Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 53 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

      Οκ άρα δε μπορείς να συγκρίνεις. Δε σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι το ίδιο. Καλούς διπλασιασμούς!

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες ❤️ Η μπέμπα πήρε 340γρ σε μια βδομάδα, μου φαίνεται απίστευτο ! Να φανταστείτε πριν τις στερεές τροφές έπαιρνε πάνω κάτω  500γρ το.μηνα.Επίσης κάνει κακά κάθε μερα,γελάει όλη την ώρα,έχει φουλ ενέργεια,δεν έχει σχεδόν καθόλου κολικούς και το βράδυ την παίρνει ο ύπνος πανευκολα. Μας έσωσαν οι στερεές τροφές ❤️Αύριο θα βάλουμε και κολοκυθάκι στον πουρέ και σε 4 μέρες ξεκινάμε και φρούτα. 

@Rina_87έχω πόνους στους αστραγάλους και στη μέση,θέλω να πιστεύω πως θα φύγουν όταν χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης.. @Laky Καλή αρχή με το φαγακι,τι σκέφτεσαι να δώσεις? Επίσης,δεν πειράζει που δεν ρευεται το βράδυ και η δικιά μου ποτέ δεν ρευεται τη νύχτα. Την θηλάζω και κοιμάται έτσι χωρίς κανένα θέμα εδώ και μήνες.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Εγώ μόλις αδιαθετησα πρώτη φορά. Ακόμα τον θηλάζω αλλά όχι συχνά. 2,3 φορές μέσα στη μέρα. Αυτό σημαίνει πως θα μου κοπεί σιγά σιγά το γάλα; Μακάρι δηλαδή γιατί δε θέλω να πάρω χάπι. 

Όσο για τις τροφές σας ζηλεύω. Περιμένω κι εγώ πότε θα ξεκινήσουμε. Τη Παρασκευή έχουμε εμβόλιο κι ελπίζω να μου πει να ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Αγανακτήσα Μ αυτό το γάλα. Εσείς πότε ξεκινήσατε; Το ΣΚ λέω να δοκιμάσω να του δώσω και λίγο κανονικό γάλα μέσα στο υποαλλεργικο να δω πως θα πάει. Να μην γίνουν όλες οι αλλαγές μαζί.

Επίσης ρε κορίτσια κάθε βράδυ τον κοιμιζω χωρίς να ρευτει. Αν τον πάρει ο ύπνος δε ρευεται με τίποτα. Τι να κάνω;

Καλησπέρα!!! Από όσο ξέρω όταν μας έρχεται περίοδος δεν κόβεται το γάλα απλά μειώνεται λίγο η ροή ή αλλάζει ελαφρώς η γεύση για αυτό τα μωρά μπορεί κάπως και να δυσανασχετούν . Το γάλα κόβεται μόνο αν σταματήσεις να θηλάζεις , ακόμα και οι 2-3 θηλασμοί που κανείς την ημέρα είναι ικανοί να διατηρήσουν την παραγωγή σου . 
Επίσης έχει και εγώ καιρό τώρα που σταμάτησα να τον ρεύω γενικά (όχι μόνο τη νύχτα) και είναι μια χαρά . Εύχομαι να σας πει η γιατρός ότι είστε έτοιμοι να μπείτε στις στέρεες τροφές να χαλαρώσεις και εσυ ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!! πως ειστε?

@Rina_87 και εγω στα γόνατα πόνους, και στη μέση αλλά εκεί είχα ούτως ή άλλως θέμα,  αλλά γονατα και ώμοι ποναω πολύ...απι το βαρος θα ειναι και της εγκυμοσύνης και τωρα που τα μωράκια μας τα σηκώνουμε ακόμα πολύ..πολλές φορές του λεω...έλα ηρθε η ώρα να περπατήσεις ή μαμα δεν μπορεί άλλο πονάει 🤣🤣🤣 με το καλο να ξεκινήσετε και εσεις τροφές!!

@Blue Velvet τι ωραιαα νέα!! μπράβο της!! αφού παει καλα με τις στερεές και ηρεμει σιγα σιγα, θα αρχίσει να αυξάνει και το βάρος της. φρούτο θα δώσετε απόγευμα ή πρωι?

βρε κορίτσια εγω σκέφτομαι μήπως ξεκίνησα νωρις τις τροφές.. αν και ήταν η σύσταση του γιατρού και ο μικρός φαίνεται πολύ έτοιμος για αυτό...αλλα διαβάσω ότι είναι νωρίς και ηρθε και η μαια μας χθες και είπε ότι είναι νωρίς πφφφ και δνε ξερω αν έκανα καλά! ακόμα είμαστε καροτο πατάτα και λεω να καθυστερήσω το κρεατάκι καμια 10 μέρες ακόμα.. μας είπαν μετά το μήνα να περάσουμε στο βραδινό.. με κρέμα βρώμης και λιγο μήλο ή χυμό μήλου αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο βαρύ αυτό...σκέφτομαι μήπως πάμε με απογευματινό ή πρωινό φρουτακι.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Sofi91 είπε:

καλημέρα κορίτσια!! πως ειστε?

@Rina_87 και εγω στα γόνατα πόνους, και στη μέση αλλά εκεί είχα ούτως ή άλλως θέμα,  αλλά γονατα και ώμοι ποναω πολύ...απι το βαρος θα ειναι και της εγκυμοσύνης και τωρα που τα μωράκια μας τα σηκώνουμε ακόμα πολύ..πολλές φορές του λεω...έλα ηρθε η ώρα να περπατήσεις ή μαμα δεν μπορεί άλλο πονάει 🤣🤣🤣 με το καλο να ξεκινήσετε και εσεις τροφές!!

@Blue Velvet τι ωραιαα νέα!! μπράβο της!! αφού παει καλα με τις στερεές και ηρεμει σιγα σιγα, θα αρχίσει να αυξάνει και το βάρος της. φρούτο θα δώσετε απόγευμα ή πρωι?

βρε κορίτσια εγω σκέφτομαι μήπως ξεκίνησα νωρις τις τροφές.. αν και ήταν η σύσταση του γιατρού και ο μικρός φαίνεται πολύ έτοιμος για αυτό...αλλα διαβάσω ότι είναι νωρίς και ηρθε και η μαια μας χθες και είπε ότι είναι νωρίς πφφφ και δνε ξερω αν έκανα καλά! ακόμα είμαστε καροτο πατάτα και λεω να καθυστερήσω το κρεατάκι καμια 10 μέρες ακόμα.. μας είπαν μετά το μήνα να περάσουμε στο βραδινό.. με κρέμα βρώμης και λιγο μήλο ή χυμό μήλου αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο βαρύ αυτό...σκέφτομαι μήπως πάμε με απογευματινό ή πρωινό φρουτακι.

 

Καλησπέρα μανούλα ! Το μωράκι σου ποσο είναι ακριβώς ; Έμενα στις 5/4 γίνεται 4 μηνών και η γιατρός μου είπε θα ξεκινήσουμε στέρεες τροφές στον έκτο μήνα . Βέβαια το λέει αυτό επειδή είναι ανεπτυγμένος (8.600 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό λ) , αλλιώς λέει το νωρίτερο στον πέμπτο μπαίνουν οι τροφές . Βέβαια εμένα στον έκτο μου φαίνεται αργά συγκριτικά με αυτά που ακούω . Κάθε γιατρός εν τελει τα δικά του λέει . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Kallibabyboy είπε:

Καλησπέρα μανούλα ! Το μωράκι σου ποσο είναι ακριβώς ; Έμενα στις 5/4 γίνεται 4 μηνών και η γιατρός μου είπε θα ξεκινήσουμε στέρεες τροφές στον έκτο μήνα . Βέβαια το λέει αυτό επειδή είναι ανεπτυγμένος (8.600 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό λ) , αλλιώς λέει το νωρίτερο στον πέμπτο μπαίνουν οι τροφές . Βέβαια εμένα στον έκτο μου φαίνεται αργά συγκριτικά με αυτά που ακούω . Κάθε γιατρός εν τελει τα δικά του λέει . 

ναι ισχύει πως ο καθένας λέει στο τέλος τα δικά του στο θέμα της διατροφής... εμας είναι 4,5 μηνών και έχουμε 4-5 ημέρες που ξεκινήσαμε, λιγο μετα δλδ αφου μπήκε στον 5ο . Και εμας είναι ανεπτυγμένος είναι γύρω στα 8 κιλά τωρα αλλά δεν κατάφερα να θηλασω από την αρχή οπότε παίρνει φόρμουλα.

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα 5,5 μηνών μου είχε πει η γιατρός. Θα δούμε τώρα που θα πάω τη Παρασκευή που θα είναι 5 ακριβώς τι θα πει.

23 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα μανούλες ❤️ Η μπέμπα πήρε 340γρ σε μια βδομάδα, μου φαίνεται απίστευτο ! Να φανταστείτε πριν τις στερεές τροφές έπαιρνε πάνω κάτω  500γρ το.μηνα.Επίσης κάνει κακά κάθε μερα,γελάει όλη την ώρα,έχει φουλ ενέργεια,δεν έχει σχεδόν καθόλου κολικούς και το βράδυ την παίρνει ο ύπνος πανευκολα. Μας έσωσαν οι στερεές τροφές ❤️Αύριο θα βάλουμε και κολοκυθάκι στον πουρέ και σε 4 μέρες ξεκινάμε και φρούτα. 

@Rina_87έχω πόνους στους αστραγάλους και στη μέση,θέλω να πιστεύω πως θα φύγουν όταν χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης.. @Laky Καλή αρχή με το φαγακι,τι σκέφτεσαι να δώσεις? Επίσης,δεν πειράζει που δεν ρευεται το βράδυ και η δικιά μου ποτέ δεν ρευεται τη νύχτα. Την θηλάζω και κοιμάται έτσι χωρίς κανένα θέμα εδώ και μήνες.

Πιο πολύ χαίρομαι για τα δικά σου νέα. Πολύ ταλαιπωρήθηκες κορίτσι μου. Δε σου έφτανε η τόση στέρηση είχες και το μόνιμο άγχος. Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια από εδώ και πέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμένα 5,5 μηνών μου είχε πει η γιατρός. Θα δούμε τώρα που θα πάω τη Παρασκευή που θα είναι 5 ακριβώς τι θα πει.

Πιο πολύ χαίρομαι για τα δικά σου νέα. Πολύ ταλαιπωρήθηκες κορίτσι μου. Δε σου έφτανε η τόση στέρηση είχες και το μόνιμο άγχος. Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια από εδώ και πέρα.

Καλημέρα κορίτσι μου, σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια ❤️ Πραγματικά μας έσωσαν οι στερεές τροφές,μόλις ξεκινήσετε θα δεις τεράστια διαφορά! Εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια ❤️ Πραγματικά μας έσωσαν οι στερεές τροφές,μόλις ξεκινήσετε θα δεις τεράστια διαφορά! Εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα ❤️

Μακάρι κορίτσι μου. Για την ώρα θα προσπαθήσω το ΣΚ να του δώσω και λίγο γάλα απ' το κανονικό μέσα στο υποαλλεργικο. Ελπίζω να μην τον πειράξει. Τρέμω λίγο είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια ποσέ φορές κάνουν κακά μέσα στη μέρα τα μωράκια σας;;; Έχει τώρα 5-6 μέρες που κάνει πολλές φορές 4-5 περίπου. Έκανε 1 φορά συνήθως. Πήρα το παιδίατρο κ σαφή απάντηση δεν μας έδωσε. Και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Rina_87 είπε:

Ρε κορίτσια ποσέ φορές κάνουν κακά μέσα στη μέρα τα μωράκια σας;;; Έχει τώρα 5-6 μέρες που κάνει πολλές φορές 4-5 περίπου. Έκανε 1 φορά συνήθως. Πήρα το παιδίατρο κ σαφή απάντηση δεν μας έδωσε. Και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. 

και εμενα τωρα με τις τροφές κάνει παραπάνω φορές, σίγουρα 3 και πάνω αλλά η σύσταση τους είναι καλή οπότε δεν ανησύχησα. είναι υδαρη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Ρε κορίτσια ποσέ φορές κάνουν κακά μέσα στη μέρα τα μωράκια σας;;; Έχει τώρα 5-6 μέρες που κάνει πολλές φορές 4-5 περίπου. Έκανε 1 φορά συνήθως. Πήρα το παιδίατρο κ σαφή απάντηση δεν μας έδωσε. Και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. 

Εμένα πάλι από τότε που γεννήθηκε κάνει κακά σε κάθε αλλαγή πάνας , όποτε αν τύχει και κάνει μόνο μια φορά θα ανησυχήσω 😂 η γιατρός μας πάντως το βρίσκει φυσιολογικό από το να κάνει συνέχεια μέχρι να του πάρει 10 μέρες να ενεργηθεί . Το μόνο που λέει μας απασχολεί είναι το να έχει αίμα στα κακά , κάθε χρώμα δηλαδή δεκτό . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Laky είπε:

Μακάρι κορίτσι μου. Για την ώρα θα προσπαθήσω το ΣΚ να του δώσω και λίγο γάλα απ' το κανονικό μέσα στο υποαλλεργικο. Ελπίζω να μην τον πειράξει. Τρέμω λίγο είναι η αλήθεια.

Πες μου πως θα πάει @Lakyμου.οντως με τις στερεές μεγάλη διαφορά 

 

13 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Ρε κορίτσια ποσέ φορές κάνουν κακά μέσα στη μέρα τα μωράκια σας;;; Έχει τώρα 5-6 μέρες που κάνει πολλές φορές 4-5 περίπου. Έκανε 1 φορά συνήθως. Πήρα το παιδίατρο κ σαφή απάντηση δεν μας έδωσε. Και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. 

Εμένα πάντα δεν έκανε πολλές ..1 φορά τη μέρα και κάποιες φορές 1 στις 2 μέρες .κ τώρα με τις στερεές τροφές ζορίζεται κ πιο πολύ ο δικός μου .. @Blue Velvetεσένα πάει κλτρ διάβασα ;!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Πες μου πως θα πάει @Lakyμου.οντως με τις στερεές μεγάλη διαφορά 

 

Εμένα πάντα δεν έκανε πολλές ..1 φορά τη μέρα και κάποιες φορές 1 στις 2 μέρες .κ τώρα με τις στερεές τροφές ζορίζεται κ πιο πολύ ο δικός μου .. @Blue Velvetεσένα πάει κλτρ διάβασα ;!

Καλημέρα ❤️ Πριν τις στερεές τροφές,έκανε κακά 1 στις 3 μέρες πάνω κάτω και πλέον κάνει όλη μέρα,ίσως και πέντε φορές τη μερα! Έγινε μια μικρή κουραδομηχανη🤣 Κάνει σκληρα κακακια και πλέον δεν έχει κολικούς,μόνο με το μπρόκολο την έπιασαν και δεν θα της ξαναδώσω. Πάει πολύ καλά η μικρή μου,πήρε και 350γρ σε μια βδομάδα! Φτιάχνω πουρε φρουτάκια το πρωί και λαχανικά το μεσημέρι και το απόγευμα. Στο ενδιάμεσο τη θηλάζω.Εσείς πώς πάτε? Τι τρώει το μωράκι σου? 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα ❤️ Πριν τις στερεές τροφές,έκανε κακά 1 στις 3 μέρες πάνω κάτω και πλέον κάνει όλη μέρα,ίσως και πέντε φορές τη μερα! Έγινε μια μικρή κουραδομηχανη🤣 Κάνει σκληρα κακακια και πλέον δεν έχει κολικούς,μόνο με το μπρόκολο την έπιασαν και δεν θα της ξαναδώσω. Πάει πολύ καλά η μικρή μου,πήρε και 350γρ σε μια βδομάδα! Φτιάχνω πουρε φρουτάκια το πρωί και λαχανικά το μεσημέρι και το απόγευμα. Στο ενδιάμεσο τη θηλάζω.Εσείς πώς πάτε? Τι τρώει το μωράκι σου? 

Εμεις τρώμε μόνο μεσημέρι κανονικό φαγητό..χορτοσουπα κι από το Σάββατο θα τη τρώει εναλλάξ με κρεατοσουπα.Ανα 10 μέρες θα προσθετουμε. Μετά τη κρεατοσουπα , κοτόσουπα,μετά κρέμα βρώμης ,μετά Φρουτοκρεμα κλπ.

Τι φρούτα βάζετε; Ίσως για αυτό κάνει τόσα κακακια

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Angel92 είπε:

Εμεις τρώμε μόνο μεσημέρι κανονικό φαγητό..χορτοσουπα κι από το Σάββατο θα τη τρώει εναλλάξ με κρεατοσουπα.Ανα 10 μέρες θα προσθετουμε. Μετά τη κρεατοσουπα , κοτόσουπα,μετά κρέμα βρώμης ,μετά Φρουτοκρεμα κλπ.

Τι φρούτα βάζετε; Ίσως για αυτό κάνει τόσα κακακια

Κανονικό φαγητό ε? Μμμμιαμ μιαμ,λογικό να ξετρελαίνεται❤️ Από φρούτα τρώει αχλάδι,μήλο,μπανάνα και αβοκάντο και από λαχανικά τρώει γλυκοπατάτα,καρότο και κολοκυθάκι. Εσένα κάνει σκληρά κακά? Εμάς κάνει σκληρά και έχει κοκκινίσει λίγο το κωλαρακι της μωρέ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...