Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Matina87 είπε:

Εγώ δίνω χαμομήλι για την δυσκοιλιότητα και κάποιες μέρες του έδωσα και το μείγμα βοτάνων κιντερτε για τους κολικούς..

 

Εμείς για να κάνει κακά είχαμε βάλει  και υποθετο πολύ δύσκολο..αν θέλεις μπορείς να το βοηθήσεις με μια μπατονετα με λαδακι..γενικά μας έχει πει ο παιδίατρος πάνω από 3 εικοσιτετράωρα αν δεν ενεργηθει είναι θέμα αλλά πλέον κάνει μόνος του μια στις τρεις με 4 μέρες πάρα πολλά..κανένα ζεστό πανακι αν θέλεις βάλε του στην κοιλίτσα..

Ειδατε διαφορα με το χαμομηλι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω πως τον έχει βοηθήσει..δύο φορές την ημέρα μας είπε ο γιατρός με 50 ml νερό και μισό κουταλάκι του γλυκού χαμομήλι της miluapa ..επειδή ταυτόχρονα αλλάξαμε και γάλα και ξεκινήσαμε προβιοτικα δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν αυτό που τον βοήθησε είναι το χαμομήλι..συνεχιζω να του δίνω όχι κάθε μέρα όμως και όχι δύο φορές την ημέρα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Matina87 είπε:

Νομίζω πως τον έχει βοηθήσει..δύο φορές την ημέρα μας είπε ο γιατρός με 50 ml νερό και μισό κουταλάκι του γλυκού χαμομήλι της miluapa ..επειδή ταυτόχρονα αλλάξαμε και γάλα και ξεκινήσαμε προβιοτικα δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν αυτό που τον βοήθησε είναι το χαμομήλι..συνεχιζω να του δίνω όχι κάθε μέρα όμως και όχι δύο φορές την ημέρα..

Ποιο γάλα δίνετε τώρα @Matina87?

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Ετσι ειμασταν και εμεις ειχε 2-3 μερες  να ενεργηθει.. νομιζα οτι δεν τις κανει καλο το κατσικισιο γαλα που εχω παρει.. αλλα ολα καλα τωρα ενεργητε κανονικα..εννοειτε σφιγγεται και κλαιει καποιες φορες αλλα νομιζω επειδη εχει κολικους δεν νομιζω να εχει δυσκιλιοτητα..κοριτσια εσεις τους δινετε χαμομηλι;

Κάνατε κάτι και ενεργείται τώρα ή από μόνη της ? 

1 hour ago, Laky είπε:

Όχι. Εμένα η γιατρός μου είπε μόνο γάλα να δίνω. 

Κι εμένα το ίδιο 

1 hour ago, Matina87 είπε:

Εγώ δίνω χαμομήλι για την δυσκοιλιότητα και κάποιες μέρες του έδωσα και το μείγμα βοτάνων κιντερτε για τους κολικούς..

 

Εμείς για να κάνει κακά είχαμε βάλει  και υποθετο πολύ δύσκολο..αν θέλεις μπορείς να το βοηθήσεις με μια μπατονετα με λαδακι..γενικά μας έχει πει ο παιδίατρος πάνω από 3 εικοσιτετράωρα αν δεν ενεργηθει είναι θέμα αλλά πλέον κάνει μόνος του μια στις τρεις με 4 μέρες πάρα πολλά..κανένα ζεστό πανακι αν θέλεις βάλε του στην κοιλίτσα..

Για πες για τη μπατονετα με το λαδι..τι κάνω??

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Ποιο γάλα δίνετε τώρα @Matina87?

Κάνατε κάτι και ενεργείται τώρα ή από μόνη της ? 

Κι εμένα το ίδιο 

Για πες για τη μπατονετα με το λαδι..τι κάνω??

Δίναμε το almiron και τώρα δίνουμε και το nan optipro 1..βάζεις λίγο λαδακι σε μια μπατονετα ενηλίκων και πολύ απαλά την βάζεις εκεί που βγαίνουν τα κακά για λίγα δευτερόλεπτα..προσοχή μόνο να είναι σφιχτό το βαμβάκι της μπατονετας μην μείνει μέσα και έχεις άλλα..λίγο την ακρουλα βάζεις μόνο...

Επίσης κορίτσια πήγα διατροφολογο και μου είπε κάποια πράγματα για την διατροφή στον θηλασμό αν θέλει καποια να σας τα πω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ποιο γάλα δίνετε τώρα @Matina87?

Κάνατε κάτι και ενεργείται τώρα ή από μόνη της ? 

Κι εμένα το ίδιο 

Για πες για τη μπατονετα με το λαδι..τι κάνω??

Απο μονη της

πρίν από 28 λεπτά , Matina87 είπε:

Δίναμε το almiron και τώρα δίνουμε και το nan optipro 1..βάζεις λίγο λαδακι σε μια μπατονετα ενηλίκων και πολύ απαλά την βάζεις εκεί που βγαίνουν τα κακά για λίγα δευτερόλεπτα..προσοχή μόνο να είναι σφιχτό το βαμβάκι της μπατονετας μην μείνει μέσα και έχεις άλλα..λίγο την ακρουλα βάζεις μόνο...

Επίσης κορίτσια πήγα διατροφολογο και μου είπε κάποια πράγματα για την διατροφή στον θηλασμό αν θέλει καποια να σας τα πω..

Φυσικα και θελουμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Matina87 είπε:

Δίναμε το almiron και τώρα δίνουμε και το nan optipro 1..βάζεις λίγο λαδακι σε μια μπατονετα ενηλίκων και πολύ απαλά την βάζεις εκεί που βγαίνουν τα κακά για λίγα δευτερόλεπτα..προσοχή μόνο να είναι σφιχτό το βαμβάκι της μπατονετας μην μείνει μέσα και έχεις άλλα..λίγο την ακρουλα βάζεις μόνο...

Επίσης κορίτσια πήγα διατροφολογο και μου είπε κάποια πράγματα για την διατροφή στον θηλασμό αν θέλει καποια να σας τα πω..

Άντε ρε συ..δεν το ήξερα αυτό με τη μπατονετα.θα το δοκιμάσω.Θέλω να μου πεις και για το θηλασμό..κάνω μικτή !!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Δίναμε το almiron και τώρα δίνουμε και το nan optipro 1..βάζεις λίγο λαδακι σε μια μπατονετα ενηλίκων και πολύ απαλά την βάζεις εκεί που βγαίνουν τα κακά για λίγα δευτερόλεπτα..προσοχή μόνο να είναι σφιχτό το βαμβάκι της μπατονετας μην μείνει μέσα και έχεις άλλα..λίγο την ακρουλα βάζεις μόνο...

Επίσης κορίτσια πήγα διατροφολογο και μου είπε κάποια πράγματα για την διατροφή στον θηλασμό αν θέλει καποια να σας τα πω..

Κι εγώ. Θέλω. Οπότε αν δε βαριέσαι γράψω τα.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να κοιμηθούμε τον μικρό κ μας πήρε κ τους τρείς ο ύπνος αγκαλίτσα!!

Αρχικά μου τόνισε να πίνω πολύ νερό..να μην μενω νηστική για ώρες ..Για να κατεβάσω περισσότερο γάλα μου είπε βοηθάει ο μαραθοσπορος είτε το βράζεις όπως το τσάι είτε βάζει δύο κουτ. σούπας σε ένα μεγάλο μπουκάλι νερό το αφήνεις όλο το βράδυ κ την άλλη μέρα το σουρωνεις κ πίνεις όταν θέλεις..Το πρώτο τρίμηνο προς αποφύγει κολικών αποφεύγουμε να τρώμε μπρόκολο, κουνουπίδι, μαρούλι, πράσινα λαδερα, κρεμμύδι..το σκόρδο πειράζει λιγότερο..επιτρέπεται το μαρούλι iceberg..Από φρούτα αποφεύγουμε τα όξινα πορτοκάλι, ακτινίδιο, φράουλες κλπ..αν τύχει κ φάμε μια στο τόσο δεν πειράζει..όταν τα τρώνε αυτά ίσως συγκεεται το μωρό μου είπε..από ξηρούς καρπούς επιτρέπονται όλα εκτός από φυστίκια..αν τα καταναλώνουμε μπορεί αργότερα να βγάλει αρκετές αλλεργίες το μωρό..κάνει πολύ καλό το μελάτο αυγό όχι αργά το βράδυ αλλά νωρίς το απόγευμα .. βοηθάνε πολύ οι σούπες κ καλό είναι να παίρνουνε αρκετή πρωτεινη..τα όσπρια καλό μουλιασμα 12 ώρες τουλάχιστον κ βράζουμε δύο φορές πετάμε το πρώτο νερό..καφέ αν μπορω να τον αποφύγω κ καλύτερα ούτε ντεκαφεινε γιατί γίνεται με χημική διαδικασία.. επιτρέπεται χαμομήλι, τηλιο- φλαμούρι και τσάι του βουνού επίσης ρόφημα κακάο..αυτά θυμάμαι κορίτσια αν κάτι θέλετε θα το ρωτήσω..

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Είπαμε να κοιμηθούμε τον μικρό κ μας πήρε κ τους τρείς ο ύπνος αγκαλίτσα!!

Αρχικά μου τόνισε να πίνω πολύ νερό..να μην μενω νηστική για ώρες ..Για να κατεβάσω περισσότερο γάλα μου είπε βοηθάει ο μαραθοσπορος είτε το βράζεις όπως το τσάι είτε βάζει δύο κουτ. σούπας σε ένα μεγάλο μπουκάλι νερό το αφήνεις όλο το βράδυ κ την άλλη μέρα το σουρωνεις κ πίνεις όταν θέλεις..Το πρώτο τρίμηνο προς αποφύγει κολικών αποφεύγουμε να τρώμε μπρόκολο, κουνουπίδι, μαρούλι, πράσινα λαδερα, κρεμμύδι..το σκόρδο πειράζει λιγότερο..επιτρέπεται το μαρούλι iceberg..Από φρούτα αποφεύγουμε τα όξινα πορτοκάλι, ακτινίδιο, φράουλες κλπ..αν τύχει κ φάμε μια στο τόσο δεν πειράζει..όταν τα τρώνε αυτά ίσως συγκεεται το μωρό μου είπε..από ξηρούς καρπούς επιτρέπονται όλα εκτός από φυστίκια..αν τα καταναλώνουμε μπορεί αργότερα να βγάλει αρκετές αλλεργίες το μωρό..κάνει πολύ καλό το μελάτο αυγό όχι αργά το βράδυ αλλά νωρίς το απόγευμα .. βοηθάνε πολύ οι σούπες κ καλό είναι να παίρνουνε αρκετή πρωτεινη..τα όσπρια καλό μουλιασμα 12 ώρες τουλάχιστον κ βράζουμε δύο φορές πετάμε το πρώτο νερό..καφέ αν μπορω να τον αποφύγω κ καλύτερα ούτε ντεκαφεινε γιατί γίνεται με χημική διαδικασία.. επιτρέπεται χαμομήλι, τηλιο- φλαμούρι και τσάι του βουνού επίσης ρόφημα κακάο..αυτά θυμάμαι κορίτσια αν κάτι θέλετε θα το ρωτήσω..

Πολύτιμες οι πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας σ ευχαριστούμε.ειπε κάτι για ψάρι και για γαλακτοκομικά?

Κι εμείς κοιμόμαστε μαζί πολλές φορές! Αγάπες κι αγκαλίτσες θέλουν τα μωράκια μας μωρεεε..κι εμείς το ίδιο!

Ο μικρός μετά από πολύ μασάζ και αέρια ενεργήθηκε επιτελουυυς! Δεν πρόλαβα να του κάνω και το κόλπο με το λάδι και τη μπατονετα:Ρ

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Είναι κάποια κοπέλα που εκτός απ' το στήθος κάνει και θηλαστρο; Ο μικρός μου όσο κι αν το βάλω στο στήθος πίνει ελάχιστα και κοιμάται. Μετά φυσικά είναι συνέχεια ανήσυχος για αυτό και του δίνω ξένο. Έκανα στην αρχή και θηλαστρο αλλά προσπάθησα να το κόψω. Τελικά δε γίνεται γιατί το στήθος δεν αδειάζει με τίποτα κι άρχισε να σκληραίνει σε κάποια σημεία. Έχω απελπιστει. Έχω να κοιμηθω έστω ένα δίωρο από πριν τη γέννα. Δε ξέρω τι να κάνω με τον θηλασμό. Πραγματικά έχω αγανακτήσει κι είμαι κουρέλι απ' τη κούραση. Πόσες φορές να κάνω θηλαστρο την ημέρα ώστε να μην έχω πετρώματα; Λέω όλη τη νύχτα να δίνω ξένο και την ημέρα να το βγάζω. Δε ξέρω τι να κάνω άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 7/12/2022 at 5:35 ΜΜ, Angel92 είπε:

Ναι η αλήθεια είναι κι εμένα μου έκανε εντύπωση μετά που το είδα στο ίντερνετ όταν πήγα να το παραγγείλω ,ότι υπάρχει δηλαδή και ειδικό για κολικούς.Απλα θυμάμαι στην επίσκεψη του ότι μου είχε πει πως δεν είναι πολύ υπέρ στα συγκεκριμένα γάλατα που είναι για κολικούς γιατί είναι πιο επεξεργασμένα και τυποποιημένα.Το έχω όμως κατά νου κι αν έχουμε κάποιο θέμα στη πορεία με αυτό θα του το επαναφέρω.

Το λαδακι αυτό που λες της humana είναι σε σταγόνες? Πόσο δίνεις?

Τα κακακια του είναι υδαρη μέχρι στιγμής οπότε είναι φυσιολογικά..απλά έχει πολλά αέρια ,δεν τον βλέπω να ζορίζεται αλλά χθες και σήμερα δεν έκανε τίποτα και μου έκανε λίγο εντύπωση.Δεν ξέρω μήπως επηρεάζουν τα προβιοτικά ή το ότι έχει ίωση :/

Να σου ζήσει το μωράκι @Hope.2019 και περαστικά και στους δύο σας. Αν διάβασες συμπάσχω κι εγώ και καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου πόσο μάλλον ενώ είσαι κι εσύ σ αυτή τη κατάσταση . Δώσατε μεγάλο αγώνα εξ αρχής όπως μας λες οπότε το μωράκι σου είναι μαχητρια και θα τα πάει περίφημα.

Να σκέφτεσαι θετικά και αν είσαι σε επαφή με τον παιδίατρο και πανέτοιμη για παν ενδεχόμενο, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα πιστεύω .

Μπορεί τα μωράκια μας να τ ξεπεράσουν με όρο και χρήση ρινικού αποφρακτηρα...μακάρι δηλαδη, μας το εύχομαι !!

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου @Christina++Έχω χρησιμοποιήσει δύο θηλαστρα και ήμουν και από τα δύο ευχαριστημένη . Το ένα είναι της Medela το swing maxi και το άλλο της cangaroo το elegance duo (πιο οικονομικό) . Χρησιμοποίησα το δεύτερο γιατί έκανα ζημιά στο πρώτο που ήταν και πιο ακριβό . 

 ( αποστείρωσα τα σωληνάκια σύνδεσης ενώ δεν επιτρέπεται ,μη το κάνετε ποτέ! )

Έχω να πω ότι είμαι και από τα δύο εξίσου ευχαριστημένη και δεν το περίμενα λόγω διαφοράς της τιμής ...ήταν πολύ εύχρηστα και μάλιστα το cangaroo ήταν και πιο αθόρυβο .

Ο λόγος που διέκοψα τις αντλήσεις είναι ότι μετά από κάποιες μέρες χρήσης πέτρωσε το ενα στήθος μου όταν σταμάτησα να αντλώ γιατί μάζεψε αρκετό γάλα ..καθώς το παιδί δεν το αδειάζει όπως το θηλαστρο .

Ευχαριστώ πολύ,ήσουν πολύ κατατοπιστική!

On 7/12/2022 at 7:10 ΜΜ, zouko είπε:

Εγώ χρησιμοποιώ το Philips Avent κ είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

15 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είναι κάποια κοπέλα που εκτός απ' το στήθος κάνει και θηλαστρο; Ο μικρός μου όσο κι αν το βάλω στο στήθος πίνει ελάχιστα και κοιμάται. Μετά φυσικά είναι συνέχεια ανήσυχος για αυτό και του δίνω ξένο. Έκανα στην αρχή και θηλαστρο αλλά προσπάθησα να το κόψω. Τελικά δε γίνεται γιατί το στήθος δεν αδειάζει με τίποτα κι άρχισε να σκληραίνει σε κάποια σημεία. Έχω απελπιστει. Έχω να κοιμηθω έστω ένα δίωρο από πριν τη γέννα. Δε ξέρω τι να κάνω με τον θηλασμό. Πραγματικά έχω αγανακτήσει κι είμαι κουρέλι απ' τη κούραση. Πόσες φορές να κάνω θηλαστρο την ημέρα ώστε να μην έχω πετρώματα; Λέω όλη τη νύχτα να δίνω ξένο και την ημέρα να το βγάζω. Δε ξέρω τι να κάνω άλλο.

Καταλαβαινω την απελπισία σου..Θέλεις να επικοινωνήσεις με αυτές τις συμβούλους;Να σε καθοδηγήσουν; https://www.lllgreece.org/

Παίρνεις τηλέφωνο και σε συμβουλεύουν δωρεάν,βρες αυτές που είναι διαθέσιμες στη Θεσσαλονίκη!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είναι κάποια κοπέλα που εκτός απ' το στήθος κάνει και θηλαστρο; Ο μικρός μου όσο κι αν το βάλω στο στήθος πίνει ελάχιστα και κοιμάται. Μετά φυσικά είναι συνέχεια ανήσυχος για αυτό και του δίνω ξένο. Έκανα στην αρχή και θηλαστρο αλλά προσπάθησα να το κόψω. Τελικά δε γίνεται γιατί το στήθος δεν αδειάζει με τίποτα κι άρχισε να σκληραίνει σε κάποια σημεία. Έχω απελπιστει. Έχω να κοιμηθω έστω ένα δίωρο από πριν τη γέννα. Δε ξέρω τι να κάνω με τον θηλασμό. Πραγματικά έχω αγανακτήσει κι είμαι κουρέλι απ' τη κούραση. Πόσες φορές να κάνω θηλαστρο την ημέρα ώστε να μην έχω πετρώματα; Λέω όλη τη νύχτα να δίνω ξένο και την ημέρα να το βγάζω. Δε ξέρω τι να κάνω άλλο.

Μπορείς να καλέσεις και στην γραμμή υποστήριξης θηλασμού Αλκυόνη στο 10525 (καθημερινές 09:00-14:00), προσωπικά με είχαν βοηθήσει με ένα θέμα υπερπαραγωγής που αντιμετώπισα στην αρχή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πως ειστε; Η μικρη εχει βγαλει κατι σαν σπιθουρακια στο μετωπο με το ματι δεν φαινονται αλλα οταν την ακουμπας τα νιωθεις; Πρεπει να ανησυχω; Θα παρω τηλ αυριο την μαια να την ρωτησω..εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο.  Ήθελα επίσης να σας ρωτήσω. Τα μωρά σας, βγάζουν συχνά γάλα; Εμένα τώρα τελευταία πάρα πολύ. Ξέρω πως είναι συνηθισμένο. Αλλά σε όλα τα γεύματα; Και βγάζει και μεγάλες ποσότητες. Φοβάμαι να τον ξαπλώσω ακόμη κι αν έχει ρευτει. Και δε βγάζει μόνο το ξένο αλλά και το δικό μου. Το περίεργο είναι ότι μπορεί να το βγάλει και μια ώρα μετά το φαγητό. Δε το χωνεύει; Τον ταιζω της humana ac για τους κολικούς. Έχει κάποια άλλη ανάλογη εμπειρία;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο.  Ήθελα επίσης να σας ρωτήσω. Τα μωρά σας, βγάζουν συχνά γάλα; Εμένα τώρα τελευταία πάρα πολύ. Ξέρω πως είναι συνηθισμένο. Αλλά σε όλα τα γεύματα; Και βγάζει και μεγάλες ποσότητες. Φοβάμαι να τον ξαπλώσω ακόμη κι αν έχει ρευτει. Και δε βγάζει μόνο το ξένο αλλά και το δικό μου. Το περίεργο είναι ότι μπορεί να το βγάλει και μια ώρα μετά το φαγητό. Δε το χωνεύει; Τον ταιζω της humana ac για τους κολικούς. Έχει κάποια άλλη ανάλογη εμπειρία;

Και εγω μια απο τα ιδια με την μικρη..και το δικο μου το βγαζει..οσο και να την κραταω για να ρευτει οταν την ξαπλωνω μπορει να βγαλει..καμια φορα μικρη ποσοτητα αλλα και καποιες φορες μεγαλη σαν εμετος να το πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...