Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 minutes ago, Blue Velvet said:

@kateriiina25 κορίτσι μου γλυκό,είναι λογικό να στεναχωριέσαι και να νιώθεις πικρία,όμως το θετικό μέσα σε όλο αυτό,είναι ότι έχεις πολλά ωάρια τα οποία γονιμοποιούνται. Το πιστεύω ότι θα μείνεις έγκυος ❤️

Δεν πρόκειται να σου πω την κλισέ ατάκα ''Μην αγχώνεσαι " διότι είναι εντελώς ανούσια και ανέφικτη,στην τελική καλύτερα να σου δώσω μια συνταγή για γιουβαρλάκια,πιο χρήσιμη είναι από αυτή την ατάκα.

Θυμάμαι που προσπαθούσα για μωρό και μου έλεγαν να μην αγχωνομαι και θα έρθει. Εν τω μεταξύ και οι δυο σάλπιγγες κλειστές,οπότε και την ηρεμία μιας μοσχαρας να είχα,παιδί δεν θα έπιανα. Μετά έμεινα έγκυος(με εξωσωματική)και μου έλεγαν να μην αγχωνομαι,γιατί το μεταδίδω στο έμβρυο και μπορεί να αποβάλλω. Όταν γέννησα,μου έλεγαν να μην αγχωνομαι γιατί θα μου κοπεί το γάλα. Τώρα η μπέμπα είναι τριών μηνών και μου λένε να μην αγχωνομαι γιατί το παιδί θα γινει νευρικό. Να δεις που οταν μεγαλώσει θα μου λένε να μην αγχωνομαι γιατί το παιδί θα βγει σκραπα στα μαθηματικά,όλα τα περιμένω

Με έκανες και γέλασα ρε κορίτσι μου 💕 Ένα φιλί στην γλυκιά σου μπέμπα να δώσεις από μένα 😚

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Butterfly 92 είπε:

@Alex@ κ γω στα τυφλά ξεκίνησα κ σιγά σιγά μαθαίνω αλλά μην φανταστείς.. Είναι κ θέμα τύχης..  Κ μένα 2 με αφήνει ενώ εγώ θέλω παραπάνω.. 

Και μενα με αγχωνει λιγο αυτο. Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι υπερ του να μεταφερει ενα εμβρυο καθε φορα γιατι οι πολυδυμες κυησεις ειναι πιο επιφοβες για τα μωρα και για μενα 😕

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εύχομαι να είστε όλες καλά και σύντομα να πραγματοποιηθούν οι επιθυμίες μας!!

Θα ήθελα την συμβουλή σας, σε 2 βδομάδες θα κάμω με τον άντρα μου το ραντεβου με τον γιατρό για να φτιάξουμε το πλάνο. Θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω; να πάω με κλειστά τα μάτια σε όσα μου πει;;

Έχω εικόνα πολυκυστικων και αποφασίσαμε πως θα πάμε με 2, όσα επιτρέπονται στην ηλικία μου

Εφόσον έχεις εικόνα πολυκυστικων να τον ρωτήσεις την άποψη του για υπερδιέγερση ωοθηκών από τα ένεσιμα φάρμακα και πως έχει σκοπό να το χειριστεί. Συνήθως η εμβρυομεταφορα γινεται τον επόμενο μήνα με κατεψυγμένα.

Γενικότερα όμως πρέπει να είσαι με ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι και να τον ακολουθείς σε ότι σου λεει, αλλιώς το άγχος σου θα χτυπάει κόκκινα. Βέβαια πάντα να εμπιστεύεσαι το ένστικτο σου.

Καλή επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου. 7 μηδενικά είχες, ε; Χαρά στο κουράγιο σου βρε @Καντι. Ψυχολογικά δηλαδή και μόνο που την πάλεψες, εγώ δεν ξέρω αν θα αντέξω τόσο.

 Λες να μην ασχοληθώ με intralipids, ε; Ούτε την εξέταση να μην κάνω λες; Εσύ την είχες κάνει ή απλώς είχες πάρει τα intralipids προληπτικά; Αύριο θα καλέσω στο νοσοκομείο Ιωαννίνων να δω αν ισχύει αυτό που διάβασα. Δεν ήξερα ότι έχει και στο Χωρέμειο.

Σε ευχαριστώ πολύ. Ξεπαγώσαμε 6 έμβρυα αυτή τη φορά και έφτασαν βλαστοκύστες 4ΑΑ και 4AB τα 5 από αυτά και είχαμε και μία απώλεια. 

Σου έγραψα ένα μακρύ ποστ (με πράγματα επί της ουσίας, όχι ευχολόγια), αλλά τελείωσε το session μου και το έχασα...Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να το ξαναγράψω. Το πιο εύκολο σε αυτή τη φάση για μένα είναι να μιλήσω στο τηλέφωνο και αν θέλεις, μπορείς να με πάρεις να σου πω κάποια πράγματα (σου έγραφα για τα nk, για την κορτιζόνη, για τεχνικές διαχείρισης άγχους και για άλλα). Αν θέλεις να μιλήσουμε, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Έχεις την αμέριστη συμπαράστασή μου και μία μεγάλη αγκαλιά

10 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εύχομαι να είστε όλες καλά και σύντομα να πραγματοποιηθούν οι επιθυμίες μας!!

Θα ήθελα την συμβουλή σας, σε 2 βδομάδες θα κάμω με τον άντρα μου το ραντεβου με τον γιατρό για να φτιάξουμε το πλάνο. Θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω; να πάω με κλειστά τα μάτια σε όσα μου πει;;

Έχω εικόνα πολυκυστικων και αποφασίσαμε πως θα πάμε με 2, όσα επιτρέπονται στην ηλικία μου

Εξαρτάται ποιος είναι ο γιατρός σου... Αν έχεις πολυκυστικές, εστίασε σε αυτό με ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής για τη ρύθμιση του ζαχάρου σου και ίσως και στο σωματικό βάρος. Θα βοηθούσε μία επίσκεψη στο τμ. αποβολών του Έλενα πριν αποφασίσεις για το πλάνο.

19 ώρες πρίν, Χαμογέλα είπε:

Κ εγω γιαυτο τρωω οτι βρω μπροστα μου, γιατι δεν εχω καν κουραγιο να σκεφτω κατι υγειινο, οχι να το φτιαξω... εκει που στην εξωσωματικη κ στην εγκυμοσυνη προσεχα τα παντα, τωρα αστα... θα συνελθω ομως... ειναι κ οι μυξες που μας εχουν τσακισει καθε τρεις κ λιγο κ δεν κοιμομαστε τα βραδια κ καταρρεω...

εσεις ειστε λιγο πριν απο μας αν θυμαμαι καλα, νοεμβρη δε γεννησες καπου εκει; Κανει αποπειρες, εσεις περπατατε; Την εχεις στειλει βρεφικο τωρα με τη δουλεια;

Χαχαχα, σιγά σιγά η μικρή σου θα τρώει ό,τι κι εσείς (αν δεν έχει ήδη ξεκινήσει) και θα αναγκάζεσαι να μαγειρεύεις υγιεινά.

Με τις ιώσεις το ξέρω, ζούμε ένα δράμα, ευτυχώς ακόμα την παλεύουμε, ό,τι έχει περάσει είναι ελαφρύ.

Ναι, Νοέμβρη γέννησα και έχω σχεδόν 1 μήνα που γύρισα στη δουλειά. Σαν δημόσιος υπάλληλος (αν θυμάμαι καλά) κι εσύ φαντάζομαι όπου να ναι γυρίζεις. Τότε θα θέλει καλή διαχείριση ο χρόνος σου για να ανταπεξέρχεσαι στην καθημερινότητα. Ναι, ξεκινήσαμε μόλις βρεφικό, άδειασε μια θέση στο δήμο και μου την πήραν, αλλά είναι ακόμα σε φάση προσαρμογής και δεν την παλεύει πολύ. Εσένα ποιος θα σου την κρατάει όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Zaxaroulamak Ναι το έχω ακούσει αυτό αλλά πολλές φορές σκέφτομαι αν ήταν 3 μπορεί να είχα περισσότερες πιθανότητες αλλά πάλι λέω 1 τυχερό θέλουμε κ αρκούν και τα 2 που βάζουν..  

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Troia said:

Ναι, Νοέμβρη γέννησα και έχω σχεδόν 1 μήνα που γύρισα στη δουλειά. Σαν δημόσιος υπάλληλος (αν θυμάμαι καλά) κι εσύ φαντάζομαι όπου να ναι γυρίζεις. Τότε θα θέλει καλή διαχείριση ο χρόνος σου για να ανταπεξέρχεσαι στην καθημερινότητα. Ναι, ξεκινήσαμε μόλις βρεφικό, άδειασε μια θέση στο δήμο και μου την πήραν, αλλά είναι ακόμα σε φάση προσαρμογής και δεν την παλεύει πολύ. Εσένα ποιος θα σου την κρατάει όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά;

Άρα 1 έτους ξεκίνησε τη μικρή βρεφικό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Άρα 1 έτους ξεκίνησε τη μικρή βρεφικό;

14 μηνών, τη Δευτέρα ξεκινήσαμε, γιατί τώρα άδειασε θέση στο δήμο και δεν έχουμε δυνατότητα για ιδιωτικό...Και αυτό part time, γιατί δεν έχει κρεβάτι, θα την παίρνει η μητέρα μου στις 12:30 όταν θα προσαρμοστεί...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Troia said:

Σου έγραψα ένα μακρύ ποστ (με πράγματα επί της ουσίας, όχι ευχολόγια), αλλά τελείωσε το session μου και το έχασα...Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να το ξαναγράψω. Το πιο εύκολο σε αυτή τη φάση για μένα είναι να μιλήσω στο τηλέφωνο και αν θέλεις, μπορείς να με πάρεις να σου πω κάποια πράγματα (σου έγραφα για τα nk, για την κορτιζόνη, για τεχνικές διαχείρισης άγχους και για άλλα). Αν θέλεις να μιλήσουμε, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Έχεις την αμέριστη συμπαράστασή μου και μία μεγάλη αγκαλιά

@kateriiina25 Μιας που η @Troia αναφέρει για τεχνικές διαχείρισης άγχους, να πω, ότι εμένα (οπως και την κουμπάρα μου) μεταξύ άλλων με βοήθησε το Theta Healing. (με ένα google search μπορεί κανείς να βρει στοιχεία για την θεραπεία αυτή). Φάνηκε λοιπόν ότι αυτό που με εμπόδιζε σε ψυχολογικό παράγοντα ήταν ένα άγχος και μία ανασφάλεια με το θέμα καριέρα. Δούλεψα με την healer για μερικά sessions και μετά με ένα κλικ, ξύπνησα ένα πρωί και το θέμα αυτό έμοιαζε να έχει ξεκλειδώσει. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ninaki- είπε:

Δεν έχεις κ αδικο...απλά είμαι μόλις μετά από τη πρώτη Μ αποτυχία και πραγματικά σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο οικονομικό και ψυχικό αν είναι δεδομένη η αποτυχία.....Ήθελα να κάνω νέα διέγερση και έμαθα πως δεν γίνεται....κ λέω εδώ τα BB δεν άντεξαν....δεν ξέρω ....είμαι προβληματισμένη,ψάχνω και παντού ξ δω βρήκα ξ καμία να έχει πετύχει με BC....

Γιατί δεν γίνεται νέα διέγερση; Μήπως να πας με φυσικό έως την νέα διέγερση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 minutes ago, Troia said:

14 μηνών, τη Δευτέρα ξεκινήσαμε, γιατί τώρα άδειασε θέση στο δήμο και δεν έχουμε δυνατότητα για ιδιωτικό...Και αυτό part time, γιατί δεν έχει κρεβάτι, θα την παίρνει η μητέρα μου στις 12:30 όταν θα προσαρμοστεί...

Αναρωτιέμαι ποια είναι καλή ηλικια να πάει βρεφικό. Εγώ και οι αδελφές μου πήγαμε μικρές (πριν χρονίσουμε) λόγω του ότι εργάζονταν και οι δύο γονείς σε τράπεζα. Θεωρώ ότι ήταν ό,τι καλύτερο για το πόσο κοινωνικές γίναμε και έχουμε φίλες από τότε :)  Επειδή κι εγώ με τη δουλειά θα πρέπει να γυρίσω πριν χρονίσει το παιδί και μου πληρώνει η δουλειά βρεφικό, είμαι υπέρ να πάει πριν χρονίσει. Αλλά ο σύζυγος (γιατί έχει επηρεαστεί από τον αδελφό του) επιμένει σε νταντά (γονείς δεν έχουμε εύκαιρους να το κρατούν). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Clouds είπε:

Γιατί δεν γίνεται νέα διέγερση; Μήπως να πας με φυσικό έως την νέα διέγερση;

Μου είπαν ότι για να προχωρήσεις σε νέα διέγερση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις όλα τα έμβρυα που έχεις στην κατάψυξη. Θα μιλήσω με τον γιατρό κα θα δουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Butterfly 92 είπε:

@Zaxaroulamak Ναι το έχω ακούσει αυτό αλλά πολλές φορές σκέφτομαι αν ήταν 3 μπορεί να είχα περισσότερες πιθανότητες αλλά πάλι λέω 1 τυχερό θέλουμε κ αρκούν και τα 2 που βάζουν..  

Ναι εχεις δικιο αλλα ξερεις σε πιανουν αυτες οι σκεψεις οσο περισσοτερα ειναι τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να πιασει εστω ενα! Για αρχη λεω να ακουσω τον γιατρο και βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αγάπ είπε:

Εφόσον έχεις εικόνα πολυκυστικων να τον ρωτήσεις την άποψη του για υπερδιέγερση ωοθηκών από τα ένεσιμα φάρμακα και πως έχει σκοπό να το χειριστεί. Συνήθως η εμβρυομεταφορα γινεται τον επόμενο μήνα με κατεψυγμένα.

Γενικότερα όμως πρέπει να είσαι με ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι και να τον ακολουθείς σε ότι σου λεει, αλλιώς το άγχος σου θα χτυπάει κόκκινα. Βέβαια πάντα να εμπιστεύεσαι το ένστικτο σου.

Καλή επιτυχια!

Αυτό είναι που με ανησυχεί, η υπερδιέγερση.

Ναι και αυτό ήθελα να ρωτήσω για την εμβρυομεταφορα, καλύτερα να αφήσω 2 κύκλους κ μετά;;;

Έχω πάει σε δημοσιο νοσοκομείο, οπότε δεν υπάρχει η επιλογή του γιατρού, βέβαια μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

10 ώρες πρίν, Butterfly 92 είπε:

@Alex@ κ γω στα τυφλά ξεκίνησα κ σιγά σιγά μαθαίνω αλλά μην φανταστείς.. Είναι κ θέμα τύχης..  Κ μένα 2 με αφήνει ενώ εγώ θέλω παραπάνω.. 

Ευτυχώς που υπάρχει το φορουμ και όλα τα κορίτσια που είναι πρόθυμα να απαντούν τις απορίες μας!

 

Εγώ θα βάλω 2 γιατί είμαι 39 και ο γιατρός μου είπε πως σε αυτήν την ηλικία το επιτρεπόμενο όριο είναι 2.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Ninaki- είπε:

Μου είπαν ότι για να προχωρήσεις σε νέα διέγερση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις όλα τα έμβρυα που έχεις στην κατάψυξη. Θα μιλήσω με τον γιατρό κα θα δουμε

Αυτό ισχύει αν θες να περάσεις πάλι επιτροπή για τα φάρμακα. Αν μπορείς όμως να τα πληρώσεις μόνη σου προχωράς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...