Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Nj__ είπε:

Είμαι στην 7η,(6w&3d) αλλά από τη 1η στιγμή της καθυστέρησης έχω αναγούλες.. Απλά όλο κ χειρότερευει Μεταλλική γεύση εγώ όχι αλλά να σ πω πως κρυώνω κ γω ώρες - ώρες 

το gaviscon με είχε βοηθήσει καπως στις ανακατοσουρες.. ειναι καταλληλο για εγκυμοσύνη αλλά ρώτα κ τον γιατρό σ.. 

Εγώ θυμάμαι είχα κ τάσεις για εμετό πολυ συχνά αλλά στο τέλος λίγες φορές έκανα κ αυτό ήταν κ χειρότερο γτ δν μπορούσα να ξαλάφρωσω.. αχ ελπίζω να μην τα ξαναζήσω ή αν τα ζήσω να μην είναι σε έντονο βαθμό! Υπάρχουν κ χειρότερα, η μαμά μου μέχρι τον 9ο έκανε εμετούς!!!

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , Laky είπε:

Ναι δεν είπε κανείς να μη προχωρήσεις βήμα βήμα. Δε γνωρίζω πόσο εβδομάδων είσαι. Κι επειδή μια κοπέλα πριν ανέφερε ότι η μέτρηση στην εξωσωματική είναι διαφορετική σε ρώτησα μήπως εσύ ξέρεις απ' τον γιατρό σου. Γιατί αν ξέρω τη πιθανή ημερομηνία θα καταλάβω και σε ποια εβδομάδα είμαι για να συνδυάσω και τη χοριακη μου. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Όχι κοπέλα μου δεν έχω ρωτήσει αν μετράνε διαφορετικά στην εξωσωματική 

Οι τιμές της χοριακης μη σε αγχώνουν αρκει να σχεδόν διπλασιαζονται

Σκέψου ότι αν μετράμε από την τελευταία περίοδο είμαι 6 εβδομάδων και 1 ημέρας και σήμερα στον υπέρηχο είδαμε μόνο σάκο και αύριο θα κάνω ακόμη μια χοριακη 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Irini__ είπε:

το gaviscon με είχε βοηθήσει καπως στις ανακατοσουρες.. ειναι καταλληλο για εγκυμοσύνη αλλά ρώτα κ τον γιατρό σ.. 

Εγώ θυμάμαι είχα κ τάσεις για εμετό πολυ συχνά αλλά στο τέλος λίγες φορές έκανα κ αυτό ήταν κ χειρότερο γτ δν μπορούσα να ξαλάφρωσω.. αχ ελπίζω να μην τα ξαναζήσω ή αν τα ζήσω να μην είναι σε έντονο βαθμό! Υπάρχουν κ χειρότερα, η μαμά μου μέχρι τον 9ο έκανε εμετούς!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Ρώτησα το γιατρό μου είπε προς το παρόν μόνο κράκερ τη στιγμή που με πιάνει η αναγούλα... Ελπίζω να μου προτείνει κάτι άλλο στη συνέχεια... Γιατί εμετό κ εγώ δεν κάνω μόνο ανακατευομαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !πώς είστε;Πήγαμε στον γιατρό και ακούσαμε καρδούλα, είδαμε το νινακι μας είναι 8.5 χιλιοστά.τωρα θα ξαναπάμε σε 3 εβδομάδες..αν κατάλαβα καλά ο υπέρηχος με βγάζει 6w+6d και ΠΗΤ 03/11.. Με το καλό όλα τα κορίτσια να ακούσουμε καρδούλα!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !πώς είστε;Πήγαμε στον γιατρό και ακούσαμε καρδούλα, είδαμε το νινακι μας είναι 8.5 χιλιοστά.τωρα θα ξαναπάμε σε 3 εβδομάδες..αν κατάλαβα καλά ο υπέρηχος με βγάζει 6w+6d και ΠΗΤ 03/11.. Με το καλό όλα τα κορίτσια να ακούσουμε καρδούλα!!

Αα υπέροχα νέα! Τέλεια!! Είχες απόκλιση δλδ στις πόσες εβδομάδες είσαι στον υπέρηχο σε σχέση με την εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και διανύω την εκτη εβδομάδα. Έχω τρομερές αναγουλες,με αηδιάζουν σχεδόν όλα τα φαγητά,πλην ελάχιστων εξαιρέσεων όπως τα μακαρόνια. Σχεδόν κάθε μέρα τρώω μακαρόνια και απ' όσο ξέρω είναι πολύ κακό,διότι αυξάνουν το ζαχαρο και το λιπος και δεν έχω περιθώρια να βάλω κιλα. Δεν ξέρω τι να κάνω,αν δεν φάω τίποτα μου ανεβαίνουν τα γαστρικά υγρά και υποφέρω..Πλέον τρώω και κάνα κριτσινι και μια στο τόσο ποπ κόρν. Πιο πολύ με αηδιάζει το κρέας,το λεμόνι,τα θαλασσινά,τα ψαρια και τα φασόλια,δεν μπορώ ούτε να τα μυρίσω. Φοβάμαι πως κάνω κακό στο έμβρυο με αυτή τη διατροφή,διότι ναι μεν παίρνω κάθε μέρα συμπλήρωμα βιταμινων,αλλά δεν τρέφομαι σωστά.Έχετε παρόμοιες εμπειρίες?

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Vk79 είπε:

Όχι κοπέλα μου δεν έχω ρωτήσει αν μετράνε διαφορετικά στην εξωσωματική 

Οι τιμές της χοριακης μη σε αγχώνουν αρκει να σχεδόν διπλασιαζονται

Σκέψου ότι αν μετράμε από την τελευταία περίοδο είμαι 6 εβδομάδων και 1 ημέρας και σήμερα στον υπέρηχο είδαμε μόνο σάκο και αύριο θα κάνω ακόμη μια χοριακη 

 

Εύχομαι κορίτσι μου όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!

Είμαι και εγώ καινούρια στο  φόρουμ!Έχω 6 μέρες καθυστέρηση και μόλις έκανα το τεστ και βγήκε θετικό!!!!Τρελάθηκα!!! Αμέσως έψαξα στο ίντερνετ και,είδα ότι θεωρητικά κλείνω την 5η βδομάδα αύριο με ΠΗΤ 18/11 πρώτα ο Θεός !Ανυπομονώ να πάρω σε λίγο τον γιατρο μου να μου πει τι πρεπει να κάνω! Λογικά θα μου πει για χοριακη.

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και καλώς σας βρήκα! Είμαι και γω υποψήφια μαμά Νοεμβρίου εφόσον πάνε όλα καλά! Σήμερα είμαι 4+3 και πολύ πολύ αγχωμενη. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Η πρώτη πέρασε απαρατήρητη,αυτή φαίνεται πιο ζορικη!! Είχα και γω αιμορραγία εμφύτευσης η οποία διήρκησε 4 μέρες. Χθες ,δλδ την πρώτη μέρα καθυστέρησης εμφάνισα ροζ αίμα . Άρχισα προγεστερόνη 3 φορές τη μέρα των 100 . Η χθεσινή χοριακή μου ήταν 158 που σύμφωνα με τον γιατρό μου είναι χαμηλή και αυτό με έχει ρίξει ψυχολογικά. Αύριο έχω επανεξέταση. Εσάς πώς σας φαίνεται χοριακή 158 στις 4+2?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Laky είπε:

Αύριο είναι κανονικά η ημέρα που πρέπει να την κάνω. 14, ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα. Εγώ την έκανα σήμερα και έδειξε 73. Και προχθές ήταν 33. Θα την επαναλάβω τη Παράσκευη και την επόμενη Δευτέρα. Είπα απλά να ρωτήσω μήπως κάποια από εσάς ήταν απο εξωσωματική για να δω αν συνέχισε τα φάρμακα κανονικά.

Τα φάρμακα θα τα συνεχίσεις κανονικά για πολύ καιρό ακόμα. Δυστυχώς 

πρίν από 19 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλώς σας βρήκα! Είμαι και γω υποψήφια μαμά Νοεμβρίου εφόσον πάνε όλα καλά! Σήμερα είμαι 4+3 και πολύ πολύ αγχωμενη. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Η πρώτη πέρασε απαρατήρητη,αυτή φαίνεται πιο ζορικη!! Είχα και γω αιμορραγία εμφύτευσης η οποία διήρκησε 4 μέρες. Χθες ,δλδ την πρώτη μέρα καθυστέρησης εμφάνισα ροζ αίμα . Άρχισα προγεστερόνη 3 φορές τη μέρα των 100 . Η χθεσινή χοριακή μου ήταν 158 που σύμφωνα με τον γιατρό μου είναι χαμηλή και αυτό με έχει ρίξει ψυχολογικά. Αύριο έχω επανεξέταση. Εσάς πώς σας φαίνεται χοριακή 158 στις 4+2?? 

Καλώς ήρθες! Με το καλό και η εγκυμοσύνη! 

Δεν μας ενδιαφέρει η τιμή της χοριακης ως απόλυτη τιμή αλλά να διπλασιαζεται σε 48-72 ώρες 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 hours ago, Laky said:

Αύριο είναι κανονικά η ημέρα που πρέπει να την κάνω. 14, ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα. Εγώ την έκανα σήμερα και έδειξε 73. Και προχθές ήταν 33. Θα την επαναλάβω τη Παράσκευη και την επόμενη Δευτέρα. Είπα απλά να ρωτήσω μήπως κάποια από εσάς ήταν απο εξωσωματική για να δω αν συνέχισε τα φάρμακα κανονικά.

Αν και είμαι στις Μανούλες Οκτωβρίου (τέλος Οκτωβρίου) , επειδή είμαι απο IVF θα σου πω. Ο Γιατρός μου μου είπε οτι τα φάρμακα συνεχίζονται κανονικότατα. Νομίζω οτι για περίπου το πρώτο τριμηνο τα φάρμακα συνεχίζονται ως έχει. Εγώ παίρνω cyclacur (2 την ημέρα), utrogestan (4 την ημέρα, κολπικά) και παιδική ασπιρίνη (3/4) το βράδυ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Αα υπέροχα νέα! Τέλεια!! Είχες απόκλιση δλδ στις πόσες εβδομάδες είσαι στον υπέρηχο σε σχέση με την εφαρμογή?

Καλημέρα κορίτσια! καλώς ήρθατε στην παρέα μας!!Έχουν μερικές μέρες απόκλιση, η εφαρμογή μου έβγαζε εχθές 6w+2d ενώ ο υπέρηχος 6w+6d, λογικά επειδή είχα μικρό κύκλο και οωρηξια περίπου 9η με 10η μέρα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! καλώς ήρθατε στην παρέα μας!!Έχουν μερικές μέρες απόκλιση, η εφαρμογή μου έβγαζε εχθές 6w+2d ενώ ο υπέρηχος 6w+6d, λογικά επειδή είχα μικρό κύκλο και οωρηξια περίπου 9η με 10η μέρα..

Τώρα που πήγες στον γιατρό ακούσατε καρδούλα;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλώς σας βρήκα! Είμαι και γω υποψήφια μαμά Νοεμβρίου εφόσον πάνε όλα καλά! Σήμερα είμαι 4+3 και πολύ πολύ αγχωμενη. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Η πρώτη πέρασε απαρατήρητη,αυτή φαίνεται πιο ζορικη!! Είχα και γω αιμορραγία εμφύτευσης η οποία διήρκησε 4 μέρες. Χθες ,δλδ την πρώτη μέρα καθυστέρησης εμφάνισα ροζ αίμα . Άρχισα προγεστερόνη 3 φορές τη μέρα των 100 . Η χθεσινή χοριακή μου ήταν 158 που σύμφωνα με τον γιατρό μου είναι χαμηλή και αυτό με έχει ρίξει ψυχολογικά. Αύριο έχω επανεξέταση. Εσάς πώς σας φαίνεται χοριακή 158 στις 4+2?? 

Με το καλό κοπέλα μου! Κ εμένα δεύτερη εγκυμοσύνη! Πόσο είναι το πρώτο σου? Εμένα 17 μηνών κ το άγχος μ έχει πάει στο Θεό πως θα τα καταφέρω με δύο μωρα με κοντινή διαφορά ηλικίας!

 Λογικά θα χρειαστεί να κάνεις κ άλλη! Εγώ έκανα 3, οι πρωτες δύο πριν την  αναμενόμενη περίοδο κ ήταν καπως χαμηλά αλλά διπλασιαζοταν! Στην τριτη χοριακη δλδ μετά την αναμενόμενη περίοδο ανέβηκε παραπάνω!! Απλα θέλουμε διπλασιασμό στις 48ωρες περίπου!

14 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και διανύω την εκτη εβδομάδα. Έχω τρομερές αναγουλες,με αηδιάζουν σχεδόν όλα τα φαγητά,πλην ελάχιστων εξαιρέσεων όπως τα μακαρόνια. Σχεδόν κάθε μέρα τρώω μακαρόνια και απ' όσο ξέρω είναι πολύ κακό,διότι αυξάνουν το ζαχαρο και το λιπος και δεν έχω περιθώρια να βάλω κιλα. Δεν ξέρω τι να κάνω,αν δεν φάω τίποτα μου ανεβαίνουν τα γαστρικά υγρά και υποφέρω..Πλέον τρώω και κάνα κριτσινι και μια στο τόσο ποπ κόρν. Πιο πολύ με αηδιάζει το κρέας,το λεμόνι,τα θαλασσινά,τα ψαρια και τα φασόλια,δεν μπορώ ούτε να τα μυρίσω. Φοβάμαι πως κάνω κακό στο έμβρυο με αυτή τη διατροφή,διότι ναι μεν παίρνω κάθε μέρα συμπλήρωμα βιταμινων,αλλά δεν τρέφομαι σωστά.Έχετε παρόμοιες εμπειρίες?

 

 

 

 

Καλώς ηρθες κορίτσι μου! Όχι καλέ τι κακό να κάνεις στο έμβρυο! Η μαμά μου όπως είπα σε άλλο ποστ έκανε εμετούς μέχρι τον 9ο σε μένα κ γενικά δν έτρωγε τπτ! Αφού παίρνεις τα συμπληρώματα όλα καλά! Στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν είχα ανακατοσουρες με βοήθησε κάπως το gaviscon!

7 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Είμαι και εγώ καινούρια στο  φόρουμ!Έχω 6 μέρες καθυστέρηση και μόλις έκανα το τεστ και βγήκε θετικό!!!!Τρελάθηκα!!! Αμέσως έψαξα στο ίντερνετ και,είδα ότι θεωρητικά κλείνω την 5η βδομάδα αύριο με ΠΗΤ 18/11 πρώτα ο Θεός !Ανυπομονώ να πάρω σε λίγο τον γιατρο μου να μου πει τι πρεπει να κάνω! Λογικά θα μου πει για χοριακη.

 

Με το καλό να πάνε όλα!! Είμαστε κοντά εγώ φαίνεται να έχω στις 20/11! Ναι ναι σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις χοριακη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...