Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Που τ είδες στο YouTube κορίτσι ;;σκεφτόμουν να παρακολουθήσω κανένα σεμινάριο 

Μου έχει πει ο γιατρός να το δίνω το πρωί πριν το φρούτο αλλά πχ χθες δεν βόλεψε να φάει φρούτο το πρωί και του το έδωσα το απόγευμα..πριν ακριβώς από το φρούτο έδωσα το αυγό .

Για πες μας για αυτό το πρόγραμμα στο ινστα @Rina_87μου να το βρούμε κι εμείς.ενω σε όλα πάμε πολύ καλά..με τον ύπνο κάποιες φορές έχουμε θέμα .

καλή τύχη κιόλας κοπέλα μου..εύχομαι να πετύχει.κι αν δεν με τη πρώτη μην το βάλεις κάτω!!

Καλημέρα κορίτσι μου. Μπες στο YouTube και γράψε : πρώτες βοήθειες, πνιγμός βρέφους από το all4mamaTV και επίσης το : πρωτες βοήθειες σε πνιγμονη βρέφους ,από τον ελληνικό ερυθρό Σταυρό 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Μπες στο YouTube και γράψε : πρώτες βοήθειες, πνιγμός βρέφους από το all4mamaTV και επίσης το : πρωτες βοήθειες σε πνιγμονη βρέφους ,από τον ελληνικό ερυθρό Σταυρό 

Σ ευχαριστώ πολύ @Blue Velvetμου 😘😘

Όσο για τον ύπνο εμείς ήμασταν σχετικά καλά για μεγάλο διάστημα ..κοιμόταν γύρω στις 22.00 και ξυπνούσε 5.30 και μετα ξυπνούσε τελείως 9:30-09.45. Τις δύο τελευταίες μέρες όμως ούτε μέσα στη μέρα κοιμάται σερί ένα δυωρο όπως πριν ούτε το βράδυ..ξυπνησε άλλες 2-3 φορές .Δεν ξέρω τι φταίει 😕 θα δω πάντως αυτό που είπες στο ινστα κορίτσι μου όταν σχολάσω απ' τη δουλειά . Μακάρι να είναι φάση με τα μικρά μας και να περάσει σύντομα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ εχθές πρώτη νύχτα τον άφησα να κλάψει. Πήγαινα τον έπαιρνα αγκαλιά και τον ξαναεβαζα στο κρεβάτι. Αυτό όλη τη νύχτα χωρίς στήθος. Δεν έδωσα ούτε μια φορά. Ο καημένος πλανταξε κι αυτός κι εγώ μαζί. Ελπίζω όντως σε δύο τρεις νύχτες να έχουμε μπει σ ένα Ρυθμό. Τέλος. Το πήρα απόφαση. Ή θα αποθηλασω οπότε θα αναγκαστεί να πιει απ' το μπιμπερο ή να πάρει πιπίλα ή θα μπω στο νοσοκομείο με υπερκόπωση.

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2023 at 9:54 ΠΜ, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ εχθές πρώτη νύχτα τον άφησα να κλάψει. Πήγαινα τον έπαιρνα αγκαλιά και τον ξαναεβαζα στο κρεβάτι. Αυτό όλη τη νύχτα χωρίς στήθος. Δεν έδωσα ούτε μια φορά. Ο καημένος πλανταξε κι αυτός κι εγώ μαζί. Ελπίζω όντως σε δύο τρεις νύχτες να έχουμε μπει σ ένα Ρυθμό. Τέλος. Το πήρα απόφαση. Ή θα αποθηλασω οπότε θα αναγκαστεί να πιει απ' το μπιμπερο ή να πάρει πιπίλα ή θα μπω στο νοσοκομείο με υπερκόπωση.

Νομίζω πως έτσι θα το κόψει αν το συνεχίσεις κ δεν ενδωσεις. Εγώ δεν ξέρω αν θα άντεχα. Αλλά και τι να κανείς. Πες μας πως θα πάει. Πάντως από αυτά π έχω διαβασει. Λέει πρέπει κάθε μέρα να κανείς αυτό το προγραμμα ύπνου και θα φτιάξει και ο βραδινός ύπνος. Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι πιο ήρεμος κ δεν γκρινιάζει τόσο πολύ όσο πριν 3-4 μέρες. Θα το συνεχίσω κ εύχομαι να κόψω και το ανα μια ώρα στήθος. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

Νομίζω πως έτσι θα το κόψει αν το συνεχίσεις κ δεν ενδωσεις. Εγώ δεν ξέρω αν θα άντεχα. Αλλά και τι να κανείς. Πες μας πως θα πάει. Πάντως από αυτά π έχω διαβασει. Λέει πρέπει κάθε μέρα να κανείς αυτό το προγραμμα ύπνου και θα φτιάξει και ο βραδινός ύπνος. Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι πιο ήρεμος κ δεν γκρινιάζει τόσο πολύ όσο πριν 3-4 μέρες. Θα το συνεχίσω κ εύχομαι να κόψω και το ανα μια ώρα στήθος. 

Εχθές το βράδυ πήγε καλύτερα να πω την αλήθεια. Κοίτα. Ότι διάβασα κι εγώ λέει να το αφήσεις μόνο του να μάθει να κοιμάται. Εγώ τον παίρνω αγκαλιά κάθε φορά που κλαίει αγκαλιά, τον χαϊδεύω, ηρεμεί και μετά τον αφήνω. Φαντάζομαι πως αυτό θα μας πάει πίσω. Αλλά το άλλο δεν το αντέχω οπότε δε το ξεκίνησα καν. Μου φαίνεται πολύ σκληρό να κλαίει ένα βρεφακι μόνο του κι εσύ απλά να κάθεσαι να το ακούς μέχρι να μάθει να αυτό ρυθμίζεται. Τελοσπαντων. Θα φανεί. Πάντως δεύτερη νύχτα και στήθος δεν έδωσα. Ξύπνησε 4 φορές. Την προηγούμενη ξύπνησε 6 και όσο τον έβαζα στο στήθος ξυπνούσε 16!!!!!! Επίσης στις 6.30 το πρωί του έκανα ξένο και  ήπιε με το μπιμπερο 180ml που είχε να πιεί γάλα 3 εβδομάδες. Όσο για την ημέρα εμένα πάντα κάνει 3 υπνους. Δεν είχα ποτέ θέμα Μ αυτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εχθές το βράδυ πήγε καλύτερα να πω την αλήθεια. Κοίτα. Ότι διάβασα κι εγώ λέει να το αφήσεις μόνο του να μάθει να κοιμάται. Εγώ τον παίρνω αγκαλιά κάθε φορά που κλαίει αγκαλιά, τον χαϊδεύω, ηρεμεί και μετά τον αφήνω. Φαντάζομαι πως αυτό θα μας πάει πίσω. Αλλά το άλλο δεν το αντέχω οπότε δε το ξεκίνησα καν. Μου φαίνεται πολύ σκληρό να κλαίει ένα βρεφακι μόνο του κι εσύ απλά να κάθεσαι να το ακούς μέχρι να μάθει να αυτό ρυθμίζεται. Τελοσπαντων. Θα φανεί. Πάντως δεύτερη νύχτα και στήθος δεν έδωσα. Ξύπνησε 4 φορές. Την προηγούμενη ξύπνησε 6 και όσο τον έβαζα στο στήθος ξυπνούσε 16!!!!!! Επίσης στις 6.30 το πρωί του έκανα ξένο και  ήπιε με το μπιμπερο 180ml που είχε να πιεί γάλα 3 εβδομάδες. Όσο για την ημέρα εμένα πάντα κάνει 3 υπνους. Δεν είχα ποτέ θέμα Μ αυτό.

Ναι κ εγώ το διάβασα αυτό που λες να μάθει μόνο του. Όντως πολύ σκληρό, εμένα σκέψου δεν κλαίει κιόλας. Όποτε αν κλάψει κάτι σοβαρό συμβαίνει. Έχει πολλά νεύρα όμως. Τώρα έχει μάθει κ βαράει το χέρι στο τραπεζάκι π τρώει όταν νευριάζει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rina_87 είπε:

Ναι κ εγώ το διάβασα αυτό που λες να μάθει μόνο του. Όντως πολύ σκληρό, εμένα σκέψου δεν κλαίει κιόλας. Όποτε αν κλάψει κάτι σοβαρό συμβαίνει. Έχει πολλά νεύρα όμως. Τώρα έχει μάθει κ βαράει το χέρι στο τραπεζάκι π τρώει όταν νευριάζει. 

Κι εμένα το κάνει αυτό με το τραπέζι. Φουλ νεύρα. Πρίν τον θήλασα λίγο για αποσυμφόρηση και το έβαλα στο κρεβάτι του. Εννοείται άρχισε η γκρίνια γιατί δεν τον άφησα να κοιμηθεί στο στήθος. Έκανα το ίδιο. Αγκαλιά και μετά στο κρεβάτι. Τον χαιδευα, του τραγουδούσα κι έβαλα λευκό ήχο. Την τρίτη φορά που το έκανα κοιμηθηκε. Θα το κάνω πάλι όσες φορές χρειαστεί μέχρι το πρωί και απ' αύριο θα θηλάζω τις ώρες που ξυπνάει. Κάνα δύο φορές μέσα στην ημέρα γιατί το στήθος μου ήδη πόνεσε σήμερα. Πιπίλα δε παίρνει με τίποτα. Του χω ένα πανακι παρηγοριάς στα χέρια του και το μασάει πολλές φορές. Μακάρι να πάει καλύτερα σήμερα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμένα το κάνει αυτό με το τραπέζι. Φουλ νεύρα. Πρίν τον θήλασα λίγο για αποσυμφόρηση και το έβαλα στο κρεβάτι του. Εννοείται άρχισε η γκρίνια γιατί δεν τον άφησα να κοιμηθεί στο στήθος. Έκανα το ίδιο. Αγκαλιά και μετά στο κρεβάτι. Τον χαιδευα, του τραγουδούσα κι έβαλα λευκό ήχο. Την τρίτη φορά που το έκανα κοιμηθηκε. Θα το κάνω πάλι όσες φορές χρειαστεί μέχρι το πρωί και απ' αύριο θα θηλάζω τις ώρες που ξυπνάει. Κάνα δύο φορές μέσα στην ημέρα γιατί το στήθος μου ήδη πόνεσε σήμερα. Πιπίλα δε παίρνει με τίποτα. Του χω ένα πανακι παρηγοριάς στα χέρια του και το μασάει πολλές φορές. Μακάρι να πάει καλύτερα σήμερα.

Kαλημερα κορίτσια μου..σας διαβάζω αλλά τρέχω γιατί έχουν θέματα υγείας οι γονείς μου και ταυτόχρονα έχω τον μικρό και δουλεύω..δράμα.

Βγάλαμε δύο δόντια από πάνω εμείς..για αυτό μάλλον και όλη αυτή η γκρίνια. εχθές αναγκαστικά του έδωσα ντεπον και πάλι καλά κοιμήθηκε σερί το βράδυ γιατί ήμουν πτώμα .

@Lakyμου πώς πήγε τελικά το βράδυ;; 

Το υπόλοιπα κορίτσια μας..όλα καλά;κι εμένα @Rina_87μου είναι αρκετά υπομονετικός με εξαίρεση αυτές τις μέρες που πονούσε..γενικά δεν κλαίει αλλά άμα τον πιάσει είναι απαρηγόρητος και σημαίνει ότι υπάρχει λόγος .

κορίτσια πείτε μου λίγο το πρόγραμμα των γευμάτων σας τώρα ..αν υπάρχει κάποιο υποτυπώδες πρόγραμμα δηλαδή . 

On 28/5/2023 at 1:32 ΠΜ, Rina_87 είπε:

Ψαχτε τη m_formana έχει κάπου που λέει ανα μήνα ποσό πρέπει να κοιμάται το μωράκι. Ανα πόσες ώρες οι πρωινοί ύπνοι κλπ. Αν δεν το βρείτε στείλτε μου να μου πείτε σε ποιο μήνα είστε να το βρω εγω. 
Εγω σήμερα τον κοίμισα στις 9-10 το πρωί. Μετά στις 12:30-13:30. Κ τελευταίος ύπνος 3:30-4:30. Για 6 μηνών λέει 3 ύπνους 2-3 ώρες σύνολο. Ανα 2-3 ώρες. Κ στις 7:30 το βράδυ ενώ είχε κάνει μπάνιο. Τον πήγα στο δωμάτιο κ τον θήλασα. Πήγα να τον βάλω λίκνο αλλά ξύπνησε κ γκρίνιαζε πολύ. Πιπίλα δεν τη πήρε τελικά. Και τον ξάπλωσα κρεββάτι. Κ από τότε ανα μια ώρα ξυπνάει κ θέλει στήθος. Όποτε κορίτσια δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος. Ή θέλει χρόνο για να δεις αποτέλεσμα. Πάντως σήμερα αποτυχία ήταν. Το μόνο καλό είναι ότι είναι ήρεμος κ δεν γκρινιάζει. 

7:30 τον θήλασα κ στις 8 που ξύπνησε πριν τον βάλω στο λίκνο. Και μετά ξύπνησε στις 9 στις 10 στις 11 στις 12 και στις 1. Έχω τρελαθεί. Κ εγώ σκέφτομαι να κόψω θηλασμό αλλά εμένα δεν πίνει άλλο γαλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Ευχαριστώ και για αυτό στο ινστα κορίτσι ..ξέχασα να σου πω νωρίτερα είναι αρκετά βοηθητικό ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Δε το πιστεύω!!!! Κοιμηθήκαμε όλη τη νύχτα. Στις 6 ήπιε ένα μπουκάλι γάλα αμέσως χωρίς γκρίνια και ξύπνησε στις 8.30.

Τι λες ρε;;;; Τελειοοοοοο φανταστικό. Άντε μακάρι κάθε βράδυ έτσι. Τώρα τον θηλάζεις καθόλου; Ή θα δίνεις μόνο ξένο ;;;;

1 hour ago, Angel92 είπε:

Kαλημερα κορίτσια μου..σας διαβάζω αλλά τρέχω γιατί έχουν θέματα υγείας οι γονείς μου και ταυτόχρονα έχω τον μικρό και δουλεύω..δράμα.

Βγάλαμε δύο δόντια από πάνω εμείς..για αυτό μάλλον και όλη αυτή η γκρίνια. εχθές αναγκαστικά του έδωσα ντεπον και πάλι καλά κοιμήθηκε σερί το βράδυ γιατί ήμουν πτώμα .

@Lakyμου πώς πήγε τελικά το βράδυ;; 

Το υπόλοιπα κορίτσια μας..όλα καλά;κι εμένα @Rina_87μου είναι αρκετά υπομονετικός με εξαίρεση αυτές τις μέρες που πονούσε..γενικά δεν κλαίει αλλά άμα τον πιάσει είναι απαρηγόρητος και σημαίνει ότι υπάρχει λόγος .

κορίτσια πείτε μου λίγο το πρόγραμμα των γευμάτων σας τώρα ..αν υπάρχει κάποιο υποτυπώδες πρόγραμμα δηλαδή . 

Ευχαριστώ και για αυτό στο ινστα κορίτσι ..ξέχασα να σου πω νωρίτερα είναι αρκετά βοηθητικό ❤️

Τπτ ρε 😊😊

1 hour ago, Angel92 είπε:

Kαλημερα κορίτσια μου..σας διαβάζω αλλά τρέχω γιατί έχουν θέματα υγείας οι γονείς μου και ταυτόχρονα έχω τον μικρό και δουλεύω..δράμα.

Βγάλαμε δύο δόντια από πάνω εμείς..για αυτό μάλλον και όλη αυτή η γκρίνια. εχθές αναγκαστικά του έδωσα ντεπον και πάλι καλά κοιμήθηκε σερί το βράδυ γιατί ήμουν πτώμα .

@Lakyμου πώς πήγε τελικά το βράδυ;; 

Το υπόλοιπα κορίτσια μας..όλα καλά;κι εμένα @Rina_87μου είναι αρκετά υπομονετικός με εξαίρεση αυτές τις μέρες που πονούσε..γενικά δεν κλαίει αλλά άμα τον πιάσει είναι απαρηγόρητος και σημαίνει ότι υπάρχει λόγος .

κορίτσια πείτε μου λίγο το πρόγραμμα των γευμάτων σας τώρα ..αν υπάρχει κάποιο υποτυπώδες πρόγραμμα δηλαδή . 

Ευχαριστώ και για αυτό στο ινστα κορίτσι ..ξέχασα να σου πω νωρίτερα είναι αρκετά βοηθητικό ❤️

Εγώ δίνω κατά τις 8 φρουτοκρεμα. Κατά τις 2 μεσημεριανό που δεν το τρώει. Και κατά τις 5 απογευματινό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , Rina_87 είπε:

Τι λες ρε;;;; Τελειοοοοοο φανταστικό. Άντε μακάρι κάθε βράδυ έτσι. Τώρα τον θηλάζεις καθόλου; Ή θα δίνεις μόνο ξένο ;;;;

Τπτ ρε 😊😊

Εγώ δίνω κατά τις 8 φρουτοκρεμα. Κατά τις 2 μεσημεριανό που δεν το τρώει. Και κατά τις 5 απογευματινό. 

Κι απ' τις 8 μέχρι τις 2?

πρίν από 31 λεπτά , Rina_87 είπε:

Τι λες ρε;;;; Τελειοοοοοο φανταστικό. Άντε μακάρι κάθε βράδυ έτσι. Τώρα τον θηλάζεις καθόλου; Ή θα δίνεις μόνο ξένο ;;;;

Τπτ ρε 😊😊

Εγώ δίνω κατά τις 8 φρουτοκρεμα. Κατά τις 2 μεσημεριανό που δεν το τρώει. Και κατά τις 5 απογευματινό. 

Τον έβαλα τώρα στο στήθος μετά τα φρούτα από 2 λεπτά έτσι μόνο για την αποσυμφόρηση. Σιγά σιγά θα σταματήσω. Και εννοείται δεν τον ξαναβάζω πριν τον ύπνο αλλά μόνο χορτατο και μόλις έχει ξυπνήσει. Έτσι ώστε να αποσυνδέσει τον ύπνο με το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Laky είπε:

Κι απ' τις 8 μέχρι τις 2?

Τον έβαλα τώρα στο στήθος μετά τα φρούτα από 2 λεπτά έτσι μόνο για την αποσυμφόρηση. Σιγά σιγά θα σταματήσω. Και εννοείται δεν τον ξαναβάζω πριν τον ύπνο αλλά μόνο χορτατο και μόλις έχει ξυπνήσει. Έτσι ώστε να αποσυνδέσει τον ύπνο με το στήθος.

Από τις 8 μέχρι τις 2 γαλα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

 έδωσα στη μπέμπα ανθότυρο κ τυρί κρέμα και ξετρελαθηκε!

Εγώ δεν έδωσα ακόμη. Ούτε γιαούρτι. Είμαστε στη φάση που τρώμε το αυγό. Ρε κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Αν φάει το τελευταίο γεύμα στις 19.30 πχ λίγο τραχανά πως είναι δυνατόν μετά στις 9 να πιει γάλα; Τα δικά σας τι ώρα τρωνε το τελευταίο γεύμα και μετά πίνουν και γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...