Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 2

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια,  αχ υπομονή σ' όλες μας πιστεύω ότι είναι αυτή η εβδομάδα, η 19η η τελευταία και μετα να ηρεμήσουν τα μικρακια μας. Εμενα είχε δύο τρεις μέρες που κοιμόταν μέσα στην ημέρα καλύτερα και δεν είχε τόσο τσιριδα και γκρίνια.  Νομιζω πως εν μέρει αυτό τους φταίει,  έχουν ανάγκη από ύπνο αλλά δεν μπορούν να κοιμηθούν λόγω μάλλον του άλματος αυτού και της παλινδρομησης ύπνου.  και εμας δύο μέρες δεν έτρωγε καλα αλλά μάλλον ήταν και από τα εμβόλια. 

Δεν ξερω βρε κορίτσια εμας μας έκανε ο παιδιατρος και τα δύο εμβόλια μαζί την ίδια μέρα, το 6πλο και του πνευμονιοκοκου και νμζω ότι τον ταραξαν παρα πολύ. Νομιζω πως δεν θα το ξανακάνουμε αυτό. 

9 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Bασικα αν είναι σε καρεκλακι πρέπει να είναι σε κλίση σαν του ριλαξ απ' ότι μου πε ..γύρω στις 60 μοίρες .εσάς τι λέει ο γιατρός ;

Εμείς που ξεκινάνε τη Τρίτη  με χορτοσουπα μας έχει γράψει με το γεύμα πάντα να δίνουμε νερό...κανονικά , όχι βρασμένο.

Μπράβο το αγοράκι σου..λεβέντης !!

Όταν έρθει η ώρα θα το παρανοιγει! Είναι ένα σημάδι ετοιμότητας το ενδιαφέρον προς το φαγητό πάντως .

Τις τελευταίες δυο μέρες έχει τόση γκρίνια μέσα στη μέρα που αλήθεια με έχει πονέσει το κεφάλι μου...τι φταίει??

Σκέφτομαι μήπως δόντια γιατί άρχισε να παίρνει την πιπίλα και να μη την αφήνει από εκεί που δεν την ήθελε...και τη δαγκώνει κιόλας 

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο .δεν ήταν τρέλα ήσυχος βέβαια ο δικός μου αλλά πλέον όλη μέρα τσιριζει, γκρινιάζει,σαν να μην τον ευχαριστεί τίποτα. .μήπως είναι δόντια αν όχι άλμα; Δεν ξέρω .

Χαμομήλι δοκίμασα μέσα στο γάλα του το βράδυ αλλά χωρίς καμία διαφορά ..αν κάνεις κάτι και πιάσει πες μου.κι εμένα έχει μειώσει πολύ το φαγητό... μέσα στη μέρα κυρίως  

Δε μας είπε κάτι συγκεκριμένο για το πως να τον ταίζουμε . Αχ αυτό είναι άλλο θέμα μας, μένουμε στη Γερμανία και γενικότερα εδω οι παιδίατροι δεν έχουν καμία σχέση στην αντιμετώπιση με την Ελλάδα. Ουτε σου δίνουν αναλυτικές οδηγίες, ούτε χρόνο,  ούτε φυσικά μπορείς να τους πάρεις στο κινητό και να σου δώσουν πληροφορίες...μας έχει δυσκολέψει παρα πολύ όλο αυτό,  γιατί πολλές φορές δεν ξέρουμε τι φταίει και τι να κάνουμε..η παρέα μας εδώ μου δίνει κουράγιο πραγματικά!! ❤❤

9 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Αυτό που προσπαθεί να σηκωθεί το κάνει κ ο δικός μου. 
Και μένα σήμερα μόνο αγκαλιά την έβγαλε. Κ γενικά πολύ γκρίνια. 
Τώρα για το φαγητό @Sofi91 πρέπει να κάθονται και να κρατάνε το κεφάλι τους για να ξεκινήσεις. Βασικά να έχει τα σημάδια ετοιμότητας. Να καταπίνουν το φαγητό και να μη το σπρώχνουν έξω με τη γλώσσα τους. Όταν τρως εσυ να δείχνει έντονο ενδιαφέρον για το φαΐ σου. Να μπορεί να φέρει στο στόμα του κάποιο αντικείμενο. Και να ανοίγει το στόμα του όταν του προσφέρεις φαγητό. Αυτά λένε οι οδηγίες από τον παγκόσμιο οργανισμό υγειας και από το cdc της Αμερικής. 
Πάντως επειδή διαβάζω πολύ το τελευταίο διάστημα για το ποτέ να αρχίσω τροφές και με τι να ξεκινήσω πρώτα. Ο καθένας λέει τα δικά του. Άι βγάλε άκρη. Μετά νομίζω κανείς αυτό που πιστεύεις εσυ σωστό σύμφωνα με τα θέλω της οικογένειας σου. 

Δεν νομίζω να έχει κάτι. Είναι το άλμα θεωρώ. Κρατάει μέχρι τη 19η βδομάδα. Κάνε κουράγιο. Εμένα δεν κοιμάται μέσα στη μέρα καθόλου. Μόνο το βράδυ με πολλές αφυπνίσεις για φαγητό. Για το φαγητό της μην ανησυχείς αν παίρνει βάρος. Είναι φάση που περνάνε. Μιλά και με τον παιδίατρο όμως να είναι ενήμερος. Υπομονή σε όλες μας…

θα ερθω να συμφωνήσω,  ο καθένας λέει τα δικά του, από παιδίατρο μέχρι γονείς, εκεί καταλήγω και εγω , ότι μάλλον παρατηρείς το παιδι και αυτο σε πάει,  δεν μπορεί να υπάρχει ένα σημείο εκκίνησης για όλα το ίδιο γιατί κάθε ένα έχει την δική του ανάπτυξη.  Σαν σημάδια..μας δείχνει έντονο ενδιαφέρον όταν τρωμε και κάπως ρουφάει τα χείλη του προς τα μέσα..σαν να σου λεει δώσε μ χαχαχα, αντικείμενα στο στόμα φέρνει και πολλές φορές μετά το γάλα βάζει το χέρι στο στόμα και το ρουφάει..δεν ξερω αν ειναι σημάδι ότι πεινάει και άλλο. Σκεφτηκα να περιμένω καμια εβδομάδα να ηρεμήσουμε μήπως από το άλμα και μετα να τον βάλω στο κάθισμα να δω πως θα καθίσει και σιγα σιγα να δούμε αν θα φάει. Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα να ξεκινήσουμε το αργότερο Απρίλιο γιατί μέσα Μαΐου θα ερθουμε Ελλάδα και για τη βαφτιση και θα έχουμε τόσα πάνω κάτω και αλλαγές που δνε θα ήθελα να του έρθουν όλα μαζί.. να μπορούμε μέχρι τότε να τρώει ένα γεύμα με κάποια λαχανικά θα είναι καλό....αλλα τι να πω..όπως μας πάει το παιδί στο τέλος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!! Νεα μαμά και άπειρη! Επίσης άπειρα αυπνη όπως ολες σας!! Ερώτηση λοιπόν και ζητω τις πολύτιμες γνώμες σας μπας και ηρεμήσει το μεσα μου 🙏 το μωρο μου είναι στην 18η εβδομάδα 🤗 εδω και κανενα μηνα χασαμε τον ύπνο μας τη μερα (2-3 μισάωρα) και το βραδυ ανα μια ωρα ξυπνάει 😪 παίζει να ειναι το γνωστό αλμα; παλινδρομηση υπνου; ποσο καιρο κρατάεο; οι δικες σας εμπειρίες ποιες είναι; κοντεύω να κρατήσω θεση στο ψυχιατρείο... Απο γκρίνια άπειρη, μονο αγκαλιά κ βόλτα, για παιχνίδι ουτε λογος, μπρούμυτα ΠΟΤΈ! Ευχαριστώ! 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια σε όλες σας... Έχω κι εγώ ένα μωράκι 5,5 μηνών και διαβάζω τα δικά σας και παίρνω κουράγιο πως δεν είμαι μόνη! 

 Φάση με τον ύπνο περάσαμε κι εμείς, γκρίνια χωρίς να κοιμάται, αυτό που μάλλον βοήθησε είναι πως της έβγαζα το παντελόνι ή την μπλούζα γιατί καταλάβαινα πως απ' το κλάμα και την αγκαλιά μου ζεσταίνονταν.. επίσης πολλές φορές αν ήταν ο μπαμπάς στο σπίτι του την έδινα να αλλάξει λίγο χέρια, να της αλλάξει μια πάνα,να πάρω μια ανάσα και μετά χαλάρωνε πιο εύκολα (γιατί κοιμάται μόνο μαζί μου, για την ακρίβεια πάνω μου 😵💫

 

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Foulanet89 είπε:

Καλημέρα!!! Νεα μαμά και άπειρη! Επίσης άπειρα αυπνη όπως ολες σας!! Ερώτηση λοιπόν και ζητω τις πολύτιμες γνώμες σας μπας και ηρεμήσει το μεσα μου 🙏 το μωρο μου είναι στην 18η εβδομάδα 🤗 εδω και κανενα μηνα χασαμε τον ύπνο μας τη μερα (2-3 μισάωρα) και το βραδυ ανα μια ωρα ξυπνάει 😪 παίζει να ειναι το γνωστό αλμα; παλινδρομηση υπνου; ποσο καιρο κρατάεο; οι δικες σας εμπειρίες ποιες είναι; κοντεύω να κρατήσω θεση στο ψυχιατρείο... Απο γκρίνια άπειρη, μονο αγκαλιά κ βόλτα, για παιχνίδι ουτε λογος, μπρούμυτα ΠΟΤΈ! Ευχαριστώ! 

Καλωσήρθες στο κλαμπ..νομίζω πάνω κάτω τα ίδια περνάμε και οι υπόλοιπες με το συγκεκριμένο άλμα .μας έχει πεθάνει ..αυτό που λέω στον εαυτό μου για να παρηγοριεμαι είναι πως δεν είμαι η μόνη και πως θα περάσει..έτσι θέλω να πιστεύω .αν δεεεν, πες μου σε ποιο ψυχιατρείο θα κλείσεις να κλείσω και γω!😜😜

9 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σε όλες σας... Έχω κι εγώ ένα μωράκι 5,5 μηνών και διαβάζω τα δικά σας και παίρνω κουράγιο πως δεν είμαι μόνη! 

 Φάση με τον ύπνο περάσαμε κι εμείς, γκρίνια χωρίς να κοιμάται, αυτό που μάλλον βοήθησε είναι πως της έβγαζα το παντελόνι ή την μπλούζα γιατί καταλάβαινα πως απ' το κλάμα και την αγκαλιά μου ζεσταίνονταν.. επίσης πολλές φορές αν ήταν ο μπαμπάς στο σπίτι του την έδινα να αλλάξει λίγο χέρια, να της αλλάξει μια πάνα,να πάρω μια ανάσα και μετά χαλάρωνε πιο εύκολα (γιατί κοιμάται μόνο μαζί μου, για την ακρίβεια πάνω μου 😵💫

 

Τώρα σε τι φάση είστε εσείς?? Είναι καλύτερα ??

Σήμερα πάντως μέσα στη μέρα ο μικρός κορίτσια ήταν πολύ ήσυχος ...πάλι καλά, πήρα μια ανάσα γιατί με είχε ξεκάνει .Να δούμε πώς θα πάει το βράδυ .

Εχω άλλο θέμα ομως .Δεν θέλει να τον παίρνουν αγκαλιά οι δικοί μου..είχε να τους δει 15 μέρες επειδή ήταν άρρωστοι και είναι σαν να τους ξέχασε ..όταν τον παίρνουν κοιτάει εμένα για λίγα δευτερόλεπτα με παράπονο και μετά βάζει τα κλάματα .τι να κάνω??

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλωσήρθες στο κλαμπ..νομίζω πάνω κάτω τα ίδια περνάμε και οι υπόλοιπες με το συγκεκριμένο άλμα .μας έχει πεθάνει ..αυτό που λέω στον εαυτό μου για να παρηγοριεμαι είναι πως δεν είμαι η μόνη και πως θα περάσει..έτσι θέλω να πιστεύω .αν δεεεν, πες μου σε ποιο ψυχιατρείο θα κλείσεις να κλείσω και γω!😜😜

Τώρα σε τι φάση είστε εσείς?? Είναι καλύτερα ??

Σήμερα πάντως μέσα στη μέρα ο μικρός κορίτσια ήταν πολύ ήσυχος ...πάλι καλά, πήρα μια ανάσα γιατί με είχε ξεκάνει .Να δούμε πώς θα πάει το βράδυ .

Εχω άλλο θέμα ομως .Δεν θέλει να τον παίρνουν αγκαλιά οι δικοί μου..είχε να τους δει 15 μέρες επειδή ήταν άρρωστοι και είναι σαν να τους ξέχασε ..όταν τον παίρνουν κοιτάει εμένα για λίγα δευτερόλεπτα με παράπονο και μετά βάζει τα κλάματα .τι να κάνω??

Κ εμένα δεν θέλει τα πεθερικά. Σε όποιον άλλον έρθει σπίτι πάει δεν έχει θέμα. Αλλά και αυτοί δεν προσπαθούν, ο πεθερός του βαράει παλαμάκια πολύ κοντά στο πρόσωπο και η πεθερά πέφτει με τα μούτρα πάνω του. Αυτός θέλει να σε γνωρίσει πρώτα να του γλυκό μιλήσεις. Βγήκε με

άποψη. Μπορεί να πιάνει και δικά μας συναισθήματα γιατί οι σχέσεις δεν είναι τόσο καλές. Τι να πω. Πάντως οι δικοί μου μένουν μακρυά κ δεν τον βλέπουν συχνά και είχα ένα άγχος ότι δεν θα τους θέλει αλλά τελικά με το που μπήκαν σπίτι έκανε σαν τρελός και καθόταν μαζί τους πολύ ώρα. Του δίνουν φουλ προσοχή, και παίζουν μαζί του αλλά δεν πέφτουν με τα μούτρα. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κ εμένα δεν θέλει τα πεθερικά. Σε όποιον άλλον έρθει σπίτι πάει δεν έχει θέμα. Αλλά και αυτοί δεν προσπαθούν, ο πεθερός του βαράει παλαμάκια πολύ κοντά στο πρόσωπο και η πεθερά πέφτει με τα μούτρα πάνω του. Αυτός θέλει να σε γνωρίσει πρώτα να του γλυκό μιλήσεις. Βγήκε με

άποψη. Μπορεί να πιάνει και δικά μας συναισθήματα γιατί οι σχέσεις δεν είναι τόσο καλές. Τι να πω. Πάντως οι δικοί μου μένουν μακρυά κ δεν τον βλέπουν συχνά και είχα ένα άγχος ότι δεν θα τους θέλει αλλά τελικά με το που μπήκαν σπίτι έκανε σαν τρελός και καθόταν μαζί τους πολύ ώρα. Του δίνουν φουλ προσοχή, και παίζουν μαζί του αλλά δεν πέφτουν με τα μούτρα. 

Ναι μπορεί να επηρεάζεται κι από εσάς.εμεις επειδή είμαστε στα πεθερικά μου τους βλέπει κάθε μέρα από όταν γεννήθηκε και αναγκαστικά τον κρατάνε και κάποιες ώρες που δουλεύω ..παρόλο που έχω θέματα κατά καιρούς μαζί τους ,τα πάει καλά .

Και στους δικούς μου έκατσε λίγο μετά από ώρες που ήμασταν σπίτι τους και εξ αρχής τους έκανε χαρές όταν τον κρατούσα εγώ αλλά όταν δεν ήμουν εκεί γύρω και τον έπαιρναν αγκαλιά με έψαχνε και γκρίνιαζε.

Κορίτσια πρώτο βράδυ κοιμήθηκε σερί 8 ώρες και τώρα έφαγε και ξανακοιμηθηκε 😜

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ναι μπορεί να επηρεάζεται κι από εσάς.εμεις επειδή είμαστε στα πεθερικά μου τους βλέπει κάθε μέρα από όταν γεννήθηκε και αναγκαστικά τον κρατάνε και κάποιες ώρες που δουλεύω ..παρόλο που έχω θέματα κατά καιρούς μαζί τους ,τα πάει καλά .

Και στους δικούς μου έκατσε λίγο μετά από ώρες που ήμασταν σπίτι τους και εξ αρχής τους έκανε χαρές όταν τον κρατούσα εγώ αλλά όταν δεν ήμουν εκεί γύρω και τον έπαιρναν αγκαλιά με έψαχνε και γκρίνιαζε.

Κορίτσια πρώτο βράδυ κοιμήθηκε σερί 8 ώρες και τώρα έφαγε και ξανακοιμηθηκε 😜

Τελειααα νέα!! εύχομαι ετσι να σας πάει από εδώ και πέρα και να ηρεμήσετε!! 🙏🏻🙏🏻

22 ώρες πρίν, Foulanet89 είπε:

Καλημέρα!!! Νεα μαμά και άπειρη! Επίσης άπειρα αυπνη όπως ολες σας!! Ερώτηση λοιπόν και ζητω τις πολύτιμες γνώμες σας μπας και ηρεμήσει το μεσα μου 🙏 το μωρο μου είναι στην 18η εβδομάδα 🤗 εδω και κανενα μηνα χασαμε τον ύπνο μας τη μερα (2-3 μισάωρα) και το βραδυ ανα μια ωρα ξυπνάει 😪 παίζει να ειναι το γνωστό αλμα; παλινδρομηση υπνου; ποσο καιρο κρατάεο; οι δικες σας εμπειρίες ποιες είναι; κοντεύω να κρατήσω θεση στο ψυχιατρείο... Απο γκρίνια άπειρη, μονο αγκαλιά κ βόλτα, για παιχνίδι ουτε λογος, μπρούμυτα ΠΟΤΈ! Ευχαριστώ! 

υπομονή και κουράγιο!!! όλες μας στο ίδιο κλαμπ είμαστε,  νιώθω πια ότι είμαι πιο κουρασμένη ακομα και απο όταν γέννησα!  🙄🙄 για να δούμε αν από την 20η εβδομάδα θα πάει καλύτερα...να φύγει αυτό το παλιό αλμα, νομίζω είναι το χειρότερο!!

Εμας έβγαλε από χθες εξανθήματα στο πρόσωπο του, σαν έκζεμα και στο σώμα του...😔😔

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σε όλες σας... Έχω κι εγώ ένα μωράκι 5,5 μηνών και διαβάζω τα δικά σας και παίρνω κουράγιο πως δεν είμαι μόνη! 

 Φάση με τον ύπνο περάσαμε κι εμείς, γκρίνια χωρίς να κοιμάται, αυτό που μάλλον βοήθησε είναι πως της έβγαζα το παντελόνι ή την μπλούζα γιατί καταλάβαινα πως απ' το κλάμα και την αγκαλιά μου ζεσταίνονταν.. επίσης πολλές φορές αν ήταν ο μπαμπάς στο σπίτι του την έδινα να αλλάξει λίγο χέρια, να της αλλάξει μια πάνα,να πάρω μια ανάσα και μετά χαλάρωνε πιο εύκολα (γιατί κοιμάται μόνο μαζί μου, για την ακρίβεια πάνω μου 😵💫

 

Αυτο με το ξεβρακωμα σωτηριο!!!😄

πρίν από 54 λεπτά , Sofi91 είπε:

Τελειααα νέα!! εύχομαι ετσι να σας πάει από εδώ και πέρα και να ηρεμήσετε!! 🙏🏻🙏🏻

υπομονή και κουράγιο!!! όλες μας στο ίδιο κλαμπ είμαστε,  νιώθω πια ότι είμαι πιο κουρασμένη ακομα και απο όταν γέννησα!  🙄🙄 για να δούμε αν από την 20η εβδομάδα θα πάει καλύτερα...να φύγει αυτό το παλιό αλμα, νομίζω είναι το χειρότερο!!

Εμας έβγαλε από χθες εξανθήματα στο πρόσωπο του, σαν έκζεμα και στο σώμα του...😔😔

 

Σε ποια εβδομάδα ειστε εσεις τωρα; κοιμάστε; γκρινιάζετε; εξανθηματα έβγαζε κ η αδερφη μου μικρή. Φως με κρεμες κτλ δεν ειδε η μανα μου. Της εκανε ομοιοπαθητικη κ σώθηκε. Ελπίζω να σας φύγει σύντομα... 

4 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ναι μπορεί να επηρεάζεται κι από εσάς.εμεις επειδή είμαστε στα πεθερικά μου τους βλέπει κάθε μέρα από όταν γεννήθηκε και αναγκαστικά τον κρατάνε και κάποιες ώρες που δουλεύω ..παρόλο που έχω θέματα κατά καιρούς μαζί τους ,τα πάει καλά .

Και στους δικούς μου έκατσε λίγο μετά από ώρες που ήμασταν σπίτι τους και εξ αρχής τους έκανε χαρές όταν τον κρατούσα εγώ αλλά όταν δεν ήμουν εκεί γύρω και τον έπαιρναν αγκαλιά με έψαχνε και γκρίνιαζε.

Κορίτσια πρώτο βράδυ κοιμήθηκε σερί 8 ώρες και τώρα έφαγε και ξανακοιμηθηκε 😜

Μπράβο σας!!! Μακάρι να συνεχίσει ετσι! Σε ποια εβδομάδα είστε; να πάρουμε κ μεις κουράγιο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angel92 said:

Ναι μπορεί να επηρεάζεται κι από εσάς.εμεις επειδή είμαστε στα πεθερικά μου τους βλέπει κάθε μέρα από όταν γεννήθηκε και αναγκαστικά τον κρατάνε και κάποιες ώρες που δουλεύω ..παρόλο που έχω θέματα κατά καιρούς μαζί τους ,τα πάει καλά .

Και στους δικούς μου έκατσε λίγο μετά από ώρες που ήμασταν σπίτι τους και εξ αρχής τους έκανε χαρές όταν τον κρατούσα εγώ αλλά όταν δεν ήμουν εκεί γύρω και τον έπαιρναν αγκαλιά με έψαχνε και γκρίνιαζε.

Κορίτσια πρώτο βράδυ κοιμήθηκε σερί 8 ώρες και τώρα έφαγε και ξανακοιμηθηκε 😜

Αχχχ μπραβο σας.Εμεις παλι χαλια χθες.

Αγχωνομαι βρε κορίτσια μήπως κάνω κάτι λάθος.Δεν ξερω.

Να σας ρωτήσω..εσείς έχετε στάνταρ πρόγραμμα κάθε μέρα?Δλδ τα ξυπνάτε ή ξυπνάνε συγκεκριμένη ώρα?Κοιμούνται το βράδυ πάντα την ίδια ώρα?

Εμένα ενώ κοιμοταν 8-8.30 κάθε βράδυ με αυτό το άλμα άλλαξαν όλα.Ποτε βγαίνει ο ύπνος 8-8.30 πότε μπορεί να πάει μέχρι τις 10 αν το τελευταίο nap το κάνει αργά. Δεν ξέρω τι να κάνω να τον βοηθήσω.

3 hours ago, Sofi91 said:

Τελειααα νέα!! εύχομαι ετσι να σας πάει από εδώ και πέρα και να ηρεμήσετε!! 🙏🏻🙏🏻

υπομονή και κουράγιο!!! όλες μας στο ίδιο κλαμπ είμαστε,  νιώθω πια ότι είμαι πιο κουρασμένη ακομα και απο όταν γέννησα!  🙄🙄 για να δούμε αν από την 20η εβδομάδα θα πάει καλύτερα...να φύγει αυτό το παλιό αλμα, νομίζω είναι το χειρότερο!!

Εμας έβγαλε από χθες εξανθήματα στο πρόσωπο του, σαν έκζεμα και στο σώμα του...😔😔

 

Κ εγώ τόσο κουρασμένη νιώθω!Σέρνομαι σήμερα!🙏

Αα γτ?Μίλησες με το γιατρό?Μακάρι να μην είναι κάτι κ να φύγουν γρήγορα!

On 3/18/2023 at 10:20 AM, Foulanet89 said:

Καλημέρα!!! Νεα μαμά και άπειρη! Επίσης άπειρα αυπνη όπως ολες σας!! Ερώτηση λοιπόν και ζητω τις πολύτιμες γνώμες σας μπας και ηρεμήσει το μεσα μου 🙏 το μωρο μου είναι στην 18η εβδομάδα 🤗 εδω και κανενα μηνα χασαμε τον ύπνο μας τη μερα (2-3 μισάωρα) και το βραδυ ανα μια ωρα ξυπνάει 😪 παίζει να ειναι το γνωστό αλμα; παλινδρομηση υπνου; ποσο καιρο κρατάεο; οι δικες σας εμπειρίες ποιες είναι; κοντεύω να κρατήσω θεση στο ψυχιατρείο... Απο γκρίνια άπειρη, μονο αγκαλιά κ βόλτα, για παιχνίδι ουτε λογος, μπρούμυτα ΠΟΤΈ! Ευχαριστώ! 

Μια από τα ίδια κορίτσι!Μας τεντωσε αυτό το άλμα!υπομονη κ κουράγιο!

On 3/18/2023 at 11:42 AM, ele90 said:

Καλησπέρα κορίτσια σε όλες σας... Έχω κι εγώ ένα μωράκι 5,5 μηνών και διαβάζω τα δικά σας και παίρνω κουράγιο πως δεν είμαι μόνη! 

 Φάση με τον ύπνο περάσαμε κι εμείς, γκρίνια χωρίς να κοιμάται, αυτό που μάλλον βοήθησε είναι πως της έβγαζα το παντελόνι ή την μπλούζα γιατί καταλάβαινα πως απ' το κλάμα και την αγκαλιά μου ζεσταίνονταν.. επίσης πολλές φορές αν ήταν ο μπαμπάς στο σπίτι του την έδινα να αλλάξει λίγο χέρια, να της αλλάξει μια πάνα,να πάρω μια ανάσα και μετά χαλάρωνε πιο εύκολα (γιατί κοιμάται μόνο μαζί μου, για την ακρίβεια πάνω μου 😵💫

 

Έφτιαξε ο ύπνος μετά το άλμα?Σε τι φάση είστε τώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Foulanet89 είπε:

Αυτο με το ξεβρακωμα σωτηριο!!!😄

Σε ποια εβδομάδα ειστε εσεις τωρα; κοιμάστε; γκρινιάζετε; εξανθηματα έβγαζε κ η αδερφη μου μικρή. Φως με κρεμες κτλ δεν ειδε η μανα μου. Της εκανε ομοιοπαθητικη κ σώθηκε. Ελπίζω να σας φύγει σύντομα... 

Μπράβο σας!!! Μακάρι να συνεχίσει ετσι! Σε ποια εβδομάδα είστε; να πάρουμε κ μεις κουράγιο! 

Μπαίνουμε στη 19η . και σήμερα συνεχίζουμε σχετικά ήρεμοι.. για να δούμε! Εύχομαι να ηρεμήσουν σύντομα τα παιδάκια μας .Τη τρίτη αρχίζουμε φαγητό κανονικό και ο μικρός δεν κρατιέται κορίτσια . Τον κρατάω αγκαλιά ενώ τρώω και χοροπηδάει να το φτάσει 😜

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Angel92 είπε:

Μπαίνουμε στη 19η . και σήμερα συνεχίζουμε σχετικά ήρεμοι.. για να δούμε! Εύχομαι να ηρεμήσουν σύντομα τα παιδάκια μας .Τη τρίτη αρχίζουμε φαγητό κανονικό και ο μικρός δεν κρατιέται κορίτσια . Τον κρατάω αγκαλιά ενώ τρώω και χοροπηδάει να το φτάσει 😜

Έτοιμος είναι! Κ μεις από βδομάδα γιατρό, μάλλον κατεύθυνση για φαγάκι θα έχουμε! Τωρα τον βγάλαμε με το καρότσι έξω κοιμήθηκε, ειχε υπερένταση από τις 11 αυπνος! Με τον ύπνο πως τα πάτε εσεις; 

 

1 ώρα πρίν, Michaela! είπε:

Αχχχ μπραβο σας.Εμεις παλι χαλια χθες.

Αγχωνομαι βρε κορίτσια μήπως κάνω κάτι λάθος.Δεν ξερω.

Να σας ρωτήσω..εσείς έχετε στάνταρ πρόγραμμα κάθε μέρα?Δλδ τα ξυπνάτε ή ξυπνάνε συγκεκριμένη ώρα?Κοιμούνται το βράδυ πάντα την ίδια ώρα?

Εμένα ενώ κοιμοταν 8-8.30 κάθε βράδυ με αυτό το άλμα άλλαξαν όλα.Ποτε βγαίνει ο ύπνος 8-8.30 πότε μπορεί να πάει μέχρι τις 10 αν το τελευταίο nap το κάνει αργά. Δεν ξέρω τι να κάνω να τον βοηθήσω.

Κ μένα κάπου εκεί κοιμάται. Αλλά αναλόγως όπως λες κ συ όπως βγει ο τελευταίος ύπνος. Μονο που δεν κοιμάται καλά. Ξυπνάει συνέχεια ολο το βράδυ. Εσείς πως είστε το βράδυ; 

Κ εγώ τόσο κουρασμένη νιώθω!Σέρνομαι σήμερα!🙏

Αα γτ?Μίλησες με το γιατρό?Μακάρι να μην είναι κάτι κ να φύγουν γρήγορα!

Μια από τα ίδια κορίτσι!Μας τεντωσε αυτό το άλμα!υπομονη κ κουράγιο!

Έφτιαξε ο ύπνος μετά το άλμα?Σε τι φάση είστε τώρα?

 

πρίν από 5 λεπτά , Foulanet89 είπε:

 

 

πρίν από 5 λεπτά , Foulanet89 είπε:

Έτοιμος είναι! Κ μεις από βδομάδα γιατρό, μάλλον κατεύθυνση για φαγάκι θα έχουμε! Τωρα τον βγάλαμε με το καρότσι έξω κοιμήθηκε, ειχε υπερένταση από τις 11 αυπνος! Με τον ύπνο πως τα πάτε εσεις; 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Michaela! είπε:

Αχχχ μπραβο σας.Εμεις παλι χαλια χθες.

Αγχωνομαι βρε κορίτσια μήπως κάνω κάτι λάθος.Δεν ξερω.

Να σας ρωτήσω..εσείς έχετε στάνταρ πρόγραμμα κάθε μέρα?Δλδ τα ξυπνάτε ή ξυπνάνε συγκεκριμένη ώρα?Κοιμούνται το βράδυ πάντα την ίδια ώρα?

Εμένα ενώ κοιμοταν 8-8.30 κάθε βράδυ με αυτό το άλμα άλλαξαν όλα.Ποτε βγαίνει ο ύπνος 8-8.30 πότε μπορεί να πάει μέχρι τις 10 αν το τελευταίο nap το κάνει αργά. Δεν ξέρω τι να κάνω να τον βοηθήσω.

Κ εγώ τόσο κουρασμένη νιώθω!Σέρνομαι σήμερα!🙏

Αα γτ?Μίλησες με το γιατρό?Μακάρι να μην είναι κάτι κ να φύγουν γρήγορα!

Μια από τα ίδια κορίτσι!Μας τεντωσε αυτό το άλμα!υπομονη κ κουράγιο!

Έφτιαξε ο ύπνος μετά το άλμα?Σε τι φάση είστε τώρα?

δεν ξερω γιατί, δεν έχουμε αλλάξει κάτι και πίνει φόρμουλα οπότε δεν υπάρχει κάτι που ίσως να του προκάλεσε αντίδραση. εκτός και αν είναι κάποια αντίδραση από το εμβόλιο,  από ότι διάβασα στου πνευμονιοκοκου είναι στις αντενδειξεις το δερματικο εξάνθημα. αύριο το πρωί θα παρω τον παιδίατρο και θα δούμε....εδω στη Γερμανία δεν μπορείς να καλέσεις εκτός ωραρίου και δεν θέλαμε να τον ταλαιπωρησουμε με νοσοκομείο εφόσον είναι κατά τα άλλα οκ. προς το παρόν χρησιμοποίησα την bebanten που μου έδωσε η φαρμακοποιός και φαίνεται να τον βοήθησε. 

μήπως αν κρατήσετε 3 ημερησιους υπνους μόνο να τον βοηθήσει? εμείς δεν έχουμε ακριβώς συγκεκριμένη ώρα αλλά πάνω κάτω 30-40 λεπτά διαφορά..θα κοιμηθεί δλδ γύρω στις 19:30 με 20:20 και θα ξυπνήσει γύρω στις 7 το πρωι..αν και έχει τις τελευταίες ημέρες που ξυπνάει από τις 6:30 😒😪😪 και λεω να δοκιμάσω μήπως τον κρατάω 5-10 λεπτά παραπάνω ανάμεσα στους υπνους την ημερα ώστε να πάει και ο βραδινός λίγο πιο μετά...γιατί καλοκαίριασε κιολας και με τόσο φως δεν τον βλέπω να κοιμαται.

σήμερα και εμας μέσα στην ημέρα ήταν πιο ήσυχος...κάθισε και στο καρεκλακι του πρώτη φορά...ξετρελάθηκε χαχαχχαχ τα βλέπει όλα από ψηλά τωρα 🤣🤣

 

@Foulanet89ομοιοπαθητικη έχουμε και εμείς 10 μέρες περίπου που ξεκινήσαμε..για το εντερακι του και η αλήθεια ειναι οτι έχουμε δει αρκετή βελτίωση.  ακολουθούμε μια αγωγή για περίπου 30 ημέρες και προς το παρον παει καλα.

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Michaela! είπε:

Αχχχ μπραβο σας.Εμεις παλι χαλια χθες.

Αγχωνομαι βρε κορίτσια μήπως κάνω κάτι λάθος.Δεν ξερω.

Να σας ρωτήσω..εσείς έχετε στάνταρ πρόγραμμα κάθε μέρα?Δλδ τα ξυπνάτε ή ξυπνάνε συγκεκριμένη ώρα?Κοιμούνται το βράδυ πάντα την ίδια ώρα?

Εμένα ενώ κοιμοταν 8-8.30 κάθε βράδυ με αυτό το άλμα άλλαξαν όλα.Ποτε βγαίνει ο ύπνος 8-8.30 πότε μπορεί να πάει μέχρι τις 10 αν το τελευταίο nap το κάνει αργά. Δεν ξέρω τι να κάνω να τον βοηθήσω.

Κ εγώ τόσο κουρασμένη νιώθω!Σέρνομαι σήμερα!🙏

Αα γτ?Μίλησες με το γιατρό?Μακάρι να μην είναι κάτι κ να φύγουν γρήγορα!

Μια από τα ίδια κορίτσι!Μας τεντωσε αυτό το άλμα!υπομονη κ κουράγιο!

Έφτιαξε ο ύπνος μετά το άλμα?Σε τι φάση είστε τώρα?

 Είμαστε πολύ καλύτερα... Σαν να ηρέμησε γενικότερα, πλέον μάλλον βλέπει και πιο καθαρά, πιάνει και πιο καλά αντικείμενα, θα απασχοληθεί κ μόνη της για λίγη ώρα με κάποιο παιχνιδάκι, στο ριλαξ..δεν είναι συνέχεια αγκαλιά κ βόλτα μέσα στο σπίτι.. 

 Όσον αφορά τον ύπνο κοιμάται πιο εύκολα, μου δείχνει κ σημάδια ότι νυστάζει πιο ξεκάθαρα, τρίβει μάτια, αυτί, χαλαρώνει τα μάτια της.. βέβαια έχουμε ακόμα το ζήτημα που κοιμάται πάνω μου, μπρούμυτα θα κοιμηθεί για λίγη ώρα μόνη της δίπλα μου, αλλά μόλις καταλάβει ότι δεν είμαστε κολλημένες ξυπνάει, την βάζω στήθος κ ξανακοιμαται πάνω μου.. ελπίζω κάποια στιγμή να φτιάξει κι αυτό. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβασα τα σχόλια σας και βλέπω ότι περνάμε όλες μας πάνω κάτω τα ίδια. Εν τω μεταξύ δεν μπορούμε να πούμε κάτι με σιγουριά. Πχ γράφω μια μέρα ότι έστρωσε ο ύπνος της,ξαφνικά αρχίζει να ξυπνάει κάθε 3ωρες για να φαει. Γράφω μετά ότι δεν τρώει πολύ και την επόμενη μέρα τρώει με μανία. Λέω ότι έστρωσε το εντερακι της,κάνει μετα κακά κάθε 3μερες και ουρλιάζει από τους πόνους.Λες και παίρνει το κινητό και βλέπει τι γράφω και λέει: Έτσι είσαι ρε μάνα? Αυτά γράφεις για μένα? Τώρα θα δεις 😛

Αύριο πάμε στον παιδίατρο για εμβόλια και θα μιλήσουμε για τις στερεές τροφές. Λόγω της αλλεργίας της,δεν έχουμε πολλές επιλογές και δεν πρόκειται να της δώσω αυτές τις φυτικές κρέμες,προτιμώ να την ξεκινήσω με πουρέ από λαχανικά που θα φτιάχνω εγω. Την ζυγισα χθες την τοσοδουλα μου,5,750 είναι. Όταν φτάσει τα έξι κιλά θα κάνω πάρτι να ξέρετε 🤣

  • Μου αρέσει 7
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...