Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα. Τι σου είπε τελικά ο ενδοκρινολόγος; Εγώ σήμερα το βράδυ ξεκινάω τελικά. Την πήρα την ινσουλίνη. 

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα απ' το μεσημέρι και μετά πονάει η κοιλιά μου χαμηλά. Είναι δυνατόν αυτό να είναι σύσπαση και να ποναω τόσες ώρες;

Καλησπέρα! Μου είπε μια βδομάδα να μετρήσω νηστείας με αύξηση της βραδινής άσκησης και διατροφή φυσικά!! Θα του στείλω αποτελέσματα και θα μου πει ή να ξεκινήσω ινσουλίνη ή να συνεχίσω με άσκηση και διατροφή! Αν ξεκινήσω ινσουλίνη για αρχή θα κάνω 14 μονάδες και σε 3 μέρες θέλει να του πω το νηστείας για να δει αν θα αυξήσουμε τις μονάδες! Για αρχή πήρα ένα στεπ από τη μαμά μου για να κάνω το βράδυ!! Και βλέπουμε! Ποια ινσουλίνη σου έδωσε; νομίζω lantus μου είπε! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλησπέρα! Μου είπε μια βδομάδα να μετρήσω νηστείας με αύξηση της βραδινής άσκησης και διατροφή φυσικά!! Θα του στείλω αποτελέσματα και θα μου πει ή να ξεκινήσω ινσουλίνη ή να συνεχίσω με άσκηση και διατροφή! Αν ξεκινήσω ινσουλίνη για αρχή θα κάνω 14 μονάδες και σε 3 μέρες θέλει να του πω το νηστείας για να δει αν θα αυξήσουμε τις μονάδες! Για αρχή πήρα ένα στεπ από τη μαμά μου για να κάνω το βράδυ!! Και βλέπουμε! Ποια ινσουλίνη σου έδωσε; νομίζω lantus μου είπε! 

Εμένα περίεργο μου φαίνεται που Μ έβαλε αμέσως στην ινσουλίνη. Ούτε γυμναστική, ούτε διατροφή ούτε τίποτα. Ελπίζω να έκανα καλά που ξεκίνησα γιατί βλέπω ότι γενικά αποφεύγεται κι ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εμένα περίεργο μου φαίνεται που Μ έβαλε αμέσως στην ινσουλίνη. Ούτε γυμναστική, ούτε διατροφή ούτε τίποτα. Ελπίζω να έκανα καλά που ξεκίνησα γιατί βλέπω ότι γενικά αποφεύγεται κι ανησυχώ.

Μου είπε απλώς ότι η ινσουλίνη είναι η πιο φυσική λύση στο πρόβλημα μας! Δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβόμαστε ούτε και επηρεάζει το μωρό!! Ίσα ίσα το βοηθάει!!Στην ερώτηση  τι συνέπειες έχει το ζάχαρο για το μωρό απάντησε "πολλές δεν θέλω να πω"! Οπότε αντιλαμβάνεσαι πόσο σημαντική είναι η αντιμετώπιση του!!  Απλώς εμένα γενικά είναι λίγο πιο υπέρ της προσπάθειας! Έχω και παραπανίσια κιλά κι ας χάνω τόσο καιρό! Και ίσως δεν θέλει να επαναπαυτώ!! Με παρακολουθεί χρόνια!! Τι να πω! Επίσης με παίρνει λόγω εβδομάδας μάλλον!! Είμαι στην 30η εσύ;;


url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nairobi είπε:

Μου είπε απλώς ότι η ινσουλίνη είναι η πιο φυσική λύση στο πρόβλημα μας! Δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβόμαστε ούτε και επηρεάζει το μωρό!! Ίσα ίσα το βοηθάει!!Στην ερώτηση  τι συνέπειες έχει το ζάχαρο για το μωρό απάντησε "πολλές δεν θέλω να πω"! Οπότε αντιλαμβάνεσαι πόσο σημαντική είναι η αντιμετώπιση του!!  Απλώς εμένα γενικά είναι λίγο πιο υπέρ της προσπάθειας! Έχω και παραπανίσια κιλά κι ας χάνω τόσο καιρό! Και ίσως δεν θέλει να επαναπαυτώ!! Με παρακολουθεί χρόνια!! Τι να πω! Επίσης με παίρνει λόγω εβδομάδας μάλλον!! Είμαι στην 30η εσύ;;

Τι εννοείς σε παίρνει λόγω εβδομάδεας; Εγώ είμαι στη 32η. Επίσης φοβάμαι πολύ μη μου μείνει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Laky είπε:

Τι εννοείς σε παίρνει λόγω εβδομάδεας; Εγώ είμαι στη 32η. 

Το ότι μου δίνει χρόνο να το στρώσω μια βδομάδα! Κι αν δεν τα καταφέρω να ξεκινήσω από 31η ινσουλίνη!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα. Τι σου είπε τελικά ο ενδοκρινολόγος; Εγώ σήμερα το βράδυ ξεκινάω τελικά. Την πήρα την ινσουλίνη. 

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα απ' το μεσημέρι και μετά πονάει η κοιλιά μου χαμηλά. Είναι δυνατόν αυτό να είναι σύσπαση και να ποναω τόσες ώρες;

Ενημερώνεις ποτέ βγήκες πρώτη φορά θετικός κ ότι βγαίνεις ακόμα. Είναι πολύ σπάνιο βέβαια αλλά το έχω δει. 
 

@Lakyτο σάκχαρο κύησης μετά τον τοκετό υποχωρεί συνήθως. Βέβαια αν έχεις κληρονομικότητα μπορεί να ξανά εμφανιστεί σαν τύπου 2. Απλά προσπάθησε μετά να διατηρήσεις φυσιολογικό βάρος και θετικές σκέψεις

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Τι εννοείς σε παίρνει λόγω εβδομάδεας; Εγώ είμαι στη 32η. Επίσης φοβάμαι πολύ μη μου μείνει στο μέλλον.

Μου είπε μετά την κύηση  μέχρι 100 είναι καλά! 100-110 ειναι είναι το όριο για προδιαβήτη που σημαίνει ότι πρέπει κάτι να κάνεις δηλαδή να χάσεις κιλά και να βάλεις την άσκηση στη ζωή σου ή έστω περπάτημα! Αλλά διαβήτης είναι πάνω από 125! Αν η γλυκοζηλιωμένη σου είναι καλή εμένα πχ είναι 4.7 μου είπε ότι σημαίνει ότι αυτό με τον διαβήτη είναι από την κύηση και μόνο! Δηλαδή δεν προϋπήρχε διαβήτης! Μετά τη γέννα μου είπε να μετρήσω δυο τρεις μέρες νηστείας αλλά τρώω κανονικά! Απλώς για την περίπτωση μου, μου ζήτησε να χάσω τα περιττά κιλά μου!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί το θέμα. Είμαι 28 εβδομάδων είμαι στην ομάδα του Δεκεμβρίου απλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς εδώ που είστε λίγο πιο μπροστά αν είχε κάποια από εσάς θέμα με τον αιματοκρίτη. Από 38 που είχα πριν ένα μήνα σήμερα οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι έπεσε στο 32. Είχα πολλές ζαλάδες και γενικά ένιωθα συνέχεια κόπωση. Ο γιατρός μου είπε εκτός της μιας αμπούλες σιδήρου που παίρνω κάθε πρωί να προσθέσω και ένα filicine το απόγευμα. Επίσης, μου είπε να ξανά κάνω εξέταση σε μια εβδομάδα. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί το θέμα. Είμαι 28 εβδομάδων είμαι στην ομάδα του Δεκεμβρίου απλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς εδώ που είστε λίγο πιο μπροστά αν είχε κάποια από εσάς θέμα με τον αιματοκρίτη. Από 38 που είχα πριν ένα μήνα σήμερα οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι έπεσε στο 32. Είχα πολλές ζαλάδες και γενικά ένιωθα συνέχεια κόπωση. Ο γιατρός μου είπε εκτός της μιας αμπούλες σιδήρου που παίρνω κάθε πρωί να προσθέσω και ένα filicine το απόγευμα. Επίσης, μου είπε να ξανά κάνω εξέταση σε μια εβδομάδα. 

Και εγω εχω προβλημα γενικα με τον σιδηρο μου..ακομα και τωρα με πιανουν ζαλαδες..ειμαι 32+2..πινω ενα συμπληρωμα μια φορα την μερα..θα με βαλει να ξανακανω εξετασεις να δουμε αν εχει ανεβει αλλιως μου ειπε οτι θα με βαλει να παρω ενδοφλεβια..την πρωτη φορα που εκανα εξετασεις   ο αιματοκριτης ηταν κατω απο το οριο την δευτερη ειχε ανεβει λιγο αλλα παλι χαμηλος ηταν..και λογικα τωρα θα με ξαναβαλει να κανω εξετασεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , elena93 είπε:

Και εγω εχω προβλημα γενικα με τον σιδηρο μου..ακομα και τωρα με πιανουν ζαλαδες..ειμαι 32+2..πινω ενα συμπληρωμα μια φορα την μερα..θα με βαλει να ξανακανω εξετασεις να δουμε αν εχει ανεβει αλλιως μου ειπε οτι θα με βαλει να παρω ενδοφλεβια..την πρωτη φορα που εκανα εξετασεις   ο αιματοκριτης ηταν κατω απο το οριο την δευτερη ειχε ανεβει λιγο αλλα παλι χαμηλος ηταν..και λογικα τωρα θα με ξαναβαλει να κανω εξετασεις

Εγώ είδα είχε όριο το 36 και έχω 32. Μάλλον για αυτό μου είπε και μένα επανεξέταση σε μια εβδομάδα. Μου έδωσε και φιλικό τώρα να δούμε αν θα βοηθήσει. Μακάρι να μην χρειαστεί να πάρεις ενδοφλέβια.. πόσο έχεις εσύ θυμάσαι;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Εγώ είδα είχε ορθό το 36 και έχω 32. Μάλλον για αυτό μου είπε και μένα επανεξέταση σε μια εβδομάδα. Μου έδωσε και φιλικό τώρα να δούμε αν θα βοηθήσει. Μακάρι να μην χρειαστεί να πάρεις ενδοφλέβια.. πόσο έχεις εσύ θυμάσαι;

Την πρωτη φορα ηταν 34..την δευτερη δεν θυμαμαι αλλα ειχε ανεβει λιγο σχετικα με την πρωτη φορα απο οτι μου ειχε πει αλλα παλι χαμηλα ηταν....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , elena93 είπε:

Την πρωτη φορα ηταν 34..την δευτερη δεν θυμαμαι αλλα ειχε ανεβει λιγο σχετικα με την πρωτη φορα απο οτι μου ειχε πει αλλα παλι χαμηλα ηταν....

Κατάλαβα! Ελπίζω να μην χρειαστεί τίποτα και να έχει ανέβει τώρα. Με το καλό το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί το θέμα. Είμαι 28 εβδομάδων είμαι στην ομάδα του Δεκεμβρίου απλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς εδώ που είστε λίγο πιο μπροστά αν είχε κάποια από εσάς θέμα με τον αιματοκρίτη. Από 38 που είχα πριν ένα μήνα σήμερα οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι έπεσε στο 32. Είχα πολλές ζαλάδες και γενικά ένιωθα συνέχεια κόπωση. Ο γιατρός μου είπε εκτός της μιας αμπούλες σιδήρου που παίρνω κάθε πρωί να προσθέσω και ένα filicine το απόγευμα. Επίσης, μου είπε να ξανά κάνω εξέταση σε μια εβδομάδα. 

Εγώ έχω στίγμα κ έχω 32 αιματοκρίτη τώρα από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος μου έδωσε όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου filicine και 2αμπουλες σιδήρου. Ξεκίνησα με 35 λόγο στίγματος και πριν ένα μήνα 32 δν τον ανησυχεί απλά πρόσεχε να λαμβάνεις το σίδηρο μακριά από γαλακτοκομικά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί το θέμα. Είμαι 28 εβδομάδων είμαι στην ομάδα του Δεκεμβρίου απλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς εδώ που είστε λίγο πιο μπροστά αν είχε κάποια από εσάς θέμα με τον αιματοκρίτη. Από 38 που είχα πριν ένα μήνα σήμερα οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι έπεσε στο 32. Είχα πολλές ζαλάδες και γενικά ένιωθα συνέχεια κόπωση. Ο γιατρός μου είπε εκτός της μιας αμπούλες σιδήρου που παίρνω κάθε πρωί να προσθέσω και ένα filicine το απόγευμα. Επίσης, μου είπε να ξανά κάνω εξέταση σε μια εβδομάδα. 

Εγώ έχω 28 και είμαι 32 εβδομάδων. Η αλήθεια είναι πως η κανονική δοσολογία μου είναι 2 φορές την ημέρα, αλλά ξεχνάω καμιά φορά τη μια δόση.. δεν μου έχει πει για αύξηση κάτι ,την επόμενη εβδομάδα έχω ξανά αιματολογικές.. κ σήμερα έκανα το εμβόλιο κατά του κοκκυτη.. το πήρα απόφαση τελικά, κ ο λόγος που δεν μου είχε αναφέρει κάτι ο γιατρός μου είναι επειδή όσες φορές κ να το είπε στις εγκυμονούσες που παρακολουθεί καμιά δεν το έχει κάνει.. εμένα μου είπε πως αν θέλω κ φυσικά κ να το κάνω. Όπως επίσης κ της γρίπης όταν ξεκινήσει η εμβολιαστικη περίοδος 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Eleniarch είπε:

Εγώ έχω 28 και είμαι 32 εβδομάδων. Η αλήθεια είναι πως η κανονική δοσολογία μου είναι 2 φορές την ημέρα, αλλά ξεχνάω καμιά φορά τη μια δόση.. δεν μου έχει πει για αύξηση κάτι ,την επόμενη εβδομάδα έχω ξανά αιματολογικές.. κ σήμερα έκανα το εμβόλιο κατά του κοκκυτη.. το πήρα απόφαση τελικά, κ ο λόγος που δεν μου είχε αναφέρει κάτι ο γιατρός μου είναι επειδή όσες φορές κ να το είπε στις εγκυμονούσες που παρακολουθεί καμιά δεν το έχει κάνει.. εμένα μου είπε πως αν θέλω κ φυσικά κ να το κάνω. Όπως επίσης κ της γρίπης όταν ξεκινήσει η εμβολιαστικη περίοδος 

Εγω ακομα δεν το εχω κανει το εμβολιο κατα του κοκκυτη..δεν ξερω αλλα φοβαμε και συνεχεια το αναβαλω..πονας; Γιατι λενε οτι ποναει το χερι μετα το εμβολιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...