Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Σ’ το εύχομαι από καρδιάς!! Τόσες πια περιπτώσεις βρε παιδιά… τόσα που μπορούν να τύχουν!!! Πώς να ηρεμήσεις μετά; 
Υγεία να έχουμε… 

Πανω απο ολα υγεια ! μια γιατρος  μου μου ελεγε θελουμε ενα  μωρο με υγιή μαμα ομως ! 
σε ευχαριστω πολυ!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , happiness79 είπε:

Λοιπόν, έγινε το ραντεβού με γιατρό και εμβρυολόγο! Πήγε πολύ καλά! Μου έλυσαν όλες τις απορίες, ο εμβρυολόγος ήταν πολύ επεξηγηματικός. Καταλήξαμε να κάνουμε βιοψία και των 6 βλαστοκυστών που έχουμε. Μου είπε ότι το να παγώσουν, να ξεπαγώσουν για τη βιοψία και να ξαναπαγώσουν, δεν είναι πάντα καταστροφικό για τα έμβρυα, αλλά εξαρτάται από το βαθμό ανάπτυξης τους. Αν είναι μεγάλα, τότε υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Τα δικά μας είναι όλα αρχόμενες βλαστοκύστες και με διαβεβαίωσε ότι δε θα επηρεαστούν καθόλου. Ήταν κάθετος σε αυτό, οπότε καθησυχάστηκα. Παράλληλα θα ξεκινήσουμε διαδικασία να φτιάξουμε το ενδομήτριο σα να επρόκειτο να κάνουμε εμβρυομεταφορά, που όμως δε θα γίνει και αντί αυτής εκείνη τη μέρα ο γιατρός θα μου πάρει δείγμα από το ενδομήτριο για ΕΡΑ test. Θα το στείλει στην Ισπανία και θα γίνει πλήρης έλεγχος για υποδεκτικότητα μήτρας (παράθυρο εμφύτευσης), για παθογόνους οργανισμούς και μικροβίωμα. Το δείγμα θα σταλεί στην Ισπανία, το ίδιο και το δείγμα των εμβρύων. Ταυτόχρονα θα ξεκινήσω και αιματολογικό έλεγχο. 

Για να είμαι ειλικρινής είχε αρχίσει να κλονίζεται η εμπιστοσύνη μου σε όλους, αλλά ύστερα από αυτό το ραντεβού κατάλαβα ότι είμαι σε καλά χέρια και μου έφυγε ένα βάρος! Πιστεύω ότι αυτή τη φορά θα κάνουμε όλα όσα μπορούμε και χρειάζονται, για να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι από εδώ και πέρα!

Έχω μια αγωνία βέβαια τι θα δείξει η βιοψία των εμβρύων. Πατάω στη γη και σκέφτομαι ότι είναι πιθανό να μας πούνε ότι δεν υπάρχει κανένα καλό από τα έξι. Δεν ξέρω πώς θα πορευτούμε σε αυτή την περίπτωση, θα δούμε, σκέφτομαι όμως ότι σε κάθε περίπτωση καλύτερα να ξέρουμε τι συμβαίνει. Αυτά... 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες! Τα μηνύματά σας και η παρουσία σας με στηρίζουν αφάνταστα! Εύχομαι να αποκτήσουμε όλες στο τέλος γερά παιδιά! Καλή μας δύναμη για τη συνέχεια! 

Ωραία νέα μπράβο ! Πάτε πολύ οργανωμένα και η επόμενη μεταφορά θα είναι επιτυχημένη το πιστεύω !!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... Εκεί που πάνε όλα τέλεια.. τσουπ κάτι θα βρεθεί να μας αγχώσει.. το κέντρο που θα κάνω την ωολληψια θέλει pcr 48 ωρών.. αλλά διάβασα ότι πριν κάνεις την ovitrel πρέπει να έχεις κάνει pcr.. αλλά η γιατρός θα μου πει 48 ώρες πριν πότε να κάνω την ovitrel οπότε το αποτέλεσμα δεν θα χει βγεί.. πείτε ότι βγαίνει θετικό μία στο εκατομμύριο.. σε αφήνουν σε αυτήν την κατάσταση με 15 ωοθηλακια να περιμένουν?? Αφού δεν προχωράει η διαδικασία σε περίπτωση θετικού αποτέλεσματος! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Lilian 28 είπε:

Κορίτσια... Εκεί που πάνε όλα τέλεια.. τσουπ κάτι θα βρεθεί να μας αγχώσει.. το κέντρο που θα κάνω την ωολληψια θέλει pcr 48 ωρών.. αλλά διάβασα ότι πριν κάνεις την ovitrel πρέπει να έχεις κάνει pcr.. αλλά η γιατρός θα μου πει 48 ώρες πριν πότε να κάνω την ovitrel οπότε το αποτέλεσμα δεν θα χει βγεί.. πείτε ότι βγαίνει θετικό μία στο εκατομμύριο.. σε αφήνουν σε αυτήν την κατάσταση με 15 ωοθηλακια να περιμένουν?? Αφού δεν προχωράει η διαδικασία σε περίπτωση θετικού αποτέλεσματος! 

Νομίζω υπάρχει πρωτοκολλο κ σε στέλνουν αλλου να γίνει η ωοληψια ρωτα τους για κάθε ενδεχόμενο κ μην αγχώνεσαι αρνητικό θα ειναι το pcr 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Με πήρε σήμερα ο Σφακ τηλέφωνο. Με ρώτησε αν υπάρχει κάποιος λόγος που θέλω να προχωρήσουμε με 5ης και οχι με 3ης μέρας. Του είπα οτι έτσι μου είχε πει εκείνος ότι συνήθως κάνει (στην πρώτη ενημερωτική κουβέντα) και οτι δεν έχω πρόβλημα να πάω με 3ης αν εκείνος το θεωρεί σωστό. Μου είπε οτι συνηθίζεται στην πρώτη προσπάθεια να πηγαίνουμε με 3ης παρ’όλα αυτά οι βλαστοκύστες είναι καλύτερες λόγω του οτι φαίνεται η δυναμική των εμβρύων και να προχωρήσουμε λοιπόν με 5ης. Τον ρώτησα αν θα αποψύξουμε και τα 3 και μου είπε ναι. Τον ρώτησα τι γίνεται αν τα καταφέρουν και τα 3 και μου είπε ότι αυτό αποκλείεται καθώς μόνο το 30% τα καταφέρνει. Φυσικά μου κόπηκαν τα πόδια γιατί αυτό σημαίνει ότι την Δευτέρα μπορεί να έχω μόνο 1 για μεταφορά. Ή και κανένα. Ρε γαμώτο τι άγχος είναι αυτό; Ξεκίνησα τόσο αισιόδοξα και τώρα τελευταία τίποτα δεν πάει καλά. Ξέρω ότι δεν πρέπει να έχω κακή ψυχολογία αλλά δυσκολεύομαι πολύ. Άλλες κοπέλες που αποψύξατε απο 3ης για 5ης τι ποσοστά είχατε; 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μ καλησπερα .. επειδη το διαβασα κ αλλου θελω να σες ρωτησω αν ισχυει .. οταν παιρνουμε το ουτροτζεσταν κολπικα το βαζουμε ως εχει η το βρεχουμε για πιο ευκολια; Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ καλησπερα .. επειδη το διαβασα κ αλλου θελω να σες ρωτησω αν ισχυει .. οταν παιρνουμε το ουτροτζεσταν κολπικα το βαζουμε ως εχει η το βρεχουμε για πιο ευκολια; Σας ευχαριστω

Εγω όπως είναι το βάζω , απο τα πολλά ουτρο ο κόλπος είναι απο μόνος του υγρός ;)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Κορίτσι μου και εγώ 8η περιόδου πήγα..απλά έμενα μου ήρθε αργά το βράδυ..οπότε θα μπορούσε να ναι και 7η.. σήμερα πήγα και θα κάνω την 6η ένεση σήμερα!!μην αγχώνεσαι.. δεν έγινε κάτι για μια μέρα!!

Ευχαριστω για την απάντηση, χαζα αγχη Πρωταράς..χιχιιχ ..Καλή επιτυχία εύχομαι!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Νομίζω υπάρχει πρωτοκολλο κ σε στέλνουν αλλου να γίνει η ωοληψια ρωτα τους για κάθε ενδεχόμενο κ μην αγχώνεσαι αρνητικό θα ειναι το pcr 

Μου είπαν ότι σταματάει η διαδικασία... Δεν υπάρχει λύση.. βέβαια προσέχουμε πάρα πολύ.. ούτε δουλειά πάμε αυτές τις μέρες.. αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι..μη τυχόν είχαμε κολλήσει και δεν το καταλάβαμε και δείξει θετικό! 

πρίν από 7 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Ευχαριστω για την απάντηση, χαζα αγχη Πρωταράς..χιχιιχ ..Καλή επιτυχία εύχομαι!!

 

 

 

Καλά άσε με αυτά τα άγχη...και εγώ πρωτάρα είμαι.. για όλα αγχώνομαι.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ksvolimi είπε:

Καλησπερα κοριτσια.. δυστυχως επιβεβαιώθηκε ο άδειος σάκος.. τωρα αναμενω οδηγιες απο το γιατρο γιατι ελπίζει κ αυτος οτι θα αποβάλλω φυσικα και θα θελαμε να αποφύγουμε την αποξεση..αμεσως μετα λογικα θα προχωρησω με αυτα που εχω στην καταψυξη και ας  ελπίζουμε  οτι θα φανώ τυχερη την επομενη..

Η επόμενη θα είναι η τυχερή σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Οπα κατσε να σβησω τοτε ..δεν εχει χωρο..στο γενεσις αθηνων..διδυμα εχω 1 ετους ειναι τωρα.εγω που μαζευα με φυσικους  τα παγωνανε ως 3ης μερας γιατι το θεωρούσανε καλυτερο κ μετα ξεπαγωμα κ οποια φτανανε σε βλαστοκυστες τοτε μεταφορα

Να σου ζήσουν!! Με ποιο γιατρό ήσουν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Lilian 28 είπε:

Μου είπαν ότι σταματάει η διαδικασία... Δεν υπάρχει λύση.. βέβαια προσέχουμε πάρα πολύ.. ούτε δουλειά πάμε αυτές τις μέρες.. αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι..μη τυχόν είχαμε κολλήσει και δεν το καταλάβαμε και δείξει θετικό! 

Καλά άσε με αυτά τα άγχη...και εγώ πρωτάρα είμαι.. για όλα αγχώνομαι.. 

@Lilian 28 σοβαρά σταματάνε την διαδικασία?? Εγώ τώρα στην εμβρυομεταφορα είχα ρώτησει ποιο τεστ πρέπει να κάνω,  pcr ή rapid και μου είπαν την ημέρα της εμβρυομεταφορας θα μου κάνουν εκεί rapid πριν ξεκινήσει η διαδικασία.  Εγώ φοβήθηκα μπας και είμαι θετική και το ανακαλύψουμε μετά που θα ξεπαγωσουν οι βλαστοκυστες και έτσι έκανα εγώ τεστ το προηγούμενο βράδυ. Σε περίπτωση που είμαι θετική να τους ενημερώσω να μην τις ξεπαγωσουν.  Όταν πήγα εκεί το πρωί και τους ρώτησα που να πάω για το τεστ μου είπε η νοσηλεύτρια "τι λες κορίτσι μου που θα κάνουμε τώρα τεστ? Αν είσαι θετική θα χάσουμε την διαδικασία!" Δεν μου έκαναν απολύτως τίποτα.  Ρώτησε ξανά κορίτσι μου, κάποια λύση θα υπάρχει..... Είναι κρίμα να σταματήσουν την διαδικασία τελευταία στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Η επόμενη θα είναι η τυχερή σου!!

Σε ευχαριστω πολυ!

πρίν από 19 λεπτά , Διδυμακια2 είπε:

@Lilian 28 σοβαρά σταματάνε την διαδικασία?? Εγώ τώρα στην εμβρυομεταφορα είχα ρώτησει ποιο τεστ πρέπει να κάνω,  pcr ή rapid και μου είπαν την ημέρα της εμβρυομεταφορας θα μου κάνουν εκεί rapid πριν ξεκινήσει η διαδικασία.  Εγώ φοβήθηκα μπας και είμαι θετική και το ανακαλύψουμε μετά που θα ξεπαγωσουν οι βλαστοκυστες και έτσι έκανα εγώ τεστ το προηγούμενο βράδυ. Σε περίπτωση που είμαι θετική να τους ενημερώσω να μην τις ξεπαγωσουν.  Όταν πήγα εκεί το πρωί και τους ρώτησα που να πάω για το τεστ μου είπε η νοσηλεύτρια "τι λες κορίτσι μου που θα κάνουμε τώρα τεστ? Αν είσαι θετική θα χάσουμε την διαδικασία!" Δεν μου έκαναν απολύτως τίποτα.  Ρώτησε ξανά κορίτσι μου, κάποια λύση θα υπάρχει..... Είναι κρίμα να σταματήσουν την διαδικασία τελευταία στιγμή. 

Κανονικα στα περισσοτερα κεντρα κανουν pcr και για ΕΤ και για ωοληψια μου κανει εντυπωση που δε στο κανανε.. αντιλαμβανομαι  οτι παει η χαμενη η διαδικασια για ολους ομως το πρωτόκολλο ειναι αυτο σε ολα τα κεντρα γιατι αν εισαι θετικη θα κολλήσεις τοσο κοσμο..δεν γινεται κατι απλα ακυρωνεται ωστοσο το κανεις αρκετες ωρες πριν πας για να μη ξεπαγώσουν τα έμβρυα..αν τωρα σου τυχει στη διέγερση σταματάς τη  διαδικασια επιτοπου ετσι ξερω απο καποιες περιπτωσεις εγω ετοιμαζόμουν για ΕΤ ειχα νοσήσει 20 μερες πριν κ φοβόμουν παρολοπου δεν ειχα πια μηπως φαινεται στο  pcr ακομα θετικο και μου ειπαν δε γινεται κατι αλλο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...