Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Σας διαβαζω μαζεμενα! Ζω τρελή κατάσταση στο σπιτι με τον μεγάλο μου! Κοντευω να τρελαθώ γιατι ολη τη μερα τσιριζει ενοχλει τη μικρή στον υπνο! Τελος παντων!

Απο οτι βλέπω καλα παμε απο κολικους και εμετους ολες! Κι εγω εχω παθει συγχιση με το γαλα που δινω! Πλεον δοκιμαζουμε το  hipp bio ha υποαλλεργικο δηλαδή! Ειναι αραιο οπως διαβάζω και σε εσας το αντιστοιχο της humana! Δεν εχω δει διαφορα να σας πω στους εμετους ισα ισα βγαζει πιο πολυ και ειναι σαν νερο οχι οπως τα απλα γαλατα που γινεται πηχτος ο εμετος! Τετάρτη έχουμε γιατρο! Οσο για τους κολικους αλλες μερες ειμαστε καλα αλλες τραγικα! Επισης πλεον θελει να τρωει ανα δυωρο ισως επειδη ειναι ελαφρυ το γαλα! Και υπαρχουν μερες που δεν θέλει να πολυθηλασει και παλευει με το στήθος! Ενω αλλες μερες θέλει μονο να θηλαζει! Βγάλε ακρη! Επισης κατι που κανει και θα ρωτησω το γιατρο ειναι οτι σφιγγεται και κανει το κορμακι της σαν τοξο και δεν μπορεις να τη διαχειριστείς να την παρεις αγκαλια η να τη βαλεις να θηλασει! Ειναι απο τους κολικους; εσας το κάνουν;


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , nairobi είπε:

Κορίτσια γεια σας! Σας διαβαζω μαζεμενα! Ζω τρελή κατάσταση στο σπιτι με τον μεγάλο μου! Κοντευω να τρελαθώ γιατι ολη τη μερα τσιριζει ενοχλει τη μικρή στον υπνο! Τελος παντων!

Απο οτι βλέπω καλα παμε απο κολικους και εμετους ολες! Κι εγω εχω παθει συγχιση με το γαλα που δινω! Πλεον δοκιμαζουμε το  hipp bio ha υποαλλεργικο δηλαδή! Ειναι αραιο οπως διαβάζω και σε εσας το αντιστοιχο της humana! Δεν εχω δει διαφορα να σας πω στους εμετους ισα ισα βγαζει πιο πολυ και ειναι σαν νερο οχι οπως τα απλα γαλατα που γινεται πηχτος ο εμετος! Τετάρτη έχουμε γιατρο! Οσο για τους κολικους αλλες μερες ειμαστε καλα αλλες τραγικα! Επισης πλεον θελει να τρωει ανα δυωρο ισως επειδη ειναι ελαφρυ το γαλα! Και υπαρχουν μερες που δεν θέλει να πολυθηλασει και παλευει με το στήθος! Ενω αλλες μερες θέλει μονο να θηλαζει! Βγάλε ακρη! Επισης κατι που κανει και θα ρωτησω το γιατρο ειναι οτι σφιγγεται και κανει το κορμακι της σαν τοξο και δεν μπορεις να τη διαχειριστείς να την παρεις αγκαλια η να τη βαλεις να θηλασει! Ειναι απο τους κολικους; εσας το κάνουν;

Και εμενα κανει αυτο με το σωμα..και κλαιει τσιριζει ταυτοχρονα..απο τους κολικους ειναι

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , elena93 είπε:

Και εμενα κανει αυτο με το σωμα..και κλαιει τσιριζει ταυτοχρονα..απο τους κολικους ειναι

Τώρα την τυλιξα με μια πάνα αγκαλιάς μήπως και νιωσει καλυτερα!! Κλαίει απαρηγόρητη πιπιλα δε θέλει με το στηθος μαλωνει ειναι φαγωμενη και βγαζει γουλιές! Επιπλέον έκανε τα κακά της και οταν την ανοιξα να την καθαρισω κατουρησε τα παντα!! Και σε ολη τη διάρκεια κλαμαααα!!! Τι ζουμε!!! 

  • Λυπημένη/-ος 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Τώρα την τυλιξα με μια πάνα αγκαλιάς μήπως και νιωσει καλυτερα!! Κλαίει απαρηγόρητη πιπιλα δε θέλει με το στηθος μαλωνει ειναι φαγωμενη και βγαζει γουλιές! Επιπλέον έκανε τα κακά της και οταν την ανοιξα να την καθαρισω κατουρησε τα παντα!! Και σε ολη τη διάρκεια κλαμαααα!!! Τι ζουμε!!! 

Εμενα παλι καλα την πιανει την πιπιλα και ησυχαζει καπως..ασε με το κατουρημα..τοσες φορες την εχω αλλαξει αλλες τοσες με εχει κατουρησει μολις της βγαζω την πανα..σαν να το κανει επιτηδες 😂

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Πάμε πολύ καλύτερα πλέον..υπάρχουν βραδιά όπως χθες που δεν τον έπιασαν σχεδόν καθόλου..λίγα λεπτά μόνο.σημερα έχει και δεν τον βλέπω να κοιμάται ..έχει και δυσφορία γιατί θέλει κακά ...είχε κάνει προχθές, έχει αέρια αλλά δεν κάνει .

Το χαμομήλι πιστεύω βοηθάει ..εγώ βάζω άνθος προς το παρόν , όχι σκόνη .και του βάζω στο βραδινό γάλα είτε σε ένα είτε σε δύο γεύματα ...90 ml χαμομήλι δλδ και μέσα το γάλα ..απλά επειδή είναι μεγάλη ποσότητα δεν του το κάνω πολύ βαρύ...βραζω λίγο χαμομήλι .

Μακάρι να πάτε καλά με το humana ha κορίτσι .εμείς είμαστε για αλλαγή αναγκαστικα αλλά έπινε αρκετές μέρες αυτό και σγρα ήταν πλ καλύτερα από το απλό το humana 

90ml χαμομήλι; Και γάλα πόσο; 

5 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Έφυγαν τα γουρμπουλακια;;; Γιατί είχα κ εγώ. Αν θες να σ πω τι εκανα

Όχι κορίτσι μου δεν έφυγαν. Δεν ασχολήθηκα κιόλας να πω την αλήθεια γιατί δεν προλαβαίνω. Οι κολικοί μας έχουν πεθάνει. Τι έκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Κορίτσια γεια σας! Σας διαβαζω μαζεμενα! Ζω τρελή κατάσταση στο σπιτι με τον μεγάλο μου! Κοντευω να τρελαθώ γιατι ολη τη μερα τσιριζει ενοχλει τη μικρή στον υπνο! Τελος παντων!

Απο οτι βλέπω καλα παμε απο κολικους και εμετους ολες! Κι εγω εχω παθει συγχιση με το γαλα που δινω! Πλεον δοκιμαζουμε το  hipp bio ha υποαλλεργικο δηλαδή! Ειναι αραιο οπως διαβάζω και σε εσας το αντιστοιχο της humana! Δεν εχω δει διαφορα να σας πω στους εμετους ισα ισα βγαζει πιο πολυ και ειναι σαν νερο οχι οπως τα απλα γαλατα που γινεται πηχτος ο εμετος! Τετάρτη έχουμε γιατρο! Οσο για τους κολικους αλλες μερες ειμαστε καλα αλλες τραγικα! Επισης πλεον θελει να τρωει ανα δυωρο ισως επειδη ειναι ελαφρυ το γαλα! Και υπαρχουν μερες που δεν θέλει να πολυθηλασει και παλευει με το στήθος! Ενω αλλες μερες θέλει μονο να θηλαζει! Βγάλε ακρη! Επισης κατι που κανει και θα ρωτησω το γιατρο ειναι οτι σφιγγεται και κανει το κορμακι της σαν τοξο και δεν μπορεις να τη διαχειριστείς να την παρεις αγκαλια η να τη βαλεις να θηλασει! Ειναι απο τους κολικους; εσας το κάνουν;

Τόξο κάνουν όταν έχουμε υπερπαραγωγή αλλά ναι ρωτά και τον γιατρό. 
@Laky στην αρχή βάζω μια θερμοφορα με ζεστό νερό. Ή μπορείς να βρέξεις μια πάνα του μωρού με ζεστό νερό για να κανείς κομπρέσα. Μετά μασάζ με λάδι με κατεύθυνση τη θηλή. Μετά βάζεις το παιδί να θηλάσει για να το ρουφήξει. Κ τέλος κομπρέσα με κρύο. Εγώ ήπια κ algofren για 2 μέρες κ ηρέμησα. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

90ml χαμομήλι; Και γάλα πόσο; 

Όχι κορίτσι μου δεν έφυγαν. Δεν ασχολήθηκα κιόλας να πω την αλήθεια γιατί δεν προλαβαίνω. Οι κολικοί μας έχουν πεθάνει. Τι έκανες;

Ναι 90 αλλά το κάνω ελαφρύ , δεν βράζω πάρα πολύ ποσότητα χαμομηλιου.Ή αν δεν μου έχει βγει πολύ ελαφρύ βάζω 50ml χαμομήλι και το αραιωνω βάζοντας το υπόλοιπο σκέτο νερό με 3 μεζούρες γάλα.

Τώρα αν εσύ κάνεις θηλαστρο και θες να το βάζεις στο δικό σου δεν ξέρω τι ισχύει...ας μας πει κάποια που ξέρει .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Angel92 είπε:

Ναι 90 αλλά το κάνω ελαφρύ , δεν βράζω πάρα πολύ ποσότητα χαμομηλιου.Ή αν δεν μου έχει βγει πολύ ελαφρύ βάζω 50ml χαμομήλι και το αραιωνω βάζοντας το υπόλοιπο σκέτο νερό με 3 μεζούρες γάλα.

Τώρα αν εσύ κάνεις θηλαστρο και θες να το βάζεις στο δικό σου δεν ξέρω τι ισχύει...ας μας πει κάποια που ξέρει .

Δε κατάλαβα ότι δεν έλεγες για το χαμομήλι της milupa.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Εγώ κορίτσια τη ρώτησα σήμερα τη παιδίατρο  για χαμομήλι κ μου είπε μόνο σε πολύ μεγάλα ζόρια σ αυτή την ηλικία λιγο κι όχι κάθε μέρα... τελικά το humana ha το ήπιε καλά, της άρεσε, δεν είχε καθόλου δυσφορία μετά,  χόρτασε αλλά όντως ήταν πολύ αραιό κ έβγαλε γουλιές μεγάλες με το ρέψιμο, ευτυχώς οχιβπιο μετά όμως αφού ξάπλωσε οπωςωεκανε με ρα αλλά που δε τα χωνευεωευκολα προφανώς...

Ρε συ @Laky, δε σε ρώτησα, ξεχαστηκαμε... από ζάχαρο Πώς πας? Μετράς? Εγώ είμαι στα ανώτατα όρια νηστείας 100 Αλλά οκ , θα στρώσει πιστεύω κι Άσε που το 100 είναι φυσιολογικό πλέον.  Απλά αναρωτιέμαι, δε θα επιστρέψω πχ στο 80 - 90 που ήμουν πριν? 

Το μέτρησα τώρα το πρωί κι έχω 79 της νηστείας. Θα το μετρήσω κι αργότερα και θα σου πω.

πρίν από 2 λεπτά , Laky είπε:

Το μέτρησα τώρα το πρωί κι έχω 79 της νηστείας. Θα το μετρήσω κι αργότερα και θα σου πω.

Πιστεύω θα πέσει. Μην ανησυχείς. Αλλά παρακολούθησε το ένα διάστημα. Εμένα με πονούσε ο καρπός μου και ο αστράγαλος πριν γεννήσω. Και ακόμα είμαι χάλια. 

Επίσης ρε κορίτσια πως πάτε με τα κιλά; Εγώ όσα έχασα μόλις γέννησα την πρώτη εβδομάδα. Μετά έχει κολλήσει η ζυγαριά. Έχω ένα μήνα τώρα δεν έχω χάσει ούτε ένα κιλό. Υποτίθεται είχα διαβάσει πως όταν θηλάζεις χάνονται πιο εύκολα τα κιλά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ναι 90 αλλά το κάνω ελαφρύ , δεν βράζω πάρα πολύ ποσότητα χαμομηλιου.Ή αν δεν μου έχει βγει πολύ ελαφρύ βάζω 50ml χαμομήλι και το αραιωνω βάζοντας το υπόλοιπο σκέτο νερό με 3 μεζούρες γάλα.

Τώρα αν εσύ κάνεις θηλαστρο και θες να το βάζεις στο δικό σου δεν ξέρω τι ισχύει...ας μας πει κάποια που ξέρει .

Χθες που πήγαμε στον παιδίατρο,μου είπε να βάζω μέσα στο γάλα που βγάζω με θηλαστρο μια κοφτή κουταλιά του γλυκού χαμομήλι milupa. Το έκανα αυτό στις 6 το πρωί και η μπέμπα ξύπνησε πρίν λίγο❤️ μητρικό γάλα+ χαμομήλι=τέλειος ύπνος

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Χθες που πήγαμε στον παιδίατρο,μου είπε να βάζω μέσα στο γάλα που βγάζω με θηλαστρο μια κοφτή κουταλιά του γλυκού χαμομήλι milupa. Το έκανα αυτό στις 6 το πρωί και η μπέμπα ξύπνησε πρίν λίγο❤️ μητρικό γάλα+ χαμομήλι=τέλειος ύπνος

2 φορές την ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε;πώς είναι τα μωράκια σας;ήθελα να σας ρωτήσω επειδη θα αλλάξω μπιμπερο ποια έχετε να μου προτείνετε;τώρα χρησιμοποιώ τα nuk τα παλοαε τον στενό λαιμό καλά την τρύπα στο πλάι που έχει η θηλή αλλά έχουν καταργηθεί κ σκέφτομαι να αλλάξω μπουκάλια από τώρα για να τα συνηθίσει και αυτά ο μικρός..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πως ειστε; Τα δικα σας μωρα ειναι κολλημενα πανω σας; Εμενα η δικια μου θελει μονο να ειναι απανω μου να με νιωθει..την περνει ο υπνος την βαζω στο κρεβατι ουρλιαζει μολις την βαζω απανω μου κοιματε σαν πουλακι..δεν ξερω αν ειναι νορμαλ αυτο ή εχει κακομαθει και θα ειναι δυσκολο για αργοτερα..πειτε μου την γνωμη σας κοριτσια γιατι δεν ξερω τι να κανω..δεν καθεται με τιποτα και στο σπιτι δεν μπορω να κανω καμια δουλεια γιατι με θελει διπλα της ή την περνω με το μαρσιπο και κοιματε και ετσι κανω και εγω τις δουλιες μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζα στην άκρη ένα ευρώ για κάθε φορά που άκουγα αυτό το "κακομάθει", σήμερα θα ήμουν πλούσια...

Λοιπόν, κορίτσια, σε αντίθεση με ο,τι πίστευαν οι προηγούμενες γενιές, σε αντίθεση με όσα λένε οι μανάδες μας, οι πεθερές μας, οι θειάδες και πάσης φύσεως καλοθελητές, τα μωρά ΔΕΝ κακομαθαινουν με την αγκαλιά.

Τα μωρά ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ την αγκαλιά. Τα μωρά ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ το προστατευμένο περιβάλλον της μήτρας, στο οποίο βρίσκονταν, τουλάχιστον για άλλο ένα τρίμηνο ακόμη. Τα μωρά όχι απλά δεν πρέπει να τα αφήνουμε να πλαντάζουν, για να μην "κακομαθαινουν", αλλά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να τα αγκαλιάζουμε. Είναι βασικό για τη συναισθηματική τους ωρίμανση και το χτίσιμο της αυτοπεποίθησης. Όσο το ζητάνε. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό.

Και πώς τα βγάζουμε πέρα στην καθημερινότητά μας; Πώς κάνουμε έστω και τις πιο απλές δουλειές στο σπίτι ή τις πιο βασικές μας βιολογικές ανάγκες; 

Μια λύση είναι ο μάρσιπος. Μας λύνει κυριολεκτικά τα χέρια. Αλλά για τα μωράκια που δεν κάθονται στο μάρσιπο; Ε, εκεί προσπαθούμε να βρούμε μια ισορροπία. Κάποια πράγματα πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν, έστω και με λίγη (ή πολλή) γκρίνια από το μωρό. Αλλά όλα τα υπόλοιπα μπορούν να περιμένουν. Και ας κάνουν όλοι οι εμπλεκόμενοι υπομονή.

Ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Τον μεγάλο μου τον είχα τον πρώτο χρόνο κολλημένο πάνω μου, στο στήθος ή στο μάρσιπο. Τα είχα δει όλα. Μετά περπάτησε και ησύχασε αυτός, τον κυνηγούσα εγώ. Και τώρα είναι εννιά χρονών και δε θέλει πολλά πολλά...

Ας παίρνουμε λοιπόν αγκαλιά τα μωράκια μας άφοβα. Αύριο θα μας αποφεύγουν, μεθαύριο θα μας βρίζουν και με λίγη αισιοδοξία, αντιμεθαύριο θα ξαναγυρίσουν κοντά μας, συνειδητά πια. Αλλά για σήμερα, ας απολαύσουμε τη μωρουδίλα λίγο παραπάνω...

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...