Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα! Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες, κάποια στιγμή όλες θα τα καταφέρουμε. Σκέφτομαι να προχωρήσω τον επόμενο κύκλο σε εμβρυομεταφορά, με τις κατεψυγμένες μου βλαστοκύστες. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι το οποίο απέκτησα στην 3η εμβρυομεταφορά. Επισκέφτηκα τον γιατρό μου, κάναμε τεστ Παπ, καλλιέργεια, και όταν του ανέφερα εξετάσεις αίματος, μου είπε ότι εφόσον ο κύκλος μου είναι τακτικός δε χρειάζεται να κάνω κάποια ανάλυση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ελέγξω εκ των προτέρων κάποια πράγματα για να νιώθω πιο σίγουρη. Τι εξετάσεις κάνατε εσείς; Πχ προλακτίνη, θυροειδή; Τι άλλα επηρεάζουν την εμβρυομεταφορά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Giouli36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Συγνώμη προκαταβολικά για την κατάχρηση του topic!

Έχω προβληματιστει αρκετά με τον 3 μηνών γιο μου όσον αφορά πιπιλα ή δάχτυλο στο στόμα!την αρχή η αλήθεια είναι την εκανα εγώ όταν  πριν από 1 βδομάδα έχοντας να κοιμηθώ 4 βραδιά έδωσα πιπιλα και μου κοιμήθηκε για πρώτη φορά σερί το βράδυ!και από τότε του εδινα συχνά πυκνά για να κοιμηθει και από ότι κατάλαβα την συνήθισε!!

σήμερα που πήγαμε στην παιδίατρο και της το είπα μου είπε εν ολίγοις ότι καλύτερα  να βάζει τα χέρια δτο στόμα πάρα την πιπιλα! Και ότι πρέπει σε αυτήν την ηλικία να τα βάζει!Όταν της είπα ότι μπορεί να του γίνει συνήθεια και να μην μπορεί να υο κόψει μου είπε ότι και πιπιλα να του δώσεις πάλι θα  βαζει τα χέρια στο στομα, είναι στο χαρακτήρα του κάθε παιδιου! Επισης παρατήρησα ότι σήμερα που γυρίσαμε από τη  γιατρο στο σπίτι μετά το 1ο μας εμβολιο έβαλε για πρώτη φορά τον αντίχειρα στο στόμα για να κοιμηθεί και συνεχίζει να το κάνει οταν νυσταζει!!Στενοχωριεμαι πολύ γιατί νομίζω ότι εγώ φταίω που άρχισε να βάζει τον αντίχειρα στο στόμα και σαν εικονα δε μου αρεσει καθόλου, γιατί του έμαθα την πιπιλα!!

για να μην παρεκκλινουμε από το θέμα του καφέ αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία ή θέλει να μου πει την προσωπική της εμπειρία με το μωρό της ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ 

Μα γιατί στεναχωριέσαι; και τα 2 ειναι απολύτως φυσιολιγικα μωράκι ειναι κ με αυτούς τους τρόπους νανουρίζεται,  ανακουφιζεται όταν τυχόν πονάει η κοιλιτσα του. Ηρθε σε ένα καινούργιο κόσμο οποτε άφησε το να απολαυσει κ την πιπίλα και το δάχτυλο ή την μπουνίτσα του. Πολλες φορές οι παιδίατροι των οποίων οι γνώμες ποικίλουν σε διάφορα θέματα που θα τα δεις στην πορεία προσπαθούν να μας τα περάσουν. Εσυ σαν μανούλα ξέρεις την ανάγκη του μωρού σου.

Ο γιος μου ειχε 2 πιπίλα μια στο στόμα,  μια στο χέρι και άλλες 2 στο ντουλάπι γιατι τις χάναμε κ γινόταν χαμός. Την αποχωρίστηκε λίγο μετά τα 3. Ηταν η καψούρα του .

Η κόρη μου από την άλλη έβαζε ή τον αντίχειρα ή μέσο και παραμεσο.

Κανένα δεν έπαθε τίποτα από αυτό. 

Καλη ανατροφη σου εύχομαι με αγάπη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Αν κάνετε δήλωση ως 35.000 ευρώ με τον σύζυγο μπορείς να πάρεις  voucher για του χρόνου 180 ευρώ τον μήνα. Εμεις δίνουμε αλλα τόσα και τον στέλνουμε ιδιωτικό.

Το ξέρω, τα έχω κοιτάξει, Κάντι μου, αλλά έχουμε λίγο παραπάνω από αυτό. Είμαστε βλέπεις και οι 2 δημ. υπάλληλοι και δε μπορούμε να κρύψουμε ούτε ένα ευρώ...Και ξέρω γιατρό που πήρε voucher κανονικότατα....Οπότε μόνη μας επιλογή ο Δήμος κι εκεί με το ζόρι και με γνωριμία μας πήραν...Με στεγαστικό δάνειο που έχουμε δε βγαίνει να δίνουμε και ένα 400άρι που στοιχίζουν οι ιδιωτικοί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , dec-e είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες, κάποια στιγμή όλες θα τα καταφέρουμε. Σκέφτομαι να προχωρήσω τον επόμενο κύκλο σε εμβρυομεταφορά, με τις κατεψυγμένες μου βλαστοκύστες. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι το οποίο απέκτησα στην 3η εμβρυομεταφορά. Επισκέφτηκα τον γιατρό μου, κάναμε τεστ Παπ, καλλιέργεια, και όταν του ανέφερα εξετάσεις αίματος, μου είπε ότι εφόσον ο κύκλος μου είναι τακτικός δε χρειάζεται να κάνω κάποια ανάλυση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ελέγξω εκ των προτέρων κάποια πράγματα για να νιώθω πιο σίγουρη. Τι εξετάσεις κάνατε εσείς; Πχ προλακτίνη, θυροειδή; Τι άλλα επηρεάζουν την εμβρυομεταφορά;

2η μέρα να κανείς τις ορμονικές fsh Lh e2 προλακτινη προγεστερονη και να δεις τη βιταμίνη d, tsh, μπορείς να ξεκινήσεις filicine και κάποια πολυβιταμινη εγκυμοσύνης με το καλό η μεταφορά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, ναι θα σου στείλω, θα χαρώ να μιλήσουμε. 

Θα το ψάξω σίγουρα. Σε ευχαριστώ πολύ

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ τα intralipids τα είχες κάνει προληπτικά ή είχες κάποιο θέμα; Στα είχε προτείνει ο εξωσωματικός σου;

Ο γιατρός μου είπε ότι ναι μεν είναι κάτι αμφιλεγόμενο όλο αυτό με τα intralipids αλλά αν μου τα δώσει ανοσολόγος δεν είναι αντίθετος να τα πάρω. Πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα στα έμβρυα 

Μία κοπέλα με ενημέρωσε ότι λογικά έχω κάνει εξέταση για τα natural killers οταν έκανα τις εξετάσεις μου στο Ελενας και πράγματι τις έχω κάνει και δεν το ήξερα. Το αποτέλεσμα μου είναι λίγο πάνω από το όριο. 12.000% είναι το όριο και έχω 12.523%. Τώρα τι σημαίνει αυτό, ίδέα δεν έχω 

+ @Arriel_83όλες αυτές οι ενεργειακές θεραπείες βοηθάνε, όπως και η ομοιοπαθητική. Κι εμένα μου είχαν προτείνει να κάνω Theta healing, όπως και Praning και άλλα, αντί γι' αυτά επέλεξα την ομοιοπαθητική. Σε εμένα πέτυχε, γιατί μπορεί και να μην πετύχει και αυτό εξαρτάται τόσο από τον ασθενή, όσο και από το πόσο έμπειρος είναι ο γιατρός. Αυτό που λέει η φίλη @Arriel_83για μπλοκαρισμένο συναίσθημα το είδα στην πράξη, δηλ. είχα καταπιέσει τη θλίψη μου από την επιθυμία να κάνω παιδί λέγοντας είμαι δυνατή, θα είμαι καλά και χωρίς παιδιά, αλλά κάποια στιγμή όταν ξεκίνησα ομοιοπαθητική σε μία ερώτηση μιας γυναίκας στη λαική αν έχω παιδιά είχα ένα νευρικό ξέσπασμα που έκλαιγα επί μισή ώρα χωρίς να μπορώ να ηρεμήσω. Μετά από αυτό ένιωσα να ξεμπλοκάρομαι, ένιωθα μια αισιοδοξία, έκανα όνειρα, όχι μόνο για το παιδί, αλλά και επαγγελματικά κτλ. Κάπως έτσι νομίζω λειτουργούν όλα αυτά τα ενεργειακά και θα βοηθηθείς πολύ αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο. Για τα υπόλοιπα θα χαρώ να τα πούμε από το τηλέφωνο όποτε θέλεις.

11 ώρες πρίν, Giouli36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Συγνώμη προκαταβολικά για την κατάχρηση του topic!

Έχω προβληματιστει αρκετά με τον 3 μηνών γιο μου όσον αφορά πιπιλα ή δάχτυλο στο στόμα!την αρχή η αλήθεια είναι την εκανα εγώ όταν  πριν από 1 βδομάδα έχοντας να κοιμηθώ 4 βραδιά έδωσα πιπιλα και μου κοιμήθηκε για πρώτη φορά σερί το βράδυ!και από τότε του εδινα συχνά πυκνά για να κοιμηθει και από ότι κατάλαβα την συνήθισε!!

σήμερα που πήγαμε στην παιδίατρο και της το είπα μου είπε εν ολίγοις ότι καλύτερα  να βάζει τα χέρια δτο στόμα πάρα την πιπιλα! Και ότι πρέπει σε αυτήν την ηλικία να τα βάζει!Όταν της είπα ότι μπορεί να του γίνει συνήθεια και να μην μπορεί να υο κόψει μου είπε ότι και πιπιλα να του δώσεις πάλι θα  βαζει τα χέρια στο στομα, είναι στο χαρακτήρα του κάθε παιδιου! Επισης παρατήρησα ότι σήμερα που γυρίσαμε από τη  γιατρο στο σπίτι μετά το 1ο μας εμβολιο έβαλε για πρώτη φορά τον αντίχειρα στο στόμα για να κοιμηθεί και συνεχίζει να το κάνει οταν νυσταζει!!Στενοχωριεμαι πολύ γιατί νομίζω ότι εγώ φταίω που άρχισε να βάζει τον αντίχειρα στο στόμα και σαν εικονα δε μου αρεσει καθόλου, γιατί του έμαθα την πιπιλα!!

για να μην παρεκκλινουμε από το θέμα του καφέ αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία ή θέλει να μου πει την προσωπική της εμπειρία με το μωρό της ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ 

Στο βιβλίο του Παπαβέντση "προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς" αναφέρει ότι η πιπίλα είναι ο εχθρός του λογοθεραπευτή. Και αναλύει το θέμα πιπίλα και συστήνει να μην τη δίνουμε στα μωρά. Το ίδιο συστήνει και η μοντεσοριανή προσέγγιση. Δεν έδωσα πιπίλα στην κόρη μου (για την ακρίβεια έδωσα χαλαρά, κυρίως επειδή το σόι του άντρα μου είναι υπέρμαχο της πιπίλας, αλλά κατάλαβα ότι για να τη συνηθίσει η μικρή θα έπρεπε να προσπαθήσω και να επιμείνω και βρήκα μια ωραιότατη δικαιολογία ότι δεν τη θέλει) και δεν το έχω μετανιώσει. Τα δάχτυλα στο στόμα (και κάποια στιγμή και ολόκληρη τη γροθιά) θα τα βάζει συνέχεια όσο βγάζει δόντια και δεν αποκλείεται να έχει ξεκινήσει από τώρα η οδοντοφυία του. Και κάποια στιγμή θα το ξεπεράσει, ενώ η πιπίλα κόβεται πιο δύσκολα, εξαρτάται και από το παιδί βέβαια. Εμένα το ένστικτο μου έλεγε στην ηλικία που είναι ο μικρός σου ότι αν θέλει αγκαλιές και στήθος να της το δίνω, γιατί έτσι αισθάνεται ασφάλεια και να απέχω από την πιπίλα. Είμαι πλέον πεπεισμένη για το τι είναι καλό και τι όχι μετά από διάβασμα σε βιβλία για την ανάπτυξη των βρεφών. Την ανάλυση δεν κρίνω σκόπιμο (και δεν τη θυμάμαι ακριβώς) να την παραθέσω εδώ, καλύτερα να διαβάσεις μόνη σου. Όμως εδώ υπάρχει και η παράμετρος του τι δυνάμεις και αντοχές έχει η κάθε μαμά και τι μπορεί να κάνει. Και κάθε τι είναι σεβαστό, ωστόσο υπάρχουν και στην ανατροφή των παιδιών κάποια do's και dont's (δε μιλάω για την πιπίλα) και είναι οι ειδικοί που τα λένε αυτά και όχι εγώ.

πρίν από 29 λεπτά , dec-e είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες, κάποια στιγμή όλες θα τα καταφέρουμε. Σκέφτομαι να προχωρήσω τον επόμενο κύκλο σε εμβρυομεταφορά, με τις κατεψυγμένες μου βλαστοκύστες. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι το οποίο απέκτησα στην 3η εμβρυομεταφορά. Επισκέφτηκα τον γιατρό μου, κάναμε τεστ Παπ, καλλιέργεια, και όταν του ανέφερα εξετάσεις αίματος, μου είπε ότι εφόσον ο κύκλος μου είναι τακτικός δε χρειάζεται να κάνω κάποια ανάλυση. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ελέγξω εκ των προτέρων κάποια πράγματα για να νιώθω πιο σίγουρη. Τι εξετάσεις κάνατε εσείς; Πχ προλακτίνη, θυροειδή; Τι άλλα επηρεάζουν την εμβρυομεταφορά;

Εγώ πήγα την περασμένη εβδομάδα στο Έλενα και ανέλαβε τον έλεγχο η κα. Οικονομοπούλου. Είναι ανάλογα με το ιστορικό της κάθε γυναίκας αυτά που σου κάνει.

14 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μία κοπέλα με ενημέρωσε ότι λογικά έχω κάνει εξέταση για τα natural killers οταν έκανα τις εξετάσεις μου στο Ελενας και πράγματι τις έχω κάνει και δεν το ήξερα. Το αποτέλεσμα μου είναι λίγο πάνω από το όριο. 12.000% είναι το όριο και έχω 12.523%. Τώρα τι σημαίνει αυτό, ίδέα δεν έχω 

Στείλε ένα mail στην Οικονομοπούλου για να σε διαφωτίσει

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Δεν έχω ξανακάνει χοριακη κανένας από τους δύο εξωσωματικος και γυναικολογος δε μου είπε να ξανά κάνω,εσένα ακόμα δε μηδένισε μου είπες ε? 

Και εμένα μου είπε θεωρείται περίοδος και την επόμενη φορά που θα δω αίμα να το παρω τηλέφωνο γιατί θα κάνουμε ύστεροσκοπηση.

Εμένα μου είπε η γυναικολόγος της περιοχής μου να ξανακάνω ακόμη μια φορά χοριακη για να την δούμε να γίνει μηδέν να είμαστε λέει σίγουροι ότι δεν έχει μείνει κάτι..(ενώ στον υπέρηχο δεν φαίνεται κάτι.. απλά προληπτικά)..Με το καλό να γίνει η υστεροσκοπηση σου κορίτσι μου όλα καλά... δεν ξέρω αν έχεις ξανακάνει αλλά τίποτα δεν είναι, εγώ όταν έκανα τίποτα δεν κατάλαβα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Troia said:

+ @Arriel_83όλες αυτές οι ενεργειακές θεραπείες βοηθάνε, όπως και η ομοιοπαθητική. Κι εμένα μου είχαν προτείνει να κάνω Theta healing, όπως και Praning και άλλα, αντί γι' αυτά επέλεξα την ομοιοπαθητική. Σε εμένα πέτυχε, γιατί μπορεί και να μην πετύχει και αυτό εξαρτάται τόσο από τον ασθενή, όσο και από το πόσο έμπειρος είναι ο γιατρός. Αυτό που λέει η φίλη @Arriel_83για μπλοκαρισμένο συναίσθημα το είδα στην πράξη, δηλ. είχα καταπιέσει τη θλίψη μου από την επιθυμία να κάνω παιδί λέγοντας είμαι δυνατή, θα είμαι καλά και χωρίς παιδιά, αλλά κάποια στιγμή όταν ξεκίνησα ομοιοπαθητική σε μία ερώτηση μιας γυναίκας στη λαική αν έχω παιδιά είχα ένα νευρικό ξέσπασμα που έκλαιγα επί μισή ώρα χωρίς να μπορώ να ηρεμήσω. Μετά από αυτό ένιωσα να ξεμπλοκάρομαι, ένιωθα μια αισιοδοξία, έκανα όνειρα, όχι μόνο για το παιδί, αλλά και επαγγελματικά κτλ. Κάπως έτσι νομίζω λειτουργούν όλα αυτά τα ενεργειακά και θα βοηθηθείς πολύ αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο. Για τα υπόλοιπα θα χαρώ να τα πούμε από το τηλέφωνο όποτε θέλεις.

Πιο σωστά δεν θα μπορούσες να το θέσεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Ναι ναι πήγα 1000 ! Ένα θέμα έχω με την προγεστερονη δεν έχει ανεβεί όσο θελουμε μου αύξησε κ άλλο τη δόση ως ποτέ απο το μεσημέρι κ μετά είμαι άλλου για άλλου 

Πολύ καλή αύξηση, θα αυξηθεί και αυτή η άτιμη προγεστερόνη που θα πάει 🙂

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Ναι ναι πήγα 1000 ! Ένα θέμα έχω με την προγεστερονη δεν έχει ανεβεί όσο θελουμε μου αύξησε κ άλλο τη δόση ως ποτέ απο το μεσημέρι κ μετά είμαι άλλου για άλλου 

καλέ τώρα το είδα ότι είχες γράψει. μπράβο κορίτσι μου γλυκό όλα καλά θα πάνε. λίγη καταστολή από ουτρο χρειάζεται τώρα περνάνε πιο γρήγορα οι ώρες 😂😂😂😂

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...