Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

19 hours ago, Kallibabyboy said:

Καλησπέρα ! Και εμένα η γιατρός τα ίδια μου είπε που ξεκινήσαμε στέρεες , δηλαδή θηλασμός μόνο πρωί βράδυ και τέσσερις φορές την ημέρα στέρεες . Μου είπε να δωσω και ρυζάλευρο αν θέλω όμως επειδή ξέρει ότι πολλοί γονείς δεν το προτιμούν . Εγώ επειδή έχω διαβάσει κάποια πράγματα σχετικά με το γαλα και τις στέρεες δεν την άκουσα . Δίνω στο παιδί κανονικά γαλα αρκετές φορές τη μέρα συν φαγητό . Γενικά οι γιατροί ξέρουν από ιατρικά , όσον αφορά το φαγητό δεν είναι αρμόδιοι θεωρώ και για αυτό απλά τους συμβουλευόμαστε . Και αυτό με τα φρούτα που έχουν χνούδι το είπε και σε εμένα ότι δηλαδή  καλύτερα να τα αποφύγω . Εγώ κάνω ό, τι θεωρώ εγώ σωστό για το μωρό και δεν την ακούω κατά γράμμα . 

Εμένα ο δικός μου μου είπε οτι όταν θα ξεκινήσει στερεές , στο τέλος θα φτάσει να πίνει γάλα μόνο πρωϊ και βράδυ, αλλα γενικά, οτι το γεύμα αντικαθιστά κάποιο ταίσμα. Eαν κάνεις περισσότερα ταϊσματα με γάλα ή εαν δεν φάει όλο το γεύμα, να συμπληρώνουμε με γάλα. Το μονο που μου είπε ειναι οτι τώρα που τρώει 3 γεύματα, να μην δίνω πάνω απο 700ml γάλα την ημέρα. 500ml περίπου είναι το ιδανικό. Εμείς δεν θηλάζουμε, αυτό που μου είπε είναι για formula.

Μου είπε επίσης να δώσω ρυζάλευρο, εαν δεν θέλω όμως, εναλλακτικά να δώσω βρώμη, να δώσω γιαουρτάκι, κτλ. Δεν έχει πρόβλημα με το ρυζάλευρο να το προτείνει, αλλα δεν επιμένει κιόλας. Το μόνο που μου είπε οτι δίνω σε κρέμα/σκόνη, να είναι τα βιολογικά.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια.. πήγαμε κι εμείς παιδίατρο, η δικιά μας είναι χαλαρή, επειδή θηλάζω και η μικρή μου θηλάζει όταν θέλει να νανουριστει και έχουμε ακόμα αρκετούς θηλασμός και μέσα στην ημέρα (δεν το συζητώ για νύχτα 😔) είχα μπερδευτεί στην αρχή με τις τροφές, περίμενα να περάσει η ώρα, δεν την άφηνα πολύ στο στήθος... Και μου λέει θα δίνεις κανονικά το φαγητό, άσχετα με τον θηλασμό.. και αν δεν μου βγαίνει το πρωί να φάει φρούτο κρέμα, ας φάει το απόγευμα.. κι έτσι κάπως κι εγώ άφησα τα ρολόγια και τα γραμμάρια και η αλήθεια είναι τα πάμε πολύ καλά, βάζω σε θερμό φαγητού το γεύμα της και το έχω μαζί μου και όταν βλέπω πως είναι η κατάλληλη ώρα της το δίνω.. το ίδιο και με την φρούτο κρέμα.. 

 Απλά αυτό που είδε εχθές η παιδίατρος είναι πως έκανε ατοπικη δερματίτιδα.. μάλλον δεν είναι από τροφές, πήρανε ειδικό σαπούνι και ενυδατικη και το παρακολουθούμε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , ele90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. πήγαμε κι εμείς παιδίατρο, η δικιά μας είναι χαλαρή, επειδή θηλάζω και η μικρή μου θηλάζει όταν θέλει να νανουριστει και έχουμε ακόμα αρκετούς θηλασμός και μέσα στην ημέρα (δεν το συζητώ για νύχτα 😔) είχα μπερδευτεί στην αρχή με τις τροφές, περίμενα να περάσει η ώρα, δεν την άφηνα πολύ στο στήθος... Και μου λέει θα δίνεις κανονικά το φαγητό, άσχετα με τον θηλασμό.. και αν δεν μου βγαίνει το πρωί να φάει φρούτο κρέμα, ας φάει το απόγευμα.. κι έτσι κάπως κι εγώ άφησα τα ρολόγια και τα γραμμάρια και η αλήθεια είναι τα πάμε πολύ καλά, βάζω σε θερμό φαγητού το γεύμα της και το έχω μαζί μου και όταν βλέπω πως είναι η κατάλληλη ώρα της το δίνω.. το ίδιο και με την φρούτο κρέμα.. 

 Απλά αυτό που είδε εχθές η παιδίατρος είναι πως έκανε ατοπικη δερματίτιδα.. μάλλον δεν είναι από τροφές, πήρανε ειδικό σαπούνι και ενυδατικη και το παρακολουθούμε.. 

Καλησπέρα! Και το δικό μας πρόγραμμα κάπως έτσι είναι,δλδ θηλασμό το βράδυ όσες φορές ψάξει το στήθος και κατά τη διάρκεια της ημερας 3-5 φορές, αναλόγως με τα κέφια της.μπεμπας.Φαγακι τρώει 2-3φορες τη μέρα,φρουτοκρεμα και γιαουρτακι από μια φορά,απλά επειδή έχουν σάκχαρα τόσο τα φρούτα,όσο και το γιαουρτακια, προτιμώ να μη τα δίνω το βράδυ,για να κοιμηθεί πιο εύκολα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. πήγαμε κι εμείς παιδίατρο, η δικιά μας είναι χαλαρή, επειδή θηλάζω και η μικρή μου θηλάζει όταν θέλει να νανουριστει και έχουμε ακόμα αρκετούς θηλασμός και μέσα στην ημέρα (δεν το συζητώ για νύχτα 😔) είχα μπερδευτεί στην αρχή με τις τροφές, περίμενα να περάσει η ώρα, δεν την άφηνα πολύ στο στήθος... Και μου λέει θα δίνεις κανονικά το φαγητό, άσχετα με τον θηλασμό.. και αν δεν μου βγαίνει το πρωί να φάει φρούτο κρέμα, ας φάει το απόγευμα.. κι έτσι κάπως κι εγώ άφησα τα ρολόγια και τα γραμμάρια και η αλήθεια είναι τα πάμε πολύ καλά, βάζω σε θερμό φαγητού το γεύμα της και το έχω μαζί μου και όταν βλέπω πως είναι η κατάλληλη ώρα της το δίνω.. το ίδιο και με την φρούτο κρέμα.. 

 Απλά αυτό που είδε εχθές η παιδίατρος είναι πως έκανε ατοπικη δερματίτιδα.. μάλλον δεν είναι από τροφές, πήρανε ειδικό σαπούνι και ενυδατικη και το παρακολουθούμε.. 

Κι εμείς έχουμε ατοπικη δερματίτιδα και βάζουμε κρέμες. Καλημέρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμείς έχουμε ατοπικη δερματίτιδα και βάζουμε κρέμες. Καλημέρα!

Ποιες κρέμες βάζετε;;; Εμείς πήραμε της avene 2 μέρες εφαρμογή δεν άλλαξε κάτι, ίσως είναι νωρίς ακόμα..

15 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα! Και το δικό μας πρόγραμμα κάπως έτσι είναι,δλδ θηλασμό το βράδυ όσες φορές ψάξει το στήθος και κατά τη διάρκεια της ημερας 3-5 φορές, αναλόγως με τα κέφια της.μπεμπας.Φαγακι τρώει 2-3φορες τη μέρα,φρουτοκρεμα και γιαουρτακι από μια φορά,απλά επειδή έχουν σάκχαρα τόσο τα φρούτα,όσο και το γιαουρτακια, προτιμώ να μη τα δίνω το βράδυ,για να κοιμηθεί πιο εύκολα 

Ναι ισχύει αυτό για τα σάκχαρα και την υπερένταση 😵💫 δεν το είχα υπολογίσει μέχρι τώρα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Ποιες κρέμες βάζετε;;; Εμείς πήραμε της avene 2 μέρες εφαρμογή δεν άλλαξε κάτι, ίσως είναι νωρίς ακόμα..

Ναι ισχύει αυτό για τα σάκχαρα και την υπερένταση 😵💫 δεν το είχα υπολογίσει μέχρι τώρα!! 

Της laroche τη lipikar. Και αφρολουτρο και κρέμα. Είναι καλύτερα ο δικός μου πάντως. Τον βοηθησε.

Just now, Laky είπε:

Της laroche τη lipikar. Και αφρολουτρο και κρέμα. Είναι καλύτερα ο δικός μου πάντως. Τον βοηθησε.

Κορίτσια κάθε μέρα τα κάνετε μπάνιο τα μωρά; Και τα ταιζετε μετά; Ή μπάνιο κι αμέσως ύπνο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Laky είπε:

Της laroche τη lipikar. Και αφρολουτρο και κρέμα. Είναι καλύτερα ο δικός μου πάντως. Τον βοηθησε.

Κορίτσια κάθε μέρα τα κάνετε μπάνιο τα μωρά; Και τα ταιζετε μετά; Ή μπάνιο κι αμέσως ύπνο;

Εγώ κάθε μέρα. Τον πλένει ο άντρας μου και εγώ τον πάω στο δωμάτιο τον θηλάζω και τον βάζω για ύπνο. 
Κορίτσια μας πέρασαν οι πυρετοί αλλά μας άφησαν κουσούρι. Είναι φουλ γκρινιάρης. Μιλάμε άλλο παιδί. Και το βράδυ τι να περιγράψω. Μια τρέλα. Αλλάζει το ένα βυζακι με το άλλο σε δευτερόλεπτα. Τσαντίζεται κ πάει να βάλει τα κλάμματα. Αλλα δεν ξέρει πως κ απλά γκρινιάζει. Από σήμερα ξεκίνησα ένα προγραμμα με τους ύπνους γιατί δεν τηρούσε τπτ. Δεν κοιμόταν όσο έπρεπε μέσα στη μέρα. Είδα ένα προγραμμα τη φόρμανα στο ινστα. Για μωράκια 6 μηνών. Και προσπάθησα να το τηρήσω. Και μέχρι τις 5 τα κατάφερα πολύ καλά. Και τώρα τον έφερα 7:30 να τον θηλάσω για να κοιμηθεί και έχει ήδη κοιμηθεί. Επίσης σήμερα του έδωσα άλλη πιπίλα. Της τομυ τιπι. Και τη δέχτηκε. Κάπως τη πιπιλισε. Θα προσπαθήσω να τον βάλω στο λίκνο τώρα. Να δω τι αποτελέσματα θα έχω. Τη πιπίλα δεν ξέρω αν πρέπει να τη δώσω την ώρα που κοιμάται. Επίσης έχω τρίψει πάνω μου ένα νάνι να το βάλω κ αυτό στο λίκνο να το μυρίζει. Ελπίζω να τα καταφέρω να μην έχω πολλές αφυπνίσεις. Ευχηθείτε μου καλή τύχη. 

  • Ευχή 5
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

Εγώ κάθε μέρα. Τον πλένει ο άντρας μου και εγώ τον πάω στο δωμάτιο τον θηλάζω και τον βάζω για ύπνο. 
Κορίτσια μας πέρασαν οι πυρετοί αλλά μας άφησαν κουσούρι. Είναι φουλ γκρινιάρης. Μιλάμε άλλο παιδί. Και το βράδυ τι να περιγράψω. Μια τρέλα. Αλλάζει το ένα βυζακι με το άλλο σε δευτερόλεπτα. Τσαντίζεται κ πάει να βάλει τα κλάμματα. Αλλα δεν ξέρει πως κ απλά γκρινιάζει. Από σήμερα ξεκίνησα ένα προγραμμα με τους ύπνους γιατί δεν τηρούσε τπτ. Δεν κοιμόταν όσο έπρεπε μέσα στη μέρα. Είδα ένα προγραμμα τη φόρμανα στο ινστα. Για μωράκια 6 μηνών. Και προσπάθησα να το τηρήσω. Και μέχρι τις 5 τα κατάφερα πολύ καλά. Και τώρα τον έφερα 7:30 να τον θηλάσω για να κοιμηθεί και έχει ήδη κοιμηθεί. Επίσης σήμερα του έδωσα άλλη πιπίλα. Της τομυ τιπι. Και τη δέχτηκε. Κάπως τη πιπιλισε. Θα προσπαθήσω να τον βάλω στο λίκνο τώρα. Να δω τι αποτελέσματα θα έχω. Τη πιπίλα δεν ξέρω αν πρέπει να τη δώσω την ώρα που κοιμάται. Επίσης έχω τρίψει πάνω μου ένα νάνι να το βάλω κ αυτό στο λίκνο να το μυρίζει. Ελπίζω να τα καταφέρω να μην έχω πολλές αφυπνίσεις. Ευχηθείτε μου καλή τύχη. 

Μακάρι κορίτσι μου. Εγώ είμαι η τελευταία που μπορεί να δώσει οδηγίες μιας και κάθε ώρα είμαστε στο στήθος όλη νύχτα. Μου είπαν να τον αφήσω να κλάψει και σε τρία βράδια θα έχει μάθει να κοιμάται. Δυστυχώς δε μπόρεσα ακόμη να το κάνω. Κι αυτός είναι ο λόγος που θέλω να κόψω τον θηλασμό τελείως. Δεν αντέχω άλλο. Έχω γίνει πτώμα.

Ποιο πρόγραμμα ακολούθησες; Και τι ώρα τον ταιζεις τελευταίο γεύμα και κάνει και μπάνιο μετά;

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2023 at 9:36 ΠΜ, Angel92 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια μου..Εμείς δώσαμε πριν μερικές μέρες , όταν έκλεισε τον 6ο μήνα ,μόνο κρόκο όμως και ψήνοντας πολύ καλά το ασπράδι γύρω γύρω .. το ασπράδι θα το δώσουμε στο έτος απ' ότι μας έχει πει .

Το τρώει μέρα παρά μέρα και του αρέσει πολύ, τρελαίνεται 

Το αυγό δηλαδή τον κρόκο μόνο, τον δίνεις σαν γεύμα; Δηλαδή απόγευμα; Είναι αρκετό; Ή δίνεις και κάτι άλλο μαζί;

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2023 at 2:27 ΜΜ, Ioli511 είπε:

Καλησπέρα! Περαστικά στο μικράκι σου, ελπίζω να γίνει καλά γρήγορα! Εγω έδωσα την προηγούμενη βδομαδα ροδακινο στη μικρή μου για 2 μέρες κ ηταν μια χαρά! Απλά ξεφλουδισμένο, όπως όλα τα υπόλοιπα φρούτα. Όσο για τον παιδίατρο σας, δεν έχω λόγια! Δεν μπορώ να το διανοηθώ, η δικιά μας είναι κ σύμβουλος γαλουχίας, εκτός από το ότι με έχει βοηθήσει τρομερά με το θηλασμό, όταν ήταν να αρχίσουμε τις τροφές μου έδωσε την επιλογή πουρέ ή κομμάτια να διαλέξω ότι μας κάνει καλύτερα, και μου έχει ξεκόψει να δώσω έτοιμες τροφές ή σε σκόνη στη μικρή. Κατά τα άλλα τα δοκιμάζουμε όλα κανονικά χωρίς περιορισμούς, βάση των διατροφικών συνηθειών της οικογένειας, και αμα κάνει αλλεργία έκανε, τι να κάνουμε.

Μα που είναι αυτή η παιδίατρος;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! σήμερα έδωσα πρώτη φορά κρίκο αυγού στον μικρό δύο κουταλάκια με ελάχιστο κάθε φορά του άρεσε μπορώ να πω αλλά μάλλον τον πείραξε..είχε μετά όλη μέρα πολύ γκρίνια δεν ήθελε να φάει τι απόγευμα μόνο να πιει γάλα και κάθε φορά που εκανε κακά συγκαιγοταν πάρα πολύ..ποτέ δεν είχαμε τέτοια θέμα μέχρι τώρα..θα μιλήσω από εβδομάδα με τον παιδίατρο να δω τι θα μου πει ελπίζω αύριο να είναι καλά..

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2023 at 4:41 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα μανούλες,πως είστε? Εμείς πριν λίγο είχαμε τον πρώτο "πνιγμό" από φαγητό..εκεί που έτρωγε το πουρεδακι της,ξαφνικά γουρλωνει τα μάτια,αρχίζει να βήχει,κοκκινίζει το πρόσωπο της και δεν μπορεί να αναπνεύσει. Την πιάνω,την γυρνάω ανάποδα με το ένα χέρι,της ανοίγω το στόμα και με το άλλο της κάνω τα πέντε χτυπήματα στην πλάτη. Ευτυχώς το έφτυσε αμέσως ❤️ Ήταν ένα μικρό κομματάκι από φασολάκια,εκείνο το σκληρό κομμάτι στην άκρη. Και ρε γμτ, φασολάκια κατεψυγμένα δίνω,δεν περίμενα να έχει τέτοιο πράγμα μέσα. Ευτυχώς που μια κοπέλα από εδώ μέσα είχε μοιραστεί την πρόσφατη εμπειρία της σχετικά με τις πρώτες βοήθειες και μπήκα στο YouTube προχθές και έμαθα και εγώ πως γίνεται. Ευχαριστώ πολύ! Η μπέμπα μετά δεν ήθελε να φάει φαγητό,έπαθε σοκ μάλλον και έτσι της έδωσα γιαουρτακι,όλα καλά ❤️

@Rina_87τι άλλο να πούμε για τον τον παιδίατρο σας,τσουρέκια στα έχει κάνει. Άμα του αρέσει τόσο πολύ το ρυζαλευρο,ας το φάει αυτός! Καλά για τις" τζάμπα θερμίδες" γελάω απλά,ο,τι να ναι

Που τ είδες στο YouTube κορίτσι ;;σκεφτόμουν να παρακολουθήσω κανένα σεμινάριο 

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Το αυγό δηλαδή τον κρόκο μόνο, τον δίνεις σαν γεύμα; Δηλαδή απόγευμα; Είναι αρκετό; Ή δίνεις και κάτι άλλο μαζί;

Μου έχει πει ο γιατρός να το δίνω το πρωί πριν το φρούτο αλλά πχ χθες δεν βόλεψε να φάει φρούτο το πρωί και του το έδωσα το απόγευμα..πριν ακριβώς από το φρούτο έδωσα το αυγό .

3 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Εγώ κάθε μέρα. Τον πλένει ο άντρας μου και εγώ τον πάω στο δωμάτιο τον θηλάζω και τον βάζω για ύπνο. 
Κορίτσια μας πέρασαν οι πυρετοί αλλά μας άφησαν κουσούρι. Είναι φουλ γκρινιάρης. Μιλάμε άλλο παιδί. Και το βράδυ τι να περιγράψω. Μια τρέλα. Αλλάζει το ένα βυζακι με το άλλο σε δευτερόλεπτα. Τσαντίζεται κ πάει να βάλει τα κλάμματα. Αλλα δεν ξέρει πως κ απλά γκρινιάζει. Από σήμερα ξεκίνησα ένα προγραμμα με τους ύπνους γιατί δεν τηρούσε τπτ. Δεν κοιμόταν όσο έπρεπε μέσα στη μέρα. Είδα ένα προγραμμα τη φόρμανα στο ινστα. Για μωράκια 6 μηνών. Και προσπάθησα να το τηρήσω. Και μέχρι τις 5 τα κατάφερα πολύ καλά. Και τώρα τον έφερα 7:30 να τον θηλάσω για να κοιμηθεί και έχει ήδη κοιμηθεί. Επίσης σήμερα του έδωσα άλλη πιπίλα. Της τομυ τιπι. Και τη δέχτηκε. Κάπως τη πιπιλισε. Θα προσπαθήσω να τον βάλω στο λίκνο τώρα. Να δω τι αποτελέσματα θα έχω. Τη πιπίλα δεν ξέρω αν πρέπει να τη δώσω την ώρα που κοιμάται. Επίσης έχω τρίψει πάνω μου ένα νάνι να το βάλω κ αυτό στο λίκνο να το μυρίζει. Ελπίζω να τα καταφέρω να μην έχω πολλές αφυπνίσεις. Ευχηθείτε μου καλή τύχη. 

Για πες μας για αυτό το πρόγραμμα στο ινστα @Rina_87μου να το βρούμε κι εμείς.ενω σε όλα πάμε πολύ καλά..με τον ύπνο κάποιες φορές έχουμε θέμα .

καλή τύχη κιόλας κοπέλα μου..εύχομαι να πετύχει.κι αν δεν με τη πρώτη μην το βάλεις κάτω!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Που τ είδες στο YouTube κορίτσι ;;σκεφτόμουν να παρακολουθήσω κανένα σεμινάριο 

Μου έχει πει ο γιατρός να το δίνω το πρωί πριν το φρούτο αλλά πχ χθες δεν βόλεψε να φάει φρούτο το πρωί και του το έδωσα το απόγευμα..πριν ακριβώς από το φρούτο έδωσα το αυγό .

Για πες μας για αυτό το πρόγραμμα στο ινστα @Rina_87μου να το βρούμε κι εμείς.ενω σε όλα πάμε πολύ καλά..με τον ύπνο κάποιες φορές έχουμε θέμα .

καλή τύχη κιόλας κοπέλα μου..εύχομαι να πετύχει.κι αν δεν με τη πρώτη μην το βάλεις κάτω!!

Ψαχτε τη m_formana έχει κάπου που λέει ανα μήνα ποσό πρέπει να κοιμάται το μωράκι. Ανα πόσες ώρες οι πρωινοί ύπνοι κλπ. Αν δεν το βρείτε στείλτε μου να μου πείτε σε ποιο μήνα είστε να το βρω εγω. 
Εγω σήμερα τον κοίμισα στις 9-10 το πρωί. Μετά στις 12:30-13:30. Κ τελευταίος ύπνος 3:30-4:30. Για 6 μηνών λέει 3 ύπνους 2-3 ώρες σύνολο. Ανα 2-3 ώρες. Κ στις 7:30 το βράδυ ενώ είχε κάνει μπάνιο. Τον πήγα στο δωμάτιο κ τον θήλασα. Πήγα να τον βάλω λίκνο αλλά ξύπνησε κ γκρίνιαζε πολύ. Πιπίλα δεν τη πήρε τελικά. Και τον ξάπλωσα κρεββάτι. Κ από τότε ανα μια ώρα ξυπνάει κ θέλει στήθος. Όποτε κορίτσια δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος. Ή θέλει χρόνο για να δεις αποτέλεσμα. Πάντως σήμερα αποτυχία ήταν. Το μόνο καλό είναι ότι είναι ήρεμος κ δεν γκρινιάζει. 

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Μακάρι κορίτσι μου. Εγώ είμαι η τελευταία που μπορεί να δώσει οδηγίες μιας και κάθε ώρα είμαστε στο στήθος όλη νύχτα. Μου είπαν να τον αφήσω να κλάψει και σε τρία βράδια θα έχει μάθει να κοιμάται. Δυστυχώς δε μπόρεσα ακόμη να το κάνω. Κι αυτός είναι ο λόγος που θέλω να κόψω τον θηλασμό τελείως. Δεν αντέχω άλλο. Έχω γίνει πτώμα.

Ποιο πρόγραμμα ακολούθησες; Και τι ώρα τον ταιζεις τελευταίο γεύμα και κάνει και μπάνιο μετά;

7:30 τον θήλασα κ στις 8 που ξύπνησε πριν τον βάλω στο λίκνο. Και μετά ξύπνησε στις 9 στις 10 στις 11 στις 12 και στις 1. Έχω τρελαθεί. Κ εγώ σκέφτομαι να κόψω θηλασμό αλλά εμένα δεν πίνει άλλο γαλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Laky είπε:

Της laroche τη lipikar. Και αφρολουτρο και κρέμα. Είναι καλύτερα ο δικός μου πάντως. Τον βοηθησε.

Κορίτσια κάθε μέρα τα κάνετε μπάνιο τα μωρά; Και τα ταιζετε μετά; Ή μπάνιο κι αμέσως ύπνο;

Καλημέρα! Ναι, κάθε μέρα. Είναι κομμάτι της βραδινής ρουτίνας. Μετά γάλα και ύπνο.

Το αυγό εγώ αν δεν το βάλω στη φρουτόκρεμα, το δίνω με αβοκάντο, cottage cheese ή κατίκι ή γιαούρτι (που είναι μαλακά) και ρυζογκοφρέτα ή κουλουράκι Θεσσαλονίκης (προσοχή, έχει σουσάμι, πρέπει να έχει εισαχθεί το σουσάμι στη διατροφή) ή κρουτόν παπαριασμένα και θρυμματισμένα μέσα στο μαλακό τυρί.

Καλή επιτυχία στο πρόγραμμα! Από την εμπειρία μου με τον δεύτερο έχω δει ότι όσο συχνότερα κοιμάται, τόσο λιγότερη γκρίνια έχει. Στην πράξη, τον βάζω λίγο, έστω και ελάχιστο, μετά από κάθε γεύμα (εκτός από το διάστημα μεταξύ 4ου και 5ου, που είναι αργά και κοιμάται μια και καλή για βράδυ μετά το γάλα). Αφού ρευτεί, παίξει και κουραστεί, όχι αμέσως. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Ψαχτε τη m_formana έχει κάπου που λέει ανα μήνα ποσό πρέπει να κοιμάται το μωράκι. Ανα πόσες ώρες οι πρωινοί ύπνοι κλπ. Αν δεν το βρείτε στείλτε μου να μου πείτε σε ποιο μήνα είστε να το βρω εγω. 
Εγω σήμερα τον κοίμισα στις 9-10 το πρωί. Μετά στις 12:30-13:30. Κ τελευταίος ύπνος 3:30-4:30. Για 6 μηνών λέει 3 ύπνους 2-3 ώρες σύνολο. Ανα 2-3 ώρες. Κ στις 7:30 το βράδυ ενώ είχε κάνει μπάνιο. Τον πήγα στο δωμάτιο κ τον θήλασα. Πήγα να τον βάλω λίκνο αλλά ξύπνησε κ γκρίνιαζε πολύ. Πιπίλα δεν τη πήρε τελικά. Και τον ξάπλωσα κρεββάτι. Κ από τότε ανα μια ώρα ξυπνάει κ θέλει στήθος. Όποτε κορίτσια δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος. Ή θέλει χρόνο για να δεις αποτέλεσμα. Πάντως σήμερα αποτυχία ήταν. Το μόνο καλό είναι ότι είναι ήρεμος κ δεν γκρινιάζει. 

7:30 τον θήλασα κ στις 8 που ξύπνησε πριν τον βάλω στο λίκνο. Και μετά ξύπνησε στις 9 στις 10 στις 11 στις 12 και στις 1. Έχω τρελαθεί. Κ εγώ σκέφτομαι να κόψω θηλασμό αλλά εμένα δεν πίνει άλλο γαλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Καλημέρα κορίτσι μου. Εμένα έτσι κοιμάται ούτως ή άλλως την ημέρα. Κι όμως το βράδυ ξυπνάμε ανα μια ώρα και μόνο στο στήθος ξανακοιμαται. Οπότε δεν έχω ελπίδα. Μόνο αν κόψω τον θηλασμό παίζει να ηρεμήσω. Ο δικός μου το κάνει αυτό εδώ και 2 μήνες σχεδόν. Σέρνομαι κάθε μέρα.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...