Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Κοριτσια τι κανετε; Εμεις περναμε δυσκολα αυτον τον καιρο με τον υπνο.. με το παραμικρο ξυπναει και οταν την βαζω για υπνο μολις την βαζω στο κρεβατι το ματι γαριδα..και κανει 10 λεπτο υπνο.. τι ειναι αυτο το πραγμα και πολυ γκρινια..στις 11του μηνους γινεται 7 μηνων.. λετε να ειναι αλμα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια μου..κι έμενα τ ίδιο φαγητό με τη @Rina_87μου έχει πει ο γιατρός.

Επίσης @Lakyμου εμένα τ αυγό αν το κάνω σφιχτο δεν το πολυτρωει αλλά επειδή μου έχει πει ο γιατρός ακόμα να είναι σφιχτό το ασπράδι το βράζω στο γκαζακι σε χαμηλή φωτιά για 4 λεπτά και γίνεται υγρός ο κρόκος και σφιχτό το ασπράδι.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πρώτη μέρα σήμερα χωρίς πυρετό,αλλά δεν έχει πολλή όρεξη ακόμα..αυτό που με ανησυχεί,είναι ότι η μπέμπα έχει κοκκινίλες στο πρόσωπο και στο κεφάλι..Δεν ξέρω αν είναι αλλεργία,μπορεί να είναι από τα μυρτιλα που της έδωσα χθες και προχθές..θα πάμε στο γιατρό το απόγευμα και θα μας πει. Επίσης έκανε πολύ κακό ύπνο,ξυπνουσε κάθε μία ώρα, γκρινιαζε και σφιγγοταν,δεν ξερω τι συμβαίνει..ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό,μακάρι να είναι μια αλλεργία και τπτ παραπάνω..

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πρώτη μέρα σήμερα χωρίς πυρετό,αλλά δεν έχει πολλή όρεξη ακόμα..αυτό που με ανησυχεί,είναι ότι η μπέμπα έχει κοκκινίλες στο πρόσωπο και στο κεφάλι..Δεν ξέρω αν είναι αλλεργία,μπορεί να είναι από τα μυρτιλα που της έδωσα χθες και προχθές..θα πάμε στο γιατρό το απόγευμα και θα μας πει. Επίσης έκανε πολύ κακό ύπνο,ξυπνουσε κάθε μία ώρα, γκρινιαζε και σφιγγοταν,δεν ξερω τι συμβαίνει..ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό,μακάρι να είναι μια αλλεργία και τπτ παραπάνω..

Περαστικά βρε κορίτσι μου. Ταλαιπωρήθηκε η καλή μου. Μήν ανησυχείς. Μπορεί η κοκκινίλες να είναι απ' τον πυρετό που έκανε και τίποτα παραπάνω.

Εγώ πάντως κορίτσια έκοψα το θηλασμό και σώθηκα. Το παιδί κοιμάται σερί μέχρι τα ξημερώματα που ξυπνάει για γάλα. Μαρτυρίο τελικά ο θηλασμός.

Επίσης κορίτσια έχετε δώσει όσπρια όσες είστε στο 7ο μήνα; Εγώ δε του έχω δώσει τίποτα ακόμη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια να σας ρωτησω..εγω υποφερω απο πονο στην μεση..οταν κοιμαμε ποναω τοσο πολυ που δεν καθολου καλο υπνο..ανασκελα δεν μπορω να ξαπλωσω με τιποτα..φοβαμε μηπως ειναι απο την επισκληδιο..το εχει καμια απο εσας αυτο τον πονο; Ρωτησα την φυσικοθεραπευτρια μου και μου ειπε δεν νομιζω να ειναι απο αυτο..γενικα εχουν καποιες γυναικες μετα την γεννηση αυτον τον πονο και δεν ειναι τιποτα σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Ρε κοριτσια να σας ρωτησω..εγω υποφερω απο πονο στην μεση..οταν κοιμαμε ποναω τοσο πολυ που δεν καθολου καλο υπνο..ανασκελα δεν μπορω να ξαπλωσω με τιποτα..φοβαμε μηπως ειναι απο την επισκληδιο..το εχει καμια απο εσας αυτο τον πονο; Ρωτησα την φυσικοθεραπευτρια μου και μου ειπε δεν νομιζω να ειναι απο αυτο..γενικα εχουν καποιες γυναικες μετα την γεννηση αυτον τον πονο και δεν ειναι τιποτα σημαντικο

Και εγώ με τη μέση δεν μπορώ να κοιμηθώ ανάσκελα. Μόνο στο πλάι κοιμάμαι. Δεν ξέρω αν είναι από την επισκληρίδειο ή γενικά από την εγκυμοσύνη. Και μένα ο μπέμπης με τον που τον βάζω κάτω ξυπνάει. Δεν προλαβαίνω να φύγω από το δωμάτιο ξυπνάει. Είναι στις βδομαδες πάντως 29-30 π είναι κ το άλμα. Και πολύ γκρίνια επίσης. Εμένα τώρα θέλει συνέχεια να τον κρατάω όρθιο και καλά σαν να περπατάει. Και δεν ξέρω αν κάνει να στηρίζει κάτω τα πόδια του. Από ποτέ μπορεί να το κάνει αυτό;  Η πεθερά λέει ότι μπορεί κ από τώρα. Αλλά κλασικά τα ξέρει όλα και δεν έχει ιδέα. 
 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πρώτη μέρα σήμερα χωρίς πυρετό,αλλά δεν έχει πολλή όρεξη ακόμα..αυτό που με ανησυχεί,είναι ότι η μπέμπα έχει κοκκινίλες στο πρόσωπο και στο κεφάλι..Δεν ξέρω αν είναι αλλεργία,μπορεί να είναι από τα μυρτιλα που της έδωσα χθες και προχθές..θα πάμε στο γιατρό το απόγευμα και θα μας πει. Επίσης έκανε πολύ κακό ύπνο,ξυπνουσε κάθε μία ώρα, γκρινιαζε και σφιγγοταν,δεν ξερω τι συμβαίνει..ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό,μακάρι να είναι μια αλλεργία και τπτ παραπάνω..

Κορίτσι μου πως είστε; Τι είπε ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσι μου πως είστε; Τι είπε ο γιατρός;

Καλησπέρα Laky! Η μπέμπα έχει αιφνίδιο εξάνθημα,ανήκει στους ερπητοϊους και δεν χρειάζεται κάποια αγωγη.Μας είπε να δώσουμε λίγο ζιρτεκ για να κοιμηθεί πιο ήρεμα. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ❤️

Με μάλωσε λιγο ο γιατρός για την συγκοιμηση..μου είπε 2φορες να προσέχω μην έχουμε ατυχήματα.. καταλάβατε τι εννοούσε..☹️Πρέπει κάπως να αρχίσω να βάζω τη μικρή στο παρκοκρεβατο το βράδυ για να συνηθίσει. Νομίζω πως θα ζήσω αρκετές νύχτες αϋπνίας μέχρι να μάθει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Laky είπε:

Περαστικά βρε κορίτσι μου. Ταλαιπωρήθηκε η καλή μου. Μήν ανησυχείς. Μπορεί η κοκκινίλες να είναι απ' τον πυρετό που έκανε και τίποτα παραπάνω.

Εγώ πάντως κορίτσια έκοψα το θηλασμό και σώθηκα. Το παιδί κοιμάται σερί μέχρι τα ξημερώματα που ξυπνάει για γάλα. Μαρτυρίο τελικά ο θηλασμός.

Επίσης κορίτσια έχετε δώσει όσπρια όσες είστε στο 7ο μήνα; Εγώ δε του έχω δώσει τίποτα ακόμη.

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ ξεκίνησα στους 7,5 μήνες περίπου με κόκκινη φακή,μου είπε η παιδίατρος είναι πιο ελαφριά και μετά από κάποιες δοκιμές που είδα δεν είχε κάποια αλλεργία ή κάτι άλλο ξεκίνησα την κανονική φακή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Laky είπε:

Περαστικά βρε κορίτσι μου. Ταλαιπωρήθηκε η καλή μου. Μήν ανησυχείς. Μπορεί η κοκκινίλες να είναι απ' τον πυρετό που έκανε και τίποτα παραπάνω.

Εγώ πάντως κορίτσια έκοψα το θηλασμό και σώθηκα. Το παιδί κοιμάται σερί μέχρι τα ξημερώματα που ξυπνάει για γάλα. Μαρτυρίο τελικά ο θηλασμός.

Επίσης κορίτσια έχετε δώσει όσπρια όσες είστε στο 7ο μήνα; Εγώ δε του έχω δώσει τίποτα ακόμη.

Kαλησπερα @Lakyμου.. είμαστε 7 μηνών και έχω δώσει μέχρι τώρα αρακά και φασόλια . 

Η αλήθεια είναι ότι αφού έκοψα τον θηλασμό βλέπω και γω ότι κοιμάται καλύτερα αλλά η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκα λίγο όταν τον έκοψα

πρίν από 54 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα Laky! Η μπέμπα έχει αιφνίδιο εξάνθημα,ανήκει στους ερπητοϊους και δεν χρειάζεται κάποια αγωγη.Μας είπε να δώσουμε λίγο ζιρτεκ για να κοιμηθεί πιο ήρεμα. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ❤️

Με μάλωσε λιγο ο γιατρός για την συγκοιμηση..μου είπε 2φορες να προσέχω μην έχουμε ατυχήματα.. καταλάβατε τι εννοούσε..☹️Πρέπει κάπως να αρχίσω να βάζω τη μικρή στο παρκοκρεβατο το βράδυ για να συνηθίσει. Νομίζω πως θα ζήσω αρκετές νύχτες αϋπνίας μέχρι να μάθει..

Καλησπέρα @Blue Velvetμου.περαστικα σας. Όλα να πάνε καλά εύχομαι ...ελπίζω να μη ταλαιπωρηθείτε άλλο ..δώσε ένα φιλάκι στη μπεμπα και από εμας ❤️

όσο για τη συγκοιμηση και γω για αυτό δεν τη συνέχισα και κοιμάμαι και γω πιο ήρεμη και ο μικρός απλώνεται σαν χταπόδι στο παρκοκρεβατο..τώρα που πιάνει και ζεστή δεν θα το αντεχε κανείς από τους 3 μας  😜

πρίν από 6 λεπτά , ele90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ ξεκίνησα στους 7,5 μήνες περίπου με κόκκινη φακή,μου είπε η παιδίατρος είναι πιο ελαφριά και μετά από κάποιες δοκιμές που είδα δεν είχε κάποια αλλεργία ή κάτι άλλο ξεκίνησα την κανονική φακή. 

Δεν το ήξερα αυτό ..να σαι καλά .θα τ δοκιμάσουμε.πως τη κάνεις; Τη βραζεις μόνη της χωριστά από λαχανικά;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Angel92 είπε:

Kαλησπερα @Lakyμου.. είμαστε 7 μηνών και έχω δώσει μέχρι τώρα αρακά και φασόλια . 

Η αλήθεια είναι ότι αφού έκοψα τον θηλασμό βλέπω και γω ότι κοιμάται καλύτερα αλλά η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκα λίγο όταν τον έκοψα

Καλησπέρα @Blue Velvetμου.περαστικα σας. Όλα να πάνε καλά εύχομαι ...ελπίζω να μη ταλαιπωρηθείτε άλλο ..δώσε ένα φιλάκι στη μπεμπα και από εμας ❤️

όσο για τη συγκοιμηση και γω για αυτό δεν τη συνέχισα και κοιμάμαι και γω πιο ήρεμη και ο μικρός απλώνεται σαν χταπόδι στο παρκοκρεβατο..τώρα που πιάνει και ζεστή δεν θα το αντεχε κανείς από τους 3 μας  😜

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Πως να σταματήσω τη συγκοιμηση ενώ θηλάζω? Εσύ πως το έκανες? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα Laky! Η μπέμπα έχει αιφνίδιο εξάνθημα,ανήκει στους ερπητοϊους και δεν χρειάζεται κάποια αγωγη.Μας είπε να δώσουμε λίγο ζιρτεκ για να κοιμηθεί πιο ήρεμα. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ❤️

Με μάλωσε λιγο ο γιατρός για την συγκοιμηση..μου είπε 2φορες να προσέχω μην έχουμε ατυχήματα.. καταλάβατε τι εννοούσε..☹️Πρέπει κάπως να αρχίσω να βάζω τη μικρή στο παρκοκρεβατο το βράδυ για να συνηθίσει. Νομίζω πως θα ζήσω αρκετές νύχτες αϋπνίας μέχρι να μάθει..

Περαστικά στο κοριτσάκι σου.. 

Κι εγώ κάνω συγκοιμηση, ομολογώ στην αρχή ξεκίνησε κάπως αναγκαία εξ αιτίας των μαραθωνιων θηλασμων , στη συνέχεια μου άρεσε κι εμένα, κοιμάται και η μικρή μου καλύτερα και εγώ.. αφού μεγάλωσαν πλέον τα μικρά μας θεωρώ πως ο κίνδυνος της συγκοιμησης μικραίνει (χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός) εάν σας ταιριάζει για την ώρα συνέχισε το.. ίσως κάποιον ύπνο μέσα στην ημέρα ή τη νύχτα στην κούνια δεν θα ήταν κακή ιδέα ώστε αργότερα να μην τους είναι τελείως ξένο.. 

 Πάντως ενημέρωσε μας πως θα εξελιχθεί 

 

 

1 hour ago, Angel92 είπε:

Kαλησπερα @Lakyμου.. είμαστε 7 μηνών και έχω δώσει μέχρι τώρα αρακά και φασόλια . 

Η αλήθεια είναι ότι αφού έκοψα τον θηλασμό βλέπω και γω ότι κοιμάται καλύτερα αλλά η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκα λίγο όταν τον έκοψα

Καλησπέρα @Blue Velvetμου.περαστικα σας. Όλα να πάνε καλά εύχομαι ...ελπίζω να μη ταλαιπωρηθείτε άλλο ..δώσε ένα φιλάκι στη μπεμπα και από εμας ❤️

όσο για τη συγκοιμηση και γω για αυτό δεν τη συνέχισα και κοιμάμαι και γω πιο ήρεμη και ο μικρός απλώνεται σαν χταπόδι στο παρκοκρεβατο..τώρα που πιάνει και ζεστή δεν θα το αντεχε κανείς από τους 3 μας  😜

Δεν το ήξερα αυτό ..να σαι καλά .θα τ δοκιμάσουμε.πως τη κάνεις; Τη βραζεις μόνη της χωριστά από λαχανικά;;

Την πρώτη φορά την έκανα με τα λαχανικά αλλά μετά την έψαχνα... Είχε λιώσει τελείως 😆 μετά χωριστά σ' ένα μεγάλο μπρίκι 2-3 κουταλιές της σούπας 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Και εγώ με τη μέση δεν μπορώ να κοιμηθώ ανάσκελα. Μόνο στο πλάι κοιμάμαι. Δεν ξέρω αν είναι από την επισκληρίδειο ή γενικά από την εγκυμοσύνη. Και μένα ο μπέμπης με τον που τον βάζω κάτω ξυπνάει. Δεν προλαβαίνω να φύγω από το δωμάτιο ξυπνάει. Είναι στις βδομαδες πάντως 29-30 π είναι κ το άλμα. Και πολύ γκρίνια επίσης. Εμένα τώρα θέλει συνέχεια να τον κρατάω όρθιο και καλά σαν να περπατάει. Και δεν ξέρω αν κάνει να στηρίζει κάτω τα πόδια του. Από ποτέ μπορεί να το κάνει αυτό;  Η πεθερά λέει ότι μπορεί κ από τώρα. Αλλά κλασικά τα ξέρει όλα και δεν έχει ιδέα. 
 

Καλα ολα τα μωρα τα ιδια..και η δικια μου το ιδιο θελει να περπαταει..και οταν την βαζω ετσι της αρεσει τοσο πολυ που τσιριζει απο χαρα..καθιστη δεν θελει να καθεται..και επειδη δεν θελει,ακομα δεν καθεται μονη της καθιστη..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Πως να σταματήσω τη συγκοιμηση ενώ θηλάζω? Εσύ πως το έκανες? 

Όταν ήταν η ώρα του ύπνου και αφού τον είχα θηλάσει ,αν δεν τον έπαιρνε κατευθείαν ο ύπνος στην αγκαλιά την ώρα που τον τάιζα , τον είχα στο κρεβάτι , με χάδια , νανουρισματα κλπ και όταν τον έβλεπα ότι ήταν έτοιμος να κοιμηθεί αλλά όχι τελείως κοιμισμενος τον έβαζα στη κούνια και συνέχιζα να τον ακουμπάω από πάνω να νιώθει το άγγιγμα μου για αλλά 5-10 λεπτά . Μετά τον αφηνα και κοιμόταν ... κάποιες φορές χρειάστηκε να μεινω από πάνω και παραπάνω ώρα μέχρι μισή συνηθως, ή ζοριζοταν λίγο και έκανε κάποια μουγκρισματα σαν να πάει να κλάψει αλλά δεν τον σηκωνα..τον άφηνα και ήμουν από πάνω . 

Πλέον συνεχίζω και το κάνω, δηλαδή τον βάζω μισοκοιμισμενο στη κούνια, αλλά και να μην είμαι ακριβώς από πάνω μουγκρίζει λίγο,στριφογυρναει και κοιμάται .

Στην αρχή μπορεί να είναι λίγο κουραστικό για εσένα που θα πρέπει να τον αφήνεις και να κρεμιεσαι πάνω από τη κούνια αλλά για μένα τουλάχιστον ήταν σωτήριο γιατί δεν κοιμόμουν σχεδόν καθόλου από το άγχος μου αλλά και επειδή απλωνόταν ο γλυκουλης μου.

6 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Περαστικά στο κοριτσάκι σου.. 

Κι εγώ κάνω συγκοιμηση, ομολογώ στην αρχή ξεκίνησε κάπως αναγκαία εξ αιτίας των μαραθωνιων θηλασμων , στη συνέχεια μου άρεσε κι εμένα, κοιμάται και η μικρή μου καλύτερα και εγώ.. αφού μεγάλωσαν πλέον τα μικρά μας θεωρώ πως ο κίνδυνος της συγκοιμησης μικραίνει (χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός) εάν σας ταιριάζει για την ώρα συνέχισε το.. ίσως κάποιον ύπνο μέσα στην ημέρα ή τη νύχτα στην κούνια δεν θα ήταν κακή ιδέα ώστε αργότερα να μην τους είναι τελείως ξένο.. 

 Πάντως ενημέρωσε μας πως θα εξελιχθεί 

 

 

Την πρώτη φορά την έκανα με τα λαχανικά αλλά μετά την έψαχνα... Είχε λιώσει τελείως 😆 μετά χωριστά σ' ένα μεγάλο μπρίκι 2-3 κουταλιές της σούπας 

Αα οκ . Και μετά την αναμειγνύεις κανονικά με τα λαχανικά ε; 

Σχετικά με τη συγκοιμηση αυτό ήθελα να πω και γω..έχει να κάνει με το τι ταιριάζει στο κάθε ζευγάρι και στ μωράκι .εμείς είναι βραδιά που τυχαίνει να τον αφήσουμε μαζί μας είτε γιατί είναι πολύ ανήσυχος και δεν κοιμάται καλά μόνος του είτε γιατί απλά τον θέλουμε κοντά μας..αλλά σε γενικές γραμμές προτιμούμε να τον έχουμε στο κρεβάτι του δίπλα μας. 

Πάντως όντως τώρα που είναι μεγαλύτερα και σίγουρα στο έτος και μετά δεν υπάρχει φόβος οπότε αν το θέλεις και σας ταιριάζει καλύτερα  @Blue Velvet μου μην ξεβολευεστε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...