Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Στην αρχή θέλει λίγο εξοικείωση με το παπούτσι, αλλά θα το συνηθίσει.

Τα Geox είναι πολύ καλά και τα Biomechanics επίσης.

Πάντως τα παπούτσια είναι πολύ μεγάλη υπόθεση. Είναι πανάκριβα και στα μωρά δε μπορείς να ρισκάρεις να πάρεις no name. Και με τους ρυθμούς που μεγαλώνει το παιδικό πατουσακι... χαμός!

Εγώ που έχω και τον μεγάλο με τα ποδόσφαιρα και τα κάθε είδους ζογκλερικα, αν όχι κάθε μήνα, κάθε δίμηνο παίρνουμε παπούτσια!!! 😛

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 23/11/2023 at 11:06 ΜΜ, Matina87 είπε:

0-36kg Smart Baby Coccolle Atira 360 Diamond Black εμείς αυτό πήραμε κορίτσι μου μέχρι τον 9ο είχαμε το αυγό από το καρότσι είναι πολύ καλό αλλά δεν ξέρω αν έχει βαθμολογία adac..για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι είναι αυτή η βαθμολογία..

Adac βαθμολογία ειναι που έχουν περάσει κάποιο είδος τεστ και τα έχουν βαθμολογήσει για θέματα ασφαλείας. Κάποια δεν έχουν περάσει ακόμα.  
@ArtemisΚ τελικά αυτό πήρα, εψαξα αρκετά και κατέληξα πάλι στο ίδιο. Το έχω και στου άντρα μου το αμάξι. Είναι αρκετά βολικό για το παιδί. Στο δικό μου είχα το αυγο και επειδή έμπαινε ανάποδα κ δεν έβλεπε μπροστά τσιριζε. Ας ελπίσουμε ότι τώρα δεν θα τσιριζει γιατί δεν πήγαινα πουθενά με το αμάξι. Το είχα πολύ άγχος κάθε φορά που τον έβαζα. Ρε κορίτσια με τι τα ντύνεται και τα βγάζετε έξω;  Περσυ εγώ είχα φορμάκι εξόδου. Και τον σκέπαζε με μια κουβέρτα. Ήταν όμως μέσα στο αυγο και ήταν προστατευμένος. Φέτος που είναι στο καρότσι και με μπουφάν νομίζω ότι δεν είναι προστατευμένος 100%. Κοιτάω να του πάρω πάλι φορμάκι εξόδου από τα σειν γιατί φοβάμαι μην μ κρυώνει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνουν τα μωράκια σας? Εμείς πήγαμε παιδίατρο και μας έγραψε εξετάσεις αίματος,η μπέμπα είναι μια χαρά και επιτέλους φτάσαμε τα 9κιλα! Πήρε 500γρ σε ένα μηνα και επιτέλους μπήκαμε στην πράσινη καμπύλη.Το.υψος 74εκατοστα,μια χαρά δλδ.Δοντια ακόμα δεν έχουμε,αλλά έχουν σκληρύνει πολύ τα ούλα της,πλέον νιώθω ενοχλήσεις στο θηλασμό,καταλαβαίνω τη διαφορά. 

Ήθελα να ρωτήσω αν σκεπαζετε τα μωράκια σας με κουβέρτες, εγώ την σκεπάζω αλλά την πετάει συνέχεια κατά τη διάρκεια του ύπνου.Ειναι επικίνδυνες για πνιγμό οι κουβέρτες σε αυτή την ηλικία? Μήπως να αγοράσω υπνοσακο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνουν τα μωράκια σας? Εμείς πήγαμε παιδίατρο και μας έγραψε εξετάσεις αίματος,η μπέμπα είναι μια χαρά και επιτέλους φτάσαμε τα 9κιλα! Πήρε 500γρ σε ένα μηνα και επιτέλους μπήκαμε στην πράσινη καμπύλη.Το.υψος 74εκατοστα,μια χαρά δλδ.Δοντια ακόμα δεν έχουμε,αλλά έχουν σκληρύνει πολύ τα ούλα της,πλέον νιώθω ενοχλήσεις στο θηλασμό,καταλαβαίνω τη διαφορά. 

Ήθελα να ρωτήσω αν σκεπαζετε τα μωράκια σας με κουβέρτες, εγώ την σκεπάζω αλλά την πετάει συνέχεια κατά τη διάρκεια του ύπνου.Ειναι επικίνδυνες για πνιγμό οι κουβέρτες σε αυτή την ηλικία? Μήπως να αγοράσω υπνοσακο?

1 χρόνου δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το παιδάκι . Πλέον το παιδί στριφογυρναει Κ καταλαβαίνει όταν κάτι το ενοχλεί. Το μόνο κακό με τις κουβέρτες είναι ότι ξεσκεπάζονται. Υπνοσακο πρέπει να πάρεις αρκετούς Κ διαφορετικούς γιατί δεν βολεύουν όλοι. Πρέπει να διαβάσεις οδηγίες για τις θερμοκρασίες Κ να βολεψει Κ το παιδί Κ να τους δεις Κ από κοντά γιατί οι περισσότεροι είναι σχεδιασμένοι για χώρες που έχουν πολύ κρύο Κ ακόμα Κ αν λένε ότι είναι για υψηλή θερμοκρασία παραειναι ζεστοί για την Ελλάδα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , linaa είπε:

1 χρόνου δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το παιδάκι . Πλέον το παιδί στριφογυρναει Κ καταλαβαίνει όταν κάτι το ενοχλεί. Το μόνο κακό με τις κουβέρτες είναι ότι ξεσκεπάζονται. Υπνοσακο πρέπει να πάρεις αρκετούς Κ διαφορετικούς γιατί δεν βολεύουν όλοι. Πρέπει να διαβάσεις οδηγίες για τις θερμοκρασίες Κ να βολεψει Κ το παιδί Κ να τους δεις Κ από κοντά γιατί οι περισσότεροι είναι σχεδιασμένοι για χώρες που έχουν πολύ κρύο Κ ακόμα Κ αν λένε ότι είναι για υψηλή θερμοκρασία παραειναι ζεστοί για την Ελλάδα 

Σ'ευχαριστώ πολύ μαία Λίνα ❤️🤣 Τώρα που μου είπες αυτό για τις κουβέρτες ηρέμησα αρκετά.Εχουμε 4 και είναι πολύ ζεστές, οπότε δεν θα πάρω υπνοσακο.Της φοράω ένα κοντομανικο φορμακι,από πάνω μια μακρυμάνικη μπιτζαμα και την σκεπάζω με την κουβέρτα, οπότε θα είμαστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ μαία Λίνα ❤️🤣 Τώρα που μου είπες αυτό για τις κουβέρτες ηρέμησα αρκετά.Εχουμε 4 και είναι πολύ ζεστές, οπότε δεν θα πάρω υπνοσακο.Της φοράω ένα κοντομανικο φορμακι,από πάνω μια μακρυμάνικη μπιτζαμα και την σκεπάζω με την κουβέρτα, οπότε θα είμαστε μια χαρά.

Απλά φρόντισε μέσα στο δωμάτιο να μην πέφτει η θερμοκρασία το βράδυ τώρα όσο χειμωνιαζει. Δηλαδή αν έχεις σταθερά 22 βαθμούς ακόμα Κ να ξεσκεπάστει δεν θα κρυώσει. Αν πέφτει η θερμοκρασία την νύχτα θα πρέπει να έχεις τον νου σου να την σκεπάζεις 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Έκανα φασολάδα και λέω πρώτη φορά να δώσω και στο μωρό. Έχω κάνει εισαγωγή μέσα σε κρέας παλαιότερα. Τώρα σκέτα πως να τα δώσω; να τα αλεσω; άσε που φοβάμαι κι αυτή τη φλούδα που έχουν εξωτερικ;. Εσείς πώς τα δίνετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έκανα φασολάδα και λέω πρώτη φορά να δώσω και στο μωρό. Έχω κάνει εισαγωγή μέσα σε κρέας παλαιότερα. Τώρα σκέτα πως να τα δώσω; να τα αλεσω; άσε που φοβάμαι κι αυτή τη φλούδα που έχουν εξωτερικ;. Εσείς πώς τα δίνετε;

Μπορείς να τα πατήσεις καλά με το πιρούνι να τα δώσεις λίγο πιο στεγνά όχι με πολύ ζουμί Κ πατημένα . 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

Μπορείς να τα πατήσεις καλά με το πιρούνι να τα δώσεις λίγο πιο στεγνά όχι με πολύ ζουμί Κ πατημένα . 

Κι η φλούδα; δε θα πνιγεί ρε κορίτσια; πολύ φοβάμαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Laky είπε:

Κι η φλούδα; δε θα πνιγεί ρε κορίτσια; πολύ φοβάμαι!

Αυτό πρέπει να το κρίνεις εσύ . Εξαρτάται απτό παιδί σου . Αν φοβάσαι καλητερα να μην το δώσεις . Ότι φοβάσε δεν θα το δίνεις στο παιδί μέχρι το ένστικτο σου να σου πει ότι είναι οκ. 

Για αυτά τα θέματα γενικά δεν πρέπει να ακούς άλλους . Γιατί κάποια παιδιά είναι ανώριμα στο μασιμα Κ κάποια τα διαχειρίζονται . 

Κάθε μαμά ξέρει καλητερα . Εδώ μπορεί να ακούσεις ότι από 6 μηνών μασάει τα πάντα δεν σημαίνει ότι όλα τα μωρά είναι το ίδιο κάποια δεν είναι τόσο ώριμα . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Αυτό πρέπει να το κρίνεις εσύ . Εξαρτάται απτό παιδί σου . Αν φοβάσαι καλητερα να μην το δώσεις . Ότι φοβάσε δεν θα το δίνεις στο παιδί μέχρι το ένστικτο σου να σου πει ότι είναι οκ. 

Για αυτά τα θέματα γενικά δεν πρέπει να ακούς άλλους . Γιατί κάποια παιδιά είναι ανώριμα στο μασιμα Κ κάποια τα διαχειρίζονται . 

Κάθε μαμά ξέρει καλητερα . Εδώ μπορεί να ακούσεις ότι από 6 μηνών μασάει τα πάντα δεν σημαίνει ότι όλα τα μωρά είναι το ίδιο κάποια δεν είναι τόσο ώριμα . 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Laky είπε:

Κι η φλούδα; δε θα πνιγεί ρε κορίτσια; πολύ φοβάμαι!

Καλησπέρα ! Εγώ έδωσα προχθές φασολάδα και παρατήρησα ότι η φλουδα τον δυσκόλευε και την έφτυνε και μερικές φορές ξερόβηχε άρα δεν θα ξαναδωσω προς το παρόν . Ελπίζω να βοήθησα . Κορίτσια εμείς την Τρίτη γινόμαστε 1 χρόνων και αρχές Γενάρη θα τον ξεκινήσω βρεφικό αναγκαστικά γιατί γυρνάω δουλειά . Πηγαίνει κανένα άλλο μωράκι από τα δικά σας βρεφικό ; Αγχώνομαι λίγο γτ είναι μικρούλης ακόμα αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Kallibabyboy είπε:

Καλησπέρα ! Εγώ έδωσα προχθές φασολάδα και παρατήρησα ότι η φλουδα τον δυσκόλευε και την έφτυνε και μερικές φορές ξερόβηχε άρα δεν θα ξαναδωσω προς το παρόν . Ελπίζω να βοήθησα . Κορίτσια εμείς την Τρίτη γινόμαστε 1 χρόνων και αρχές Γενάρη θα τον ξεκινήσω βρεφικό αναγκαστικά γιατί γυρνάω δουλειά . Πηγαίνει κανένα άλλο μωράκι από τα δικά σας βρεφικό ; Αγχώνομαι λίγο γτ είναι μικρούλης ακόμα αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή . 

Πάει το δικό μου από Σεπτέμβρη που ήταν 11 μηνών. Είχαμε αποφασίσει πως δεν θέλουμε γυναίκα στο σπίτι. Επίσης δεν είχα άλλη επιλογή. 

Προσαρμόστηκε πολύ καλά παρότι είναι πολύ κολλημένη μαζί μου. Την έχουν βοηθήσει πολύ στο θέμα του φαγητού δηλαδή τρώει πλέον κανονικά κομμάτια και προτιμά να τρώει μόνη της. Σχετικά με τις ασθένειες με είχαν κατατρομάξει όλοι οτι θα αρρωσταίνει συνέχεια αλλά μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχουμε κανένα θέμα. Γενικά, είμαι ευχαριστημένη και κυρίως ήσυχη οτι το παιδί είναι σε καλά χέρια. Σίγουρα δεν θα είναι όλα στην εντέλεια όπως όταν είναι σπίτι αλλά συμβιβάζομαι. Έτσι και αλλιώς και οι παππούδες να την πρόσεχαν δεν θα τα έκαναν όλα όπως εγώ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , thel είπε:

Πάει το δικό μου από Σεπτέμβρη που ήταν 11 μηνών. Είχαμε αποφασίσει πως δεν θέλουμε γυναίκα στο σπίτι. Επίσης δεν είχα άλλη επιλογή. 

Προσαρμόστηκε πολύ καλά παρότι είναι πολύ κολλημένη μαζί μου. Την έχουν βοηθήσει πολύ στο θέμα του φαγητού δηλαδή τρώει πλέον κανονικά κομμάτια και προτιμά να τρώει μόνη της. Σχετικά με τις ασθένειες με είχαν κατατρομάξει όλοι οτι θα αρρωσταίνει συνέχεια αλλά μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχουμε κανένα θέμα. Γενικά, είμαι ευχαριστημένη και κυρίως ήσυχη οτι το παιδί είναι σε καλά χέρια. Σίγουρα δεν θα είναι όλα στην εντέλεια όπως όταν είναι σπίτι αλλά συμβιβάζομαι. Έτσι και αλλιώς και οι παππούδες να την πρόσεχαν δεν θα τα έκαναν όλα όπως εγώ. 

Αχχ σε ευχαριστώ πολύ , μου δίνεις κουράγιο γιατί όσο να είναι αγχώνομαι λίγο . Και εμένα είναι κολλημένος πάνω μου , από τότε που γεννήθηκε δεν έχει μείνει με κανέναν άλλον πέρα από τον μπαμπά του και αυτό για λίγη ώρα γιατί δεν έχουμε βοήθεια στην Αθήνα . Θα ξεκινήσει δυο εβδομάδες πριν γυρίσω στη δουλειά το βρεφικό ώστε να προλάβει να προσαρμοστεί όσο γίνεται καλύτερα . Αυτό για τις αρρώστιες και εμένα μου το λένε συνέχεια πάντως , θα δείξει . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...