Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 13/9/2022 at 9:31 ΜΜ, elena93 είπε:

Εδω μου εχουν πει οτι μπορει να βγει πυαρ πριν  γεννησεις..και υπαρχουν κατι μικρες συριγγες που το μαζευεις και το βαζεις στο ψυγειο

Και τώρα αν πατήσεις το στήθος σου θα βγάλεις λίγες σταγόνες. Αλλά το πύαρ βγαίνει μισή ώρα αφότου γεννήσεις. Όμως για ποιο λόγο να μπεις σε τέτοια διαδικασία συλλογής και να μην θηλάσεις απευθείας το μωρό; Την περίοδο μάλιστα που θα το έχει πραγματικά ανάγκη

22 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι καινουρια στην ομάδα σας!!! Είμαι 29+3 κ έχω ΠΗΤ 28/11

Διάβασα τα περισσότερα μηνύματα σας!! Σας εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο για εσάς και για τα μωράκια σας!!! Εμένα ο μπέμπης έχει φτάσει τα 1308 γραμμάρια κ του αρέσει να κλωτσάει τη κύστη μου!!! Από εξετάσεις π έχω κάνει είμαι καλά το μόνο θέμα π έχω είναι ότι έχω πλακούντα χαμηλά κ επειδή είμαι από εξωσωματική για να μη ρισκάρουμε πολύ μπορεί να πάμε με καισαρική. 

Καλώς μας ήρθες. Το πρώτο μου παιδί ήταν με εξωσωματική και γέννησα φυσιολογικά

Κορίτσια, μπορείτε να μπείτε και στην ομάδα Πανελλήνιο Δίκτυο Εθελοντικών Ομάδων Υποστήριξης Θηλασμού και Μητρότητας


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 41 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσια καλημερα..απο χθες μου ποναει απιστευτα η μεση μου περπαταω σαν να τα εχω κανει απανω μου..και ποναω καμια φορα στο κοκαλο στην ηβικη συμφηση μονο οταν περπαταω ή οταν γυριζω πλευρο στο κρεβατι..διαβασα οτι ειναι απο την ορμονη την ρελαξηνη και ανοιγουν σιγα σιγα οι συνδεσμοι για την γεννα..εσεις εχετε κατι παρομοιο; Δεν φτανει αυτο μου ποναει και το στηθος απο την κατω μερια και εχει γινει σκληρο

Καλημέρα κι εγώ υποφέρω απο την μέση και την πλάτη μου! Σήμερα ειδικά ξυπνησα χάλια αφού μου έρχεται και ζαλάδα από τον πόνο-μούδιασμα! 

13 ώρες πρίν, Laky είπε:

Πάντως κορίτσια αυτό το baby planet  εμένα μου φάνηκε πως δε μυρίζει καθόλου. Τα ρούχα δε μυρίζουν καθαριότητα. Ίσως επίτηδες δε ξέρω. Αλλά εμένα δε μου άρεσε 

Εγώ πάντως βαράω και κάτι 150 κάπου κάπου!

Κι εμένα στην αρχή έτσι μου είχε φανεί! Μήπως φταίει η μύτη μας λογω εγκυμοσύνης;; χαχα πάντως μετά το λάτρεψα!! 2 χρόνια τώρα το χρησιμοποιώ!! Σίγουρα έχει και με πιο εντονη μυρωδιά απορρυπαντικά αλλά τα διακριτικά μου αρέσουν!! 

11 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γυρίσαμε από γιατρό... Όλα μια χαρά. Η μικρη σχεδόν 2 κιλά είναι στην 32η βδομάδα... Συνεχίζουν τα πόδια να είναι μακρουλά... Θα την στείλουμε κατευθείαν για μπάσκετ μ φαίνεται :-P! Κάναμε κ καρδιοτοκογραφο κ εκει όλα μια χαρά! Σε 2 βδομάδες πάλι τώρα... 

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρεις αρχείο με πολύ ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με θηλασμό και άλλα από την ομάδα που θα βρεις στο fb και αφορά τη Θεσσαλονίκη "ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ: Πανελλήνιο Δίκτυο Εθελοντικων ομάδων υποστήριξης θηλασμού" https://www.facebook.com/groups/ThessalonikiBFmothers/permalink/5024119070989564/

Μπράβο μπράβο ολα τέλεια!!

Εδώ θέλω να πω κορίτσια ότι ειλικρινά χρωστάω τα πάντα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης (φαντάζομαι και των άλλων περιοχών έχουν το ίδιο υλικό)! Διάβασα τα πάντα από αρχεία έκανα ερωτήσεις κλπ και κατάφερα να σώσω τον θηλασμό στον 4ο μήνα που ξαφνικά μου κόπηκε!! Έκανα επαναγαλακτισμό με τη βοήθεια των αρχείων!! Θηλάσαμε μέχρι πρόσφατα δηλαδή 21 μήνες!! Εύχομαι όποια το επιλέξει να το κάνει να της βγει όσο πιο εύκολα γίνεται και να τα κατάφερει!! 

  • Μου αρέσει 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι σας απαντησαν ηδη αλλες κοπέλεςγια τον θηλασμο με λινκ και βιντεο, οποτε φαντάζομαι καυλυφθήκατε! :DΚι εγω συνεχιζω ακομα να θηλαζω, η μικρη ειναι 25 μηνων, θελω να δοκιμασω και το τάντεμ, ελπιζω να τα καταφέρω!

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ελλάκι είπε:

Βλεπω οτι σας απαντησαν ηδη αλλες κοπέλεςγια τον θηλασμο με λινκ και βιντεο, οποτε φαντάζομαι καυλυφθήκατε! :DΚι εγω συνεχιζω ακομα να θηλαζω, η μικρη ειναι 25 μηνων, θελω να δοκιμασω και το τάντεμ, ελπιζω να τα καταφέρω!

Καλησπέρα. Εγώ δεν έχω ιδέα τι είναι το ταντεμ και γενικά είμαι τελείως άσχετη με το θέμα. Είναι και το πρώτο μου παιδακι αλλά θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα. Εχω ακούσει πως τα παιδάκια πού θηλάζουν έχουν Θέμα με τη προσκόλληση κι ότι τη νύχτα δε κοιμούνται συνεχόμενα. Επίσης ότι αν ένα μωρό πιει με το μπιμπερο δε μπαίνει μετά εύκολα στο στήθος. Η το αντίθετο. Αν συνηθίσει το στήθος δε δέχεται το μπιμπερο. Είναι αλήθεια αυτό; Εγώ επίσης όταν το μικρό θα είναι 4 μηνών κάποιες ώρες θα πρέπει κάποιες ώρες της ημέρας να τον αφήνω στη μητέρα μου. Οπότε θέλω να μάθει το μπιμπερο. Δε γίνεται να βγάζω το γάλα και να του το δίνουν; Θα ήθελα δηλαδή εξ αρχής να τα συνδυάσω και τα δύο. Αλλά δε ξέρω αν αυτό γίνεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα. Εγώ δεν έχω ιδέα τι είναι το ταντεμ και γενικά είμαι τελείως άσχετη με το θέμα. Είναι και το πρώτο μου παιδακι αλλά θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα. Εχω ακούσει πως τα παιδάκια πού θηλάζουν έχουν Θέμα με τη προσκόλληση κι ότι τη νύχτα δε κοιμούνται συνεχόμενα. Επίσης ότι αν ένα μωρό πιει με το μπιμπερο δε μπαίνει μετά εύκολα στο στήθος. Η το αντίθετο. Αν συνηθίσει το στήθος δε δέχεται το μπιμπερο. Είναι αλήθεια αυτό; Εγώ επίσης όταν το μικρό θα είναι 4 μηνών κάποιες ώρες θα πρέπει κάποιες ώρες της ημέρας να τον αφήνω στη μητέρα μου. Οπότε θέλω να μάθει το μπιμπερο. Δε γίνεται να βγάζω το γάλα και να του το δίνουν; Θα ήθελα δηλαδή εξ αρχής να τα συνδυάσω και τα δύο. Αλλά δε ξέρω αν αυτό γίνεται.

Ταντεμ είναι όταν θηλάζεις ταυτόχρονα ένα παιδί μεγαλύτερο και ένα μωρό. 

Το θέμα με τον θηλασμό και την προσκόλληση και τα ξενύχτια το βράδυ είναι μύθος. Όλα τα παιδάκια περνάνε το αναπτυξιακό στάδιο της προσκόλλησης γύρω στο έτος με κορύφωση τους;18 μήνες, ανεξαρτήτως τρόπου σίτισης. Επίσης είναι άκρως φυσιολογικό και απαραίτητο για την επιβίωση του να μην κάνει συνεχόμενο ύπνο το βράδυ αλλά να ξύπνα ανά 2-3 ώρες. Ειδικά τους πρώτους μήνες. Το ξένο γάλα είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο για αυτό και το μωρό βαραίνει και κοιμάται πολλές ώρες. Αλλά αυτό δεν είναι καλό, για ευνόητους λόγους. 

Το πρώτο διαστημα αν δώσεις μπιμπερό ή πιπίλα έχεις αυξημένες πιθανότητες να πάθει το μωρό σύγχυση θηλων και να μην θηλάζει. Επίσης αν ξεκινήσεις με μπουκάλι, επειδή έχουν μεγάλη τρύπα οι θηλες και ουσιαστικά δεν εξασκουνται στο ρουφηγμα πάρα μόνο στην κατάποση, δεν θα θέλει να θηλάζει που είναι πιο απαιτητικό. Αυτό που γενικά συστήνεται είναι να περιμένεις την εδραίωση του θηλασμού, δηλαδή γύρω στις 40 μέρες και μετά κάποιος ξένος να προσπαθεί να του μάθει το μπιμπερό 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Ταντεμ είναι όταν θηλάζεις ταυτόχρονα ένα παιδί μεγαλύτερο και ένα μωρό. 

Το θέμα με τον θηλασμό και την προσκόλληση και τα ξενύχτια το βράδυ είναι μύθος. Όλα τα παιδάκια περνάνε το αναπτυξιακό στάδιο της προσκόλλησης γύρω στο έτος με κορύφωση τους;18 μήνες, ανεξαρτήτως τρόπου σίτισης. Επίσης είναι άκρως φυσιολογικό και απαραίτητο για την επιβίωση του να μην κάνει συνεχόμενο ύπνο το βράδυ αλλά να ξύπνα ανά 2-3 ώρες. Ειδικά τους πρώτους μήνες. Το ξένο γάλα είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο για αυτό και το μωρό βαραίνει και κοιμάται πολλές ώρες. Αλλά αυτό δεν είναι καλό, για ευνόητους λόγους. 

Το πρώτο διαστημα αν δώσεις μπιμπερό ή πιπίλα έχεις αυξημένες πιθανότητες να πάθει το μωρό σύγχυση θηλων και να μην θηλάζει. Επίσης αν ξεκινήσεις με μπουκάλι, επειδή έχουν μεγάλη τρύπα οι θηλες και ουσιαστικά δεν εξασκουνται στο ρουφηγμα πάρα μόνο στην κατάποση, δεν θα θέλει να θηλάζει που είναι πιο απαιτητικό. Αυτό που γενικά συστήνεται είναι να περιμένεις την εδραίωση του θηλασμού, δηλαδή γύρω στις 40 μέρες και μετά κάποιος ξένος να προσπαθεί να του μάθει το μπιμπερό 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Σίγουρα θα το προσπαθούσα μετά το πρώτο δίμηνο ή τρίμηνο. Ελπίζω να πετύχει. Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Βλεπω οτι σας απαντησαν ηδη αλλες κοπέλεςγια τον θηλασμο με λινκ και βιντεο, οποτε φαντάζομαι καυλυφθήκατε! :DΚι εγω συνεχιζω ακομα να θηλαζω, η μικρη ειναι 25 μηνων, θελω να δοκιμασω και το τάντεμ, ελπιζω να τα καταφέρω!

Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!! Ναι τις είδα. Έμαθα ότι υπάρχει μια μαία στη περιοχή μου κ θα κανονίσω να κάνω μαθήματα. Θέλω να είμαι φουλ ενημερωμένη πριν μπω στη διαδικασία αυτή για να μη φρικαρω και το σταματήσω.
 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα το ίδιο θέμα κ ρώτησα τη μαία. Να επιλέξεις μπιμπερό medela που λειτουργει όπως το στήθος. Δλδ το παιδί πρέπει να ρουφήξει να κάνει δουλίτσα για να πιει γάλα. Οπότε δεν προκαλείται συγχιση. 

2 hours ago, Laky said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Σίγουρα θα το προσπαθούσα μετά το πρώτο δίμηνο ή τρίμηνο. Ελπίζω να πετύχει. Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα. Εγώ δεν έχω ιδέα τι είναι το ταντεμ και γενικά είμαι τελείως άσχετη με το θέμα. Είναι και το πρώτο μου παιδακι αλλά θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα. Εχω ακούσει πως τα παιδάκια πού θηλάζουν έχουν Θέμα με τη προσκόλληση κι ότι τη νύχτα δε κοιμούνται συνεχόμενα. Επίσης ότι αν ένα μωρό πιει με το μπιμπερο δε μπαίνει μετά εύκολα στο στήθος. Η το αντίθετο. Αν συνηθίσει το στήθος δε δέχεται το μπιμπερο. Είναι αλήθεια αυτό; Εγώ επίσης όταν το μικρό θα είναι 4 μηνών κάποιες ώρες θα πρέπει κάποιες ώρες της ημέρας να τον αφήνω στη μητέρα μου. Οπότε θέλω να μάθει το μπιμπερο. Δε γίνεται να βγάζω το γάλα και να του το δίνουν; Θα ήθελα δηλαδή εξ αρχής να τα συνδυάσω και τα δύο. Αλλά δε ξέρω αν αυτό γίνεται.

Το μωρακι θα ξυπνάει το βραδυ είτε πίνει απο μπιμπερό, είτε αν θηλαζει. Απλα ισως να κοιμαται λιγακι παραπανω με το γαλα σκονη επειδη ειναι πολυ βαρυ για το αμαθο στομαχι του. Μιση με μια ωριτσα ομως μη φανταστεις πολυ παραπανω! Δεν ειναι θεμα προσκολλησης, ειναι θεμα επιβιωσης. Το πρωτο τριμηνο μετα τον τοκετό, για τα βρεφη θεωρειται το 4ο τριμηνο της εγκυμοσυνης, γιατι δεν εχουν συνειδητοποιήσει ακομα τι εχει συμβει! Αν απο την αρχη δωσεις πιπιλα ή μπιμπερο, τοτε κινδυνευει να παθει συγχυση θηλων και να κλαιει οταν το βαζεις στο στηθος. Δεν ειναι δεδομενο οτι θα το παθει, αλλα καλο ειναι να μην το ρισκαρεις γιατι θα ταλαιπωρηθειτε και οι δυο αδικα. Στον 4ο του μηνα που θελεις να δωσεις μπιμπερο, πλεον δεν υπαρχει ανησυχια επειδη ο θηλασμος θα χει ηδη εδραιωθει. Αν θελησεις να αφησεις το μωρο σε καποιον φροντιστή νωριτερα, μπορει να το ταισει με αντλημενο γαλα σου μεσω του sns ή με τα ειδικα ποτηράκια νεογνου. (Γκουγκλαρε τα και τα δυο να δεις τι ειναι, γιατι δεν μου επιτρεπει να βαλω λινκ). Παντως αν αποφασισεις να θηλασεις για καιρο, θα δεις ποσο θα σου λυσει τα χερια, θα εχεις ετοιμο γαλα ανα πασα στιγμη ,στην καταλληλη θερμοκρασια, με τα καλυτερα θρεπτικα συστατικα για το μωρο σου, δεν θα χρειαστει να κουβαλας θερμος και σκονες παντου, γλιτωνεις και χρηματα και δεν πετάς καθολου γαλα!:D Εννοειται πως δεν κατακρινω την σιτιση με σκονες ετσι; Μην παρεξηγηθω! Απλα προτεινω θηλασμο γιατι μονο αυτην την εμπειρια εχω βιωσει!

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Ελλάκι είπε:

Το μωρακι θα ξυπνάει το βραδυ είτε πίνει απο μπιμπερό, είτε αν θηλαζει. Απλα ισως να κοιμαται λιγακι παραπανω με το γαλα σκονη επειδη ειναι πολυ βαρυ για το αμαθο στομαχι του. Μιση με μια ωριτσα ομως μη φανταστεις πολυ παραπανω! Δεν ειναι θεμα προσκολλησης, ειναι θεμα επιβιωσης. Το πρωτο τριμηνο μετα τον τοκετό, για τα βρεφη θεωρειται το 4ο τριμηνο της εγκυμοσυνης, γιατι δεν εχουν συνειδητοποιήσει ακομα τι εχει συμβει! Αν απο την αρχη δωσεις πιπιλα ή μπιμπερο, τοτε κινδυνευει να παθει συγχυση θηλων και να κλαιει οταν το βαζεις στο στηθος. Δεν ειναι δεδομενο οτι θα το παθει, αλλα καλο ειναι να μην το ρισκαρεις γιατι θα ταλαιπωρηθειτε και οι δυο αδικα. Στον 4ο του μηνα που θελεις να δωσεις μπιμπερο, πλεον δεν υπαρχει ανησυχια επειδη ο θηλασμος θα χει ηδη εδραιωθει. Αν θελησεις να αφησεις το μωρο σε καποιον φροντιστή νωριτερα, μπορει να το ταισει με αντλημενο γαλα σου μεσω του sns ή με τα ειδικα ποτηράκια νεογνου. (Γκουγκλαρε τα και τα δυο να δεις τι ειναι, γιατι δεν μου επιτρεπει να βαλω λινκ). Παντως αν αποφασισεις να θηλασεις για καιρο, θα δεις ποσο θα σου λυσει τα χερια, θα εχεις ετοιμο γαλα ανα πασα στιγμη ,στην καταλληλη θερμοκρασια, με τα καλυτερα θρεπτικα συστατικα για το μωρο σου, δεν θα χρειαστει να κουβαλας θερμος και σκονες παντου, γλιτωνεις και χρηματα και δεν πετάς καθολου γαλα!:D Εννοειται πως δεν κατακρινω την σιτιση με σκονες ετσι; Μην παρεξηγηθω! Απλα προτεινω θηλασμο γιατι μονο αυτην την εμπειρια εχω βιωσει!

Εγώ την μεγάλη μου τη θήλασα 14 μήνες . Από άποψη ευκολίας δε το συζητώ, θήλαζε όπου ήθελε κ χωρίς να κουβαλάω τίποτα. Αλλά δεν μπορούσα να κάνω βήμα χωρίς εκείνη γτ δε δεχόταν το μπιμπερο με τίποτα ( με δικό μου γάλα) . Ούτε πιπίλα πήρε ποτέ . Σταμάτησα λόγω δουλειάς κ επειδή έκανα βάρδιες τότε, και δυσκολευόμασταν κ οι 2. Τώρα με το 2ο ιδανικά θα ήθελα να μπορεί να τον ταιζει κ κάποιος άλλος, δεν ξέρω πως ακριβώς θα το καταφέρω αυτό.. το πιο εύκολο για εμένα ο θηλασμός είναι, αλλά πραγματικά έκανα να κοιμηθώ πολυυυυ καιρο.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Εγώ την μεγάλη μου τη θήλασα 14 μήνες . Από άποψη ευκολίας δε το συζητώ, θήλαζε όπου ήθελε κ χωρίς να κουβαλάω τίποτα. Αλλά δεν μπορούσα να κάνω βήμα χωρίς εκείνη γτ δε δεχόταν το μπιμπερο με τίποτα ( με δικό μου γάλα) . Ούτε πιπίλα πήρε ποτέ . Σταμάτησα λόγω δουλειάς κ επειδή έκανα βάρδιες τότε, και δυσκολευόμασταν κ οι 2. Τώρα με το 2ο ιδανικά θα ήθελα να μπορεί να τον ταιζει κ κάποιος άλλος, δεν ξέρω πως ακριβώς θα το καταφέρω αυτό.. το πιο εύκολο για εμένα ο θηλασμός είναι, αλλά πραγματικά έκανα να κοιμηθώ πολυυυυ καιρο.. 

@Eleniarch Μαλλον ειναι στο παιδι τελικα!Ξαναπροσπαθησε με το νεο σου μωρακι ισως το δεχθει! Εγω στο πρωτο όταν χρειαστηκε να λειψω καποια βραδια, αφησα αντλημενο γαλα μου στον συζυγο και της το εδωσε με κουταλακι και αλλη μερα με μπιμπερο. Ειχε τετοια πεινα που δεν το σκεφτηκε ιδιαιτερα:D Ελπιζω και η αδερφη της τωρα να ειναι δεκτικη! Μπορεις να "εκπαιδευσεις" το μωρο απο νωρις να μαθει οτι θα το ταιζει κι αλλος ενας φροντιστης με διαφορετικο τροπο κι οτι στηθος θα εχει μονο απο εσενα.

  • Ευχαριστώ 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Fili είπε:

Καλησπέρα. Είχα το ίδιο θέμα κ ρώτησα τη μαία. Να επιλέξεις μπιμπερό medela που λειτουργει όπως το στήθος. Δλδ το παιδί πρέπει να ρουφήξει να κάνει δουλίτσα για να πιει γάλα. Οπότε δεν προκαλείται συγχιση. 

 

Μου είπαν να πάρω μπιμπερο Dr. Brown's που είναι σαν το θηλασμό με μικρή ροή. Τελικά ποια να πάρω;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Μου είπαν να πάρω μπιμπερο Dr. Brown's που είναι σαν το θηλασμό με μικρή ροή. Τελικά ποια να πάρω;

Στο πρώτο μου έδωσα πιπίλα την 3η εβδομάδα.Γυρισα στη δουλειά στους δυόμισι μήνες οπότε αντλούσα κι αφηνα γάλα.Επινε από το Dr.Brown.Κι αυτό μιμείται το στήθος κι υποτίθεται ότι κάνει καλό και για τους κολικούς.Στο δεύτερο επειδή δεν θα χρειαστεί να φύγω για δουλειά πριν τον χρόνο δεν έχω δώσει τίποτα ακόμη.

  • Ευχαριστώ 1

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Fili είπε:

Καλησπέρα. Είχα το ίδιο θέμα κ ρώτησα τη μαία. Να επιλέξεις μπιμπερό medela που λειτουργει όπως το στήθος. Δλδ το παιδί πρέπει να ρουφήξει να κάνει δουλίτσα για να πιει γάλα. Οπότε δεν προκαλείται συγχιση. 

 

Ισχύει. Ξεκινάς με την calmita που είναι για νεογέννητα και αντικαθιστάς αργότερα με την calma

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Μου είπαν να πάρω μπιμπερο Dr. Brown's που είναι σαν το θηλασμό με μικρή ροή. Τελικά ποια να πάρω;

Το μπουκάλι δεν έχει σημασία. Πάρε και από τα jumbo. Η θηλή κάνει την διαφορά. Αν θες μια θηλή που να μην σου σαμποτάρει τον θηλασμό και να προσομοιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο την δική σου θηλή, medela calmita και calma, με κλειστά μάτια

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χτες είχαμε υπέρηχο! Η μικρή αναπτύσσεται σωστά! Το αμνιακό έπεσε από τα ανώτατα, ο τραχηλος στα ιδια!! Ζυγιζει 1220 γραμμάρια και φαίνεται ότι δεν επηρεάζεται από το ζάχαρο και ότι κανω καλή δουλειά με τη διατροφή! Μάλιστα μου είπε ότι δεν βλέπει λόγο να γεννήσω νωρίτερα και οτι θα εξαντλησω τον μήνα μου αν το θέλει και το νινι!! Σε 3 βδομάδες παλι!! :x

  • Μου αρέσει 7

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...