Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 32 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Αναρωτιέμαι ποια είναι καλή ηλικια να πάει βρεφικό. Εγώ και οι αδελφές μου πήγαμε μικρές (πριν χρονίσουμε) λόγω του ότι εργάζονταν και οι δύο γονείς σε τράπεζα. Θεωρώ ότι ήταν ό,τι καλύτερο για το πόσο κοινωνικές γίναμε και έχουμε φίλες από τότε :)  Επειδή κι εγώ με τη δουλειά θα πρέπει να γυρίσω πριν χρονίσει το παιδί και μου πληρώνει η δουλειά βρεφικό, είμαι υπέρ να πάει πριν χρονίσει. Αλλά ο σύζυγος (γιατί έχει επηρεαστεί από τον αδελφό του) επιμένει σε νταντά (γονείς δεν έχουμε εύκαιρους να το κρατούν). 

Ναι, για τη μαμά σου ξέρω ότι μένει εκτός Αθήνας. Κοίτα, το κακό με το βρεφικό είναι οι ιώσεις, αλλά και το συναισθηματικό σοκ που παθαίνει το παιδί όταν σε αποχωρίζεται. Λένε ότι όσο πιο μικρό, τόσο πιο εύκολα προσαρμόζεται, αλλά εξαρτάται και από το χαρακτήρα. Άλλοι παλι υποστηρίζουν ότι τις ιώσεις κάποια στιγμή θα τις περάσει, οπότε τι τώρα τι αργότερα...Για νταντά εκτός από το κόστος, το οποίο είναι δυσβάσταχτο (εμείς πληρώναμε 5 € την ώρα σε μία κοπέλα που μας την κράτησε μία μία εβδομάδα που δεν είχαμε εναλλακτική και μας είπαν ότι άλλες χρεώνουν και 7 και 8€) θα πρέπει να βρεις κάποια απόλυτης εμπιστοσύνης, ιδανικά ελληνίδα και ιδανικά νέα σε ηλικία για να παίζει με το παιδί και να μην το βάζει όλη μέρα για ύπνο. Η δικιά μου μία εβδομάδα που μου την κράτησε η νταντά είχε στρώσει το πρόγραμμά της, γιατί είχε μία γεμάτη μέρα. Και όλοι λένε πόσο δύσκολο είναι να βρεις καλή νταντά και το βιώσαμε κι εμείς, γιατί η δικιά μας ήταν διαθέσιμη μόνο μέσα στις γιορτές, διότι κανονικά δούλευε σε παιδικό σταθμό...Εγώ να σου πω την αλήθεια υποστηρίζω τον παιδικό σταθμό για να κοινωνικοποιηθεί, για να μάθει να μοιράζεται και για να μπουν όρια. Κι εδώ θέλει προσοχή, γιατί κάποιοι ιδιωτικοί μάθαμε ότι παρουσιάζουν αλλιώς την πραγματικότητα στους γονείς (π.χ. λένε ψέματα ότι το παιδί έφαγε κτλ.). Αλλά θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι στην αρχή θα αρρωσταίνει συνέχεια και άρα θα πρέπει να έχεις πλάνο για το ποιος θα σου το κρατάει τότε ή να μπορείς να παίρνεις άδειες. Εγώ είμαι προετοιμασμένη γι' αυτό και τους έχω προετοιμάσει και στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 minutes ago, Troia said:

Ναι, για τη μαμά σου ξέρω ότι μένει εκτός Αθήνας. Κοίτα, το κακό με το βρεφικό είναι οι ιώσεις, αλλά και το συναισθηματικό σοκ που παθαίνει το παιδί όταν σε αποχωρίζεται. Λένε ότι όσο πιο μικρό, τόσο πιο εύκολα προσαρμόζεται, αλλά εξαρτάται και από το χαρακτήρα. Άλλοι παλι υποστηρίζουν ότι τις ιώσεις κάποια στιγμή θα τις περάσει, οπότε τι τώρα τι αργότερα...Για νταντά εκτός από το κόστος, το οποίο είναι δυσβάσταχτο (εμείς πληρώναμε 5 € την ώρα σε μία κοπέλα που μας την κράτησε μία μία εβδομάδα που δεν είχαμε εναλλακτική και μας είπαν ότι άλλες χρεώνουν και 7 και 8€) θα πρέπει να βρεις κάποια απόλυτης εμπιστοσύνης, ιδανικά ελληνίδα και ιδανικά νέα σε ηλικία για να παίζει με το παιδί και να μην το βάζει όλη μέρα για ύπνο. Η δικιά μου μία εβδομάδα που μου την κράτησε η νταντά είχε στρώσει το πρόγραμμά της, γιατί είχε μία γεμάτη μέρα. Και όλοι λένε πόσο δύσκολο είναι να βρεις καλή νταντά και το βιώσαμε κι εμείς, γιατί η δικιά μας ήταν διαθέσιμη μόνο μέσα στις γιορτές, διότι κανονικά δούλευε σε παιδικό σταθμό...Εγώ να σου πω την αλήθεια υποστηρίζω τον παιδικό σταθμό για να κοινωνικοποιηθεί, για να μάθει να μοιράζεται και για να μπουν όρια. Κι εδώ θέλει προσοχή, γιατί κάποιοι ιδιωτικοί μάθαμε ότι παρουσιάζουν αλλιώς την πραγματικότητα στους γονείς (π.χ. λένε ψέματα ότι το παιδί έφαγε κτλ.). Αλλά θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι στην αρχή θα αρρωσταίνει συνέχεια και άρα θα πρέπει να έχεις πλάνο για το ποιος θα σου το κρατάει τότε ή να μπορείς να παίρνεις άδειες. Εγώ είμαι προετοιμασμένη γι' αυτό και τους έχω προετοιμάσει και στη δουλειά.

Oh god, πολλά μαζεύονται.. Μπορεί να φέρω τη μαμά μου από Κρήτη για λίγο.. Θα δω.. Πάντως τείνω στον βρεφικό και τη μαμά ως backup :P 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Georgiakou είπε:

Είναι η πρώτη σου φορά ;Και από συμπτώματα τι έχεις;Σου εύχομαι μια τεράστια χοριακη!

Είναι η δεύτερη μου προσπάθεια, η πρώτη είχε οδηγηθεί σε βιοχημική. Από συμπτώματα δεν έχω απολύτως τίποτα και το πιθανότερο είναι να πάρω ένα ωραιότατο 0. Εσύ έχεις παρατηρήσει καμιά αλλαγή στο σώμα σου;

1 hour ago, Ninaki- είπε:

Μου είπαν ότι για να προχωρήσεις σε νέα διέγερση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις όλα τα έμβρυα που έχεις στην κατάψυξη. Θα μιλήσω με τον γιατρό κα θα δουμε

Απ' ότι καταλαβαίνω έχει περάσεις από επιτροπή οπότε για να καλυφθούν τα φάρμακα μέσω ΕΟΠΥΥ προϋποθέτει να μην υπάρχουν άλλα στην κατάψυξη. Μπορείς, όμως, να ξεκινήσεις άλλη διέγερση αλλά καλύπτοντας το κόστος εσύ.  

Link to comment
Share on other sites

@Alex@ κ γω πολυκυστικες έχω.  Υπερδιέγερση δεν έχω πάθει μέχρι στιγμής αλλά υπάρχει κίνδυνος να γίνει..  έχω κάνει εμβρυομεταφορα και κατευθείαν μετά από ωοληψια αλλά και με κατεψυγμένα.  Πιστεύω με κατεψυγμένα έχει χρόνο ο οργανισμός μας να ηρεμήσει. Κ γω 30 είμαι κ ούτε εμένα μου επιτρέπει παραπάνω. Ειναι η 5η εμβρυομεταφορα που θα κάνω τώρα κ πρώτη φορά μου πρότεινε μαζί με τα cyclacur βάζω αυτοκόλλητα dermestril. Δεν ξέρω αν αυτά βοηθάνε περισσότερο σε εμάς που έχουμε πολυκυστικες ή αν είναι άλλο ένα "πείραμα".. εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Είναι η δεύτερη μου προσπάθεια, η πρώτη είχε οδηγηθεί σε βιοχημική. Από συμπτώματα δεν έχω απολύτως τίποτα και το πιθανότερο είναι να πάρω ένα ωραιότατο 0. Εσύ έχεις παρατηρήσει καμιά αλλαγή στο σώμα σου;

Απ' ότι καταλαβαίνω έχει περάσεις από επιτροπή οπότε για να καλυφθούν τα φάρμακα μέσω ΕΟΠΥΥ προϋποθέτει να μην υπάρχουν άλλα στην κατάψυξη. Μπορείς, όμως, να ξεκινήσεις άλλη διέγερση αλλά καλύπτοντας το κόστος εσύ.  

Καλημέρα!! 

Ούτε εγώ είχα συμπτώματα. Ούτε κράμπες ούτε πόνο στο στήθος. Το ίδιο και η κολλητή μου. Μην το προδικάζεις. Κάνε λίγο υπομονή!! 

Σου στέλνω θετική ενέργεια ❤️❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Alex@ είπε:

Αυτό είναι που με ανησυχεί, η υπερδιέγερση.

Ναι και αυτό ήθελα να ρωτήσω για την εμβρυομεταφορα, καλύτερα να αφήσω 2 κύκλους κ μετά;;;

Έχω πάει σε δημοσιο νοσοκομείο, οπότε δεν υπάρχει η επιλογή του γιατρού, βέβαια μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ευτυχώς που υπάρχει το φορουμ και όλα τα κορίτσια που είναι πρόθυμα να απαντούν τις απορίες μας!

 

Εγώ θα βάλω 2 γιατί είμαι 39 και ο γιατρός μου είπε πως σε αυτήν την ηλικία το επιτρεπόμενο όριο είναι 2.

Να σε παρακολουθεί στενά και ειδικά κοντά στην ωοληψια και κάθε μέρα εάν μπορείς. Εγώ είχα πάθει μια ελαφριά αλλά όλα περνάνε μην ανησυχείς και μην το σκέφτεσαι απλά να απαιτήσεις στενή παρακολούθηση. Με κατεψυγμένα είναι καλύτερα γιατί δίνεις χρόνο στον οργανισμό σου να ηρεμήσει από τις ορμόνες. Όσο για τον αριθμό που θα μεταφέρεις το βλέπεις μετέπειτα, ένα βήμα τη φορά και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. 

πρίν από 48 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Είναι η δεύτερη μου προσπάθεια, η πρώτη είχε οδηγηθεί σε βιοχημική. Από συμπτώματα δεν έχω απολύτως τίποτα και το πιθανότερο είναι να πάρω ένα ωραιότατο 0. Εσύ έχεις παρατηρήσει καμιά αλλαγή στο σώμα σου;

Απ' ότι καταλαβαίνω έχει περάσεις από επιτροπή οπότε για να καλυφθούν τα φάρμακα μέσω ΕΟΠΥΥ προϋποθέτει να μην υπάρχουν άλλα στην κατάψυξη. Μπορείς, όμως, να ξεκινήσεις άλλη διέγερση αλλά καλύπτοντας το κόστος εσύ.  

Καλέ εγώ με θετική χοριακη και ακόμα παρακαλώ μήπως πρηστει κάνα στήθος να δούμε μια άσπρη μέρα :):)

Γιατί να πάρεις 0? Μην προκαταβαλεις το αποτέλεσμα στο μυαλό σου, να σκέφτεσαι θετικά όσο μπορεις

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Butterfly 92 είπε:

@Alex@ κ γω πολυκυστικες έχω.  Υπερδιέγερση δεν έχω πάθει μέχρι στιγμής αλλά υπάρχει κίνδυνος να γίνει..  έχω κάνει εμβρυομεταφορα και κατευθείαν μετά από ωοληψια αλλά και με κατεψυγμένα.  Πιστεύω με κατεψυγμένα έχει χρόνο ο οργανισμός μας να ηρεμήσει. Κ γω 30 είμαι κ ούτε εμένα μου επιτρέπει παραπάνω. Ειναι η 5η εμβρυομεταφορα που θα κάνω τώρα κ πρώτη φορά μου πρότεινε μαζί με τα cyclacur βάζω αυτοκόλλητα dermestril. Δεν ξέρω αν αυτά βοηθάνε περισσότερο σε εμάς που έχουμε πολυκυστικες ή αν είναι άλλο ένα "πείραμα".. εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι?

Πόσα ciclacur την ημέρα έπινες; Έχεις πρόβλημα με τον πάχος του ενδομητρίου; Τι κατηγορία εμβρύων μεταφέρεται; 

Επειδή δεν ξέρω την ιστορία σου, σε ρωτάω εάν έκανες στις προσπάθειες σου αλλαγές στο πρωτόκολλο ή έπαιρνες πάντα τα ίδια φάρμακα.

Είσαι πολύ μικρή, θα τα καταφέρεις σίγουρα αυτήν την φορά ❤️❤️

πρίν από 10 λεπτά , Αγάπ είπε:

Να σε παρακολουθεί στενά και ειδικά κοντά στην ωοληψια και κάθε μέρα εάν μπορείς. Εγώ είχα πάθει μια ελαφριά αλλά όλα περνάνε μην ανησυχείς και μην το σκέφτεσαι απλά να απαιτήσεις στενή παρακολούθηση. Με κατεψυγμένα είναι καλύτερα γιατί δίνεις χρόνο στον οργανισμό σου να ηρεμήσει από τις ορμόνες. Όσο για τον αριθμό που θα μεταφέρεις το βλέπεις μετέπειτα, ένα βήμα τη φορά και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. 

Καλέ εγώ με θετική χοριακη και ακόμα παρακαλώ μήπως πρηστει κάνα στήθος να δούμε μια άσπρη μέρα :):)

Γιατί να πάρεις 0? Μην προκαταβαλεις το αποτέλεσμα στο μυαλό σου, να σκέφτεσαι θετικά όσο μπορεις

Το στήθος μου ξεκίνησε να πρήζεται στην 7η εβδομάδα. Τώρα φαίνεται μεγαλύτερο που κοντεύω την 10η με το καλό. Μια θα σε πονάει πάρα πολύ, μια καθόλου! Απλά μην αγχωθεις εάν αργήσεις να το νιώσεις. Άπειρες γυναίκες ένιωσαν το στήθος τους μετά το 3μηνο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

καλημέρα. @Αγάπ& @silvy22σήμερα έχετε επαναληπτική χοριακη; με το καλό κορίτσια μου τεράστιες χοριακες 

σήμερα ναιιιι εγώ πάω για το μισό της @Αγάπ ομμμμμ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

@Xristina96 δεν θυμάμαι κατηγορία νομίζω κάτι Α έγραφε..  Τώρα ξεκίνησα πάλι από Δευτέρα 2 cyclacur πρωί 2 βράδυ και dermestril των 100 ανα 4 μέρες. Όχι δεν είχα ποτέ θέμα με το ενδομήτριο.. Κ όποτε τον ρωτάω μου λέει ότι τα αυτοκόλλητα βοηθάνε περισσότερο.. να σ πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Butterfly 92 είπε:

@Xristina96 δεν θυμάμαι κατηγορία νομίζω κάτι Α έγραφε..  Τώρα ξεκίνησα πάλι από Δευτέρα 2 cyclacur πρωί 2 βράδυ και dermestril των 100 ανα 4 μέρες. Όχι δεν είχα ποτέ θέμα με το ενδομήτριο.. Κ όποτε τον ρωτάω μου λέει ότι τα αυτοκόλλητα βοηθάνε περισσότερο.. να σ πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί..

Άρα Βλαστοκυστες βάζεις, και λογικά ΑΑ ή ΑΒ, άριστης ποιότητας δηλαδή. 

Τι αλλά φάρμακα παίρνεις εάν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

@Xristina96 τώρα τι φάρμακα παίρνω ή όταν γίνεται η εμβρυομεταφορα? Τώρα μόνο τα cyclacur  και αυτά τα αυτοκόλλητα που σου είπα..Η τελευταία αποτυχημένη εμβρυομεταφορα ήταν το Δεκέμβριο όπου έπαιρνα felicin,ενέσεις prolutex, ενέσεις clexane,medrol και cyclacur. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Xristina96 είπε:

Το στήθος μου ξεκίνησε να πρήζεται στην 7η εβδομάδα. Τώρα φαίνεται μεγαλύτερο που κοντεύω την 10η με το καλό. Μια θα σε πονάει πάρα πολύ, μια καθόλου! Απλά μην αγχωθεις εάν αργήσεις να το νιώσεις. Άπειρες γυναίκες ένιωσαν το στήθος τους μετά το 3μηνο.

@Αγάπ και @Xristina96 σας ευχαριστώ πολύ!! Τις δύο προηγούμενες φορές που ήμουν έγκυος (η μια παλλινδρόμησε την 6 εβδομάδα μετά από φυσική σύλληψη και η άλλη οδηγήθηκε σε βιομηχανική) είχα συμπτώματα από την αρχή και καταλάβαινα ότι κάτι γίνεται, αυτήν την φορά δεν νιώθει τίποτα οπότε το βλέπω συγκριτικά και γίνομαι πιο ρεαλιστική όσο και εάν θετική θέλω να είμαι.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...