Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 17/9/2022 at 7:17 ΠΜ, MeliD είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Ξύπνησα στις 6 από το πόνο στα χέρια ειδικά στο δεξί που ήταν κ τέρμα πρησμένα τα δάχτυλα! Έχει 2,3 μέρες που ξεκίνησε κ χειροτερεύει... μούδιασμα, πονος, τραβηγμα κ κάτι σαν ρεύμα... Το Έχει καμία? Τρόμαξα!

Καλημέρα! Εγώ είμαι έτσι εδώ κ λίγες μέρες...έχουν πρηστει φουλ κ ζορίζομαι να τα κινήσω.. στο αριστερό δεν κλείνουν καλά τα δάχτυλα κ στο δεξί με ποναει απίστευτα ο τένοντας... Μίλησα με το γιατρό κ του ανέφερα το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα.. Μου είπε να περιορίσω το αλάτι κ να πίνω πολλά υγρά.. Μετά τη γέννα θα περάσει :razz:επιμένει :D

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια μόλις έκανα τέστ και είμαι θετική στον κορρονοιο. Έχω τρομάξει είναι η αλήθεια. Εχω λίγα δέκατα και Μ ενοχλεί ο λαιμός μου. Κάπου καπου έχω και λίγο ξερό βηχα. Ο γιατρός είπε μόνο αν κάνω πάνω από 38 να πάρω ντεπον. Δε μου έδωσε τίποτα να πάρω και μου φάνηκε περίεργο.Έχει τύχει σε κάποια άλλη; Τι έπαιρνε;

Γεια σου κορίτσι μου. Εγώ κόλλησα κοβιντ όταν ήμουν 4 μηνών. Εμένα μου επέτρεπε να παίρνω ντεπόν αναβραζον το 1000αρι μέχρι 3 τη μέρα. Επίσης είχα πάρα πολύ πονόλαιμο σε σημείο να νοιώθω ότι πνίγομαι και ότι έχω πριστεί μου επέτρεψε γαργαρες tandum Verde που πραγματικά είναι θαυματουργές. Επίσης , είχα πάρα πολύ βήχα και μου επέτρεψε σιρόπι bizolvon. Αλλιώς δεν θα την είχα βγάλει καθαρή τον πέρασα πολύ βαριά τον ιό εγώ.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Είχα γράψει και πριν ένα μήνα για το αμνιακό που είχα αυξημένο. Με μια διατροφή που είχα κάνει σε 2 βδομάδες είχε πέσει στα φυσιολογικά. Την Τετάρτη που είχα ραντεβού το είδαμε ξανά λίγο ανεβασμένο αλλά μέσα στα φυσιολογικά κ μου είπε να ξεκινήσω πάλι διατροφή.. Η καμπύλη που είχα κάνει ήταν πολύ καλή. Θα ξεκινήσω τη διατροφή κ βλέπουμε ξανά σε 2 βδομάδες.. Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω, έχω εδώ και 2 βδομάδες που καταλαβαίνω το λόξυγκα της μπέμπας μου. Εσείς τον καταλαβαίνετε κ αν ναι πόσο συχνά;; Εγώ κάθε μέρα 1 με 2 φορές μόνο που χθες μου έκανε 4 φορές. Είναι φυσιολογικό;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εγώ το βράδυ δυστυχώς θα αρχίσω ινσουλίνη... Ενώ είχε ρυθμιστεί με τη διατροφή ξαφνικά εδώ κ 6 μέρες το νηστείας το πρωινό είναι σταθερά πάνω από 100 με 110! Έχω αγχωθεί... Είναι εύκολη η διαδικασία? Δεν ήθελα καθόλου...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeliD είπε:

Καλημερα!Εγώ το βράδυ δυστυχώς θα αρχίσω ινσουλίνη... Ενώ είχε ρυθμιστεί με τη διατροφή ξαφνικά εδώ κ 6 μέρες το νηστείας το πρωινό είναι σταθερά πάνω από 100 με 110! Έχω αγχωθεί... Είναι εύκολη η διαδικασία? Δεν ήθελα καθόλου...

Σου είπε να ξεκινήσεις ινσουλίνη ενώ έχεις ανεβασμένο μόνο το νηστείας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ψήθηκα στον πυρετό όλη τη νύχτα. Κάτω από 37.7 δεν έπεφτε με χιλιαρι ντεπον. Κι εκείνο σε μια ώρα το πολύ είχα πάλι 38.5 Μέχρι 4 μου είπε ο γιατρός. Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να κάνω υπομονή έχοντας πυρετό. Ελπίζω να μη χειροτερεψω τουλάχιστον.

Περαστικά! 

4 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Περαστικα κοριτσι μου..και εγω σαν να μην ειμαι καλα..μου ποναει το κεφαλι και τα ματια μου και εχω λιγο συναχι..θα με εχει πιασει και εμενα καμια ιωση

Περαστικά! 

3 ώρες πρίν, Ελευθερία 93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Είχα γράψει και πριν ένα μήνα για το αμνιακό που είχα αυξημένο. Με μια διατροφή που είχα κάνει σε 2 βδομάδες είχε πέσει στα φυσιολογικά. Την Τετάρτη που είχα ραντεβού το είδαμε ξανά λίγο ανεβασμένο αλλά μέσα στα φυσιολογικά κ μου είπε να ξεκινήσω πάλι διατροφή.. Η καμπύλη που είχα κάνει ήταν πολύ καλή. Θα ξεκινήσω τη διατροφή κ βλέπουμε ξανά σε 2 βδομάδες.. Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω, έχω εδώ και 2 βδομάδες που καταλαβαίνω το λόξυγκα της μπέμπας μου. Εσείς τον καταλαβαίνετε κ αν ναι πόσο συχνά;; Εγώ κάθε μέρα 1 με 2 φορές μόνο που χθες μου έκανε 4 φορές. Είναι φυσιολογικό;;;

Τι διατροφή δηλαδή έκανες; 

Ναι είναι φυσιολογικός ο λόξιγκας. Κι εγώ τον καταλαβαίνω πολλές φορές τη μέρα. Δεν έχω μετρήσει πόσες 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Καλημερα!Εγώ το βράδυ δυστυχώς θα αρχίσω ινσουλίνη... Ενώ είχε ρυθμιστεί με τη διατροφή ξαφνικά εδώ κ 6 μέρες το νηστείας το πρωινό είναι σταθερά πάνω από 100 με 110! Έχω αγχωθεί... Είναι εύκολη η διαδικασία? Δεν ήθελα καθόλου...

Κορίτσι μου κι εγώ εκεί οδεύω!! Δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα το νηστείας ειναι πάνω απο το όριο και κοντα στο 100!! Το νηστείας είναι το πιο σημαντικό γιατί αν είναι ανεβασμένο σημαίνει και πως αρκετές ώρες τη νύχτα ενώ κοιμόμαστε είναι ανεβασμένο κια το μωράκι μας επηρεάζεται περισσότερο!! Την Πέμπτη θα πάω στον γιατρό και είμαι σίγουρη ότι θα μου πει να ξεκινήσω! Όσες κάνουν μου είπαν ότι ειναι ανώδυνο σε σχέση με τα τσιμπήματα της μέτρησης που κανουμε και οτι επιτέλους ξένοιασαν με το νηστείας! Κι εγώ δε θέλω να ξεκινήσω ιδανικά θα ήθελα να έχω καταφέρει με διατροφή όπως στο πρώτο αλλά το νηστείας δεν είναι μόνο στο χέρι μας ειναι ορμονικό!! Εγώ πάλι βαρέθηκα αυτό το άγχος κάθε πρωί! Θέλω να δω φυσιολογικές τιμές! Τόσες στερήσεις τόση διατροφή και αυτό στα ύψη!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Σου είπε να ξεκινήσεις ινσουλίνη ενώ έχεις ανεβασμένο μόνο το νηστείας;

Ναι. Τα άλλα τα μεταγευματικά τα διατηρώ με διατροφή.  Στα ανώτατα όρια μεν, αλλά τα διατηρώ. Μου είπε όμως ότι το νηστείας δε διορθώνεται αλλιώς...

πρίν από 16 λεπτά , nairobi είπε:

Κορίτσι μου κι εγώ εκεί οδεύω!! Δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα το νηστείας ειναι πάνω απο το όριο και κοντα στο 100!! Το νηστείας είναι το πιο σημαντικό γιατί αν είναι ανεβασμένο σημαίνει και πως αρκετές ώρες τη νύχτα ενώ κοιμόμαστε είναι ανεβασμένο κια το μωράκι μας επηρεάζεται περισσότερο!! Την Πέμπτη θα πάω στον γιατρό και είμαι σίγουρη ότι θα μου πει να ξεκινήσω! Όσες κάνουν μου είπαν ότι ειναι ανώδυνο σε σχέση με τα τσιμπήματα της μέτρησης που κανουμε και οτι επιτέλους ξένοιασαν με το νηστείας! Κι εγώ δε θέλω να ξεκινήσω ιδανικά θα ήθελα να έχω καταφέρει με διατροφή όπως στο πρώτο αλλά το νηστείας δεν είναι μόνο στο χέρι μας ειναι ορμονικό!! Εγώ πάλι βαρέθηκα αυτό το άγχος κάθε πρωί! Θέλω να δω φυσιολογικές τιμές! Τόσες στερήσεις τόση διατροφή και αυτό στα ύψη!! 

Μια απ τα ίδια... το νηστείας ήταν από την αρχή μου σπάνια 90 κυρίως 95-98 Κ τη τελευταία εβδομάδα 100-110 ... στεναχωρήθηκα τώρα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , MeliD είπε:

Ναι. Τα άλλα τα μεταγευματικά τα διατηρώ με διατροφή.  Στα ανώτατα όρια μεν, αλλά τα διατηρώ. Μου είπε όμως ότι το νηστείας δε διορθώνεται αλλιώς...

Μια απ τα ίδια... το νηστείας ήταν από την αρχή μου σπάνια 90 κυρίως 95-98 Κ τη τελευταία εβδομάδα 100-110 ... στεναχωρήθηκα τώρα...

Μην στεναχωριέσαι!! Σημασία έχει να γεννήσουμε τα παιδάκια μας γερά και στην ώρα τους!! Επίσης δε σημαίνει ότι θα κάνει υπογλυκαιμίες όταν γεννηθεί! Εμένα ο μικρός μου όταν  γεννήθηκε τον μετρούσαν το ζάχαρο, ειχε λίγο χαμηλό μόνο στην αρχή αλλά μετά όλα καλά!!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , MeliD είπε:

Ναι. Τα άλλα τα μεταγευματικά τα διατηρώ με διατροφή.  Στα ανώτατα όρια μεν, αλλά τα διατηρώ. Μου είπε όμως ότι το νηστείας δε διορθώνεται αλλιώς...

Μια απ τα ίδια... το νηστείας ήταν από την αρχή μου σπάνια 90 κυρίως 95-98 Κ τη τελευταία εβδομάδα 100-110 ... στεναχωρήθηκα τώρα...

Κι εγώ 4 ημέρες τώρα έχω από 97 έως 107. Το θέμα είναι ότι κόλλησα και κοβιντ και τη Τετάρτη που έχω ραντεβού στον ενδοκρινολόγο δε θα μπορέσω να πάω. Σε ποια εβδομάδα είσαι; Εμένα πάντως την πρώτη φορά ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει πως μέχρι την 35η ανεβαίνει.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 18/9/2022 at 6:56 ΜΜ, Laky είπε:

Μακάρι να το περάσω κι εγώ τόσο ελαφριά. Έχω φοβηθεί για το μωρό. Τι καραμέλες σου έδωσε; Το σιρόπι ήταν για το βήχα και ποιο;

Κορίτσι μου πως εισαι?  Καραμέλες ήταν φυτικές από το φαρμακείο το ίδιο και το σιρόπι είχα συμβουλευτεί τον φαρμακοποιό. 

Ελπίζω να το περνάς ανώδυνα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Lenast είπε:

Κορίτσι μου πως εισαι?  Καραμέλες ήταν φυτικές από το φαρμακείο το ίδιο και το σιρόπι είχα συμβουλευτεί τον φαρμακοποιό. 

Ελπίζω να το περνάς ανώδυνα. 

Ψήνομαι στον πυρετό. Το ντεπον δε τον ρίχνει κάτω από 38. Είμαι έτσι από εχθές το απόγευμα συνεχόμενα. Έχω γίνει κουρέλι. Πήρα μόνο βιταμίνη c με ψευδάργυρο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εγώ 4 ημέρες τώρα έχω από 97 έως 107. Το θέμα είναι ότι κόλλησα και κοβιντ και τη Τετάρτη που έχω ραντεβού στον ενδοκρινολόγο δε θα μπορέσω να πάω. Σε ποια εβδομάδα είσαι; Εμένα πάντως την πρώτη φορά ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει πως μέχρι την 35η ανεβαίνει.

Εγώ είμαι στη 30η κ Έχει 6 μέρες που πήρε την ανιούσα...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Περαστικά! 

Περαστικά! 

Τι διατροφή δηλαδή έκανες; 

Ναι είναι φυσιολογικός ο λόξιγκας. Κι εγώ τον καταλαβαίνω πολλές φορές τη μέρα. Δεν έχω μετρήσει πόσες 

Μου έδωσε η γυναικολόγος μου μια για διαβήτη 1800 θερμίδων πριν κάνω την καμπύλη γτ φοβήθηκε πως θα είναι ανεβασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια νιώθω ότι έχει σπάσει η  μέση μου! δύο μέρες είμαι έτσι αλλά όσο πάει χειροτερεύει! Δεν ξέρω αν φταίει που έχω κάνει ξανά επισκληρίδιο και με πονάει τόσο πολύ ή εάν είναι φυσιολογικό!!περπατάω και είναι εμφανές ότι κάτι τρέχει! Βάζω το χέρι μου πίσω στη μέση για να περπατήσω! Επίσης με πονάει το δεξί πόδι όταν με τραβάει αυτό το νεύρο στη μέση!  

Μία ερώτηση: Με τα νοσοκομεία και την επισκληρίδιο τι ισχύει; σε ιδιωτικό θα πάω αλλά λέω σε περίπτωση που χρειαστεί νοσοκομείο π.χ. αν έχω κοβιντ!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...