Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , Eve2022 είπε:

Σε ευχαριστώ για το θάρρος που μου δίνεις, δεν μπορώ να πω ότι δεν έχω απογοητευτεί.. Έχετε να μου προτείνετε; 

Εδώ η καθεμια θα προτεινει το γιατρο που  ειναι ή που πετυχε ..εγω θα σου πω να κανεις 2-3 ραντεβου σε διαφορετικα κεντρα κ οποιος  γιατρος σε καλύψει κ σου ταιριαξει με αυτον θα προχωρησεις κ φυσικα θα ακουσεις και το ενστικτο σου.οι τιμες πανω κατω οι ιδιες ειναι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 hours ago, Nephele78 said:

Αυτό που ειχα παθει εγώ αυτο περνας τωρα!στα εγραψα χτες..τρελη αγωνια και αγχος ..υπομονη! εγω σου είπα τη δικη μου περιπτωση. Αλλα τα 2 ηταν φρεσκα και το 1 απο καταψυξη.θεωρω ολες με βλασροκυστες πρεπει να πηγαινουμε γιατι κ εγω στη 1η μεταφορα με 3ης πηγα κ αν το ηξερα θα τα ρισκαρα κ αυτα τα 2 που ειχα μονο για 5ης απο την αρχη.γιατι μπορει να μην φτανανε ποτε βλαστοκυστες ..οποτε τζαμπα να εκανα κ την ετ -ετσι σκεφτομαι τωρα δηλαδη.. @Maroxmarox ευχαριστώ κοριτσι μου κ στα δικα σου.στον Παντο ειμαι.

Η πρωτη μας μεταφορά ήταν με 2 βλαστοκυστες που ξεκίνησαν σαν  εμβρυακια 3ης μέρας, τα αποψυξαν κι εφτασαν βλαστοκυστες. Απετυχε. 

Η δεύτερη (σε αλλο κέντρο βέβαια) ήταν με φρεσκα 3ης μερας και πέτυχε. 

Οπότε εξαρτάται, δεν είναι οι βλαστοκυστες πάντα η λυση μιας και το περιβάλλον της μητρας ενίοτε είναι ιδανικότερο του εργαστηρίου. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, playbunny είπε:

Η πρωτη μας μεταφορά ήταν με 2 βλαστοκυστες που ξεκίνησαν σαν  εμβρυακια 3ης μέρας, τα αποψυξαν κι εφτασαν βλαστοκυστες. Απετυχε. 

Η δεύτερη (σε αλλο κέντρο βέβαια) ήταν με φρεσκα 3ης μερας και πέτυχε. 

Οπότε εξαρτάται, δεν είναι οι βλαστοκυστες πάντα η λυση μιας και το περιβάλλον της μητρας ενίοτε είναι ιδανικότερο του εργαστηρίου. 

Κι εγώ με 3ης μέρας πέτυχα τότε. Τώρα βέβαια το απόλυτο μηδέν και με τους δυο τρόπους!

καλημερες!!!!!

  • Μου αρέσει 3

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκές καλημέρες σε όλες σας!Κοριτσια μου επειδή είναι πολύ πρωί για να μιλήσω με τον γιατρο μου ήθελα να σας ρωτήσω τι παυσίπονα επιτρέπεται να πάρουμε για τους πόνους χαμηλά στην κοιλιά;Αυριο έχω προγραμματισμένο υπέρηχο και Δευτέρα αν όλα πάνε καλά ωοληψια.Σημερα το βράδυ όμως και ως τώρα έχω έντονους πόνους και δεν μπορώ ούτε να περπατήσω 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα επειδη ξεκινησα τα cyclacur σημερα κ παιρνω κ τ4 ηθελα να σας ρωτησω .. εγω 6 η ωρα π ξυπναει ο αντρας μ πειρνω το τ4 κ μετα στις 8 που ξυπναω τα φαρμακα μ κ φτιαχνω πρωινο .. υπαρχει προβλημα που παιρβω το τ4 και ξανακοιμαμαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Iro 39 είπε:

Γλυκές καλημέρες σε όλες σας!Κοριτσια μου επειδή είναι πολύ πρωί για να μιλήσω με τον γιατρο μου ήθελα να σας ρωτήσω τι παυσίπονα επιτρέπεται να πάρουμε για τους πόνους χαμηλά στην κοιλιά;Αυριο έχω προγραμματισμένο υπέρηχο και Δευτέρα αν όλα πάνε καλά ωοληψια.Σημερα το βράδυ όμως και ως τώρα έχω έντονους πόνους και δεν μπορώ ούτε να περπατήσω 

Καλημέρα ντεπόν σίγουρα, μπουσκοπαν, εμενα στο πρωτόκολλο έχει τα χάπια βολταρεν τα δίνει δηλ ούτως η άλλος 

πρίν από 9 λεπτά , Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλησπερα επειδη ξεκινησα τα cyclacur σημερα κ παιρνω κ τ4 ηθελα να σας ρωτησω .. εγω 6 η ωρα π ξυπναει ο αντρας μ πειρνω το τ4 κ μετα στις 8 που ξυπναω τα φαρμακα μ κ φτιαχνω πρωινο .. υπαρχει προβλημα που παιρβω το τ4 και ξανακοιμαμαι;

Καλημέρα κ εγω έτσι κάνω παίρνω το Τ4 πολύ πρωί και ξανά κοιμάμαι και μετά τ αλλά 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλησπερα επειδη ξεκινησα τα cyclacur σημερα κ παιρνω κ τ4 ηθελα να σας ρωτησω .. εγω 6 η ωρα π ξυπναει ο αντρας μ πειρνω το τ4 κ μετα στις 8 που ξυπναω τα φαρμακα μ κ φτιαχνω πρωινο .. υπαρχει προβλημα που παιρβω το τ4 και ξανακοιμαμαι;

Καλημέρα!

Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα, θέλει να είσαι νηστική για μισή ώρα αφού πάρεις το τ4 που είσαι άρα είσαι κομπλέ!

 

Κορίτσια να ρωτήσω, τα αυτοκόλλητα dermestil γιατί τα παίρνετε;

Σας τα δίνουν οι εξωσωματικοί,ε; Μου τα πρότεινε ο ενδοκρινολόγος για να ρίξουμε την fsh (26) αλλά είπε ότι θα μου τα δώσει λογικά ο εξωσωματικός αλλά δεν μου έχει αναφέρει κάτι ο εξωσωματικός...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, νικηαντωνια81 said:

Κι εγώ με 3ης μέρας πέτυχα τότε. Τώρα βέβαια το απόλυτο μηδέν και με τους δυο τρόπους!

καλημερες!!!!!

Καλημέρα αγαπημένη μου!! Ο επιμενων νικά!! :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , playbunny είπε:

Καλημέρα αγαπημένη μου!! Ο επιμενων νικά!! :wub:

Λοιπόν έχω αποφανθεί ότι το μωρό περιμένει να περάσει ο κορονοιος για να έρθει ΧΑΧαχαχχαχα α!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 7

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Eve2022 είπε:

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια στο Forum. Επειδή είχα ανάγκη να μιλησω και να με συμβουλεψετε είμαι εδώ. Ετών 41. Τον Ιούλιο είχα μια Παλλινδρομη κυηση στις 9 εβδομάδες μετά από φυσιολογική σύλληψη. Η γιατρός που με παρακολουθουσε απλά το θεώρησε τυχαίο γεγονός κ μου ζήτησε τον Αύγουστο να πάω για τεστ παπ. Άρχισα τις προσπάθειες περίπου τον Οκτώβριο. Δεν έβλεπα κάποια αποτελέσματα και ξαφνικά από ένα σταθερό κύκλο 26 ημερών, άρχισαν οι διακυμανσεις των ημερών. Άλλοτε στις 29 ημέρες αδιαθετουσα, άλλοτε στις 26 μέρες άλλοτε στις 31.Στην επίσκεψη που έκανα στη γιατρό μου, χωρίς να κάνει κάποια εξέταση πχ υπέρηχο να δούμε τι συμβαίνει απλά μου έγραψε ορμονολογικες. Και απλα μου είπε ότι αν χρειαστεί θα με βοηθήσει με κάποια φάρμακα. Επειδή θορυβηθηκα, έκανα μια νέα επίσκεψη σε άλλο γιατρο. Έκανα τις ορμονολογικες οι οποίες ήταν κακές. Ενδεικτικά fsh 17..σημερα έκανα κ την amh. Μου ζήτησε να κάνω υστεροσκοπηση όπου δεν βρήκε κάτι άλλο πέρα από μια σαλπιγγα βουλωμενη (ίσως παλαιότερου χειρουργειου για βαρθολινιο). Μου τόνισε ότι εφόσον έχω μείνει έγκυος μια φορά τότε δεν χρειάζεται να πειράξουμε τη σαλπιγγα αλλά επίσης ότι αποκλείει την φυσιολογική σύλληψη και στη τελευταία επισκεψη μετά την υστεροσκοπηση μου έδωσε μικρές πιθανότητες κ για εξωσωματική λέγοντας μου να σκεφτώ για δωρεά ωαριων. Σοκαριστικα, θέλω να πάω κ σε άλλον γιατρό αλλά δεν μπορώ να το διαχειριστω όλο αυτό ξαφνικά. Μετά από φυσιολογική σύλληψη να μου απορρίπτουν σχεδόν κ την εξωσωματική; την βοήθεια σας, σας παρακαλώ. Συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα 

Καλημέρα! Για να προτείνει κάποιος γιατρός σε μια γυναίκα 41 ετών δωρεά ωαρίων θα πρέπει να δει κάποιο σοβαρό θέμα.. Περίμενε να βγει η ΑΜΗ σου πρώτα. Ωστόσο, όταν λες υστεροσκοπηση εννοείς ότι έκανες κανονική υστεροσκοπηση; Δηλαδή μπήκες χειρουργείο με μέθη κανονικά; Ή έγινε office υστεροσκοπηση; Πήρες κ dvd με τη διαδικασία; Γιατί μου έκανε εντύπωση ότι είδε τις σάλπιγγες. Στην υστεροσκοπηση ο γιατρός, απ' όσο ξέρω, βλέπει το εσωτερικό της μήτρας. Θα έπρεπε να δει αν έχεις κάποιον πολύποδα, κάποια ιδιαιτερότητα στο σχήμα, φλεγμονές κτλ. Οι σάλπιγγες φαίνονται από την υστεροσαλπιγγογραφια ή τη λαπαροσκοπηση. 

Επίσης, όταν λες ότι οι ορμόνες σου ήταν χάλια, τι εννοείς; Πέρα από την fsh. Γιατί αν είχες θέμα κ με άλλες ορμόνες (πχ θυροειδή) θα πρέπει να επισκεφτείς άμεσα ενδοκρινολόγο για να σου τις ρυθμίσει, ο,τι κι αν αποφασίσεις. 

Θα πρότεινα να πας κ σε κάποιον άλλον γιατρό, εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι καλά από αυτά που γράφεις. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας κορίτσια. Σήμερα δεύτερη ημέρα περιόδου έκανα τις ορμονολογικες και τα αποτελέσματα θα βγουν το απόγευμα. Θα πάρω τον γιατρό για να ξεκινήσω σήμερα τη διέγερση. Εχθές το βράδυ έκανα κι έναν υπέροχο και ενώ όλα μου είπε ο γυναικολόγος πως είναι καλά είδε και μια κύστη 3 χιλιοστά. Αυτός βέβαια μου είπε πως είναι πάρα πολύ μικρή και να μην ανησυχώ αλλά αγχωθηκα κι είπα να ρωτήσω κάτι εσάς αν έχει τύχει σε κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια με την επαφή μου με το σέρουμ είναι απίστευτη συνεχίζουν να είναι σα να μην υπάρχει άλλη κλινική σαν αυτή καταλαβαίνω απόλυτα που οι ξένοι την λατρεύουν και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί οι ελληνίδες δεν την γνωρίζουμε! Μηδενική διαφήμιση από τη μεριά της κλινικής και ακριβώς το αντίθετο από όλα τα Μεγάλα κέντρα που πέρασα όπως το μητέρα. Στο σέρουμ η μοναδική γιατροί είναι τρεις αλλά δεν είναι συνεργάτες εξωτερική είναι πάντα εκεί μόνο για πελάτες του σέρουμ. Είδα την κυρία Πένυ η οποία είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος που από την πρώτη στιγμή μου εξήγησε ότι δεν είναι γιατρός αλλά βιοχημικός και ότι όλη διαδικασία θα ελέγχεται από αυτήν αλλά ο θεράπων γιατρός μου θα είναι ένας από τους τρεις του κέντρου είχα την δυνατότητα να μιλήσω με δύο απ’ αυτούς και διάλεξα τον Μεριδη . Αντί να βιαστούνε να τρέξουμε σε κύκλο έκανα εξετάσεις και μου δώσανε αγωγή για τον άντρα μου. Υπεύθυνη του εργαστηρίου σπέρματος καθώς και υπεύθυνη του εμβρυολογικό ήταν εκπληκτικές και μου εξήγησαν πράγματα τα οποία δεν έχω ξανακούσει από κανέναν σε προσωπικό ραντεβού χωρίς να τους έχω δώσει ευρώ ως τώρα! 

  • Μου αρέσει 10
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Natassou85 said:

Κοριτσια καλησπερα επειδη ξεκινησα τα cyclacur σημερα κ παιρνω κ τ4 ηθελα να σας ρωτησω .. εγω 6 η ωρα π ξυπναει ο αντρας μ πειρνω το τ4 κ μετα στις 8 που ξυπναω τα φαρμακα μ κ φτιαχνω πρωινο .. υπαρχει προβλημα που παιρβω το τ4 και ξανακοιμαμαι;

 

1 hour ago, silvy22 said:

Καλημέρα κ εγω έτσι κάνω παίρνω το Τ4 πολύ πρωί και ξανά κοιμάμαι και μετά τ αλλά 

 

1 hour ago, marmaki said:

Καλημέρα!

Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα, θέλει να είσαι νηστική για μισή ώρα αφού πάρεις το τ4 που είσαι άρα είσαι κομπλέ!

Ρε κορίτσια εμένα μου έχουν πει ότι το Τ4 πρέπει να το παίρνεις και να μην ξανα κοιμάσαι. Το ψάχνω βέβαια στο Ίντερνετ και οι γνώμες διίστανται 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Eve2022 είπε:

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια στο Forum. Επειδή είχα ανάγκη να μιλησω και να με συμβουλεψετε είμαι εδώ. Ετών 41. Τον Ιούλιο είχα μια Παλλινδρομη κυηση στις 9 εβδομάδες μετά από φυσιολογική σύλληψη. Η γιατρός που με παρακολουθουσε απλά το θεώρησε τυχαίο γεγονός κ μου ζήτησε τον Αύγουστο να πάω για τεστ παπ. Άρχισα τις προσπάθειες περίπου τον Οκτώβριο. Δεν έβλεπα κάποια αποτελέσματα και ξαφνικά από ένα σταθερό κύκλο 26 ημερών, άρχισαν οι διακυμανσεις των ημερών. Άλλοτε στις 29 ημέρες αδιαθετουσα, άλλοτε στις 26 μέρες άλλοτε στις 31.Στην επίσκεψη που έκανα στη γιατρό μου, χωρίς να κάνει κάποια εξέταση πχ υπέρηχο να δούμε τι συμβαίνει απλά μου έγραψε ορμονολογικες. Και απλα μου είπε ότι αν χρειαστεί θα με βοηθήσει με κάποια φάρμακα. Επειδή θορυβηθηκα, έκανα μια νέα επίσκεψη σε άλλο γιατρο. Έκανα τις ορμονολογικες οι οποίες ήταν κακές. Ενδεικτικά fsh 17..σημερα έκανα κ την amh. Μου ζήτησε να κάνω υστεροσκοπηση όπου δεν βρήκε κάτι άλλο πέρα από μια σαλπιγγα βουλωμενη (ίσως παλαιότερου χειρουργειου για βαρθολινιο). Μου τόνισε ότι εφόσον έχω μείνει έγκυος μια φορά τότε δεν χρειάζεται να πειράξουμε τη σαλπιγγα αλλά επίσης ότι αποκλείει την φυσιολογική σύλληψη και στη τελευταία επισκεψη μετά την υστεροσκοπηση μου έδωσε μικρές πιθανότητες κ για εξωσωματική λέγοντας μου να σκεφτώ για δωρεά ωαριων. Σοκαριστικα, θέλω να πάω κ σε άλλον γιατρό αλλά δεν μπορώ να το διαχειριστω όλο αυτό ξαφνικά. Μετά από φυσιολογική σύλληψη να μου απορρίπτουν σχεδόν κ την εξωσωματική; την βοήθεια σας, σας παρακαλώ. Συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα 

Καλημερα κοριτσι μου. Και εμενα οπως ακουω την ιστορια σου θα ελεγα να πας και σε 2ο γιατρο και σε 3ο αν χρειαστει για να καταλαβεις τι συμβαινει. Παρομοια ιστορια εχω και εγω. Ιδια σχεδον ηλικια με εσενα και ο πρωτος γιατρος που ειχα δει -για θεραπεια κυστων- μου ειχε πει "ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΧΘΕΣ"...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ρε κορίτσια εμένα μου έχουν πει ότι το Τ4 πρέπει να το παίρνεις και να μην ξανα κοιμάσαι. Το ψάχνω βέβαια στο Ίντερνετ και οι γνώμες διίστανται 

Να πω την προσωπική μου εμπειρία, παίρνοντας Τ4 για προληπτικούς κυρίως λόγους. Μου φαινόταν πάρα πολύ λογικό αυτό που γράφουν τα κορίτσια. Να βάζω δηλαδή ξυπνητήρι, να το παίρνω κ να ξανακοιμαμαι. Κ διαπιστώνω ότι όχι μόνο δεν έπεσε, αλλά ανέβηκε!!! Κ τώρα ξυπνάω, το παίρνω και δεν ξανακοιμαμαι κ έπεσε στα τάρταρα.

Τώρα τι να σας πω... Δεν ρώτησα κάποιον γιατρό. Γράφω απλά την προσωπική μου εμπειρία.

  • Μπερδεμένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...