Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Λουλούδια 2

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Εμένα Μ είπε η παιδίατρος να μου δώσει χαρτί αλλά εγώ την άλλη βδομάδα που ελπίζω να πάει θα ενημερώσω την δασκάλα ότι δν θα τον φέρω το Νοέμβρη γτ αρρωσταίνει και καλά συνέχεια ο μικρός με βροχιολιτιδες κ λόγο νεογέννητου δνντο ρισκάρω. Τώρα θα δείξει στεναχωριεμε όμως πολύ που είναι στο σπίτι έχει αρχίσει τώρα κ βαριετε

Καταλαβαίνω.. κ εγώ θα την ενημερώσω εννοείτε.. κ ίσως να στείλω τη μικρή 2 βδομάδες μόνο το Δεκέμβρη ίσα για τη γιορτή των Χριστουγέννων, δε θα ήθελα να τη χάσει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Καταλαβαίνω.. κ εγώ θα την ενημερώσω εννοείτε.. κ ίσως να στείλω τη μικρή 2 βδομάδες μόνο το Δεκέμβρη ίσα για τη γιορτή των Χριστουγέννων, δε θα ήθελα να τη χάσει.. 

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Κοριτσια μου πως είστε εγώ είμαι 33 εβδομάδων  κ ο μικρός μου πάει προνηπιο την προηγούμενη βδομάδα μας ενημέρωσαν από το σχολείο ότι η μία του δασκάλα είναι θετική.κ δν τον πήγα όλη την βδομάδα κ την Δευτέρα μας ενημέρωσαν πως είναι κ η δεύτερη τ δασκάλα κ θα τον κρατήσω κ αυτήν την βδομάδα. Γτ θα μπω προγραμματισμένα με καισαρική γύρω στις 4 Νοέμβρη και φοβάμαι μην κολλήσει τπτ κ μας κολλήσει όταν είχαμε κολλήσει τον Μάιο έκανε 14 μέρες για να Μ βγει αρνητικό το τεστ. Από την άλλη σκέφτομαι  τον μικρό που τον έχω κλείσει μέσα κ στεναχωριέμαι γτ ούτε τον Νοέμβρη θα τον στείλω. Κάνω σωστά; Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου

Καλημέρα! Δεν έχω ιδέα από το τι ισχύει στην υποχρεωτική εκπαίδευση! Ήθελα  απλώς να σου πω ότι συμμερίζομαι το συναίσθημα ενοχής που μπορεί να έχεις γιατί κι εμείς λόγω της εγκυμοσύνης είμαστε πιο προσεκτικοί άρα και πιο κουμπωμένοι με παρέες παιδική χαρά κτλ!! Εμένα είναι δυο χρονών ο μικρός! 

Ο παιδίατρος μου είπε φέτος να μην τον στείλω παιδικό ενώ το σκόπευα οπότε τον ακούω! Η σκέψη ότι με πυρετό μέχρι 3 μηνών πας νοσοκομείο με φρικάρει! Οπότε μπροστά στην υγεία όλα τα αλλά λύνονται και θα βρούμε τρόπους να τον απασχολήσουμε στο σπίτι! Σίγουρα δεν είναι το ίδιο αλλά κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε! Οπότε και στο νηπιαγωγείο να ήταν το ίδιο θα έκανα!! Με το καλό όλα!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , nairobi είπε:

Καλημέρα! Δεν έχω ιδέα από το τι ισχύει στην υποχρεωτική εκπαίδευση! Ήθελα  απλώς να σου πω ότι συμμερίζομαι το συναίσθημα ενοχής που μπορεί να έχεις γιατί κι εμείς λόγω της εγκυμοσύνης είμαστε πιο προσεκτικοί άρα και πιο κουμπωμένοι με παρέες παιδική χαρά κτλ!! Εμένα είναι δυο χρονών ο μικρός! 

Ο παιδίατρος μου είπε φέτος να μην τον στείλω παιδικό ενώ το σκόπευα οπότε τον ακούω! Η σκέψη ότι με πυρετό μέχρι 3 μηνών πας νοσοκομείο με φρικάρει! Οπότε μπροστά στην υγεία όλα τα αλλά λύνονται και θα βρούμε τρόπους να τον απασχολήσουμε στο σπίτι! Σίγουρα δεν είναι το ίδιο αλλά κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε! Οπότε και στο νηπιαγωγείο να ήταν το ίδιο θα έκανα!! Με το καλό όλα!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!πώς είστε;πήγαμε στον γιατρό σήμερα είδαμε τον μπεμπούλη μας!!2650 είμαστε στις 34+6 σήμερα..επόμενο ραντεβού σε δύο εβδομάδες..ρώτησα για λίστα και για επισκεπτήριο -συνοδό αλλά δεν ήξεραν σίγουρα..θα πάρω τηλ να ρωτήσω καλύτερα..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/9/2022 at 12:59 ΠΜ, Geo22 είπε:

32η εβδομάδα και είμαι +3

Ουαου!!! Το μωρό παίρνει κανονικά; 

19 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Υπάρχει κάποια κοπέλα που παίρνει salospire? Κι αν ναι σε ποια εβδομάδα την έχουν συμβουλέψει να το κόψει;

Εγώ παίρνω και θα το σταματήσω στην 35η. Ακριβώς δηλαδή πριν μπω στο μήνα μου. Γιατί θέλει και 10 μέρες για να φύγει από το αίμα 

8 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Κοριτσια μου πως είστε εγώ είμαι 33 εβδομάδων  κ ο μικρός μου πάει προνηπιο την προηγούμενη βδομάδα μας ενημέρωσαν από το σχολείο ότι η μία του δασκάλα είναι θετική.κ δν τον πήγα όλη την βδομάδα κ την Δευτέρα μας ενημέρωσαν πως είναι κ η δεύτερη τ δασκάλα κ θα τον κρατήσω κ αυτήν την βδομάδα. Γτ θα μπω προγραμματισμένα με καισαρική γύρω στις 4 Νοέμβρη και φοβάμαι μην κολλήσει τπτ κ μας κολλήσει όταν είχαμε κολλήσει τον Μάιο έκανε 14 μέρες για να Μ βγει αρνητικό το τεστ. Από την άλλη σκέφτομαι  τον μικρό που τον έχω κλείσει μέσα κ στεναχωριέμαι γτ ούτε τον Νοέμβρη θα τον στείλω. Κάνω σωστά; Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου

Θεωρώ ότι είναι λίγο νωρίς από τώρα που τον σταμάτησες. Καλά κάνεις και τον κράτα σπίτι αλλά εγώ στη θέση σου θα τον σταματούσα κανένα 10ημερο πριν τον τοκετό 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Ουαου!!! Το μωρό παίρνει κανονικά; 

Εγώ παίρνω και θα το σταματήσω στην 35η. Ακριβώς δηλαδή πριν μπω στο μήνα μου. Γιατί θέλει και 10 μέρες για να φύγει από το αίμα 

Θεωρώ ότι είναι λίγο νωρίς από τώρα που τον σταμάτησες. Καλά κάνεις και τον κράτα σπίτι αλλά εγώ στη θέση σου θα τον σταματούσα κανένα 10ημερο πριν τον τοκετό 

Μα δεν τον σταμάτησα από τώρα απλά κόλλησε covid η δασκάλα του την Δευτέρα θα ξαναπάει κ θα τον σταματήσω 28 οκτωβριου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Μα δεν τον σταμάτησα από τώρα απλά κόλλησε covid η δασκάλα του την Δευτέρα θα ξαναπάει κ θα τον σταματήσω 28 οκτωβριου

Για ποιο πράγμα τότε ρώτησες αν κάνεις σωστά; Εγώ κατάλαβα ότι με αφορμή το covid των δασκάλων θα τον κρατήσεις σπίτι μέχρι να γεννήσεις... 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Για ποιο πράγμα τότε ρώτησες αν κάνεις σωστά; Εγώ κατάλαβα ότι με αφορμή το covid των δασκάλων θα τον κρατήσεις σπίτι μέχρι να γεννήσεις... 

Όχι θα τον πάω σε πέντε μέρες απλά επειδή ακούει ότι άμα είναι να κολλήσει θα κολλήσει κ τέτοια κ μην κλείνεις το παιδί μέσα αλλά άλλο να ξέρεις ότι υπάρχει κρούσμα κ άλλο να το κολλήσει χωρίς να γνωρίζεις κατι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πως ειστε; Εγω ημουν για τσεκ απ στην μαια..μου μετρησε παλι την κοιλια ειχε μεγαλωσει κανονικα..μου μετρησε τον σιδηρο παλι στα πατωματα ηταν πολυ χαμηλος αν εχω πιει συμπληρωμα..μου εδωσε κατι σε χαπια αυτην την φορα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 21/9/2022 at 12:16 ΜΜ, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Μίλησα με τον ενδοκρινολόγο σήμερα και μου είπε πως επειδή το σάκχαρο της νηστείας είναι μια εβδομάδα ανεβασμένο να ξεκινήσω σήμερα κιόλας ινσουλίνη. Μου είπε να κάνω κάθε βράδυ 10 μονάδες. Είναι κάποια άλλη που ξεκίνησε;

Εσύ πόσες μονάδες κάνεις και κάθε πότε;

Εγώ ξεκίνησα με 8 , πήγα στις 10, 12 κ είμαι ήδη στις 13 προσπαθώντας να δω που στο καλό θα σταματήσω διότι δε πέφτει σταθερά εκεί που πρέπει! 

Αλλά υπάρχει ένα θέμα.... Εσύ το νηστείας ποια ώρα το μετράς? Ρωτάω γιατί Εγώ πχ σηκώνομαι 6μιση με 7 , παίρνω σίδηρο,  ετοιμάζω τη μικρή για σχολείο κ ξαναπάρω καμία ώρα μέχρι να  σηκωθώ 8μιση να φαω κ να φύγω για δουλειά . Όταν μετριεμαι στο ξύπνημα 7 μου βγάζει 105 με 106 . Όταν μετριεμαι στις 8μιση πριν το πρωινό γεύμα μου βγάζει 95. Αυτό γίνεται 3 μέρες τώρα... ποια μέτρηση θεωρείται η σωστή? Ούτε ο γιατρός δεν ήξερε να μου πει... κ γιατί δε πέφτει ρε συ με την ινσουλίνη γαμωτο? Πριν 2 εβδομάδες ήταν 92-95 Χωρίς 13 μονάδες ινσουλίνη... παθαίνει κάτι το μωρό με 105?  

On 24/9/2022 at 3:40 ΜΜ, nairobi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!  Χαρούμενη δε θα πω γιατί με έχει κουράσει πολύ η τόσο αυστηρή διατροφή! Αλλά ενώ είχε πάρει την ανιούσα το νηστείας μου έχει δυο μέρες 93 και σήμερα 86!! Έχω να δω τέτοιο νούμερο δυο βδομάδες! Δεν άλλαξα κάτι στη διατροφή αλλά έκανα το βράδυ μισή ώρα στεπ! Το βαριόμουν από το δεύτερο λεπτό αλλά έβαλα ένα επισόδειο να δω ταυτόχρονα και πέρασε η ώρα! Και σήμερα μου χάρισε χαμηλό νηστείας! Για τα κορίτσια με το ζάχαρο το λέω περισσότερο!

Θα μπορούσα να κάνω 10 παιδιά που λέει ο λόγος αλλά δεν θέλω να ξαναζήσω τον διαβήτη κύησης ειλικρινά! Όσο για τα κιλά αν αφαιρέσω και το νινί είμαι μείον 10! Και μου μένουν άλλα 20 για να φτάσω στα φυσιολογικά μου! Οπότε ο αγώνας δε σταματάει εδώ! Απλώς η διατροφή μπορεί να είναι και πιο χαλαρή! Πάντως θα προτιμούσα να ξεκινούσα από φυσιολογικά κιλά κι ας έβαζα και 20 για να έχω να χάνω μετά! Από αυτό το πράγμα να λιμπίζομαι και να μην μπορώ να χαρώ με ένα γλυκάκι ή κάτι άλλο τέλος πάντων!! Επίσης σκέφτομαι πρώτα ο Θεός να πάρω πέρσοναλ για εξωτερική άσκηση! Ευτυχώς έχω γηπεδάκι στο σπίτι δίπλα! Να δούμε αν θα βολέψει να κρατάει κάποιος τα παιδιά! Το σκέφτεται καμία ή το έχει κάνει;;  

Η φατσούλα για τους εμετούς σου! Τι τραβάς κι εσύ βρε κορίτσι μου!! 

Κορίτσι χωρίς ινσουλίνη το έριξες το πρωινό?? Εγώ κάνω μεν διατροφή, δε τρώω υδατάνθρακες ψωμι πατάτα κλπ, τρώω μόνο μαύρο ψωμί αλλά όχι κ τόσο αυστηρά χωρίς λιπαρά... πχ θα φάω το βράδυ λίγη γραβιέρα με κριτσινι κ αν δε θέλω σαλάτα δε θα φάω που λένε είναι απαραίτητη πρωί βράδυ , θα πιω καφέ με στεβια κλπ, θα φάω κανένα μπισκοτακι με στεβια... Ο γιατρός μ είχε πει ότι το νηστείας δεν έχει να κάνει με τη διατροφή, ειδικά αφού τα μεταγευματικά μου είναι καλά,  κ γι αυτό μ έδωσε ινσουλίνη. Αλλά πάλι δε πέφτει καλά κ σταθερά χαμηλά! Λες αν κάνω πιο αυστηρή δίαιτα να στρώσει? 

Εγώ από κιλά κορίτσια είμαι στη 31η εβδομάδα στα συν 3 με 4. Λόγω αδιαθεσίας που είχα ως τον 5ο κ μετά εδώ κ 1 μήνα λόγω διατροφής ζαχαρου... καλύτερα γιατί ήμουν ήδη πολλά! Η μικρή μου την 30η εβδομάδα ήταν 1320 γρ. οπότε μάλλον παίρνει ότι χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Εγώ ξεκίνησα με 8 , πήγα στις 10, 12 κ είμαι ήδη στις 13 προσπαθώντας να δω που στο καλό θα σταματήσω διότι δε πέφτει σταθερά εκεί που πρέπει! 

Αλλά υπάρχει ένα θέμα.... Εσύ το νηστείας ποια ώρα το μετράς? Ρωτάω γιατί Εγώ πχ σηκώνομαι 6μιση με 7 , παίρνω σίδηρο,  ετοιμάζω τη μικρή για σχολείο κ ξαναπάρω καμία ώρα μέχρι να  σηκωθώ 8μιση να φαω κ να φύγω για δουλειά . Όταν μετριεμαι στο ξύπνημα 7 μου βγάζει 105 με 106 . Όταν μετριεμαι στις 8μιση πριν το πρωινό γεύμα μου βγάζει 95. Αυτό γίνεται 3 μέρες τώρα... ποια μέτρηση θεωρείται η σωστή? Ούτε ο γιατρός δεν ήξερε να μου πει... κ γιατί δε πέφτει ρε συ με την ινσουλίνη γαμωτο? Πριν 2 εβδομάδες ήταν 92-95 Χωρίς 13 μονάδες ινσουλίνη... παθαίνει κάτι το μωρό με 105?  

Κορίτσι χωρίς ινσουλίνη το έριξες το πρωινό?? Εγώ κάνω μεν διατροφή, δε τρώω υδατάνθρακες ψωμι πατάτα κλπ, τρώω μόνο μαύρο ψωμί αλλά όχι κ τόσο αυστηρά χωρίς λιπαρά... πχ θα φάω το βράδυ λίγη γραβιέρα με κριτσινι κ αν δε θέλω σαλάτα δε θα φάω που λένε είναι απαραίτητη πρωί βράδυ , θα πιω καφέ με στεβια κλπ, θα φάω κανένα μπισκοτακι με στεβια... Ο γιατρός μ είχε πει ότι το νηστείας δεν έχει να κάνει με τη διατροφή, ειδικά αφού τα μεταγευματικά μου είναι καλά,  κ γι αυτό μ έδωσε ινσουλίνη. Αλλά πάλι δε πέφτει καλά κ σταθερά χαμηλά! Λες αν κάνω πιο αυστηρή δίαιτα να στρώσει? 

Εγώ από κιλά κορίτσια είμαι στη 31η εβδομάδα στα συν 3 με 4. Λόγω αδιαθεσίας που είχα ως τον 5ο κ μετά εδώ κ 1 μήνα λόγω διατροφής ζαχαρου... καλύτερα γιατί ήμουν ήδη πολλά! Η μικρή μου την 30η εβδομάδα ήταν 1320 γρ. οπότε μάλλον παίρνει ότι χρειάζεται...

Μου έβαλε βραδινή άσκηση επειδή δεν μπορώ να βγω για περπάτημα έξω και όποτε κάνω στεπ εδώ και λίγα βράδια! Στην διατροφή δεν άλλαξα κάτι!  Οι μετρήσεις μου τις τελευταίες πέντε μέρες είναι 93 86 91 92 85!  Φαίνεται ότι δουλεύει αυτό με την άσκηση! ! Οπότε δεν πιστεύω να μου ξεκίνησε ινσουλίνη για τώρα! 

Τώρα από αυτά που ανέφερες το κριτσίνι είναι απαγορευτικό, μπισκότα και επίσης απαγορευτικό ακόμα και αν έχει στέβια!!! Για να σου δώσω να καταλάβεις μου είπε ότι καλύτερα φάε πέντε μπριζόλες  γιατί αντιστοιχούν σε μισή φέτα ψωμί ως προς το πόσο ανεβάζουν το ζάχαρο!  Ζύμες, άλευρα, αρτοσκευάσματα μου είπε μακριά!! Εγώ γενικά από αλεύρι τρώω ψωμί μία φέτα ολικής χωρίς ζάχαρη το πρωί, με το μεσημεριανό σπάνια θα φάω ψωμί και με το βραδυνό τρώω μία φρυγανιά ή μία φέτα ψωμί πάλι! Προσπάθησε το ίσως δεις διαφορά!! 

Μια χαρά αναπτύσσεται το παιδί κι εγώ είμαι μειον 10! Δεν έχει σχέση πόσα κιλά θα πάρει ή θα χάσει η μαμά!

Επίσης για το άλλο που ρωτάς μου είπε να τρώω το πολύ 9μιση και να μετριέμαι όταν ξυπνάω απευθείας και το πολύ ως τις 8 μιση!!! Αρα μετραει η πρωτη μετρηση γιατι μετα οσο κινεισαι θεωρειται ασκηση και ριχνει το ζαχαρο! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , nairobi είπε:

Μου έβαλε βραδινή άσκηση επειδή δεν μπορώ να βγω για περπάτημα έξω και όποτε κάνω στεπ εδώ και λίγα βράδια! Στην διατροφή δεν άλλαξα κάτι!  Οι μετρήσεις μου τις τελευταίες πέντε μέρες είναι 93 86 91 92 85!  Φαίνεται ότι δουλεύει αυτό με την άσκηση! ! Οπότε δεν πιστεύω να μου ξεκίνησε ινσουλίνη για τώρα! 

Τώρα από αυτά που ανέφερες το κριτσίνι είναι απαγορευτικό, μπισκότα και επίσης απαγορευτικό ακόμα και αν έχει στέβια!!! Για να σου δώσω να καταλάβεις μου είπε ότι καλύτερα φάε πέντε μπριζόλες  γιατί αντιστοιχούν σε μισή φέτα ψωμί ως προς το πόσο ανεβάζουν το ζάχαρο!  Ζύμες, άλευρα, αρτοσκευάσματα μου είπε μακριά!! Εγώ γενικά από αλεύρι τρώω ψωμί μία φέτα ολικής χωρίς ζάχαρη το πρωί, με το μεσημεριανό σπάνια θα φάω ψωμί και με το βραδυνό τρώω μία φρυγανιά ή μία φέτα ψωμί πάλι! Προσπάθησε το ίσως δεις διαφορά!! 

Μια χαρά αναπτύσσεται το παιδί κι εγώ είμαι μειον 10! Δεν έχει σχέση πόσα κιλά θα πάρει ή θα χάσει η μαμά!

Επίσης για το άλλο που ρωτάς μου είπε να τρώω το πολύ 9μιση και να μετριέμαι όταν ξυπνάω απευθείας και το πολύ ως τις 8 μιση!!! Αρα μετραει η πρωτη μετρηση γιατι μετα οσο κινεισαι θεωρειται ασκηση και ριχνει το ζαχαρο! 

Εμένα στη διατροφή δε μου έκοψε τελείως το ψωμί κλπ γιατί μου είπε ότι ισα ισα το μωρό χρειάζεται υδατάνθρακες απλά με μέτρο κ μόνο μαύρα  κι ότι ουσιαστικά αν φτάσεις να πρέπει να κόψεις τελείως ψωμί στα γεύματα γιατί σε ανεβάζει  τότε χρειάζεσαι ινσουλίνη κ ενδιάμεσα στα γεύματα...

Μπισκοτάκια κλπ έχω πάρει από βιολογικά χωρίς ζάχαρη κ με χαμηλούς υδατάνθρακες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , MeliD είπε:

Εμένα στη διατροφή δε μου έκοψε τελείως το ψωμί κλπ γιατί μου είπε ότι ισα ισα το μωρό χρειάζεται υδατάνθρακες απλά με μέτρο κ μόνο μαύρα  κι ότι ουσιαστικά αν φτάσεις να πρέπει να κόψεις τελείως ψωμί στα γεύματα γιατί σε ανεβάζει  τότε χρειάζεσαι ινσουλίνη κ ενδιάμεσα στα γεύματα...

Μπισκοτάκια κλπ έχω πάρει από βιολογικά χωρίς ζάχαρη κ με χαμηλούς υδατάνθρακες 

Σίγουρα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς! Από υδατάνθρακες μου είπε φουλ σαλάτα ή λαχανικά γενικά εκτός πατζάρι! Το ψωμί που τρώω του φαίνεται μια χαρά και το μωρό αναπτύσσεται τέλεια κι ας κάνω αυστηρή δίαιτα!! Φυσικά αν δεν μπορείς να φας καθόλου ψωμί και σε ανεβάζει πολύ, η ινσουλίνη είναι μονόδρομος!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δεν έχω κάνει δίαιτα. Να μη πω και ψέματα. Το νηστείας έπεσε αμέσως με την ινσουλίνη. Κάνω 10 μονάδες και από σήμερα είπα να κάνω 8 να δω αν θ ανέβει. Για την ώρα όλες οι μετρήσεις μου είναι εντός ορίων και το νηστείας είναι περίπου 85-90. Έτσι είπα να δοκιμάσω αντί για 10 μονάδες να κάνω 8 και βλέπουμε. Το μόνο που δεν τρώω είναι πολλά γλυκά. Αλλά ένα παγωτό 0% το χτυπάω!!!! Και ψωμί τρώω και απ' όλα. Αλλά απ' την ώρα που ξεκίνησα την ινσουλίνη ζάχαρο δεν ξσνανεβασα πάνω απ' τα όρια. Οπότε λέω να μειώσω λίγο τις μονάδες στις 8 κι αν δω ότι ανεβαίνει τότε θα ξαναπάω στις 10.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...