Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , elena93 είπε:

Εγω ακομα δεν το εχω κανει το εμβολιο κατα του κοκκυτη..δεν ξερω αλλα φοβαμε..πονας; Γιατι λενε οτι ποναει το χερι μετα το εμβολιο

Να πω την αλήθεια μόνο κατά την έγχυση του φαρμάκου ένιωσα μια ενόχληση,κ τώρα απλά λίγο με πονάει στο σημείο που έγινε η ένεση. Κατά τα άλλα , προς το παρόν όχι, κανένα άλλο θέμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Eleniarch είπε:

Να πω την αλήθεια μόνο κατά την έγχυση του φαρμάκου ένιωσα μια ενόχληση,κ τώρα απλά λίγο με πονάει στο σημείο που έγινε η ένεση. Κατά τα άλλα , προς το παρόν όχι, κανένα άλλο θέμα

Το έκανα εγώ. Στην 29 εβδομάδες τον μόνο που είχα έβγαλα εναγρομπαλακι κάτω από την μασχάλη αλλά το βγάζω με όλα τα εμβόλια δν είχα κάτι άλλο από σύμπτωμα .εγώ θέλω τώρα να ρωτήσω για το εμβόλιο της γρίπης δν Μ έχει πει κάτι ο γιατρός θα τον ρωτήσω βέβαια σε δύο βδομάδες που έχω ντοπλερ εσείς τις γρίπης θα το κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Το έκανα εγώ. Στην 29 εβδομάδες τον μόνο που είχα έβγαλα εναγρομπαλακι κάτω από την μασχάλη αλλά το βγάζω με όλα τα εμβόλια δν είχα κάτι άλλο από σύμπτωμα .εγώ θέλω τώρα να ρωτήσω για το εμβόλιο της γρίπης δν Μ έχει πει κάτι ο γιατρός θα τον ρωτήσω βέβαια σε δύο βδομάδες που έχω ντοπλερ εσείς τις γρίπης θα το κάνετε;

Εγώ νομίζω ναι θα το κάνω της γρίπης. Το έκανα κ στην  προηγούμενη εγκυμοσύνη που γέννησα 30 Νοεμβρίου.. συστήνεται γενικά από ότι έχω καταλάβει, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό ούτε το ένα ούτε το άλλο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Κορίτσια τι θα πάρετε στο μαιευτήριο; Νυχτικιά ή πιτζαμες; 

Αν και φοράω μόνο πιτζάμες,στο μαιευτήριο θα πάρω ένα γιγας νυχτικό και μια ρόμπα,διότι όπως μου είπαν,είναι πιο βολικό για μετά τη γέννα. Αγόρασα από το Σκρουτζ δύο νυχτικά θηλασμου κ δύο ρόμπες σαν αερόστατα για να είμαι πιο άνετα. Έκανα λάθος το νούμερο και τώρα χάνομαι μέσα σ'αυτά. Μπράβο μου :-D

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Κορίτσια τι θα πάρετε στο μαιευτήριο; Νυχτικιά ή πιτζαμες; 

2 ή 3 νυχτικες θα πάρω μαζί μου, κοντομανικες κ μια ρόμπα.. θα βολεψουν περισσότερο σε περίπτωση που θα έχω ορό στο χέρι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πως τα πάτε από κιλά; 

34η εβδομάδα και είμαι +12,5 κιλά. Έχω σίγουρα άλλο έναν μήνα, οπότε με βλέπω να τερματίζω στα 17-18... Να δούμε μετά πως τα χάνουμε! 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marianthi27 είπε:

Κορίτσια πως τα πάτε από κιλά; 

34η εβδομάδα και είμαι +12,5 κιλά. Έχω σίγουρα άλλο έναν μήνα, οπότε με βλέπω να τερματίζω στα 17-18... Να δούμε μετά πως τα χάνουμε! 

34η και εγώ και έχω βάλει πέντε,διότι ακόμα κάνω εμετούς(Πολύ φοβάμαι ότι έχει σακατευτει το στομάχι και ο οισοφάγος μου)Όμως έβαλα 17 στην εξωσωματική,οπότε από αρχές Σεπτεμβρίου 2021 μέχρι σήμερα,είμαι +22..Δεν με αναγνωρίζω 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!  Χαρούμενη δε θα πω γιατί με έχει κουράσει πολύ η τόσο αυστηρή διατροφή! Αλλά ενώ είχε πάρει την ανιούσα το νηστείας μου έχει δυο μέρες 93 και σήμερα 86!! Έχω να δω τέτοιο νούμερο δυο βδομάδες! Δεν άλλαξα κάτι στη διατροφή αλλά έκανα το βράδυ μισή ώρα στεπ! Το βαριόμουν από το δεύτερο λεπτό αλλά έβαλα ένα επισόδειο να δω ταυτόχρονα και πέρασε η ώρα! Και σήμερα μου χάρισε χαμηλό νηστείας! Για τα κορίτσια με το ζάχαρο το λέω περισσότερο!

Θα μπορούσα να κάνω 10 παιδιά που λέει ο λόγος αλλά δεν θέλω να ξαναζήσω τον διαβήτη κύησης ειλικρινά! Όσο για τα κιλά αν αφαιρέσω και το νινί είμαι μείον 10! Και μου μένουν άλλα 20 για να φτάσω στα φυσιολογικά μου! Οπότε ο αγώνας δε σταματάει εδώ! Απλώς η διατροφή μπορεί να είναι και πιο χαλαρή! Πάντως θα προτιμούσα να ξεκινούσα από φυσιολογικά κιλά κι ας έβαζα και 20 για να έχω να χάνω μετά! Από αυτό το πράγμα να λιμπίζομαι και να μην μπορώ να χαρώ με ένα γλυκάκι ή κάτι άλλο τέλος πάντων!! Επίσης σκέφτομαι πρώτα ο Θεός να πάρω πέρσοναλ για εξωτερική άσκηση! Ευτυχώς έχω γηπεδάκι στο σπίτι δίπλα! Να δούμε αν θα βολέψει να κρατάει κάποιος τα παιδιά! Το σκέφτεται καμία ή το έχει κάνει;;  

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

34η και εγώ και έχω βάλει πέντε,διότι ακόμα κάνω εμετούς(Πολύ φοβάμαι ότι έχει σακατευτει το στομάχι και ο οισοφάγος μου)Όμως έβαλα 17 στην εξωσωματική,οπότε από αρχές Σεπτεμβρίου 2021 μέχρι σήμερα,είμαι +22..Δεν με αναγνωρίζω 

Η φατσούλα για τους εμετούς σου! Τι τραβάς κι εσύ βρε κορίτσι μου!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

34η και εγώ και έχω βάλει πέντε,διότι ακόμα κάνω εμετούς(Πολύ φοβάμαι ότι έχει σακατευτει το στομάχι και ο οισοφάγος μου)Όμως έβαλα 17 στην εξωσωματική,οπότε από αρχές Σεπτεμβρίου 2021 μέχρι σήμερα,είμαι +22..Δεν με αναγνωρίζω 

Εννοείς ότι λόγω των ορμονών της εξωσωματικής έβαλες κιλά; Μήπως έκανες κατακρατησεις; 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Εννοείς ότι λόγω των ορμονών της εξωσωματικής έβαλες κιλά; Μήπως έκανες κατακρατησεις; 

Κάπως ετσι.Και ο γυναικολόγος μου και η αιματολογος μου είπαν ότι κάνω κατακράτηση υγρών και πως με διατροφή,πολύ νερό και άσκηση,θα τα χάσω. Εκανα μεγάλη βλακεία και  στην εξωσωματική δεν έκανα ειδική διατροφή,έτρωγα κανονικά και με το παραπάνω αλάτι,ενώ απαγορεύεται. Επίσης έτρωγα γλυκά,τα οποία πιο πριν μου ήταν αδιάφορα. Οι αστράγαλοι και τα δάχτυλα μου είναι φοβερά πρησμένα,νιώθω πως θα εκραγω. Τουλάχιστον δεν πήρα πολλά στην εγκυμοσύνη, τη γλίτωσα 

πρίν από 53 λεπτά , nairobi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!  Χαρούμενη δε θα πω γιατί με έχει κουράσει πολύ η τόσο αυστηρή διατροφή! Αλλά ενώ είχε πάρει την ανιούσα το νηστείας μου έχει δυο μέρες 93 και σήμερα 86!! Έχω να δω τέτοιο νούμερο δυο βδομάδες! Δεν άλλαξα κάτι στη διατροφή αλλά έκανα το βράδυ μισή ώρα στεπ! Το βαριόμουν από το δεύτερο λεπτό αλλά έβαλα ένα επισόδειο να δω ταυτόχρονα και πέρασε η ώρα! Και σήμερα μου χάρισε χαμηλό νηστείας! Για τα κορίτσια με το ζάχαρο το λέω περισσότερο!

Θα μπορούσα να κάνω 10 παιδιά που λέει ο λόγος αλλά δεν θέλω να ξαναζήσω τον διαβήτη κύησης ειλικρινά! Όσο για τα κιλά αν αφαιρέσω και το νινί είμαι μείον 10! Και μου μένουν άλλα 20 για να φτάσω στα φυσιολογικά μου! Οπότε ο αγώνας δε σταματάει εδώ! Απλώς η διατροφή μπορεί να είναι και πιο χαλαρή! Πάντως θα προτιμούσα να ξεκινούσα από φυσιολογικά κιλά κι ας έβαζα και 20 για να έχω να χάνω μετά! Από αυτό το πράγμα να λιμπίζομαι και να μην μπορώ να χαρώ με ένα γλυκάκι ή κάτι άλλο τέλος πάντων!! Επίσης σκέφτομαι πρώτα ο Θεός να πάρω πέρσοναλ για εξωτερική άσκηση! Ευτυχώς έχω γηπεδάκι στο σπίτι δίπλα! Να δούμε αν θα βολέψει να κρατάει κάποιος τα παιδιά! Το σκέφτεται καμία ή το έχει κάνει;;  

Η φατσούλα για τους εμετούς σου! Τι τραβάς κι εσύ βρε κορίτσι μου!! 

Μέχρι τον τέταρτο μηνα κοιμόμουν καθιστή, όπως κοιμάσαι στο ΚΤΕΛ,διοτι όταν ξάπλωνα μου ανέβαινε ο εμετος. Έχει μια βδομάδα που συμβαίνει πάλι το ίδιο,δεν μπορω να κοιμηθώ φυσιολογικά. Κάθε μέρα εμετοί,καούρες και αναγουλες..Δεν πειράζει ,λίγο έμεινε,είμαι τόσους μήνες με εμετούς,θα κάνω υπομονή λίγο ακόμα 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ εγώ τα ίδια τραβάω μόνο βραστά τρώω που δν Μ φέρνουν καούρες  οι Ενετοί συνεχίζονται κ εγώ βέβαια έχω να ζυγιστω ένα μήνα είχα βάλει 10 κιλά δν νομίζω να φτάσω πάνω από 15 θέλω να πιστεύω δλδ.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ εγώ τα ίδια τραβάω μόνο βραστά τρώω που δν Μ φέρνουν καούρες  οι Ενετοί συνεχίζονται κ εγώ βέβαια έχω να ζυγιστω ένα μήνα είχα βάλει 10 κιλά δν νομίζω να φτάσω πάνω από 15 θέλω να πιστεύω δλδ.

Υπομονή κορίτσι μου λίγο έμεινε❤️ Εμένα με έσωσε το καρπούζι,όλο το καλοκαιρι έτρωγα κάθε μέρα και ήταν το μόνο που δεν μου έφερνε εμετό. Το χειρότερο μου είναι το κρέας και συγκεκριμένα το μοσχάρι,δε μπορώ ούτε να το βλέπω ούτε να το μυρίζω. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 8:19 ΜΜ, Marianthi27 είπε:

Κορίτσια τι θα πάρετε στο μαιευτήριο; Νυχτικιά ή πιτζαμες; 

 

On 24/9/2022 at 10:56 ΠΜ, Marianthi27 είπε:

Κορίτσια πως τα πάτε από κιλά; 

34η εβδομάδα και είμαι +12,5 κιλά. Έχω σίγουρα άλλο έναν μήνα, οπότε με βλέπω να τερματίζω στα 17-18... Να δούμε μετά πως τα χάνουμε! 

Καλημέρα κορίτσια !πώς είστε;;κάναμε γενική καθαριότητα στο σπίτι αυτή την εβδομάδα , στρώσαμε τα χειμωνιάτικα..εγώ πήρα μια νυχτικια μακρυμάνικη λεπτή και πυτζάμες με ραντάκι και ρομπίτσα από πάνω..

34+4 σήμερα +9 κιλά αλλά ημουν ήδη υπέρβαρη οπότε δεν τα λες και λίγα ..έχω φτάσει τα 87..το καλό είναι ότι δεν έχω πρηστεί γενικά ούτε στο σωμα ούτε στο πρόσωπο..

Την Τρίτη έχω γιατρό και θα ρωτήσω τις μαίες μήπως έχουν κάποια λίστα για τα απαραίτητα στο Ιπποκράτειο ή στο Παπαγεωργίου...αν μου δώσουν θα την ανεβάσω..μου έμεινε να σιδερωσω τα τελευταία ρουχαλακια και να ετοιμάσω την βαλίτσα μας..οσο πλησιάζει ο καιρός αγχώνομαι..σήμερα είδα στο όνειρο μου ότι μου ήρθε αίμα και πήγα να γεννήσω..

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Από κιλά νομίζω πάω καλά :oops::razz::-P από 76 έφτασα τα 93 κ είμαι στην 35η εβδομάδα.. Αλλα γενικά δεν φαίνονται νομίζω:tongue: λόγω ύψους. Την βαλίτσα την έχω έτοιμη κάμποσο καιρό τώρα με 3 νυχτικιες τιραντε από shein & 1 ρόμπα, μόνο σκέφτομαι να πάρω κ μια φόρμα πλεχτη αυτές τις άνετες μηπως κ χρειαστεί. 

Μία κοπέλα ρωτούσε για τον σίδηρο, κ εγώ ξεκίνησα με 40ρι κ ξαφνικά άρχισαν οι ζαλάδες κτλ.. Έπεσε αρκετά άλλα με ένα σιρόπι σιδήρου(immolin Xtra) ένιωσα σε 10 μέρες καλύτερα. 

Θα σας πω το καινούργιο που με έχει πιάσει από χτες (δεν μ φτάνουν όσα έχω ήδη δλδ :roll:)... Ροζ εκκρίσεις όταν σηκώνομαι η κάθομαι μετά από αρκετή ώρα... Πήρα το γιατρό κ λέει οκ φυσιολογικό...αλλα εγώ πάλι αγχωθηκα λιγάκι, ραντεβού Παρασκευή έχουμε αντε να δουμε πως θα περάσουν οι μέρες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...