Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Μπράβο!!! Και εγώ παω συνέχεια σε δεύτερη φάση και έχει αποτέλεσμα.

Καλή επιτυχία Eirini. Τις δυο προηγούμενες φορές πώς είχες πάει;;; Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν μετράω ποτέ ε2 τη δεύτερη μέρα, από 6η και μετά και δεν ξέρω να σου απαντήσω. Fsh σούπερ!

Δεν το ηξερα οτι γινεται και αυτο... δεν ετυχε ποτε...τι καλα...μακαρι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Eirini1986 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή, παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις σας αλλά είναι πρώτη φορά που σας γράφω.Αρχικα να πω ότι είμαι 36 χρόνων και ετοιμάζομαι για την τρίτη μου διέγερση.Στις ορμονικές 2 μέρας η Ε2 στα ύψη 74 και η fsh 6.Ξανακανω σήμερα ε2 60,το απόγευμα θα πάω και για υπέρηχο, φυσικά δεν έχω ξεκινήσει τίποτα ακόμη και χλωμό το βλέπω.Να πω επίσης ότι η Ε2 κάθε φορά που την μετράω τα τελευταία χρόνια είναι πάντα πάνω από 50 max 80.Εχει συμβεί και σε κάποια άλλη αυτό και αν ναι τί της είπε η γιατρός της και πώς το αντιμετώπισε?Α ξέχασα να πω ότι με τις τιμές αυτές δεν έχουμε βρει πάντα κύστη, κάποιες φορές μόνο,ενώ σε προηγούμενες διεγέρσεις έχω ξεκινήσει και με ε2 60.Ευχαριστω...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Και συγνώμη που μπαίνω "εμβόλιμα"στο θέμα σας, βλέπω ότι συζητάτε για κάτι άλλο :rolleyes:

Καλησπέρα Ειρήνη. Εγω πρωτη φορα τον Ιανουαριο εκανα ορμονολικες κ Ε2 ηταν ογδοντακατι κ FSH 9,κατι...Δεν μου ειπε κανενας γιατρος τίποτα για αυτα γιατι προς το παρον ασχολουμουν με τις υδροσαλπιγγες. Τωρα ξαναεκανα αυτον τον μηνα εξετασεις, πρωτη περιοδος μετα το χειρουργειο, η Ε2 εβδομηντα κατι κ FSH 11,κατι.. Ειμαι 29 χρονων δεν εχω κανει κ Αμη, λογικα τωρα θα κανω... Υποτιθεται αρχές Ιουλη θα κανω διεγερση. Αυριο θα δω τον γιατρο να δω τι θα μου πει. Θα τον ρωτησω κ εγω για αυτες τις τιμες κ θα σε ενημερωσω αν θελεις αν κ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Αν πας σημερα στο γιατρο σου κ σου εξηγησει θα ηθελα να με ενημερωσεις κ εμενα παντως μηπως καταλαβω κατι,αν δεν σου κανει κοπο... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Κοτοπουλάκι το ίδιο ακριβώς μου συμβαίνει κι εμένα. Μια πρήζομαι και μια ξεπρήζομαι. Έχω πάρει ένα βιβλίο που εξηγεί τι συμβαίνει στα διάφορα στάδια της εγκυμοσύνης και αυτό με το πρήξιμο-ξεπρήξιμο γράφει ότι συμβαίνει και είναι απολύτως φυσιολογικό. Οφείλεται τόσο στις ορμόνες (και επηρεάζει και στήθος και κοιλιά), όσο και στις διακυμάνσεις του εντέρου (που αφορά κυρίως την κοιλιά). Επίσης, θεωρώ ότι ο πιο σημαντικός λόγος που ξύπνησε ο φόβος σου, είναι ότι δε γίνεται να μείνουμε ανεπηρέαστες ύστερα από την εξέλιξη της εγκυμοσύνης της Αngot. Συμμετέχουμε σε ένα φόρουμ, συνδεόμαστε, συναισθανόμαστε, συμπάσχουμε. Είναι απολύτως φυσικό και είναι δύσκολο να γίνει διαχωρισμός στιγμές σαν αυτήν. Όμως η κάθε μία μας κινείται στη δική της πορεία που ορίζουν παράγοντες που δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Και είμαστε αναγκασμένες να προχωράμε με τους φόβους, τις αμφιβολίες, τις ανασφάλειες, αλλά και την πίστη, την αισιοδοξία, τη λαχτάρα να γίνουμε μάνες. Προσπάθησε να μην αφήνεις το φόβο να σε κυριεύει, μη του δίνεις χώρο. Το λέω για να το ακούω κι εγώ. Θέλει προσπάθεια, δε γίνεται αυτόματα. Απόλαυσε όλα αυτά τα υπέροχα φαγητά που έφτιαξες (και που για μένα είναι απαγορευμένα γιατί ανεβάζουν το σάκχαρο!) και δείξε εμπιστοσύνη στο μικρούλι σου, αλλά και στον ίδιο σου τον εαυτό. 

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου, καλή γόνιμοποίηση να έχει!!! Ξύπνησε το σύστημα!!! Έχεις κι άλλα!!! Τι καλά! Πολύ ελπιδοφόρο!

Αχ μακαρι θεε μου να μου κανει ο φυσικος και να μαζεψουμε... μακαρι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Maria.28 είπε:

Καλησπέρα Ειρήνη. Εγω πρωτη φορα τον Ιανουαριο εκανα ορμονολικες κ Ε2 ηταν ογδοντακατι κ FSH 9,κατι...Δεν μου ειπε κανενας γιατρος τίποτα για αυτα γιατι προς το παρον ασχολουμουν με τις υδροσαλπιγγες. Τωρα ξαναεκανα αυτον τον μηνα εξετασεις, πρωτη περιοδος μετα το χειρουργειο, η Ε2 εβδομηντα κατι κ FSH 11,κατι.. Ειμαι 29 χρονων δεν εχω κανει κ Αμη, λογικα τωρα θα κανω... Υποτιθεται αρχές Ιουλη θα κανω διεγερση. Αυριο θα δω τον γιατρο να δω τι θα μου πει. Θα τον ρωτησω κ εγω για αυτες τις τιμες κ θα σε ενημερωσω αν θελεις αν κ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Αν πας σημερα στο γιατρο σου κ σου εξηγησει θα ηθελα να με ενημερωσεις κ εμενα παντως μηπως καταλαβω κατι,αν δεν σου κανει κοπο... 

Μόλις γύρισα από το γιατρό,θα ξεκινήσω αντισυλληπτικά γιατί έχω κυστικό από τον προηγούμενο μήνα και διέγερση τον επόμενο μήνα που θα έχει φύγει η κύστη.Μου εξήγησε ότι αν ξεκινουσαμε τώρα διέγερση μαζί με τα υπόλοιπα θα μεγάλωνε και το κυστικό και το αποτέλεσμα θα ήταν να μην πάρουμε καλά ωάρια έως και κανένα:-|. Όπως έγραψα και παραπάνω έχω κάνει κι άλλη φορά διέγερση με υψηλή οιστραδιόλη και πήγε καλουτσικα με όχι πολλά ωάρια.Αυτη τη φορά όμως μου είπε να το αφήσουμε για τον επόμενο μηνα.Σημερα 3η μέρα περιόδου μετρήσαμε 15 ωοθηλακια..:)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Eirini1986 είπε:

Μόλις γύρισα από το γιατρό,θα ξεκινήσω αντισυλληπτικά γιατί έχω κυστικό από τον προηγούμενο μήνα και διέγερση τον επόμενο μήνα που θα έχει φύγει η κύστη.Μου εξήγησε ότι αν ξεκινουσαμε τώρα διέγερση μαζί με τα υπόλοιπα θα μεγάλωνε και το κυστικό και το αποτέλεσμα θα ήταν να μην πάρουμε καλά ωάρια έως και κανένα:-|. Όπως έγραψα και παραπάνω έχω κάνει κι άλλη φορά διέγερση με υψηλή οιστραδιόλη και πήγε καλουτσικα με όχι πολλά ωάρια.Αυτη τη φορά όμως μου είπε να το αφήσουμε για τον επόμενο μηνα.Σημερα 3η μέρα περιόδου μετρήσαμε 15 ωοθηλακια..:)

Καλυτερα τοτε να περιμένεις εννοειται οτι σου πει ο γιατρος σου. Εγω ομως εχω κ ανεβασμενη fsh αρα δεν ξερω αν προκειται για κυστη, ελπιζω να μαθω απ τον γιατρο αυριο. Παντως φαινεται οτι εχεις πολλα ωοθηλακια κ λογικα στην διέγερση θα ωριμασουν αρκετα απο αυτα! Εύχομαι όποτε ξεκινησεις να τα πας περίφημα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Maria.28 είπε:

Καλυτερα τοτε να περιμένεις εννοειται οτι σου πει ο γιατρος σου. Εγω ομως εχω κ ανεβασμενη fsh αρα δεν ξερω αν προκειται για κυστη, ελπιζω να μαθω απ τον γιατρο αυριο. Παντως φαινεται οτι εχεις πολλα ωοθηλακια κ λογικα στην διέγερση θα ωριμασουν αρκετα απο αυτα! Εύχομαι όποτε ξεκινησεις να τα πας περίφημα! 

Μακάρι σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα, είσαι πολύ μικρή, έχεις σύμμαχο την ηλικία σου..:wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έγινε η ωοληψια σήμερα. Πήραμε 12 ωάρια και ευτυχώς βρήκαμε και σπέρμα. Δεν χρειάστηκε να κάνει βιοψία ο άντρας μου. Τώρα περιμένω αύριο να με παρουν να μου πουν πόσα γονιμοποιήθηκαν. Μακάρι να γονιμοποιηθούν όλα 

Μπράβο σας! Καλή επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έγινε η ωοληψια σήμερα. Πήραμε 12 ωάρια και ευτυχώς βρήκαμε και σπέρμα. Δεν χρειάστηκε να κάνει βιοψία ο άντρας μου. Τώρα περιμένω αύριο να με παρουν να μου πουν πόσα γονιμοποιήθηκαν. Μακάρι να γονιμοποιηθούν όλα 

Τέλεια!!! Καλες γονιμοποιησεις να έχετε τώρα κ καλη επιτυχία στη συνέχεια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 minutes ago, Kallo said:

Καλησπέρα κορίτσια. Έγινε η ωοληψια σήμερα. Πήραμε 12 ωάρια και ευτυχώς βρήκαμε και σπέρμα. Δεν χρειάστηκε να κάνει βιοψία ο άντρας μου. Τώρα περιμένω αύριο να με παρουν να μου πουν πόσα γονιμοποιήθηκαν. Μακάρι να γονιμοποιηθούν όλα 

Τέλεια! Καλή επιτυχία να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2022 at 6:39 ΜΜ, Penaki είπε:

Μετά από βιοχημικη αλλά από φυσική συλληψη εμένα ερχόταν μετά τη διακοπή της προγεστερονης περιπου στη βδομάδα. 

Μετά από βιοχημική από διέγερση μου ήρθε 2,5 μέρες μετά την διακοπή φαρμάκων, κ σε μια φίλη στις 3 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι στην 8η μέρα για προετοιμασία ετ. Στις οδηγίες που εχω λέει πριν την ετ θα γίνει υπέρηχος κ έλεγχος Ε2. Σκέφτομαι λίγες μέρες πριν την ετ να κάνω μόνη μου ή να πω στο γιατρό για TSH, προγενέστερη. Εσάς σας κάνουν έλεγχο κ άλλων εξετάσεων ή μόνο Ε2? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Penaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι στην 8η μέρα για προετοιμασία ετ. Στις οδηγίες που εχω λέει πριν την ετ θα γίνει υπέρηχος κ έλεγχος Ε2. Σκέφτομαι λίγες μέρες πριν την ετ να κάνω μόνη μου ή να πω στο γιατρό για TSH, προγενέστερη. Εσάς σας κάνουν έλεγχο κ άλλων εξετάσεων ή μόνο Ε2? 

Εγώ την tsh την τσεκαρω συχνά πυκνά γιατί μου κάνει νούμερα.Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω γιατί 2 φορές έκανα με φρέσκιες την πέμπτη μέρα από την ωοληψια και την τελευταία με κατεψυγμένα αλλά σε φυσικό κύκλο μόνο με utragestan..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...