Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 1
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα! Στα ίδια ειμαι με το αριστερό πόδι... 1η φορά μαμα αλλά ότι υπάρχει με έχει πιασει...! Ας μας που οι πιο έμπειρες αλλά έμαθα πως σε συνεννόηση με το γυναικολόγο σου μπορείς να φέρεις αναισθησιολογο με την αντίστοιχη αμοιβή.. Αλλιώς λέει δνε κανουν στα δημόσια. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου εμένα μου ανέβαλαν το χθεσινό ραντεβού για τη ντομπλερ και την έχω τώρα σε μισή ώρα..προχθές το βράδυ ούρλιαζα απ' τις κράμπες στα πόδια και εχθές το βράδυ χέρι πόδι σε άθλια κατάσταση σαν νεκρωμα..με ανακούφιζε μόνο όταν τα κρεμούσα κάτω απ' το κρεβάτι..από ζαλάδες και νυστα άλλο τίποτα..επίσης από χθες το απόγευμα πολύ καούρα στο λαιμό..δε μπορώ να το κάνω καλά με τίποτα..

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα υπέροχα με τη ντομπλερ..η μικρή μου 1600 γραμμάρια, ο πλακούντας grade 1 και ο τράχηλος δε μειώθηκε πολύ τελικά άρα γλιτώνω και το πέσο..από 27 μέσα σε ένα μήνα πήγε 26..

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Μίλησα με τον ενδοκρινολόγο σήμερα και μου είπε πως επειδή το σάκχαρο της νηστείας είναι μια εβδομάδα ανεβασμένο να ξεκινήσω σήμερα κιόλας ινσουλίνη. Μου είπε να κάνω κάθε βράδυ 10 μονάδες. Είναι κάποια άλλη που ξεκίνησε;

On 19/9/2022 at 11:37 ΠΜ, MeliD είπε:

Καλημερα!Εγώ το βράδυ δυστυχώς θα αρχίσω ινσουλίνη... Ενώ είχε ρυθμιστεί με τη διατροφή ξαφνικά εδώ κ 6 μέρες το νηστείας το πρωινό είναι σταθερά πάνω από 100 με 110! Έχω αγχωθεί... Είναι εύκολη η διαδικασία? Δεν ήθελα καθόλου...

Εσύ πόσες μονάδες κάνεις και κάθε πότε;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/9/2022 at 4:10 ΜΜ, Laky είπε:

Κορίτσια μόλις έκανα τέστ και είμαι θετική στον κορρονοιο. Έχω τρομάξει είναι η αλήθεια. Εχω λίγα δέκατα και Μ ενοχλεί ο λαιμός μου. Κάπου καπου έχω και λίγο ξερό βηχα. Ο γιατρός είπε μόνο αν κάνω πάνω από 38 να πάρω ντεπον. Δε μου έδωσε τίποτα να πάρω και μου φάνηκε περίεργο.Έχει τύχει σε κάποια άλλη; Τι έπαιρνε;

Περαστικά σου κορίτσι μ! Αχ κ είμαι λίγες μέρες με πονόλαιμο κ βήχα που σήμερα έγινε πιο έντονος, βέβαια το τεστ είναι αρνητικο, δε νομίζω να είναι κοβιντ. Κόλλησα μάλλον απτή μικρή μου που είχε πυρετό κ ταλαιπωρηθηκε λίγες μέρες.. γενικά κυκλοφορεί κ πολύ αμυγδαλιτιδα που είχε ο αδερφός μου δν ξέρω αν κολλήσαμε από αυτόν, ελπίζω μόνο μη χειροτέρεψω κ χρειαστώ αντιβιωση δε θα το αντέξω.

Όταν είχα κοβιντ έπαιρνα ντεπον 500αρι  τις πρώτες μέρες, εκανα πλυσεις tandum verde, σιροπι φυτικο prospan, παστιλιες φυτικες, κατι για τη μύτη και βιταμινη c.. άργησα πολύ να επανέλθω, παρότι δεν είχα πυρετό, που να μην τα έκανα κ όλα αυτά..

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Μίλησα με τον ενδοκρινολόγο σήμερα και μου είπε πως επειδή το σάκχαρο της νηστείας είναι μια εβδομάδα ανεβασμένο να ξεκινήσω σήμερα κιόλας ινσουλίνη. Μου είπε να κάνω κάθε βράδυ 10 μονάδες. Είναι κάποια άλλη που ξεκίνησε;

Εσύ πόσες μονάδες κάνεις και κάθε πότε;

Τι οδηγίες σου έδωσε; τρως και κάνεις ινσουλίνη αμέσως; σου είπε αν θα νιώσεις κάποια ζαλάδα; επισης σε παιρνει να φας και κάτι παραπανω για βράδυ; εγώ αύριο θα τον δω και σίγουρα θα μου πει να ξεκινήσω γιατί 10στα14 είναι ανεβασμένο το νηστείας!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , nairobi είπε:

Τι οδηγίες σου έδωσε; τρως και κάνεις ινσουλίνη αμέσως; σου είπε αν θα νιώσεις κάποια ζαλάδα; επισης σε παιρνει να φας και κάτι παραπανω για βράδυ; εγώ αύριο θα τον δω και σίγουρα θα μου πει να ξεκινήσω γιατί 10στα14 είναι ανεβασμένο το νηστείας!! 

Τίποτα απ' αυτά δε μου είπε. Αύριο το πρωί θα πάει μια φίλη μου να της τα γράψει και εγώ θα μιλήσω στο τηλέφωνο μαζί του πάλι γιατί έχω κορρονοιο και δε μπορώ να πάω. Μόλις μου πει θα σου στείλω. Να δούμε τι θα πει και σε σένα. Ήλπιζα πως μόνο με της νηστείας να μη χρειαστεί να κάνω ινσουλίνη αλλά τελικά δεν το απέφυγα. Κάνω ήδη και αντιπηκτικες απ' τη πρώτη μέρα οπότε έχω αγανακτήσει να τρυπιεμαι.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Laky είπε:

Τίποτα απ' αυτά δε μου είπε. Αύριο το πρωί θα πάει μια φίλη μου να της τα γράψει και εγώ θα μιλήσω στο τηλέφωνο μαζί του πάλι γιατί έχω κορρονοιο και δε μπορώ να πάω. Μόλις μου πει θα σου στείλω. Να δούμε τι θα πει και σε σένα. Ήλπιζα πως μόνο με της νηστείας να μη χρειαστεί να κάνω ινσουλίνη αλλά τελικά δεν το απέφυγα. Κάνω ήδη και αντιπηκτικες απ' τη πρώτη μέρα οπότε έχω αγανακτήσει να τρυπιεμαι.

Τι να πω κουράγιο!! Πως τα πας με τον κοβιντ;; λίγο καλύτερα; θα στείλω κι εγώ νεότερα αύριο μετά τον γιατρό να σας πω!! Εν τω μεταξύ όπως η τελευταία ώρα στη δουλειά που δεν περνάει, έτσι νιώθω πλέον με την εγκυμοσύνη!! Όλο λέμε κοντεύουμε κι όλο μου φαίνεται πως αργεί ακόμα! Βέβαια εύχομαι να είναι τελειόμηνη αλλά έτσι νιώθω... 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , nairobi είπε:

Τι να πω κουράγιο!! Πως τα πας με τον κοβιντ;; λίγο καλύτερα; θα στείλω κι εγώ νεότερα αύριο μετά τον γιατρό να σας πω!! Εν τω μεταξύ όπως η τελευταία ώρα στη δουλειά που δεν περνάει, έτσι νιώθω πλέον με την εγκυμοσύνη!! Όλο λέμε κοντεύουμε κι όλο μου φαίνεται πως αργεί ακόμα! Βέβαια εύχομαι να είναι τελειόμηνη αλλά έτσι νιώθω... 

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς νιώθω. Και σίγουρα και οι υπόλοιπες. Κι όσο βαραινουμε τόσο πιο δύσκολο.. δεν είσαι η μόνη. Μην ανησυχείς! 

Όσο για τον κοβιντ. Ευτυχώς έπεσε ο πυρετός τελείως. Οι πρώτες δύο ημέρες ήταν μαρτύριο. Δεν έπεφτε με τίποτα. Τώρα έχω μπούκωμα και πολύ πονόλαιμο. Πήρα σήμερα γαργαρες ταντουμ βερντε γιατί δε μπορούσα να κάνω άλλο υπομονή. Ελπίζω σύντομα να περάσει. Ξέρετε στις πόσες ημέρες περίπου βγαίνεις αρνητικός;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/9/2022 at 1:55 ΜΜ, Geo22 είπε:

Κορίτσια μου εμένα μου ανέβαλαν το χθεσινό ραντεβού για τη ντομπλερ και την έχω τώρα σε μισή ώρα..προχθές το βράδυ ούρλιαζα απ' τις κράμπες στα πόδια και εχθές το βράδυ χέρι πόδι σε άθλια κατάσταση σαν νεκρωμα..με ανακούφιζε μόνο όταν τα κρεμούσα κάτω απ' το κρεβάτι..από ζαλάδες και νυστα άλλο τίποτα..επίσης από χθες το απόγευμα πολύ καούρα στο λαιμό..δε μπορώ να το κάνω καλά με τίποτα..

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έχω κ εγώ σαν ναρκωμενη είμαι όλη μέρα κράμπες συνέχεια ούτε να βηξω δν μπορώ μαγκωνω δν αντέχω άλλο . Από πράματα τι έχετε ετοιμάσει ; Εγώ έπλυνα σεντόνια πάντες καρότσα κ έχω αφήσει μόνο τα ρούχα μπας κ τα κάνω λόγο προς το τέλος λέω 

On 20/9/2022 at 10:28 ΠΜ, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια νιώθω ότι έχει σπάσει η  μέση μου! δύο μέρες είμαι έτσι αλλά όσο πάει χειροτερεύει! Δεν ξέρω αν φταίει που έχω κάνει ξανά επισκληρίδιο και με πονάει τόσο πολύ ή εάν είναι φυσιολογικό!!περπατάω και είναι εμφανές ότι κάτι τρέχει! Βάζω το χέρι μου πίσω στη μέση για να περπατήσω! Επίσης με πονάει το δεξί πόδι όταν με τραβάει αυτό το νεύρο στη μέση!  

Μία ερώτηση: Με τα νοσοκομεία και την επισκληρίδιο τι ισχύει; σε ιδιωτικό θα πάω αλλά λέω σε περίπτωση που χρειαστεί νοσοκομείο π.χ. αν έχω κοβιντ!! 

Εκεί θα πρέπει να υπάρχει εφημερεύων γιατρός ανεστισιολογος για να σ κάνει αλλιώς θα πρέπει να τον έχεις κανονίσει εσύ από την αρχή αλλά μιλάμε σε περίπτωση που έχεις κοβιντ μόνο το αττικό στην Αθήνα αναλαμβανει

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς νιώθω. Και σίγουρα και οι υπόλοιπες. Κι όσο βαραινουμε τόσο πιο δύσκολο.. δεν είσαι η μόνη. Μην ανησυχείς! 

Όσο για τον κοβιντ. Ευτυχώς έπεσε ο πυρετός τελείως. Οι πρώτες δύο ημέρες ήταν μαρτύριο. Δεν έπεφτε με τίποτα. Τώρα έχω μπούκωμα και πολύ πονόλαιμο. Πήρα σήμερα γαργαρες ταντουμ βερντε γιατί δε μπορούσα να κάνω άλλο υπομονή. Ελπίζω σύντομα να περάσει. Ξέρετε στις πόσες ημέρες περίπου βγαίνεις αρνητικός;

Περαστικά κορίτσι! Αρνητικός μπορείς να βγεις στο 10ημερο αλλά μπορείς να κανείς κ μήνα. Βέβαια δεν μεταδιδεις μετά από 1 μήνα.  Επίσης οι ενέσεις ινσουλίνης δεν είναι κάτι. Ή γίνονται με τη σύριγγα ινσουλίνης που είναι σαν αντιπηκτικές. Ή με πένα και έχει βελονακια τα οποία είναι πιο μικρά από τις αντιπηκτικές π κανείς.

Αυτό με τη μέση και το πόδι το έχω και εγώ. Δεν μπορώ να περπατήσω μερικές φορές από τον πόνο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rina_87 είπε:

Περαστικά κορίτσι! Αρνητικός μπορείς να βγεις στο 10ημερο αλλά μπορείς να κανείς κ μήνα. Βέβαια δεν μεταδιδεις μετά από 1 μήνα.  Επίσης οι ενέσεις ινσουλίνης δεν είναι κάτι. Ή γίνονται με τη σύριγγα ινσουλίνης που είναι σαν αντιπηκτικές. Ή με πένα και έχει βελονακια τα οποία είναι πιο μικρά από τις αντιπηκτικές π κανείς.

Αυτό με τη μέση και το πόδι το έχω και εγώ. Δεν μπορώ να περπατήσω μερικές φορές από τον πόνο. 

Ωχ μη μου λέτε τέτοια!! και δηλαδή αν κάνεις ένα μήνα να βγεις αρνητικός και πας να γεννήσεις θα σε θεωρούν ότι νοσείς από κοβιντ;; ξέρουμε;;

1 hour ago, Nantiaki al είπε:

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έχω κ εγώ σαν ναρκωμενη είμαι όλη μέρα κράμπες συνέχεια ούτε να βηξω δν μπορώ μαγκωνω δν αντέχω άλλο . Από πράματα τι έχετε ετοιμάσει ; Εγώ έπλυνα σεντόνια πάντες καρότσα κ έχω αφήσει μόνο τα ρούχα μπας κ τα κάνω λόγο προς το τέλος λέω 

Εκεί θα πρέπει να υπάρχει εφημερεύων γιατρός ανεστισιολογος για να σ κάνει αλλιώς θα πρέπει να τον έχεις κανονίσει εσύ από την αρχή αλλά μιλάμε σε περίπτωση που έχεις κοβιντ μόνο το αττικό στην Αθήνα αναλαμβανει

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θεσσαλονίκη θα γεννήσω! Από ότι άκουσα στις ειδήσεις έχουν έλλειψη σε αναισθησιολόγους! Άρα θα πρέπει να βρω κάποιον να τον έχω σε αναμονή και αν χρειαστεί νοσοκομείο να τον καλέσω! Και αν θα μπορεί.... Πφφφ


url%5D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έχω κ εγώ σαν ναρκωμενη είμαι όλη μέρα κράμπες συνέχεια ούτε να βηξω δν μπορώ μαγκωνω δν αντέχω άλλο . Από πράματα τι έχετε ετοιμάσει ; Εγώ έπλυνα σεντόνια πάντες καρότσα κ έχω αφήσει μόνο τα ρούχα μπας κ τα κάνω λόγο προς το τέλος λέω 

Εκεί θα πρέπει να υπάρχει εφημερεύων γιατρός ανεστισιολογος για να σ κάνει αλλιώς θα πρέπει να τον έχεις κανονίσει εσύ από την αρχή αλλά μιλάμε σε περίπτωση που έχεις κοβιντ μόνο το αττικό στην Αθήνα αναλαμβανει

Εγώ έπλυνα ότι είναι για τη βαλίτσα ως ώρας..από Σαββατοκύριακο ξεκινάω και τα πράγματα του σπιτιού..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Ωχ μη μου λέτε τέτοια!! και δηλαδή αν κάνεις ένα μήνα να βγεις αρνητικός και πας να γεννήσεις θα σε θεωρούν ότι νοσείς από κοβιντ;; ξέρουμε;;

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θεσσαλονίκη θα γεννήσω! Από ότι άκουσα στις ειδήσεις έχουν έλλειψη σε αναισθησιολόγους! Άρα θα πρέπει να βρω κάποιον να τον έχω σε αναμονή και αν χρειαστεί νοσοκομείο να τον καλέσω! Και αν θα μπορεί.... Πφφφ

Καλησπέρα. Τι σου είπε τελικά ο ενδοκρινολόγος; Εγώ σήμερα το βράδυ ξεκινάω τελικά. Την πήρα την ινσουλίνη. 

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα απ' το μεσημέρι και μετά πονάει η κοιλιά μου χαμηλά. Είναι δυνατόν αυτό να είναι σύσπαση και να ποναω τόσες ώρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...