Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Eirini1986 είπε:

Έλα ντε πώς πέφτει? αυτά θέλω να ρωτήσω το απόγευμα που έχω ραντεβού..Ο γιατρός μου λέγεται Σαρ..ης και είναι στο fertilia by genesis.Τις προηγούμενες τις έκανα στο embryolab και μια στο assisting με άλλο γιατρό..

Αυτό που πήρες ήταν από φυσικό ή με διέγερση?

τα φεμαρα ειναι αντιοιστρογονα
λογικα το ιδιο και η κλομιφαινη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, happiness79 είπε:

Κοτοπουλάκι το ίδιο ακριβώς μου συμβαίνει κι εμένα. Μια πρήζομαι και μια ξεπρήζομαι. Έχω πάρει ένα βιβλίο που εξηγεί τι συμβαίνει στα διάφορα στάδια της εγκυμοσύνης και αυτό με το πρήξιμο-ξεπρήξιμο γράφει ότι συμβαίνει και είναι απολύτως φυσιολογικό. Οφείλεται τόσο στις ορμόνες (και επηρεάζει και στήθος και κοιλιά), όσο και στις διακυμάνσεις του εντέρου (που αφορά κυρίως την κοιλιά). Επίσης, θεωρώ ότι ο πιο σημαντικός λόγος που ξύπνησε ο φόβος σου, είναι ότι δε γίνεται να μείνουμε ανεπηρέαστες ύστερα από την εξέλιξη της εγκυμοσύνης της Αngot. Συμμετέχουμε σε ένα φόρουμ, συνδεόμαστε, συναισθανόμαστε, συμπάσχουμε. Είναι απολύτως φυσικό και είναι δύσκολο να γίνει διαχωρισμός στιγμές σαν αυτήν. Όμως η κάθε μία μας κινείται στη δική της πορεία που ορίζουν παράγοντες που δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Και είμαστε αναγκασμένες να προχωράμε με τους φόβους, τις αμφιβολίες, τις ανασφάλειες, αλλά και την πίστη, την αισιοδοξία, τη λαχτάρα να γίνουμε μάνες. Προσπάθησε να μην αφήνεις το φόβο να σε κυριεύει, μη του δίνεις χώρο. Το λέω για να το ακούω κι εγώ. Θέλει προσπάθεια, δε γίνεται αυτόματα. Απόλαυσε όλα αυτά τα υπέροχα φαγητά που έφτιαξες (και που για μένα είναι απαγορευμένα γιατί ανεβάζουν το σάκχαρο!) και δείξε εμπιστοσύνη στο μικρούλι σου, αλλά και στον ίδιο σου τον εαυτό. 

Σ’ ευχαριστώ happiness, η αλήθεια είναι ότι με στεναχώρησε πολύ αυτό που συνέβη στην Angot. Μπήκα στη θέση της κ θυμήθηκα τα δικά μου, μόνο που για την Angot είναι πιο δύσκολο λόγω εβδομάδας κύησης. 

Θέλω να δείξω εμπιστοσύνη, θέλω να νιώσω αισιόδοξη αλλά ο φόβος παραμονεύει κ το παραμικρό τον ενισχύει.

Κάνεις εξετάσεις για το ζάχαρο κ έχει ανέβει; Εγώ έκανα πριν 10 μέρες περίπου κ ήταν 91. Παίρνω βέβαια κ το glucoplus αλλά ο γιατρός μου είπε ότι όσο το παρακολουθούμε δεν έχεις φόβο. Τι να πω.. ελπίζω να μην πάθω καμιά νίλα κ απ’ αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , silvy22 είπε:

τα φεμαρα ειναι αντιοιστρογονα
λογικα το ιδιο και η κλομιφαινη

Εγώ σκέφτηκα τα αντισυλληπτικά αλλά μπορεί να λέω και βλακείες.Δεν ξέρω θα δω τί θα μου πει.Δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα από τα δύο ποτέ 

πρίν από 11 λεπτά , Chris_V είπε:

Ήπια διεγερση με menopur.

Και το ίδιο μου ειπαν όλοι που είδα να ξανακάνω. 

Πόσο χρονών είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Eirini1986 είπε:

Εγώ σκέφτηκα τα αντισυλληπτικά αλλά μπορεί να λέω και βλακείες.Δεν ξέρω θα δω τί θα μου πει.Δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα από τα δύο ποτέ 

Πόσο χρονών είσαι?

41

πρίν από 16 λεπτά , silvy22 είπε:

τα φεμαρα ειναι αντιοιστρογονα
λογικα το ιδιο και η κλομιφαινη

Η ε2 μου ήταν τσιμπημένη κατά τη διέγερση. Δεν την μετρήσαμε την 2η μέρα…λες γιαυτο να μου πρότειναν την επόμενη menopur+femara. Μου ειπε για καλύτερη ωρίμανση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , silvy22 είπε:

τα φεμαρα ειναι αντιοιστρογονα
λογικα το ιδιο και η κλομιφαινη

Τα femara επειδή το γκουγκλαρα τώρα λέει ότι είναι για πρόκληση ωορρηξίας..άρα πώς μπορεί να ρίχνει τα οιστρογόνα?

πρίν από 29 λεπτά , Chris_V είπε:

41

Η ε2 μου ήταν τσιμπημένη κατά τη διέγερση. Δεν την μετρήσαμε την 2η μέρα…λες γιαυτο να μου πρότειναν την επόμενη menopur+femara. Μου ειπε για καλύτερη ωρίμανση 

Δεν τα έχω πάρει ποτέ τα femara, δεν ξέρω πώς λειτουργούν,λέω ότι διάβασα στο ίντερνετ.Η τσιμπημενη ε2 είναι το θέμα μου κι εμένα, εύχομαι να πάρω απάντηση σήμερα γιατί μου συμβαίνει αυτό και πώς διορθώνεται 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Σ’ ευχαριστώ happiness, η αλήθεια είναι ότι με στεναχώρησε πολύ αυτό που συνέβη στην Angot. Μπήκα στη θέση της κ θυμήθηκα τα δικά μου, μόνο που για την Angot είναι πιο δύσκολο λόγω εβδομάδας κύησης. 

Θέλω να δείξω εμπιστοσύνη, θέλω να νιώσω αισιόδοξη αλλά ο φόβος παραμονεύει κ το παραμικρό τον ενισχύει.

Κάνεις εξετάσεις για το ζάχαρο κ έχει ανέβει; Εγώ έκανα πριν 10 μέρες περίπου κ ήταν 91. Παίρνω βέβαια κ το glucoplus αλλά ο γιατρός μου είπε ότι όσο το παρακολουθούμε δεν έχεις φόβο. Τι να πω.. ελπίζω να μην πάθω καμιά νίλα κ απ’ αυτό.. 

Καλέ δεν το είπα για να σε τρομάξω αυτό για το σάκχαρο, τον πόνο μου είπα γιατί ζήλεψα τα νόστιμα φαγάκια σου!!! Αφού το παρακολουθείτε και παίρνεις χάπι θα είσαι οκ όπως σου είπαν! Εγώ έχω τον επιβαρυντικό παράγοντα της ηλικίας που επηρεάζει το σάκχαρο στην εγκυμοσύνη. Γενικά δεν έχω κανένα θέμα, οι μετρήσεις μου προ εγκυμοσύνης ήταν πολύ καλές στις καμπύλες που είχα κάνει. Ομως στον έλεγχο Α' 3μήνου το σάκχαρο ήταν 92, που ναι μεν δεν είναι τραγικό, όμως για τα δεδομένα μου ήταν λίγο ανεβασμένο, επιπλέον ο γιατρός μου είναι αυστηρός και το θέλει έως 92. Και επειδή ήμουν στο όριο μου είπε να κόψω ζάχαρη μαχαίρι (που κομμένη την είχα), να μην καταταναλώνω παρά μόνο προϊόντα ολικής (που αυτό έκανα) και να μειώσω ρύζια και μακαρόνια, ακόμα κι αν είναι ολικής (αυτό δεν το έκανα, αλλά σχεδόν τα έκοψα μετά την οδηγία).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Eirini1986 είπε:

Τα femara επειδή το γκουγκλαρα τώρα λέει ότι είναι για πρόκληση ωορρηξίας..άρα πώς μπορεί να ρίχνει τα οιστρογόνα?

Δεν τα έχω πάρει ποτέ τα femara, δεν ξέρω πώς λειτουργούν,λέω ότι διάβασα στο ίντερνετ.Η τσιμπημενη ε2 είναι το θέμα μου κι εμένα, εύχομαι να πάρω απάντηση σήμερα γιατί μου συμβαίνει αυτό και πώς διορθώνεται 

Εγω για πρόκληση ωορρηξίας που τα έπαιρνα έριχναν τα οιστρογόνα 

και οι μαίες μ έλεγαν είναι λογικό γιατί είναι αντι οιστρογόνα 

δεν ξέρω αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν κ σαν θεραπεία θα ρωτήσεις το γιατρό σου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , silvy22 είπε:

Εγω για πρόκληση ωορρηξίας που τα έπαιρνα έριχναν τα οιστρογόνα 

και οι μαίες μ έλεγαν είναι λογικό γιατί είναι αντι οιστρογόνα 

δεν ξέρω αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν κ σαν θεραπεία θα ρωτήσεις το γιατρό σου 

Μακάρι τί να πω??Κοντευουμε να γίνουμε γιατροί του εαυτού μας μπας και βρούμε τί μας φταίει <_<

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eirini1986 said:

Ναι σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες το αποδίδει.Σπερμα μέτριο, χαμηλός αριθμός και κίνηση αλλά υποτίθεται αυτό στην εξωσωματική το προσπερνάνε.DFI 24%

Κι εμείς είχαμε dfi 30 και έκανε τρίμηνη θεραπεία ο άντρας μου αλλα δεν κάναμε επαναληπτική γιατί θα προχωρούσαμε όσο και να ήταν. Και μας οι αποτυχίες πιθανότατα στα έμβρυα οφείλονται 

1 hour ago, Chris_V said:

41

Η ε2 μου ήταν τσιμπημένη κατά τη διέγερση. Δεν την μετρήσαμε την 2η μέρα…λες γιαυτο να μου πρότειναν την επόμενη menopur+femara. Μου ειπε για καλύτερη ωρίμανση 

Η Ε2 στην πορεία της διέγερσης θες να ειναι υψηλή. Η τιμής της αντιστοιχεί σε 200-300 ανα ωάριο που θα πάρετε και κάπου εκει πρεπει να δείξει στην τελευταία μέτρηση που θα κάνετε. Οταν στην αρχή ειναι αρκετά υψηλή, μπορει να οφείλεται και σε κυστικό ή και άλλες αιτίες που δεν γνωρίζω. Τα femara και τα serpafar είναι για πρόκληση ωορρηξίας κυριως σε γυναίκες που έχουν πολυκυστικες που σε αυτή την περίπτωση έχουν μεγάλο αριθμό οιστρογόνων στις ωοθήκες τους και δεν αφήνουν τα ωαρια να ωριμάσουν όπως πρεπει. Θεωρούνται και τα δυο πολύ ήπια διέγερση και μειώνουν πράγματι τα οιστρογόνα γι αυτό και κάποιες φορές έχουμε λεπτό ενδομήτριο μετά την λήψη τους 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , happiness79 είπε:

Καλέ δεν το είπα για να σε τρομάξω αυτό για το σάκχαρο, τον πόνο μου είπα γιατί ζήλεψα τα νόστιμα φαγάκια σου!!! Αφού το παρακολουθείτε και παίρνεις χάπι θα είσαι οκ όπως σου είπαν! Εγώ έχω τον επιβαρυντικό παράγοντα της ηλικίας που επηρεάζει το σάκχαρο στην εγκυμοσύνη. Γενικά δεν έχω κανένα θέμα, οι μετρήσεις μου προ εγκυμοσύνης ήταν πολύ καλές στις καμπύλες που είχα κάνει. Ομως στον έλεγχο Α' 3μήνου το σάκχαρο ήταν 92, που ναι μεν δεν είναι τραγικό, όμως για τα δεδομένα μου ήταν λίγο ανεβασμένο, επιπλέον ο γιατρός μου είναι αυστηρός και το θέλει έως 92. Και επειδή ήμουν στο όριο μου είπε να κόψω ζάχαρη μαχαίρι (που κομμένη την είχα), να μην καταταναλώνω παρά μόνο προϊόντα ολικής (που αυτό έκανα) και να μειώσω ρύζια και μακαρόνια, ακόμα κι αν είναι ολικής (αυτό δεν το έκανα, αλλά σχεδόν τα έκοψα μετά την οδηγία).

Δύσκολο μενού σου έχει φτιάξει, εγώ καμιά φορά τρώω κ κανένα γλυκάκι όταν με πιάνει λιγούρα. Αγχώθηκα λίγο τώρα κ γι’ αυτό. Δυστυχώς κ εγώ δεν είμαι μικρή.. αααχχχ τι τραβάμε με όλα αυτά.. εγώ κουράζομαι να σκέφτομαι αν κάνει να φάω αυτό ή μήπως να μην φάω εκείνο κλπ… έχω μερικά στάνταρ που δεν τρώω καθόλου αλλά αν μου κόψουν κ το σπανακόρυζό μου κ την πατατούλα μου θα σκάσω στο τέλος..Ελπίζω να μην ανέβει το ζάχαρό μου.. Αν ανέβει, μου είπε ο γιατρός θα το χειριστούμε τότε.

Ένα σωρό θέματα προκύπτουν δυστυχώς.. που να φανταζόμουν παλιά ότι το να κάνω ένα υγιές παιδί θα ήταν τόσο δύσκολο κ τόσο ψυχοφθόρο.. 

Μόλις βγήκε κ η εξέταση για την κυστική ίνωση που είχα κάνει, ευτυχώς δεν έχω το γονίδιο. Έχουμε ελέγξει τα 2 βασικά γονίδια που προκαλούν το 80% των περιπτώσεων κυστικής. Το άλλο 20% δεν ξέρω πώς θα ελεγχθεί.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Tinkerbelly said:

Κορίτσια μου γλυκά, μαχήτριές μου. Τέτοια μέρα πριν ένα χρόνο ακριβώς ξεκίνησα τις ενέσεις για τη δεύτερη διέγερσή μου... Φέτος έχω στην αγκαλιά τον θησαυρό μου. Κι εγώ με βαριά καρδιά ξεκίνησα, δεν ήθελα άλλα φάρμακα, πίστευα ότι δεν είχα άλλα ψυχικά αποθέματα. 

Θαυμάζω την προσπάθειά σας, εύχομαι να αντλήσετε δύναμη από όπου μπορείτε, ο αγώνας είναι διαφορετικός, η καθεμία έχει να ανέβει το δικό της βουνό. Δώστε χρόνο και αγάπη στον εαυτό σας. Ειλικρινά όμως αξίζει τον κόπο. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου κοπέλα μου!

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Tinkerbelly είπε:

Κορίτσια μου γλυκά, μαχήτριές μου. Τέτοια μέρα πριν ένα χρόνο ακριβώς ξεκίνησα τις ενέσεις για τη δεύτερη διέγερσή μου... Φέτος έχω στην αγκαλιά τον θησαυρό μου. Κι εγώ με βαριά καρδιά ξεκίνησα, δεν ήθελα άλλα φάρμακα, πίστευα ότι δεν είχα άλλα ψυχικά αποθέματα. 

Θαυμάζω την προσπάθειά σας, εύχομαι να αντλήσετε δύναμη από όπου μπορείτε, ο αγώνας είναι διαφορετικός, η καθεμία έχει να ανέβει το δικό της βουνό. Δώστε χρόνο και αγάπη στον εαυτό σας. Ειλικρινά όμως αξίζει τον κόπο. 

να σου ζησει το παιδακι σου γερο να είναι! χαιρομαι που τα καταφερες

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tinkerbelly είπε:

Κορίτσια μου γλυκά, μαχήτριές μου. Τέτοια μέρα πριν ένα χρόνο ακριβώς ξεκίνησα τις ενέσεις για τη δεύτερη διέγερσή μου... Φέτος έχω στην αγκαλιά τον θησαυρό μου. Κι εγώ με βαριά καρδιά ξεκίνησα, δεν ήθελα άλλα φάρμακα, πίστευα ότι δεν είχα άλλα ψυχικά αποθέματα. 

Θαυμάζω την προσπάθειά σας, εύχομαι να αντλήσετε δύναμη από όπου μπορείτε, ο αγώνας είναι διαφορετικός, η καθεμία έχει να ανέβει το δικό της βουνό. Δώστε χρόνο και αγάπη στον εαυτό σας. Ειλικρινά όμως αξίζει τον κόπο. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου, υγιές και ευτυχισμένο!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...