Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! καλώς ήρθατε στην παρέα μας!!αχ πολύ χαίρομαι που γινόμαστε πολλές!Εγώ από χθες το βράδυ άρχισα να έχω λίγο ναυτία και σήμερα ζαλίζομαι λιγάκι..εχθές είχα για κάποιες ώρες και πόνο περιόδου ..επίσης και πριν δεν άντεχα το κρύο αλλά τώρα όλη την ημέρα σχεδόν έχω κρύα πόδια, παλάμες και μύτη..σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ κάποιες φορές.. Με το καλό όλες να αγκαλιάσουμε τα μωράκια μας!!

@Matina87 καλώς σας βρήκαμε !!! με το καλο να τα έχουμε στην αγκαλιά μας.  κ εγω παρόμοια συμπτωματα  που πανε και ερχονται 

πρίν από 24 λεπτά , Konie είπε:

Καλησπέρα Nantiaki!

Καλωσηρθες στην παρέα. Με το καλό να υποδεχθούμε τα μωράκια μας και να πάνε όλα καλά. 

Εγώ είμαι 5εβδομαδων+6ημερων.

Ειναι η 1η μου εγκυμοσυνη μετά από προσπάθεια 2 περίπου ετών οπότε και εγώ ένα άγχος το έχω να πάνε όλα καλά. 

Από συμπτώματα εχω υπνηλία, λίγα πονάκια που και που, ευαισθησία στο στήθος.

 

Καλησπέρα @Tsitsipopo

Καλωσηρθες!! Με το καλό να κυλήσουν οι εγκυμοσύνες μας και να κραταμε σε λίγο καιρό τα μωράκια μας. 

Είναι και για εμένα η 1η εγκυμοσύνη, μετά από 2 χρόνια προσπαθειών. Είχα κάνει 1 αποτυχημένη σπερματεγχυση τον Δεκέμβριο και λίγο πριν την 2η προσπάθεια τελικά ήρθε μόνο του..

Εγώ αύριο θα ειμαι 6 εβδομαδων και 24 Μαρτίου έχω κανονίσει υπέρηχο για να ακούσουμε με το καλό καρδούλα. 

Από συμπτώματα στην αρχή είχα λίγα καφέ αλλά από τότε που ξεκίνησα τα utrogestan σταμάτησαν. 

Επίσης έχω λίγα πονάκια περιόδου συνήθως το βράδυ όταν ξαπλώνω και όλη την ημέρα έχω υπνηλία. 

Προχθές πήρα τα αποτελέσματα των πρώτων αιματολογικων όπου σε γενικές γραμμές ήταν καλά, εκτός από TSH του θυρεοειδή όπου ήταν στο 3,54 (στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά για εγκυμοσύνη πρέπει να είναι πιο κάτω) Ο γυναικολόγος μου είπε να επισκεφθω ενδοκρινολογο και όπως το βλέπω θα ξεκινήσω μάλλον χαπι

 

@Konie μου εγω όπως εγραψα ειμαι απο εξωσωματική και με Δωρεά αφου με τα  δικα μου αυγουλακια δεν....  ειμαι 5 εβδομάδων βαση υπολογισμων σε μια ιστοσελιδα... πολύ αγχωμένη για το 1ο υπέρυχο .

εσύ στις 24 πας για 2ο  υπέρυχο ? γιατι εμενα μου κανονισε ο γιατρος αυτη την εβδομάδα  κ φανταζομαι οτι είναι νωρίς για καρδουλες μαλλον μόνο σακους θα δούμε... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλώς ήρθατε @Nantiaki al, @Tsitsipopo και Vk79! 

Την πρώτη μου κόρη την απέκτησα με εξωσωματική. Έπειτα ακολούθησαν πολλές αποτυχημένες προσπάθειες μέχρι που το πήραμε απόφαση να το εγκαταλειψουμε. Το μικρό μου μάχιμο εμβρυακι το έπιασα ενώ έχω έναν πολυποδα και ένα αυτοανοσο. Θέλω να καταλήξω, ότι όλα είναι πιθανά! Προσπαθήστε να είστε χαλαρές και αισιόδοξες και η φύση θα φροντίσει να σας φέρει το μωράκι σας στην ώρα που πρέπει ☺️

Από συμπτώματα και εγώ κρυώνω πολύ και άρχισαν λίγο αναγούλες. Τα πονακια σταμάτησαν όταν ξεκίνησα να παίρνω ένα προϊόν της frezyderm με γαλακτοβακιλους για την τραχιλιτιδα που είχα (ναι είχα και από αυτό!) 

Καλό είναι να ξεκινήσετε felicin, ειδικά οι κοπέλες από εξωσωματική. Μιλήστε βέβαια με τον γιατρό σας αλλά το φυλικο οξύ είναι πολύ σημαντικό σε αυτή τη φάση που είμαστε 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Καλώς ήρθατε @Nantiaki al, @Tsitsipopo και Vk79! 

Την πρώτη μου κόρη την απέκτησα με εξωσωματική. Έπειτα ακολούθησαν πολλές αποτυχημένες προσπάθειες μέχρι που το πήραμε απόφαση να το εγκαταλειψουμε. Το μικρό μου μάχιμο εμβρυακι το έπιασα ενώ έχω έναν πολυποδα και ένα αυτοανοσο. Θέλω να καταλήξω, ότι όλα είναι πιθανά! Προσπαθήστε να είστε χαλαρές και αισιόδοξες και η φύση θα φροντίσει να σας φέρει το μωράκι σας στην ώρα που πρέπει ☺️

Από συμπτώματα και εγώ κρυώνω πολύ και άρχισαν λίγο αναγούλες. Τα πονακια σταμάτησαν όταν ξεκίνησα να παίρνω ένα προϊόν της frezyderm με γαλακτοβακιλους για την τραχιλιτιδα που είχα (ναι είχα και από αυτό!) 

Καλό είναι να ξεκινήσετε felicin, ειδικά οι κοπέλες από εξωσωματική. Μιλήστε βέβαια με τον γιατρό σας αλλά το φυλικο οξύ είναι πολύ σημαντικό σε αυτή τη φάση που είμαστε 

Ναι εννοείται filicin και μάλιστα είμαι υπερφουλαρισμενη μετά από σχετικες εξετάσεις σε αιματολογο 

Αχ βρε κορίτσια χαίρομαι που θα τα λέμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Vk79 είπε:

Ναι εννοείται filicin και μάλιστα είμαι υπερφουλαρισμενη μετά από σχετικες εξετάσεις σε αιματολογο 

Αχ βρε κορίτσια χαίρομαι που θα τα λέμε 

Που λες, το μακρινό 2014-2015 είχαμε δημιουργήσει μια ανάλογη ομάδα με τις μανούλες Αυγούστου 2015. Η φιλία που αναπτύξαμε τότε, διαρκεί μέχρι και σήμερα! Μεγαλώνει μαζί με τα παιδάκια μας! 

  • Μου αρέσει 3

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tsitsipopo είπε:

@Matina87 καλώς σας βρήκαμε !!! με το καλο να τα έχουμε στην αγκαλιά μας.  κ εγω παρόμοια συμπτωματα  που πανε και ερχονται 

@Konie μου εγω όπως εγραψα ειμαι απο εξωσωματική και με Δωρεά αφου με τα  δικα μου αυγουλακια δεν....  ειμαι 5 εβδομάδων βαση υπολογισμων σε μια ιστοσελιδα... πολύ αγχωμένη για το 1ο υπέρυχο .

εσύ στις 24 πας για 2ο  υπέρυχο ? γιατι εμενα μου κανονισε ο γιατρος αυτη την εβδομάδα  κ φανταζομαι οτι είναι νωρίς για καρδουλες μαλλον μόνο σακους θα δούμε... 

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να ακούσουμε σύντομα καρδούλες. 

Εγώ έκανα ένα 1ο υπέρηχο στην 4η εβδομάδα +4 ημέρες γιατί είχα λίγα καφέ και ήθελε να με δει. Εκεί μου επιβεβαίωσε ότι υπάρχει σάκος, ότι πάμε καλά και μου είπε να ξαναπάω σε 2 εβδομάδες για να ακούσουμε καρδιά. 

Στις 24 Μαρτίου θα είμαι 7 εβδ+4η μέρες οπότε λογικά αν όλα πάνε καλά, θα ακούσουμε καρδιά. 

Άσε το άγχος κάθε φορά που πλησιάζει η εξέταση χτυπάει κόκκινο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Konie είπε:

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να ακούσουμε σύντομα καρδούλες. 

Εγώ έκανα ένα 1ο υπέρηχο στην 4η εβδομάδα +4 ημέρες γιατί είχα λίγα καφέ και ήθελε να με δει. Εκεί μου επιβεβαίωσε ότι υπάρχει σάκος, ότι πάμε καλά και μου είπε να ξαναπάω σε 2 εβδομάδες για να ακούσουμε καρδιά. 

Στις 24 Μαρτίου θα είμαι 7 εβδ+4η μέρες οπότε λογικά αν όλα πάνε καλά, θα ακούσουμε καρδιά. 

Άσε το άγχος κάθε φορά που πλησιάζει η εξέταση χτυπάει κόκκινο 

νομίζω ότι δεν περνάνε  οι μέρες πραγματικά ! και το αγχος φυσικα χτυπαει κοκκινο κ δεν νομιζω ότι ειναι αγχος πρωταρας, φανταζομαι οτι ετσι ειναι για όλες μας. να σε ρωτησω σε αυτη τη φαση σου ζητανε  αλλες εξετασεις η μονο υπερηχους κανουμε ?   

2 ώρες πρίν, Vk79 είπε:

Ναι εννοείται filicin και μάλιστα είμαι υπερφουλαρισμενη μετά από σχετικες εξετάσεις σε αιματολογο 

Αχ βρε κορίτσια χαίρομαι που θα τα λέμε 

@Marianthi27  καλώς σας βρηκα όλες ! με το καλο το μπεμπάκι σου ! πρωτη φορα μέλος στο φορουμ , πρωτη φορα θετική χοριακή και γενικώς πρωτάρα που ευχεται να συνεχίσει να εχει τη τύχη με το μέρος της... 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Vk79 είπε:

Εγώ δεν έχω συμπτωματα, ελαφρώς το στήθος ευαισθητο...

Μέχρι την Παρασκευή πήγα στη δουλειά αλλά την άλλη βδομάδα δεν θα πάω και θα επιδιώξω να παίρνω άδειες γιατί φοβάμαι πολύ 

Καλημέρα κορίτσια μου !!!! Πώς ξυπνήσατε ???? Εγώ πάλι είμαι ξύπνια από τις έξι με ξύπνησε ο μικρός μου για γάλα για να συνηθηζω σιγά σιγά τα ξενύχτια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι και εγώ καινούριο μέλος, και περίμενα πότε θα ανέβει ποστ για μανούλες του Νοεμβρίου :) Εγώ είμαι στις 6w5d με ΠΗΤ 1/11. Είχα πάει στις 4w6d για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε το σάκο! Αύριο έχω ξανά και ανυπομονώ! Είχα μία αποβολή το Νοέμβριο που μας πέρασε στις 6w η οποία μου ήταν αρκετά δύσκολη ψυχολογικά και σωματικά (αν και δεν έκανα απόξεση πόναγα για αρκετές μέρες). Μετά από αρκετές εξετάσεις καταλήξαμε στο ότι χρειάζεται να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις, τις οποίες και κάνω τώρα καθημερινά! Πραγματικά ελπίζουμε με τον άντρα μου να πάνε όλα καλά και ανυπομονούμε για το μωράκι μας!! Εύχομαι σε όλες μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!! :D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι και εγώ καινούριο μέλος, και περίμενα πότε θα ανέβει ποστ για μανούλες του Νοεμβρίου :) Εγώ είμαι στις 6w5d με ΠΗΤ 1/11. Είχα πάει στις 4w6d για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε το σάκο! Αύριο έχω ξανά και ανυπομονώ! Είχα μία αποβολή το Νοέμβριο που μας πέρασε στις 6w η οποία μου ήταν αρκετά δύσκολη ψυχολογικά και σωματικά (αν και δεν έκανα απόξεση πόναγα για αρκετές μέρες). Μετά από αρκετές εξετάσεις καταλήξαμε στο ότι χρειάζεται να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις, τις οποίες και κάνω τώρα καθημερινά! Πραγματικά ελπίζουμε με τον άντρα μου να πάνε όλα καλά και ανυπομονούμε για το μωράκι μας!! Εύχομαι σε όλες μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!! :D

καλησπέρα @Despoina31 καλώς ήρθες ! με το καλο το μωράκι σου ! και εγω με αντηπικτικες και έχω κάνει τη  κοιλια μου 50 ' αποχρωσεις του γκρι αλλά χαλάλι !!

Εγω έχω την πέμπτη τον 1ο υπέρηχο και. είμαι σε αναμμένα κάρβουνα...  ευχομαι  καλα αποτελεσματα για αυριο  !!!! 

5 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !!!! Πώς ξυπνήσατε ???? Εγώ πάλι είμαι ξύπνια από τις έξι με ξύπνησε ο μικρός μου για γάλα για να συνηθηζω σιγά σιγά τα ξενύχτια!!!

Καλησπέρα @Nantiaki al ! εγώ σήμερα ξύπνησα κάπως αλλά μετα πηγαμε με τον καλό μου μια ωραίοτατη βόλτα κ τώρα χαλαρώνω !

Να σου πω αυτά τα ξενυχτια περιμένουμε πως και πως !!!!! Φιλια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Despoina31! 

Βλέπω μαζευόμαστε σιγά σιγά! 

Εγώ αυτό το σκ μπορώ να πω ότι νιώθω αρκετή εξάντληση, χωρίς να έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο. Επίσης ψιλοαρχισαν αναγούλες και τρελό ρίγος. Δεν πειράζει όμως. Να πάνε όλα καλά μέχρι τέλος ☺️

Κάποια ρώτησε για δουλειά. Δεν θυμάμαι... Εγώ πηγαίνω κανονικά. Σκέφτομαι γύρω στις 8 εβδομάδες να τους το ανακοινώσω και αναλόγως των όσων θα μου πουν και από το νοσοκομείο, ίσως χρειαστεί να βγω σε αναρρωτική άδεια λόγω κύησης υψηλού κινδύνου 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κ από μένα! 

Μετά από προσπάθεια 5 χρόνων & 1 αποτυχημένη εξωσωματική... Τα καταφέραμε φυσιολογικά! 

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε για τον 1ο υπέρηχο κ είδαμε σάκο! Είμαι 6 εβδομάδων :) με ΠΗΤ06.11

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Tsitsipopo είπε:

νομίζω ότι δεν περνάνε  οι μέρες πραγματικά ! και το αγχος φυσικα χτυπαει κοκκινο κ δεν νομιζω ότι ειναι αγχος πρωταρας, φανταζομαι οτι ετσι ειναι για όλες μας. να σε ρωτησω σε αυτη τη φαση σου ζητανε  αλλες εξετασεις η μονο υπερηχους κανουμε ?   

@Marianthi27  καλώς σας βρηκα όλες ! με το καλο το μπεμπάκι σου ! πρωτη φορα μέλος στο φορουμ , πρωτη φορα θετική χοριακή και γενικώς πρωτάρα που ευχεται να συνεχίσει να εχει τη τύχη με το μέρος της... 

 

 

@Tsitsipopoτα ίδια και εγω ακριβώς από θέμα άγχους. Κυρίως όταν πλησιάζει η ώρα της εξέτασης.

Εμένα επειδή στην εξέταση της TSH του θυρεοειδή, την βρήκαν λίγο τσιμπημένη, με έστειλε ο γυναικολόγος σε ενδοκρινολόγο(πριν την εγκυμοσυνη δεν είχα θέμα με θυρεοειδή. Είχα όμως ιστορικό από μαμά και γιαγιά) . 

Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα του ενδοκρινολόγου για να δούμε αν θα πάρω κάποιο χάπι. 

Άλλες εξετάσεις δεν έχω κάνει ακόμη

πρίν από 50 λεπτά , Nj__ είπε:

Καλησπέρα κ από μένα! 

Μετά από προσπάθεια 5 χρόνων & 1 αποτυχημένη εξωσωματική... Τα καταφέραμε φυσιολογικά! 

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε για τον 1ο υπέρηχο κ είδαμε σάκο! Είμαι 6 εβδομάδων :) με ΠΗΤ06.11

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!! Έχουμε ίδια ΠΗΤ 06.11 και έχουμε και παρόμοια ιστορία. 

Εμείς προσπαθούσαμε 2 χρόνια, τον Δεκέμβριο έκανα 1 αποτυχημένη σπερματέγχυση. Αυτό τον μήνα ήταν να κάνουμε την 2η και τελευταία σπερματεγχυση και μετά εξωσωματικη. 

Τελικά ήρθε μόνο του φυσιολογικά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !πως είστε; Σήμερα τις πρωινές ώρες ήμουν λίγο κακοδιάθετη, αγχωμένη μήπως κάτι δεν πάει καλά. Μετά τον μεσημεριανό ύπνο ξύπνησα μια χαρά..μετράμε αντίστροφα τρείς μέρες για να πάμε στον γιατρό, να ακούσουμε καρδούλα και πως όλα είναι μια χαρά!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας @Nj__Όλα είναι δυνατό να συμβούν κορίτσια αρκεί να υπάρχει πίστη πως ο Θεός θα μας βοηθήσει.Πριν 2μιση χρόνια νόσησα σοβαρά , έκανα χημειοθεραπείες. Μετά την  πρώτη χημειοθεραπεία μου ζητήθηκε να κάνω μαγνητική για να δούμε την κατάσταση της νόσου. Την Τετάρτη πήγαμε στην παράκληση του Αγίου Λουκά του ιατρού, μου διάβασε ο πάτερ ευχή και με σταύρωσε με τα λείψανα του Αγίου, την Πέμπτη πήγαμε με τον σύζυγό μου να προσκυνήσουμε στόν Άγιο Παϊσιο στη Σούρωτη, πήγαινα για πρώτη φορά τότε.. την Παρασκευή έκανα την μαγνητική και την επομένη προσκυνήσαμε και προσευχηθήκαμε σε ένα μοναστήρι της Παναγίας μας. Την Δευτέρα λάβαμε τα αποτελέσματα και δεν υπήρχε ίχνος κακοήθειας αν και η νοσος αρχικά ήταν προχωρημένη. Έπειτα ολοκλήρωσα άλλους 7 κυκλούς χημειοθεραπείων και μου ζήτήθηκε να μην κάνουμε προσπάθεια για μωράκι για 2 χρόνια καθώς υπήρχε περίπτωση υποτροπής. Τώρα μόλις πέρασαν τα δύο χρόνια έμεινα έγκυος στην δεύτερη προσπάθεια φυσιολογικά  και ενώ είχα ακόμη θέματα με τον κύκλο μου λόγω των θεραπειών, και έτσι τώρα με μεγάλη ανυπομονησία περιμένουμε το θαυματάκι μας! Έυχομαι ολόψυχα σε όλες να έχουμε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και κάθε κοπέλα που το επιθυμεί να πραγματοποιήθει η επιθυμίας της !!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

@Konie  και εγώ Ενδοκρινολογο δεν τον γλυτωνω ειχα και προλακτινη αρκετα υψηλη και επαιρνα χαπι τωρα δεν ξερω τι πρέπει να γινει , ο γυναικολογος μου ειπε να το σταματησω - περιμένω να κάνω πρωτα τον υπέρυχο κ μετα να κάνω τα κουμάντα μου με τις υπόλοιπες ειδικότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...