Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Καντι είπε:

Πολυ λυπάμαι. Όντως έπρεπε αφου στα ξεπαγωσαν να τα βάλουν την επόμενη μερα, σε μενα ετσι έκαναν. Συμφωνω οτι αν ειχες τα μισά υγιή λογικά τόσα θα εχεις και τωρα. Κι εγω δεν ξανασκέφτομαι τον προεμφυτευτικο με την ίδια λογική αν και πέρασαν δυο χρόνια απο τότε. Για οικονομικούς λόγους αποκλειστικά.

Μεγαλη αστοχία και δεν το κατανοούσα τοτε πως θα γινει η διαδικασια και  δυστυχως  πηγανε χαμένα μετα που ρωτησα μου ειπαν οτι (επειδη μαζεψα σε δύο κυκλους κ ενα φυσικό 13 που πηρα 9 βλαστοκυστες )οτι επρεπε καθε μηνα να στελνει το δειγμα σε φρέσκο έμβρυο και μετα να τα βαλει καταψυξη οποτε οταν ερθει η ωρα να μου τα βαλει να αποψυχθούνε κ τελος.. ετσι θα εχουν υποστεί τη διαδικασια μια φορα οπως γινεται με τα κατεψυγμένα γενικα.. αστα τζαμπα τοσα λεφτα συγχύζομαι κ που το σκεφτομαι.. συμφωνω μαζι σου θεωρω οτι δεν ειναι κ πανάκεια ο προεμφυτευτικος και το κοστος μεγαλο..  

πρίν από 27 λεπτά , silvy22 είπε:

καταλαβα, φανηκε απο τη χοριακη, υπομονή και καλή δύναμη

Ναι και δυστυχως η χοριακη συνεχίζει να ανεβαινει κ δεν αποβάλλω.. και συνεχιζω τα φαρμακα και θα με δει τη δευτερα .. παλι κ απο ολο αυτο αφου πλεον το εχω αποδεχτεί το χειροτερο ειναι οτι δε τελειώνει.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, zouko said:

Δεν μου έχουν πει κάτι τέτοιο εμένα.

Εγώ παίρνω(βάζω) ένα το πρωι πριν πάω για δουλειά, ένα μεσημέρι (η δουλειά είναι γραφείου, δεν ξαπλώνω αλλα δεν κάνω και βόλτες), μετά το απόγευμα που κάθομαι καναπέ, και ένα βράδυ πριν την πέσα.

 

Έτσι μου είπε η κοπέλα. Να μένω λίγο ξάπλα για να μην βγαίνει. Δεν μου είναι δύσκολο να το κανω μιας και δουλεύω σπίτι αλλά ψάχνω να βρω την σωστή σειρά για να αποδίδουν όλα τα φάρμακα όσο γίνεται καλύτερα. 

1 hour ago, ksvolimi said:

Καλησπερα κοριτσια.. δυστυχως επιβεβαιώθηκε ο άδειος σάκος.. τωρα αναμενω οδηγιες απο το γιατρο γιατι ελπίζει κ αυτος οτι θα αποβάλλω φυσικα και θα θελαμε να αποφύγουμε την αποξεση..αμεσως μετα λογικα θα προχωρησω με αυτα που εχω στην καταψυξη και ας  ελπίζουμε  οτι θα φανώ τυχερη την επομενη..

Κορίτσι μου καλό κουράγιο. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα είναι αυτό που περνάς :( 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Honey_bunny είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα! Χρειάζομαι πάρα πολύ τη γνώμη σας σχετικά με την επιλογή κέντρου εξωσωματικής. Ο άνδρας μου διαγνώστηκε με Αζωοσπερμία. Δόξα το θεό εμείς δε χάσαμε πολύ χρόνο, βρήκαμε τον γιατρό μας χάρη στην αγαπημένη μου @Kiddo, ο οποίος μας βοήθησε πολύ, και πρόσφατα, μετά από 3 μήνες θεραπείας, βρεθήκανε 120 χιλιάδες σπερματοζωάρια σε δείγμα. Τώρα πήραμε απόφαση να καταψύξουμε αυτά που έχουμε και να μπούμε στη διαδικασία εξωσωματικής. 

Εγώ σκέφτομαι μεταξύ κυρίου  Μαστρομηνά και κυρίας Κοντογιάννη. Αν έχετε εσείς αρνητική ή θετική εμπειρία, γράψτε μου παρακαλώ! 

Αν μπορώ εγώ να βοηθήσω σε κάποια κοπέλα, πολύ ευχαρίστως.

Προσθήκη στην δημοσίευση
 

Η Κοντογιάννη δεν είναι εμβρυολόγος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Έτσι μου είπε η κοπέλα. Να μένω λίγο ξάπλα για να μην βγαίνει. Δεν μου είναι δύσκολο να το κανω μιας και δουλεύω σπίτι αλλά ψάχνω να βρω την σωστή σειρά για να αποδίδουν όλα τα φάρμακα όσο γίνεται καλύτερα. 

Κορίτσι μου καλό κουράγιο. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα είναι αυτό που περνάς :( 

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ksvolimi είπε:

Στις προηγουμενες που εκανα πηρα 5 στα 9 πισω και δεν εμφυτεύτηκε κανενα σε παλιότερο κεντρο.. οπου ωστοσο εκει δεν εμενα καν γιατι ο γιατρος εκανε πολλες αστοχίες συν οτι εκανε προεμφυτευτικο αφου τα ειχε καταψύξει και τα ξανα εβαλε μετα καταψυξη κατι που οι νέοι εμβρυολογοι μου ειπαν ως απαγορευτικό γιατι κ φυσιολογικο να ναι αν χασει τη δυναμική του δε θα προχωρησει οπως κ εγινε.. θεωρούν οτι επρεπε να γινει προεμφυτευτικος σε φρέσκο

τωρα στο ιασω μου ειπαν πως θεωρούν οτι δε χρειαζομαι πρωτον  γιατι ο προεμφυτευτικος βλεπει ενα ποσοστό μπορει να βγαλει προβλημα μετα , επειδη δεν εχω ιστορικο αποβολών και τελος ακομα κ τοτε που εκανα πηρα πανω απο το 50% υγιη θεωρεί συμφωνα με τα δεδομενα μου κ τα ωάρια που βγαζω καλα θα εχω.. Τωρα τι να σου πω.. προχωράω  με τα 3 που εχω και αν δεν θα δω..

Δεν αυξήθηκε σωστα η 4η χοριακη ειδαμε σάκο  και Οχι εμβρυϊκά στοιχεια η καρδια σημερα θα έμπαινα στην 8η .. σε ευχαριστω και σε σενα ευχομαι να πηγαινει καλα❤️

Κατάλαβα… τίποτα δεν είναι πανάκεια! Κατά περίπτωση το κάθε τι. 
 

Ανωμαλία του εμβρύου πάντως οδηγεί σε ανεμβρυική από όσο ξέρω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Visit a vis είπε:

Κατάλαβα… τίποτα δεν είναι πανάκεια! Κατά περίπτωση το κάθε τι. 
 

Ανωμαλία του εμβρύου πάντως οδηγεί σε ανεμβρυική από όσο ξέρω. 

Ακριβως.. ωστοσο ελπίζω την επομενη να μαι τυχερη..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια, ξεκίνησα 2η ημέρα τη Δευτέρα την ένεση ,μου είπαν επειδή μεσολαβεί ΣΚ να πάω Δευτέρα για πρώτο υπέρηχο, δηλαδή 8η ημέρα είναι καλό αυτό;

Γενικά είναι η πρώτη μου και δε ξέρω πως αντιδρώ...τι λέτε ;

Κορίτσι μου και εγώ 8η περιόδου πήγα..απλά έμενα μου ήρθε αργά το βράδυ..οπότε θα μπορούσε να ναι και 7η.. σήμερα πήγα και θα κάνω την 6η ένεση σήμερα!!μην αγχώνεσαι.. δεν έγινε κάτι για μια μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , ksvolimi είπε:

Ακριβως.. ωστοσο ελπίζω την επομενη να μαι τυχερη..

Σ’ το εύχομαι από καρδιάς!! Τόσες πια περιπτώσεις βρε παιδιά… τόσα που μπορούν να τύχουν!!! Πώς να ηρεμήσεις μετά; 
Υγεία να έχουμε… 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Evi15 είπε:

Καλημέρα κορίτσια .. είχα γράψει κ χθες .. 

Για να σας θυμίσω λίγο έχω κάνει σπερματεχυνση κ χθες αδιαθέτησα κ είχα το μαύρο μου το χαλί ψυχολογικά κ έλεγα ποσό άχρηστη νιώθω κ αλλά τέτοια .. Λοιπόν …. 
ο συναγερμός ίσως ήταν λάθος !!! Ξεκίνησα με λίγα καφέ όταν πήγα τουαλέτα κ από κει κ πέρα όλη μέρα ήμουν καθαρή .. τα ίδια κ σήμερα το πρωί .. στην τουαλέτα είχα καφέ κ μετα πάλι καθαρή .. σήμερα έχουν περάσει 15 μέρες απ τη σπερματεχυνση .. τι στο καλό συμβαίνει ;; Θα έρθει κανονικά η θα με παιδεύει έτσι ;;; Τον γιατρό θα τον πάρω λίγο αργότερα ένα τηλ !!! Επίσης δεν έκανα τεστ γιατί φοβάμαι πολύ το αποτέλεσμα .. 

Και εγώ μετά την σπερματεγχυση είχα κάποιες ανωμαλίες.. παρόλα αυτά..κάνε ένα τεστ να ξέρεις σίγουρα... Σίγουρα θα δείξει αφού είσαι 15 μέρες μετά την σπέρματέγχυση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

5 ευρω κανει στο φαρμακείο.απο περιεργεια ποσό στο χρεωσανε; 

Δεν ξέρω πόσο το χρεώνουν γενικά. Επειδή έχω πιο προσωπική σχέση με τον γιατρό μου κάνουν γενικά καλύτερες τιμές. Δε μου το χρέωσαν. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έγινε το ραντεβού με γιατρό και εμβρυολόγο! Πήγε πολύ καλά! Μου έλυσαν όλες τις απορίες, ο εμβρυολόγος ήταν πολύ επεξηγηματικός. Καταλήξαμε να κάνουμε βιοψία και των 6 βλαστοκυστών που έχουμε. Μου είπε ότι το να παγώσουν, να ξεπαγώσουν για τη βιοψία και να ξαναπαγώσουν, δεν είναι πάντα καταστροφικό για τα έμβρυα, αλλά εξαρτάται από το βαθμό ανάπτυξης τους. Αν είναι μεγάλα, τότε υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Τα δικά μας είναι όλα αρχόμενες βλαστοκύστες και με διαβεβαίωσε ότι δε θα επηρεαστούν καθόλου. Ήταν κάθετος σε αυτό, οπότε καθησυχάστηκα. Παράλληλα θα ξεκινήσουμε διαδικασία να φτιάξουμε το ενδομήτριο σα να επρόκειτο να κάνουμε εμβρυομεταφορά, που όμως δε θα γίνει και αντί αυτής εκείνη τη μέρα ο γιατρός θα μου πάρει δείγμα από το ενδομήτριο για ΕΡΑ test. Θα το στείλει στην Ισπανία και θα γίνει πλήρης έλεγχος για υποδεκτικότητα μήτρας (παράθυρο εμφύτευσης), για παθογόνους οργανισμούς και μικροβίωμα. Το δείγμα θα σταλεί στην Ισπανία, το ίδιο και το δείγμα των εμβρύων. Ταυτόχρονα θα ξεκινήσω και αιματολογικό έλεγχο. 

Για να είμαι ειλικρινής είχε αρχίσει να κλονίζεται η εμπιστοσύνη μου σε όλους, αλλά ύστερα από αυτό το ραντεβού κατάλαβα ότι είμαι σε καλά χέρια και μου έφυγε ένα βάρος! Πιστεύω ότι αυτή τη φορά θα κάνουμε όλα όσα μπορούμε και χρειάζονται, για να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι από εδώ και πέρα!

Έχω μια αγωνία βέβαια τι θα δείξει η βιοψία των εμβρύων. Πατάω στη γη και σκέφτομαι ότι είναι πιθανό να μας πούνε ότι δεν υπάρχει κανένα καλό από τα έξι. Δεν ξέρω πώς θα πορευτούμε σε αυτή την περίπτωση, θα δούμε, σκέφτομαι όμως ότι σε κάθε περίπτωση καλύτερα να ξέρουμε τι συμβαίνει. Αυτά... 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες! Τα μηνύματά σας και η παρουσία σας με στηρίζουν αφάνταστα! Εύχομαι να αποκτήσουμε όλες στο τέλος γερά παιδιά! Καλή μας δύναμη για τη συνέχεια! 

  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου....έχω κάνει όλες μου τις δόσεις από τις πενες των gonal 900!Κάθε μέρα από 300 μονάδες,μια πένα σε 3μερες.Εχει μείνει υπόλοιπο όμως (λίγο) και σήμερα πρέπει να κάνω 4(υπόλοιπα από τα στιλό) αουτς:wacko: Ξέρει καμία σας το υπόλοιπο ώστε να ρυθμίσω τις μονάδες γιατί μπερδεύομαι ; Ελπιζω να μη μπέρδεψα ούτε εσάς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Λοιπόν, έγινε το ραντεβού με γιατρό και εμβρυολόγο! Πήγε πολύ καλά! Μου έλυσαν όλες τις απορίες, ο εμβρυολόγος ήταν πολύ επεξηγηματικός. Καταλήξαμε να κάνουμε βιοψία και των 6 βλαστοκυστών που έχουμε. Μου είπε ότι το να παγώσουν, να ξεπαγώσουν για τη βιοψία και να ξαναπαγώσουν, δεν είναι πάντα καταστροφικό για τα έμβρυα, αλλά εξαρτάται από το βαθμό ανάπτυξης τους. Αν είναι μεγάλα, τότε υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Τα δικά μας είναι όλα αρχόμενες βλαστοκύστες και με διαβεβαίωσε ότι δε θα επηρεαστούν καθόλου. Ήταν κάθετος σε αυτό, οπότε καθησυχάστηκα. Παράλληλα θα ξεκινήσουμε διαδικασία να φτιάξουμε το ενδομήτριο σα να επρόκειτο να κάνουμε εμβρυομεταφορά, που όμως δε θα γίνει και αντί αυτής εκείνη τη μέρα ο γιατρός θα μου πάρει δείγμα από το ενδομήτριο για ΕΡΑ test. Θα το στείλει στην Ισπανία και θα γίνει πλήρης έλεγχος για υποδεκτικότητα μήτρας (παράθυρο εμφύτευσης), για παθογόνους οργανισμούς και μικροβίωμα. Το δείγμα θα σταλεί στην Ισπανία, το ίδιο και το δείγμα των εμβρύων. Ταυτόχρονα θα ξεκινήσω και αιματολογικό έλεγχο. 

Για να είμαι ειλικρινής είχε αρχίσει να κλονίζεται η εμπιστοσύνη μου σε όλους, αλλά ύστερα από αυτό το ραντεβού κατάλαβα ότι είμαι σε καλά χέρια και μου έφυγε ένα βάρος! Πιστεύω ότι αυτή τη φορά θα κάνουμε όλα όσα μπορούμε και χρειάζονται, για να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι από εδώ και πέρα!

Έχω μια αγωνία βέβαια τι θα δείξει η βιοψία των εμβρύων. Πατάω στη γη και σκέφτομαι ότι είναι πιθανό να μας πούνε ότι δεν υπάρχει κανένα καλό από τα έξι. Δεν ξέρω πώς θα πορευτούμε σε αυτή την περίπτωση, θα δούμε, σκέφτομαι όμως ότι σε κάθε περίπτωση καλύτερα να ξέρουμε τι συμβαίνει. Αυτά... 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες! Τα μηνύματά σας και η παρουσία σας με στηρίζουν αφάνταστα! Εύχομαι να αποκτήσουμε όλες στο τέλος γερά παιδιά! Καλή μας δύναμη για τη συνέχεια! 

Μπραβο κοριτσι μου! Σημασια εχει οτι νιωθεις εμπιστοσυνη και οτι εχεις να περιμενεις πολλα σιγουρα καπου εκει κρύβονται οι απαντησεις σου.. με το καλο ολα! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , happiness79 είπε:

Λοιπόν, έγινε το ραντεβού με γιατρό και εμβρυολόγο! Πήγε πολύ καλά! Μου έλυσαν όλες τις απορίες, ο εμβρυολόγος ήταν πολύ επεξηγηματικός. Καταλήξαμε να κάνουμε βιοψία και των 6 βλαστοκυστών που έχουμε. Μου είπε ότι το να παγώσουν, να ξεπαγώσουν για τη βιοψία και να ξαναπαγώσουν, δεν είναι πάντα καταστροφικό για τα έμβρυα, αλλά εξαρτάται από το βαθμό ανάπτυξης τους. Αν είναι μεγάλα, τότε υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Τα δικά μας είναι όλα αρχόμενες βλαστοκύστες και με διαβεβαίωσε ότι δε θα επηρεαστούν καθόλου. Ήταν κάθετος σε αυτό, οπότε καθησυχάστηκα. Παράλληλα θα ξεκινήσουμε διαδικασία να φτιάξουμε το ενδομήτριο σα να επρόκειτο να κάνουμε εμβρυομεταφορά, που όμως δε θα γίνει και αντί αυτής εκείνη τη μέρα ο γιατρός θα μου πάρει δείγμα από το ενδομήτριο για ΕΡΑ test. Θα το στείλει στην Ισπανία και θα γίνει πλήρης έλεγχος για υποδεκτικότητα μήτρας (παράθυρο εμφύτευσης), για παθογόνους οργανισμούς και μικροβίωμα. Το δείγμα θα σταλεί στην Ισπανία, το ίδιο και το δείγμα των εμβρύων. Ταυτόχρονα θα ξεκινήσω και αιματολογικό έλεγχο. 

Για να είμαι ειλικρινής είχε αρχίσει να κλονίζεται η εμπιστοσύνη μου σε όλους, αλλά ύστερα από αυτό το ραντεβού κατάλαβα ότι είμαι σε καλά χέρια και μου έφυγε ένα βάρος! Πιστεύω ότι αυτή τη φορά θα κάνουμε όλα όσα μπορούμε και χρειάζονται, για να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι από εδώ και πέρα!

Έχω μια αγωνία βέβαια τι θα δείξει η βιοψία των εμβρύων. Πατάω στη γη και σκέφτομαι ότι είναι πιθανό να μας πούνε ότι δεν υπάρχει κανένα καλό από τα έξι. Δεν ξέρω πώς θα πορευτούμε σε αυτή την περίπτωση, θα δούμε, σκέφτομαι όμως ότι σε κάθε περίπτωση καλύτερα να ξέρουμε τι συμβαίνει. Αυτά... 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες! Τα μηνύματά σας και η παρουσία σας με στηρίζουν αφάνταστα! Εύχομαι να αποκτήσουμε όλες στο τέλος γερά παιδιά! Καλή μας δύναμη για τη συνέχεια! 

Το σημαντικό είναι ότι μπήκατε σιγά σιγά σε μια σειρά!Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι μέσα σε όλο αυτό που περνάς βρήκες ανθρώπους να εμπιστευτείς...όποτε με την βοήθεια της επιστήμης (που όλες μας εκει έχουμε εναποθέσει τις ελπίδες μας),θα την βρεις την άκρη σου κορίτσι μου,θα την βρεις και η επόμενη φορα σας θα ναι σίγουρα Η Τυχερή σας❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...