Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

@Laky ναι το γυμναστήριο στο πάτωμα το έχω. 
Κορίτσια σήμερα πήγαμε παιδίατρο. Ο μπέμπης είχε πάρει 600γρ σε ένα μήνα και 2.5 πόντους ύψος. Ο παιδίατρος είπε ότι είναι σταθερός στη καμπύλη τους. Ευτυχώς δεν είπε τπτ για να δώσω συμπλήρωμα με ξένο. Αλλά είπε σε 2 μήνες ξεκινάμε τροφές. Ξεκινάμε με φρούτα μετά λαχανικά και ρυζαλευρο. Κ σταδιακά να κόβω θηλασμούς και να αντικαθιστά με φαγητό. Πάλι δεν μ άρεσαν αυτά π είπε. Εγώ ξέρω πρώτα δίνεις στήθος και μετά φαγητό και ότι το γάλα είναι η βασική τροφή το πρώτο χρόνο. Ξέρει καμία κοπέλα με αποκλειστικό θηλασμό να μας πει;

Πέρα από αυτά που είπε η @Melie μου έχει πει πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού ότι η βασική τροφή είναι το γάλα αλλά εισάγουμε τις στέρεες γιατί πλέον δεν αρκεί ο σίδηρος που προσλαμβάνουν από το γάλα. Ο θηλασμός όμως δεν θα πρέπει να αντικαθίσταται από γεύματα στερεών αλλά ναι σίγουρα μπορεί να μειωθεί γιατί το μωρό θα χορταίνει. Θα πρέπει ακόμη να θηλάζουμε μισή με μία ώρα μετά το φαγητό. Καλύτερη επίσης μου είπε είναι η σταδιακή αύξηση της ποσότητας των στερεών που δίνουμε. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα κορίτσια, και εμεις στις 13 κλείνουμε τον 4ο και προς το παρόν γυρίζει στο πλάι και κανα δυο φορές γύρισε από μπρούμυτα ανάσκελα.  έχω κανα μηνα που τον βάζω στο πάτωμα, επάνω σε ειδικό στρωματακι και γυμναστήριο και παρατήρησα ότι κινείται καλύτερα.  όσο είμαι δίπλα του βεβαια  γιατί αν κάνω και σηκωθώ ή αλλάξω δωμάτιο αρχίζει και τσιριζει.  γενικά βγάζει έντονες κραυγουλες,  το κάνουν κ εσάς αυτό? είναι φυσιολογικό?

επίσης έχει αρχίσει να βάζει έντονα τα χέρια του στο στόμα και να έχει σάλια αρκετά.. τι να πωω...πάντως από κλάμα και γκρίνια μέσα στην ημέρα καλα πάμε χαχχαχα...αντε να περάσει αυτό το αλμα γιατί θα χαζεψω στο τέλος χαχαχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

καλησπέρα κορίτσια, και εμεις στις 13 κλείνουμε τον 4ο και προς το παρόν γυρίζει στο πλάι και κανα δυο φορές γύρισε από μπρούμυτα ανάσκελα.  έχω κανα μηνα που τον βάζω στο πάτωμα, επάνω σε ειδικό στρωματακι και γυμναστήριο και παρατήρησα ότι κινείται καλύτερα.  όσο είμαι δίπλα του βεβαια  γιατί αν κάνω και σηκωθώ ή αλλάξω δωμάτιο αρχίζει και τσιριζει.  γενικά βγάζει έντονες κραυγουλες,  το κάνουν κ εσάς αυτό? είναι φυσιολογικό?

επίσης έχει αρχίσει να βάζει έντονα τα χέρια του στο στόμα και να έχει σάλια αρκετά.. τι να πωω...πάντως από κλάμα και γκρίνια μέσα στην ημέρα καλα πάμε χαχχαχα...αντε να περάσει αυτό το αλμα γιατί θα χαζεψω στο τέλος χαχαχ

Ναι κ ο δικός μου τσιρίζει όταν τον βάζω μπρούμυτα και όταν ‘’συζητάει’’ με τον άντρα μου. Εμένα κλάμα καθόλου αφού λέγαμε να ρωτήσουμε τον παιδίατρο αλλά έβαλε τα κλάματα όταν τον ζύγισε όποτε δεν βγάλαμε άχνα. Έχω παρατηρήσει ότι κλαίει αν τον πάρει κάποιος αγκαλιά και δεν του μιλήσει όμορφα. Ως τώρα είναι 4 άτομα. Η πεθερά μου και ο πεθερός μου. Ένας φίλος του άντρα μου κ ο παιδίατρος. Και όταν λέω να του μιλήσει όμορφα εννοώ να του χαμογελάνε να του δίνουν σημάσια κλπ. Τα πεθερικά μου του Βαράνε παλαμάκια και κάνουν καπως τα χέρια τους μεσα στη μουρη του. Λογικό είναι να μη γουστάρει. Ο φίλος του άντρα μου ήρθε κ ήταν αγέλαστος τελείως. Σε εμάς πάντως δεν κλαίει. Κ αν θα γκρινιάξει θα είναι επειδή βαριέται ή πεινάει. 
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

καλησπέρα κορίτσια, και εμεις στις 13 κλείνουμε τον 4ο και προς το παρόν γυρίζει στο πλάι και κανα δυο φορές γύρισε από μπρούμυτα ανάσκελα.  έχω κανα μηνα που τον βάζω στο πάτωμα, επάνω σε ειδικό στρωματακι και γυμναστήριο και παρατήρησα ότι κινείται καλύτερα.  όσο είμαι δίπλα του βεβαια  γιατί αν κάνω και σηκωθώ ή αλλάξω δωμάτιο αρχίζει και τσιριζει.  γενικά βγάζει έντονες κραυγουλες,  το κάνουν κ εσάς αυτό? είναι φυσιολογικό?

επίσης έχει αρχίσει να βάζει έντονα τα χέρια του στο στόμα και να έχει σάλια αρκετά.. τι να πωω...πάντως από κλάμα και γκρίνια μέσα στην ημέρα καλα πάμε χαχχαχα...αντε να περάσει αυτό το αλμα γιατί θα χαζεψω στο τέλος χαχαχ

Έχουν μαζι γενέθλια τα δικά μας κορίτσι .κι εμένα βγάζει δυνατές κραυγουλες και πρόσφατα άρχισε και να νανουριζεται. Κι έμενα γυρνάει από μπρουμυτα ανάσκελα αλλά πιο πολύ το αντίστροφο .χέρια στο στόμα φουλ και σαλια το ίδιο .

Η γκρίνια μάλλον όντως  έχει να κάνει με το άλμα που περνάμε γιατί δεν εξηγείται αλλιώς ..εμένα έχει γίνει άλλο παιδί ..και δεν κοιμάται καλά το βράδυ ενώ  τη μέρα είναι γαρίδα το μάτι του .Εσένα κοιμάται καλά @Sofi91??

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!πώς είστε ; Τι κάνουν τα μωράκια σας;και εμείς ακόμη στη φάση άλματος είμαστε..εμάς ο μπέμπης έχει δύο τρεις μέρες σφίγγεται  τεντώνεται και μουγκρίζει σαν να θέλει να κάτι δεν μπορεί και νευριάζει..μήπως ξέρει καμια γιατί το κάνει αυτό;σας έχει τύχει;στον ύπνο έχουμε αλλαγές πλέον θέλει κούνημα με το καρότσι για να κοιμηθεί  ενώ πριν κοιμόταν στην αγκαλιά μου..στις 18 γινόμαστε 5 μηνών..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!πώς είστε ; Τι κάνουν τα μωράκια σας;και εμείς ακόμη στη φάση άλματος είμαστε..εμάς ο μπέμπης έχει δύο τρεις μέρες σφίγγεται  τεντώνεται και μουγκρίζει σαν να θέλει να κάτι δεν μπορεί και νευριάζει..μήπως ξέρει καμια γιατί το κάνει αυτό;σας έχει τύχει;στον ύπνο έχουμε αλλαγές πλέον θέλει κούνημα με το καρότσι για να κοιμηθεί  ενώ πριν κοιμόταν στην αγκαλιά μου..στις 18 γινόμαστε 5 μηνών..

Καλημέρα κορίτσια μου. @Matina87 κι εμένα το κάνει αυτό κυρίως μέσα στον ύπνο του τα βράδια .έχουμε σοβαρό θέμα.δεν μπορούμε να κοιμηθούμε σχεδόν καθόλου .Εμάς ακούγονται και τα έντερα του σαν να γουργουριζουν μέσα στο βράδυ..ειδικά αφού φάει και θέλω να το συζητήσω με τον παιδίατρο από βδομάδα που θα πάμε για εμβόλιο .Αυτό με τον ύπνο που το έχουμε πάθει  και είναι σαν να έχω άλλο παιδί ελπίζω και εύχομαι να έχει να κάνει με αυτό το άλμα που περνάνε μέχρι τη 19η εβδομάδα ..αλλά εσείς είστε μεγαλύτεροι.εχω διαβάσει βέβαια ότι μετράμε από τη ΠΗΤ και όχι από τη γέννηση .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια,  και εμας ο ύπνος χάλια.. μέσα στην ημέρα όμως, το βράδυ κοιμάται. την πρώτη εβδομάδα του άλματος,  εκεί 15η δεν κοιμόταν καθόλου καλά.. ξυπνουσε κάθε δύο ώρες το βράδυ, τωρα καπως έχει στρώσει ξανά. Αλλα μέσα στην ημέρα τίποτα.. μόνο 30 λεπτά και αυτά μετά από πολύ κλάμα, στην μια ώρα θέλει να κοιμηθεί πάλι γιατί δεν χορταίνει υπνο...ένα χαλί αφήστε. είπαμε να ξεκινήσουμε ένα πρόγραμμα θετικής εκπαίδευσης ύπνου γιατί δεν το αντέχω όλο αυτό, ούτε πριν από το αλμα ο ημερήσιος ύπνος ήταν το δυνατό μας αλλά κάπως καλύτερα από τώρα. Πιστευω δλδ ότι η γκρίνια προέρχεται και από αυτο.

18 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!πώς είστε ; Τι κάνουν τα μωράκια σας;και εμείς ακόμη στη φάση άλματος είμαστε..εμάς ο μπέμπης έχει δύο τρεις μέρες σφίγγεται  τεντώνεται και μουγκρίζει σαν να θέλει να κάτι δεν μπορεί και νευριάζει..μήπως ξέρει καμια γιατί το κάνει αυτό;σας έχει τύχει;στον ύπνο έχουμε αλλαγές πλέον θέλει κούνημα με το καρότσι για να κοιμηθεί  ενώ πριν κοιμόταν στην αγκαλιά μου..στις 18 γινόμαστε 5 μηνών..

Τεντωνεται ετσι στο άσχετο? μήπως θέλει να γυρίσει ή να κουνιέται παραπάνω? και εμενα το κάνει αυτό κάποιες φορές στο ριλαξ ή στην αγκαλιά και τον αφήνω κάτω να παλεύει με το γυμναστήριο χαχαχχ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

καλησπέρα κορίτσια,  και εμας ο ύπνος χάλια.. μέσα στην ημέρα όμως, το βράδυ κοιμάται. την πρώτη εβδομάδα του άλματος,  εκεί 15η δεν κοιμόταν καθόλου καλά.. ξυπνουσε κάθε δύο ώρες το βράδυ, τωρα καπως έχει στρώσει ξανά. Αλλα μέσα στην ημέρα τίποτα.. μόνο 30 λεπτά και αυτά μετά από πολύ κλάμα, στην μια ώρα θέλει να κοιμηθεί πάλι γιατί δεν χορταίνει υπνο...ένα χαλί αφήστε. είπαμε να ξεκινήσουμε ένα πρόγραμμα θετικής εκπαίδευσης ύπνου γιατί δεν το αντέχω όλο αυτό, ούτε πριν από το αλμα ο ημερήσιος ύπνος ήταν το δυνατό μας αλλά κάπως καλύτερα από τώρα. Πιστευω δλδ ότι η γκρίνια προέρχεται και από αυτο.

Τεντωνεται ετσι στο άσχετο? μήπως θέλει να γυρίσει ή να κουνιέται παραπάνω? και εμενα το κάνει αυτό κάποιες φορές στο ριλαξ ή στην αγκαλιά και τον αφήνω κάτω να παλεύει με το γυμναστήριο χαχαχχ

Ναι έτσι στο άσχετο τον βάζω στο γυμναστήριο και μετά από ένα δεκάλεπτο το πολύ γκρινιάζει .. σήμερα είναι πολύ χαλια ο μικρούλης μου κοιμήθηκε όλη μέρα δύο εικοσαλεπτα μόνο και από τις 3μιση το μεσημέρι γκρινιάζει.προσπαθω να καταλάβω τι θέλει και στεναχωριεμαι να τον βλέπω έτσι...αυτό το αλμα είναι το χειρότερο..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matina87 είπε:

Ναι έτσι στο άσχετο τον βάζω στο γυμναστήριο και μετά από ένα δεκάλεπτο το πολύ γκρινιάζει .. σήμερα είναι πολύ χαλια ο μικρούλης μου κοιμήθηκε όλη μέρα δύο εικοσαλεπτα μόνο και από τις 3μιση το μεσημέρι γκρινιάζει.προσπαθω να καταλάβω τι θέλει και στεναχωριεμαι να τον βλέπω έτσι...αυτό το αλμα είναι το χειρότερο..

Ισχύει είναι το χειρότερο μακάρι αυτά που έπονται να είναι πιο υποφερτα 😕

Εμείς Δευτέρα θα πάμε γιατρό για εμβόλιο και να τον δει μπας και έχει τίποτα το παιδί και σφίγγεται τόσο όλο το βράδυ .

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κοιμήθηκε κ είχε να κοιμηθεί από τις 2μιση το μεσημέρι..κ εμείς έχουμε ραντεβού την Πέμπτη ας ελπίσουμε να είναι από το άλμα και να είναι υγιέστατα τα μωράκια μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες,όπως βλεπω όλες τα ίδια περνάμε..Η μπέμπα με.εχει σαλταρει,από τις 7 το πρωί δεν έχει σταματήσει να γκρινιάζει και να κλαίει. Πριν λίγο την βάζω να θηλάσει,πίνει κάτι δευτερόλεπτα,μετά τραβιέται και γκρινιάζει και αρχίζει να πιπιλαει τον αγκώνα μου! Της βάζω πάλι το βυζί στο στόμα και αρχίζει τα ίδια. Όλη μέρα έχει κοιμηθεί μισή ώρα,το μάτι γαρίδα και μια γκρίνια απίστευτη!Θέλει μόνο να βάζει τα χέρια στο στόμα και μάλιστα χώνει και τα δάχτυλα μέχρι το λαιμό και πνίγεται!! Απ όσο βλέπω και από εσάς,μάλλον άλμα περνάει..Άμα τώρα κάνουν έτσι,όταν βγάλουν δόντια τι θα γίνει? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα μανούλες,όπως βλεπω όλες τα ίδια περνάμε..Η μπέμπα με.εχει σαλταρει,από τις 7 το πρωί δεν έχει σταματήσει να γκρινιάζει και να κλαίει. Πριν λίγο την βάζω να θηλάσει,πίνει κάτι δευτερόλεπτα,μετά τραβιέται και γκρινιάζει και αρχίζει να πιπιλαει τον αγκώνα μου! Της βάζω πάλι το βυζί στο στόμα και αρχίζει τα ίδια. Όλη μέρα έχει κοιμηθεί μισή ώρα,το μάτι γαρίδα και μια γκρίνια απίστευτη!Θέλει μόνο να βάζει τα χέρια στο στόμα και μάλιστα χώνει και τα δάχτυλα μέχρι το λαιμό και πνίγεται!! Απ όσο βλέπω και από εσάς,μάλλον άλμα περνάει..Άμα τώρα κάνουν έτσι,όταν βγάλουν δόντια τι θα γίνει? 

Aκριβως έτσι κι εμένα..πνίγεται, γκρινιάζει κ ύπνος ελάχιστος μέσα στη μερα αλλά και τη νύχτα σερί 2-3 ώρες το πολύ πλεον κ με πολλά σφυξιματα.

 .μπας και ετοιμάζονται τα ούλα για τ δόντια;;φαίνεται να τον τρώνε...πιπιλαει με μανία το χέρι του,το δικό Μ κ ό,τι βρει μπροστά του. Πιπίλα ποτέ:/

Αναπολώ τις όμορφες νυχτες που κοιμόταν 5-6 ώρες σερί κ θέλω να κλάψω 😔 έλεγα μήπως κάνουμε κάτι λάθος εμείς αλλά αφού μάλλον είναι άλμα ,ήταν αναπόφευκτο ν αλλάξει .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Aκριβως έτσι κι εμένα..πνίγεται, γκρινιάζει κ ύπνος ελάχιστος μέσα στη μερα αλλά και τη νύχτα σερί 2-3 ώρες το πολύ πλεον κ με πολλά σφυξιματα.

 .μπας και ετοιμάζονται τα ούλα για τ δόντια;;φαίνεται να τον τρώνε...πιπιλαει με μανία το χέρι του,το δικό Μ κ ό,τι βρει μπροστά του. Πιπίλα ποτέ:/

Αναπολώ τις όμορφες νυχτες που κοιμόταν 5-6 ώρες σερί κ θέλω να κλάψω 😔 έλεγα μήπως κάνουμε κάτι λάθος εμείς αλλά αφού μάλλον είναι άλμα ,ήταν αναπόφευκτο ν αλλάξει .

Καλημέρα κορίτσια!!και εμείς που έχουμε βγάλει τα πρώτα δοντακια το ίδιο έχουμε όταν βγήκαν τα δοντακια δεν είχαμε τόση γκρίνια.. μέρες είναι και θα περάσουν ανοίγει και ο καιρός μετά θα πηγαίνουμε βολτιτσες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ! Μην ανησυχείτε τα περάσαμε και εμείς .. ένα μήνα είχα τρελαθεί με τον ύπνο .. είμαι από μανούλες Οκτωβρίου ! Όταν τελείωσε το άλμα άρχισε να κοιμάται 12 ώρες με μία αφύπνιση στο ενδιάμεσο ! Βέβαια έχει δύο μέρες τώρα που έχει κάνει 3 αφυπνίσεις .. ίσως γιατί μπαίνουμε στην 23η βδομάδα που ξεκινάει το επόμενο άλμα ή επειδή μέσα στην ημέρα έχουμε βγει εκτός προγράμματος τελείως ! Επίσης, δύο εβδομάδες μετά το άλμα τελικά γύρισε κιόλας .. πολλές φορές όμως προσπαθεί να γυρίσει αλλά μαγκώνει το χεράκι της και εκνευρίζεται. 

@Sofi91 όταν ολοκληρώσεις την θετική εκπαίδευση ύπνου εάν δεν σου κάνει κόπο γράψε μας εάν δεν σου κάνει κόπο γράψε μας εάν βοήθησε ! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, thel είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Μην ανησυχείτε τα περάσαμε και εμείς .. ένα μήνα είχα τρελαθεί με τον ύπνο .. είμαι από μανούλες Οκτωβρίου ! Όταν τελείωσε το άλμα άρχισε να κοιμάται 12 ώρες με μία αφύπνιση στο ενδιάμεσο ! Βέβαια έχει δύο μέρες τώρα που έχει κάνει 3 αφυπνίσεις .. ίσως γιατί μπαίνουμε στην 23η βδομάδα που ξεκινάει το επόμενο άλμα ή επειδή μέσα στην ημέρα έχουμε βγει εκτός προγράμματος τελείως ! Επίσης, δύο εβδομάδες μετά το άλμα τελικά γύρισε κιόλας .. πολλές φορές όμως προσπαθεί να γυρίσει αλλά μαγκώνει το χεράκι της και εκνευρίζεται. 

@Sofi91 όταν ολοκληρώσεις την θετική εκπαίδευση ύπνου εάν δεν σου κάνει κόπο γράψε μας εάν δεν σου κάνει κόπο γράψε μας εάν βοήθησε ! 

Άρα υπάρχει ελπίδα και για εμάς λες;; Νόμιζα θα πάει έτσι από εδώ και πέρα,τόσο που κρατάει. 🤔🤔

Εμας παράλληλα με αυτή την απίστευτη γκρινια άρχισε να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα συνέχεια και να βγάζει κάτι στριγκλιες ν να ξεκαρδιζεται ...επίσης έχει αυξήσει πολύ το γάλα σε σημείο που βγάζει μεγάλες ρουκέτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...