Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ προσπάθησα τις προηγούμενες ημέρες να βάλω μια μεζούρα κανονικό γάλα μέσα στο υποαλλεργικο. Το σταμάτησα αμέσως. Την πρώτη ημέρα έκλαιγε πολύ το βράδυ και χτυπούσε τα πόδια του. Θυμήθηκα τα προηγούμενα και το έκοψα αμέσως γιατί φοβήθηκα. Δεν είναι έτοιμος ο μικρός. Με το υποαλλεργικο κι έχουμε κάθε ξημερώματα σφιξιματα και αέρια. Πως θα γυρίσει στο κανονικό γάλα δε ξέρω. 

Επίσης κορίτσια έχω δύο κουτιά γάλα Humana ac που εμείς δε θα τα πιούμε. Τα είχα ανοίξει αλλά είναι ολόκληρα. Αν κάποια κοπέλα είναι Θεσσαλονίκη και τα πίνει το μωρό της πολύ ευχαρίστως να της τα δώσω. Βρίσκομαι στη Τούμπα.

Δε τη σηκώνεις ούτε να ρευτει; 

Εμένα ρε κορίτσια πολλές φορές δε ρευεται όταν τον παίρνει ο ύπνος. Ειδικά το βράδυ.  Συμβαίνει και σε εσάς;

Ναι δεν την σηκωνω και δεν εχει προβλημα.. και σε εμας συμβαινει οταν πινει γενικα μεσα στη μερα δεν ρευεται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , elena93 είπε:

Ναι δεν την σηκωνω και δεν εχει προβλημα.. και σε εμας συμβαινει οταν πινει γενικα μεσα στη μερα δεν ρευεται..

Και σε μας συμβαίνει επίσης και το παράξενο είναι πως όταν ρευεται συνήθως βγάζει μετά  γάλα όχι πάντα εκείνη τη στιγμή αλλά και αργότερα...ενώ αν δεν ρευτει συνήθως μετά δεν βγάζει καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Matina87 είπε:

Και σε μας συμβαίνει επίσης και το παράξενο είναι πως όταν ρευεται συνήθως βγάζει μετά  γάλα όχι πάντα εκείνη τη στιγμή αλλά και αργότερα...ενώ αν δεν ρευτει συνήθως μετά δεν βγάζει καθόλου..

Ακριβως και σε εμας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Κ εγώ τον δικό μου δεν τον βάζω να ρευτεί. Κ δεν έχω κάποιο θέμα. Κορίτσια να σας ευχαριστήσω που μου είπατε για τα συμπληρώματα. Τα ξεκίνησα όλα. Μαγιά Μπύρας. Το τσάι της weleda και της Humana τα φακελάκια. Το γαλα μου έχει αυξηθεί αρκετά και το παιδί αμέσως πήρε βάρος. Τον ζυγίζω σε δίκη μ ζυγαριά. Ελπίζω τώρα που θα πάω παιδίατρο να μη λέει πάλι βλακείες. 
Να σας ρωτήσω, τα κορίτσια που θηλάζουν το κάνετε και σε εξωτερικό χώρο; Γιατί σήμερα μου είπαν να πάω για καφέ και το σκεφτόμουν επειδή θα έπρεπε να θηλάσω σε καφετέρια. Δεν το έχω ξανά κάνει και δεν έχω και πολύ θάρρος. Φοβάμαι μη με κοιτάει κανένας ανώμαλος περίεργα. Εντάξει ξέρω είναι δικαίωμα  μου και δεν είναι παράνομο. Και το παιδί πρέπει να φάει. Αλλά κάπου κολλάω. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Rina_87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κ εγώ τον δικό μου δεν τον βάζω να ρευτεί. Κ δεν έχω κάποιο θέμα. Κορίτσια να σας ευχαριστήσω που μου είπατε για τα συμπληρώματα. Τα ξεκίνησα όλα. Μαγιά Μπύρας. Το τσάι της weleda και της Humana τα φακελάκια. Το γαλα μου έχει αυξηθεί αρκετά και το παιδί αμέσως πήρε βάρος. Τον ζυγίζω σε δίκη μ ζυγαριά. Ελπίζω τώρα που θα πάω παιδίατρο να μη λέει πάλι βλακείες. 
Να σας ρωτήσω, τα κορίτσια που θηλάζουν το κάνετε και σε εξωτερικό χώρο; Γιατί σήμερα μου είπαν να πάω για καφέ και το σκεφτόμουν επειδή θα έπρεπε να θηλάσω σε καφετέρια. Δεν το έχω ξανά κάνει και δεν έχω και πολύ θάρρος. Φοβάμαι μη με κοιτάει κανένας ανώμαλος περίεργα. Εντάξει ξέρω είναι διάλειμμα μου και δεν είναι παράνομο. Και το παιδί πρέπει να φάει. Αλλά κάπου κολλάω. 

καλημέρα 😊 και εγώ θηλάζω όταν είμαστε έξω, μπορείς για να μη νιώθεις άβολα να καλύπτεσαι με κάποιο πανί,  υπάρχουν κάποια ειδικά που δένουν από το λαιμό και κρύβουν τα πάντα .. ποδια θηλασμου αν ψαξεις θα σου βγαλει πολλα.. εγώ ρίχνω μια πάνα αγκαλιας και είμαι εντάξει.. νομίζω ο κόσμος πλέον είναι συνηθισμένος σε αυτό, δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής κάτι περίεργο..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Anastasiade είπε:

καλημέρα 😊 και εγώ θηλάζω όταν είμαστε έξω, μπορείς για να μη νιώθεις άβολα να καλύπτεσαι με κάποιο πανί,  υπάρχουν κάποια ειδικά που δένουν από το λαιμό και κρύβουν τα πάντα .. ποδια θηλασμου αν ψαξεις θα σου βγαλει πολλα.. εγώ ρίχνω μια πάνα αγκαλιας και είμαι εντάξει.. νομίζω ο κόσμος πλέον είναι συνηθισμένος σε αυτό, δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής κάτι περίεργο..

Δεν πήγα τελικά. Δεν είχα φτιάξει και το αμάξι μου κατάλληλα. Αλλά ήρθε ο άντρας μ από τη δουλειά και πήγε μου έβαλε καθρέπτη για το να βλέπω το παιδί. Και δοκίμασε να βάλει κ το αυγο μέσα. Το έβγαλε κ βίντεο να μου δείξει πως το κάνει. Έχω μικρό αμάξι και γιαυτο έχουμε θέμα. Δεν χωράει το καρότσι. Αλλά θα ρίξω τα καθίσματα κ θα χωρέσει. Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί έχω κλειστεί μέσα στο σπίτι 3.5 μήνες τώρα. Μαρεσει που κάθομαι με το παιδί. Αλλά θέλω να πάω κ για ένα καφέ κάποια στιγμή. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κ εγώ τον δικό μου δεν τον βάζω να ρευτεί. Κ δεν έχω κάποιο θέμα. Κορίτσια να σας ευχαριστήσω που μου είπατε για τα συμπληρώματα. Τα ξεκίνησα όλα. Μαγιά Μπύρας. Το τσάι της weleda και της Humana τα φακελάκια. Το γαλα μου έχει αυξηθεί αρκετά και το παιδί αμέσως πήρε βάρος. Τον ζυγίζω σε δίκη μ ζυγαριά. Ελπίζω τώρα που θα πάω παιδίατρο να μη λέει πάλι βλακείες. 
Να σας ρωτήσω, τα κορίτσια που θηλάζουν το κάνετε και σε εξωτερικό χώρο; Γιατί σήμερα μου είπαν να πάω για καφέ και το σκεφτόμουν επειδή θα έπρεπε να θηλάσω σε καφετέρια. Δεν το έχω ξανά κάνει και δεν έχω και πολύ θάρρος. Φοβάμαι μη με κοιτάει κανένας ανώμαλος περίεργα. Εντάξει ξέρω είναι δικαίωμα  μου και δεν είναι παράνομο. Και το παιδί πρέπει να φάει. Αλλά κάπου κολλάω. 

Κορίτσι μου χαίρομαι τόσο πολύ που σε βοήθησαν τα συμπληρώματα! Εγώ πλέον παίρνω 6χαπια αντί για 12που.μου είχε πει ο παιδίατρος,διότι βγάζω ηδη αρκετό γάλα. Το piulatte και το τσαγακι τα συνεχίζω κανονικά,μου είπε να μην τα σταματήσω. Τι βλακειες πιστεύεις θα σου πει ο παιδίατρος σας? Λες πάλι να θέλει να δώσεις σκόνη ενώ δεν χρειάζεται?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσι μου χαίρομαι τόσο πολύ που σε βοήθησαν τα συμπληρώματα! Εγώ πλέον παίρνω 6χαπια αντί για 12που.μου είχε πει ο παιδίατρος,διότι βγάζω ηδη αρκετό γάλα. Το piulatte και το τσαγακι τα συνεχίζω κανονικά,μου είπε να μην τα σταματήσω. Τι βλακειες πιστεύεις θα σου πει ο παιδίατρος σας? Λες πάλι να θέλει να δώσεις σκόνη ενώ δεν χρειάζεται?

Ναι εννοείτε. Και θα τον γράψω κανονικά. Γιατί το παιδί είναι στα μέσα στα φυσιολογικά. Και είναι κ πολύ χαρούμενο. Για ποιο λόγο να του δώσω ξένο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Rina_87 είπε:

Ναι εννοείτε. Και θα τον γράψω κανονικά. Γιατί το παιδί είναι στα μέσα στα φυσιολογικά. Και είναι κ πολύ χαρούμενο. Για ποιο λόγο να του δώσω ξένο. 

Μα αν το μωρό παίρνει βάρος,για ποιο λόγο να του δώσεις σκόνη? Άμα σου το προτείνει πάλι,ρώτησε τον ευθέως να δούμε τι θα απαντήσει,έχω μεγάλη περιέργεια 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Δεν πήγα τελικά. Δεν είχα φτιάξει και το αμάξι μου κατάλληλα. Αλλά ήρθε ο άντρας μ από τη δουλειά και πήγε μου έβαλε καθρέπτη για το να βλέπω το παιδί. Και δοκίμασε να βάλει κ το αυγο μέσα. Το έβγαλε κ βίντεο να μου δείξει πως το κάνει. Έχω μικρό αμάξι και γιαυτο έχουμε θέμα. Δεν χωράει το καρότσι. Αλλά θα ρίξω τα καθίσματα κ θα χωρέσει. Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί έχω κλειστεί μέσα στο σπίτι 3.5 μήνες τώρα. Μαρεσει που κάθομαι με το παιδί. Αλλά θέλω να πάω κ για ένα καφέ κάποια στιγμή. 

εννοείται να βγεις άμα το έχεις ανάγκη,  πρέπει να ξεσκασμε και εμείς λίγο. να μην αγχώνεσαι, μόλις βγεις μια φορά θα δεις οτι δεν είναι κάτι και θα το κάνεις και πιο συχνά.. και γω στην αρχή το είχα άγχος αλλά τελικά μια χαρά κάνουμε τις βόλτες μας  ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κ εγώ τον δικό μου δεν τον βάζω να ρευτεί. Κ δεν έχω κάποιο θέμα. Κορίτσια να σας ευχαριστήσω που μου είπατε για τα συμπληρώματα. Τα ξεκίνησα όλα. Μαγιά Μπύρας. Το τσάι της weleda και της Humana τα φακελάκια. Το γαλα μου έχει αυξηθεί αρκετά και το παιδί αμέσως πήρε βάρος. Τον ζυγίζω σε δίκη μ ζυγαριά. Ελπίζω τώρα που θα πάω παιδίατρο να μη λέει πάλι βλακείες. 
Να σας ρωτήσω, τα κορίτσια που θηλάζουν το κάνετε και σε εξωτερικό χώρο; Γιατί σήμερα μου είπαν να πάω για καφέ και το σκεφτόμουν επειδή θα έπρεπε να θηλάσω σε καφετέρια. Δεν το έχω ξανά κάνει και δεν έχω και πολύ θάρρος. Φοβάμαι μη με κοιτάει κανένας ανώμαλος περίεργα. Εντάξει ξέρω είναι δικαίωμα  μου και δεν είναι παράνομο. Και το παιδί πρέπει να φάει. Αλλά κάπου κολλάω. 

Εγώ θηλάζω έξω κανονικά. Είναι να κάνεις την αρχή μετά δεν θα το σκέφτεσαι καν. Μπορείς να βάζεις μια πάνα αγκαλιάς από πάνω. Εγώ δεν βάζω κάτι από πάνω γιατί κάθομαι έξω και με το μπουφάν δεν φαίνεται κάτι. Πάντως κανείς δεν έχει τύχει να κοιτάει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Ακριβως και σε εμας

Και σ μένα δεν ρευεται πάντα ειδικά αν τον πάρει ο ύπνος και το έχω λίγο άγχος είναι η αλήθεια ειδικά το βράδυ.αλλα τον βάζω στο πλάι και έχω το νου μου όσο μπορώ.νομιζω πλέον δεν έχουν φόβο.

@Rina_87 χαίρομαι που σε βοήθησαν και σένα αυτά που είπαμε εδώ .και γω νομίζω από τη @Blue Velvetτα είχα δει πρώτη φορά και σώθηκα! Εγώ κάνω μικτή αλλά εννοείται αν σου πει βλακείες ο γιατρός ενώ παίρνει βάρος το παιδάκι σου και είναι μια χαρά να τον κραξεις και να τον γράψεις κανονικότατα ...

εγώ όταν βγαίνουμε θηλάζω κανονικότατα ...κάποιες φορές βάζω αυτό το πανί που είναι για το θηλασμό αλλά άλλες φορές δεν βάζω και τίποτα αλλά δεν φαίνεται κάτι με τη μπλούζα και το μπουφάν από πάνω.μην ντρέπεσαι καθόλου και εννοείται να βγαίνεις και να περνάς καλά με το παιδάκι σου...δεν θα θαφτουμε.ουτε στα μωρά μας κάνει καλό να είμαστε συνέχεια κλεισμένες στο σπίτι .

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Πως είστε? Η μπέμπα από χθες το βράδυ είναι τρομερά ανήσυχη,κάθε δύο ώρες ξυπνούσε μέσ' στη νύχτα για να φάει,δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου και σήμερα όλη μέρα κλαίει..Δεν ξέρω αν περνάει άλμα,προχθές έκλεισε 4μηνες η γλυκιά μου. Ακούγεται και το στομάχι της πολύ έντονα  σήμερα,δεν ξέρω τι συμβαίνει..Της έδωσα λίγο ντεπον και ηρέμησε,μου είπε ο γιατρός να δίνω άφοβα όταν δεν ηρεμεί. Σκέφτηκα να την πάμε στο νοσοκομείο,φοβάμαι μην έχει κολλήσει κάναν ιό και πονάει έτσι,αλλά ο άντρας μου λέει πως είμαι υπερβολικη

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Πως είστε? Η μπέμπα από χθες το βράδυ είναι τρομερά ανήσυχη,κάθε δύο ώρες ξυπνούσε μέσ' στη νύχτα για να φάει,δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου και σήμερα όλη μέρα κλαίει..Δεν ξέρω αν περνάει άλμα,προχθές έκλεισε 4μηνες η γλυκιά μου. Ακούγεται και το στομάχι της πολύ έντονα  σήμερα,δεν ξέρω τι συμβαίνει..Της έδωσα λίγο ντεπον και ηρέμησε,μου είπε ο γιατρός να δίνω άφοβα όταν δεν ηρεμεί. Σκέφτηκα να την πάμε στο νοσοκομείο,φοβάμαι μην έχει κολλήσει κάναν ιό και πονάει έτσι,αλλά ο άντρας μου λέει πως είμαι υπερβολικη

Σε ποια εβδομάδα είσαι; Πάντως αν είναι άλμα είναι κλασικά τα συμπτώματα αυτά που περιγράφεις. Πρώτα θα μιλήσεις με παιδίατρο κ μετά να πας νοσοκομείο. Γιατί εκεί θα είναι παιδιά με ιώσεις κ μπορεί να κολλήσετε κάτι. Αλλα αν το ένστικτο σου λέει ότι είναι κάτι σοβαρό δεν το συζητώ. Πολλές φορές ξερουμε ότι κάτι δεν πάει καλά κ δεν χρειάζεται να μας το πει ειδικός. Εγώ προσωπικά έτσι λειτουργώ. Και σκέψου είναι νοσηλεύτρια. Δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη σε γιατρούς. Είναι άνθρωποι κ κάνουν και αυτοί λάθη. Και πολλές φορές ενώ τους λες συμπτώματα δεν σε ακούνε και σου λένε τα δικά τους. Επειδή έχω δει πολλά τόσα χρόνια που δουλεύω γιαυτο τα λέω αυτά. 


 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι; Πάντως αν είναι άλμα είναι κλασικά τα συμπτώματα αυτά που περιγράφεις. Πρώτα θα μιλήσεις με παιδίατρο κ μετά να πας νοσοκομείο. Γιατί εκεί θα είναι παιδιά με ιώσεις κ μπορεί να κολλήσετε κάτι. Αλλα αν το ένστικτο σου λέει ότι είναι κάτι σοβαρό δεν το συζητώ. Πολλές φορές ξερουμε ότι κάτι δεν πάει καλά κ δεν χρειάζεται να μας το πει ειδικός. Εγώ προσωπικά έτσι λειτουργώ. Και σκέψου είναι νοσηλεύτρια. Δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη σε γιατρούς. Είναι άνθρωποι κ κάνουν και αυτοί λάθη. Και πολλές φορές ενώ τους λες συμπτώματα δεν σε ακούνε και σου λένε τα δικά τους. Επειδή έχω δει πολλά τόσα χρόνια που δουλεύω γιαυτο τα λέω αυτά. 


 

Καλημέρα! Τελικά κοιμήθηκε με το ντεπον και απλά ξύπνησε τρεις φορές το βράδυ για να φάει. Λογικά άλμα είναι, έγινε 4μηνων,οπότε είμαστε 16η-17η εβδομάδα. Φοβήθηκα που ήταν έτσι χθες όλη μέρα και μπλοκαρα,δεν μπορούσε να ηρεμήσει με τπτ..ελπιζω σήμερα να είναι καλύτερα ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...