Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Pagor είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα πραγματικά έχεις περάσει πολλά κ δύσκολα κ δεν είναι εύκολα να τα διαχειριστείς...εγώ εδώ κ 2 μήνες περνώ κάτι βιταμίνες ...η γιατρός μου μου της έδωσε κ γράφει ότι κάνει τα ωάρια πιο ποιοτικά γιατι κ εγώ έβγαλα 6 αλλά 3 ήταν τα πολυ καλά...κ τη ρώτησα αν θα μπορώ να πάρω κάτι έτσι ώστε να φτάνει η ποιότητα του κ εάν χρειαστεί να κάνουμε κ άλλη φορά να πάρουμε περισσότερα καλά...μου έδωσε δύο βιταμίνες οι οποίες είναι πολύ ακριβές κ οι δύο μαζί 160€...θέλω να πω αν ρωτήσεις τον γιατρό για καμιά βιταμίνη μήπως βοηθήσει με την ποιότητα ωαρίων...μάλιστα η δικές μου λένε μέσα ότι κάνουν ακριβώς αυτό...φτιάχνουν την ποιότητα των ωαρίων...μου φέρνουν αρκετή υπνηλία βέβαια αλλά τι να κάνουμε!

@agg83 καλά τα λέει η Pagor! Και ο βελονισμός βοηθάει την ποιότητα των ωαρίων, όπως και η καλή διατροφή! Αν το googleάρεις θα δεις διατροφικές οδηγίες για καλύτερη ποιότητα ωαρίων!

πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

Εκανα προχθές και οι τιμές μου ήταν εντάξει οπότε μέχρι τον άλλο μήνα έχω. Εκτός αν μ πουν να κανω υπέρηχο θυρεοειδους! 

Οπότε μια χαρά :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

καλημέρα Angot,

αυτό το άγχος δεν παλεύεται, το ξέρω πολύ καλά.. Όμως μπαίνεις στη δέκατη εβδομάδα, το να πάθει κάτι τώρα το έμβρυο είναι δύσκολο συγκριτικά με τις προηγούμενες εβδομάδες που τα κατάφερε. Πιστεύω ότι θα φτάσεις μέχρι το τέλος την εγκυμοσύνη επειδή: α) είσαι νέα, β) είσαι στη 10η εβδομάδα κ γ) μέχρι τώρα πήγε καλά.

Ευτυχώς που έχεις τη δουλειά σου κ ξεχνιέσαι, η μέρα θα περάσει γρήγορα. Περιμένουμε να μας πεις :)

Δεν είμαι στη 10η εβδομάδα. Την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν 7w+1d. Άρα σήμερα είμαι 8w+4d. Και τη φοβάμαι την 8ην

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Kate92 said:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ! Δεν έχω πολυκυστικες, αλλά ο γυναικολόγος Μ είπε ότι φαίνονται πάντα να υπαρχουν πολλές καταβολές. Με πολύ μικρή δόση για σπερματεγχυση τον προηγούμενο μήνα είχα οιστραδιόλη 1050, τη μέρα της ovitrelle. Και ο γυναικολόγος χαρακτηριστικά ανέφερε πως αν κάναμε κανονική διέγερση η μία ωοθήκη θα έδινε καμιά 20αρια ωάρια. Και έπαθα εγκεφαλικό! Φοβάμαι και για υπερδιεγερση, με τοσα που διαβάζω από εσάς! Προβληματίζομαι πολύ και φοβάμαι.

Πόσες μονάδες είχες κάνει? 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , agg83 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Θέλω να σας πω σύντομα (οσο γίνεται) την ιστορία μου. Ξεκινήσαμε προσπαθειες το 2016 ήμουν 33 ετών. Η γυναικολογικη μου εικόνα ήταν πολυ καλή αλλά δεν ερχόταν. Μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε ολιγοσπερμια στον άντρα μου. Μετά το πρωτο σοκ όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρό το προβλημα και οι ηλικίες καλές και με 1-2 εξωσωματικες θα τα καταφέρναμε. Πράγματι, το 2018 ξεκίνησα με μακρυ πρωτοκολλο. Βγάλαμε 27 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 14 και μπήκαν κατάψυξη την πρωτη μέρα. Μετά από δυο τρεις περιόδους έκανα την 1η εμβρυομεταφορα με μια καλή βλαστοκυστη και μια όχι τόσο καλή. Ήρθε η πρωτη εγκυμοσύνη που παλλιδρομησε στην 6 εβδομάδα. Ο καρυοτυπος έδειξε δυο τρισωμιες, τυχαίο γεγονός μας είπαν. Έκανα άλλες δυο εμβρυομεταφορες χωρίς καλά έμβρυα (3ημερων) που δεν είχαν αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο κέντρο μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυ καλή εικόνα και να μη βιαστώ κάναμε πολλες εξετάσεις έδωσε πρωτοκολλο στον άντρα μου και μας είπε να προσπαθησουμε 6 μήνες. Εκείνο το διάστημα έχασα την μητέρα μου μετά από μια τραγική ιστορία και το έβγαλα από το μυαλό μου. 3 μήνες μετά τον θάνατο της μητέρας μου ανακαλύπτω εντελώς τυχαία ότι είμαι έγκυος. Δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε. Όλα πηγαιναν εξαιρετικά. Αυχενικη, αιματολογικές, όλα. Μέχρι που έκανα αμνιοπαρακεντηση και βρέθηκαν δυο μικροελλειμματα. Ήμουν στον 5ο μήνα. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Το ένα έλλειμμα ήταν κληρονομικό από τον άντρα μου το άλλο de novo. Άρχισε ένας γολγοθας με γενετιστές. Μας είπαν ότι το κληρονομικό δεν έχει καταγραφεί ως κάτι που δίνει βαριές αναπηρίες αλλά ποτε δεν είναι κάτι σίγουρο. Το άλλο είχε καταγραφεί σε 6 περιστατικα στον κόσμο με δύσκολη εικόνα. Πήραμε την απόφαση να διακόψουμε την κυηση. Ήμουν σε  τοκετό 17 ώρες. Φρίκη. Προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου. Είπαμε θα κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικο με πρωτοκολλο που θα σχεδιαστεί για εμάς. Φτάνουμε στο σήμερα. Έκανα το βραχυ πρωτοκολλο με 10 έμβρυα. Σημειωτέον, για πρωτη φορα το σπέρμα ήταν εντελώς φυσιολογικό. Είπαμε δεν μπορεί αυτή θα είναι η τυχερή μας. Όμως, προχωρησε σε βλαστοκύστη μόνο ένα.. Πολυ καλή βλαστοκύστη αλλά οι γιατροί απογοητευμένοι. Περίμεναν πανω από 5. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι η ποιοτητα των ωαριων και αυτό δεν αντιμετωπίζεται. Αντε να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά αν ξανασυμβεί δεν έχει νόημα να προσπαθω με τα δικά μου. Είμαι σε άθλια κατάσταση από χθες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλο αυτό το σκαμπανεύασμα τυχαίνει σε μένα και όσο περνάει ο καιρός τα νέα γίνονται όλο και χειρότερα. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες. Γενικά η παραμικρή γνώμη σε αυτή τη φάση θα βοηθήσει. Μόνο μη μου πείτε ότι κι ένα αρκεί. Βλέπετε ότι οι πιθανότητες δεν είναι μαζί μας από την αρχή. Σας ευχαριστω

Κορίτσι μου καλωσηρθες! Δυστυχώς δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω για τα πρακτικά που ρωτάς, αλλά θέλω να σου εκφράσω το θαυμασμό μου! Πόσο κουράγιο κ δύναμη έχεις! Και θα τα καταφέρεις, γιατί το αξίζεις! Εύχομαι όλη η ταλαιπωρια να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται για σένα και να έρθει ένα μωράκι (ή και δύο) που θα σβήσει όλο τον πόνο σου! Θα σε εχω στις προσευχες μου! Κουράγιο και δύναμη και θα τα καταφέρεις!

πρίν από 3 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πόσες μονάδες είχες κάνει? 

Gonal 75 και τις τελευταίες μέρες 125 με cetrotide μαζί.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Angot τον ρώτησα για τις μπύρες χωρίς αλκοόλ, ότι γιατί μόνο δύο?? Τι θα πιω δηλαδή την τρίτη φορά την εβδομάδα που θα βγω έξω? Χαχα!! Μου λέει βγαίνεις τόσο πολύ? Μπράβο σου, αλλά μήπως να μαζευτείς λίγο? :roll::roll::roll: Μου απάντησε λοιπόν ότι εκτός από το αλκόολ περιέχουν κι άλλες ουσίες που δεν τις θέλει σε μεγάλες ποσότητες και γι' αυτό! Υπ' όψιν ότι είμαι σκύλος που γαυγίζει, τόσο καιρό κι έχω πιει όλη κι όλη μία μπύρα χωρίς αλκοόλ και μάλιστα 0,0%!!! :lol:

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

Δεν είμαι στη 10η εβδομάδα. Την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν 7w+1d. Άρα σήμερα είμαι 8w+4d. Και τη φοβάμαι την 8ην

Αφού είσαι 8w+4d σημαίνει ότι έχεις κλείσει την 8η βδομάδα και διανύεις την 9η! Άρα η 8η που σε ανησυχεί είναι ήδη παρελθόν για σένα! ;-)

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , happiness79 είπε:

@Angot τον ρώτησα για τις μπύρες χωρίς αλκοόλ, ότι γιατί μόνο δύο?? Τι θα πιω δηλαδή την τρίτη φορά την εβδομάδα που θα βγω έξω? Χαχα!! Μου λέει βγαίνεις τόσο πολύ? Μπράβο σου, αλλά μήπως να μαζευτείς λίγο? :roll::roll::roll: Μου απάντησε λοιπόν ότι εκτός από το αλκόολ περιέχουν κι άλλες ουσίες που δεν τις θέλει σε μεγάλες ποσότητες και γι' αυτό! Υπ' όψιν ότι είμαι σκύλος που γαυγίζει, τόσο καιρό κι έχω πιει όλη κι όλη μία μπύρα χωρίς αλκοόλ και μάλιστα 0,0%!!! :lol:

Αφού είσαι 8w+4d σημαίνει ότι έχεις κλείσει την 8η βδομάδα και διανύεις την 9η! Άρα η 8η που σε ανησυχεί είναι ήδη παρελθόν για σένα! ;-)

Αχαχαχα  αρα δεν έχουμε καμία ελπίδα φίλη μ. 2 μπυρες και θα λέμε κ ευχαριστώ. Ευτυχώς τώρα είναι και τα cocktail χωρίς αλκοόλ που ειναι ωραια. Αρκεί να μην έχει ζάχαρη κλπ μέσα. Επίσης το μαστιχονερο είναι ωραίο! 

 

Δεν ξέρω με μπερδεύουν τρομερα οι μετρήσεις. Εγω τα υπολογίζω μια μια μέρα και βλέπω ότι για να πας στον 3ο μήνα πρέπει να πατήσεις 9η εβδομάδα. Ααρα θέλω ακόμα 3 μερες .

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ioli93 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ εύχομαι το ίδιο κ σε σένα σε πιο κέντρο είσαι?

Καλημέρα ούτε εγώ θυμάμαι αν το χω αναφέρει ....στο Ιασώ βρίσκομαι εγώ αλλα από ότι βλέπω εγώ στο Γένεσις είναι πάρα πολλά κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , happiness79 είπε:

@Angot τον ρώτησα για τις μπύρες χωρίς αλκοόλ, ότι γιατί μόνο δύο?? Τι θα πιω δηλαδή την τρίτη φορά την εβδομάδα που θα βγω έξω? Χαχα!! Μου λέει βγαίνεις τόσο πολύ? Μπράβο σου, αλλά μήπως να μαζευτείς λίγο? :roll::roll::roll: Μου απάντησε λοιπόν ότι εκτός από το αλκόολ περιέχουν κι άλλες ουσίες που δεν τις θέλει σε μεγάλες ποσότητες και γι' αυτό! Υπ' όψιν ότι είμαι σκύλος που γαυγίζει, τόσο καιρό κι έχω πιει όλη κι όλη μία μπύρα χωρίς αλκοόλ και μάλιστα 0,0%!!! :lol:

Αφού είσαι 8w+4d σημαίνει ότι έχεις κλείσει την 8η βδομάδα και διανύεις την 9η! Άρα η 8η που σε ανησυχεί είναι ήδη παρελθόν για σένα! ;-)

Ερώτηση 

Μπορείτε να πίνετε μπύρες 

Με το που σκέφτομαι κάτι με αλκοόλ νομίζω θα κάνω εμετό κ ας είναι και ανευ 

Βέβαια εμένα δε Μ αρέσει και η μπύρα αλλά ούτε και κάτι άλλο μπορώ να σκεφτω

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

Αχαχαχα  αρα δεν έχουμε καμία ελπίδα φίλη μ. 2 μπυρες και θα λέμε κ ευχαριστώ. Ευτυχώς τώρα είναι και τα cocktail χωρίς αλκοόλ που ειναι ωραια. Αρκεί να μην έχει ζάχαρη κλπ μέσα. Επίσης το μαστιχονερο είναι ωραίο! 

 

Δεν ξέρω με μπερδεύουν τρομερα οι μετρήσεις. Εγω τα υπολογίζω μια μια μέρα και βλέπω ότι για να πας στον 3ο μήνα πρέπει να πατήσεις 9η εβδομάδα. Ααρα θέλω ακόμα 3 μερες .

Τα κοκτέιλ με αλκοόλ ή χωρίς είναι τίνγκα στη ζάχαρη!!! Παρ' όλα αυτά δε μου τα απαγόρεψε τα χωρίς αλκόολ (κάτι έπρεπε να "χαρίσει" στο party animal χαχαχ) Στο μεταξύ στην κάβα απέναντι από το γιατρό είχαν χθες γιορτή με δωρεάν κοκτέιλ και μόλις βγήκαμε ο άντρας μου τσίμπησε ένα για να το γιορτάσει! Εμένα μου έφτανε και μου περίσσευε η χαρά από τον υπέρηχο!!! Ευτυχώς δε μας είδε ο γιατρός, θα μου έλεγε μαζέψου είπαμε!!  :lol:

Το ξέρω ότι μπερδεύεσαι με τις εβδομάδες, γι' αυτό στο λέω! Κι εμένα μου πήρε κάποιο χρόνο να καταλάβω τι γίνεται!

πρίν από 3 λεπτά , Ellidr είπε:

Ερώτηση 

Μπορείτε να πίνετε μπύρες 

Με το που σκέφτομαι κάτι με αλκοόλ νομίζω θα κάνω εμετό κ ας είναι και ανευ 

Βέβαια εμένα δε Μ αρέσει και η μπύρα αλλά ούτε και κάτι άλλο μπορώ να σκεφτω

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή τη φάση ούτε εγώ έχω όρεξη για αλκοόλ (που γενικά έχω αδυναμία). Αλλά κάτι πρέπει να μπορώ να παραγγείλω κι εγώ όταν βγαίνω! Χαχα, αυτά είναι προβλήματα!! :lol:

πρίν από 4 λεπτά , Texas είπε:

Γεια σας ! Εχθές βάλαμε δυο βλαστοκυστες μια 4ΑΑ και μια 4ΒΑ η πρώτη είναι σε στάδιο hatching σας έχει τύχει ; Αν ναι είχατε καλά αποτελέσματα ;

Συγχαρητήρια κοπέλα μου, πολύ δυνατές οι βλαστοκύστες σου! Καλοστέργιωτες να είναι!!! ❤❤

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Κι εγώ την ίδια σκέψη έκανα χθες, εντελώς διαισθητικά, αν και αρχικά πίστευα κορίτσι! Για να δούμε!!! Ότι και να είναι έχει πολλά να μας μάθει! 

Ευχαριστούμε καλή μου Chris! Εύχομαι κι εσύ σύντομα να το ζήσεις!!! Πώς είσαι με την αναμονή?

Άσε…δεν το έχω πολύ σήμερα. Ξύπνησα πρωί πρωί με πολύ κακές σκέψεις για το χαμηλό ποσοστό επιτυχίας…και δεν την πολύ παλεύω. Μια βαθιά στεναχώρια με έχει κατακλύσει…
Είμαι και μόνη δεν μπορώ να ξεχαστώ. Καλύτερα από εβδομάδα να πάω στο γραφείο να μην το σκέφτομαι 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , happiness79 είπε:

Τα κοκτέιλ με αλκοόλ ή χωρίς είναι τίνγκα στη ζάχαρη!!! Παρ' όλα αυτά δε μου τα απαγόρεψε τα χωρίς αλκόολ (κάτι έπρεπε να "χαρίσει" στο party animal χαχαχ) Στο μεταξύ στην κάβα απέναντι από το γιατρό είχαν χθες γιορτή με δωρεάν κοκτέιλ και μόλις βγήκαμε ο άντρας μου τσίμπησε ένα για να το γιορτάσει! Εμένα μου έφτανε και μου περίσσευε η χαρά από τον υπέρηχο!!! Ευτυχώς δε μας είδε ο γιατρός, θα μου έλεγε μαζέψου είπαμε!!  :lol:

Το ξέρω ότι μπερδεύεσαι με τις εβδομάδες, γι' αυτό στο λέω! Κι εμένα μου πήρε κάποιο χρόνο να καταλάβω τι γίνεται!

Καλα αυτή η κάβα απέναντι από τον κελ είναι όνειρο.....  Κάθε φορά που πηγαίνουμε το κάνω εικόνα να κάθομαι στον πάνω όροφο, με μια ποικιλία τυριών - αλλαντικών και να δοκιμάζω κρασιά. Εσυ έπεσες και στη περίπτωση, λες και σε κορόιδευε το μωρο σου ήταν! Αχαχαχχα α από τώρα ξεκίνησε τα τσαλιμάκια!!! 

Καλα το ένα πρόγραμμα που έχω με βγάζει 10 εβδομάδων αλλά  σε παρένθεση λέει (9) το momly! 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ellidr είπε:

Ερώτηση 

Μπορείτε να πίνετε μπύρες 

Με το που σκέφτομαι κάτι με αλκοόλ νομίζω θα κάνω εμετό κ ας είναι και ανευ 

Βέβαια εμένα δε Μ αρέσει και η μπύρα αλλά ούτε και κάτι άλλο μπορώ να σκεφτω

Τι εννοείς;;; η μπύρα είναι η μόνη ευτυχία που απέμεινε από θέμα 'αλκοολ' ας είναι και ανευ δε με πειράζει. Βεβαια είχα πάντα τρομερή αδυναμία στη μπυρα, χειμώνα-καλοκαίρι! Κια τι πίνεις δλδ; τι δεν σ φέρνει αναγουλα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Chris_V είπε:

Άσε…δεν το έχω πολύ σήμερα. Ξύπνησα πρωί πρωί με πολύ κακές σκέψεις για το χαμηλό ποσοστό επιτυχίας…και δεν την πολύ παλεύω. Μια βαθιά στεναχώρια με έχει κατακλύσει…
Είμαι και μόνη δεν μπορώ να ξεχαστώ. Καλύτερα από εβδομάδα να πάω στο γραφείο να μην το σκέφτομαι 

Είναι φυσικό αγάπη μου να έρχονται και τέτοιες σκέψεις. Στην αρχή της ετ είμαστε πιο αισιόδοξες και όσο περνάνε οι μέρες το μυαλό υπερλειτουργεί και κάνει σενάρια... Είναι μόνο σκέψεις. Δεν ξέρεις τι συμβαίνει μέσα σου τώρα που μιλάμε... Εύχομαι κάτι πάρα πολύ όμορφο!!! Κουράγιο και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...