Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Kallibabyboy είπε:

Αχχ σε ευχαριστώ πολύ , μου δίνεις κουράγιο γιατί όσο να είναι αγχώνομαι λίγο . Και εμένα είναι κολλημένος πάνω μου , από τότε που γεννήθηκε δεν έχει μείνει με κανέναν άλλον πέρα από τον μπαμπά του και αυτό για λίγη ώρα γιατί δεν έχουμε βοήθεια στην Αθήνα . Θα ξεκινήσει δυο εβδομάδες πριν γυρίσω στη δουλειά το βρεφικό ώστε να προλάβει να προσαρμοστεί όσο γίνεται καλύτερα . Αυτό για τις αρρώστιες και εμένα μου το λένε συνέχεια πάντως , θα δείξει . 

Και εμείς έτσι .. μαζί συνέχεια γιατί στην Αθήνα δεν έχουμε βοήθεια. Ακόμα και τώρα να φανταστείς με θέλει συνέχεια δίπλα της όταν όμως την δίνω στην δασκάλα της πολύ σπάνια να κάνει καμιά γκρινίτσα. Καλά όταν την δίνει ο πατέρας της τον χαιρετάει κιόλας (σκασίλα της μεγάλη 😂). Είχα και εγώ πολύ άγχος αλλά τελικά όλα πάνε καλά. Θεωρώ πως εάν υπήρχε θέμα θα φαινότανε στην συμπεριφορά του παιδιού και ας μην μιλάει.

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι όταν βλέπω φωτογραφίες με τους συμμαθητές της. Επίσης, τα απασχολούν δημιουργικά με διάφορες δραστηριότητες που ας πούμε οι παππούδες δεν θα μπορούσαν να κάνουν στο σπίτι. Εντάξει τι να κάνουμε κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , thel είπε:

Και εμείς έτσι .. μαζί συνέχεια γιατί στην Αθήνα δεν έχουμε βοήθεια. Ακόμα και τώρα να φανταστείς με θέλει συνέχεια δίπλα της όταν όμως την δίνω στην δασκάλα της πολύ σπάνια να κάνει καμιά γκρινίτσα. Καλά όταν την δίνει ο πατέρας της τον χαιρετάει κιόλας (σκασίλα της μεγάλη 😂). Είχα και εγώ πολύ άγχος αλλά τελικά όλα πάνε καλά. Θεωρώ πως εάν υπήρχε θέμα θα φαινότανε στην συμπεριφορά του παιδιού και ας μην μιλάει.

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι όταν βλέπω φωτογραφίες με τους συμμαθητές της. Επίσης, τα απασχολούν δημιουργικά με διάφορες δραστηριότητες που ας πούμε οι παππούδες δεν θα μπορούσαν να κάνουν στο σπίτι. Εντάξει τι να κάνουμε κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα !!

Τέτοια λέγε μου να χαίρομαι ! Από τη μια αγχώνομαι αλλά από την άλλη τον βλέπω ποσό χαίρεται όταν συναναστρέφεται με άλλα παιδάκια και ποσό καλά παίζει μαζί τους ! Είναι πολύ κοινωνικός και χαμογελαστός ο Γιαννάκης μου ! Εύχομαι λοιπόν να τα πάμε όπως εσείς και να προσαρμοστούμε εύκολα  🙏👏

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πως θα βρεις θέση τέτοια εποχή σε βρεφικό; Θυμάμαι εγώ τον Σεπτέμβριο που έψαχνα γιατί ξεκίνησα δουλειά δεν έβρισκα πουθενά και ήταν αρχή της σχολικής χρονιάς. Βρήκα με δυσκολία αλλά μετά αποφάσισα να μην τον πάω και πήρα γυναίκα στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, thel είπε:

Πάει το δικό μου από Σεπτέμβρη που ήταν 11 μηνών. Είχαμε αποφασίσει πως δεν θέλουμε γυναίκα στο σπίτι. Επίσης δεν είχα άλλη επιλογή. 

Προσαρμόστηκε πολύ καλά παρότι είναι πολύ κολλημένη μαζί μου. Την έχουν βοηθήσει πολύ στο θέμα του φαγητού δηλαδή τρώει πλέον κανονικά κομμάτια και προτιμά να τρώει μόνη της. Σχετικά με τις ασθένειες με είχαν κατατρομάξει όλοι οτι θα αρρωσταίνει συνέχεια αλλά μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχουμε κανένα θέμα. Γενικά, είμαι ευχαριστημένη και κυρίως ήσυχη οτι το παιδί είναι σε καλά χέρια. Σίγουρα δεν θα είναι όλα στην εντέλεια όπως όταν είναι σπίτι αλλά συμβιβάζομαι. Έτσι και αλλιώς και οι παππούδες να την πρόσεχαν δεν θα τα έκαναν όλα όπως εγώ. 

Κι εγώ από τη μάνα μου προτίμησα κοπέλα. Γιατί την πληρώνω και κάνει ότι θέλω εγώ όχι ότι της κατεβαίνει απ' το κεφαλι. Έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Τώρα πως θα βρεις θέση τέτοια εποχή σε βρεφικό; Θυμάμαι εγώ τον Σεπτέμβριο που έψαχνα γιατί ξεκίνησα δουλειά δεν έβρισκα πουθενά και ήταν αρχή της σχολικής χρονιάς. Βρήκα με δυσκολία αλλά μετά αποφάσισα να μην τον πάω και πήρα γυναίκα στο σπίτι. 

Δυσκολευτήκαμε αλλά τελικά βρήκαμε πάλι καλά . Είμαι χαζή γιατί έπρεπε να κάνω τα χαρτιά με ΕΣΠΑ όταν ήταν η προθεσμία. Τώρα τον γράψαμε σε ιδιωτικό . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Kallibabyboy είπε:

Δυσκολευτήκαμε αλλά τελικά βρήκαμε πάλι καλά . Είμαι χαζή γιατί έπρεπε να κάνω τα χαρτιά με ΕΣΠΑ όταν ήταν η προθεσμία. Τώρα τον γράψαμε σε ιδιωτικό . 

Καλά για τους δημόσιους δε το συζητώ καν. Εγώ ούτε σε ιδιωτικό δεν έβρισκα. Εύχομαι καλή αρχή και περιμένουμε να μας πεις ευχάριστα νέα!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Και ο μικρός μου θα ξεκινήσει παιδικό τον Γενάρη και εγώ δουλειά! Ένα άγχος το έχω γιατί θα του μιλάνε σουηδικά ενώ εμείς μόνο ελληνικά του μιλάμε, εγώ ξαφνικά θα λείπω πολλές ώρες ενώ μέχρι τώρα είμαστε αυτοκόλλητοι μέρα και νύχτα!

Εσείς που ήδη ξεκινήσατε παιδικό και ξυπνάτε πολύ νωρίς κάθε μέρα, κοιμούνται τα παιδάκια σας και νωρίς; Είναι κάποια που θηλάζει ακόμα;

Πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός βρε κορίτσια;

Τα μωράκια σας πως είναι αλήθεια με τους ξένους; Ο μικρός μου κλαίει και θέλει πολύ χρόνο για να προσαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , anriana είπε:

Γεια σας κορίτσια! Και ο μικρός μου θα ξεκινήσει παιδικό τον Γενάρη και εγώ δουλειά! Ένα άγχος το έχω γιατί θα του μιλάνε σουηδικά ενώ εμείς μόνο ελληνικά του μιλάμε, εγώ ξαφνικά θα λείπω πολλές ώρες ενώ μέχρι τώρα είμαστε αυτοκόλλητοι μέρα και νύχτα!

Εσείς που ήδη ξεκινήσατε παιδικό και ξυπνάτε πολύ νωρίς κάθε μέρα, κοιμούνται τα παιδάκια σας και νωρίς; Είναι κάποια που θηλάζει ακόμα;

Πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός βρε κορίτσια;

Τα μωράκια σας πως είναι αλήθεια με τους ξένους; Ο μικρός μου κλαίει και θέλει πολύ χρόνο για να προσαρμοστεί.

Αυτό με το η γλώσσα μη σε ανησυχεί καθόλου. Δε θα καταλάβεις πόσο γρήγορα θα καταλαβαίνει δύο γλώσσες. Ρουφάνε σαν σφουγγάρι. Ξεκινα σιγά σιγά μερικές λεξουλες στο σπίτι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, anriana είπε:

Γεια σας κορίτσια! Και ο μικρός μου θα ξεκινήσει παιδικό τον Γενάρη και εγώ δουλειά! Ένα άγχος το έχω γιατί θα του μιλάνε σουηδικά ενώ εμείς μόνο ελληνικά του μιλάμε, εγώ ξαφνικά θα λείπω πολλές ώρες ενώ μέχρι τώρα είμαστε αυτοκόλλητοι μέρα και νύχτα!

Εσείς που ήδη ξεκινήσατε παιδικό και ξυπνάτε πολύ νωρίς κάθε μέρα, κοιμούνται τα παιδάκια σας και νωρίς; Είναι κάποια που θηλάζει ακόμα;

Πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός βρε κορίτσια;

Τα μωράκια σας πως είναι αλήθεια με τους ξένους; Ο μικρός μου κλαίει και θέλει πολύ χρόνο για να προσαρμοστεί.

Εμένα ξυπνάει 06:30 το καημένο. Πιάνω νωρίς δουλειά και εγώ και ο άντρας μου. Ευτυχώς δεν την πάμε τόσο νωρίς κάθε μέρα. Περίπου 2 εβδομάδες τον μήνα. Δυστυχώς μου κλαίει όταν την ξυπνάω και ξεκινώ να την αλλάζω..βέβαια η δικιά μου κλαίει σε κάθε αλλαγή πάνας οπότε η ώρα μπορεί να είναι και άσχετο γεγονός. Την κοιμίζω που λες στις 21:00.. ιδανικά θα ήθελα μισή με μία ώρα νωρίτερα..ωστόσο ακόμη δεν βγαίνει το πρόγραμμα έτσι αφού κάνει 2 ύπνους. Έναν στον σταθμό και έναν όταν γυρνάει.

Όπως σου είχα πει παλαιότερα θηλάζω ακόμη. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με αυτό απλά δεν θηλάζει όσο λείπει στο σχολείο. 

Με τους ξένους εμένα καλά τα έχει..όχι πάντα βέβαια..είναι με τις μέρες της πραγματικά. Γενικά δεν φοβάται για την ώρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, thel είπε:

Εμένα ξυπνάει 06:30 το καημένο. Πιάνω νωρίς δουλειά και εγώ και ο άντρας μου. Ευτυχώς δεν την πάμε τόσο νωρίς κάθε μέρα. Περίπου 2 εβδομάδες τον μήνα. Δυστυχώς μου κλαίει όταν την ξυπνάω και ξεκινώ να την αλλάζω..βέβαια η δικιά μου κλαίει σε κάθε αλλαγή πάνας οπότε η ώρα μπορεί να είναι και άσχετο γεγονός. Την κοιμίζω που λες στις 21:00.. ιδανικά θα ήθελα μισή με μία ώρα νωρίτερα..ωστόσο ακόμη δεν βγαίνει το πρόγραμμα έτσι αφού κάνει 2 ύπνους. Έναν στον σταθμό και έναν όταν γυρνάει.

Όπως σου είχα πει παλαιότερα θηλάζω ακόμη. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με αυτό απλά δεν θηλάζει όσο λείπει στο σχολείο. 

Με τους ξένους εμένα καλά τα έχει..όχι πάντα βέβαια..είναι με τις μέρες της πραγματικά. Γενικά δεν φοβάται για την ώρα. 

Και εμείς τόσο νωρίς θα ξυπνάμε…. Θα πηγαίνει 3 φορές την εβδομάδα παιδικό, για να δούμε πως θα πάει.

εύχομαι να πάει και για εμάς καλά ο θηλασμός.

Εδώ βρε κορίτσια βάζουν τα παιδάκια τους για ύπνο από τος 7.30. Δεν μπορώ καταλάβω πως γίνεται αυτο🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 25/11/2023 at 2:44 ΜΜ, ele90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και χρόνια πολλά σε όλα τα μικρά που είναι ο μήνας τους.. 

 Τι παπουτσάκια έχετε πάρει? Εμείς πήραμε Geox μποτακι να πιάνει τον αστράγαλο,  την ζοριζει λίγο.. δεν ξέρω αν ευθύνεται το παπούτσι ή έτσι γίνεται στην αρχή..

Χρόνια πολλά στα παιδάκια μας.. να τα χιλιάσουν..

Και γω του έχω πάρει Geox ισ τωρα που χειμωνιασε αλλά τα Adidas που του εχω βάλει από την αρχή που άρχισε να κάνει βηματα βλέπω ότι τα πάει καλύτερα...με βολεύουν να έχουν και δύο κριτς κρατς γιατί αλλιως τα βγάζει εύκολα.  

Εμένα λίγο πριν γίνει 12 μηνών άρχισε να περπατάει κανονικά μόνος του..και τώρα 2-3 βδομάδες μετά δεν τον προλαβαίνω.. περπατάει συνέχεια και πάει πολύ γρήγορα. 

On 28/11/2023 at 9:45 ΜΜ, Kallibabyboy είπε:

Καλησπέρα ! Εγώ έδωσα προχθές φασολάδα και παρατήρησα ότι η φλουδα τον δυσκόλευε και την έφτυνε και μερικές φορές ξερόβηχε άρα δεν θα ξαναδωσω προς το παρόν . Ελπίζω να βοήθησα . Κορίτσια εμείς την Τρίτη γινόμαστε 1 χρόνων και αρχές Γενάρη θα τον ξεκινήσω βρεφικό αναγκαστικά γιατί γυρνάω δουλειά . Πηγαίνει κανένα άλλο μωράκι από τα δικά σας βρεφικό ; Αγχώνομαι λίγο γτ είναι μικρούλης ακόμα αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή . 

Καλησπέρα... @Kallibabyboy και γω σκεφτομαι να κοιταξω για βρεφικό με το νέο έτος.. σε ιδιωτικό θα τ πας? Βρήκες εύκολα ή σου πήρε καιρό? Δεν έχω ψάξει ακόμα κ αγχώνομαι. 

On 29/11/2023 at 1:28 ΜΜ, Kallibabyboy είπε:

Δυσκολευτήκαμε αλλά τελικά βρήκαμε πάλι καλά . Είμαι χαζή γιατί έπρεπε να κάνω τα χαρτιά με ΕΣΠΑ όταν ήταν η προθεσμία. Τώρα τον γράψαμε σε ιδιωτικό . 

Τώρα το ειδα αυτό γιατί είχα μέρες να μπω και τα διάβασα με τη σειρά 😜 στην Αθήνα μένετε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Angel92 είπε:

Χρόνια πολλά στα παιδάκια μας.. να τα χιλιάσουν..

Και γω του έχω πάρει Geox ισ τωρα που χειμωνιασε αλλά τα Adidas που του εχω βάλει από την αρχή που άρχισε να κάνει βηματα βλέπω ότι τα πάει καλύτερα...με βολεύουν να έχουν και δύο κριτς κρατς γιατί αλλιως τα βγάζει εύκολα.  

Εμένα λίγο πριν γίνει 12 μηνών άρχισε να περπατάει κανονικά μόνος του..και τώρα 2-3 βδομάδες μετά δεν τον προλαβαίνω.. περπατάει συνέχεια και πάει πολύ γρήγορα. 

Καλησπέρα... @Kallibabyboy και γω σκεφτομαι να κοιταξω για βρεφικό με το νέο έτος.. σε ιδιωτικό θα τ πας? Βρήκες εύκολα ή σου πήρε καιρό? Δεν έχω ψάξει ακόμα κ αγχώνομαι. 

Τώρα το ειδα αυτό γιατί είχα μέρες να μπω και τα διάβασα με τη σειρά 😜 στην Αθήνα μένετε?

Καλησπέρα ! Ναι στο Περιστέρι συγκεκριμένα . Πήρα σε τρεις βρεφικούς που άκουσα καλά λόγια και στον τρίτο είχαν θέση και πήγαμε από κοντά μιλήσαμε , τον είδαμε και αποφασίσαμε να τον γράψουμε . Ναι σε ιδιωτικό . Τώρα θα δούμε πως θα πάει και αν θα μείνουμε ικανοποιημένοι εν τελει . Η πληρωμή είναι μήνα μήνα άρα αν δούμε κάτι που δεν μας ικανοποιεί θα φύγουμε, ή πχ αν κάνουμε και άλλο μωράκι και μπορώ να τον κρατάω εγώ σπίτι .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Τα μωρά σας ξυπνάνε ακόμη μέσα στη νύχτα; Τι ώρα τα ταιζετε το πρώτο γάλα το πρωί;  

Στο προηγούμενο εμβόλιο τώρα στον χρόνο η παιδίατρος μου είπε πως τώρα πια πρέπει να κάνει 5 γεύματα τα τρία βασικά και δύο σνακ. Εσείς τι δίνεται ανάμεσα στο φαγητό εκτός από γιαούρτι και κάθε πόσες ώρες περίπου ταιζετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τα μωρά σας ξυπνάνε ακόμη μέσα στη νύχτα; Τι ώρα τα ταιζετε το πρώτο γάλα το πρωί;  

Στο προηγούμενο εμβόλιο τώρα στον χρόνο η παιδίατρος μου είπε πως τώρα πια πρέπει να κάνει 5 γεύματα τα τρία βασικά και δύο σνακ. Εσείς τι δίνεται ανάμεσα στο φαγητό εκτός από γιαούρτι και κάθε πόσες ώρες περίπου ταιζετε;

Καλημέρα! Ξυπνάει συνέχεια,φτάνει τις 8 φορές ορισμένα βραδιά,αλλά κάνω υπομονή.Απο φαγητό την ταιζω όλη μέρα,έτσι κ αλλιώς όποτε τρώμε έρχεται και ζητιανευει και συνέχεια μασουλαει.Σκεψου πως πήρε 500γρ σε αυτό το μήνα,ενώ κανονικά παιρνουν γύρω στα 150

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τα μωρά σας ξυπνάνε ακόμη μέσα στη νύχτα; Τι ώρα τα ταιζετε το πρώτο γάλα το πρωί;  

Στο προηγούμενο εμβόλιο τώρα στον χρόνο η παιδίατρος μου είπε πως τώρα πια πρέπει να κάνει 5 γεύματα τα τρία βασικά και δύο σνακ. Εσείς τι δίνεται ανάμεσα στο φαγητό εκτός από γιαούρτι και κάθε πόσες ώρες περίπου ταιζετε;

Καλημέρα @Laky!

Ξυπνάει συνέχειαααα..τις καλές μέρες ξυπνάει μόνο 3 φορές. Το πρωί την θηλάζω πριν φύγει για το σχολείο δηλαδή στις 06:30. Εμένα κάνει 4 γεύματα για την ώρα και ενδιάμεσα από το μεσημέρι και μετά θηλάζει εάν το θελήσει. Κάνει τα 3 πρώτα γεύματα στο σχολείο και ένα στο σπίτι. Τρώει στις 09:30 πρωινό, γύρω στις 12:30 με 13:00 μεσημεριανό, 15:00 σνακ, 18:00 απογευματινό, 20:30 θηλασμός. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...