Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Μόλις μπήκα στην ομάδα. Έκανα τη χοριακη μου και είναι 73.3 Στον υπολογισμό φαίνεται ότι είμαι 4w+1d  Μου δίνει ημερομηνία γέννησης 24 Νοεμβρίου. Εγώ πάλι προσπαθώ να το πιστέψω γιατί μου φαίνεται σαν ψέμα. Εσείς με τι χοριακη ξεκινήσατε; Είναι μήπως μικρή; Πότε πρέπει να πάω για τον πρώτο υπέρηχο;

Καλησπέρα κορίτσι μ, καλωσόρισες! Κοντά είμαστε! 4&3 σήμερα με πητ όμως 20Νοεμβριου, βάση εφαρμογής πάντα! Πότε έκανες τη χοριακη? Εγώ έκανα σύνολο 3, η πρώτη 46 κ η τελευταία 702 (μετά από 6 μερες). Την τελευταία χοριακη την έκανα χθες 4&2. Τι σου είπε ο γιατρός? Λογικά θα χρειαστεί επανάληψη! Μμ πρώτο υπέρηχο άλλοι κάνουν κοντά στις 5 βδομάδες να φανεί μόνο ο σάκος κ άλλοι κάνουν 6η, 7η βδομάδα να φανεί σάκος κ καρδιά μαζί! Εγώ ας πούμε θα πάω στις 6μιση βδομάδες! Ανάλογα τον γιατρό είναι! Με το καλο!! Το πρώτο σου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 31 λεπτά , Irini__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ, καλωσόρισες! Κοντά είμαστε! 4&3 σήμερα με πητ όμως 20Νοεμβριου, βάση εφαρμογής πάντα! Πότε έκανες τη χοριακη? Εγώ έκανα σύνολο 3, η πρώτη 46 κ η τελευταία 702 (μετά από 6 μερες). Την τελευταία χοριακη την έκανα χθες 4&2. Τι σου είπε ο γιατρός? Λογικά θα χρειαστεί επανάληψη! Μμ πρώτο υπέρηχο άλλοι κάνουν κοντά στις 5 βδομάδες να φανεί μόνο ο σάκος κ άλλοι κάνουν 6η, 7η βδομάδα να φανεί σάκος κ καρδιά μαζί! Εγώ ας πούμε θα πάω στις 6μιση βδομάδες! Ανάλογα τον γιατρό είναι! Με το καλο!! Το πρώτο σου?

Εγώ κανονικά αύριο ήταν να κάνω την πρώτη μου χοριακη. Αλλά όπως καταλαβαίνετε λυσσαξα και ξεκίνησα από προχθές. Ήταν 33. Σήμερα 73 και θα πάω και τη Παράσκευη και τη Δευτέρα για σιγουριά. Γιατί ξεκίνησα πολύ νωρίς. Ναι το πρώτο μου είναι και είμαι μετά από εξωσωματική. Οπότε παίρνω ήδη προγεστερόνη, ενέσεις το βράδυ για θρόμβωση, σαλοσπιρ, κορτιζόνη. Απ' όλα! Τώρα μου είπε ν αρχίσω να μειώνω τη κορτιζόνη. Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που είναι μετά από εξωσωματική να μου πει τι παίρνει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Μόλις μπήκα στην ομάδα. Έκανα τη χοριακη μου και είναι 73.3 Στον υπολογισμό φαίνεται ότι είμαι 4w Μου δίνει ημερομηνία γέννησης 24 Νοεμβρίου. Εγώ πάλι προσπαθώ να το πιστέψω γιατί μου φαίνεται σαν ψέμα. Εσείς με τι χοριακη ξεκινήσατε; Είναι μήπως μικρή; Πότε πρέπει να πάω για τον πρώτο υπέρηχο;

Καλώς την. 

Μήπως την έκανες αρκετά νωρίς για αυτό είναι τόσο λίγο; Ενδεχομένως την έκανες και λίγο πριν την αναμενόμενη έναρξη της περιόδου. 

Εγώ την έκανα 4+4 και ήταν 1985. Και μετά από 48 ώρες πήγε 4500+. Το θέμα όμως δεν είναι ακριβώς η τιμή όσο το να διπλασιάζεται σε 48 - 72 ώρες 

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ κανονικά αύριο ήταν να κάνω την πρώτη μου χοριακη. Αλλά όπως καταλαβαίνετε λυσσαξα και ξεκίνησα από προχθές. Ήταν 33. Σήμερα 73 και θα πάω και τη Παράσκευη και τη Δευτέρα για σιγουριά. Γιατί ξεκίνησα πολύ νωρίς. Ναι το πρώτο μου είναι και είμαι μετά από εξωσωματική. Οπότε παίρνω ήδη προγεστερόνη, ενέσεις το βράδυ για θρόμβωση, σαλοσπιρ, κορτιζόνη. Απ' όλα! Τώρα μου είπε ν αρχίσω να μειώνω τη κορτιζόνη. Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που είναι μετά από εξωσωματική να μου πει τι παίρνει;

Η εβδομάδα κύησης μετά από εξωσωματική μετριέται αλλιώς. Οπότε μην κοιτάζεις τις εφαρμογές στο διαδίκτυο. Αυτές είναι για κλασσική σύλληψη. Αν θυμάμαι καλά, την μετράνε με βάση την ημερομηνία της εμβρυομεταφορας. Καλύτερα ρώτα το γιατρό που σε παρακολουθεί 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Μόλις μπήκα στην ομάδα. Έκανα τη χοριακη μου και είναι 73.3 Στον υπολογισμό φαίνεται ότι είμαι 4w Μου δίνει ημερομηνία γέννησης 24 Νοεμβρίου. Εγώ πάλι προσπαθώ να το πιστέψω γιατί μου φαίνεται σαν ψέμα. Εσείς με τι χοριακη ξεκινήσατε; Είναι μήπως μικρή; Πότε πρέπει να πάω για τον πρώτο υπέρηχο;

Καλώς ήρθες στην ομάδα!! 

Εμένα η 1η ήταν 2 ημέρες πριν την περιοδο κ ήταν 308...νομίζω  όμως ότι το κάθε μικροβιολογικο δίνει τις δικές του τιμές οπότε αν χρειαστεί κ 2η να πας στο ίδιο για να συγκρίνεις σωστά... Κανονικά σε 2 ημέρες θα πρέπει να έχει διπλασιαστεί αν δε κάνω λάθος... Να πάρεις τον γιατρό σου να σε καθοδηγήσει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι κανονικά η ημέρα που πρέπει να την κάνω. 14, ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα. Εγώ την έκανα σήμερα και έδειξε 73. Και προχθές ήταν 33. Θα την επαναλάβω τη Παράσκευη και την επόμενη Δευτέρα. Είπα απλά να ρωτήσω μήπως κάποια από εσάς ήταν απο εξωσωματική για να δω αν συνέχισε τα φάρμακα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ κανονικά αύριο ήταν να κάνω την πρώτη μου χοριακη. Αλλά όπως καταλαβαίνετε λυσσαξα και ξεκίνησα από προχθές. Ήταν 33. Σήμερα 73 και θα πάω και τη Παράσκευη και τη Δευτέρα για σιγουριά. Γιατί ξεκίνησα πολύ νωρίς. Ναι το πρώτο μου είναι και είμαι μετά από εξωσωματική. Οπότε παίρνω ήδη προγεστερόνη, ενέσεις το βράδυ για θρόμβωση, σαλοσπιρ, κορτιζόνη. Απ' όλα! Τώρα μου είπε ν αρχίσω να μειώνω τη κορτιζόνη. Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που είναι μετά από εξωσωματική να μου πει τι παίρνει;

Vasclor,  cyclacur,  utrogestan,  κορτιζόνη,  σαλοσπιρ και το βράδυ ένεση ηπαρινης

Είμαι στην 6η εβδομάδα και τα συνεχίζω κανονικά όλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Vk79 είπε:

Vasclor,  cyclacur,  utrogestan,  κορτιζόνη,  σαλοσπιρ και το βράδυ ένεση ηπαρινης

Είμαι στην 6η εβδομάδα και τα συνεχίζω κανονικά όλα 

Εμένα μου είπε να μειώσω τη κορτιζόνη και φοβήθηκα. Νομίζω είναι πολύ νωρίς να τα μειώσω.Το μόνο που δε παίρνω είναι cyclacur. Τι είναι αυτό; Εσένα πόσο ήταν η πρώτη σου χοριακη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Laky είπε:

Εμένα μου είπε να μειώσω τη κορτιζόνη και φοβήθηκα. Νομίζω είναι πολύ νωρίς να τα μειώσω.Το μόνο που δε παίρνω είναι cyclacur. Τι είναι αυτό; Εσένα πόσο ήταν η πρώτη σου χοριακη;

Η 1η μου ήταν 150 και έγινε τη 12η μέρα με εμβρυα 3 ημερων

Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Vk79 είπε:

Η 1η μου ήταν 150 και έγινε τη 12η μέρα με εμβρυα 3 ημερων

Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά 

 

Δε του έχω για να είμαι ειλικρινής. Όχι απαραίτητα γιατί δεν είναι καλος αλλά γιατί την εξωσωματική την έκανα σε δημόσιο κι έτσι δεν μπορώ καν να έχω επικοινωνία μαζί του. Σήμερα είναι η 13η ημέρα απ' την ετ. Θα πάω Παρασκευή πάλι και μετά μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιον γυναικολόγο για να με καθοδηγήσει. Εσύ πως υπολόγισες την πιθανή ημερομηνία γέννησης;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ, καλωσόρισες! Κοντά είμαστε! 4&3 σήμερα με πητ όμως 20Νοεμβριου, βάση εφαρμογής πάντα! Πότε έκανες τη χοριακη? Εγώ έκανα σύνολο 3, η πρώτη 46 κ η τελευταία 702 (μετά από 6 μερες). Την τελευταία χοριακη την έκανα χθες 4&2. Τι σου είπε ο γιατρός? Λογικά θα χρειαστεί επανάληψη! Μμ πρώτο υπέρηχο άλλοι κάνουν κοντά στις 5 βδομάδες να φανεί μόνο ο σάκος κ άλλοι κάνουν 6η, 7η βδομάδα να φανεί σάκος κ καρδιά μαζί! Εγώ ας πούμε θα πάω στις 6μιση βδομάδες! Ανάλογα τον γιατρό είναι! Με το καλο!! Το πρώτο σου?

Είδα τώρα πως κι εσύ ξεκίνησες με χαμηλή χοριακη και λίγο ανακουφιστηκα. Με το καλό κορίτσι μου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Δε του έχω για να είμαι ειλικρινής. Όχι απαραίτητα γιατί δεν είναι καλος αλλά γιατί την εξωσωματική την έκανα σε δημόσιο κι έτσι δεν μπορώ καν να έχω επικοινωνία μαζί του. Σήμερα είναι η 13η ημέρα απ' την ετ. Θα πάω Παρασκευή πάλι και μετά μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιον γυναικολόγο για να με καθοδηγήσει. Εσύ πως υπολόγισες την πιθανή ημερομηνία γέννησης;

Την εξωσωματική την έκανα σε ιδιώτη 

Γυναικολογο έχω σε δημόσιο 

Δεν γνωρίζω πιθανή ημερομηνία γέννησης γιατί πολύ απλά προχωράω βήμα βήμα.....προς το παρόν περιμένω να περάσει το 1ο τρίμηνο με επιτυχία 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Laky ναι αφού ανέβηκε, σημασία έχει να συνεχίσει έτσι κ να διπλασιάζεται κ εγώ αυτό ξέρω! Κ εγώ τις πρώτες δύο τις έκανα πριν την αναμενόμενη περίοδο κ την τρίτη που ήταν 700κατι την έκανα λίγες μέρες μετά την αναμενόμενη περίοδο..

@Nj__ πόσο εβδομάδων είσαι? Εγώ άλλες φορές έχω ανακατοσουρες άλλες ειμαι καλύτερα..  έχω μια μεταλλική γεύση στο στόμα όπως είχα κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη.. αυτό που με πιάνει επίσης εδώ κ αρκετό καιρο είναι ότι κρυώνω ώρες ώρες!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Vk79 είπε:

Την εξωσωματική την έκανα σε ιδιώτη 

Γυναικολογο έχω σε δημόσιο 

Δεν γνωρίζω πιθανή ημερομηνία γέννησης γιατί πολύ απλά προχωράω βήμα βήμα.....προς το παρόν περιμένω να περάσει το 1ο τρίμηνο με επιτυχία 

Ναι δεν είπε κανείς να μη προχωρήσεις βήμα βήμα. Δε γνωρίζω πόσο εβδομάδων είσαι. Κι επειδή μια κοπέλα πριν ανέφερε ότι η μέτρηση στην εξωσωματική είναι διαφορετική σε ρώτησα μήπως εσύ ξέρεις απ' τον γιατρό σου. Γιατί αν ξέρω τη πιθανή ημερομηνία θα καταλάβω και σε ποια εβδομάδα είμαι για να συνδυάσω και τη χοριακη μου. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Irini__ είπε:

@Laky ναι αφού ανέβηκε, σημασία έχει να συνεχίσει έτσι κ να διπλασιάζεται κ εγώ αυτό ξέρω! Κ εγώ τις πρώτες δύο τις έκανα πριν την αναμενόμενη περίοδο κ την τρίτη που ήταν 700κατι την έκανα λίγες μέρες μετά την αναμενόμενη περίοδο..

@Nj__ πόσο εβδομάδων είσαι? Εγώ άλλες φορές έχω ανακατοσουρες άλλες ειμαι καλύτερα..  έχω μια μεταλλική γεύση στο στόμα όπως είχα κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη.. αυτό που με πιάνει επίσης εδώ κ αρκετό καιρο είναι ότι κρυώνω ώρες ώρες!!

Είμαι στην 7η,(6w&3d) αλλά από τη 1η στιγμή της καθυστέρησης έχω αναγούλες.. Απλά όλο κ χειρότερευει Μεταλλική γεύση εγώ όχι αλλά να σ πω πως κρυώνω κ γω ώρες - ώρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...