι καλό αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει αυτό.

Σημασία έχει το αποτελεσμα... εμένα μεσολάβησαν 3 χρόνια από τη 2η στη 3η εμβρυομεταφορα λόγω συνθηκών και το θαύμα ήρθε εκεί που δεν το περιμέναμε!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 56 λεπτά , eleni 21 είπε:

Καλησπέρα τι εννοείς;;8 Ιανουαρίου απεβαλα.. ακόμα κάτι λίγα καφετιά  έχω ..και χοριακη χτες 20...σε καμιά βδομάδα θα ξανακάνω χοριακη να δούμε ότι μηδένισε 

Εγώ θεωρώ ότι απεβαλα 31/12 γιατί ειχα πολύ αίμα τα φάρμακα τα σταμάτησα 5/1 μετά από το γυναικολόγο που πήγαμε και δεν είδαμε τίποτα η χοριακη μου εκείνη τη μέρα ήταν 380. 

2 μέρες μετά είχα αίμα περιόδου για 5-6 μέρες . Ο εξωσωματικος μου είπε γιατί είχαμε ραντεβού τις τελευταίες μέρες  ότι στον υπέρηχο βλέπει ότι δεν έχω τίποτα όλα καθαρά και ότι αυτό ητνα περίοδος .

Για αυτό απόρησα και με αυτες τις καφέ βλεννες ,νόμιζα είχες αδιαθετησει και εσυ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Ria_ είπε:

Εγώ θεωρώ ότι απεβαλα 31/12 γιατί ειχα πολύ αίμα τα φάρμακα τα σταμάτησα 5/1 μετά από το γυναικολόγο που πήγαμε και δεν είδαμε τίποτα η χοριακη μου εκείνη τη μέρα ήταν 380. 

2 μέρες μετά είχα αίμα περιόδου για 5-6 μέρες . Ο εξωσωματικος μου είπε γιατί είχαμε ραντεβού τις τελευταίες μέρες  ότι στον υπέρηχο βλέπει ότι δεν έχω τίποτα όλα καθαρά και ότι αυτό ητνα περίοδος .

Για αυτό απόρησα και με αυτες τις καφέ βλεννες ,νόμιζα είχες αδιαθετησει και εσυ

Κοίτα και εμένα όταν είπα στον εξωσωματικο μου ότι σταμάτησα τα φάρμακα και μετά από δύο μέρες ξεκίνησε το αίμα μονο του και μετά από τρείς μέρες έκανα υπέρηχο να δούμε αν έφυγε μονό του η θα χρειαστεί αποξεση(ευτυχώς δεν είδαμε τίποτα μέσα) μίλησα ξανά μαζί του και μου είπε: αυτό Ελένη τώρα πιάνεται για περίοδός..)..Δεν ξέρω τι να πω.. γιατί μου είπε όταν θα ξανάρθει η επόμενη περίοδος να τον πάρω τηλέφωνο για να κάνουμε εξετάσεις και να προετοιμαστούμε για επόμενη προσπάθεια..δλδ σε δύο μήνες από τη παλινδρομη -και κατόπιν αποβολή.. οπότε όταν σταματήσουν τα καφετιά περιμένω μετα κανένα μήνα να ξαναέρθει περίοδος Κ του τηλεφωνώ..η χοριακη σου μηδένισε;;;;

6 ώρες πρίν, Georgiakou είπε:

Εμένα είναι η πρώτη μου!Κατι πόνους περιόδου έχω με τα την εμβρυομεταφορα.Πολλά υγρά.Και κάπως το στομάχι αλλά δεν δίνω σημασία σε αυτο γιατί είναι τα χάπια πολλά!Ουτε πόνος στο στήθος,ούτε αίματακι στο σκούπισμα!Τιποτα απολύτως!Και εγώ νομίζω ένα ωραιότατο 0 θα πάρω!Υπομονη 2 μέρες 

Κορίτσια και εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα τίποτα απολύτως..και θετικό τεστ είχα Κ χοριακη θετική...ασχετου αποτελέσματος (παλινδρομη) άλλο αυτό...μην δίνετε σημασία.. όλα καλά να σας πάνε με καλές χοριακες εύχομαι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eleni 21 είπε:

Κοίτα και εμένα όταν είπα στον εξωσωματικο μου ότι σταμάτησα τα φάρμακα και μετά από δύο μέρες ξεκίνησε το αίμα μονο του και μετά από τρείς μέρες έκανα υπέρηχο να δούμε αν έφυγε μονό του η θα χρειαστεί αποξεση(ευτυχώς δεν είδαμε τίποτα μέσα) μίλησα ξανά μαζί του και μου είπε: αυτό Ελένη τώρα πιάνεται για περίοδός..)..Δεν ξέρω τι να πω.. γιατί μου είπε όταν θα ξανάρθει η επόμενη περίοδος να τον πάρω τηλέφωνο για να κάνουμε εξετάσεις και να προετοιμαστούμε για επόμενη προσπάθεια..δλδ σε δύο μήνες από τη παλινδρομη -και κατόπιν αποβολή.. οπότε όταν σταματήσουν τα καφετιά περιμένω μετα κανένα μήνα να ξαναέρθει περίοδος Κ του τηλεφωνώ..η χοριακη σου μηδένισε;;;;

Κορίτσια και εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα τίποτα απολύτως..και θετικό τεστ είχα Κ χοριακη θετική...ασχετου αποτελέσματος (παλινδρομη) άλλο αυτό...μην δίνετε σημασία.. όλα καλά να σας πάνε με καλές χοριακες εύχομαι!!!

Δεν έχω ξανακάνει χοριακη κανένας από τους δύο εξωσωματικος και γυναικολογος δε μου είπε να ξανά κάνω,εσένα ακόμα δε μηδένισε μου είπες ε? 

Και εμένα μου είπε θεωρείται περίοδος και την επόμενη φορά που θα δω αίμα να το παρω τηλέφωνο γιατί θα κάνουμε ύστεροσκοπηση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Giouli36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Συγνώμη προκαταβολικά για την κατάχρηση του topic!

Έχω προβληματιστει αρκετά με τον 3 μηνών γιο μου όσον αφορά πιπιλα ή δάχτυλο στο στόμα!την αρχή η αλήθεια είναι την εκανα εγώ όταν  πριν από 1 βδομάδα έχοντας να κοιμηθώ 4 βραδιά έδωσα πιπιλα και μου κοιμήθηκε για πρώτη φορά σερί το βράδυ!και από τότε του εδινα συχνά πυκνά για να κοιμηθει και από ότι κατάλαβα την συνήθισε!!

σήμερα που πήγαμε στην παιδίατρο και της το είπα μου είπε εν ολίγοις ότι καλύτερα  να βάζει τα χέρια δτο στόμα πάρα την πιπιλα! Και ότι πρέπει σε αυτήν την ηλικία να τα βάζει!Όταν της είπα ότι μπορεί να του γίνει συνήθεια και να μην μπορεί να υο κόψει μου είπε ότι και πιπιλα να του δώσεις πάλι θα  βαζει τα χέρια στο στομα, είναι στο χαρακτήρα του κάθε παιδιου! Επισης παρατήρησα ότι σήμερα που γυρίσαμε από τη  γιατρο στο σπίτι μετά το 1ο μας εμβολιο έβαλε για πρώτη φορά τον αντίχειρα στο στόμα για να κοιμηθεί και συνεχίζει να το κάνει οταν νυσταζει!!Στενοχωριεμαι πολύ γιατί νομίζω ότι εγώ φταίω που άρχισε να βάζει τον αντίχειρα στο στόμα και σαν εικονα δε μου αρεσει καθόλου, γιατί του έμαθα την πιπιλα!!

για να μην παρεκκλινουμε από το θέμα του καφέ αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία ή θέλει να μου πει την προσωπική της εμπειρία με το μωρό της ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ 

Καλησπέρα Γιούλη ! Απορώ γιατί στεναχωριέσαι,δεν κάνεις κάτι λάθος και δεν βλέπω κάτι περίεργο σε όσα λες.Εγώ έδωσα πιπιλα στην μπέμπα από την δεύτερη εβδομάδα και την αρεσει πολύ. Δε γίνεται κάθε φορά να της βάζω το βυζί στο στόμα για να ηρεμήσει,οπότε λέω πάρε κορίτσι μου την πιπίλα σου να το ευχαριστηθεις 🤣 Τα χέρια στο στόμα είναι άλλη απόλαυση,πρεπει να είναι πολύ γευστικά,γιατί χώνει οοοολη τη μπουνιά στο στόμα της και της τρέχουν και σάλια,μιλάμε για τρομερό γεύμα. Όλα φυσιολογικά είναι και την πιπίλα θα φάνε και τα χέρια και τα πόδια και ο,τι βρεθεί μπροστά τούς ❤️ Και πάλι να σου ζήσει ο μπεμπαρος❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...