Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Laky είπε:

Κι εμένα με πονάνε. Και δε σπάνε με τίποτα.

Κορίτσια επίσης μια ερώτηση. Ο μικρός μου κάνει πράσινα κακά. Όχι κάθε φορά. Συνήθως είναι κίτρινα αλλά αρκετές φορές είναι πράσινα. θηλάζει και τρώει και Humana ac για κολικους. Συμβαίνει και σε άλλη; 

Όχι, τα κακά του μικρού μου είναι πορτοκαλί.. νομίζω πως δεν έχει θέμα , ίσως είναι επειδή έχει φάει περισσότερο κ δεν έχει χωνέψει, ίσως κάτι στη δική σου διατροφή.. κάτι τέτοια θυμάμαι ν μου είχε πει η παιδίατρος όταν την είχα ρωτήσει για το χρώμα στα κακά τους. Παρόλα αυτά αν σε ανησυχεί κάτι , μιλά με τον παιδίατρο σας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, πείτε μου σας παρακαλώ, σταγόνες για κολικούς biogaia δίνετε? Κάθε ποτέ κ πόσες σταγόνες? Γιατί αυτό το colimil humana που έδωσε η παιδίατρος δε βοηθάει κ την αναγοθλιαζει κ η παιδίατρος επιμένει σ αυτό κ εγώ έχω αρχίσει να νευριάζω! Επίσης οι σταγόνες είναι κ πτοβιοτικα, θα βοηθήσουν κ στα κακά που άρχισαν να είναι πολύ σκληρά κ να ζορίζεται, έτσι δεν είναι? Από τότε που ξεκινήσαμε το αντιαναγωγικο γαλα το humana άρχισε να σφίγγει κ διάφορα μεγάλη στις αναγωγες δεν είδα. Θα ξεκινήσω το υποαλλεργικο μήπως βοηθήσει... @Laky εσυ νομίζω έδινες σταγόνες ή θυμάμαι λάθος? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeliD είπε:

Κορίτσια, πείτε μου σας παρακαλώ, σταγόνες για κολικούς biogaia δίνετε? Κάθε ποτέ κ πόσες σταγόνες? Γιατί αυτό το colimil humana που έδωσε η παιδίατρος δε βοηθάει κ την αναγοθλιαζει κ η παιδίατρος επιμένει σ αυτό κ εγώ έχω αρχίσει να νευριάζω! Επίσης οι σταγόνες είναι κ πτοβιοτικα, θα βοηθήσουν κ στα κακά που άρχισαν να είναι πολύ σκληρά κ να ζορίζεται, έτσι δεν είναι? Από τότε που ξεκινήσαμε το αντιαναγωγικο γαλα το humana άρχισε να σφίγγει κ διάφορα μεγάλη στις αναγωγες δεν είδα. Θα ξεκινήσω το υποαλλεργικο μήπως βοηθήσει... @Laky εσυ νομίζω έδινες σταγόνες ή θυμάμαι λάθος? 

@MeliDκαλησπέρα...δίνω και γω biogaia συνδυαστικά με το colimil της humana και χαμομήλι μέσα στο γάλα δύο φορές τη μέρα και έχω δει διαφορά .

Το biogaia μου πε ο γιατρός να το δίνω 1 φορά τη μέρα , 5 σταγονες.Δεν έχει συγκεκριμένη ώρα που πρέπει να δίνεται αλλά εγώ επελεξα να το δίνω αργά το μεσημέρι γιατί οι κολικοί ξεκινούν απόγευμα - βράδυ . Όσον αφορά στα κακά εγώ δεν είδα διάφορα προς το καλο ουτε με τα προβιοτικά ούτε με το απλό υποαλλεργικο γάλα της Humana που δίνω,το ΗΑ . Κάνει μια φορά στις 2 ή 3 μέρες και παρόλο που η σύσταση τους είναι καλή ο μικρός παιδευεται πολύ μέχρι να τα κάνει.Τουλαχιστον βέβαια αφήνει αρκετά αέρια και ανακουφίζεται κάπως  . 

Τώρα μου είπε ο γιατρός να πάρω το almiron pepti syneo το οποίο είναι ακόμα πιο ελαφρύ και ειδικό για αλλεργία σε πρωτεϊνες του αγελαδινου γάλατος γιατί ρε κορίτσια την ώρα που το πίνει φαίνεται να πονάει πολύ και να σφίγγεται. Κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κάνει εμετό μετα..γιατί το πίνει "περίεργα".Το συγκεκριμένο είναι πανάκριβο εν τω μεταξύ αλλά αμα είναι να μην ταλαιπωρείται τι να κάνω.. θα το πάρω! Το έχει πάρει καμία από εσάς?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeliD είπε:

Κορίτσια, πείτε μου σας παρακαλώ, σταγόνες για κολικούς biogaia δίνετε? Κάθε ποτέ κ πόσες σταγόνες? Γιατί αυτό το colimil humana που έδωσε η παιδίατρος δε βοηθάει κ την αναγοθλιαζει κ η παιδίατρος επιμένει σ αυτό κ εγώ έχω αρχίσει να νευριάζω! Επίσης οι σταγόνες είναι κ πτοβιοτικα, θα βοηθήσουν κ στα κακά που άρχισαν να είναι πολύ σκληρά κ να ζορίζεται, έτσι δεν είναι? Από τότε που ξεκινήσαμε το αντιαναγωγικο γαλα το humana άρχισε να σφίγγει κ διάφορα μεγάλη στις αναγωγες δεν είδα. Θα ξεκινήσω το υποαλλεργικο μήπως βοηθήσει... @Laky εσυ νομίζω έδινες σταγόνες ή θυμάμαι λάθος? 

Καλημέρα,μια φορά τη μέρα  από πέντε σταγόνες biogaia και όταν ζοριζεται πολύ,τρεις φορές τη μέρα infacolic από μια δόση (αυτό έχει δοσομετρητη). Εγώ άρχισα να δίνω και χαμομήλι milupa που μου είπε ο παιδίατρος και την βοηθάει πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Angel92 είπε:

@MeliDκαλησπέρα...δίνω και γω biogaia συνδυαστικά με το colimil της humana και χαμομήλι μέσα στο γάλα δύο φορές τη μέρα και έχω δει διαφορά .

Το biogaia μου πε ο γιατρός να το δίνω 1 φορά τη μέρα , 5 σταγονες.Δεν έχει συγκεκριμένη ώρα που πρέπει να δίνεται αλλά εγώ επελεξα να το δίνω αργά το μεσημέρι γιατί οι κολικοί ξεκινούν απόγευμα - βράδυ . Όσον αφορά στα κακά εγώ δεν είδα διάφορα προς το καλο ουτε με τα προβιοτικά ούτε με το απλό υποαλλεργικο γάλα της Humana που δίνω,το ΗΑ . Κάνει μια φορά στις 2 ή 3 μέρες και παρόλο που η σύσταση τους είναι καλή ο μικρός παιδευεται πολύ μέχρι να τα κάνει.Τουλαχιστον βέβαια αφήνει αρκετά αέρια και ανακουφίζεται κάπως  . 

Τώρα μου είπε ο γιατρός να πάρω το almiron pepti syneo το οποίο είναι ακόμα πιο ελαφρύ και ειδικό για αλλεργία σε πρωτεϊνες του αγελαδινου γάλατος γιατί ρε κορίτσια την ώρα που το πίνει φαίνεται να πονάει πολύ και να σφίγγεται. Κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κάνει εμετό μετα..γιατί το πίνει "περίεργα".Το συγκεκριμένο είναι πανάκριβο εν τω μεταξύ αλλά αμα είναι να μην ταλαιπωρείται τι να κάνω.. θα το πάρω! Το έχει πάρει καμία από εσάς?

Αααα, και με το humana ha ζορίζεται κ να εμετό? Κι εγώ είπα μήπως στρώσουμε με αυτό... Να πάρει! Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , MeliD είπε:

Αααα, και με το humana ha ζορίζεται κ να εμετό? Κι εγώ είπα μήπως στρώσουμε με αυτό... Να πάρει! Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Η αλήθεια είναι ότι στον μικρό μου στην αρχή έκανε μεγάλη διαφορά προς το καλο συγκριτικά με το απλό το humana που έπαιρνε και δεν κοιμόταν από τους πόνους.Απλα τώρα έχει αρχίσει να δυσφορεί κατά τη διάρκεια του φαγητού και για λίγη ώρα μετά . Επίσης αφήνει πολλά αέρια πράγμα το οποίο είναι καλό βέβαια . Ο εμετός είπε ο γιατρός μπορεί να προκαλειται λόγω δυσανεξίας σε κάποιο συστατικό .Τώρα βέβαια το κάθε μωρό είναι διαφορετικό και δεν έχει την ίδια αντίδραση .Αν σου ειπε ο γιατρός δοκίμασε το απλα μη παίρνεις επιπλέον κουτιά να έχεις στοκ μέχρι να καταλήξετε σε ένα γιατί μπορεί να πάνε χαμένα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια, πείτε μου σας παρακαλώ, σταγόνες για κολικούς biogaia δίνετε? Κάθε ποτέ κ πόσες σταγόνες? Γιατί αυτό το colimil humana που έδωσε η παιδίατρος δε βοηθάει κ την αναγοθλιαζει κ η παιδίατρος επιμένει σ αυτό κ εγώ έχω αρχίσει να νευριάζω! Επίσης οι σταγόνες είναι κ πτοβιοτικα, θα βοηθήσουν κ στα κακά που άρχισαν να είναι πολύ σκληρά κ να ζορίζεται, έτσι δεν είναι? Από τότε που ξεκινήσαμε το αντιαναγωγικο γαλα το humana άρχισε να σφίγγει κ διάφορα μεγάλη στις αναγωγες δεν είδα. Θα ξεκινήσω το υποαλλεργικο μήπως βοηθήσει... @Laky εσυ νομίζω έδινες σταγόνες ή θυμάμαι λάθος? 

5 σταγόνες δίνω κι εγώ, μια φορά την ημέρα. Αλλά γενικά δεν έχει ηρεμία το μωρό... Δε ξέρω τι συμβαίνει. Κι αυτά τα πράσινα κακά με ανησυχούν. Καμία δεν έχει δει πράσινα κακά;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμένα με πονάνε. Και δε σπάνε με τίποτα.

Κορίτσια επίσης μια ερώτηση. Ο μικρός μου κάνει πράσινα κακά. Όχι κάθε φορά. Συνήθως είναι κίτρινα αλλά αρκετές φορές είναι πράσινα. θηλάζει και τρώει και Humana ac για κολικους. Συμβαίνει και σε άλλη; 

Kαλησπερα @Lakyμου..κι εμένα του δικού μου που πίνουμε μέχρι σήμερα το humana ha είναι πράσινα και μου πε ο γιατρός είναι φυσιολογικό .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Kαλησπερα @Lakyμου..κι εμένα του δικού μου που πίνουμε μέχρι σήμερα το humana ha είναι πράσινα και μου πε ο γιατρός είναι φυσιολογικό .

Α οκ. Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γιατί αγχωθηκα.

πρίν από 16 λεπτά , Laky είπε:

Α οκ. Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γιατί αγχωθηκα.

Πως πάτε εσείς από κολικούς; Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το γάλα.

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Α οκ. Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γιατί αγχωθηκα.

Πως πάτε εσείς από κολικούς; Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το γάλα.

Τελικά μήπως αυτό το χαμομήλι κάνει τη διαφορά; Εγώ δε του έχω δώσει καθόλου τσάι. Περιμένω να με πάρει η παιδίατρος τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Laky είπε:

Α οκ. Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γιατί αγχωθηκα.

Πως πάτε εσείς από κολικούς; Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το γάλα.

Τελικά μήπως αυτό το χαμομήλι κάνει τη διαφορά; Εγώ δε του έχω δώσει καθόλου τσάι. Περιμένω να με πάρει η παιδίατρος τηλέφωνο.

Εγώ κορίτσια τη ρώτησα σήμερα τη παιδίατρο  για χαμομήλι κ μου είπε μόνο σε πολύ μεγάλα ζόρια σ αυτή την ηλικία λιγο κι όχι κάθε μέρα... τελικά το humana ha το ήπιε καλά, της άρεσε, δεν είχε καθόλου δυσφορία μετά,  χόρτασε αλλά όντως ήταν πολύ αραιό κ έβγαλε γουλιές μεγάλες με το ρέψιμο, ευτυχώς οχιβπιο μετά όμως αφού ξάπλωσε οπωςωεκανε με ρα αλλά που δε τα χωνευεωευκολα προφανώς...

Ρε συ @Laky, δε σε ρώτησα, ξεχαστηκαμε... από ζάχαρο Πώς πας? Μετράς? Εγώ είμαι στα ανώτατα όρια νηστείας 100 Αλλά οκ , θα στρώσει πιστεύω κι Άσε που το 100 είναι φυσιολογικό πλέον.  Απλά αναρωτιέμαι, δε θα επιστρέψω πχ στο 80 - 90 που ήμουν πριν? 

Link to comment
Share on other sites

 

 

πρίν από 56 λεπτά , MeliD είπε:

Εγώ κορίτσια τη ρώτησα σήμερα τη παιδίατρο  για χαμομήλι κ μου είπε μόνο σε πολύ μεγάλα ζόρια σ αυτή την ηλικία λιγο κι όχι κάθε μέρα... τελικά το humana ha το ήπιε καλά, της άρεσε, δεν είχε καθόλου δυσφορία μετά,  χόρτασε αλλά όντως ήταν πολύ αραιό κ έβγαλε γουλιές μεγάλες με το ρέψιμο, ευτυχώς οχιβπιο μετά όμως αφού ξάπλωσε οπωςωεκανε με ρα αλλά που δε τα χωνευεωευκολα προφανώς...

Ρε συ @Laky, δε σε ρώτησα, ξεχαστηκαμε... από ζάχαρο Πώς πας? Μετράς? Εγώ είμαι στα ανώτατα όρια νηστείας 100 Αλλά οκ , θα στρώσει πιστεύω κι Άσε που το 100 είναι φυσιολογικό πλέον.  Απλά αναρωτιέμαι, δε θα επιστρέψω πχ στο 80 - 90 που ήμουν πριν? 

Δε μετράω. Αλλά όσες φορές μέτρησα ήταν χαμηλα. Θα μετρήσω αύριο το πρωί να σου πω.

 

Κορίτσια όσες δίνετε το Τσάι πείτε μου δοσολογία. Πάνε να μου το φέρουν. Επίσης να το βάλω μέσα στο γάλα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

 

 

Δε μετράω. Αλλά όσες φορές μέτρησα ήταν χαμηλα. Θα μετρήσω αύριο το πρωί να σου πω.

 

Κορίτσια όσες δίνετε το Τσάι πείτε μου δοσολογία. Πάνε να μου το φέρουν. Επίσης να το βάλω μέσα στο γάλα;

Θα βάλεις μισό κουταλάκι του γλυκού μέσα στο γάλα,μίλησα σήμερα με τον παιδίατρο και μου είπε να το φτιάχνω ετσι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια μέχρι τώρα προσπαθώ να τον βάζω στο στήθος. Θηλαστρο κάνω μια φορά την ημέρα. Το πολύ δύο. Δυστυχώς χάλασε όμως σήμερα. Να πάρω καινούργιο; Αξίζει τον κόπο; Η παραγωγή αυξάνεται μόνο με το θηλαστρο;

Επίσης στο δεξί μου στήθος έχω κάνει κάτι σκληρυνσεις από μέσα. Σαν καρούμπαλα. Προσπαθώ να τα σπάσω τρίβοντας τα άλλα τίποτα. Ξέρει κάποια τι άλλο να κάνω;

Έφυγαν τα γουρμπουλακια;;; Γιατί είχα κ εγώ. Αν θες να σ πω τι εκανα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Α οκ. Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γιατί αγχωθηκα.

Πως πάτε εσείς από κολικούς; Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το γάλα.

Τελικά μήπως αυτό το χαμομήλι κάνει τη διαφορά; Εγώ δε του έχω δώσει καθόλου τσάι. Περιμένω να με πάρει η παιδίατρος τηλέφωνο.

Πάμε πολύ καλύτερα πλέον..υπάρχουν βραδιά όπως χθες που δεν τον έπιασαν σχεδόν καθόλου..λίγα λεπτά μόνο.σημερα έχει και δεν τον βλέπω να κοιμάται ..έχει και δυσφορία γιατί θέλει κακά ...είχε κάνει προχθές, έχει αέρια αλλά δεν κάνει .

Το χαμομήλι πιστεύω βοηθάει ..εγώ βάζω άνθος προς το παρόν , όχι σκόνη .και του βάζω στο βραδινό γάλα είτε σε ένα είτε σε δύο γεύματα ...90 ml χαμομήλι δλδ και μέσα το γάλα ..απλά επειδή είναι μεγάλη ποσότητα δεν του το κάνω πολύ βαρύ...βραζω λίγο χαμομήλι .

5 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Εγώ κορίτσια τη ρώτησα σήμερα τη παιδίατρο  για χαμομήλι κ μου είπε μόνο σε πολύ μεγάλα ζόρια σ αυτή την ηλικία λιγο κι όχι κάθε μέρα... τελικά το humana ha το ήπιε καλά, της άρεσε, δεν είχε καθόλου δυσφορία μετά,  χόρτασε αλλά όντως ήταν πολύ αραιό κ έβγαλε γουλιές μεγάλες με το ρέψιμο, ευτυχώς οχιβπιο μετά όμως αφού ξάπλωσε οπωςωεκανε με ρα αλλά που δε τα χωνευεωευκολα προφανώς...

Ρε συ @Laky, δε σε ρώτησα, ξεχαστηκαμε... από ζάχαρο Πώς πας? Μετράς? Εγώ είμαι στα ανώτατα όρια νηστείας 100 Αλλά οκ , θα στρώσει πιστεύω κι Άσε που το 100 είναι φυσιολογικό πλέον.  Απλά αναρωτιέμαι, δε θα επιστρέψω πχ στο 80 - 90 που ήμουν πριν? 

Μακάρι να πάτε καλά με το humana ha κορίτσι .εμείς είμαστε για αλλαγή αναγκαστικα αλλά έπινε αρκετές μέρες αυτό και σγρα ήταν πλ καλύτερα από το απλό το humana 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...