Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Bluee19 είπε:

      η οικονομ σου είχε πει πως έχει λίγο αυξημένες τιμές απλώς δεν χρειάζεσαι αντιπηκτικές ή σου είχε πει πως η εξετάσεις σου είναι καθαρές ; 

      Η οικονομ μου είχε κάνει κάποιες βασικές εξετάσεις (πρωτεΐνη c,s , αντιπηκτικό λύκου,καρδιολογική,  αντί θρόμβινη) και βάσει αυτών και του ιστορικού μου είχε πει πως δεν χρειάζεται να κάνω τον γονιδιακό έλεγχο για τις μεταλλάξεις. Το ίδιο είπε κ ο γυναικολόγος και εγω τώρα επέμενα και μου τις έδωσε και ενώ όλα είναι καλά βγήκε το PAI-1. Φφφ φοβάμαι κορίτσια μήπως έχει γίνει ήδη κάτι κακό 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Ρε κορίτσι να σε ρωτήσω. Ξεκίνησες με φρούτα ή λαχανικά; 
Εμένα ο παιδίατρος είναι υπέρ της έτοιμης κρέμας. Και εγώ δεν θέλω να δώσω στο παιδί έτοιμες κρέμες εκτός αν είμαστε κάπου εκτός σπιτιού σαν λύση ανάγκης. Το porridge το δίνεις απόγευμα;

Επίσης αν είναι κάποια κοπέλα που κάνει blw να μας πει γιατί ενδιαφέρομαι να του ξεκινήσω κομμάτια. Η κουμπαρά μ με τον ίδιο παιδίατρο. Ξεκίνησε στο παιδί της φρουτοκρεμα μετά τι αλεύρι κ τέλος λαχανικά κρέας. Το παιδί τώρα είναι 8.5 μηνών κ δεν τρώει λαχανικά κ κρέας καθόλου. Και είναι κ στις πάνω καμπύλες.  Αυτά θέλω να αποφύγω. 

Στον μεγάλο είχα ξεκινήσει πρώτα λαχανικά κρέας και μετά φρουτόκρεμα και καλά για να μη συνηθίσει στις γλυκές γεύσεις, αλλά δεν έτρωγε τίποτα έτσι κι αλλιώς.

Στον μικρό είπα ότι θα ακολουθήσω κατά γράμμα τον παιδίατρο και θα ευχηθώ να πάνε όλα καλά. Στον πέμπτο μήνα λοιπόν ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα. Στον έκτο λαχανικά με μοσχάρι. Τώρα στον έβδομο θα μπουν ζυμαρικά (αστρακι, πεπονακι) και μια εβδομάδα μετά, βρώμη απογευματινό.

(Χάσαμε κανένα δεκαήμερο γιατί μεσολάβησε ίωση)

Τον επόμενο μήνα μου είπε θα μπουν ένα σωρό πράγματα. Όλα τα υπόλοιπα κρέατα (κοτόπουλο, αρνί, κατσίκι). Πολλά λαχανικά (πράσο, σπανάκι, παντζάρι, κλπ) + όσπρια.

Μετά μου είπε ότι θα βάλουμε αυγό.

Και βαθμιαία μέχρι τον χρόνο θα τα έχει δοκιμάσει όλα, εκτός από μέλι. Έχει πάει πλέον στη διετία. Στον γιο μου τον μεγάλο δίναμε λίγο μετά το χρόνο.

πρίν από 16 λεπτά , Melie είπε:

Στον μεγάλο είχα ξεκινήσει πρώτα λαχανικά κρέας και μετά φρουτόκρεμα και καλά για να μη συνηθίσει στις γλυκές γεύσεις, αλλά δεν έτρωγε τίποτα έτσι κι αλλιώς.

Στον μικρό είπα ότι θα ακολουθήσω κατά γράμμα τον παιδίατρο και θα ευχηθώ να πάνε όλα καλά. Στον πέμπτο μήνα λοιπόν ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα. Στον έκτο λαχανικά με μοσχάρι. Τώρα στον έβδομο θα μπουν ζυμαρικά (αστρακι, πεπονακι) και μια εβδομάδα μετά, βρώμη απογευματινό.

(Χάσαμε κανένα δεκαήμερο γιατί μεσολάβησε ίωση)

Τον επόμενο μήνα μου είπε θα μπουν ένα σωρό πράγματα. Όλα τα υπόλοιπα κρέατα (κοτόπουλο, αρνί, κατσίκι). Πολλά λαχανικά (πράσο, σπανάκι, παντζάρι, κλπ) + όσπρια.

Μετά μου είπε ότι θα βάλουμε αυγό.

Και βαθμιαία μέχρι τον χρόνο θα τα έχει δοκιμάσει όλα, εκτός από μέλι. Έχει πάει πλέον στη διετία. Στον γιο μου τον μεγάλο δίναμε λίγο μετά το χρόνο.

edit: Εμείς ήμασταν στις πάνω καμπύλες από την πρώτη μέρα γέννησης. Θήλαζε αποκλειστικά. Τώρα το βάρος έχει πάει κοντά στην πράσινη, και το ύψος συνεχίζει μεταξύ πάνω κίτρινης και κόκκινης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, thel είπε:

Ναι ναι υπάρχει ελπίδα ! Αχ και εγω είχα απελπιστεί γιατί κράτησε κανά μήνα. Ναι κάνει στριγκλιές χαράς .. έχει πολύ πλάκα!  Βέβαια πάλι για τρίτο βράδυ σερί δεν κοιμήθηκε καλά .. έκανε πολλές αφυπνίσεις. Μάλλον μπαίνουμε στο επόμενο άλμα εμείς.. της 23ης βδομάδας με 26! Θα μας γλεντάει πάλι κάθε βράδυ το μικρό! 

Άσχετο υπάρχει κάποια κοπέλα που από Σεπτέμβρη θα πάει βρεφικό το μωράκι της; Εγω ξεκινάω δουλειά τον Νοέμβριο .. είμαι μόνη μου στην Αθήνα και πρέπει να την πάω αλλά δεν θέλω με τίποτα... 😞

Εγω το σκέφτομαι γιατί αρχισα δουλειά κι ο άντρας μου ψάχνει και φαντάζομαι θα βρει μέχρι Σεπτέμβρη αλλά ούτε εγώ θέλω..το έχεις ψάξει καθόλου;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εμένα ο μικρός μου γεννήθηκε 2.11 Δε ξέρω τι λέτε για άλματα αλλά εμείς τώρα στρώσαμε. Το παιδί κοιμάται το βράδυ και ξυπνάει δύο φορές για φαγητό. Πάντα όμως μέχρι τις 7 σηκωνόμαστε. Το κοιμιζω νωρίς όμως. Γύρω στις 20.30. Σε σχέση με το μέχρι τώρα μπορώ να πω πως έστρωσε. Στη δουλειά κι εγώ γυρίζω τον Σεπτέμβριο. Αλλά δε θέλω να τον πάω παιδικό. Ήδη άρχισα να φέρνω κοπέλα για κάποιες φορές που πρέπει να λείψω γιατί είμαι κι ολομόναχη. Θα συνεχίσελω με τη φύλαξη στο σπίτι πάντως. Εξάλλου στον παιδικό τις μισές ημέρες θα είναι άρρωστο και πάλι θα ψάχνω ποιός θα τον κρατήσει. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Εγω το σκέφτομαι γιατί αρχισα δουλειά κι ο άντρας μου ψάχνει και φαντάζομαι θα βρει μέχρι Σεπτέμβρη αλλά ούτε εγώ θέλω..το έχεις ψάξει καθόλου;; 

Ναι έχω κάνει μια αναζήτηση στο ίντερνετ αλλά δεν έχω πάει από κοντά να δω γιατί ξεκίνησα και την οργάνωση της βάπτισης αυτές τις μέρες (ας μην σχολιάσω πως πάει και αυτό). Δεν έχω @Laky κάποια που να εμπιστεύομαι αλλιώς όντως το προτιμώ και εγώ ως λύση γιατί όπως λες τις μισές μέρες θα είναι άρρωστο. Έβλεπα στις φωτογραφίες στους βρεφικούς τις κούνιες που τα κοιμίζουν και με έπιασε κατάθλιψη..δεν ξέρω τι έχω πάθει..σίγουρα θα κλαίω με μαύρο δάκρυ όταν την αφήσω. Θέλω να τα παρατήσω όλα και να είμαι σπίτι με το παιδί. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, thel είπε:

Ναι έχω κάνει μια αναζήτηση στο ίντερνετ αλλά δεν έχω πάει από κοντά να δω γιατί ξεκίνησα και την οργάνωση της βάπτισης αυτές τις μέρες (ας μην σχολιάσω πως πάει και αυτό). Δεν έχω @Laky κάποια που να εμπιστεύομαι αλλιώς όντως το προτιμώ και εγώ ως λύση γιατί όπως λες τις μισές μέρες θα είναι άρρωστο. Έβλεπα στις φωτογραφίες στους βρεφικούς τις κούνιες που τα κοιμίζουν και με έπιασε κατάθλιψη..δεν ξέρω τι έχω πάθει..σίγουρα θα κλαίω με μαύρο δάκρυ όταν την αφήσω. Θέλω να τα παρατήσω όλα και να είμαι σπίτι με το παιδί. 

Σε καταλαβαίνω..εγώ δουλεύω εξ αποστάσεως οπότε θα βόλευε αυτό που λέει  η @Laky...απλά πρέπει να βρω και γω μια κοπέλα που να εμπιστεύομαι και αφού θα είμαι και γω από κοντά θα ναι οκ .Μέχρι τώρα που το κάνω έτσι με τον άντρα μου, δηλαδή είναι εκείνος στο δίπλα δωμάτιο με το μωρό κι εγώ δουλεύω, θέλω να βγαίνω συνέχεια και να τον βλέπω , πόσο μάλλον αν έχω ένα ξένο άνθρωπο . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Σε καταλαβαίνω..εγώ δουλεύω εξ αποστάσεως οπότε θα βόλευε αυτό που λέει  η @Laky...απλά πρέπει να βρω και γω μια κοπέλα που να εμπιστεύομαι και αφού θα είμαι και γω από κοντά θα ναι οκ .Μέχρι τώρα που το κάνω έτσι με τον άντρα μου, δηλαδή είναι εκείνος στο δίπλα δωμάτιο με το μωρό κι εγώ δουλεύω, θέλω να βγαίνω συνέχεια και να τον βλέπω , πόσο μάλλον αν έχω ένα ξένο άνθρωπο . 

Είσαι τυχερή που δουλεύεις από το σπίτι και πιστεύω μια κοπέλα στο σπίτι θα σου ταιριάξει καλύτερα ούτε να τρέχεις κάθε πρωί να ετοιμάσεις το μωράκι ούτε ιώσεις ούτε τίποτα. Μετά θα τρώει ότι θέλεις εσύ και όχι αυτά που προσφέρουν στον βρεφικό. Επίσης, οι τιμές δεν διαφέρουν .. νομίζω ένας καλός βρεφικός σίγουρα έχει μια 500αρα..ειδικά εάν βάλεις και το σχολικό μέσα. Εγώ ενώ δουλεύω σε έναν οργανισμό που άνετα θα μπορούσα να κάνω work from home .. δυστυχώς το έκοψαν εφόσον τελείωσε όλο αυτό με τον κόβιντ.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!πώς είστε;ήθελα να σας ρωτήσω από ποτέ κάνει να βάζουμε τα μωράκια μας να κάθονται στο καθισματακι φαγητού;;

Καλησπέρα..Την έχω κι εγώ αυτή την απορία . Θα ρωτήσω αύριο και τον γιατρό γιατί θα πάμε για το 3ο εμβόλιο και θα σου πω !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε? Εμένα ο μικρός από χθες ξαφνικά ηρέμησε αρκετά.. κοιμήθηκε το βράδυ σερί 6ωρες , επιτέλους και σήμερα το μεσημέρι σερί 4 ώρες.ελπιζω τωρα το βράδυ να είναι πάλι ήσυχος. Μακάρι να τελείωσε αυτό το άλμα για εμάς..εσείς πώς τα πάτε??

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Εμένα ο μικρός από χθες ξαφνικά ηρέμησε αρκετά.. κοιμήθηκε το βράδυ σερί 6ωρες , επιτέλους και σήμερα το μεσημέρι σερί 4 ώρες.ελπιζω τωρα το βράδυ να είναι πάλι ήσυχος. Μακάρι να τελείωσε αυτό το άλμα για εμάς..εσείς πώς τα πάτε??

 

 

Mπράβο @Angel92 πολύ χαίρομαι !!

Εμάς από την άλλη δεν πάει καλά το πράγμα.. ειδικά χθες ήταν το χειρότερο βράδυ από τότε που γεννήθηκε.. εφιάλτης.. σηκώθηκε αμέτρητες φορές! Σήμερα ευτυχώς κοιμήθηκε 4,5 ώρες σερί! Γενικά, κοιμάται 2-3 βδομάδες καλά .. μας κακομαθαίνει καλά καλά .. και μετά δίνει μια και τα γκρεμίζει όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα! Ευχομαι σιγα σιγα ο εφιάλτης αυτού του άλματος να υποχωρήσει αυτη την εβδομάδα.  και εμας μια από τα ίδια.  Το βράδυ παει αρκετά καλά  αλλά μέσα στην ημέρα δεν λέει να στρώσει με τίποτα, πολυ γκρίνια, μισάωρα ύπνου κτλ.. πια πιστεύω ότι δεν θα φτιάξει με τίποτα 🙄

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση. Τι αντιηλιακο να πάρω για το μωρό; Γιατί είδα της frezyderm που έχει για βρέφη είναι μόνο με 25 δείκτη και μου φαίνεται λίγο.Η Avent έχει με 50. Όλα τα υπόλοιπα που βρίσκω με 50 δείκτη λένε πως είναι παιδικά όχι για βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία, δερματολόγος δεν είμαι. Όταν ο μεγάλος μου γιος βγήκε στη θάλασσα, δεν του πήρα το 25, γιατί μου φάνηκε λίγο. Πήρα το 50 της frezyderm. Μετά, όμως, ο παιδίατρος αλλά και γνωστοί μου που ασχολούνταν με καλλυντικά μου είπαν ότι δεν έκανα καλά. Κι αυτό γιατί το 50 αρι έχει μεν μεγαλύτερη προστασία, αλλά για να φτάσει αυτούς τους "βαθμούς" έχει μέσα ένα σωρό τεχνητά ενισχυτικά, που δεν κάνουν καλό στο βρέφος.  Ακόμα και της frezyderm. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μου το είπαν από πολλές πηγές.

Από τότε, έπαιρνα 25αρι. Έτσι κι αλλιώς, τα πρώτα χρόνια τα μωρά φοράνε μπλουζάκια, καπελάκια, γυαλάκια και τη βγάζουν κυρίως κάτω από την ομπρέλα. Τώρα που ο μεγάλος Ταλιμπάν έγινε 10 και άντε να τον πιάσεις, ο,τι μα ο,τι αντηλιακό κι αν προλάβεις να του βάλεις, κέρδος είναι!

πρίν από 16 λεπτά , Melie είπε:

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία, δερματολόγος δεν είμαι. Όταν ο μεγάλος μου γιος βγήκε στη θάλασσα, δεν του πήρα το 25, γιατί μου φάνηκε λίγο. Πήρα το 50 της frezyderm. Μετά, όμως, ο παιδίατρος αλλά και γνωστοί μου που ασχολούνταν με καλλυντικά μου είπαν ότι δεν έκανα καλά. Κι αυτό γιατί το 50 αρι έχει μεν μεγαλύτερη προστασία, αλλά για να φτάσει αυτούς τους "βαθμούς" έχει μέσα ένα σωρό τεχνητά ενισχυτικά, που δεν κάνουν καλό στο βρέφος.  Ακόμα και της frezyderm. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μου το είπαν από πολλές πηγές.

Από τότε, έπαιρνα 25αρι. Έτσι κι αλλιώς, τα πρώτα χρόνια τα μωρά φοράνε μπλουζάκια, καπελάκια, γυαλάκια και τη βγάζουν κυρίως κάτω από την ομπρέλα. Τώρα που ο μεγάλος Ταλιμπάν έγινε 10 και άντε να τον πιάσεις, ο,τι μα ο,τι αντηλιακό κι αν προλάβεις να του βάλεις, κέρδος είναι!

edit: Στην πράξη, θα δεις ότι και το 25 είναι πολύ λιπαρό. Προσωπική επίσης γνώμη, δε θα συνιστούσα της Apivita, δεν απλωνόταν με τίποτα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angel92 said:

Κορίτσια τι κάνετε? Εμένα ο μικρός από χθες ξαφνικά ηρέμησε αρκετά.. κοιμήθηκε το βράδυ σερί 6ωρες , επιτέλους και σήμερα το μεσημέρι σερί 4 ώρες.ελπιζω τωρα το βράδυ να είναι πάλι ήσυχος. Μακάρι να τελείωσε αυτό το άλμα για εμάς..εσείς πώς τα πάτε??

 

 

Μπραβο χαίρομαι κ δε θα χάσω την ελπίδα μου!🤣

8 hours ago, thel said:

Mπράβο @Angel92 πολύ χαίρομαι !!

Εμάς από την άλλη δεν πάει καλά το πράγμα.. ειδικά χθες ήταν το χειρότερο βράδυ από τότε που γεννήθηκε.. εφιάλτης.. σηκώθηκε αμέτρητες φορές! Σήμερα ευτυχώς κοιμήθηκε 4,5 ώρες σερί! Γενικά, κοιμάται 2-3 βδομάδες καλά .. μας κακομαθαίνει καλά καλά .. και μετά δίνει μια και τα γκρεμίζει όλα!

Αχχχ εμείς αυτό με το χειρότερο βράδυ το περάσαμε το Σάββατο!Δεν μπορούσε να τον ηρεμήσω κ να κοιμηθει από τις 2 μέχρι τις 6.

 

Καλησπέρα σε όλες κ καλή εβδομάδα να έχουμε!😁

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...