Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 18/2/2023 at 7:24 ΜΜ, MeliD είπε:

Ρε κορίτσια πείτε μου πόσο κοιμούνται τα μωρά σας 3,5 μηνών το βράδυ σας παρακαλώ... Η δικιά μου τρώει 9μιση 10 με 10μιση κοιμάται κ ξυπνάει 7 κ τρώει πάλι κ ξανακοιμαται. Κάνει δλδ 9,5 ώρες να φάει. Η πεθερά κ κάτι συγγενείς επιμένουν ότι δε κάνει τα μωρά να κοιμούνται τόσο το βράδυ κ να μη τρώνε κι ότι πρέπει μέχρι 6 ώρες . Η παιδίατρος είπε ότι πήρε βάρος κ να μη τη ξυπνάω. Αυτές όμως μου το έβαλαν στο μυαλό κι ανησυχώ τώρα. Μα κρίμα δεν είναι να το ξυπνήσω, είδα κι έπαθα να κοιμάται σερί το βράδυ ? Κ μια φίλη μου είπε ότι είναι ζήτημα υπογλυκαιμίας κι αφυδάτωσης κ γι αυτό πρέπει να μη κάνουν τόσες ώρες να φάνε...

Καλε εισαι τυχερη!!Μη το σκεφτεσαι αφου σου ειπε ο παιδιοτρος οτι ειναι οκ

Μακαρι και η δικια μου να κοιμοτανε συνεχομενα.

Παντως η μαμα μου μου ειπε οτι και εγω και η αδελφη μου απο 40ημερων κοιμομασταν ολο το βραδυ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση..πιστευεται στο ματι; Εγω ναι..εχω μια φιλη που καθε φορα που βλεπει την μικρη,η μικρη μετα αφηνιαζει ολο γκρινιαζει κλαιει..η μαμα μου την ξεματιαζει και μετα ειναι ολα καλα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση..πιστευεται στο ματι; Εγω ναι..εχω μια φιλη που καθε φορα που βλεπει την μικρη,η μικρη μετα αφηνιαζει ολο γκρινιαζει κλαιει..η μαμα μου την ξεματιαζει και μετα ειναι ολα καλα..

Kαι γω πιστεύω..και έχω παρόμοιο παράδειγμα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κορίτσια,  ειναινκαμια που έχει περάσει το αλμα 15 με 19??

εμείς είμαστε 14η εβδομάδα αλλά άλλο παιδί...έχουμε τρελαθεί, ξυπνάει κάθε 2 ώρες,  μέσα στην ημέρα με τα ζόρια να κοιμηθεί 30 με 40 λεπτα και θέλει μόνο αγκαλιά και περπάτημα πάνω κάτω στο σπίτι. αν τον αφήσω είτε στο ριλαξ είτε στο γυμναστήριο κλαίει.. τον είδε και ο παιδιατρος δεν έχει κάτι παθολογικο για να τον ταλαιπωρεί,  οπότε λέω μήπως είναι αλμα , αλλά νωρίτερα??

έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Sofi91 είπε:

καλησπερα σας κορίτσια,  ειναινκαμια που έχει περάσει το αλμα 15 με 19??

εμείς είμαστε 14η εβδομάδα αλλά άλλο παιδί...έχουμε τρελαθεί, ξυπνάει κάθε 2 ώρες,  μέσα στην ημέρα με τα ζόρια να κοιμηθεί 30 με 40 λεπτα και θέλει μόνο αγκαλιά και περπάτημα πάνω κάτω στο σπίτι. αν τον αφήσω είτε στο ριλαξ είτε στο γυμναστήριο κλαίει.. τον είδε και ο παιδιατρος δεν έχει κάτι παθολογικο για να τον ταλαιπωρεί,  οπότε λέω μήπως είναι αλμα , αλλά νωρίτερα??

έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

 

Εμείς αύριο μπαίνουμε 14η. Δεν κλαίει ο δικός μου καθόλου. Αφού σήμερα αναρωτιόμουν μήπως κάτι δεν πάει καλά. Αλλά όταν δεν του αρέσει κάτι γκρινιάζει. Αυτό π έχω δει εγώ είναι ότι δεν στέκεται πουθενά όπως κ εσένα. Τον βάζω ρηλαξ δεν θέλει. Τον βάζω γυμναστήριο δεν θέλει. Θέλει μόνο να τον κρατάω σαν να πάει να περπατήσει. Βέβαια δεν τον αφήνω να ακουμπήσει κάτω λίγο να κρέμονται τα πόδια του. Κ το άλλο π μου κάνει με τον θηλασμό. Θήλαζε μια ώρα κάθε φορά. Τώρα έχει μειώσει το χρόνο. Κ αφήνει το στήθος με κοιτάει κ μου γελάει. 
´Εχω ένα άγχος να πάρει κιλά κ αυτός γελάει και κάνει κ νάζια. Να τον φας σα σοκολατακι. Χαχαχαχα

ας ελπίσω να κρατησει λίγο αυτό με τον ύπνο γιατί δεν παλεύετε κ η αϋπνία. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Rina_87 είπε:

Εμείς αύριο μπαίνουμε 14η. Δεν κλαίει ο δικός μου καθόλου. Αφού σήμερα αναρωτιόμουν μήπως κάτι δεν πάει καλά. Αλλά όταν δεν του αρέσει κάτι γκρινιάζει. Αυτό π έχω δει εγώ είναι ότι δεν στέκεται πουθενά όπως κ εσένα. Τον βάζω ρηλαξ δεν θέλει. Τον βάζω γυμναστήριο δεν θέλει. Θέλει μόνο να τον κρατάω σαν να πάει να περπατήσει. Βέβαια δεν τον αφήνω να ακουμπήσει κάτω λίγο να κρέμονται τα πόδια του. Κ το άλλο π μου κάνει με τον θηλασμό. Θήλαζε μια ώρα κάθε φορά. Τώρα έχει μειώσει το χρόνο. Κ αφήνει το στήθος με κοιτάει κ μου γελάει. 
´Εχω ένα άγχος να πάρει κιλά κ αυτός γελάει και κάνει κ νάζια. Να τον φας σα σοκολατακι. Χαχαχαχα

ας ελπίσω να κρατησει λίγο αυτό με τον ύπνο γιατί δεν παλεύετε 

 

αχ πραγματικά αυτός ο ύπνος...το πιο δύσκολο αυτό είναι νμζω..γτ αν είσαι και αυπνος πως να βγάλεις τη μέρα. 

αυτές τις αλλαγές τις παρατήρησες τωρα? εννοώ πριν έπινε πιο καλά και καθόταν κάτω? 

Και εμενα στην αρχή της εβδομάδας δεν έπινε όλο το γεύμα του, εγω δεν θηλάζω, δίνω μπουκάλι και δεν το έπινε όλο, με το ζόρι το μισό αλλά δεν κρατησε αυτό πολυ, μια δυο μέρες και ετσι δεν έδωσα σημασία. 

Αχ τι να πω βρε κορίτσια,  περνάνε και αυτά τα καημενα τόσες φάσεις που δεν ξέρεις τι είναι κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Sofi91 είπε:

καλησπερα σας κορίτσια,  ειναινκαμια που έχει περάσει το αλμα 15 με 19??

εμείς είμαστε 14η εβδομάδα αλλά άλλο παιδί...έχουμε τρελαθεί, ξυπνάει κάθε 2 ώρες,  μέσα στην ημέρα με τα ζόρια να κοιμηθεί 30 με 40 λεπτα και θέλει μόνο αγκαλιά και περπάτημα πάνω κάτω στο σπίτι. αν τον αφήσω είτε στο ριλαξ είτε στο γυμναστήριο κλαίει.. τον είδε και ο παιδιατρος δεν έχει κάτι παθολογικο για να τον ταλαιπωρεί,  οπότε λέω μήπως είναι αλμα , αλλά νωρίτερα??

έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

 

Εμείς το περάσαμε λογικά. Εμένα από υλτη 12η βδομάδα είχε αρχίσει να αλλάζει .. βασικά ο ύπνος το βράδυ άλλαξε πολύ. Στα ξαφνικά μείωσε πάρα πολύ το σερί της και ξυπνούσε πολλές φορές. Καλά μέσα στην ημέρα έτσι και αλλιώς τσακωμένη με τον ύπνο ήταν οπότε δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι. Όσο για την γκρίνια δεν είδα διαφορά γιατί και πάλι στο ρηλάξ και στο γυμναστήριο ποτέ δεν ήθελε να κάθεται για πολύ. Πλέον όμως κάπως έχει στρώσει ο ύπνος. Μέσα στην ημέρα την κοιμίζω στο καρότσι πια και όχι μόνο κοιμάται μέσα σε πέντε λεπτά αλλά μπορεί να κοιμηθεί και για καμιά ώρα. Έχω ξεκουραστεί πάρα πολύ και εγώ έτσι. Το βράδυ σίγουρα ακόμα υπάρχουν κάποιες δύσκολεσ νύχτες έτσι και αλλιώς ποτέ δεν ήταν εύκολη στον ύπνο .. αλλά μπορώ να πω έχει βελτιωθεί .. δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια να δούμε πως θα πάει. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

καλησπερα σας κορίτσια,  ειναινκαμια που έχει περάσει το αλμα 15 με 19??

εμείς είμαστε 14η εβδομάδα αλλά άλλο παιδί...έχουμε τρελαθεί, ξυπνάει κάθε 2 ώρες,  μέσα στην ημέρα με τα ζόρια να κοιμηθεί 30 με 40 λεπτα και θέλει μόνο αγκαλιά και περπάτημα πάνω κάτω στο σπίτι. αν τον αφήσω είτε στο ριλαξ είτε στο γυμναστήριο κλαίει.. τον είδε και ο παιδιατρος δεν έχει κάτι παθολογικο για να τον ταλαιπωρεί,  οπότε λέω μήπως είναι αλμα , αλλά νωρίτερα??

έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

 

Κοριτσι μου και εμεις μια απο τα ιδια..δεν την αναγνωριζω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσι μου και εμεις μια απο τα ιδια..δεν την αναγνωριζω..

Εμείς όταν ξεκίνησε η κατάσταση αυτή .. λέγαμε τι στο καλό ξαναέγινε νεογέννητο; Τόση ήταν η διαφορά!Λέγαμε ότι αντί να γίνεται καλύτερη στον ύπνο ξαφνικά χειροτέρευσε!Υπομονή θέλει θα περάσει και αυτό..μέχρι το επόμενο άλμα😳

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Κ εμείς σε φάση άλματος είμαστε και έχει  αλλάξει λίγο τον ύπνο του ο μικρούλης μας ξυπνάει δλδ 5μιση το πρωί για να φάει εκεί που ξυπνούσε 7μιση.. βέβαια έχουμε και ζόρι με τα δοντακια μας ..έσκασε το πρώτο μας ,φαίνεται η ακρουλα και γρατζουναει κ έτσι έχουμε γενικώς μια ανησυχία ώρες ώρες..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

καλησπερα σας κορίτσια,  ειναινκαμια που έχει περάσει το αλμα 15 με 19??

εμείς είμαστε 14η εβδομάδα αλλά άλλο παιδί...έχουμε τρελαθεί, ξυπνάει κάθε 2 ώρες,  μέσα στην ημέρα με τα ζόρια να κοιμηθεί 30 με 40 λεπτα και θέλει μόνο αγκαλιά και περπάτημα πάνω κάτω στο σπίτι. αν τον αφήσω είτε στο ριλαξ είτε στο γυμναστήριο κλαίει.. τον είδε και ο παιδιατρος δεν έχει κάτι παθολογικο για να τον ταλαιπωρεί,  οπότε λέω μήπως είναι αλμα , αλλά νωρίτερα??

έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

 

Καλημέρα! Κ εμείς τώρα το περνάμε, μπαίνει 16η εβδομάδα σε 2 μέρες. Έτσι ακριβώς κοιμάται μέσα στη μέρα, κάνει μόνο έναν ύπνο μιαμισης ωρας με βόλτα στο καρότσι (εχω ξεποδαριαστει κάθε μέρα) και στους υπόλοιπους στο μισαωρο το μάτι γαριδα.. Κ εννοείται γκρίνια συνέχεια, δεν μπορώ να την κάνω καλά. Ταυτόχρονα όμως έχει αρχίσει κ γυρνάει στο πλάι, κ όταν ειναι μπρούμυτα παλεύει να μπουσουλησει, τεντώνει τα χέρια κ σπρώχνει με τα πόδια. Υπομονή μόνο, θα περάσει κ αυτό!! 😁 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια,  ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!! τουλάχιστον ξερω οτι δεν είμαστε οι μόνοι που περνάμε αυτό τη φάση και ότι είναι περαστικό!

 

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Κ εμείς σε φάση άλματος είμαστε και έχει  αλλάξει λίγο τον ύπνο του ο μικρούλης μας ξυπνάει δλδ 5μιση το πρωί για να φάει εκεί που ξυπνούσε 7μιση.. βέβαια έχουμε και ζόρι με τα δοντακια μας ..έσκασε το πρώτο μας ,φαίνεται η ακρουλα και γρατζουναει κ έτσι έχουμε γενικώς μια ανησυχία ώρες ώρες..

Ααα νωρις νωρις ξεκινήσατε!! 🤗🤗

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

 

αχ πραγματικά αυτός ο ύπνος...το πιο δύσκολο αυτό είναι νμζω..γτ αν είσαι και αυπνος πως να βγάλεις τη μέρα. 

αυτές τις αλλαγές τις παρατήρησες τωρα? εννοώ πριν έπινε πιο καλά και καθόταν κάτω? 

Και εμενα στην αρχή της εβδομάδας δεν έπινε όλο το γεύμα του, εγω δεν θηλάζω, δίνω μπουκάλι και δεν το έπινε όλο, με το ζόρι το μισό αλλά δεν κρατησε αυτό πολυ, μια δυο μέρες και ετσι δεν έδωσα σημασία. 

Αχ τι να πω βρε κορίτσια,  περνάνε και αυτά τα καημενα τόσες φάσεις που δεν ξέρεις τι είναι κάθε φορά.

Ναι πριν καθόταν μια ώρα στο στήθος. Τώρα 40 λεπτά. Βέβαια μια ώρα π καθόταν δεν έπινε, πιπιλαγε. Ποτέ καλό είναι αυτό. Κ αυτό με τα νάζια τώρα το κάνει. Εγώ βάρος θέλω να παίρνει γιατί έχω βλάκα παιδίατρο. Κατά ταλλα το παιδι είναι ευτυχισμένο. Όλο γελάει. Κ έχει πολύ διάθεση κ να σηκωθεί αλλά και να φάει. Τον έχουμε μαζί μας όταν τρώμε. Και μας κοιτάει στο στόμα κ τ τρέχουν σαλια. Θεωρώ ότι καταλαβαίνει τι κάνουμε.  Αλλά είναι πολύ νωρίς για φαγητό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...