Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Laky είπε:

Οπότε δε σου είπε ακόμη σε ποια εβδομάδα. Αν τα ρωτήσεις σε παρακαλώ αυτά μετά το Doppler πες μου κι εμένα. Συνήθως μου είπαν ότι προγραμματίζεται ή καισαρική ή με πρόκληση 38 εβδομάδα. Αλλά τώρα που μίλησα με έναν άλλο γιατρό μου Υ είπε πως δεν υπάρχει λόγος να γίνει Καισαριανή ούτε και να γεννήσω στην 38 εβδομάδα αλλά μπορώ να πάρω και όλη τη 39η. 

Τις υπόλοιπες ώρες ξεπερνάς να α όρια; Ή μόνο στης νηστείας ξεφεύγεις; Εμένα ο ενδοκρινολόγος όταν είχα πάει μου είχε πει ότι μόνο όταν τα 2/3 των μετρήσεων  ξεπερνάει τα όρια μπαίνουμε στην ινσουλίνη.

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι τέλειες! Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να μετράω μόνο νηστείας αφού με βλέπει εντάξει στα άλλα, αλλά εγώ συνεχιζω να μετράω και τα μεταγευματικά! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Laky είπε:

Οπότε δε σου είπε ακόμη σε ποια εβδομάδα. Αν τα ρωτήσεις σε παρακαλώ αυτά μετά το Doppler πες μου κι εμένα. Συνήθως μου είπαν ότι προγραμματίζεται ή καισαρική ή με πρόκληση 38 εβδομάδα. Αλλά τώρα που μίλησα με έναν άλλο γιατρό μου Υ είπε πως δεν υπάρχει λόγος να γίνει Καισαριανή ούτε και να γεννήσω στην 38 εβδομάδα αλλά μπορώ να πάρω και όλη τη 39η. 

Τις υπόλοιπες ώρες ξεπερνάς να α όρια; Ή μόνο στης νηστείας ξεφεύγεις; Εμένα ο ενδοκρινολόγος όταν είχα πάει μου είχε πει ότι μόνο όταν τα 2/3 των μετρήσεων  ξεπερνάει τα όρια μπαίνουμε στην ινσουλίνη.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες " οπότε δεν σου είπε ακόμη σε ποια εβδομάδα". Εννοείς μήπως για το πότε θα γεννήσω?Δεν μου είπε ακόμη,διότι πρέπει να δούμε το ντοπλερ και μετά θα πηγαινω κάθε εβδομάδα για υπέρηχο,για να δούμε αν το μωρό είναι με το κεφάλι η με τα πόδια κάτω..Μέχρι στιγμής όσες φορές την είδαμε,είναι με το κωλαρακι κάτω και ελπίζω να πάρει σωστή θέση όταν μπω στο μήνα μου..

Κάνεις και εσύ αντιπηκτικες?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες " οπότε δεν σου είπε ακόμη σε ποια εβδομάδα". Εννοείς μήπως για το πότε θα γεννήσω?Δεν μου είπε ακόμη,διότι πρέπει να δούμε το ντοπλερ και μετά θα πηγαινω κάθε εβδομάδα για υπέρηχο,για να δούμε αν το μωρό είναι με το κεφάλι η με τα πόδια κάτω..Μέχρι στιγμής όσες φορές την είδαμε,είναι με το κωλαρακι κάτω και ελπίζω να πάρει σωστή θέση όταν μπω στο μήνα μου..

Κάνεις και εσύ αντιπηκτικες?

Ναι. Κάνω κι εγώ. Οπότε βλέπουμε τι θα μας πουν μετά το Doppler. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Laky είπε:

Ναι. Κάνω κι εγώ. Οπότε βλέπουμε τι θα μας πουν μετά το Doppler. 

Ναι,γιατί στο ντοπλερ φαίνεται αν λειτουργεί σωστά ο πλακούντας και αν υπάρχει η απαραίτητη ποσότητα αμνιακού υγρού. Εύχομαι να έχουμε τέλεια αποτελέσματα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε;;κάναμε σήμερα το ντοπλερ όλα μια χαρά ο γιατρός ο μπέμπης 33 εβδομάδες ακριβώς ζυγίζει 2036 γραμ.μου μέτρησε και τον τράχηλο πρώτη φορά κολπικά είναι 2.8 εκ ..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@elena93 εχω ξαναγραψει αλλα για καποιο λογο δεν μου το ανεβαζει το κειμενο μου, οποτε το ξαναγραφω:

το πρωτογαλα συνηθως κατεβαινει μετα τον τοκετο. Στην περιπτωση της καισαρικης ισως αργησει λιγακι, ισως και οχι. Καποιες γυναικες βγαζουν γαλα και πριν τον τοκετο. Γενικα δεν υπαρχει καποιος κανονας. Εφοσον αποφασισες να θηλασεις, θα σε βοηθησει παρα πολυ η ομαδα στο facebook: "Αττικη: Εθελοντικη Ομαδα Υποστηριξης Θηλασμου"

(Δεν με αφηνει να σου βαλω το λινκ, γιαυτο σου γραφω το ονομα της ομαδας)

Αυτο αφορα σε κατοικους Αττικης. Αν ζεις καπου αλλου, θα σε κατατοπισουν για το ποια ειναι η αντιστοιχη ομαδα της περιοχης σου. Ειλικρινα, αν δεν υπηρχε αυτη η ομαδα θα τα ειχα παρατησει οταν προσπαθουσα να θηλασω το πρωτο μου μωρο. Δεν ειναι καθολου δεδομενος ο θηλασμος. Θελει ενημερωση και δυστυχως πολλοι γιατροι ειναι ασχετοι με το θεμα. Εαν χρειαστεις καποια αλλη πληροφορια γραψε μου και πμ αν θελεις.:)

 

 
 
  • Μου αρέσει 3

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ελλάκι είπε:

@elena93 εχω ξαναγραψει αλλα για καποιο λογο δεν μου το ανεβαζει το κειμενο μου, οποτε το ξαναγραφω:

το πρωτογαλα συνηθως κατεβαινει μετα τον τοκετο. Στην περιπτωση της καισαρικης ισως αργησει λιγακι, ισως και οχι. Καποιες γυναικες βγαζουν γαλα και πριν τον τοκετο. Γενικα δεν υπαρχει καποιος κανονας. Εφοσον αποφασισες να θηλασεις, θα σε βοηθησει παρα πολυ η ομαδα στο facebook: "Αττικη: Εθελοντικη Ομαδα Υποστηριξης Θηλασμου"

(Δεν με αφηνει να σου βαλω το λινκ, γιαυτο σου γραφω το ονομα της ομαδας)

Αυτο αφορα σε κατοικους Αττικης. Αν ζεις καπου αλλου, θα σε κατατοπισουν για το ποια ειναι η αντιστοιχη ομαδα της περιοχης σου. Ειλικρινα, αν δεν υπηρχε αυτη η ομαδα θα τα ειχα παρατησει οταν προσπαθουσα να θηλασω το πρωτο μου μωρο. Δεν ειναι καθολου δεδομενος ο θηλασμος. Θελει ενημερωση και δυστυχως πολλοι γιατροι ειναι ασχετοι με το θεμα. Εαν χρειαστεις καποια αλλη πληροφορια γραψε μου και πμ αν θελεις.:)

 

 
 

Εγώ έχω μπει σε παρόμοιες ομάδες για θηλασμό  κ είναι πολύ υποστηρικτικές έχει και υλικό  αλλά δεν μένω Αθήνα. Και στην επαρχία π βρίσκομαι δεν έχει σύμβουλο θηλασμού να απευθυνθώ. Νομίζω είναι το μόνο θέμα π με αγχώνει. Έχω κ φίλες που προσπάθησαν να θηλάσουν και δεν τα κατάφεραν λόγο έλλειψης σωστής ενημέρωσης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2022 at 2:54 ΜΜ, Laky είπε:

Κι εγώ σήμερα ξεκίνησα να πλένω. Στους 40 κι εγώ χωρίς μαλακτικό με απορρυπαντικό baby planet.

Και γω στους 40 με baby planet

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό για το πρωτογαλα αλλά όχι ότι το μαζεύεις. Μιλάμε για κάποιες σταγόνες στον όγδοο μήνα. Έτσι διάβασα τουλάχιστον.

Επίσης κορίτσια έχω αρχίσει και κουράζομαι απίστευτα. 31η εβδομάδα και σερνομαι. Τα πόδια μου πονάνε πολύ και απορώ πως θα βγει το υπόλοιπο διάστημα. 

Το πρωινό μου σάκχαρο, δηλαδή της νηστείας και γενικά μετά το πρωινό γεύμα πολλές φορές ξεπερνάει το 95 και το 135. Κάποια κοπέλα είχε προτείνει κάτι για να μην ανεβαίνει της νηστειας τόσο, αλλά δε το βρίσκω. Θυμάται κάποια;

 

Και γω 30+4 και με το παραμικρό κουράζομαι και νυστάζω όπου σταθώ και όπου βρεθώ..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια αυτό το baby planet  εμένα μου φάνηκε πως δε μυρίζει καθόλου. Τα ρούχα δε μυρίζουν καθαριότητα. Ίσως επίτηδες δε ξέρω. Αλλά εμένα δε μου άρεσε 

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι τέλειες! Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να μετράω μόνο νηστείας αφού με βλέπει εντάξει στα άλλα, αλλά εγώ συνεχιζω να μετράω και τα μεταγευματικά! 

Εγώ πάντως βαράω και κάτι 150 κάπου κάπου!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Εγώ έχω μπει σε παρόμοιες ομάδες για θηλασμό  κ είναι πολύ υποστηρικτικές έχει και υλικό  αλλά δεν μένω Αθήνα. Και στην επαρχία π βρίσκομαι δεν έχει σύμβουλο θηλασμού να απευθυνθώ. Νομίζω είναι το μόνο θέμα π με αγχώνει. Έχω κ φίλες που προσπάθησαν να θηλάσουν και δεν τα κατάφεραν λόγο έλλειψης σωστής ενημέρωσης. 

Αν θελεις γραψε μου που μενεις ετσι ωστε να ρωτησω την ομαδα για συμβουλο θηλασμου κοντα σου.

Το βασικο ειναι να καταφερεις να βρεις τον σωστο τροπο που βαζεις την θηλη στο στομα του μωρου και να εχεις υπομονη για μαραθωνιους θηλασμους, τοτε θα τα καταφερεις να εδραιωσεις τον θηλασμο και θα ναι πια απλο!:tongue: 

  • Μου αρέσει 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , Ελλάκι είπε:

Αν θελεις γραψε μου που μενεις ετσι ωστε να ρωτησω την ομαδα για συμβουλο θηλασμου κοντα σου.

Το βασικο ειναι να καταφερεις να βρεις τον σωστο τροπο που βαζεις την θηλη στο στομα του μωρου και να εχεις υπομονη για μαραθωνιους θηλασμους, τοτε θα τα καταφερεις να εδραιωσεις τον θηλασμο και θα ναι πια απλο!:tongue: 

Κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω. Είμαι στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Γυρίσαμε από γιατρό... Όλα μια χαρά. Η μικρη σχεδόν 2 κιλά είναι στην 32η βδομάδα... Συνεχίζουν τα πόδια να είναι μακρουλά... Θα την στείλουμε κατευθείαν για μπάσκετ μ φαίνεται :-P! Κάναμε κ καρδιοτοκογραφο κ εκει όλα μια χαρά! Σε 2 βδομάδες πάλι τώρα... 

πρίν από 59 λεπτά , Laky είπε:

Κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω. Είμαι στη Θεσσαλονίκη.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρεις αρχείο με πολύ ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με θηλασμό και άλλα από την ομάδα που θα βρεις στο fb και αφορά τη Θεσσαλονίκη "ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ: Πανελλήνιο Δίκτυο Εθελοντικων ομάδων υποστήριξης θηλασμού" https://www.facebook.com/groups/ThessalonikiBFmothers/permalink/5024119070989564/

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Εγώ έχω μπει σε παρόμοιες ομάδες για θηλασμό  κ είναι πολύ υποστηρικτικές έχει και υλικό  αλλά δεν μένω Αθήνα. Και στην επαρχία π βρίσκομαι δεν έχει σύμβουλο θηλασμού να απευθυνθώ. Νομίζω είναι το μόνο θέμα π με αγχώνει. Έχω κ φίλες που προσπάθησαν να θηλάσουν και δεν τα κατάφεραν λόγο έλλειψης σωστής ενημέρωσης. 

Στο πρώτο μου παιδί κι εγώ είχα άγχος αν θα τα καταφέρω να θηλασω.Δεν μπορούσα να παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο γτ δεν υπήρχε στην πόλη μου οπότε έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα βιντεάκι με την κυρία Πατσουρου,η οποία είναι παιδίατρος και υπέρμαχος του θηλασμού (έχει γράψει και βιβλίο αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορεί πια).Είναι αρκετά κατατοπιστικό.εγω πάλι καλά είχα βοήθεια από τη μαμά μου ,η οποία παραδόξως  είχε θηλάσει κι εμένα και τον αδερφό μου.παραθετω το βιντεάκι παρακάτω: 

 

  • Μου αρέσει 3

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Στο πρώτο μου παιδί κι εγώ είχα άγχος αν θα τα καταφέρω να θηλασω.Δεν μπορούσα να παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο γτ δεν υπήρχε στην πόλη μου οπότε έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα βιντεάκι με την κυρία Πατσουρου,η οποία είναι παιδίατρος και υπέρμαχος του θηλασμού (έχει γράψει και βιβλίο αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορεί πια).Είναι αρκετά κατατοπιστικό.εγω πάλι καλά είχα βοήθεια από τη μαμά μου ,η οποία παραδόξως  είχε θηλάσει κι εμένα και τον αδερφό μου.παραθετω το βιντεάκι παρακάτω: 

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα..απο χθες μου ποναει απιστευτα η μεση μου περπαταω σαν να τα εχω κανει απανω μου..και ποναω καμια φορα στο κοκαλο στην ηβικη συμφηση μονο οταν περπαταω ή οταν γυριζω πλευρο στο κρεβατι..διαβασα οτι ειναι απο την ορμονη την ρελαξηνη και ανοιγουν σιγα σιγα οι συνδεσμοι για την γεννα..εσεις εχετε κατι παρομοιο; Δεν φτανει αυτο μου ποναει και το στηθος απο την κατω μερια και εχει γινει σκληρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...