Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , elena93 είπε:

Hip bio κατσικισιο της εδινα εγω και μου το εβγαζε..και της δινω νουτριλον duo balance αυτο δεν το βγαζει

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το γάλα εδώ στην Ελλάδα δεν το έχουμε νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Και εγω το νιωθω οτι πρεπει να αδιασει αλλα συνηθως το βραδυ και ξημερωματα.. γενικα την μερα δεν ποναω αλλα το νιωθω σαν βαρυ, και εγω τοσο την κραταω περιπου 20 λεπτα απο το καθενα και την δικια μου την πειραζω γιατι στο 10λεπτο την περνει ο υπνος

Εσύ δίνεις κάθε φορά συμπληρωμα ή μόνο όταν κλάψει;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το γάλα εδώ στην Ελλάδα δεν το έχουμε νομίζω..

Ειναι της νουτριτσια

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εσύ δίνεις κάθε φορά συμπληρωμα ή μόνο όταν κλάψει;

Οχι μονο οταν την βλεπω να γκρινιαζει

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλησπέρα Αν έχεις φούρνο μικροκυμάτων μπορείς να βάζεις τα μπανάκια μέσα στο φούρνο ένα με δύο λεπτά να ζεσταθούν εγώ έτσι κάνω!! 

Δεν καίγονται;; Σόρρυ αν λέω χαζομάρα:Ρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εμείς πάλι δεν ήταν να το μελετήσω. Εχθές από τις 8 μέχρι τις 12 πολύ κλάμα. Μετά κοιμηθηκε. Αλλά εννοείται το ρεκόρ μας είναι 3 ώρες. Ποτέ παραπάνω. Συνήθως και λιγότερο  Εγώ όταν τη ρώτησα τη γιατρό για τσάι μου είπε όχι. 

Κι εμένα σημερα είχε 18.45 μέχρι 22.00 ..ελπίζω να μην έχει και το βράδυ..του έδωσα σταγόνες ,του έβαλα τα ζεστα πανάκια στη κοιλίτσα του, του έδωσα χαμομήλι και του έκανα μασάζ ..τι να πω?! Εκατό πράγματα δοκιμάζουμε και δεν πετυχαίνει τίποτα.

Δεν έχει ενεργηθει κιόλας οπότε προβλέπω να έχουμε θέματα τη νυχτα... μέχρι μπατονετα με λαδακι του έβαλα από πίσω και τίποτα ..δεν ελευθερώθηκε το παιδί . @Lakyμου κουράγιο ,εγώ πλέον όταν κοιμάται λίγο ξεραίνομαι,κατεβάζω διακόπτες με το ζορι για να μαζεύω δυνάμεις :Ρ δεν βγαίνει αλλιώς τόση Κουραση .

Όντως δεν αφήνουν όλοι χαμομήλι..εμένα μου τόνισε να μην είναι μέσα στο γάλα που του δίνω αλλά ξεχωριστά μόνο του γιατί αλλιώς είναι βαρύ και να ειναι άνθος...όχι φακελακι ούτε κιντερντε ακόμα. Λίγο του δίνω μη φανταστείς 30-50ml μια με δύο φορές τη μέρα όταν είναι χάλια..αλλά επειδή είναι πολύ νερουλό πνίγεται και δεν μπορεί να πίνει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Δεν καίγονται;; Σόρρυ αν λέω χαζομάρα:Ρ

Οχι μην αγχωνεσαι αρκει να εισαι εκει μπροστα να το τσεκαρεις μεχρι να ζεσταθεί οσο το θες! Βαλτο ενα λεπτο για αρχη και τσεκαρε το ενδιαμεσα! Προσοχη μην το εχεις σε καμια λειτουργια γκριλ! Απλη λειτουργία για ζέσταμα! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Οχι μην αγχωνεσαι αρκει να εισαι εκει μπροστα να το τσεκαρεις μεχρι να ζεσταθεί οσο το θες! Βαλτο ενα λεπτο για αρχη και τσεκαρε το ενδιαμεσα! Προσοχη μην το εχεις σε καμια λειτουργια γκριλ! Απλη λειτουργία για ζέσταμα! 

Σ ευχαριστώ πολύ, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ :Ρ 

10 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Κι εμένα σημερα είχε 18.45 μέχρι 22.00 ..ελπίζω να μην έχει και το βράδυ..του έδωσα σταγόνες ,του έβαλα τα ζεστα πανάκια στη κοιλίτσα του, του έδωσα χαμομήλι και του έκανα μασάζ ..τι να πω?! Εκατό πράγματα δοκιμάζουμε και δεν πετυχαίνει τίποτα.

Δεν έχει ενεργηθει κιόλας οπότε προβλέπω να έχουμε θέματα τη νυχτα... μέχρι μπατονετα με λαδακι του έβαλα από πίσω και τίποτα ..δεν ελευθερώθηκε το παιδί . @Lakyμου κουράγιο ,εγώ πλέον όταν κοιμάται λίγο ξεραίνομαι,κατεβάζω διακόπτες με το ζορι για να μαζεύω δυνάμεις :Ρ δεν βγαίνει αλλιώς τόση Κουραση .

Όντως δεν αφήνουν όλοι χαμομήλι..εμένα μου τόνισε να μην είναι μέσα στο γάλα που του δίνω αλλά ξεχωριστά μόνο του γιατί αλλιώς είναι βαρύ και να ειναι άνθος...όχι φακελακι ούτε κιντερντε ακόμα. Λίγο του δίνω μη φανταστείς 30-50ml μια με δύο φορές τη μέρα όταν είναι χάλια..αλλά επειδή είναι πολύ νερουλό πνίγεται και δεν μπορεί να πίνει πολύ.

Update: τελικά είχαμε θέματα και αργα το βράδυ όπως το προέβλεψα..00:45 με 04:30 ..καμία ελπίδα για εμάς :( και ακομα δεν έχει ενεργηθει..οποτε τρώει σφαδαζει στους πόνους ο γλυκός μου.

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις κορίτσια... πόσο κοιμούνται τα μωρά σας το βράδυ? Δηλαδή,  κάνουν έστω ένα 4ωρο 5ωρο ανάμεσα στα 2 γεύματα ? Εμένα 3ωρο νταν τσιρίζει!! Δεν αντέχω, θέλω να κοιμηθώ γιατί μια τάισμα μια αλλαγμα μια ρέψιμο μια γκρίνια δε μένει χρόνος!!!! Πότε κοιμούνται λίγο παραπάνω κ Πώς?Άλλα που ακούω στις 40 μέρες κοιμούνται ήδη λίγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeliD είπε:

Ρε σεις κορίτσια... πόσο κοιμούνται τα μωρά σας το βράδυ? Δηλαδή,  κάνουν έστω ένα 4ωρο 5ωρο ανάμεσα στα 2 γεύματα ? Εμένα 3ωρο νταν τσιρίζει!! Δεν αντέχω, θέλω να κοιμηθώ γιατί μια τάισμα μια αλλαγμα μια ρέψιμο μια γκρίνια δε μένει χρόνος!!!! Πότε κοιμούνται λίγο παραπάνω κ Πώς?Άλλα που ακούω στις 40 μέρες κοιμούνται ήδη λίγο παραπάνω...

Περίπου στο τρίωρο ξυπνάει,αλλά κάποιες φορές στο τετράωρο και στο πεντάωρο,αναλόγως πόσο θα φάει πριν κοιμηθεί και πόσο κουρασμένη θα είναι . Τα Χριστούγεννα γίνεται δύο μηνών και βλέπω πως όσο περνάνε οι μέρες,τόσο στρώνει ο ύπνος της. Μας βοήθησε πολύ και το χαμομήλι της milupa,δεν το περίμενα και όμως είναι πολύ καλό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Περίπου στο τρίωρο ξυπνάει,αλλά κάποιες φορές στο τετράωρο και στο πεντάωρο,αναλόγως πόσο θα φάει πριν κοιμηθεί και πόσο κουρασμένη θα είναι . Τα Χριστούγεννα γίνεται δύο μηνών και βλέπω πως όσο περνάνε οι μέρες,τόσο στρώνει ο ύπνος της. Μας βοήθησε πολύ και το χαμομήλι της milupa,δεν το περίμενα και όμως είναι πολύ καλό 

Κι εμένα το ίδιο..αν έχει φάει καλά και δεν τον πιάσει κανένα πονακι στη κοιλιά έχει τύχει να κοιμηθεί και 5ωρο..ειδικά αν προηγουμένως λόγω κολικών έχει μείνει ξύπνιος πολλές ώρες αλλά συνήθως στις 3-3.5 ώρες ξυπνάει.

 

πρίν από 1 λεπτό , Angel92 είπε:

Κι εμένα το ίδιο..αν έχει φάει καλά και δεν τον πιάσει κανένα πονακι στη κοιλιά έχει τύχει να κοιμηθεί και 5ωρο..ειδικά αν προηγουμένως λόγω κολικών έχει μείνει ξύπνιος πολλές ώρες αλλά συνήθως στις 3-3.5 ώρες ξυπνάει.

 

@Blue Velvetείχε κολικούς η μικρούλα σου και βελτιώθηκαν με αυτό το ρόφημα?

Τώρα που θα γίνει δύο μηνών είναι γενικά πιο ήσυχη ? Έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά της?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angel92 είπε:

Κι εμένα το ίδιο..αν έχει φάει καλά και δεν τον πιάσει κανένα πονακι στη κοιλιά έχει τύχει να κοιμηθεί και 5ωρο..ειδικά αν προηγουμένως λόγω κολικών έχει μείνει ξύπνιος πολλές ώρες αλλά συνήθως στις 3-3.5 ώρες ξυπνάει.

 

@Blue Velvetείχε κολικούς η μικρούλα σου και βελτιώθηκαν με αυτό το ρόφημα?

Τώρα που θα γίνει δύο μηνών είναι γενικά πιο ήσυχη ? Έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά της?

Έχει ακόμα κολικούς,αλλά σε νορμάλ πλαίσια,καμία σχέση με πριν που της έδινα και γάλα σκόνη και το καημένο σφαδαζε και ούρλιαζε επί ώρες. Έχει αλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος και έτσι εδώ και λίγο καιρό είμαστε μόνο με θηλασμό και θηλαστρο. Από την αρχή της δίνω σταγόνες biogaia &infacolic για τους κολικούς,αλλά είδα τεράστια διαφορά όταν σταματήσαμε το ξένο γάλα και επίσης την βοήθησε πολύ το χαμομήλι της milupa. Τη βοηθησε πολύ και στα κακά, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Για να κοιμηθει κανα πεντάωρο,της δίνω 80ml γάλα που βγάζω με το θηλαστρο,βάζω μέσα 50ml χαμομήλι και κοιμάται σαν πουλάκι ❤️

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Ρε σεις κορίτσια... πόσο κοιμούνται τα μωρά σας το βράδυ? Δηλαδή,  κάνουν έστω ένα 4ωρο 5ωρο ανάμεσα στα 2 γεύματα ? Εμένα 3ωρο νταν τσιρίζει!! Δεν αντέχω, θέλω να κοιμηθώ γιατί μια τάισμα μια αλλαγμα μια ρέψιμο μια γκρίνια δε μένει χρόνος!!!! Πότε κοιμούνται λίγο παραπάνω κ Πώς?Άλλα που ακούω στις 40 μέρες κοιμούνται ήδη λίγο παραπάνω...

Εμάς ξυπνάει στο τρίωρο ίσως και λίγο νωρίτερα μερικές φορές, κάποιες φορές τον παίρνω δίπλα μου  θηλάζει λίγο και κοιμάται για καμιά ώρα ακόμη και μετά του δίνω το ξένο απλα όταν τον παίρνω μαζί μας έχω συνέχεια τον νου μου να μην τον πλακώσουμε και δεν πολύ κοιμάμαι..άσε είναι και ο λόξυγκας στη μέση που μας πιάνει συχνά και κάποιες φορές κρατάει αρκετή ώρα. Τρώει μια φορά γύρω στις 11-12 μετά στις 2-3 και μετά στις 5μιση με 6 αλλά με ξεκουράζει πολύ που στις 2-3 τον ταιζει ο άντρας μου ..τώρα πχ ήταν να φάει στις 4 αλλά ακόμη κοιμάται..και εγώ το βράδυ του δινω 120 ml αντί για 90 για να κοιμάται λίγο παραπάνω..αύριο κορίτσια έχουμε το πρώτο μας εμβόλιο!!

Επίσης κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κυκλοφορείτε με τα μωράκια σας;που τα παίρνετε μαζί σας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Matina87 είπε:

Εμάς ξυπνάει στο τρίωρο ίσως και λίγο νωρίτερα μερικές φορές, κάποιες φορές τον παίρνω δίπλα μου  θηλάζει λίγο και κοιμάται για καμιά ώρα ακόμη και μετά του δίνω το ξένο απλα όταν τον παίρνω μαζί μας έχω συνέχεια τον νου μου να μην τον πλακώσουμε και δεν πολύ κοιμάμαι..άσε είναι και ο λόξυγκας στη μέση που μας πιάνει συχνά και κάποιες φορές κρατάει αρκετή ώρα. Τρώει μια φορά γύρω στις 11-12 μετά στις 2-3 και μετά στις 5μιση με 6 αλλά με ξεκουράζει πολύ που στις 2-3 τον ταιζει ο άντρας μου ..τώρα πχ ήταν να φάει στις 4 αλλά ακόμη κοιμάται..και εγώ το βράδυ του δινω 120 ml αντί για 90 για να κοιμάται λίγο παραπάνω..αύριο κορίτσια έχουμε το πρώτο μας εμβόλιο!!

Επίσης κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κυκλοφορείτε με τα μωράκια σας;που τα παίρνετε μαζί σας;

Αυτή τη βδομάδα πήγαμε τις πρώτες βόλτες,είχε ήλιο και πήγαμε για περπάτημα. Σε κλειστό χώρο δεν την πάμε,επειδή κυκλοφορούν ιώσεις και φοβόμαστε. Τη Δευτέρα θα κάνουμε εμείς το πρώτο εμβόλιο ❤️

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Έχει ακόμα κολικούς,αλλά σε νορμάλ πλαίσια,καμία σχέση με πριν που της έδινα και γάλα σκόνη και το καημένο σφαδαζε και ούρλιαζε επί ώρες. Έχει αλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος και έτσι εδώ και λίγο καιρό είμαστε μόνο με θηλασμό και θηλαστρο. Από την αρχή της δίνω σταγόνες biogaia &infacolic για τους κολικούς,αλλά είδα τεράστια διαφορά όταν σταματήσαμε το ξένο γάλα και επίσης την βοήθησε πολύ το χαμομήλι της milupa. Τη βοηθησε πολύ και στα κακά, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Για να κοιμηθει κανα πεντάωρο,της δίνω 80ml γάλα που βγάζω με το θηλαστρο,βάζω μέσα 50ml χαμομήλι και κοιμάται σαν πουλάκι ❤️

Βάζεις 80ml γάλα συν αλλα 50 ml χαμομήλι ή σύνολο 80 και τα 50 είναι χαμομήλι?!θα ξεκινήσω και γω να της το βάζω μέσα στο γάλα γιατί το δίνω χωριστά και πνιγεται ..δεν πρέπει να της αρέσει.Της milupa έχει κάτι συγκεκριμένο που βοηθάει ή μπορώ λες και απλό χαμομήλι να βάζω?Πάντως αν κοιμάται 5ωρο με 80ml δικό σου είσαι πολύ τυχερή .εγώ δίνω στήθος φουλ συν 70-90ml ξένο για να τον κρατήσει 5ωρο κι αυτό αν είναι καλά και δεν έχει πονακια.Δυστυχως οι σταγόνες biogaia και της humana το colimil προς το παρόν δεν φαίνεται να βοηθούν.Δεν ξέρω ποσο χειρότερα μπορεί να ήταν χωρίς αυτά :Ρ

Μπράβο σου πάντως ..πως κατάφερες να διακόψεις τελείως το ξένο? Δεν σου πεινούσε? Πόσο γάλα περίπου βγάζεις σε κάθε άντληση και ανά πόσες ώρες κάνεις θηλαστρο αν επιτρέπεται?

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Αυτή τη βδομάδα πήγαμε τις πρώτες βόλτες,είχε ήλιο και πήγαμε για περπάτημα. Σε κλειστό χώρο δεν την πάμε,επειδή κυκλοφορούν ιώσεις και φοβόμαστε. Τη Δευτέρα θα κάνουμε εμείς το πρώτο εμβόλιο ❤️

Πότε κάνουν περίπου το πρώτο τους εμβόλιο??

5 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Εμάς ξυπνάει στο τρίωρο ίσως και λίγο νωρίτερα μερικές φορές, κάποιες φορές τον παίρνω δίπλα μου  θηλάζει λίγο και κοιμάται για καμιά ώρα ακόμη και μετά του δίνω το ξένο απλα όταν τον παίρνω μαζί μας έχω συνέχεια τον νου μου να μην τον πλακώσουμε και δεν πολύ κοιμάμαι..άσε είναι και ο λόξυγκας στη μέση που μας πιάνει συχνά και κάποιες φορές κρατάει αρκετή ώρα. Τρώει μια φορά γύρω στις 11-12 μετά στις 2-3 και μετά στις 5μιση με 6 αλλά με ξεκουράζει πολύ που στις 2-3 τον ταιζει ο άντρας μου ..τώρα πχ ήταν να φάει στις 4 αλλά ακόμη κοιμάται..και εγώ το βράδυ του δινω 120 ml αντί για 90 για να κοιμάται λίγο παραπάνω..αύριο κορίτσια έχουμε το πρώτο μας εμβόλιο!!

Επίσης κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κυκλοφορείτε με τα μωράκια σας;που τα παίρνετε μαζί σας;

Εμεις βγήκαμε μια μέρα όταν ήταν 20ημερων μια βόλτα με το καρότσι και μετά στο σπίτι των παππούδων αλλά την επόμενη μέρα είχε ίωση με βήχα και μυξουλες οπότε από τότε δεν έχουμε ξαναβγει πέρα από τους παππούδες που τον κρατάνε και λίγο για να βγαίνω να παίρνω λίγο αέρα.

Δεν ξέρω πότε θα αρχίσω να τον βγάζω έξω πάλι γιατί φοβήθηκα πολύ που αρρώστησε και τώρα που είναι χειμώνας και έχει τόσες ιώσεις δεν θέλω να το διακινδυνεύσω .Ας κάνει έστω τα πρώτα του εμβολια και μετά αν έχει καλό καιρό θα βγαίνουμε έστω με το καρότσι , όχι σε κλειστούς χώρους καλύτερα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...