Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 51 λεπτά , Troia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, ναι λέμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο μόλις καταφέρω να απογαλακτίσω τη μικρή.

Να μην σοκάρεσαι, δεν είναι και κάτι τρομερό να πιπιλάει τον αντίχειρα, ούτε και είναι κάτι τρομερό να χρησιμοποιήσει πιπίλα αρκεί να καταφέρεις να βάλεις ένα όριο για να μην του δημιουργήσεις εξάρτηση (π.χ. να τη δίνεις μόνο τη νύχτα). Μπορεί να σε σοκάρω όμως αν σου πω τι διάβασα σε ένα βιβλίο για τη μοντεσοριανή προσέγγιση για την πιπίλα...Λέει ότι ουσιαστικά με την πιπίλα φιμώνουμε τα μωρά, δεν τα αφήνουμε να εκφραστούν...Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε όμως. Σαν συμπέρασμα η δική μου άποψη είναι να χαλαρώσεις και να κάνεις ό,τι βολεύει εσάς και το μωράκι σας και να νιώθεις τυχερή που έχεις μία πιο ψαγμένη παιδίατρο που βλέπει πίσω από τη σωματική υγεία των παιδιών και ασχολείται και με την ψυχολογία τους. Εγώ διαβάζω μόνη μου για να μαθαίνω τι λέει η επιστήμη...

Καλά αυτός ο άντρας μου είναι πολύ μπροστά!!Στη συζήτηση που είχαμε για το αν θα δώσουμε ή όχι πιπίλα στο μικρό μου έλεγε ότι δεν του αρέσει καθόλου γιατί θεωρεί ότι φιμωνουμε το μωρό και ότι ουσιαστικά του δίνουμε μια πλαστικούρα να πιπιλαει ενώ το χέρι του είναι κομμάτι δικό του!!Κι εγώ ούτως ή άλλως λελογισμενη χρήση πιπιλας θα κάνω αν επιλέξω να του την δίνω και μόνο πριν τον ύπνο για να νανουριζεται!!

Πάντως η παιδίατρος που βρήκαμε την επιλέξαμε επειδή επιλέγει να μη δίνει αντιβιωσεις στα παιδιά και σ'αυτο τουλάχιστον συμφωνώ και γω!!Αλλα είναι γενικά πολύ χαλαρή σαν γιατρος και μέχρι στιγμής οπότε την εχουμε χρειαστεί απαντάει πάντα στις ερωτήσεις μας!!Είναι και υπέρ του θηλασμου και με έχει καλύψει και στις απορίες μου σε αυτό το κομμάτι!Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένη!

Η μικρή σου θηλάζει ακόμα??Πόσο χρονών είναι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Troia said:

Σε ευχαριστώ πολύ, ναι λέμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο μόλις καταφέρω να απογαλακτίσω τη μικρή.

Να μην σοκάρεσαι, δεν είναι και κάτι τρομερό να πιπιλάει τον αντίχειρα, ούτε και είναι κάτι τρομερό να χρησιμοποιήσει πιπίλα αρκεί να καταφέρεις να βάλεις ένα όριο για να μην του δημιουργήσεις εξάρτηση (π.χ. να τη δίνεις μόνο τη νύχτα). Μπορεί να σε σοκάρω όμως αν σου πω τι διάβασα σε ένα βιβλίο για τη μοντεσοριανή προσέγγιση για την πιπίλα...Λέει ότι ουσιαστικά με την πιπίλα φιμώνουμε τα μωρά, δεν τα αφήνουμε να εκφραστούν...Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε όμως. Σαν συμπέρασμα η δική μου άποψη είναι να χαλαρώσεις και να κάνεις ό,τι βολεύει εσάς και το μωράκι σας και να νιώθεις τυχερή που έχεις μία πιο ψαγμένη παιδίατρο που βλέπει πίσω από τη σωματική υγεία των παιδιών και ασχολείται και με την ψυχολογία τους. Εγώ διαβάζω μόνη μου για να μαθαίνω τι λέει η επιστήμη...

Αντε βρε με το καλο!

Αυτό το βιβλίο δεν έχει πολύ άδικο (το οποίο παρεπιπτόντως και εγώ θέλω να πάρω). Η ανηψιά μου, 2.5 ετών, ως μωρό είχε νταντά. Της είχε συνεχώς πιπίλα ώστε να μην κλαίει (οι δυο γονείς έλλειπαν στις δουλειές), με αποτέλεσμα το κοριτσάκι να μην έχει αναπτύξει ομιλία καθαρή (σαν να ντρέπεται λέει μισές τις λέξεις μέσα από τα δόντια).  Αλλά μιλάμε εκεί είχε συνεχώς πιπίλα, όχι απλά να την βάζει μερικές ώρες μέσα στην ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Δυστυχως δεν έχει να κάνει η ποιότητα της βλαστοκυστης με τα υγιή έμβρυα που δίνουν εγκυμοσύνη. Σκέψου ότι όταν στέλνεις για προεμφυτευτικό έλεγχο μπορεί να στείλεις 6 βλαστοκύστες ΑΑ και να βγει μόνο η μία καλή. Μου εξήγησε ότι σε περιπτώσεις σαν και μένα που έχω πολυκυστικές και μεγάλο αριθμό εμβρύων το ποσοστό υγιών εμβρύων είναι περίπου 1 στα 3 

Λες, ε; Έστειλα στην Οικονομοπούλου και μου απάντησε ήδη η γυναίκα να πάω από 'κει. Θα δω τι θα μου πει και εκείνη 

Για να δουμε τι θα πει.οκ απο περιεργεια! εγω ειμαι σιγουρη πάντως γιατι ειχα υψηλα(ειχα κανει απο μονη μου τηννεξεταση ενω μου ειχε πει ο εξωσωματικος κ η αιμτολογος να μην ασχοληθω) σε μια ετ ειχα κανει ιντραλιπιντς γιατι το ζητησα κ ειχα αρνητικο αποτελεσμα.και στη πετυχημενη επισης ειχα ζητησει ξανα κ μου ειχανε πει και οι 2 οτι βοηθα μονο ψυχολογικα κ Να μη δωσω καμια σημασια στα υψηλα νκ γιατι ειναι μπουρδες.και δεν εκανα και πετυχα! Αυτα! 

1 hour ago, Angot είπε:

κορίτσια 8η μέρα σήμερα έκανα διέγερση με κλομιφενη πρωί -βράδυ από 3η έως 5η μέρα!

εχω ύπαρξη το βράδυ αλλά έκανα και αίμα! ε2 659 -prg 0,40 - lh 16,14! 

πως σας φαίνεται ;

Μια χαρα.πρώτη φορα κανεις με κλομιφαινη;4-5 θα εχεις σίγουρα ,μακάρι να πανε καλά ολα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Nephele78 είπε:

Για να δουμε τι θα πει.οκ απο περιεργεια! εγω ειμαι σιγουρη πάντως γιατι ειχα υψηλα(ειχα κανει απο μονη μου τηννεξεταση ενω μου ειχε πει ο εξωσωματικος κ η αιμτολογος να μην ασχοληθω) σε μια ετ ειχα κανει ιντραλιπιντς γιατι το ζητησα κ ειχα αρνητικο αποτελεσμα.και στη πετυχημενη επισης ειχα ζητησει ξανα κ μου ειχανε πει και οι 2 οτι βοηθα μονο ψυχολογικα κ Να μη δωσω καμια σημασια στα υψηλα νκ γιατι ειναι μπουρδες.και δεν εκανα και πετυχα! Αυτα! 

Μια χαρα.πρώτη φορα κανεις με κλομιφαινη;4-5 θα εχεις σίγουρα ,μακάρι να πανε καλά ολα!

3η φορά ! 

παω για τη 3η έμβρυομεταφορα!  σ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Angot said:

κορίτσια 8η μέρα σήμερα έκανα διέγερση με κλομιφενη πρωί -βράδυ από 3η έως 5η μέρα!

εχω ύπαρξη το βράδυ αλλά έκανα και αίμα! ε2 659 -prg 0,40 - lh 16,14! 

πως σας φαίνεται ;

Τι είχες το βράδυ;;; 😃 Υπέρηχο μαλλον εννοείς;;;

Οι εξετάσεις σου πολύ καλές. Πας για 5+ πάλι;;;

20 minutes ago, Nephele78 said:

Για να δουμε τι θα πει.οκ απο περιεργεια! εγω ειμαι σιγουρη πάντως γιατι ειχα υψηλα(ειχα κανει απο μονη μου τηννεξεταση ενω μου ειχε πει ο εξωσωματικος κ η αιμτολογος να μην ασχοληθω) σε μια ετ ειχα κανει ιντραλιπιντς γιατι το ζητησα κ ειχα αρνητικο αποτελεσμα.και στη πετυχημενη επισης ειχα ζητησει ξανα κ μου ειχανε πει και οι 2 οτι βοηθα μονο ψυχολογικα κ Να μη δωσω καμια σημασια στα υψηλα νκ γιατι ειναι μπουρδες.και δεν εκανα και πετυχα! Αυτα! 

Μου έκλεισε για αύριο πρωί, μπαμ μπαμ. Δεν υπάρχει αυτή η γυναίκα. Να δούμε τι θα μου πει. Γενικά πάντως από παντού αυτά που μου λες κι εσύ ακούω. Και ο γιατρός αυτό μου είπε, αν θες το κάνουμε κυρίως για ψυχολογικούς λόγους αλλά δεν έχει αποδειχτεί ότι βοηθάει κάπου

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Τι είχες το βράδυ;;; 😃 Υπέρηχο μαλλον εννοείς;;;

Οι εξετάσεις σου πολύ καλές. Πας για 5+ πάλι;;;

Μου έκλεισε για αύριο πρωί, μπαμ μπαμ. Δεν υπάρχει αυτή η γυναίκα. Να δούμε τι θα μου πει. Γενικά πάντως από παντού αυτά που μου λες κι εσύ ακούω. Και ο γιατρός αυτό μου είπε, αν θες το κάνουμε κυρίως για ψυχολογικούς λόγους αλλά δεν έχει αποδειχτεί ότι βοηθάει κάπου

σήμερα έχω να κάνω και υπέρηχο να δούμε τι έχουμε! δεν ξέρω κατά ποσό πιστεύω στην οίστροδιολη έχει τύχει με ε2: 32 να πάρω 2 ωάρια και έχει τύχει με οιστραδιοκη  400 να πάρω 4 και έχει τύχει και με οιστραδιοκη 1300 να πάρω 5! τα ωάρια είναι πανω κάτω τα ίδια και η οιστραδιολη σε κάθε κύκλο έχει τεράστια διαφορά!

με ότι οιστραδιοκη και να έχω πάντα γονιμοποιούνταν τα μισά ωάρια και έβγαζαν εξαιρετικά έμβρυα! όποτε ούτε για την ποιότητα μπορώ να πω μου δείχνει κάποια διαφορά !

δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η διέγερση που κάνω! δλδ αν επηρεάζει η κλομιφενη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

σήμερα έχω να κάνω και υπέρηχο να δούμε τι έχουμε! δεν ξέρω κατά ποσό πιστεύω στην οίστροδιολη έχει τύχει με ε2: 32 να πάρω 2 ωάρια και έχει τύχει με οιστραδιοκη  400 να πάρω 4 και έχει τύχει και με οιστραδιοκη 1300 να πάρω 5! τα ωάρια είναι πανω κάτω τα ίδια και η οιστραδιολη σε κάθε κύκλο έχει τεράστια διαφορά!

με ότι οιστραδιοκη και να έχω πάντα γονιμοποιούνταν τα μισά ωάρια και έβγαζαν εξαιρετικά έμβρυα! όποτε ούτε για την ποιότητα μπορώ να πω μου δείχνει κάποια διαφορά !

δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η διέγερση που κάνω! δλδ αν επηρεάζει η κλομιφενη

επειδή δεν έχω ιδέα. Αυτή η ανταπόκριση γίνεται με διέγερση; Με ενέσεις όπως menopur; Ή είναι αυτό που λένε φυσικό κύκλο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Xristina96 είπε:

επειδή δεν έχω ιδέα. Αυτή η ανταπόκριση γίνεται με διέγερση; Με ενέσεις όπως menopur; Ή είναι αυτό που λένε φυσικό κύκλο;

κλομιφενη είναι κάτι χαπάκια που τα παίρνω από 3η έως 5η μέρα πρωί και βράδυ ώστε να μπορέσω να βγάλω παραπάνω από 1ωαριο ! θεωρείται πιο ηπια διέγερση από τις ενέσεις αλλά 100% φυσικός δεν είναι!

καποια άλλη κοπέλα ίσως στο εξηγήσει και καλύτερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 44 λεπτά , Angot είπε:

κλομιφενη είναι κάτι χαπάκια που τα παίρνω από 3η έως 5η μέρα πρωί και βράδυ ώστε να μπορέσω να βγάλω παραπάνω από 1ωαριο ! θεωρείται πιο ηπια διέγερση από τις ενέσεις αλλά 100% φυσικός δεν είναι!

καποια άλλη κοπέλα ίσως στο εξηγήσει και καλύτερα 

Ααααα κατάλαβα. Αλλά κάνεις πιο ποιοτικά ωάρια έτσι; 

Απορώ γιατί δεν μας το δίνουν σαν επιλογή και πάμε εξαρχής με διέγερση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Xristina96 είπε:

Ααααα κατάλαβα. Αλλά κάνεις πιο ποιοτικά ωάρια έτσι; 

Απορώ γιατί δεν μας το δίνουν σαν επιλογή και πάμε εξαρχής με διέγερση.

εγώ απορώ για το ανάποδο! ζητάω ενέσεις άξαι δεν με αφήνει!χαχαχχα θεωρεί ότι αν μπορείς να πάρεις τα ωάρια που χρειάζεσαι για εμβρυομρταφορα χωρίς ενέσεις , τότε δεν έχει νόημα να ζορίσεις τον οργανισμό σου! 

πιο ποιοτικά δεν ξέρω , εγώ πάντως έγκυος δεν είμαι και έχω κάνει ήδη 2 μεταφορές και πάω για 3η! στην 1η έμεινα έγκυος αλλά  έκανα αναγκαστική διακοπή λόγω κακής αυχενικής !στη 2η αρνητικο..και θα δούμε τώρα η 3η

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot said:

σήμερα έχω να κάνω και υπέρηχο να δούμε τι έχουμε! δεν ξέρω κατά ποσό πιστεύω στην οίστροδιολη έχει τύχει με ε2: 32 να πάρω 2 ωάρια και έχει τύχει με οιστραδιοκη  400 να πάρω 4 και έχει τύχει και με οιστραδιοκη 1300 να πάρω 5! τα ωάρια είναι πανω κάτω τα ίδια και η οιστραδιολη σε κάθε κύκλο έχει τεράστια διαφορά!

με ότι οιστραδιοκη και να έχω πάντα γονιμοποιούνταν τα μισά ωάρια και έβγαζαν εξαιρετικά έμβρυα! όποτε ούτε για την ποιότητα μπορώ να πω μου δείχνει κάποια διαφορά !

δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η διέγερση που κάνω! δλδ αν επηρεάζει η κλομιφενη

Σημασία έχει μόνο η τελευταία μέτρηση της Ε2 2 μέρες πριν την ωοληψία. Οι υπόλοιπες μετρήσεις μέσα στον κύκλο δεν αντιπροσωπεύουν τα έτοιμα ώριμα ωάρια. Και φυσικά παίζουν οι τιμές από κύκλο σε κύκλο  

18 minutes ago, Xristina96 said:

Ααααα κατάλαβα. Αλλά κάνεις πιο ποιοτικά ωάρια έτσι; 

Απορώ γιατί δεν μας το δίνουν σαν επιλογή και πάμε εξαρχής με διέγερση.

Κανονικά η κλομιφαίνη θεωρείται ημί-φυσικός κύκλος, δεν είναι κύκλος διέγερσης. Και μην κοιτάς την @Angot με τα 5 ωάρια που λέει. Δεν είναι το σύνηθες αυτό. 1-3 βγάζεις κανονικά και πολλές γυναίκες παλεύουν και για έστω 1 ώριμο από αυτά. 

12 minutes ago, Angot said:

εγώ απορώ για το ανάποδο! ζητάω ενέσεις άξαι δεν με αφήνει!χαχαχχα θεωρεί ότι αν μπορείς να πάρεις τα ωάρια που χρειάζεσαι για εμβρυομρταφορα χωρίς ενέσεις , τότε δεν έχει νόημα να ζορίσεις τον οργανισμό σου! 

πιο ποιοτικά δεν ξέρω , εγώ πάντως έγκυος δεν είμαι και έχω κάνει ήδη 2 μεταφορές και πάω για 3η! στην 1η έμεινα έγκυος αλλά  έκανα αναγκαστική διακοπή λόγω κακής αυχενικής !στη 2η αρνητικο..και θα δούμε τώρα η 3η

 

Καλά σου λέει αλλά από την άλλη για σκέψου να είχες μαζέψει με την μία 10 έμβρυα πχ και να μην έμπαινες ξανά και ξανά σε διαδικασία ωοληψίας. Και η κλομιφαίνη δεν είναι και εντελώς αθώα 

Αλλά σίγουρα θα σκεφτόταν ο άνθρωπος ότι εσύ θα ξεμπερδέψεις γρήγορα και εύκολα 

Πάλι με 3ης μέρας θα πάτε κορίτσι;;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Σημασία έχει μόνο η τελευταία μέτρηση της Ε2 2 μέρες πριν την ωοληψία. Οι υπόλοιπες μετρήσεις μέσα στον κύκλο δεν αντιπροσωπεύουν τα έτοιμα ώριμα ωάρια. Και φυσικά παίζουν οι τιμές από κύκλο σε κύκλο  

Κανονικά η κλομιφαίνη θεωρείται ημί-φυσικός κύκλος, δεν είναι κύκλος διέγερσης. Και μην κοιτάς την @Angot με τα 5 ωάρια που λέει. Δεν είναι το σύνηθες αυτό. 1-3 βγάζεις κανονικά και πολλές γυναίκες παλεύουν και για έστω 1 ώριμο από αυτά. 

Καλά σου λέει αλλά από την άλλη για σκέψου να είχες μαζέψει με την μία 10 έμβρυα πχ και να μην έμπαινες ξανά και ξανά σε διαδικασία ωοληψίας. Και η κλομιφαίνη δεν είναι και εντελώς αθώα 

Αλλά σίγουρα θα σκεφτόταν ο άνθρωπος ότι εσύ θα ξεμπερδέψεις γρήγορα και εύκολα 

Πάλι με 3ης μέρας θα πάτε κορίτσι;;

αυτό λέω και ‘γώ και επιμένει όχι!

ναι πάλι , αφού είχαμε εγκυμοσύνη την 1η φορά δεν αλλάζουμε  λέει ! τι να σου πω ρε κορίτσι , έκανα και αίματος φουλ θυρεοειδή βγήκαν καλές, στο ελένας όλες οι εξετάσεις από το τμήμα αποβολών άψογες, σπερμα καλό , λαπαροσκόπηση έκανα πέρυσι ! μου είπε μπορεί να μου κάνει υστεροσκοπηση ταυτόχρονα με την ωοληψια! 

Η άποψη του είναι πως είμαι απλώς άτυχη ,ειδικά  με την πρώτη μου φορά που πέτυχα 3σωμια καραμπινάτη με καθαρούς καρυοτυπους ζεύγους! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Angot είπε:

εγώ απορώ για το ανάποδο! ζητάω ενέσεις άξαι δεν με αφήνει!χαχαχχα θεωρεί ότι αν μπορείς να πάρεις τα ωάρια που χρειάζεσαι για εμβρυομρταφορα χωρίς ενέσεις , τότε δεν έχει νόημα να ζορίσεις τον οργανισμό σου! 

πιο ποιοτικά δεν ξέρω , εγώ πάντως έγκυος δεν είμαι και έχω κάνει ήδη 2 μεταφορές και πάω για 3η! στην 1η έμεινα έγκυος αλλά  έκανα αναγκαστική διακοπή λόγω κακής αυχενικής !στη 2η αρνητικο..και θα δούμε τώρα η 3η

 

Είναι καλύτερη γιατί γονιμοποιούνται τόσα πολλά. Λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες. Εύχομαι η τρίτη να είναι και η τυχερή σου ❤️❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...