Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Troia είπε:

Το πιο πιθανό να μην καταλάβει καν για ποιο λόγο πήγες...Ανοσολογικό έλεγχο δε νομίζω να σου κάνει. Ας μας πουν και οι κοπέλες που έχουν εμπειρία και από τους 2.

Πφφφφ... Σκέφτομαι ότι και στο Έλενα να πάω, πάλι μπορεί να μην καταλάβουν γιατί πήγα. Γιατί εγώ δεν έχω αποβολές. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γίνεται εμφύτευση. Εκτός από μία φορά που ήταν βιοχημική. Έχω καταμπερδευτεί, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Πφφφφ... Σκέφτομαι ότι και στο Έλενα να πάω, πάλι μπορεί να μην καταλάβουν γιατί πήγα. Γιατί εγώ δεν έχω αποβολές. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γίνεται εμφύτευση. Εκτός από μία φορά που ήταν βιοχημική. Έχω καταμπερδευτεί, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω! 

Συμφωνω! Καλύτερα να δείτε μήτρα παρά τα υπόλοιπα. Δεν χάνεις κάτι βέβαια αλλά κι εγω που πήγα σε αιματολόγο λόγω μη εμφυτευσεων δεν βοηθήθηκα σε κάτι. Καναμε βέβαια έλεγχο εννοείται. 

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , KONNA28 είπε:

Επειδή παίρνω ακριβώς τα ίδια , το χάπι του θυρεοειδή να το παίρνεις πάντα μόνο του και πρώτο  για να δρα καλύτερα και μετά από μισή ώρα παίρνω τα αλλά 

Και το πρωτο γευμα κοριτσι μ το κανεις αφου πιεις και τα cyclacur και τα ουτρο; Η αφηνεις κ αλλο χρονο;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Natassou85 said:

Και το πρωτο γευμα κοριτσι μ το κανεις αφου πιεις και τα cyclacur και τα ουτρο; Η αφηνεις κ αλλο χρονο;

Συνήθως ταυτόχρονα δηλαδή μετά από μισή ώρα παίρνω τα ουτρο και τα σικλακουρ και φτιάχνω κάτι να φάω γιατί με πιάνει το στομάχι μου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Εγω ειχα 2 φρεσκα απο τροποποιημενο φυσικο κ ειπαμε να τα αφησουμε για βλασροκυστες λογω του ερα τεστ κ των 2 αποτυχημένων ετ με εμβρυα 3ης 4ης μερας. οποτε ωοληψια ειχα κανει μερα τεταρτη κ τα αφησαμε για βλαστοκυστες για να κανουμε τη ετ ημερα δευτερα ..κ ξεπάγωσε και ενα 3ης μερας τη κυριακη κ το αφησε κ αυτο για βλαστοκυστη κ τα μετεφερα και τα 3 εμβρυα δευτερα..! τα πάγωνε ως 3ης γιατι ετσι ειναι πιο δυνατα μου ειχε πει κ καλυτερα να ξεπαγωνουμε κ να τα αφηνουμε για βλαστοκυστες διοτι ειχα κ ελαχιστα..τωρα σε σενα θεωρω οτι θα τα αποψυξουν κ τα 3 ,εκτος αν ειναι αριστα κ το βλεπουν οτι σιγουρα θα φτασουν σε βλαστοκυστη κ τοτε θα σου προτεινουν τα 2.για παραδειγμα αν το ενα ειναι 10 κυτταρων ποιοτητα Α τοτε σιγουρα θα γινει βλαστοκυστη  κ στο λεω γιατι ετσι μου ειχε πει εμενα ο γιατρος που ηταν το δικο μου..κ εγινε οντως ΑΑ βλαστοκυστη  

Ναι μια χαρα ειναι μην ανησυχεις! Θα μπορουσεσ Να πηγαινες κ αυριο.αλλα σκεφτηκε να πας μια κ καλή τη δευτερα που θα εχει πληρης εικονα .. οποτε τοτε θα λαβεις κ νεες οδηγιες ..με το καλό!

Ναι οπως το λες ! Το εχω κανει για να αποκλεισω τυχον μετατόπιση παραθυρου εμφυτευσης δηλ.εκανα ωοληψια τεταρτη που πηραμε το ωαριο του μηνα κ το κατεψυξαν..το βραδυ της ωοληψια ξεκινησα ουτρογεσταν 3 κολπο 3 στομα Π μ βραδυ μεχρι κ τη δευτερα που πηγα να κανω την εξεταση.εγινε σε φυσικο κυκλο κ οποτε πηρα μονο ουτρο αλλά γινεται κ σε τεχνητο κυκλο κ τοτε θα πρεπει να παρεις κ σικλακουρ.

@Nephele78  προσπαθώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, αλλά μου βγάζει ότι δε δέχεσαι. Ήθελα να σε ρωτήσω σε ποιο κέντρο έγιναν αυτά? Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η προσέγγιση των εμβρυολόγων. Και αν δεν κάνω λάθος είχε και πολύ καλή έκβαση και έχεις τώρα ένα παιδάκι, σωστά? Στο Ιασώ που είμαι εγώ μου έχουν πει οι εμβρυολόγοι ότι καλύτερα είναι να μην "πειράζουν" τα έμβρυα 3ης μέρας, αλλά να τα αφήνουν στην ησυχία τους γιατί έτσι έχουν περισσότερες πιθανότητες να εξελιχθούν σε βλαστοκύστες. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, happiness79 είπε:

Απλά αναρωτιέμαι, ο Αναγνώστου δε θα μου κάνει πλήρη έλεγχο όπως κάνουν στο Έλενα? Δεν θα τσεκάρει πχ και ανοσολογικούς παράγοντες? Μόνο για θρομβοφιλία θα δει? 

ο αναγν κανει ανοσολογικο ελεγχο κ πληρη αιματολογικο! ειναι πλ καλος! οταν πας, πες τ το ιστορικο σ κ την αποψη σ για το τι χρειαζεσαι ...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, KONNA28 said:

Συνήθως ταυτόχρονα δηλαδή μετά από μισή ώρα παίρνω τα ουτρο και τα σικλακουρ και φτιάχνω κάτι να φάω γιατί με πιάνει το στομάχι μου.

Ναι αλλά το ενδοκολπικό utro θέλει μισή ώρα να είσαι ξάπλα. Έτσι μου είπαν


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μαγνητικη μου βγήκε γνωμάτευση μάλλον διάφραγμα μήτρας.. Έχω κλείσει ραντεβού με γυναικολόγο για να μου πει αλλά για την άλλη εβδομάδα.. Θα σκάσω μέχρι τότε πόσο κακό είναι;;φαντάζομαι θέλει υστεροσκοπιση πριν δύο μήνες έκανα λαπαροσκοπηση. Ίσως γιαυτό δεν πετυχαίνω τόσα χρόνια εμφύτευση;; η οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρησιμη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

Πφφφφ... Σκέφτομαι ότι και στο Έλενα να πάω, πάλι μπορεί να μην καταλάβουν γιατί πήγα. Γιατί εγώ δεν έχω αποβολές. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γίνεται εμφύτευση. Εκτός από μία φορά που ήταν βιοχημική. Έχω καταμπερδευτεί, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω! 

Μα αφού έγραψα ότι διερευνούν και περιπτώσεις αποτυχημένων εξωσωματικών ή υπογονιμότητας. Οι μισές από εδώ έχουμε πάει χωρίς αποβολές. Εγώ όταν πρωτοπήγα ούτε εξωσωματική δεν είχα κάνει ακόμα. Μπες στη σελίδα τους να διαβάσεις τι κάνουν.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Δεν το βρήκα εγώ, μου το χορήγησαν στο κέντρο. 

Ναι, ύστερα από ένα σωρό τηλέφωνα που προσπαθούσα να κλείσω ραντεβού στο Έλενα στο σωστό τμήμα, τελικά δεν έχουν ραντεβού... Θα προσπαθήσω πάλι. Σ' ευχαριστώ πολύ. 

5 ευρω κανει στο φαρμακείο.απο περιεργεια ποσό στο χρεωσανε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , Troia είπε:

Μα αφού έγραψα ότι διερευνούν και περιπτώσεις αποτυχημένων εξωσωματικών ή υπογονιμότητας. Οι μισές από εδώ έχουμε πάει χωρίς αποβολές. Εγώ όταν πρωτοπήγα ούτε εξωσωματική δεν είχα κάνει ακόμα. Μπες στη σελίδα τους να διαβάσεις τι κάνουν.

Ναι, συγνώμη, έχω ένα χάος στο κεφάλι μου και μπερδεύτηκα. Σε μία ώρα έχουμε ραντεβού με γιατρό και εμβρυολόγους, να δω τι θα μας πούνε κι αυτοί. Θα πάω με λίστα με τις απορίες! Σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Κορίτσια καλημερα! Επειδή σημερα ξεκινάω utrogestan και cyclacur, πρεπει να τα παίρνω με διαφορά από το Τ4 ή μπορώ και μαζί; Το utro ενδοκολπικα πρεπει να ειμαι ξάπλα ενώ στο Τ4 πρεπει να έχω σηκωθεί. Μήπως να παίρνω πρώτα το utro και μετα απο μισή ωρα το Τ4; Εσεις πώς το κάνετε;

@kateriiina25 Καλημερα κορίτσι μου! Εγώ παίρνω με το που ανοίξω το μάτι μου το Τ4. Μία ώρα μετά (μπορείς και μιση) παίρνω το Cyclacur. Και μισή ώρα μετά τα Utro (στόμα και κολπικό). Cyclacur & Utro τα παίρνεις με όποια σειρά εσύ θες. Γενικά καλό είναι να υπάρχει μεταξύ τους μια απόσταση 20-30 λεπτών πιο πολύ για την καλύτερη απορρόφηση των συστατικών χωρίς όμως να είναι απαραίτητη και αυτή!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

@Nephele78  προσπαθώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, αλλά μου βγάζει ότι δε δέχεσαι. Ήθελα να σε ρωτήσω σε ποιο κέντρο έγιναν αυτά? Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η προσέγγιση των εμβρυολόγων. Και αν δεν κάνω λάθος είχε και πολύ καλή έκβαση και έχεις τώρα ένα παιδάκι, σωστά? Στο Ιασώ που είμαι εγώ μου έχουν πει οι εμβρυολόγοι ότι καλύτερα είναι να μην "πειράζουν" τα έμβρυα 3ης μέρας, αλλά να τα αφήνουν στην ησυχία τους γιατί έτσι έχουν περισσότερες πιθανότητες να εξελιχθούν σε βλαστοκύστες. 

 

Οπα κατσε να σβησω τοτε ..δεν εχει χωρο..στο γενεσις αθηνων..διδυμα εχω 1 ετους ειναι τωρα.εγω που μαζευα με φυσικους  τα παγωνανε ως 3ης μερας γιατι το θεωρούσανε καλυτερο κ μετα ξεπαγωμα κ οποια φτανανε σε βλαστοκυστες τοτε μεταφορα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kateriiina25 said:

Ναι αλλά το ενδοκολπικό utro θέλει μισή ώρα να είσαι ξάπλα. Έτσι μου είπαν

Αλήθεια ;; Δεν το ήξερα αυτό εγώ το κολπικο το βάζω μόλις ξυπνάω μαζί με χάπι θυρεοειδή και μετά πίνω τα αλλά . Καλά δύσκολο να είσαι ξάπλα μισή ώρα τρεις φορές την ημέρα που το παίρνουμε απλά κάθομαι στην καρέκλα γιατι δουλεύω και μετά από καμία ώρα ξαπλώνω χαχα από τη ζαλάδα 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Καλησπέρα! Λυπάμαι πολύ για τα συνεχομενα αρνητικά. Επειδή, είμαι σε παρόμοια θέση - ίσως και σε ακόμα πιο δυσκολη... θα ήθελα -αν μπορώ- να βοηθήσω. Έχω κάνει 4 ετ: δύο με δικά μου ωάρια και δύο με δωρεά. Είχα μία βιοχημική με τη 2η δική μου. Έκτοτε μηδέν. Λέω ότι είμαι σε ακόμα πιο δυσκολη δεδομένου ότι είμαι με δωρεά, οπότε κ οι βλαστοκυστες ήταν όλες ΑΑ. Οπότε, θα σου πω μετά από πολλούς γιατρούς κ συζητήσεις με κοπέλες κι εδώ στο φόρουμ, πού κατέληξα εγώ. Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι αυτά που θα κάνω εγώ πρέπει να τα κάνουν όλες ή είναι τα σωστά. Να μην παρεξηγηθω! Είναι δικές μου αποφάσεις κ οδηγίες των δικών μου γιατρών.

1. ΕΡΑ τεστ: αυτό μάλλον θα εννοείς γιατί γίνεται στην Ισπανία. Δείχνει το παράθυρο εμφύτευσης. Τις μέρες δηλαδή που πρέπει να παίρνεις προγεστερόνη. Κάποιες γυναίκες, όχι πολλές, έχουν μετατοπισμενο παράθυρο κ το προτείνουν συνήθως μετά από αποτυχίες εμφύτευσης με καλά έμβρυα. Είναι λίγο ακριβό, γύρω στα 750€ κ γίνεται με προετοιμασία εμβρυομεταφοράς (σικλακουρ, προγεστερόνη)

2. Endometriome: Είναι μορφή βιοψίας ενδομητρίου. Η απλή βιοψία που κάνουν στις υστεροσκοπησεις δεν δείχνει αναλυτικά τα μικρόβια και τους γαλακτοβακιλλους (γενικά δηλαδή τη χλωρίδα του ενδομητρίου). Η ανάλυση γίνεται με τη μοριακή μέθοδο NGS. Η Τσεκούρα δεν ήταν μεγάλη φαν γιατί η μέθοδος μπορεί να εντοπίσει κ υπολείμματα παλιών μικροβίων. Ωστόσο, εγώ θα την κάνω για να ξέρω ακριβώς τι έχω και να πάρω την κατάλληλη αγωγή.

3. Υστεροσκοπηση μαζί με Λαπαροσκόπηση: Εγώ θα ξανακάνω υστεροσκοπηση (όλα αυτά θα γίνουν την ίδια μέρα). Μαζί θα κάνω κ λαπαροσκοπηση. Δεν έχω δείγματα ενδομητριωσης, αλλά πήραμε την απόφαση να κάνουμε συνολικό έλεγχο, οπότε θα το πιω κι αυτό το ποτήρι!... 

4. Αν δεν κάνεις λαπαροσκοπηση κ αν έχεις καιρό να ελέγξεις σάλπιγγες, θα πρέπει να κάνεις έστω μια σαλπιγγογραφια. Εκτός αν έχεις πρόσφατη. 

5. Αιματολογος: Αν ήμουν Αθήνα, θα πήγαινα σίγουρα στο τμήμα του Έλενα που προτείνει η @Troia . Για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερε... Ωστόσο, θα πρέπει να πας σε κάποιον οπωσδήποτε και να σου πει τι χρειάζεσαι κ αν το χρειάζεσαι. Πχ. Δεν χρειάζονται όλες κορτιζόνη. Κτλ...

6. Ενδοκρινολόγος: Φαντάζομαι τις ορμόνες σου τις έχεις ελέγξει. Θα πρέπει να τις έχεις κατά νου και να δεις οπωσδήποτε θυροειδή (τα φάρμακα ανεβάζουν τον θυροειδή ακόμα κ στις γυναίκες που δεν έχουν) και προλακτίνη. Επίσης, κάτι που θα δει κ ο αιματολογος είναι οι βιταμίνες σου. D3 κ B12 απαραίτητες. Θα σου πρότεινα να δεις κ άλλα συμπληρώματα που βοηθούν. Η @Troia επίσης προτείνει ένα πολύ ωραίο κ βοηθητικό βιβλίο σχετικά με τροφές κ συμπληρώματα που βοηθούν.

7. Προεμφυτευτικος έλεγχος εμβρύων: Αυτό εγώ δεν θα το κάνω γιατί η δοτρια ήταν 20 χρονών... Αλλά σίγουρα εσένα θα σε βοηθούσε. Αυτό μάλλον θα εννοούσε ο γιατρός σου ότι γίνεται τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Αποκλείεται να εννοούσε τη βιοψία ενδομητρίου. Για αν γίνει ο έλεγχος πρέπει να ξεπαγωσουν τα έμβρυα απ' ότι ξέρω.

8. Ορος Intralipid - Κόλλα εμβρύου - scratching: Αυτά είναι τα εναλλακτικά. Αυτά που μπορεί να βοηθήσουν, μπορεί κ όχι... Κακό δεν κάνουν πάντως. Ο όρος intralipid είναι ουσιαστικά ένα μείγμα πρωτεϊνών κ βιταμινών κ βοηθάει κυρίως τις γυναίκες με ανεβασμένα τα ΝΚ κύτταρα. Εγώ το έκανα στην τελευταία ετ αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησε. Η κόλλα εμβρύου είναι έγχυση υαλουρονικου στη μήτρα τη μέρα της ετ . Αυτό μπορεί να το έκανες αν κατάλαβα καλά. Τέλος, το γνωστό σε όλες... scratching. Επίσης, το έκανες αν θυμάμαι καλά.

Όσον αφορά στους χρόνους, οι έλεγχοι παίρνουν χρόνο πράγματι. Αλλά είναι καλύτερα να πηγαίνεις αργά για να φτάσεις σίγουρα. Και το ΕΡΑ τεστ κ το endometriome θέλουν κάνα δίμηνο όπως είπες, ειδικά αν χρειαστείς κ αγωγή. Αν, επίσης, βρεθεί κάτι αιματολογικά - ορμονικά θα πρέπει επίσης να δώσεις λίγο χρόνο στην αγωγή για να τα φτιάξεις.

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όταν διάβασα το μήνυμα σου, μου ήρθε μια μαχαίρια στην καρδιά! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Εν τω μεταξύ έχεις ακόμα 6 βλαστοκυστες;;; Μα τι είσαι εσύ;;; Ποσά ωάρια έβγαλες;;; Μπράβο!!!❤️

Επειδη τα εκανα ολα αυτα με μια διαφοροποίηση οτι τα δείγματα βιοψίας τα έστελνα στον Νικα και όχι Ισπανια το επιπλεον ηταν ενας χρόνος εγχυσεις αντιβίωσης.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...